رده تسه | قیمت اوراق مسکن

قیمت اوراق مسکن (تسه) سال 1403

تسه یا همان اوراق گواهی حق تقدم خرید وام مسکن بانک مسکن که به نام اوراق مسکن یا اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن شناخته می‌شود، یک ابزار مفید برای افرادی است که قصد دسترسی سریع به تسهیلات وام مسکن بانک مسکن دارند. با خرید اوراق مسکن، افراد می‌توانند بدون سپرده‌‌گذاری به وام خرید مسکن برسند و این برای کسانی که قصد خرید فوری دارند مفید است.

[پس از جدول، تعریف و کارکرد تسه را بخوانید]

عنوان
نماد
قیمت دیروز (ریال)
قیمت امروز (ریال)
قیمت عرضه (ریال)
قیمت تقاضا (ریال)
TESE Logo امتیاز تسهیلات مسکن سال 1401
تسه ۹۸۱۱۱
TESE Logo
امتیاز تسهیلات مسکن سال 1401
نماد
تسه1401
قیمت دیروز (ریال)
140,900
قیمت امروز (ریال)
124,000
قیمت عرضه (ریال)
141,000
قیمت تقاضا (ریال)
142,999
TESE Logo امتیازتسهیلات مسکن سال1402
تسه ۹۸۱۱۱
TESE Logo
امتیازتسهیلات مسکن سال1402
نماد
تسه1402
قیمت دیروز (ریال)
141,000
قیمت امروز (ریال)
128,000
قیمت عرضه (ریال)
141,000
قیمت تقاضا (ریال)
141,800

اوراق تسه چیست؟

اوراق مسکن تسهتسه را با نیکلاس تسه اشتباه نگیرید! در واقع حساب سپرده ممتاز بانک مسکن، شرایطی دارد که به ازای سپرده‌گذاری در این حساب، می‌توانید اوراق گواهی حق تقدم مسکن دریافت کنید و در بازار فرابورس به فروش برسانید. در واقع با افتتاح حساب سپرده ممتاز بانک مسکن شما صاحب امتیاز وامی می‌شوید که این امتیاز را می‌توانید در قالب اوراق بفروشید. حساب سپرده ممتاز بانک مسکن انواع مختلف دارد و می‌توانید انواع حساب ممتاز با سود و حساب ممتاز بدون سود آن را افتتاح کنید. تفاوت انواع حساب‌های ممتاز، در نحوه تخصیص این اوراق به سپرده‌گذار است که بنا به مانده حساب، اولویت‌های شعبه و همچنین درخواست یا عدم درخواست سود متفاوت است. بنابراین شما با افتتاح یکی از انواع این حساب ممتاز می‌توانید از اوراق مسکنی بهره‌مند شوید که یا خود از آن استفاده کنید یا آن را در ساز و کاری قانونی به دیگران بفروشید.

ارزش اوراق مسکن به ازای هر برگ از این اوراق به اندازه 500 هزار تومان وام است و با توجه به نوسانات بورس هر برگ از این 500 هزار تومان وام با قیمت‌های نوسانی به فروش می‌رسند اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که قیمت تسه معمولا از 10درصد ارزش آن فراتر نمی‌رود. یعنی هر کدام از این برگه‌هایی که ارزش 500 هزار تومان وام را دارند با توجه به روندهای یکی دو سال اخیر از 50 هزار تومان فراتر نرفته‌اند. جزئیات حساب ممتاز بانک مسکن را در صفحه مربوط به سپرده ممتاز بانک مسکن بخوانید.

 

نرخ سود وام تسهیلات مسکن و شرایط آن

وامی که شما می‌توانید از محل این اوراق اخذ کنید دارای سود 17.5 درصد است که حداکثر زمان بازپرداخت آن 12 ساله است. همراه با این وام می‌توانید با تهیه 80 برگ اوراق تسه یک وام جعاله 40 میلیون تومانی با همان سود 17.5 درصد تهیه کنید که البته مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است. همچنین سقف این وام برای تهران، شهرهای بالای 200 هزار نفر و سایر شهرها متفاوت است که جزئیات و آخرین قیمت آن را در لینک زیر می‌توانید بخوانید.

راه‌حل دریافت سریع وام مسکن چیست؟

مدت اعتبار اوراق تسه

زمان انقضای اوراق مسکن دو سال است که این زمان در برخی از موارد تا شش ماه تمدید می‌شود. به هنگام خرید اوراق تسه باید توجه کنید که مدت زمانی که تا انقضای آن باقی است به اندازه‌ای باشد که شما بتوانید از آن استفاده کنید چون در برخی موارد پروسه‌های بانکی در بانک مسکن به طول بینجامد و اعتبار این برگه‌ها تمام شود. با اتمام زمان اعتبار اوراق مسکن، نماد معاملات آن در بورس متوقف شده و دارنده آن دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند و عملا هزینه انجام‌شده سوخت خواهد شد.

برای تشخیص این‌که اوراق منتشر شده مربوط به چه زمانی‌ است باید به اعدادی که کنار نماد تسه درج می‌شود توجه کرد. رقم اول نشان‌دهنده سال انتشار و دو رقم بعدی نشان‌دهنده ماه انتشار اوراق است.

 

آخرین قیمت اوراق مسکن

قیمت تسه هر روز در حال تغییر است. چون این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و مثل هر نماد معاملاتی دیگر بنا به میزان عرضه و تقاضا، قیمتی متغیر دارد. اما قیمت اوراق تسه سال 98 معمولا حول و حوش 39 هزار تا 42 هزار تومان بوده که با اعلام افزایش سقف وام مسکن ناشی از این اوراق، به حدود 45 هزار تومان هم رسید. اما در هر صورت می‌توان برآورد کرد که قیمت اوراق تسه سال 98 بین 7.5 تا 9.5 درصد ارزش وام اوراق در نوسان بوده است. در همین صفحه قیمت اوراق تسه را به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید.

 

دامنه نوسان نرخ اوراق بانک مسکن

سوال خیلی‌هاست که نرخ اوراق مسکن چقدر نوسان دارد و به چه عواملی وابسته است؟ نرخ این اوراق همانطور که بالاتر توضیح داده شد، به میزان تقاضا وابسته است. ولی بد نیست بدانید به طور معمول نرخ اوراق مسکن قدیمی‌تر به دلیل نزدیکی به سررسید، ارزان‌تر از اوراق منتشرشده جدید است. گاهی این رویه نقض می‌شود و اوراق قدیم از اوراق جدید گران‌ترند که دلیل آن سفته‌بازی‌های قبلی بر روی اوراق قدیمی است.

 

چقدر اوراق تسه باید خرید؟

به ازای هر 500 هزار تومان وامی که می‌خواهید باید یک ورق تسه تهیه کنید. برای اخذ وامی به ارزش 100 میلیون تومان باید 200 برگه تسه تهیه کنید. همانطور که در بند پیش هم گفته شد نرخ اوراق مسکن متغیر است و به طور روزانه بر اساس معاملات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.
در حال حاضر به یک زوج در شهر تهران 200 میلیون تومان وام اوراق مسکن پرداخت می‌شود (به ازای هر کدام از زوجین 100 میلیون تومان) که این زوج می‌توانند یک وام جعاله 40 میلیون تومانی هم به آن ضمیمه کنند. بنابراین برای گرفتن وام 240 میلیون تومانی باید 480 ورق تسه تهیه کرد. اگر با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت هر ورق تسه را 41 هزار تومان در نظر بگیریم، برای گرفتن سقف این وام این زوج تهرانی باید معادل 19 میلیون و 680 هزار تومان برای تهیه اوراق مسکن هزینه کنند که البته هزینه کارمزد خرید هم که در بند بعدی به آن اشاره می‌شود، به آن اضافه خواهد شد.

 

فرآیند خرید و فروش اوراق و کارمزد آن

با هدف جلوگیری از سفته‌بازی، اگر اوراقی خریدید که قصد فروش آن را دارید تا ۲ ماه پس از آن مجاز به این کار نیستید. البته اگر فقط ۴ ماه به پایان مدت اعتبار اوراق تسه باقی مانده باشد، چنین محدودیتی وجود ندارد و بلافاصله پس از خرید، می‌توانید آن‌ها را بفروشید.
کارمزدی که برای خرید این اوراق پرداخت کنید، 49صدم درصد و کارمزد فروش این اوراق 24صدم درصد است. به طور مثال برای خرید تعدادی از این اوراق که قیمت آن فرضا 10 میلیون تومان می‌شود باید 490 هزار تومان کارمزد به کارگزاری پرداخت کنید.

شاید برایتان سوال پیش آید که نحوه خرید این اوراق چگونه است:

۱- ابتدا برای افتتاح حساب ممتاز به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه می‌کنید

۲- با توجه به میزان مبلغ وام و اعلام بانک تسه خریداری می‌کنید

۳- برای خرید باید ابتدا در سجام ثبت‌نام شده باشید و پس از دریافت کد بورسی با عضویت در کارگزاری خرید خود را انجام دهید

۴- پس از آنکه مرال بالا را انجام دادید با دریافت رمز عبور برای ورود به سامانه اوراق بانک مسکن می‌تواند وارد سامانه شوید.

۵- یک روز پس از خرید اوراق به بانک افتتاح‌کننده حساب مراجعه کنید

۶- با تحویل اوراق به بانک، تسه باطل شده و دیگر امکان فروش را ندارد

۷- در نهایت در زمان ثبت سند در دفترخانه کارشناس بانک چک وام مسکن را تحویل فروشنده می‌دهد.

نکته: پس از تحویل اوراق به بانک مسکن، بقیه مراحل اخذ وام شبیه گرفتن بقیه وام‌های مسکن در بانک مسکن است که جزئیات آن را می‌توانید در صفحه وام مسکن بانک مسکن مشاهده کنید.

شرایط دریافت وام اوراق مسکن

وام اوراق مسکن از جمله وام‌های بسیار پر کاربرد در خرید مسکن است. برای این وام باید به ابتدا اوراق مسکن خریداری کنید تا شامل وام شوید. شرایط دریافت وام اوراق مسکن عبارتست از شرایط سنی که باید حداقل سن ۱۸ سال باشد، شخص وام گیرنده نباید به بانک بدهکار باشد یا چک برکشتی داشته باشد و سند در رهن بانک دیگری نباشد و حداکثر سال ساخت ملک ۲۵ سال باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

226 دیدگاه
 1. بهرام می‌نویسد

  باسلام وعرض ادب
  تمام اطلاعات داده شده مربوط به سال‌های قبل می‌باشد
  حتی قیمت روز اوراق مشخص نیست لطفا این سایت بانک‌مسکن را خودتان مطالعه کنید ونسبت به روز رسانی آن اقدام فرمایید

 2. نورا می‌نویسد

  کسی جدیدن از وام مسکن جوانان استفاده کرده؟
  یعنی بعد ۵سال یا بیشتر دریافت کرده؟خوب بوده یا بده؟

 3. نادر می‌نویسد

  شما که از خدا دین پیغمبر حرف می‌زند نه خدا میشناسید نه پیغمبر.یعنی کمر همه جوان های مارو شکستین بدبختمون کردین.یعنی خدا جوابتونو نده اون خدا دیگه خدا نیست.بابا کسی تو این خراب شده نیست بیاد بگه که چرا اینطوری میکنید یعنی کشور نیست که شده حسن سوخدی درمان.این مردم ماهم که هرکاری کنی بازم میرن صف میبندن.خاک عالم رو سره همچین ملتی با همچین کشور داری.

  35
  6
 4. محمد رئیسی می‌نویسد

  قیمت واقعی اوراق نباید از ده درصد میزان وام بیشتر بشه یعنی هر اوراق باید حدود 50 هزار تومن باشه، لطفا رسیدگی کنید.

  7
  2
 5. مهتاب می‌نویسد

  با این قیمت های اوراق و با سودی که بانک مسکن میگیره
  اصلا خرید اوراق به صرفه نیست

  7
  2
 6. محمد می‌نویسد

  22.5درصد سود وام اونم 12ساله ،22.5درصد هم همین الان که میخوای وام بگیری قبل وام پول اوراق میگیرن یعنی وام مسکن با بهره 45 درصد میدن,خوب این نشون میده تورم رو خودشون 90درصد محاسبه کردن و با مردم اینطوری تا میکنن . در همه حوزه ها دروغ میگن ، پس این مراجع تقلید کی میخوان حرفی بزنن . اگه در این شرایط مرجع تقلید به داد مردم نرسن پس به چه دردی از مردم میخورن .؟

  17
  5
 7. مسعود می‌نویسد

  مهمترین علت کاهش قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن در شرایط فعلی ، جهش قیمت مسکن و به دنبال آن وقوع رکود در بازار معاملات مسکن است. کاهش تقاضا برای خرید مسکن به دنبال افزایش شدید قیمت‌ها و به حاشیه رانده شدن متقاضیان خرید موجب شده بطور طبیعی تقاضا برای دریافت تسهیلات مسکن نیز کاهش یابد و همین موضوع ابتدا منجر به افت تعداد تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن و به تبع آن کاهش میزان خرید اوراق در بازار معاملات اوراق تسهیلات مسکن شده است..زمانی قیمت اوراق افزایشی میشه که تو بنگاه ها برای خرید مسکن صف بکشن و زود به زود خرید انجام بشه وقتی فروش ملک تو رکود هست دیگه نیازی به خرید شتاب زده ی اوراق بانکی نیست،اگاه باشین،و عجله نکنید،قیمت ها کاهشی هستن،وتوسال جدید بخاطر چاپ جدید تسه بانکی کاهشی میشه تا نیمه دوم سال..یاعلی

  4
 8. مسعود می‌نویسد

  باوضعیت رکود مسکن که الان تو بازار حاکم هستش،کمتر کسی پیدامیشه که بیاد بااین قیمت ها اوراق خریداری کنه و وام بگیره ازبانک،شما حساب کن برای وام۸۰۰ملیونی باید ۲۰۰ملیون اوراق بگیری،بعدش ماهانه۲۰ملیون اقساط بدی تا۱۲سال،بعدشم نزدیک ۲ملیارد پول به بانک پس بدی،کلا خنده داره یعنی بایدملک خریداری شدتو بفروشی بدی بانک،بااین گرونی وهزینه های زندگی هیچ کس از پس این وام برنمیاد،الکی گرون کردن تسه ی بانکی رو،به صورت اشکار کلا ظلم وستیز دارن میکنن،نه بااون پول وام میشه خونه خرید نه میشه اقساطشو داد،والله اوراقم باشه پولش فوقش بایدباشه هربرگش۶۰تومن نه دیگه ۱۲۰الی۱۶۰تومن،دیگه ماوام برمیداریم مشکلمون حل شه نه اینکه خودمونو بندازیم توچاه

  5
  3
 9. ایرج می‌نویسد

  قیمت اوراق دست فروشنده نیست .قیمتش را بانک یا بورس تعیین میکند .

  4
  2
 10. محمد می‌نویسد

  سلام
  برای ۱۶۰ میلیون تومان چقدر اوراق میخواد

  18
  8
  1. بهزاد می‌نویسد

   ۳۲۰ عدد

   1
 11. متقاضي وام می‌نویسد

  قیمت اوراق مسکن خیلی گران تر از 10 درصدی که می فرمایید شده، الان حدود 140 هزار تومان برای هر برگه و یعنی برای هر یک میلیون باید حدود 280 هزار تومان اوراق بخری و بعد سود 22/5 درصدی هم برای کل یک میلیون به مدت 12 سال پرداخت کنی، معنی آشکار این قضیه کلاهبرداري بانک مسکن به صورت کاملا غیر منصفانه و عامل اصلی گرانی مسکن می باشد و دولت به دنبال ناترازی میگرده برای کنترل نقدینگی و تورم

  84
  3
 12. محمد می‌نویسد

  ضامن وام مسکن چی میخواد

  9
  4
 13. تیرداد می‌نویسد

  درود خدمت دوستا تنها کاری که باید بکنیم این که اوراق نخریم تا قیمتش بیاد پایین همین پس نخریم.

  38
  8
 14. زرگل می‌نویسد

  سلام من ۷۶ تا اوراق تسه بانک مسکن دارم ، تا سال ۱۴۰۵ اعتبار داره ، کسی قصد خرید داره ؟؟

  26
  7
  1. شبنم می‌نویسد

   من اوراق میخام قیمت امروز ۷ بهمن رو میخام

   3
   1
 15. امیر می‌نویسد

  انقدر قیمت تسه بالا رفته که ما رو از گرفتن وام منصرف کرده، درصد وام بالا، قیمتهای بازار بالا، تسه گرون و خلاصه این وام ارزش گرفتن خودشو از دست داده

  26
  4
 16. مهدی می‌نویسد

  برای دریافت وام مسکن اوراق 1402 باید بخرید
  اوراق ها دوسال اعتبار دارن

  7
 17. یاسر می‌نویسد

  سلام ببخشید من وامم احتمالا تا اواخر بهمن آمادست با فرض اینکه اسفند واریز بشه ، تسه تا چه تاریخی رو بخرم ارزونتره ؟ مثلا تسه برج 12 سال 90 تقریبا نصف قیمت تسه 1402 هست میتونم اونو بخرم ؟

  21
  8
  1. آتنا می‌نویسد

   لطفا بدون اطلاع خرید نکنید اوراق ها هر ۲ سال اعتبار دارند چرا تسه ۱۴۰۰ از ۱۴۰۲ ارزون‌تره خب چون داره باطل میشه و باطل هم بشه یعنی پول شما پوچ شده مراقب باشید

   4
   1
 18. علی می‌نویسد

  سلام حال شما بخدا ظلم از این بالاتر نداریم جوانی که میخواهد وام بگیرد چرا ار هر ۱۰۰ ملیون تومان ۴۰ ملیونش شما اوائل کار میبرید و۳ برابر باید پس بدهد

  35
  3
 19. بهداد می‌نویسد

  به زودی شاهد سقوط قیمت هستیم کمی صبر کنید

  27
  8
  1. رحیم فلاح خواه می‌نویسد

   سلام به نظرتون تا کی صبر کنیم

   4
   4
 20. علیرضا می‌نویسد

  حدود یک ماه پیش اوراق ۱۰۰ بوده و الان شده ۱۴۳
  انشالله که خداوند جواب این همه ظلم رو بده.

  30
  1
 21. مصطفی می‌نویسد

  خداییش یکی نیست به داده مابرسه اوراق یه ماه پیش ۱۰۰تومان الان۱۳۵تومان به قرآن حرام درحرامه خداازتون نگذره نبایدسقفی براش تعیین میکردید

  38
  5
 22. معصومه می‌نویسد

  خدایا خدایا خدایااااااااااااا
  اخه شمام اسم خودتون روگذاشتیدمسلمون
  مثلامملکت اسلامیه
  23%دارید میگیرید اوراق چه صیغه ایه که 200ملیون اولش هم میپره
  خداازتون نگذره

  70
  3
 23. ممد می‌نویسد

  باسلام
  این ها همه سنگ اندازی جلوی رسیدن به یک مسکن ایده آل است ن رسیدن به آن.

  30
  3
 24. سید عباس سین می‌نویسد

  چرا کسی کاری نمیکنه . آخه این اوراق و کی میبره اوج اعلا ؟ بابا خجالت بکشین شرم کنین مگه میشه من پول بزارم بانک ، تا ۱۶۰ وام بگیرم ،برای وام که میرم میگن ۸۰ از کارکردت وام میدم و ۸۰ تومن هم باید اوراق بخری آخه نامسلمون مگه داری قرض‌الحسنه میدی؟ تو داری ازم ۲۳ درصد سود میگیری چرا علمای ما ساکتن این که از نزول بدتره .بقران تازه میگن یه وامی که ۳ سال پیش گرفتم و ازش ۱۰ میلیون مونده رو باید تسویه کنی ، بولله خیلی ظالمید خیلی.

  61
  3
 25. علی اصغر محمود جانلو می‌نویسد

  سلام آیا من وام خرید مسکن جانبازی که ناحالا نگرفتم میتونم بگیرم البته قبل از این درخواست داشتم لطف کنید نتیجه رو اعلام کنید ممنون میشم

  11
  4
 26. علی اصغر محمود جانلو می‌نویسد

  سلام آیا من وام خرید مسکن جانبازی که ناحالا نگرفتم میتونم بگیرم البته قبل از این درخواست داشتم

  4
  2
 27. حسین می‌نویسد

  ببینید دوستان نمیخام طرفداری از بانک کنم فقط اطلاعاتم رو در اختیار میزارم..من باید پول رو در بانک بزارم تا با کارکردش بتوکم وام بگیرم ..حالا امتیاز وام دارم و وام رو نمیخام ..این امکان در فرابورس محیا شده تا امتیاز وام رو از کسانی که احتیاج به وام ندارند بخریم و پول به حساب اون افراد واریز میشه…هر پنجاه میلیون در ماه تعدادی سهام تسه برای دارنده حساب ایجاد میکنه

  11
  27
  1. رضا می‌نویسد

   بانک موظفه به شما سود بده، نه گیرنده وامی که خودش داره با نرخ بهره 23 درصد با بانک تسویه میکنه… البته اینجا ایرانه و قوانینش از هیچ اقتصادی در دنیا پیروی نمیکنه

   18
   2
 28. حسین زاددولتی می‌نویسد

  سلام اوراق دیگه چی کجای دنیا وام می ده ولی نصف وام را خودش برمی داره بعد میگن ماه میخواهم مسکن را ارزان کنیم چجوری اینجوری که وام گیرند بیچاره میشه پول اوراق سود ۲۲/۵ درصد با باز پرداخت دوبله وام تو که ماه را به خاک سیاه نشوند بابا یه کمی سر عقل بیان با مردم روراست باشد اخ چقدر دورغ

  49
  3
 29. سعید می‌نویسد

  من فقط می‌دونم که وام 12ماهه سودی معادل 120درصد میشه که فقط برای بانکی که با پول مردم بنا شده دارد.

  11
 30. ناصر طبیب می‌نویسد

  با سلام . تیتر خبر شما قیمت تسه ۱۴۰۲ میباشد . و تنها چیزی که در متن خبر موجود نیست قیمت تسه ۱۴۰۲ میباشد

  46
  5
تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد