محاسبه سود و اقساط وام بانکی

مبلغ هر قسط: تومان
جمع کل اقساط: تومان
سود کل وام: تومان
درصد سود سالانه: تومان
جمع کل اقساط: تومان
سود کل وام: تومان
مبلغ سود وام: تومان
مبلغ سود و اصل وام: تومان
تعداد اقساط وام: قسط
مبلغ کل اقساط وام: تومان
مبلغ سود وام: تومان
مبلغ هر قسط: تومان
مبلغ قسط ۱: تومان
مانده قابل انتقال یا تسویه: تومان
مبلغ هر قسط: تومان
جمع اقساط پرداختی: تومان
جمع اقساط مانده: تومان
جمع کل اقساط: تومان
تعداد اقساط پرداختی: قسط
تعداد اقساط مانده: قسط
تعداد اقساط وام: قسط
خطا در ورود اطلاعات، لطفا مقادیر ورودی را اصلاح کنید.

محاسبه سود و اقساط وام بانکی اهمیت زیادی دارد، اما موقع نیاز مالی، اولویت همه این است که با سریع‌ترین روش ممکن یک وام بگیرند و مشکل‌شان را حل کنند و کمتر کسی دغدغه محاسبه سود واقعی بانکی یا فرمول حساب کردن اقساطی را دارد که هر ماه باید پرداخت کند. پس اگر اطلاعی از روش‌های بانکی برای گرفتن سود از مشتریان و قسط بندی وام‌ها ندارید، حتما این مطلب را بخوانید.

دغدغه آدم‌‌ها قبل و بعد از گرفتن وام کاملا متفاوت است؛ بیشتر ما قبل از گرفتن وام، فکر و ذهن‌مان درگیر گرفتن ساده‌ترین وام ممکن و پیدا کردن ضامن‌های موردنیاز است و کمتر کسی تحقیقی درباره محاسبه سود واقعی وام بانکی انجام می‌دهد. اما بعد از گرفتن وام و زمان سر رسید اولین قسط است که پرداخت پول ماهانه و مجموع سودی که در ازای این وام باید به بانک بازگردانید، مهم می‌شود. این روزها وام‌های زیادی مثل «خرید کالا»، «ازدواج»، «مسکن»، «تعمیرات مسکن»، «خودرو»، «وام نقدی» و…  تحت نام‌ها و طرح‌های زیادی در شبکه بانکی کشور به متقاضیان داده می‌شود. مردم هم برای گرفتن این نوع وام‌ها تنها به پرسیدن عدد «سود وام» اکتفا می‌کنند و از فرمول محاسبه سود وام بانکی سر در نمی‌آورند. یا این‌که خیلی از بانک‌ها سود پلکانی از مشتری‌هایشان می‌گیرند و بیشتر وام‌گیرنده‌ها از محاسبه سود پلکانی وام بانکی یا محاسبه اقساط ماهانه وام چیزی نمی‌دانند. برای همین هم سایت رده، بخش جدیدی به نام محاسبه آنلاین سود بانکی راه‌اندازی کرده که تنها با دانستن چند فاکتور ساده مانند اصل مبلغ تسهیلات، سود وام و مدت زمان بازپرداخت، محاسبه سود واقعی وام بانکی را برایتان انجام می‌دهد و عددی را که هر ماه بابت قسط باید بپردازید، حساب می‌کند.

فرمول قدیم محاسبه سود و اقساط وام بانکی

به قراردادهای مالی بانک‌ها که با نرخ ثابتی از سود به مشتریان ارائه می‌شوند، عقود مبادله‌ای می‌گویند. مثلا اگر شما به بانک می‌روید و درخواست وام می‌کنید، متصدی بانک در همان لحظه اول به مشتری می‌گوید سود این وام 15درصد خواهد بود. اما خیلی‌ها حتی با وجود اطلاع از درصد سودی که بابت وام گرفته شده باید بدهند، به طور دقیق نمی‌دانند محاسبه سود و اقساط وام بانکی به چه شیوه‌ای انجام می‌شود یا در نهایت در ازای تسهیلاتی که گرفته‌اند، چقدر به بانک پول پس می‌دهند. بانک‌ها برای حساب‌وکتاب انواع وام‌های بانکی، فرمول محاسبه سود وام بانکی را به دو صورت قدیم و جدید انجام می‌دهند.

برای محاسبه فرمول قدیم نیاز به این اطلاعات دارید؛ مقدار وام (مبلغی که از بانک تسهیلات می‌گیرید)، سود وام (درصدی که بانک به عنوان سود وام ازتان می‌گیرد)، مدت به ماه (زمان بازپرداخت وام یا تعداد اقساطی که بانک برای مشتری تعیین می‌کند). شیوه محاسبه سود وام بانکی با فرمول قدیم هم به این شکل خواهد بود: مبلغ وام * درصد سود * (تعداد کل اقساط + 1). عددی که به دست می‌آید، مبلغ سودی است که باید علاوه بر مبلغ وام، به بانک پرداخت کنید. اگر هم دنبال محاسبه اقساط ماهانه وام بانکی خودتان هستید؛ راهش این است که اصل مبلغ وام را با مبلغ سود جمع ببندید و تقسیم بر تعداد اقساط پرداختی کنید. این همه فرمول و عدد کنار هم آوردیم تا بدانید مبنای محاسبه چیست، اما نیاز به هیچ‌کدام این‌ها ندارید و کافی است سراغ سرویس محاسبه آنلاین سود وام بانکی سایت رده بروید و با چند کلیک به جواب سوال‌هایتان برسید.

محاسبه سود سپرده

فرمول جدید محاسبه اقساط و سود وام بانکی

محاسبه اقساط و سود وام بانکی به روش جدید پیچیده‌تر از فرمول قدیمی آن است. برای همین بهتر است قید حساب‌وکتاب دستی برای محاسبه اقساط ماهانه وام‌ بانکی را بزنید و یکراست از سرویس محاسبه آنلاین استفاده کنید که خیلی ساده و کاربردی برای مشتری بانک حساب می‌کند چه مبلغ سودی را علاوه بر اصل وام باید بپردازد و بابت هر کدام از قسط‌هایش چقدر کنار بگذارد. تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که تفاوت بین فرمول جدید و قدیم محاسبه اقساط و سود وام بانکی ناچیز است و لازم نیست ذهن‌تان را خیلی درگیر فرمول جدید یا قدیم کنید.

در تسهیلاتی با بازپرداخت 3ساله و کمتر از آن تفاوت این دوفرمول به قدری ناچیز است که می‌توان نادیده‌اش گرفت. نکته بعدی هم این‌که متوسط دوره بازپرداخت تسهیلات بانکی کشور سه سال است. یعنی بخش زیادی از وام‌های شبکه بانکی ایران، دوره بازپرداخت سه ساله یا 36ماهه دارند. به خاطر همین هم اگر وام بانکی شما تعهد زمانی 3ساله دارد، عملا تفاوتی نمی‌کند محاسبه سود و اقساط وام بانکی با فرمول جدید محاسبه شود یا قدیم. پس فراموش نکنید مهم‌ترین اولویت هر وام‌گیرنده‌ای باید گرفتن وامی با درصد سود پایین‌تر و مدت بازپرداخت طولانی‌تر باشد و به جای فرمول محاسبه سود وام بانکی از برنامه‌های آنلاین برای سود وام بانکی استفاده کنید تا با چشم باز بهترین وام ممکن را با کمترین سود انتخاب کرده و بعدا بابت وامی که برای گرفتنش کلی دردسر کشیده‌اید، پشیمان نشوید.

نکته: وام‌های قرض‌الحسنه سازوکار متفاوتی نسبت به فرمول‌های گفته شده در بالا دارند و با کارمزدهای صفر تا 4درصد به متقاضیان داده می‌شوند. شیوه حساب کردن آن هم با فرمول محاسبه سود وام بانکی تفاوت دارد و برای همین هم بسیاری از مشتریان تصور می‌کنند سود کارمزد 4درصد بانکی بیشتر از مقدار واقعی محاسبه می‌شود.