تسه | قیمت اوراق مسکن

تسه یا همان اوراق گواهی حق تقدم خرید وام مسکن بانک مسکن که به نام اوراق مسکن یا اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن شناخته می‌شود، یک ابزار مفید برای افرادی است که قصد دسترسی سریع به تسهیلات وام مسکن بانک مسکن دارند. با خرید اوراق مسکن، افراد می‌توانند بدون سپرده‌‌گذاری به وام خرید مسکن برسند و این برای کسانی که قصد خرید فوری دارند مفید است.

[پس از جدول، تعریف و کارکرد تسه را بخوانید]

اوراق تسه چیست؟

اوراق مسکن تسهتسه را با نیکلاس تسه اشتباه نگیرید! در واقع حساب سپرده ممتاز بانک مسکن، شرایطی دارد که به ازای سپرده‌گذاری در این حساب، می‌توانید اوراق گواهی حق تقدم مسکن دریافت کنید و در بازار فرابورس به فروش برسانید. در واقع با افتتاح حساب سپرده ممتاز بانک مسکن شما صاحب امتیاز وامی می‌شوید که این امتیاز را می‌توانید در قالب اوراق بفروشید. حساب سپرده ممتاز بانک مسکن انواع مختلف دارد و می‌توانید انواع حساب ممتاز با سود و حساب ممتاز بدون سود آن را افتتاح کنید. تفاوت انواع حساب‌های ممتاز، در نحوه تخصیص این اوراق به سپرده‌گذار است که بنا به مانده حساب، اولویت‌های شعبه و همچنین درخواست یا عدم درخواست سود متفاوت است. بنابراین شما با افتتاح یکی از انواع این حساب ممتاز می‌توانید از اوراق مسکنی بهره‌مند شوید که یا خود از آن استفاده کنید یا آن را در ساز و کاری قانونی به دیگران بفروشید.

ارزش اوراق مسکن به ازای هر برگ از این اوراق به اندازه 500 هزار تومان وام است و با توجه به نوسانات بورس هر برگ از این 500 هزار تومان وام با قیمت‌های نوسانی به فروش می‌رسند اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که قیمت تسه معمولا از 10درصد ارزش آن فراتر نمی‌رود. یعنی هر کدام از این برگه‌هایی که ارزش 500 هزار تومان وام را دارند با توجه به روندهای یکی دو سال اخیر از 50 هزار تومان فراتر نرفته‌اند. جزئیات حساب ممتاز بانک مسکن را در صفحه مربوط به سپرده ممتاز بانک مسکن بخوانید.

 

نرخ سود وام تسهیلات مسکن و شرایط آن

وامی که شما می‌توانید از محل این اوراق اخذ کنید دارای سود 17.5 درصد است که حداکثر زمان بازپرداخت آن 12 ساله است. همراه با این وام می‌توانید با تهیه 80 برگ اوراق تسه یک وام جعاله 40 میلیون تومانی با همان سود 17.5 درصد تهیه کنید که البته مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است. همچنین سقف این وام برای تهران، شهرهای بالای 200 هزار نفر و سایر شهرها متفاوت است که جزئیات و آخرین قیمت آن را در لینک زیر می‌توانید بخوانید.

راه‌حل دریافت سریع وام مسکن چیست؟

مدت اعتبار اوراق تسه

زمان انقضای اوراق مسکن دو سال است که این زمان در برخی از موارد تا شش ماه تمدید می‌شود. به هنگام خرید اوراق تسه باید توجه کنید که مدت زمانی که تا انقضای آن باقی است به اندازه‌ای باشد که شما بتوانید از آن استفاده کنید چون در برخی موارد پروسه‌های بانکی در بانک مسکن به طول بینجامد و اعتبار این برگه‌ها تمام شود. با اتمام زمان اعتبار اوراق مسکن، نماد معاملات آن در بورس متوقف شده و دارنده آن دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند و عملا هزینه انجام‌شده سوخت خواهد شد.

برای تشخیص این‌که اوراق منتشر شده مربوط به چه زمانی‌ است باید به اعدادی که کنار نماد تسه درج می‌شود توجه کرد. رقم اول نشان‌دهنده سال انتشار و دو رقم بعدی نشان‌دهنده ماه انتشار اوراق است.

 

آخرین قیمت اوراق مسکن

قیمت تسه هر روز در حال تغییر است. چون این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و مثل هر نماد معاملاتی دیگر بنا به میزان عرضه و تقاضا، قیمتی متغیر دارد. اما قیمت اوراق تسه سال 98 معمولا حول و حوش 39 هزار تا 42 هزار تومان بوده که با اعلام افزایش سقف وام مسکن ناشی از این اوراق، به حدود 45 هزار تومان هم رسید. اما در هر صورت می‌توان برآورد کرد که قیمت اوراق تسه سال 98 بین 7.5 تا 9.5 درصد ارزش وام اوراق در نوسان بوده است. در همین صفحه قیمت اوراق تسه را به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید.

 

دامنه نوسان نرخ اوراق بانک مسکن

سوال خیلی‌هاست که نرخ اوراق مسکن چقدر نوسان دارد و به چه عواملی وابسته است؟ نرخ این اوراق همانطور که بالاتر توضیح داده شد، به میزان تقاضا وابسته است. ولی بد نیست بدانید به طور معمول نرخ اوراق مسکن قدیمی‌تر به دلیل نزدیکی به سررسید، ارزان‌تر از اوراق منتشرشده جدید است. گاهی این رویه نقض می‌شود و اوراق قدیم از اوراق جدید گران‌ترند که دلیل آن سفته‌بازی‌های قبلی بر روی اوراق قدیمی است.

 

چقدر اوراق تسه باید خرید؟

به ازای هر 500 هزار تومان وامی که می‌خواهید باید یک ورق تسه تهیه کنید. برای اخذ وامی به ارزش 100 میلیون تومان باید 200 برگه تسه تهیه کنید. همانطور که در بند پیش هم گفته شد نرخ اوراق مسکن متغیر است و به طور روزانه بر اساس معاملات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

در حال حاضر به یک زوج در شهر تهران 200 میلیون تومان وام اوراق مسکن پرداخت می‌شود (به ازای هر کدام از زوجین 100 میلیون تومان) که این زوج می‌توانند یک وام جعاله 40 میلیون تومانی هم به آن ضمیمه کنند. بنابراین برای گرفتن وام 240 میلیون تومانی باید 480 ورق تسه تهیه کرد. اگر با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت هر ورق تسه را 41 هزار تومان در نظر بگیریم، برای گرفتن سقف این وام این زوج تهرانی باید معادل 19 میلیون و 680 هزار تومان برای تهیه اوراق مسکن هزینه کنند که البته هزینه کارمزد خرید هم که در بند بعدی به آن اشاره می‌شود، به آن اضافه خواهد شد.

افزایش حقوق کارگران در سال 1401

فرآیند خرید و فروش اوراق و کارمزد آن

با هدف جلوگیری از سفته‌بازی، اگر اوراقی خریدید که قصد فروش آن را دارید تا ۲ ماه پس از آن مجاز به این کار نیستید. البته اگر فقط ۴ ماه به پایان مدت اعتبار اوراق تسه باقی مانده باشد، چنین محدودیتی وجود ندارد و بلافاصله پس از خرید، می‌توانید آن‌ها را بفروشید.

کارمزدی که برای خرید این اوراق پرداخت کنید، 49صدم درصد و کارمزد فروش این اوراق 24صدم درصد است. به طور مثال برای خرید تعدادی از این اوراق که قیمت آن فرضا 10 میلیون تومان می‌شود باید 490 هزار تومان کارمزد به کارگزاری پرداخت کنید.

نکته: پس از تحویل اوراق به بانک مسکن، بقیه مراحل اخذ وام شبیه گرفتن بقیه وام‌های مسکن در بانک مسکن است که جزئیات آن را می‌توانید در صفحه وام مسکن بانک مسکن مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

118 دیدگاه
 1. نسل سوخته می‌نویسد

  من تحلیل گر سیاسی نیستم ولی برداشتی که از حرکات دولتمون دارم به دو دلیل قیمت اوراق بالا رفته:
  ۱-شاخص قیمت بورس از رکود بیرون بیاد
  ۲- مسکن ملی ثبت نام کنیم!مسکن با اوراق خریداری نکنیم.
  جای بسی تأمل هست که به چه قیمتی با نابود کردن ملت میخواهیم ملت رو نجات بدیم!!!!

 2. آرش می‌نویسد

  اوراق رو بکنین۳۰۰تومن کی هست اخه به این قیمتا اوراق بگیره،سال قبلم ۱۷۰تومن شده بود یهویی شد۷۰هزارتومن،مگه مردم ایتقدرساده هستن که بیان وام۳۰۰ملیونی بردارن۱۰۰ملیونشو بدن اوراق.مگه بچه بازیه؟الکی بازاروگرم نکنین که مزدم قول بخورن برن خریدوفروش کنن تاشماها ازورشکستکی خلاص شین باپول این مردم بیچاره برین دنبال عشق وحالتون،کورخوندین

  11
 3. آرش می‌نویسد

  سربرج قیمتا میادپایین اوراق جدیدچاپ میشه سربرج،هیچ کس به این قیمت نمیخره..الکی قول نخورید..

  6
  2
 4. کارگرساده می‌نویسد

  سلام تورو به داداین مردم برسید تورو خدااوراق نخرید شاید بیادپایین .مسولین تورو خدا کاری کنید مگه اینجا کشورکفره مگه ما کافریم بخدا ما شیعه مرتضی علی هستیم ما مردم مظلم ایرانیم یه کاری بکنید بخدا شبیه قمار شده هرروز داره قیمت اوراق میره بالا .گریه دارشده برای وام 480 ملیونی باید فقط 120 میلیون اوراق بخریم بغیر سودی که باید دوبرابربدیم .توربه هرچی که میپرستید به داداین مردم برسید

  18
  1. آرش می‌نویسد

   الان شمامیگین نخریم،بخدامجبوریم بخریم معامله کردیم خونه خریدیم باید سرموئدچکمون پاس بشه ۳۲۰ملیون وام ورمیدارم نزدیک۹۰ملیون امروزپول اوراق دادم،به حضرت عباس هزارتا توشکمم چاقوبزنی خون ازش بیرون نمیاد،زبونم بنداومده،داره قلبم وایمیسته […]،جیگرمون رو سوزوندن، […]

   20
   1
 5. کارگرساده می‌نویسد

  توروخدا نخرید تا اوراق بیاد پایین .تواین مملکت که کسی به فکر مردم ضعیف نیست لااقل خودمون به داد همدیگه برسیم .تورو خدا نخرید بخدا این خود قماره

 6. نسل سوخته می‌نویسد

  با سلام
  نفرین و فحش کاری درست نمیشه
  دولت مردان ما به فکر سفره ما هستن!!!
  هنوز نوبت به مسکن نرسیده!!
  شاید این جمعه شاهزاده ی بیاید شاید نرخ اوراق تسه را عادلانه کند شاید!
  دست مسلمان را مسلمان نمیگیرد شاید کافری بگیرد شاید

 7. داود می‌نویسد

  واقعا صدامون به جای نمیرسه چون کسایی که قراره صدامونو گوش کنند خودشون ذینفع این پول ها هستند و بیشتر این زجه زدن های ما و خواهش و التماس های ما برای وام برای ضامن و برای خرید اوراق ، خوشحالترشون میکنه

  4
  1
 8. م می‌نویسد

  خدا نابودتون کنه بحق امام حسین که توی یه هفته دوبرابرش کردین

  10
 9. علیرضا می‌نویسد

  سلام
  من اوراق تسهیلات ۳۲۰ میلیونی میخوام هر کی داره لطفاً بهم زودتر ایمیل بزنه خریدارم

 10. انصاری می‌نویسد

  سلام من اوراقی که بین هشت تا یه سال تاریخ داشته باشه را خریدارم کسی واسه فروش دار تماس بگیر […]

  1
  5
  1. احسان می‌نویسد

   چه تعداد داری ؟ و چقدر تاریخ داره ؟مناسب بدی خریدارم

   4
   1
  2. جهانگیری می‌نویسد

   سلام چه تعداد برای فروش داری

   1
   1
 11. محمدعلی ابراهیمی می‌نویسد

  مفیدبود اطلاعات ولی اگریک مقداربیشتر مطالب بازمی بودبهتربود مثلا ملکی که قراراست خریداری شودباید چندساله باشد

 12. عمویی می‌نویسد

  سلام من اسفند ماه تسه خریدم ، ۱۳۵۰۰۰ هر سهم، ولی پشیمون شدم از گرفتن وام حالا هرسهم شده ۸۵ تومان کی بفروشم که این همه ضرر نکنم؟
  ممکنه بازم بالا بره؟

  21
  4
  1. مهیار می‌نویسد

   سلام من خرید دارم اگه خواستی بفروشی ب من پیام بده شمارتو بزار بهت زنگ بزنم

  2. مسعود می‌نویسد

   حماقت کردی خریدی .‌ همه در ریزش ها میخرن در رشد قیمت ها میفروشن. شما برعکس کار کردی. ضمنا تا پنجاه هزار میاد خیالت راحت. هیچکس پول نداره بدش جای اوراق.

  3. زارعی می‌نویسد

   سلام این مشکل منم هست لطفا یکی راهنمایی کنه🙏

 13. مرتضی می‌نویسد

  سلام دوستان من 100 عدد سهام تسه 1400 برای حساب ممتاز دارم، چجوری انتقال بدم پرتفوی

  2
  2
 14. بهزاد می‌نویسد

  اوراق را ارزان نفروشید مجددا قیمتها به175هزار تومان برمیگردد تسهیلات بانکی کاهش یافته و سپرده گذاری کم شده

  12
  16
 15. سجاد می‌نویسد

  وام نگیریداوراقهم نخریدتاقیمت اوراق پایین بیاید

  18
  10
 16. رضایی می‌نویسد

  وام خرید مسکن از لایحه بودجه سال آینده حذف شده، اگه تشکیل پرونده برای اخذ وام دادید اوراقتون رو بعد از عید بخرید، بعد از عید ارزش اوراق خیلی کم خواهد شد

  11
  9
 17. مهرابی -م می‌نویسد

  من سال 98 رفتم وام مسکن گرفتم برای 140 میلیون 13 میلیون پول اوراق دادم تا یک سال خودمو داشتم فحش میدادم که چرا انقدر دادم، یا اصلا چرا وام گرفتم الان فکرشو میکنم با این قیمتها واقعا حماقته حتی در هر شرایطی که باشی ، بری وام مسکن بگیری…
  من نمیدونم طرح ریز این قضیه کی بوده من حساب کردم که باید حدود 330 میلیون پس بدم!!!!!
  واقعا آدم وام نگیره سنگینتره…
  درسته شرایط خیلی بهم ریخته هستش ولی وام رو اگه امکانش هست هیچوقت از بانک مسکن نگیرید

  17
  5
  1. رضا می‌نویسد

   خب حساب کن این وام رو که گرفتی باهاش خونه خریدی حالا خونه رو ازت چند میخرن.با این وام خونه میخری خونت ده برابر شده اونوقت بانک وامشو بیاد بهت قرض الحسنه بده؟ یک کم انصاف هم خوبه

   6
   8
   1. علی می‌نویسد

    نه عزیز،واقعا هم انصاف نیست بانکهای اسلامی وام قرض الحسنه بدهند،همون ۱۸درصد به اضافه کلی پول اوراق هم تازه بصرفه نیست براشون
    قرض الحسنه رو بانکهای بلادکفر باید بدهند اون هم با نرخ نیم درصد

 18. Khat می‌نویسد

  یک وام 240 میلیون تومانی خرید خانه میخوای بگیری که با همین 240 تومن نمیشه یک خونه رهن کرد باید نزدیک 100 میلیون اوراق بخری و حدود 700 میلیون پس بدی که با احساب هزینه اوراق فقط 140 میلیون دست آدم رو میگیره !
  جالب نیست !
  بانک داری اسلامی که میگن همینه
  […]

  26
  2
 19. Bahar می‌نویسد

  امروز رفتم اوراق بگیرم برای وام ۴۸۰ میلیونی ۸۴ میلیون اوراق میخواد
  واقعا پست تر از این دولت هیچ کجای دنیا نیس
  دیشب مبایعه نامه به نیت ۵۶ تومن نوشتیم الان افتادیم تو چاااااه !!!!
  لعنت به این بی لیاقتای عرب بی سواد که با مردم بازی میکنن بیاااااد تف تو روحتون

  41
  5
 20. امیر ارسلان می‌نویسد

  خدا وکیل خرید نکنین تا این مفسدین مجبور بشن بکشن پایین خون مردمو کردن تو شیشه

 21. احمدی می‌نویسد

  قبل از عید خرید نکنید، بعد از عید با باز شدن وام سایر بانک ها و رکود معاملات مسکن، قیمت اوراق مسکن کاهش پیدا میکنه و به قیمت تعادلی حدود ۱۰۰ تومن میرسه

  5
  3
 22. مهدی می‌نویسد

  دوسال پیش ۶۰ میلیون اوراقو پنج و سیصد خریدم ،امروز رفتم برای ۲۰۰ تومن گفت باید ۳۵ تومن بدی ،از صبح تو افق خیره شدم که واقعا باید چکار کنم

  11
  2
 23. مهدی می‌نویسد

  متاسفانه عدم مدیریت و بی لیاقتی نتیجه ای جز این شرایط نمیشه ، که حدود دو سوم و بیشتر از مبلغ وام رو باید اوراق خرید

 24. محمد می‌نویسد

  با سلام ۵۵ عدد اوراق دارم برای فروش شهر آبادان

  1
  8
 25. محمد می‌نویسد

  سلام ۵۵ اوراق دارم برای فروش ، شهر آبادان ،

 26. علیرضا می‌نویسد

  سلام.
  من اوراق میخوام تا 140 میلیون اگر کسی داشت بگه ممنون میشم

  1
  3
  1. محمود می‌نویسد

   اینجوری نیست که دست به دست بفروشی فقط از طریق بورس میتونی بفروشی اونم کلی کار داره

   4
   2
 27. علیرضا می‌نویسد

  سلام و ارادت
  من اوراق تا 140 میلیون خرید دارم اگر امکان داشت بهم بگین ممنون میشم

 28. نگار می‌نویسد

  خاک بر سر این دولت و مدیرانش با مدیریت پوسیدشون

  11
 29. ایرج م می‌نویسد

  اوراق فروشی هرکی داره من خریدارم ولی شماروبخدا بهرچی اعتقاد دارید بیاییدما مردم خودمون به دردهم بخوریم وکنارهم باشیم ومنصف خدا به حق این شب عزیز۱۳رجب مولا علی برای هرچی دزدودلال بی انصاف روز خوش نبینن اگه کسی داره توروخدا به من بگه

  5
  1
  1. حسین می‌نویسد

   سلام من اوراق دارم.شما از کجا چه شهری؟

 30. امیر ارسلان می‌نویسد

  کاش دولت دخالت نمیکرد تو بورس دخالت کرد منهدمش کرد الانم تو اوراق دخالت کرد ما رو منهدم کرد اگه دغدغه ملت رو دارین یه فکری به حال اوراق کتین که افسار بریده از طلا گشتن پشیمان گشته ایم لطفا مارا مس کنید