تسه | قیمت اوراق مسکن

تسه یا همان اوراق گواهی حق تقدم خرید وام مسکن بانک مسکن که به نام اوراق مسکن یا اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن شناخته می‌شود، یک ابزار مفید برای افرادی است که قصد دسترسی سریع به تسهیلات وام مسکن بانک مسکن دارند. با خرید اوراق مسکن، افراد می‌توانند بدون سپرده‌‌گذاری به وام خرید مسکن برسند و این برای کسانی که قصد خرید فوری دارند مفید است.

[پس از جدول، تعریف و کارکرد تسه را بخوانید]

اوراق تسه چیست؟

اوراق مسکن تسهتسه را با نیکلاس تسه اشتباه نگیرید! در واقع حساب سپرده ممتاز بانک مسکن، شرایطی دارد که به ازای سپرده‌گذاری در این حساب، می‌توانید اوراق گواهی حق تقدم مسکن دریافت کنید و در بازار فرابورس به فروش برسانید. در واقع با افتتاح حساب سپرده ممتاز بانک مسکن شما صاحب امتیاز وامی می‌شوید که این امتیاز را می‌توانید در قالب اوراق بفروشید. حساب سپرده ممتاز بانک مسکن انواع مختلف دارد و می‌توانید انواع حساب ممتاز با سود و حساب ممتاز بدون سود آن را افتتاح کنید. تفاوت انواع حساب‌های ممتاز، در نحوه تخصیص این اوراق به سپرده‌گذار است که بنا به مانده حساب، اولویت‌های شعبه و همچنین درخواست یا عدم درخواست سود متفاوت است. بنابراین شما با افتتاح یکی از انواع این حساب ممتاز می‌توانید از اوراق مسکنی بهره‌مند شوید که یا خود از آن استفاده کنید یا آن را در ساز و کاری قانونی به دیگران بفروشید.

ارزش اوراق مسکن به ازای هر برگ از این اوراق به اندازه 500 هزار تومان وام است و با توجه به نوسانات بورس هر برگ از این 500 هزار تومان وام با قیمت‌های نوسانی به فروش می‌رسند اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که قیمت تسه معمولا از 10درصد ارزش آن فراتر نمی‌رود. یعنی هر کدام از این برگه‌هایی که ارزش 500 هزار تومان وام را دارند با توجه به روندهای یکی دو سال اخیر از 50 هزار تومان فراتر نرفته‌اند. جزئیات حساب ممتاز بانک مسکن را در صفحه مربوط به سپرده ممتاز بانک مسکن بخوانید.

 

نرخ سود وام تسهیلات مسکن و شرایط آن

وامی که شما می‌توانید از محل این اوراق اخذ کنید دارای سود 17.5 درصد است که حداکثر زمان بازپرداخت آن 12 ساله است. همراه با این وام می‌توانید با تهیه 80 برگ اوراق تسه یک وام جعاله 40 میلیون تومانی با همان سود 17.5 درصد تهیه کنید که البته مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است. همچنین سقف این وام برای تهران، شهرهای بالای 200 هزار نفر و سایر شهرها متفاوت است که جزئیات و آخرین قیمت آن را در لینک زیر می‌توانید بخوانید.

راه‌حل دریافت سریع وام مسکن چیست؟

مدت اعتبار اوراق تسه

زمان انقضای اوراق مسکن دو سال است که این زمان در برخی از موارد تا شش ماه تمدید می‌شود. به هنگام خرید اوراق تسه باید توجه کنید که مدت زمانی که تا انقضای آن باقی است به اندازه‌ای باشد که شما بتوانید از آن استفاده کنید چون در برخی موارد پروسه‌های بانکی در بانک مسکن به طول بینجامد و اعتبار این برگه‌ها تمام شود. با اتمام زمان اعتبار اوراق مسکن، نماد معاملات آن در بورس متوقف شده و دارنده آن دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند و عملا هزینه انجام‌شده سوخت خواهد شد.

برای تشخیص این‌که اوراق منتشر شده مربوط به چه زمانی‌ است باید به اعدادی که کنار نماد تسه درج می‌شود توجه کرد. رقم اول نشان‌دهنده سال انتشار و دو رقم بعدی نشان‌دهنده ماه انتشار اوراق است.

 

آخرین قیمت اوراق مسکن

قیمت تسه هر روز در حال تغییر است. چون این اوراق در بازار فرابورس عرضه می‌شود و مثل هر نماد معاملاتی دیگر بنا به میزان عرضه و تقاضا، قیمتی متغیر دارد. اما قیمت اوراق تسه سال 98 معمولا حول و حوش 39 هزار تا 42 هزار تومان بوده که با اعلام افزایش سقف وام مسکن ناشی از این اوراق، به حدود 45 هزار تومان هم رسید. اما در هر صورت می‌توان برآورد کرد که قیمت اوراق تسه سال 98 بین 7.5 تا 9.5 درصد ارزش وام اوراق در نوسان بوده است. در همین صفحه قیمت اوراق تسه را به‌صورت آنلاین مشاهده می‌کنید.

 

دامنه نوسان نرخ اوراق بانک مسکن

سوال خیلی‌هاست که نرخ اوراق مسکن چقدر نوسان دارد و به چه عواملی وابسته است؟ نرخ این اوراق همانطور که بالاتر توضیح داده شد، به میزان تقاضا وابسته است. ولی بد نیست بدانید به طور معمول نرخ اوراق مسکن قدیمی‌تر به دلیل نزدیکی به سررسید، ارزان‌تر از اوراق منتشرشده جدید است. گاهی این رویه نقض می‌شود و اوراق قدیم از اوراق جدید گران‌ترند که دلیل آن سفته‌بازی‌های قبلی بر روی اوراق قدیمی است.

 

چقدر اوراق تسه باید خرید؟

به ازای هر 500 هزار تومان وامی که می‌خواهید باید یک ورق تسه تهیه کنید. برای اخذ وامی به ارزش 100 میلیون تومان باید 200 برگه تسه تهیه کنید. همانطور که در بند پیش هم گفته شد نرخ اوراق مسکن متغیر است و به طور روزانه بر اساس معاملات عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

در حال حاضر به یک زوج در شهر تهران 200 میلیون تومان وام اوراق مسکن پرداخت می‌شود (به ازای هر کدام از زوجین 100 میلیون تومان) که این زوج می‌توانند یک وام جعاله 40 میلیون تومانی هم به آن ضمیمه کنند. بنابراین برای گرفتن وام 240 میلیون تومانی باید 480 ورق تسه تهیه کرد. اگر با توجه به شرایط این روزهای بازار قیمت هر ورق تسه را 41 هزار تومان در نظر بگیریم، برای گرفتن سقف این وام این زوج تهرانی باید معادل 19 میلیون و 680 هزار تومان برای تهیه اوراق مسکن هزینه کنند که البته هزینه کارمزد خرید هم که در بند بعدی به آن اشاره می‌شود، به آن اضافه خواهد شد.

 

فرآیند خرید و فروش اوراق و کارمزد آن

با هدف جلوگیری از سفته‌بازی، اگر اوراقی خریدید که قصد فروش آن را دارید تا ۲ ماه پس از آن مجاز به این کار نیستید. البته اگر فقط ۴ ماه به پایان مدت اعتبار اوراق تسه باقی مانده باشد، چنین محدودیتی وجود ندارد و بلافاصله پس از خرید، می‌توانید آن‌ها را بفروشید.

کارمزدی که برای خرید این اوراق پرداخت کنید، 49صدم درصد و کارمزد فروش این اوراق 24صدم درصد است. به طور مثال برای خرید تعدادی از این اوراق که قیمت آن فرضا 10 میلیون تومان می‌شود باید 490 هزار تومان کارمزد به کارگزاری پرداخت کنید.

نکته: پس از تحویل اوراق به بانک مسکن، بقیه مراحل اخذ وام شبیه گرفتن بقیه وام‌های مسکن در بانک مسکن است که جزئیات آن را می‌توانید در صفحه وام مسکن بانک مسکن مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

55 دیدگاه
 1. مهدوی می‌نویسد

  اینجور که داره قیمت اوراق پیش می‌ره وامی رو که مردم نیازمند می گیرند باید بدن پول اوراق

 2. امیر می‌نویسد

  برید سرچ کنید تو بلاد کفر چجوری وام میدن برای مسکن و مقایسه کنید با مسلمانان ایران زمین که چجوری وام به مردم میدن و بهشون خدمت میکنند !!! بیشتر از یک چهارم وام رو که اول ازت میدزدند بعدش هم که سود خوب ازت میگیرند . جالبه که سند رو در رهن میگیرند که هزینه در رهن بردنش خودش مبلغ کمی نیست با اینهمه خب اینجاشو حق دارن ولی جالبه که علی رغم اینکه قانونا همون سند کفایت میکنه برای ضمانت متاسفانه ضامن هم ازت میخوان البته تو قانون نوشته بانک مسکن و روال اصلی همون سند خونه کافیه ولی مدیران بانک قبول نمیکنن و ضامن نبری وامی دریافت نمیکنی. البته این همه دشواری مال ما مردم فقیر هست وگرنه اینهمه اختلاس و دزدی میشه کو ضامن و کو سند در رهن بانک …

 3. یه آقایی می‌نویسد

  برای 80 تومن وام جعاله باید 20 تومن اوراق بگیرم؟
  هرچی هم پول اینجوری میگیرن از ملت هیچ گشایشی صورت نمی گیره البته غیر از اینکه لبنان و غزه و فلسطین و یمن بیشتر تو رفاه میرن!

 4. احمد می‌نویسد

  یعنی توی این مملکت دلال و دلال بازی تو ی تمام سطوح رخنه کرده…اخه این چه وضعشه.بانک میگه تعداد اوراق رو نصف می کنیم از اونور قیمتش دوبرابر شده…خاک تو سرتون خاک…

 5. بخشایش می‌نویسد

  سلام من یک جوان ۲۸هستم که یک کوشه نشدم داره به حاله خودم گریه میکنم فقط از خدا میخواهم کمکمون که به جون بچم اکه اینجوری پیش بره خودمو خانواده ام میکشم تا راحت بشیم مکه میشه این همه ظلم باشه ولی هیچ اتفاقی نیوفته خدااااااااا بسته

  2
  2
 6. محمد جواد می‌نویسد

  والا ب خدا چه خبره من درخواست وام دادم ظرف ۴روز ۲۷هزار تومن بالا رفت اخه این چ وضعه
  بانک میگه پایین میاد ولی هی داره بالا میره یکم انصاف داشته باشید….

 7. حمید می‌نویسد

  تا حد امکان دنبال این وام نرید هزینه هایی که از من دریافت شد بدین شرح است:
  1) 45 میلیون هزینه خرید اوراق
  2) 12 میلیون بلوکه در حساب
  3) بیش از یک میلیون کارمزد شعبه
  4) 11.650.000 تومان هزینه کارمزد در دفتر خانه
  5) 2 میلیون کارمزد خود دفترخانه
  6) حدود 500 هزار تومان افتتاح حساب و پرداخت های متفرقه که مقصد مشخص نیست
  در مجموع 100 میلیون تومان از وام 480 میلیون تومانی هزینه خودش شد تازه بنده در بهترین قیمت خرید اوراق را انجام دادم.

  1. maryam می‌نویسد

   سلام ببخشید کدوم استان؟

  2. محمد جواد می‌نویسد

   والا ب خدا چه خبره من درخواست وام دادم ظرف ۴روز ۲۷هزار تومن بالا رفت اخه این چ وضعه
   بانک میگه پایین میاد ولی هی داره بالا میره یکم انصاف داشته باشید….

 8. سحر می‌نویسد

  خواهشا یکاری کنید 50 درصد هزینه اوراقو برای خونه اولیا دولت بده
  پدر ما جوونارو دراوردید

  1
  1
 9. محمد می‌نویسد

  چرا تعزیرات نمیره بانک مسکن رو به جرم گران فروشی پلمپ بکنه؟

 10. آتنا می‌نویسد

  نصف اوراق را بانک میده. اوراق ما روی هم شد ۳۸ میلیون

  12
  5
  1. نسرين می‌نویسد

   مبلغ وامتون چقدر بود كه هزينه اوراق شد ٣٨تومن

   9
   3
 11. مسی می‌نویسد

  سلام من می‌خواهم اوراق بخرم ولی خیلی گرون شده ایا کسی هست که بخواهد اوراق بفروشه ولی با قیمت مناسب

  8
  3
  1. مسیح می‌نویسد

   سلام ، من امروز بانک بودم ، گفت اوراق داره میاد پایین ، چند روز صبر کنید

   5
   3
 12. Farid می‌نویسد

  سلام گواهی حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (تسه)دقیقا تو چه سایتی میشه فروخت؟؟؟

 13. علی می‌نویسد

  سود وام مسکن شده بالای 40 درصد ، رییس جمهور به اینجا ورود کن نه قیمت خودرو که تو ربطی نداره

 14. حسن می‌نویسد

  سلام هر کسی نخریده تا الان نخر بخشنامه جدید اومده به من از بانک گفتن قیمت اوراق میاد پایین تعداد شو میارن پایین احتمالا تا 50 تومن بریزه

  1. ف می‌نویسد

   فعلا که ۸۹ تومان شده
   از پیام شما هم ۱ هفته گذشته

   1
   1
  2. تارا می‌نویسد

   تا کی نخریم؟ من مستاجرم فورس زمانی دارم.

   2
   1
 15. شهاب می‌نویسد

  سلام توروخدا هرکسی اوراق داره بگه خیلی ضروری لازم دارم.
  معامله کرده بودم هفته پیش این هفته وام بگیرم الان یهو دیدم این همه اوراق گرون شده لطفا کسی قیمت پایین تر میفروشه در راه خدا دستم بگیره.

 16. سعید می‌نویسد

  خدا ریشه ظلمتون رو بکنه اوراق 50تومنی چطور شده 112

 17. کیان می‌نویسد

  واقعا این خبر درسته ، اوراق مسکن نصف شد ، یعنی برای ۴۰۰توام دیگه نیازی نیست ۸۰۰ تا اوراق خرید،تو رو خدا یکی جواب بده

  9
  4
 18. کیان می‌نویسد

  […] هر روز اوراق داره گرون میشه ,اخه چه خبره اواراق ۱۱۲ تومنی ، تو این بازار کساد اقتصادی و خرید و فروش خونه،ماشالاه هیچکسی هم حوابگو نیست و کسی نظارت نمیکنه ،قشنگ بی‌صاحب هستش مملکت

  5
  1
 19. سجاد می‌نویسد

  با سلام نیازمند خرید اوراق تسمه هستم فقط سریع خونه خریدیم و وام هم کاراشو کردیم موندیم تو اوراق .

 20. Bahador می‌نویسد

  تا کجا میخواد بره بالا
  چرا فکری به حال اون بدبختی که میخواد وام بگیره نمی‌کنند
  نزول بگیریم از این وام به صرفه تره

  3
  2
 21. سوسن می‌نویسد

  سلام
  اوراق تسه هرکس داره تافرداصبح من خریدارم فوری فوری
  لطفا پیام بذارید

  3
  2
 22. ابی گل می‌نویسد

  واقعا قوم یهود هم با غریبه اینجوری برخورد نمیکنه که ۲۵ درصد رو همون اولش نزول بگیره
  متاسفم
  بعد هی تو بوق و کرنا کنیم ۴۸۰ وام میدیم
  همه ی بازارا منفی حتی بقالیا اونوقت اوراق ی ماهه از ۶۵ تومان شده ۱۰۴

  13
  1
  1. سلامت می‌نویسد

   واقعا برای خودم متاسفم تو چنینی مملکتی زندگی میکنم احیانا شما علت این گرونی اوراق را نمیدونید ….بنده واقعا گرفتارم آخه این چه وضعیه درست کردن […] از ۶۵ تو یه ماه برسه به ۱۱۰ ….

   1. علی می‌نویسد

    خودت داری میگی […] – دقیقا درسته برازندشون هست

    2
    1
 23. فریده بهرامپوری می‌نویسد

  سلام
  ازطریق سپرده گذاری و خرید،تعدادی از این اوراق را در اختیار دارم از تسه۹۹۰۱تا ماه۸.
  تا چهارشنبه گذشته۹/۱۷ این اوراق در پرتفوی من قابل مشاهده بود ولی از دیروز ناپدید شده علت چیست این اوراق را از کارگزاری مسکن به ملل پویا انتقال دادم آیا بانک میتواند آنرا برگرداند و بدون اطلاع بفروشد.

  2
  1
 24. حامد می‌نویسد

  لعنت به هرچی دلال خون مردم خوره

  12
  2
 25. سعید می‌نویسد

  فاجعه ست! الان از یک ماه قبل تا الان حدود 40 درصد افزایش داشته!
  شده ابزار سفته بازی و معاملات و سود جمع کردن یه سری افراد و بانک!
  480 میلیون وامی که 100 میلیون باید اوراق بخری به درد کی میخوره؟

  11
 26. رضا جعفری کیان می‌نویسد

  من اوراق راسال 98 خریدم الان که به علت مشکل مالی میخوام بفروشم نصف قیمت گذاشتند همه چیز 10 برابر شده چطوره که اوراق نصف قیمت شده،حالا باید چکارکنم،اگه ممکنه جوابش رو به من بدید،ممنون

  10
  10
  1. رها می‌نویسد

   سلام نیاز دارم به اراق خریدارم

  2. رها می‌نویسد

   سلام منم اوراق می خوام هر کس داره خریدارم اما لطفا قیمت پایین تر از روز باشه ممنون

  3. سلگی می‌نویسد

   سلام من به قیمت خوب اوراق شمارا خریدارم فقط لطفاً تا فردا به من خبربدید

 27. علی می‌نویسد

  تسه۰۰۰۱راخریدم چطور باید بفروشم درپرتوی کارگزاری خارج شده چطور باید بفروشم و کی

 28. محمد می‌نویسد

  سلام اگر اوراق بخریم برای وام مشارکت در ساخت (مثلا برای ۲میلیارد وام ) و اگر چند واحد نخواستن از وام استفاده کنند ایا میتونیم اوراق را در بورس بفروش بگذاریم یا در اختیار بانک باقی میمونه؟

  3
  9
 29. رضا می‌نویسد

  سلام ، در محاسبه کارمزد کارگزاری اشتباه کردید ، به ازای هر ۱۰ میلیون باید ۴۹۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنیم.
  و به ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان اوراق باید ۴۹۰۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنیم

  7
  1
 30. مهتاب می‌نویسد

  سلام
  این نوع وام برای زوجینی هست ک تاحالا خونه ای ب اسمشون نیست یا ربطی نداره ک تا حالا خونه ای داشتن یانه،و امکانش هست مبلغ قسط برای ۲۰۰میلیون وام رو بفرمایید

  21
  8