رده خبر 10 نکته کلیدی که قبل از اقدام برای دریافت وام مسکن باید بدانید

10 نکته کلیدی که قبل از اقدام برای دریافت وام مسکن باید بدانید

خبر
نویسنده: رده
4 آذر 1396

استفاده هم‌زمان از وام جعاله

متقاضیان وام مسکن چه از طریق خرید اوراق حق تقدم و چه از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق مسکن یکم تسهیلات مسکن دریافت می‌کنند، می‌توانند به‌صورت همزمان از وام جعاله تعمیرات نیز بهره‌مند شوند. برای دریافت وام جعاله نیز باید اوراق تهیه کرد و مبلغ این وام تا پایان سال جاری، 20 میلیون تومان با نرخ سود 17.5 درصد است که زمان بازپرداخت اقساط آن‌که ماهانه حدود 505 هزار تومان خواهد بود، 5 ساله است.

پیشنهاد مطالعه: وام مسکن یکم یا اوراق تسهیلات خرید مسکن، کدام‌یک به‌صرفه‌تر است؟

پرداخت اقساط به سه روش

افرادی که از طریق خرید اوراق حق تقدم موفق به دریافت تسهیلات مسکن می‌شوند، می‌توانند اقساط تسهیلات خود را به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای پرداخت کنند.
در روش ساده شما می‌توانید یک مبلغ ثابت را در طول مدت بازپرداخت اقساط بپردازید که رقم قسط اول با رقم قسط آخر کاملاً برابر است. در روش پلکانی سالانه و یا دوره‌ای اقساط از مبلغ کم شروع می‌شود و سال‌به‌سال (سالانه) و یا 4 سال به 4 سال (دوره‌ای) افزایش پیدا می‌کند که قسط‌های اول بسیار سبک است و با افزایش زمان این اقساط افزایش پیدا می‌کند.

آخرین قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن

دریافت وام ساخت با اوراق حق تقدم

اوراق حق تقدم خریداری‌شده را می‌توان برای دریافت تسهیلات مشارکت ساخت مسکن نیز استفاده کرد. سازنده باید برای دریافت این تسهیلات، حساب‌جاری به نام خود در بانک افتتاح کند و بانک سهم خود را از شراکت (به‌صورت نقدی) طبق ضوابط و مقررات به این حساب واریز می‌کند. در انتهای قرارداد، بانک سهم خود را به شریک فروخته و او باید برای تسویه نقدی و یا تقسیط سهم‌الشراکه بانک (در صورت موافقت بانک) مراجعه کند.
رقم تسهیلات ساخت مسکن برای ساخت‌وسازهای سنتی، صنعتی و ساخت مسکن با تکیه بر فناوری‌های جدید ساختمانی در شهر تهران به ترتیب 110، 130 و 150 میلیون تومان است و در سایر شهرها این تسهیلات بین 90 تا 110 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

رابطه میزان تسهیلات با سن بنا

پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از محل سپرده‌گذاری حداقل یک‌ساله، برای آپارتمان‌های نوساز تا حداکثر 15 ساله قابل پرداخت است و چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از 20 سال و حداکثر 25 سال گذشته باشد سقف وام اوراق بانک مسکن 35 میلیون تومان است.
برای دریافت سقف تسهیلات از طریق خرید اوراق حق‌تقدم شرط سنی 20 ساله تعیین‌شده است و آپارتمان‌های 20 تا 29 سال ساخت از تاریخ صدور پروانه می‌توانند از وام اوراق تا سقف 35 میلیون تومان استفاده کنند.

تکمیل امتیاز با خرید اوراق حق تقدم

اگر امتیاز مسکن یکم فردی به حدنصاب نرسیده باشد می‌تواند کمبود امتیاز خود را از طریق خرید اوراق جبران کند. در این حالت سقف وام نباید از سقف وام اوراق (60 میلیون در تهران، 50 میلیون در شهرهای بزرگ و 40 میلیون در سایر شهرها) بیشتر شود.
امتیاز تسهیلات مسکن به ازای هر شش ماه یک برابر متوسط موجودی حساب محاسبه می‌شود و روش محاسبه امتیاز تسهیلاتی بدین ترتیب است که متوسط موجودی حساب به ازای کمترین مانده در طی روز در نظر گرفته خواهد شد و در قالب فرمول زیر محاسبه می‌شود.

دریافت تسهیلات 10 میلیونی بدون سپرده با اوراق حق تقدم

 

تسهیلات زوجین با خرید اوراق یک‌نفره

اگر زوجین قصد اخذ وام همزمان برای خرید خانه را داشته باشند و یکی از آن دو نفر دارای سپرده مسکن یکم باشد، نفر دیگر می‌تواند از محل اوراق وام خود را تأمین کند. در این حالت سقف وام در تهران 130 میلیون (80 مسکن یکم +50 اوراق) در شهرهای بزرگ 100 میلیون (60 مسکن یکم + 40 اوراق) و سایر شهرها 70 میلیون (40 مسکن یکم+30 اوراق) است.

نحوه خرید و قیمت روز اوراق حق تقدم

متقاضیان استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توانند این اوراق را از طریق شرکت‌های کارگزاری فرا بورس و یا شعب بانک مسکن خریداری کنند. قیمت خریدوفروش هر سهم پنج میلیون تومانی اوراق حق تقدم با توجه به قیمت پایه روز قبل توسط فرا بورس تعیین و اعلام می‌شود. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد قیمت اوراق بانک مسکن می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری فرا بورس مراجعه و یا از طریق بخش قیمت اوراق تسهیلات مسکن کسب اطلاع کنید.

خریدوفروش اوراق حق تقدم

اوراق موجود در بانک مسکن از تخصیص به سپرده‌گذاران حساب ممتاز به دست می‌آید که این سپرده‌گذاران، اوراق خودشان را جهت فروش به کارگزاری بانک مسکن ارائه می‌کنند و متقاضی دریافت تسهیلات با اوراق حق تقدم این اوراق را خریداری و بدون نوبت تسهیلات مسکن را دریافت می‌کند. درواقع پول ناشی از خریداری اوراق که وام‌گیرنده پرداخت می‌کند به‌حساب دارنده حساب ممتاز (اوراق) واریز خواهد شد و بانک مسکن یا کارگزاری نقش واسطه بین عرضه‌کننده و تقاضاکننده را دارد.

نحوه فروش و یا پس دادن اوراق خریداری‌شده

متقاضی دریافت تسهیلات مسکن درصورتی‌که پس از خرید اوراق از دریافت وام منصرف شود و قصد فروش و یا بازپس‌گیری پول خود را داشته باشد، امکان فروش اوراق خریداری‌شده و بازگشت پول تا 4 ماه وجود نخواهد داشت و بعد از گذشت زمان تعیین‌شده می‌تواند اقدام کند.

مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن

اخذ مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن در زمان تعویض وثیقه و یا هنگام انتقال مانده بدهی، از محل اوراق به‌شرط رعایت سقف‌های 60 میلیون تومانی در تهران، 50 میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و 40 میلیون تومانی در سایر مناطق شهری امکان‌پذیر است.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
  1. Meisam می‌نویسد

    سوال داشتم
    میشه فقط تقاضا وام جعاله داد؟
    من حسابی تو بانک مسکن ندارم تا حالا تسهیلاتی نگرفتم.