رده بررسی جدول نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی

جدول نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی

بررسی

از هزینه کارت به کارت تا پرداخت قبض‌ها را اینجا بخوانید

نویسنده: اشکان صفری
1 بهمن 1401
نرخ کارمزدهای بانکی

کارمزد خدمات بانکی در سال 1401

در سال ۹۹ بود که با توجه به افزایش همه هزینه‌ها، افزایش کارمزد خدمات بانکی پیش‌بینی می شد که اتفاقا جنجال‌های زیادی را هم با خود به همراه داشت. علت این جنجال این بود که یکدفعه و پس از حدود ۳ سال هزینه خدمات بانکی و انواع کارمزدهابه یکباره تغییر چشمگیری داشت و حتی برخی از آنها از حالت «رایگان» نیز خارج شدند، اما هزینه خدمات بانکی در سال 1400 و همین‌طور تاکنون در سال 1401 چه می‌شود؟

در تصمیم افزایش نرخ کارمزد تراکنش‌های بانکی در سال 99 بیش از همه، افزایش کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک از جمله کارمزد کارت به کارت توجه مردم را به خود جلب کرد، درحالی‌که افزایش کارمزد صدور دسته چک و حتی تعیین کارمزد پرداخت قبض‌ها -آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه، شهرداری و راهنمایی و رانندگی- مهم‌ترین تصمیم بانک مرکزی در سال گذشته بود.

نکته: اما در تعیین نرخ خدمات بانکی در سال 1400 تغییر چشمگیری در اغلب هزینه‌های خدماتی بانکی رخ نداده است. فقط برخی هزینه‌ها با توجه به افزایش قیمت خدمات غیربانکی (مثل هزینه تمبر) افزوده شده. کف هزینه خدمات تراکنش در جابه‌جایی پایا که ۲۰۰ تومان بود برداشته شده و در انتقال وجه ساتنا حداکثر هزینه هم همان ۲۵ هزار تومان باقی مانده است.

جدول کارمزد جدید خدمات بانکی

با بخشنامه جدید بانک مرکزی کارمزد جدید خدمات بانکی از این قرار است:

کارمزد مقدار هزینه جدید هزینه قدیم (۹۸)
کارت به کارت تا یک میلیون تومان ۶۰۰ تومان
به ازای هر یک میلیون تومان، مازاد مبلغ ۲۴۰ تومان
۵۰۰ تومان
کارت به کارت تا ۲ میلیون تومان ۸۴۰ تومان ۷۰۰ تومان
کارت به کارت تا ۳ میلیون تومان ۱۰۸۰ تومان ۹۰۰ تومان
صدور کارت‌های بانکی ۱۶ هزار تومان ۶ هزار تومان
صدور رمز جدید کارت بانکی هزار تومان رایگان
اعلام مانده کارت ۱۲۰ تومان ۱۰۰ تومان
اعلام ۱۰ گردش آخر ۲۴۰ تومان ۱۵۰ تومان
انتقال وجه پایا (شخصی) یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان) رایگان
انتقال وجه پایا (گروهی) بیش از ۱۰ واریز ۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش
انتقال وجه ساتنا ۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان) غیرحضوری رایگان
پرداخت قبض‌ها (غیرحضوری) ۱۲۰ تومان رایگان
پرداخت قبض‌ها (حضوری) ۲۴۰۰ تومان
ارسال پیامک بانکی هر پیامک ۹۰ تومان یا هزینه آبونمان سالانه (به شرط رضایت مشتری) ۳۰
صدور دسته‌چک هر برگ ۲۰۰ تومان +هزینه تمبر ۱۲۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال جاری) هر صفحه ۶۰۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال‌های قبل) هر صفحه ۷۲۰ تومان ۵۰۰ تومان
افتتاح حساب ۶ – ۱۰ هزار تومان ـ

نرخ کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک

بیشتر ما از خدمات الکترونیک برای جابه‌جایی مبلغ کارت به کارت استفاده می‌کنیم و اغلب مشتریان بانکی هم از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موبایلی یا همان پرداخت‌سازها استفاده می‌کنند. طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی در سال ۱۴۰۱، کارمزد خدمات بانکی شامل این اپ‌های واسطه‌ای یا بانکی هم می‌شود و از اواخر شهریور ماه سال ۱۴۰۱ این کارمزدها در اپلیکیشن‌های موبایلی نیز بروز شد. به این ترتیب کارمزدها در حوزه خدمات الکترونیک و پرداخت‌سازها با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

نرخ انتقال وجه بین بانکی

یکی از ویژگی‌های پایا در پرداخت‌های شخصی و گروهی این بود که کارمزد نداشت و بخصوص در پرداخت‌های گروهی به کمک حسابداران می‌آمد تا با استفاده از شماره شبا مبالغ کوچکی چون حقوق افراد را به حسابشان واریز کنند. این ویژگی آنقدر مهم و جذاب بود که بسیاری به این شکل از جابه‌جایی نقدی رو بیاورند و از خیر واریز آنی در کارت به کارت هم بگذرند. اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در ابلاغیه کارمزد خدمات بانکی آذرماه ۹۹ بانک مرکزی، برای این خدمت بانکی آنلاین هم کارمزد مشخص شده. هرچند مبلغ ۲۰۰ تومانی برای هر تراکنش (مبالغ بسیار کم و زیر ۲ میلیون تومان) در نظر گرفته شده، باز هم به نسبت انتقال وجه آنی کارت به کارت (یعنی ۸۴۰ تومان و بالاتر از آن)، مقرون به‌صرفه‌تر است!

در بخشنامه کارمزد خدمات بانکی جدید، برای واریز گروهی پایا هم به شرط آن که در هر دستور پرداخت بیشتر از ۱۰ واریزی ثبت شود، ۱۰۰ تومان کارمزد پایا در نظر گرفته شده که هرچند از رایگان بودن، گران‌تر است(!) ولی همچنان عدد مناسبی برای جابه‌جایی وجه در بین دیگر خدمات انتقال مالی بانکی و بین بانکی محسوب می‌شود.

درباره ساتنا هم که برای مبالغ بزرگ‌تر در نظر گرفته شده، سقف ۲۵ هزار تومانی تعیین شده که به نسبت کارمزد پایا، کاملا عدد اندکی است. برخی از کارشناسان معتقد بودند باید برای جابه‌جایی‌های بزرگ ساتنایی، کارمزد بیشتری در نظر گرفته شود.

کارمزدها عادلانه است؟

در کشورها اروپایی برای خدمات بانکی چه هزینه‌ای از مشتریان دریافت می‌شود؟ این سوالی است با تغییر نرخ کارمزد خدمات بانکی مطرح می‌شود.

بد نیست بدانید کارمزد خدمات بانکی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی بانک‌ها در دنیا به شمار می‌رود که در سیستم بانکی ایران و به اذعان مدیران، منبع درآمدی بانک‌ها ی ایران از این محل به کمتر از پنج درصد می‌رسد و عمده منابع درآمدی آن‌ها از محل سود تسهیلات و واسطه‌گری تأمین می‌شود که خود آسیب‌های بسیاری را برای شبکه بانکی به همراه داشته است. موضوعی که بارها مورد تأکید رئیسان بانک مرکزی قرارگرفته و خواسته که نظام بانکی از تأمین هزینه‌های خود از محل واسطه‌گری به سمت استفاده بیشتر از کارمزد پیش بروند.

البته هنوز بانک مرکزی درباره تغییر تعرفه کارمزد ارائه خدمات در خصوص ضمانت‌نامه‌ها، حواله‌ها، صندوق‌های اجاره‌ای (صندوق امانات)، مدیریت اوراق بهادار مشتریان، وصول برات و انواع حساب‌ها نظر نداده است و این تعرفه‌ها از حدود سال ۹۵ افزایش نیافته است.

کارمزد خدمات بانکی چه می‌شود؟

آنطور که بانکی‌ها می‌گویند در این روزهای سخت اقتصادی، هزینه زیرساخت‌های بانکی چند برابر شده ولی هنوز بسیاری از خدمات یا رایگان هستند یا با کارمزدهای یک دهه گذشته به مردم ارایه می‌شوند. مثلا در سال ۹۹، صدور هر کارت مغناطیسی بانکی ۶ هزار تومان برای بانک هزینه داشت که حالا به ۱۶ هزار تومان می‌رسد. یعنی از نظر مدیران و تصمیم‌گیران، بانک‌ها در زمینه بانکداری الکترونیک با ناترازی مواجه هستند. بانک‌ها با افزایش کارمزد خدمات بانکی قرار است فاصله هزینه خدمات الکترونیک خود را جبران کنند.

کارمزد خدمات بانکی جدید به چه صورت است؟

کارمزد خدمات بانکی از اول آذرماه ۹۹ افزایش پیدا کرده و جدول کامل کارمزدهای جدید خدمات بانکی را می‌توانید در بالای صفحه کارمزد خدمات بانکی در سایت رده ببینید.

آیا کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک نیز تغییر پیدا می‌کند؟

بله، کارمزدها در حوزه خدمات الکترونیک و پرداخت‌سازها با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

نرخ انتقال وجه بین بانکی مانند پایا و ساتنا چگونه است؟

برای انتقال وجه پایا یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (کف کارمزد ۲۰۰ تومان، سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان)، انتقال وجه پایا گروهی ۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش (بیش از ۱۰ واریز) و انتقال وجه ساتنا ۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان) کارمزد درنظر گرفته شده است.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

123 دیدگاه
 1. مارال می‌نویسد

  وقت بخیر
  هزینه دسته چک در سال 1402 چقدر
  از حساب من یک میلیون توسط شعبه کم شده ، علت چیه ؟

 2. بهزاد می‌نویسد

  سلام من امروز ۲میلیون جابه جا کردم از عابر بانک آینده ۵ بار از حسابم کارمزد برداشت شد هر بار ۱۰۸۰ تومان همش پشت سر هم

  1
 3. کاوش می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  این کارمزد یک سوء استفاده و زرنگی از طرف بانک مرکزیست چون در زمان گذشته دولت یک بودجه کلانی را به چاپ اسکناس اختصاص میداد و امروزه با آمدن دستگاه‌های پز و کارت به کارت با گوشی فقط اعداد در حسابها جابجا می‌شوند و کلی در وقت کارمندان نیز صرفه جویی می‌شود ( و جدا از این درآمد بانک مرکزی جهت چاپ اسکناس ) بانک‌ها سود کلانی هم از دستگاهای پز به این شکل که پول بلافاصله از حساب مشتری کسر می‌شود و یک روز بعد بحساب فروشنده واریز می‌گردد که همین یک روز با تاخیر واریز شدن وجه برای بانک‌ها نیز سود سرشاری برای بانک‌ها دارد و جدا از اینها همه جای دنیا خدمات را رایگان در اختیار مردم قرار میدن تا مردم جذب اخلاق و خدمات که میگیرن شوند
  با تشکر

  7
 4. محمد می‌نویسد

  سلام
  تولید رمز پویا باکدussd هزینه داره؟

 5. س ج می‌نویسد

  متاسفانه در ایران بانکها فقط از جیب مردم هزینه هاشونو تامین می‌کنند
  از سودهای‌وحشتناک وامها در نظر بگیرید… تا سایر موارد

  5
 6. محمدیان می‌نویسد

  امروز برای تعویض کارت پست بانک مبلغ ۱۶٫۰۰۰ت از بنده دریافت کردند . آیا قانون و انصاف بیداره؟؟؟!

  3
 7. امیرعباس می‌نویسد

  در مورد مقایسه ایران با اروپا یه چیزی رو در نظر میگیرید ولی خیلی از زمینه ها رو در نظر نمیگیرید وچیزی رخ میده اروپا فلانه اروپا بیساره ولی..

  3
  4
 8. میثم زارع می‌نویسد

  من ۸۰ملیون ساتنا کردم ۱۶هزارتومان ازحسابم کسرشد
  اخه چرااینقدرزیاد

  3
 9. Aylin می‌نویسد

  ما چکار کشورهای اروپایی داریم که کارمزد دارن!!!اونا درآمدشون به دلاره،ما در آمدمون به ریال بی ارزشه،خرجیمون به داره….

  20
  1
 10. عادل می‌نویسد

  سلام کارت هامون سالمن چرا منقضی میشن که پول صدور مجدد بدیم

  18
  1
 11. علیرضا می‌نویسد

  سلام من اومدم وام ازدواج رو بریزم که مبلغش ۵۸۰ تومانه بعد انجام ندشه و دستگاه پیغام داده که کار مزد تهسیلات سالیانه ۲۵۰۰۰۰۰۰میلون ریال باید پرداخت کنی یه وام ۶۰ تومانی که ۳۷۰۰ رو اول کم کردن چطور دوباره کارمزد سالیانه داره؟؟؟

  5
  4
 12. فایزه ذاتی می‌نویسد

  برای کارت به کارت مبلغ 9میلیون تومان از بانک کشاورزی , کارمزد 2520 تومان کسر کردن !! منطقیه ؟؟؟

  3
  2
 13. شایان ولیدی می‌نویسد

  دیروز کارت بانک ملیم گم شد رفتم یکی دیگه گرفتم ۱۶۳۰۰ تومن کارمزد صدور کارت کم کردن ازم 😐 چه خبرشونه…

  13
 14. اسکندر علی پور می‌نویسد

  وقتی کفگیر دولت به ته دیک می رسد ، برای هر چیزی که بتواند دست در جیب مردم می برد . در عوض دامنه تسهیلات هزاران میلیاردی بدون پشتوانه را گسترش می دهد و راه اختلاس را پهن تر می نماید .

  16
  1
 15. رزمی می‌نویسد

  این توجیهات بی خود است،فقط بانک مرکزی از یک قلم کاهش میزان چاپ اسکناس و تبعات غیر بهداشتی دست بدست شدن اسکناس مبالغ کلانی از هزینه اش کم می شود که میتواند آن را برای تامین هزینه های زیر ساخت و…درنظر بگیرد و مطمئنا مقداری هم اضافه می آورد!!!ا[…]

  9
 16. مهراد می‌نویسد

  حکایت بانکهای ما آدم رو یاد شتر مرغ میندازه میگن بار ببر میگه من مرغم میگن تخم بزار میگه من شترم . تو قضیه کارمزد اروپا رو مثال میزنن که بله بانکها در اروپا درآمد اصلیشون از کارمزدهایی که از تراکنشها میگیرن اما نمیگن در همون اروپا کسی که میخواد خونه بخره بانکها تا نود در صد مبلغ خونه رو وام میدن اونم با بهره کم اما اینجا اگه سی میلیون تومن میخوای وام بگیری اونم با بهره حدو سی درصد آدم رو به غلط کردن میندازن

  45
  2
 17. علیرضا می‌نویسد

  سلام..من امروزهمراه بانکم رونصب کردم وبرای تست ۱۰۰۰تومن انتقال دادم به کارت دیگری..۴۶۰۰تومن ازحسابم کسرشدبااحتساب همون ۱۰۰۰تومن..یعنی کارمزد۱۰۰۰تومن ۳۶۰۰تومن شد..مگرتا۱ میلیون۶۰۰تومن نمیشه؟

  5
  2
 18. محمود می‌نویسد

  هزاران تاسف
  برای این مدیریت بانکداری

  17
  1
 19. احسان مهندسی می‌نویسد

  من ساکن آمریکا هستم. در اینجا روش‌های گوناگونی برای جابجایی رایگان پول و پرداخت قبوض هست. بیشتر روش‌های برای این کارها رایگان هستند. تنها حالات خاصی هست که شما باید برای آنها هزینه پرداخت کنید. به شیوه «زل» می‌توان پول را میان بانک‌های گوناگون رایگان و آنی جابجا کرد. روشهایی همچون ACH و PayPal هم هستند که همه رایگان هستند.
  به نظر من بانک مرکزی سرگردنه رو گرفته که این هزینه‌ها رو وضع کرده. چون مردم گزینه‌های دیگری ندارند، مجبورند این پول‌ها رو پرداخت کنند.

  27
  6
 20. محمد می‌نویسد

  سلام من یدونه کارت از بانک سپه گرفتم الان دو ماه هست باهاش کار میکنم امروز به طور اتفاقی رفتم صورت حساب از عابربانک سپه گرفتم اما دیدم 2100 تومان به صورت 300 ریال 300 ریال کم شده دست مریزاد به این دزدی ریز و تمیز. یعنی 70 تا 300 ریال از حساب من کسر شده بود بدون هیچ اطلاعی . الان فکر کنیم 40 میلیون نفر یک دفعه نفری 2000 تومان کسربشه . ناچار شدم حساب رو مسدود کنم و کل پول رو نقد داخل خونه نگه داری کنم

  26
  4
 21. f.j می‌نویسد

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید میخواستم بدونم کارمزد انتقال ۱۰۰ میلیون تومان چقدر هستش
  از حسابم ۱۰۰هزار تومن کسر شد .

  8
  1. سعید می‌نویسد

   باسلام
   20 هزار تومان

  2. رده می‌نویسد

   سلام
   در جدول مشخص شده. هیچ تراکتشی، کارمزدی معادل این نداره.

   1
 22. محمد می‌نویسد

  سلام .با 5 تراکنش که جمعا 151 تومان بوده و طی 10 گردش آخر هم موجوده ..الان موجودیم 0 هستش .موجودی من قبل از این تراکنش ها 171 تومن بوده ! یعنی 20 هزار تومان کارمزد برای 5 تراکنش؟؟ در ضمن 3 تا از تراکنش ها از دستگاه پوز پلیس +10 برای تمدید گواهینامه بوده ..

 23. الی می‌نویسد

  وام قرض الحسنه به این صورت هست که در ابتدای هر سال نسبت به باقی مانده وام کارمزد4% تعلق میگیره و این روال تا تسویه وام ادامه خواهد داشت.

  1
  1
 24. Morteza می‌نویسد

  ده میلیون با چهاردرصد وام گرفتم از بانک ملی همون اولش چهارصد هزار تومان کسر کردن بابت کارمزد
  بازم 266هزار تومان کارمزدسالانه گرفتن
  یعنی همه ساله کارمزد خواهند گرفت منکه سر درنیاوردم
  و این چه شکلی از بانکداری اسلامیه؟

  13
 25. علی می‌نویسد

  […]
  مردم نمیتونن نفس بکشن چون باید پول نفس کشیدنشونم بدن تا چند وقت دیگه
  چیزهایی که بنفع دولته هم باید ما پولشو بدیم

  13
 26. ادوارد میناسیان می‌نویسد

  درود اگر مبلغی با کارت بانک ملی به کارت بانک ملی دیگه بخاهیم سند کنیم ایا کارمزد کم میشه یا رایگان است اگر لطف فرمودید پاسخ رو به ایمیل من سند بفرمائید سپاس گذارم

  1
  1. رده می‌نویسد

   کارمزد جابه‌جایی پول در هر صورتی برداشت میشه، مگر درون حساب‌های شخصی خودتون در یک بانک باشه.

   1
   2
   1. سهیل می‌نویسد

    از حساب خودمون به حساب دیگر خودمون هر دو در یک بانکم باشند با همراه بانک تازه بازم سی تومن میگیرن

 27. محمدامین می‌نویسد

  دوستان هزینه افتتاح حساب و آبونمان و صدور رمز نزد بانک تجارت چنده

  1
  1. سهیل می‌نویسد

   من در بهمن ۱۴۰۱ بانک تجارت شعبه مرزداران در تهران حساب جاری و کوتاه مدت باز کردم هر کدام چهل هزار تومان گرفت، بهش گفتم رمز همراه بانک بده گفت واسه دوتاشم صادر میکنم،گفتم یکدونه کافی ، گفت نه باید دوتا باشه، رفتم نصب کردم با یکیش میشد هر چندتا حسابو کار انداخت و البته اون یکی رمز دومی(فرقی نمیکنه کدوم حساب دومی یا اولی باشه) اون رمز همراه بانک دومین حساب هر دو نام کاربریش یکیه به همین دلیل ایراد در اشتباه رمز میزنه یک ساعت مسدود زیاد تکرار کنی باید بری بانک دوباره رمز همراه بانک بگیری.پس در هر بانکی بیش از یک حساب داشتید یک نام کاربری و رمز همراه بانک اینترنت بانک کافیه.بانک تجارت کوتاه مدت که هفت سال راکت بودو هم بست به همین دلیل ناگزیر به بازگشایی حساب شدم.قانوننشون اینه سه سال حساب راکد بماند اون حساب برای همیشه بسته میشه، چرا؟ چون چهل هزار تومن بدی حساب باز کنی!!!!!!

 28. محمدامین می‌نویسد

  سلام من دیروز برای بچه ام نزد بانک تجارت حساب باز کردم ۱۰۰تومن به حسابش واریز کردم امروز ازحسابم ۲۷هزار تومان از حساب کم شد برای چی؟؟؟مگه هزینه افتتاح حساب اینقدره؟؟؟؟

  1
  2
 29. محمدامین می‌نویسد

  سلام خوبین ببخشید من دیروز واسه بچه ام که ۱/۵سالشه نزدبانک تجارت حساب باز کردم ۱۰۰هزار تومان موقع افتتاح حساب واریز کردم براش کارت صادر کرد ولی امروز ۲۷هزار تومان از حساب کم شده نمیدونم برای چی

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به احتمال زیاد بابت هزینه آبونمان پیامکی حساب بوده. ولی برای اطلاع دقیق به بانکتون مراجعه کنید.

   1
 30. امیر شایگان می‌نویسد

  سلام فقط یک کلمه میتونم راجب بانکهای مثلا اسلامیمون بگم،اونم اینکه […]شون که به کنار،ولی اونقد کارمند و رییس آدم ندیدیم که وقتی یک از هزارشون مثل آدم رفتار میکنه کلی ذوق میکنیم.بعد میگن چرا بچه هامون فاسد و فاسق شدن.خب عزیز هر شب که میخوای بخوابی یه لحظه فک کن ببین چقد انسان شریف رو اذیت کردی،بعد میفهمی چرا زن و بچه هات گمراه شدن.

  16
  2