رده بررسی آیا «خودبانک» بانک شهر، خودِ بانک است؟

آیا «خودبانک» بانک شهر، خودِ بانک است؟

بررسی

رده بررسی می‌کند

نویسنده: محمدرضا نورشید
7 خرداد 1395

از حدود یک سال و نیم پیش، پیشخوان‌های «شهرنت» و «خودبانک» بانک شهر در سرتاسر کشور گسترده شده‌اند و با شعار «خود بانک، خودِ بانک» قرار است تمامی خدماتی که شعبه یک بانک دارد در این پیشخوان‌ها ارائه شود.

گروه بررسی رده: پیشخوان‌های شهرنت و خودبانک بانک شهر این روزها در همه‌جای شهر تهران حتی پیاده‌روها خودنمایی می‌کنند. این پیشخوان‌ها بار اول یک سال و نیم پیش رونمایی و به‌مرور به تعداد کیوسک‌های آن افزوده شد.
خدمات غیرحضوری بانکی در ایران ابتدا با «شهاب» بانک ملی آغاز شد و پس از آن برخی بانک‌ها نیز در مقیاس محدودی این خدمات را عرضه کردند. بانک شهر با معرفی خودبانک (VTM) علاوه بر تبلیغات فراوان، تعداد این پیشخوان‌ها را نیز افزایش داد.
با ارائه خدمات شبانه‌روزی در پیشخوان‌های منتخب، این بانک ادعا می‌کند که «تمامی خدماتی را که یک شعبه بانک ارائه می‌کند در این پیشخوان‌های منتخب به‌صورت 24 ساعته در خدمت شهروندان قرار داده است.»

وب‌سایت بانک شهر اطلاعات کافی ندارد

برای استفاده و بررسی این خدمت به ابتدا به سراغ وب‌سایت بانک شهر رفتیم تا یکی از پیشخوان‌های آن را برای بررسی انتخاب کنیم اما در این وب‌سایت تنها آدرس، نام پیشخوان و تاریخ نصب آن‌ها آمده و مشخص نیست کدام‌یک «شهرنت» و کدام‌یک «خودبانک» هستند. حتی در وب‌سایت بانک شهر آمده که تنها برخی کیوسک‌ها 24 ساعته است و در این مورد نیز اطلاعات بیشتری موجود نبود.

خدمات خودبانک و شهرنت با هم یکی نیستند

سرانجام نزدیک‌ترین کیوسک را انتخاب کردیم و یک روز جمعه به پارک گفت‌وگو رفتیم. پس از ورود به کیوسک، شخصی با کت و شلوار و بَج بانک شهر بر روی سینه، داخل شد و در مورد نیازهایمان سؤالاتی کرد. اینجا بود که متوجه شدیم برخلاف نمونه تبلیغ تلویزیونی، کاربر به‌طور مستقیم در انجام خدمات بانکی دخالتی ندارد، بلکه متصدی واسط انجام خدمات است.

پیششخان
این شخص توضیح داد که پیشخوان پارک گفتگو امکان افتتاح حساب ندارد چون دستگاه VTM در آن تعبیه نشده است. متصدی چند مکان را معرفی کرد که در آن خدمات VTM از قبیل افتتاح حساب انجام می‌شود. از میان آن‌ها پیشخوان ترمینال غرب نزدیک‌تر بود بعد از مراجعه به آنجا نیز به ما گفته شد این پیشخوان امکان افتتاح حساب ندارد و متصدی آن نیز چند نشانی دیگر به ما معرفی کرد.
چند روز بعد برای افتتاح حساب بانک شهر در غروب یک روز تعطیل به پیشخوان پارک آب‌وآتش مراجعه کردیم. در اینجا بود که متوجه شدیم برای افتتاح حساب علاوه بر کارت ملی، اصل شناسنامه نیز موردنیاز است و این بار نیز برای افتتاح حساب ناموفق بودیم.

تجریه استفاده از خودبانک (VTM)

سرانجام در یک ظهر جمعه بهاری بازهم به پارک آب‌وآتش رفتیم و این بار تمامی مدارک را از قبل آماده کرده بودیم. پیشخوان خلوت بود و تنها ما دو نفر در آن حضور داشتیم. متصدی برای افتتاح حساب درخواست مدارک کرد، اصل کارت ملی و شناسنامه. دو ورق فرم هم باید پر می‌شد که در هنگام انجام این کار به‌یک‌باره پیشخوان شلوغ شد اکثر افراد کسانی بودند که برای دیدن پل طبیعت به این پارک آمده بودند و در این میان قصد داشتند برخی نیازهای بانکی خود را با استفاده از این پیشخوان رتق‌وفتق کنند. عده‌ای هم از روی کنجکاوی سوالاتی درباره عملکرد دستگاه خودبانک می‌پرسیدند. در این کیوسک یک دستگاه خودپرداز، یک دستگاه خودپرداز و خود دریافت، یک دستگاه صدور کارت هدیه و یک دستگاه VTM وجود داشت. متصدی در هنگام رسیدگی به عملیات افتتاح حساب ما باید حواسش به مراجعه‌کنندگانی می‌بود که به‌جای مراجعه به ATM به سراغ دستگاه VTM یا دستگاه صدور کارت هدیه می‌رفتند و آن‌ها را راهنمایی می‌کرد. شیاری هم که برای کشیدن کارت و باز شدن در پیشخوان پیش‌بینی‌شده بود، به‌درستی کار نمی‌کرد و متصدی مجبور می‌شد برای زدن دکمه دربازکن، به آن‌طرف پیشخوان برود.
نکته: افتتاح حساب در خودبانک‌ها فقط شامل حساب سپرده کوتاه مدت می‌شود و افتتاح حساب‌های نوع دیگر امکان‌پذیر نیست.


پس از پر کردن فرم‌های مربوط به افتتاح حساب (همانند شعب بانک)، متصدی مدارک را به اتاق پشتی برد که یک شخص دیگر نیز در آن حضور داشت. از این مدارک کپی گرفته شد و سپس متصدی خود در برابر دستگاه VTM (خودبانک) قرار گرفت. با مرکز، ارتباط تصویری برقرار کرد (اگر تصور می‌کنید کیفیت تصویر به‌مانند تبلیغ تلویزیونی خودبانک شهر است، انتظار خود را کمتر کنید، تصویر با تأخیر پخش می‌شد) شخص مستقر در مرکز تماس از متصدی خواست مدارک را در محفظه درگاهی قرار دهد تا از مدارک اسکن گرفته شود. کارت ملی، شناسنامه، فرم‌ها و غیره.

بانک شهر
در انتها هم افتتاح کننده حساب برای رؤیت چهره به جلوی دوربین دستگاه VTM آمد و تمام مراحل توسط متصدی انجام شد. کل زمان برای افتتاح حساب 35 دقیقه طول کشید. اما در میان گرمای ظهر، خنکای کولر پیشخوان دل‌چسب بود و معطلی افتتاح حساب را قابل‌تحمل می‌کرد.


در مرحله آخر کارت‌بانکی در اتاق پشتی پیشخوان چاپ و در اختیار ما قرار گرفت که شماره‌های آن اندکی ناخوانا بود. برخلاف شعب بانکی برای افتتاح حساب، وجهی دریافت نشد و متصدی از ما خواست طی روزهای آینده درمجموع 15 هزار تومان برای حداقل موجودی و کارمزدهای دریافت کارت و پیامک واریز شود.
درواقع کارمزد صدور کارت 2٫500 تومان و همچنین مبلغ 2٫300 تومان نیز کارمزد افتتاح حساب است. لازم است حداقل 10 هزار تومان مانده‌حساب در کارت خود داشته باشید که قابل‌برداشت نیست و در مجموع 14٫800 تومان خرج افتتاح حساب بانک شهر می‌شود.
درنهایت حساب بانکی بانک شهر افتتاح شد و کارت آن را هم تحویل گرفتیم از متصدی درخواست نام کاربری و رمز عبور برای استفاده از خدمات اینترنت بانک را داشتیم که به گفته متصدی پیشخوان امکان ارائه آن در این شعبه خاص (آب‌وآتش) وجود نداشت.
نکته: این حساب‌ها در شعبه مجازی بانک شهر مستقر در میدان آرژانتین ثبت می‌شوند.
این پیشخوان شهرنت بانک شهر جزو یکی از 5 پیشخوان شبانه‌روزی این بانک در تهران است که شامل یک دستگاه «خود بانک»، «خود دریافت و خودپرداز»، «دستگاه صدور کارت هدیه» و «عابر بانک» است که در هر یک از این پیشخوان‌ها یک کارمند بانک شهر نیز مستقر است.

 بانک شهر و نخستین دستگاه‌های خودبانک (VTM) در ایران

بانک شهر با راه‌اندازی پیشخوان‌های شهرنت مدعی است نخستین بانک در ایران است که معرف این دستگاه‌ها با عنوان «خودبانک» شده و با استفاده از فناوری کنفرانس از راه دور، تعامل بین مشتری و فرد مستقر در شعبه مجازی بانک را برقرار کرده و خدمات بانکی موردنیاز را به مشتری ارائه می‌دهد. پیشخوان‌های مجازی بانک شهر در شهرهای مختلف وجود دارند که بانام «شهرنت» معرفی‌شده‌اند. شهرنت‌ها در حوزه خدمات مربوط به خوددریافت، خودپرداز، کارت هدیه در خارج از ساعات اداری شعبات بانک شهر فعال هستند ولی خدمات «خودبانک» (VTM) را تنها پیشخوان‌های محدودی در سطح شهرها انجام می‌دهند. به گفته مسئولان بانک شهر تعداد این نوع پیشخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند.


از طریق دستگاه خودبانک (VTM) موجود در پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر، این امکان میسر می‌شود تا مشتری به‌صورت آنلاین (البته با واسطه متصدی مستقر در پیشخوان) با رئیس شعبه مجازی در ارتباط باشد و درخواست‌های بانکی خود را به‌صورت غیرحضوری انجام دهد.
نکته: پس از بانک شهر، بانک سرمایه و بانک حکمت ایرانیان نیز در شعبات خاصی این خدمات را عرضه کرده‌اند.

پیشخوان خودبانک (VTM) چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

بنابر آنچه بانک شهر درباره این پیشخوان‌ها تبلیغ کرده است، تقریباً همه کارهایی که در یک شعبه بانک انجام می‌شود به‌صورت 24 ساعته ارائه می‌کنند، از قبیل:
– افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و صدور کارت نقدی*
– انتقال وجه بین سپرده‌ها و انتقال وجه بانکی
– اعلام مفقودی و مسدودی کارت
– صدور اینترنتی کارت هدیه
– پرداخت اقساط تسهیلات بانک شهر
– مسدود کردن اینترنت بانک و همراه بانک
– انتقال وجه ساتنا*
– انتقال وجه پایا*
– صدور گواهی تمکن مالی
– صورتحساب فارسی و لاتین
– صدور ضمانت‌نامه بانکی، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری آرمان‌شهر
* خدماتی است که تنها از طریق خودبانک‌ها انجام می‌شود.

پیشخوان خودبانک چه خدماتی را ارائه نمی‌دهد؟

خدمات وصول چک و به‌حساب خواباندن آن در این پیشخوان‌ها امکان‌پذیر نشده است. متصدی کیوسک به ما گفت تا دو ماه دیگر خدمات چک در این پیشخوان‌ها ارائه می‌شود.

 

خودبانک (VTM) و شهرنت چه تفاوتی دارند؟

تمامی خدمات خودبانک‌ها در شهرنت‌ها نیز به‌غیراز افتتاح حساب، انتقال وجه ساتنا و پایا انجام می‌شود. البته در ظاهر و نشانی‌های موجود در وب‌سایت بانک شهر شهرنت‌ها از خودبانک‌ها مجزا نیستند.

صدور کارت هدیه به‌صورت آنی


وجود دستگاهی برای صدور کارت هدیه به‌صورت آنی در دوران تعطیلات نوروز به داد بسیاری رسیده بود. با واردکردن هر کارت عضو شبکه شتاب متقاضی می‌تواند کارت هدیه از مبلغ 30 تا 500 هزار تومان را انتخاب و دریافت کند بدین‌صورت که بعد از قراردادن کارت خود در دستگاه و واردکردن رمز، منوی پیش روی شما قرار می‌گیرد که انواع کارت هدیه با مناسبت‌های مختلف یا عادی را می‌توانید از طرح‌های متنوع موجود در منوی این بخش انتخاب کنید و بعدازاین مرحله می‌توانید جمله دلخواه خود را نیز بر روی کارت‌های هدیه با صفحه کلیدی که به این دستگاه متصل است تایپ کنید و بعد از تأیید کارت خود به همراه رمز آن را تحویل بگیرید. مشابه این خدمات در شهاب بانک ملی و در ساعات اداری در شعب بانک پاسارگاد و .. وحود دارد.

پیشخوان‌های خودبانک کجای شهر قرار دارند؟

وب‌سایت بانک شهر نشانی پیشخوان‌های خودبانک را به طور مجزا مشخص نکرده است پس این آدرس‌ها می‌تواند برایتان کاربردی باشند.


در حال حاضر 200 پیشخوان شهرنت بانک شهر در کل کشور وجود دارد که 23 پیشخوان به‌صورت شبانه‌روزی خدمات خودبانک ارائه می‌دهند که عموماً در مکان‌های پرتردد شهرها جای گرفته‌اند:
در تهران:
1- تهران- میدان آرژانتین- پایانه بیهقی
2- تهران – پارک آب‌وآتش ابتدای پل طبیعت
3- ترمینال شرق تهران- داخل محوطه
4- تهران- میدان شوش- جنب تاکسی‌رانی
5- خیابان پانزده خرداد – روبروی پاساژ طلافروشان

در شهرهای دیگر:
6- پرند فاز دوم – خیابان ستاره – جنب مسجد امام حسن عسگری و فروشگاه اتکا
7- مشهد- فلکه آب- پارکینگ رضا
8- قم – خیابان صفائیه- میدان جانبازان
9- قزوین- میدان عارف- ضلع شمال پارک ملت
10- تبریز- میدان ولیعصر
11- ارومیه – چهارراه عطایی نبش خیابان عطایی
12- سنندج – خیابان پاسداران- بوستان شادی
13- اهواز- خیابان نادری- تقاطع 24 متری
14- کرمانشاه- سه‌راه 22 بهمن- خیابان نوبهار- پارک نوبهار
15- جاده رشت انزلی – خیابان حسن رود -منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی- روبروی مجتمع تجاری ونوس
16- بندرعباس بلوار طالقانی جنب پارکینگ پایانه‌ها
17- یزد -پارک هفت‌تیر
18- رشت -سبزه‌میدان
19- قشم -سیتی سنتر
20- کرج- شهرک اندیشه- میدان آزادگان
21- سمنان -پارک 17 شهریور
22- اصفهان- خیابان کاوه- خیابان جابر انصاری
23- شیراز – شاه‌چراغ
باید دید این پیشخوان‌های منتخب به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند و نحوه صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی و دیگر خدمات بانکی در شب‌ها در این مراکز با چه کیفیتی صورت می‌گیرد؟
شما چه تجربیاتی از پیشخوان‌های خودبانک و شهرنت بانک شهر دارید؟

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. مهدی می‌نویسد

  خیلی راضیم ، بدون اتلاف وقت کارتو انجام‌میدی .همه یکارای بانکیتو میتونی انجام‌بدی .خیلی عالی دمتون‌گرم

 2. محمد می‌نویسد

  من هم یک شب پول همراهم بود واتفاقا مدارک هم همراهم بود.رفتم داخل شهرنت خیابان باب همایون و به علی آقا متصدی بسیار مهربون اونجا که آخرشم خیلی رفیق شدیم گفتم این همه تبلیغ میکنید واقعیت داره؟هیچی دیگه مدارکمو گرفت و خیلی سریع مشخصاتمو وارد دستگاه خودبانک کرد.یک دقیقه بعد با شعبه مجازیشون ارتباط برقرار کرد و اول یک عکس ازم گرفت و سپس چندتا امضا الکترونیکی و چندتا هم روی برگه زدم.برام جالب بود گفت رمز چی دوست داری برات بزارم و آنی کارتو از جلوی دستگاه بهم داد و کلا 7 دقیقه هم نشد.راستش من شوکه شده بودم که این دیگه چه دستگاهیه.بعد گفتم حالا پس پولمو چکار کنم؟دیدم یه دستگاه دیگه معرفی کرد و گفت میتونی همه پولاتو بصورت مختلط از هزارتومن تا تراول صد هزار تومن توی دستگاه واریز کنی.فکر کردم دیگه شوخی میکنه ولی دیدم لیست پول های واریز شده روی صفحه دستگاه اومد و آنی پیامکش هم برام ارسال شد.من که با دستگاهاشون خیلی حال کردم و خیلی هم تمیز و خارجی بود.کلی خدمات دیگه هم معرفی کرد.تازه برا مغازه هم دستگاه پوز گرفت و گفت دسته چک با وام هم بخای بهت میدیم .من واقعا راضی هستم و خودش یک بانک کامل حساب میشه و اینکه شب میتونی کارای بانکیتو انجام بدی خودش قابل تقدیر هست.

  1
 3. ایوب س می‌نویسد

  سلام اوایل شروع به کار خود یانک و کلا کیوسکها مشکلات و کاستی های داشت ولی الان خیلی خوب شده .امن روز با یکی از دوستانم رفتم در عرض 15دقیقه حساب باز کرد و کارتم صادر کرد .تازه کارمزد افتتاح حسابم نداشت که. برای پیامکم بانک شهر پولی نمیگیره که در نوع خودش جالبه. در کل جای تشکر دارد از این بانک به خاطر فراهم آوردن این خدمات برای شهروندان عزیز. و به نوعی تکریم مشتری و اهمیت به رفاه شهروندان را به معنای واقعیت دارد پیاده میکنه.ناگفته نماند که هیچ بانکی نمیاد و این همه هزینه بکنه و اینقدر هم هرینه ریسک اقتصادی بده .در پایان خدمات الکترونیکی بانک شهر که نیاز امروزی شده واقعا خوب و مفیده . با تشکر

 4. معین پیشدادیان می‌نویسد

  نصف توضیحاتی که در بالا از شما شنیدم دروغ بود من خودم از مشتریای پروپا قرصه این شهرنتهام و از روزیم که راه اندازی شده خیلی کترم آسون شده بانک خیلی قوای هستن شمام خواهشا از روی غرض سنگ جلو پای مردم نندازین.دست همشون دردنکنه خدا قوت

 5. اعظم ز می‌نویسد

  آره برای منم شده تو گیشه دریاچه چیتگر نتونستم حساب باز کنم
  وقتی رفتم تو سایت توقع داشتم آدرس های که بهم میده با جزییات باشه ولی اصن مشخص نبود و چند ساعت وقتم تلف شد
  آخرشم رفتم شعبه حاسب باز کردم

وام بدون ضامن
×
وام بدون ضامن
وام بدون ضامن با اپلیکیشن رده