جدول نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی | آذر 1400

از هزینه کارت به کارت تا پرداخت قبض‌ها را اینجا بخوانید

بانک مرکزی کارمزد جدید خدمات بانکی را که از ابتدای آذرماه 1400 اجرا می‌شود، ابلاغ کرد. در این تغییرات هزینه خدمت‌های بانکی نسبت به افزایش قیمت و هزینه‌های ابلاغی در سال ۹۹ تغییری نداشته است.

کارمزد خدمات بانکی از آذر 1400

در سال ۹۹ بود که با توجه به افزایش همه هزینه‌ها، اعلام کارمزد جدید خدمات بانکی قابل پیش‌بینی بود و جنجال زیادی به‌پا کرد. چون پس از حدود ۳ سال هزینه خدمات بانکی و انواع کارمزدها -یکجا- تغییر کرد و برخی از آنها از حالت «رایگان» خارج شده، اما هزینه خدمات بانکی در سال 1400 چه می‌شود؟

در تصمیم افزایش نرخ کارمزد تراکنش‌های بانکی در سال 99 بیش از همه، افزایش کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک از جمله کارمزد کارت به کارت توجه مردم را به خود جلب کرد، درحالی‌که افزایش کارمزد صدور دسته چک و حتی تعیین کارمزد پرداخت قبض‌ها -آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه، شهرداری و راهنمایی و رانندگی- مهم‌ترین تصمیم بانک مرکزی در سال گذشته بود.

نکته: اما در تعیین نرخ خدمات بانکی در سال 1400 تغییر محسوسی در اغلب هزینه‌های خدماتی بانکی رخ نداده است. فقط برخی هزینه‌ها با توجه به افزایش قیمت خدمات غیربانکی (مثل هزینه تمبر) افزوده شده. کف هزینه خدمات تراکنش در جابه‌جایی پایا که ۲۰۰ تومان بود برداشته شده و در انتقال وجه ساتنا حداکثر هزینه هم همان ۲۵ هزار تومان باقی مانده است.

جدول کارمزد جدید خدمات بانکی

با بخشنامه جدید بانک مرکزی کارمزد جدید خدمات بانکی از این قرار است:

کارمزد مقدار هزینه جدید هزینه قدیم (۹۸)
کارت به کارت تا یک میلیون تومان ۶۰۰ تومان
به ازای هر یک میلیون تومان، مازاد مبلغ ۲۴۰ تومان
۵۰۰ تومان
کارت به کارت تا ۲ میلیون تومان ۸۴۰ تومان ۷۰۰ تومان
کارت به کارت تا ۳ میلیون تومان ۱۰۸۰ تومان ۹۰۰ تومان
صدور کارت‌های بانکی ۶ هزار تومان ۵ هزار تومان
صدور رمز جدید کارت بانکی هزار تومان رایگان
اعلام مانده کارت ۱۲۰ تومان ۱۰۰ تومان
اعلام ۱۰ گردش آخر ۲۴۰ تومان ۱۵۰ تومان
انتقال وجه پایا (شخصی) یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان) رایگان
انتقال وجه پایا (گروهی) بیش از ۱۰ واریز ۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش
انتقال وجه ساتنا ۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان) غیرحضوری رایگان
پرداخت قبض‌ها (غیرحضوری) ۱۲۰ تومان رایگان
پرداخت قبض‌ها (حضوری) ۲۴۰۰ تومان
ارسال پیامک بانکی هر پیامک ۳۰ تومان یا هزینه آبونمان سالانه (به شرط رضایت مشتری)
صدور دسته‌چک هر برگ ۲۰۰ تومان +هزینه تمبر ۱۲۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال جاری) هر صفحه ۶۰۰ تومان
پرینت ریزحساب (سال‌های قبل) هر صفحه ۷۲۰ تومان ۵۰۰ تومان
افتتاح حساب رایگان

نرخ کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک

بیشتر ما از خدمات الکترونیک در جابه‌جایی مبلغ کارت به کارت استفاده می‌کنیم و اغلب مشتریان بانکی هم از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موبایلی یا همان پرداخت‌سازها استفاده می‌کنند. آنطور که از بخشنامه بانک مرکزی برداشت می‌شود، کارمزد خدمات بانکی شامل این اپ‌های واسطه‌ای یا بانکی هم می‌شود و از اول آذر این کارمزدها در همه پرداخت‌سازها به‌‌روز می‌شود. به این ترتیب کارمزدها در حوزه خدمات الکترونیک و پرداخت‌سازها با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

نرخ انتقال وجه بین بانکی

یکی از ویژگی‌های پایا در پرداخت‌های شخصی و گروهی این بود که کارمزد نداشت و بخصوص در پرداخت‌های گروهی به کمک حسابداران می‌آمد تا با استفاده از شماره شبا مبالغ کوچکی چون حقوق افراد را به حسابشان واریز کنند. این ویژگی آنقدر مهم و جذاب بود که بسیاری به این شکل از جابه‌جایی نقدی رو بیاورند و از خیر واریز آنی در کارت به کارت هم بگذرند. اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در ابلاغیه کارمزد خدمات بانکی آذرماه ۹۹ بانک مرکزی، برای این خدمت بانکی آنلاین هم کارمزد مشخص شده. هرچند مبلغ ۲۰۰ تومانی برای هر تراکنش (مبالغ بسیار کم و زیر ۲ میلیون تومان) در نظر گرفته شده، باز هم به نسبت انتقال وجه آنی کارت به کارت (یعنی ۸۴۰ تومان و بالاتر از آن)، مقرون به‌صرفه‌تر است!

در بخشنامه کارمزد خدمات بانکی جدید، برای واریز گروهی پایا هم به شرط آن که در هر دستور پرداخت بیشتر از ۱۰ واریزی ثبت شود، ۱۰۰ تومان کارمزد پایا در نظر گرفته شده که هرچند از رایگان بودن، گران‌تر است(!) ولی همچنان عدد مناسبی برای جابه‌جایی وجه در بین دیگر خدمات انتقال مالی بانکی و بین بانکی محسوب می‌شود.

درباره ساتنا هم که برای مبالغ بزرگ‌تر در نظر گرفته شده، سقف ۲۵ هزار تومانی تعیین شده که به نسبت کارمزد پایا، کاملا عدد اندکی است. برخی از کارشناسان معتقد بودند باید برای جابه‌جایی‌های بزرگ ساتنایی، کارمزد بیشتری در نظر گرفته شود.

کارمزدها عادلانه است؟

در کشورها اروپایی برای خدمات بانکی چه هزینه‌ای از مشتریان دریافت می‌شود؟ این سوالی است با تغییر نرخ کارمزد خدمات بانکی مطرح می‌شود.

بد نیست بدانید کارمزد خدمات بانکی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی بانک‌ها در دنیا به شمار می‌رود که در سیستم بانکی ایران و به اذعان مدیران، منبع درآمدی بانک‌ها ی ایران از این محل به کمتر از پنج درصد می‌رسد و عمده منابع درآمدی آن‌ها از محل سود تسهیلات و واسطه‌گری تأمین می‌شود که خود آسیب‌های بسیاری را برای شبکه بانکی به همراه داشته است. موضوعی که بارها مورد تأکید رئیسان بانک مرکزی قرارگرفته و خواسته که نظام بانکی از تأمین هزینه‌های خود از محل واسطه‌گری به سمت استفاده بیشتر از کارمزد پیش بروند.

البته هنوز بانک مرکزی درباره تغییر تعرفه کارمزد ارائه خدمات در خصوص ضمانت‌نامه‌ها، حواله‌ها، صندوق‌های اجاره‌ای (صندوق امانات)، مدیریت اوراق بهادار مشتریان، وصول برات و انواع حساب‌ها نظر نداده است و این تعرفه‌ها از حدود سال ۹۵ افزایش نیافته است.

کارمزد خدمات بانکی چه می‌شود؟

آنطور که بانکی‌ها می‌گویند در این روزهای سخت اقتصادی، هزینه زیرساخت‌های بانکی چند برابر شدده ولی هنوز بسیاری از خدمات یا رایگان هستند یا با کارمزدهای یک دهه گذشته به مردم ارایه می‌شوند. مثلا در سال 97، صدور هر کارت مغناطیسی بانکی ۱۲ هزار تومان برای بانک هزینه داشت اما فقط ۲ هزار و ۳۰۰ تومان از مشتری برای صدور آن اخذ می‌شد که حالا به ۶ هزار تومان می‌رسد. یعنی از نظر مدیران و تصمیم‌گیران، بانک‌ها در زمینه بانکداری الکترونیک با ناترازی مواجه هستند. با افزایش کارمزد خدمات بانکی قرار است فاصله هزینه خدمات الکترونیک جبران شود.

کارمزد خدمات بانکی جدید به چه صورت است؟

کارمزد خدمات بانکی از اول آذرماه ۹۹ افزایش پیدا کرده و جدول کامل کارمزدهای جدید خدمات بانکی را می‌توانید در بالای صفحه کارمزد خدمات بانکی در سایت رده ببینید.

آیا کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک نیز تغییر پیدا می‌کند؟

بله، کارمزدها در حوزه خدمات الکترونیک و پرداخت‌سازها با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

نرخ انتقال وجه بین بانکی مانند پایا و ساتنا چگونه است؟

برای انتقال وجه پایا یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (کف کارمزد ۲۰۰ تومان، سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان)، انتقال وجه پایا گروهی ۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش (بیش از ۱۰ واریز) و انتقال وجه ساتنا ۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان) کارمزد درنظر گرفته شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

95 دیدگاه
 1. Morteza می‌نویسد

  ده میلیون با چهاردرصد وام گرفتم از بانک ملی همون اولش چهارصد هزار تومان کسر کردن بابت کارمزد
  بازم 266هزار تومان کارمزدسالانه گرفتن
  یعنی همه ساله کارمزد خواهند گرفت منکه سر درنیاوردم
  و این چه شکلی از بانکداری اسلامیه؟

 2. علی می‌نویسد

  […]
  مردم نمیتونن نفس بکشن چون باید پول نفس کشیدنشونم بدن تا چند وقت دیگه
  چیزهایی که بنفع دولته هم باید ما پولشو بدیم

 3. ادوارد میناسیان می‌نویسد

  درود اگر مبلغی با کارت بانک ملی به کارت بانک ملی دیگه بخاهیم سند کنیم ایا کارمزد کم میشه یا رایگان است اگر لطف فرمودید پاسخ رو به ایمیل من سند بفرمائید سپاس گذارم

  1. رده می‌نویسد

   کارمزد جابه‌جایی پول در هر صورتی برداشت میشه، مگر درون حساب‌های شخصی خودتون در یک بانک باشه.

 4. محمدامین می‌نویسد

  دوستان هزینه افتتاح حساب و آبونمان و صدور رمز نزد بانک تجارت چنده

 5. محمدامین می‌نویسد

  سلام من دیروز برای بچه ام نزد بانک تجارت حساب باز کردم ۱۰۰تومن به حسابش واریز کردم امروز ازحسابم ۲۷هزار تومان از حساب کم شد برای چی؟؟؟مگه هزینه افتتاح حساب اینقدره؟؟؟؟

 6. محمدامین می‌نویسد

  سلام خوبین ببخشید من دیروز واسه بچه ام که ۱/۵سالشه نزدبانک تجارت حساب باز کردم ۱۰۰هزار تومان موقع افتتاح حساب واریز کردم براش کارت صادر کرد ولی امروز ۲۷هزار تومان از حساب کم شده نمیدونم برای چی

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به احتمال زیاد بابت هزینه آبونمان پیامکی حساب بوده. ولی برای اطلاع دقیق به بانکتون مراجعه کنید.

 7. امیر شایگان می‌نویسد

  سلام فقط یک کلمه میتونم راجب بانکهای مثلا اسلامیمون بگم،اونم اینکه […]شون که به کنار،ولی اونقد کارمند و رییس آدم ندیدیم که وقتی یک از هزارشون مثل آدم رفتار میکنه کلی ذوق میکنیم.بعد میگن چرا بچه هامون فاسد و فاسق شدن.خب عزیز هر شب که میخوای بخوابی یه لحظه فک کن ببین چقد انسان شریف رو اذیت کردی،بعد میفهمی چرا زن و بچه هات گمراه شدن.

 8. محمودی می‌نویسد

  انتقال وجه از سپرده به سپرده همان حساب کار مزد کسرکردن بابت انتقال۵۰هزار از سپرده ی حساب به سپرده همان حساب توسط بانک شهر مبلغ ۳۰۰ریال کار مزد کسر کردن در صورتیکه تا روز قبل هیچ کار مزدی کسر نمیشد واقعا متاسفم برا دولت سیدا در بدو ورود خوب دستمزدی به حضور مردم در انتخابات دادن .حقا که سیدا از قدیم دست بگیر داشتن .والله خجالت داره.

  3
  1
 9. عادل نورمحمدی می‌نویسد

  سلام من از چه مرجعی باید پیگیر بشم ارسال موجودی از من ۴۰۰۰تومان کم میشه همین امروز هم نگاه کردم لطفا راهنمایی کنید به کجا واضافه گرفته شده ها را از کجا باید ویگیر ودر یافت کنم

 10. خراسانی می‌نویسد

  سلام من ۱۰۰ میلیون از بانک ملت وام گرفتم علاوه بر ۲۵۰۰ که سند ملکم در محظر دررهن بانک هزینه کردم ۱۶۵۰هزارهزینه بیمه و حدود۷۵۰هزار هم خودبانک جهت تشکیل پرونده وغیره برداشت شده مخواستم ببینم این هزینه ها درست است در ضمن ۶میلیون هم مسدود کردن

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به بخش وام سایت «رده» مراجعه کنید و مورد مشابه وامی که گرفتید رو پیدا کنید. در شرایط وام ببینید آی این مبلغ باید کسر بشه یا خیر. معمولا بانک‌ها مبلغی رو به عنوان کارمزد تشکیل پرونده کسر می‌کنند که قانونی است.

 11. برزو نریمان می‌نویسد

  امروز کارت عابر بانک تجارت را که اعتبار آن یک ماه پیش تمام شده بود را تعویض کردم که مبلغ 15000 تومان کارمزد از حسابم کسر شد یعنی علناً دزدي در روز روشن […]

  2
  2
 12. مرضیه ترابی می‌نویسد

  چرا بانک سپه برای تغییر شماره همراه بانکی 15000 هزارتومان کارمزد دریافت می کند؟مگرکارمزد چقده؟

  2
  1
 13. مرضیه ترابی می‌نویسد

  من برای تغییر شماره همراه خود به بانک انصارمراجعه کردم 15000 هزار تومان کارمزد از حسابم کم کرده چه خبره؟

  1
  1
  1. مرضیه ترابی می‌نویسد

   من برای تغییرشماره همراه بانکی به بانک سپه مراجعه کردم بعد برای کارمزد 15000 تومن ازحسابم کسر کرده مگه چقد کارمزد اضافه شده

 14. مسعود پسندیده می‌نویسد

  من برای افتتاح حساب عابر بانک در بانک پاسارگاد تا الان حدود ۳۲۰۰۰ تومان از سپردهام کم شده و بعد از گذشت ۴ روز هنوز هم کارتی به دستم نرسیده ولی در بانکهای دیگر نه اینقدر کارمزد از من کم شده ،ونه اینکه بعد از ۴ روز هنوز از کارت عابر بانک هم خبری نیست ،لطفا” بنده تا راهنمایی کنید.

 15. هاشمی می‌نویسد

  با سلام
  من صدملیون وام گرفتم سه ساله ۱۲۰ ملیون باید پرداخت کنم
  مبلغ یک ملیون وهفتصد هزارتومان جهت انتقال بهحساب من برداشت کردن بیست ملیون از پول وام مسدود کردن با کلی مدرک ضامن سند منزل فیش حقوقی دوتا ایا قانونی هست؟
  ازصد ملیون ۷۹ ملیون دستم رسید و باید سود صد ملیون پرداخت کنم لطفا جواب دهید

 16. فرهاد می‌نویسد

  با سلام
  رو چه حسابی بابت هر خرید با کارت مهر گستر 300 ریال کسر می کنید؟؟؟!!!

 17. عبدالله می‌نویسد

  […] بانكها براي تاخير كرد استرداد وام از مشتري بصورت روزانه تاخيركرد گرفته ولي با كمال پررويي به موجودي جاري آنها هيچگونه وجهي پرداخت نميكنن
  اي ننگ و نفرين بر اين تفكرات پوچ ليبرالي كه انقلاب را مصادره نموده وخيانت را پيشه خود كرده اند
  ان شاالله خون شهدا دامان مسببان و عاملان ايجاد اين نا بساماني و خانوادهايشان را بگيرد

  8
  2
 18. یوسف می‌نویسد

  بانک های خارجی هیچ کارمزدی دریافت نمیکنند، بلکه به مشتری التماس هم میکنند. در ایران مقصر خود مردم هستند که برای چندرغاز سود پولشون رو توی بانک پس انداز میکنند. اگر این پول وارد تولید بشه، بازدهی خیلی بیشتری دارد.

  5
  1
 19. ناصر می‌نویسد

  من اشتباه فرستادم کارمزد نداشته

  2
  1
 20. ناصر می‌نویسد

  از صرافی ۲۲۰۰۰۰۰ زدم بیاد حساب بانک اینده
  ۶۰۰هزار کارمز کم کردن!!

 21. صادق می‌نویسد

  با سلام
  اعلام نارضایتی از اخذ 300 ریال بابت پیامک را اعلام می دارم.
  پس خدمات بانک به مشتری چی میشه
  پس به مانده پول ما را روی حساب سود بدهید

  4
  1
 22. رهبر می‌نویسد

  نظر من اینه که علاوه بر حذف کارمزد بانک ها باید آب، برق، گاز، تلفن همه رو مجانی کرد.

  10
  4
 23. محسن صالحی می‌نویسد

  آیا به دریافت کارت هدیه هم کارمزد تعلق میگیرد

 24. حمید می‌نویسد

  سلام
  […] من تو موسسه آرمان پول گذاشته بودم،سود که ندادن هیچ،حدود یکسال بعد پولم دادن
  الان برای من حروم و حلال معنی نداره،این اراجیفیه که آره. اگر جایی میتونید حقتون و […] بردارید

  2
  2
 25. مریم چوپانی می‌نویسد

  من تو سال ۱۴۰۰ افتتاح حساب کردم توی بانک صادرات مبلغ ۱۷۴۰۰ تومان کارمزد گرفتن.تازه برگه ای که برای درست بودن نشانی جلوی درب منزل میفرستن هم به خودم دادن که به پست تحویل بدم و ۱۰۸۰۰ تومان هم هزینه ی پست شد.در ضمن من سال ۷۸ افتتاح حساب کرده بودم .اون موقع حساب دفترچه ای بود و من به ارزش پول اون سال ۹۰هزار تومن تو حساب پول داشتم که گفتن تو کامپیوتر ثبت نشده و بهم ندادن و گفتن که مجددا باید افتتاح حساب کنم.

 26. محمدی می‌نویسد

  بانک صادرات بابت اعلام موجودی کارت سپهر مربوط به حسابهای مشتری های خودبانک از طریق خودپرداز خودبانک وجهی کسر نمیکند ولی از طریق کدussdموجودی بگیری مبلغ 300ریال کسر میکند این تناقض عملکرد در اینشرایط کرونایی توچیح ندار ه می بایستی بر عکس عمل می کرد

 27. ئاسو فائقی می‌نویسد

  خاک تو سر ملت ایران با مسئولینی که دارد ودوباره خاک بر سر ملت ایران با مجلس و نماینده های که دارد اینطوری حق مردم رو مطالبه میکنن ،که هر روز بایه ترفند جیب مردم بیچاره ایران رو خالی ‌میکنند ولله خدا در روز قیامت همه این دزد ها رو مواخده میکنه ولله اگر فقیری در کشور ایران وجود داشته باشه در قیامت حق خود رواز مسئولین مطالبه میکند ،پیامبر صل الله علیه و آله وسلم: در روز قیامت کسی از شما نزد ما نیاید در حالی که شتری یا بزی با پشت حمل میکند چون روز قیامت هر کس غش وخیانتی کرده باشد در قیامت آن را با خود به صحنه محشر می آورد.

  وسلام دیگه حرفی ندارم .

  9
  4
  1. گمنام می‌نویسد

   عزیز دل قیامت کیلو چنده الان باید حقتون رو بگرید چرا بمونه واس قیامت اینا قیامتی رو ساختن ک هیچکس ندیده

   5
   2
 28. م. ن می‌نویسد

  پول‌های قابل توجهی است که از جیب مردم کشیده میش__ 150 میلیون تراکنش بانکی در رور و 400میلیون تراکنش بین بانکی در روز و وقتی حساب میکنید میلیاردها تومان در روز مفت و مجانی بانک ها به جیب میزنند.

  7
  1
 29. بنده می‌نویسد

  …تمام پول مردم توی بانکها میچرخه واز اعتبار مردم را میدزدند بازهم سیراتی ندارن………پپپپپپه اه بترکید الهی

  9
  2
 30. پگاه می‌نویسد

  برای افراد کم بینا و نابینا چه راهکاری هست؟؟