رده خبر تصمیم‌های مالی و بانکی قانون بودجه 1403

تصمیم‌های مالی و بانکی قانون بودجه 1403

خبر

مالیات ملک و خودرو، مبلغ وام فرزندآوری، میزان افزایش جریمه‌های رانندگی و… همه و همه را اینجا بخوانید

نویسنده: محمد امیرپور
26 فروردین 1403

براساس لایحه بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده، مبلغ کل بودجه سال 1403 بیش از 6479 هزار میلیارد تومان است. از این مبلغ 2737 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و 3742 هزار میلیارد تومان هم بودجه عمومی دولت محسوب می‌شود.

افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال 1403

مانند سال گذشته که حقوق کارمندان حدود 20درصد افزایش پیدا کرد، در سال 1403 هم حقوق آنها با افزایش 20درصدی روبه‌رو خواهد شد. یعنی حداقل حقوق کارگران تامین اجتماعی برای امسال بعد از کسر مالیات 8میلیون و 800هزار تومان  خواهد بود. حقوق کارمندان بازنشستگان لشگری و کشوری هم در سال جدید نباید از 9میلیون تومان کمتر باشد.

حداقل حقوق و دستمزد کارگران، کارمندان و بازنشستگان 

کدام حقوق‌ها معاف از مالیات هستند؟

در سال 1401 کسانی که کمتر از 5 میلیون و 600 هزار تومان حقوق می‌گرفتند، از پرداخت مالیات معاف بودند. اما سقف معافیت مالیاتی در سال 1402 برای حقوق‌های زیر 10 میلیون تومان در نظر گرفته شد.در سال 1403 هم سقف معافیت مالیاتی برای حقوق‌های زیر 12میلیون تومان اعمال خواهد شد.پس اگر حقوق‌تان بالاتر از این مبلغ باشد، باید مالیات خودتان را هم به دولت پرداخت کنید.

 

مالیات حقوق و دستمزد چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

مقدار وام ازدواج در بودجه 1403

وام ازدواج در سال 1401 برای هر کدام از زوج‌ها 120 میلیون تومان و برای زوج‌های جوان – که سن مرد کمتر از 25سال و سن زن کمتر از 23سال باشد- هم 150 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. در سال 1402 مبلغ وام ازدواج برای تمام کسانی که از ابتدای سال 1398 ازدواج کرده‌اند، مبلغ 180 میلیون تومان بود. اما در سال 1403 میلغ وام ازدواج افزایش چشمگیری پیدا کرده است. وام ازدواج برای هر کدام از زوجین 300میلیون تومان با دوره بازپرداخت 10ساله است. اگر زوجین – مرد زیر 25 و زن زیر 23 سال – شرط سن پایین هم داشته باشند، هر یک 350 میلیون تومان وام خواهند گرفت.

همه چیز درباره وام ازدواج

وام ودیعه مسکن برای اجاره‌نشین‌ها

افزایش اجاره خانه در یکی دو سال اخیر باعث شده تا دولت فکری هم برای مستاجران کند و بخشی از تسهیلات مسکن بانکی را به آنها اختصاص بدهد. مقدار وام ودیعه مسکن سال گذشته برای استان تهران، مراکز استان‌ها و دیگر شهرستان‌ها به ترتیب 100 میلیون تومان، 70میلیون تومان و 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. اما امسال این وام برای ساکانان تهران 200میلیون تومان، ساکنان شهرهای بزرگ 150میلیون تومان، دیگر شهرها 100میلیون تومان و روستاییان 40 میلیون تومان تعیین شده است. سود این وام 23درصد و زمان بازپرداختش 60ماهه است.

راهنمای دریافت وام ودیعه مسکن ویژه مستأجران

مالیات بر خانه‌ها در قانون بودجه 1403

نمایندگان مجلس با گرفتن مالیات از صاحبان خانه‌های لوکسی که بالای 20 میلیارد تومان ارزش دارند، موافقت کردند. براساس این تصمیم، زمین‌های دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، باغ‌ویلاهای مجاز (با احتساب عرصه و اعیان) و خانه‌های لوکس که ارزش آن‌ها بیش از 25 میلیارد تومان باشد، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند. البته افرادی که بیشتر از 10 سال مالک خانه‌های اعیانی با این میزان ارزش بوده‌اند، از مالیات معاف هستند.

مالیات ماشین‌های لوکس در قانون بودجه 1403

در سال 1401 اگر قیمت یک خودروی خارجی بیش از 1.5 میلیارد تومان بود، مشمول مالیات محسوب می‌شد، در سال گذشته هم ماشین‌های لوکس خارجی با ارزش بیش از 3 میلیارد تومان مشمول دریافت مالیات می‌شدند. طبق تصمیم بودجه‌ای دولت، در سال 1403 خودروهای با ارزش بیش از 3.5میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات خواهند بود.

هنرمندان هم باید مالیات بدهند

یکی از دلایل ناراحتی مردم در سال‌های گذشته سیاست‌های متناقض دولت برای گرفتن مالیات از افراد بود؛ یعنی هنرمندانی که درآمدهای میلیاردی داشتند، مالیات نمی‌دادند، اما کارمندان و کارگران هر ماه مالیات از فیش حقوقی‌شان کسر می‌شد. در لایحه بودجه سال 1403 قرار شده هنرمندانی که درآمد تا سقف 480 میلیون تومان در سال دارند، از پرداخت مالیات معاف باشند، اما چنانچه درآمد آنها بالاتر از این مبلغ باشد، باید مالیاتش را پرداخت کنند. البته این هم جای تامل دارد. کارگران فقط تا سقف 144میلیون تومان در سال از پرداخت مالیات معاف هستند، اما هنرمندان با درآمدی 4برابر یک کارگر مالیات نمی‌دهند.

پیامک هم گران شد

در لایحه بودجه سال 1401 قرار شد اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات مخابراتی هزینه پیامک را سه تومان افزایش بدهند و درآمد حاصل از این افزایش قیمت مستقیما به خزانه دولت واریز شود. در حال حاضر هزینه هر پیامک فارسی در اپراتور همراه اول 9 تومان و در اپراتور ایرانسل هم 10 تومان است. پس هزینه پیامک براساس افزایش قیمت سه تومانی هر پیامک به 12 تومان برای همراه اول و 13 تومان برای ایرانسل است. این مبلغ طی دوسال اخیر افزایش پیدا نکرده و در سال 1403 هم همین قیمت است.

مراقب رانندگی‌تان باشید!

در لایحه بودجه 1403 جریمه‌های رانندگی افزایش زیادی پیدا خواهند کرد. بر اساس قانون بودجه، پیش‌بینی شده است که رانندگان در سال ۱۴۰۳ چیزی حدود ۲ هزار میلیارد به خزانه دولت پرداخت کنند. مقصد هزینه‌کرد مابه‌تفاوت این مبلغ درآمد هم مشخص شده است:

  • پرداخت 150 میلیارد تومان برای هزینه درمان معلولان شدید با ضایعه نخاعی به سازمان بهزیستی
  • اختصاص 150 میلیارد تومان برای اصلاح و ترمیم جاده‌های روستایی و راه‌های حادثه‌خیز شهری به وزارت راه
  • پرداخت 100 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات درمانی کارآمد در حوادث جاده‌ای به سازمان هلال احمر
  • کمک خرید 100 میلیارد تومانی برای تجهیز و امکانات اتاق تشریح به سازمان پزشکی قانونی

وام فرزند‌آوری در قانون بودجه 1403

طبق آمارهای سرشماری نفوس و مسکن، 25 درصد خانواده‌های ایرانی یک فرزند و 28 درصد هم صاحب ۲ فرزند هستند. یعنی تقریبا نیمی از خانواده‌های ایرانی یک یا دوفرزند دارند. دولت در لایحه بودجه برای ترغیب خانواده‌های ایرانی به افزایش جمعیت، وام فرزندآوری را اضافه کرده است. دولت در سال 1403 به ازای تولد

  • فرزند اول: 40 میلیون تومان
  • فرزند دوم: 80 میلیون تومان
  • فرزند سوم: 120 میلیون تومان
  • فرزند چهارم: 150 میلیون تومان
  • فرزند پنجم و بیشتر هم 200 میلیون تومان

وام قرض‌الحسنه فرزندآوری پرداخت خواهد کرد.

وام فرزندآوری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

افزایش حقوق سربازی در 1403

حقوق سربازان در سال 1403 هم افزایش چشمگیری خواهد داشت تا مشمولان متاهل و مجرد غایب، تمایل و رغبت بیشتری برای رفتن به خدمت سربازی داشته باشند. طبق این افزایش حقوق، حداقل حقوق سربازان مجرد 6میلیون تومان و حداقل حقوق سربازان متاهل هم 9میلیون تومان خواهد بود.

جدول قیمت همه ارزها

اگر خواستید اصل لایحه بودجه را هم مشاهده کنید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد