نوشته‌های رده

برات یا حواله چیست و چه تفاوتی با چک دارد؟

شکل‌گیری برات یا حواله به عنوان ابزار مالی سابقه‌ای طولانی دارد و شاید باور نکنید که قدمت آن به زمان تاجران و بازرگانانی برسد که پای پیاده از شهری به شهر دیگر می‌رفتند و در مسیر سفرشان با خطرهای گوناگونی مواجه بودند. در این مطلب می‌خواهیم ابتدا داستان شکل‌گیری این سند مالی را مرور کنیم و بعد سراغ شکل امروزی و مدرن آن برویم.

کارمزد معاملات بورس در سال 1400 چقدر است؟

همان‌طور که تجربه کرده‌اید، نمی‌شود همه چیز را به‌صورت مستقیم خرید یا فروخت. برای نمونه، وقتی می‌خواهیم خانه یا ماشین بخریم، باید سراغ بنگاه برویم و بنگاه بابت خدماتی که ارائه می‌کند تا زمینه خرید و فروش آماده شود، درصدی از مبلغ معامله را دریافت می‌کند. بازار اوراق بهادار هم به همین شکل است و نهادهایی که زمینه انجام معاملات را فراهم می‌کنند در برابر خدمات‌شان کارمزد می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم با جزئیات مربوط به کارمزد معاملات در بورس بیشتر آشنا بشویم.

آموزش تصویری و بررسی کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول‌های ارز دیجیتال یکی از اصلی‌ترین نیازهای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران این بازارها هستند. هر کیف پول ارز دیجیتال، ویژگی‌ها و خدمات مختلفی ارائه می‌دهد. در این مطلب قصد داریم کیف پول کوینومی را به صورت کامل مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

وام ودیعه مسکن ویژه مستأجران

بیایید فراموش کنیم که چرا و چگونه از «وام مسکن» به «وام ودیعه مسکن» و در واقع «وام کمک ودیعه مسکن» رسیده‌ایم، بیایید فراموش کنیم که قرار بود با طرح‌های مختلف ملی، همه خانه‌دار شویم ولی خب الان حتی مستأجرهای با آرامشی نیستیم. بعد از همه این فراموشکاری‌های عمدی، اینجا برایتان از مراحل ثبت‌نام و همه خبرهای مرتبط با وام ودیعه مسکن مستأجران نوشته‌ایم. طبیعتا خبرهای جدید را در ابتدای مطلب می‌خوانید.

چک موردی چیست؟ +نحوه دریافت آن

وقتی شرایط دریافت دسته‌چک سخت می‌شود، باید دنبال راه جبرانی بود. با دستور جدید بانک مرکزی قرار است از مرداد ماه ۱۴۰۰ حتی اگر دسته چک هم نداشته باشید، می‌توانید با چک موردی نیاز خود به چک کشیدن را برطرف کنید. اینجا درباره این امکان جدید توضیح داده‌ایم.

آسمان خاورمیانه و آسمان یکم در صدر برترین ها

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا ابتدای خردادماه 1400 اعلام شد و صندوق های سبدگردان آسمان در صدر برترین‌ها قرار گرفتند. سامانه هوشمند رتبه­‌بندی صندوق­‌های سرمایه‌گذاری، بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به پایان اردیبهشت ماه 1400، برترین صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری را مشخص کرده است. براساس این گزارش، گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط شاهد رتبه اولی صندوق آسمان خاورمیانه سبدگردان آسمان بود. صندوق آسمان یکم نیز رتبه دوم گروه صندوق‌های سهامی کشور را به خود اختصاص داد.

بورس و فرابورس چه تفاوتی دارند؟

بازارهای مالی بسترهایی هستند که امکان داد و ستد اوراق بهادار را فراهم کنند، اما هر کدام از بازارهای مالی قواعد و قوانین خاص خودشان را دارند که امکان معامله دسته مشخصی از اوراق بهادار را فراهم می‌کنند. برای نمونه در ایران بورس کالا و سازمان بورس و سازمان فرابورس داریم که در هر کدام از آن‌ها اوراق خاصی خرید و فروش می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم بورس و فرابورس چه فرقی با هم دارند.

چه تفاوتی بین کوین و توکن وجود دارد؟

هنوز هم افراد زیادی وجود دارند که از اصطلاح توکن به‌جای کوین و از سکه ارز دیجیتال به‌جای توکن استفاده می‌کنند، چون باور دارند که این دو یکی هستند! اما تفاوت‌های بزرگی بین این ۲ مفهوم وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. با مطالعه ویژگی‌های هرکدام از این اصطلاحات که در این مطلب بیان می‌کنیم و بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های بین آن‌ها، دیگر هرگز این دو را با یکدیگر اشتباه نمی‌گیرید!

تفاهمنامه همکاری بانک تجارت و ایران خودرو

تفاهمنامه سه‌جانبه بانک تجارت، شرکت ایران خودرو و ساپکو بین دولت‌آبادی و مقیمی مدیران عامل بانک تجارت و شرکت ایران خودرو تبادل شد. مراسم امضای این تفاهمنامه یازدهم خردادماه در ساختمان قدیمی بانک بازرگانی سابق ودر میدان امام خمینی(ره) برگزار شد. درباره بانک تجارت بیشتر بخوانید دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت در مراسم انعقاد این تفاهمنامه با اشاره به همکاری استراتژیک این بانک با شرکت ایران خودرو گفت: حمایت از تولید و صنعت کشور همواره یکی از برنامه‌های اصلی بانک تجارت به شمار رفته و تفاهمنامه امروز نیز همکاری مستحکمی را در…

بانکداری سرمایه گذاری چیست و چه نقشی در بازار سرمایه دارد؟

بانک‌های سرمایه‌گذاری در واقع نهادهایی هستند که پول‌های بزرگ و کوچک را جمع می‌کنند و در اختیار شرکت‌ها و افرادی می‌گذارند که برای اجرای پروژه‌هایشان نیاز به سرمایه دارند. فرض کنید شرکتی تصمیم داشته باشد خط تولید جدیدی راه‌اندازی کند، اما برای اجرای کامل این طرح پول نقد کافی در اختیار نداشته باشد. در این حالت یکی از راه‌های تامین سرمایه مورد نیازش این است که سراغ یک بانک سرمایه‌گذاری برود از این نهاد بخواهد در تامین مالی پروژه کمکش کند. در این مطلب درباره این نوع بانک‌ها و نقش آن‌ها در بازار سرمایه بیشتر توضیح داده‌ایم.

بخشودگی جرایم بانکی در سال 1400

بدهکاری مشتریان بانکی ضربات سهمگینی به سیستم بانکی کشور و اقتصاد ما وارد کرده است. برای جبران این ضررها دولت و سیاستمداران حوزه بانکی دائما به دنبال راهکارهایی هستند تا بدهی‌های معوق به بانک را بازگردانند. برای همین سراغ این موضوع رفته‌ایم تا به سوالات احتمالی شما جواب بدهیم.

۱۰ میلیارد تومان وام برای دارندگان سهام عدالت در بانک تجارت

بانک تجارت به عنوان بانکی پیشرو در ارائه خدمات غیرحضوری، در ۲ ماه گذشته از طریق سامانه زمرد و به صورت آنلاین به 2612 نفر از دارندگان سهام عدالت با توثیق این سهام بیش از 100 میلیارد ریال تسهیلات مرابحه داد. درباره بانک تجارت بیشتر بخوانید با توجه به اهمیت حفظ سلامتی مشتریان و کارکنان و در ادامه اقدامات موثر انجام شده در راستای کاهش مراجعه حضوری هموطنان به شعب، این بانک با بهره گیری از زیست بوم زمرد تجارت، از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت به 2612 نفر از متقاضیان دارنده سهام عدالت تسهیلات مرابحه پرداخته کرده که تمامی فرآیند…

استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی و گوشی سودآوری دارد؟

این روزها همه به دنبال استخراج بیت کوین هستند. هر کسی برای به دست آوردن این ارز دیجیتال با ارزش، راه‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کند. برخی استخراج بیت کوین با گوشی را پیشنهاد می‌دهند، برخی دیگر هم حرف از استخراج بیت کوین با کامپیوتر می‌زنند. با این وجود، نباید از این نکته غافل شد که ما با فرآیندی سنگین سروکار داریم. برای اطلاعات بیشتر، این مطلب را تا انتها بخوانید.

مفهوم قیمت پایانی در بورس

قیمت پایانی در بورس مفهومی است که اگر به‌درستی درک نشود، می‌تواند، به‌ویژه در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، به معامله‌گر زیان وارد کند. اصطلاح «قیمت پایانی یا قیمت آخرین معامله» را شاید در آموزش‌های تحلیل تکنیکال شنیده باشید، اما منظور از این اصطلاح در تابلو معاملاتی سهام بورس ایران کمی متفاوت است. در این مطلب می‌خواهیم با قیمت پایانی در بورس آشنا شویم و ببینیم این قیمت چه اهمیتی در معاملات دارد.

مراحل کامل دریافت دسته چک صیادی

چک یکی از پرکاربردترین ابزارهای معامله به حساب می‌آید. به لطف قانون جدید چک که از نخستین روزهای سال ۱۴۰۰ اجرایی شد، اعتبار دسته چک‌ها‌ هم‌ بالا رفت و متعاقباً مردم هم تمایل بیشتری نسبت به دریافت و استفاده از دسته چک پیدا کردند. حالا ببینیم با توجه به تغییر و تحولات صورت گرفته در قانون چک، برای گرفتن دسته چک جدید چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2021

بدون شک ارز دیجیتال یک دارایی فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید، اما این جمله تنها درصورتی درست است که افراد بدانند باید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کنند! چراکه یک انتخاب خوب و آگاهانه،‌ اتفاقات خوبی را برای‌تان رقم می‌زند. اما در این مقاله می‌خواهیم علاوه‌بر این دو، گزینه‌های دیگری را معرفی کنیم که در رتبه‌‌بندی ارزهای دیجیتال، بعد از آن‌ها قرار می‌گیرند.

صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در مطالب قبلی اشاره کرده‌ایم، قیمت اوراق بهادار در بورس (سهام شرکت‌ها، اوراق مشارکت، واحدهای صندوق‌های قابل معامله و...) بر اساس عرضه و تقاضا در بازار مشخص می‌شود. اما گاهی پیش می‌آید که به دلایل غیربنیادی و هیجان‌های گذرا، تعادل عرضه و تقاضا بر هم می‌خورد و شاهد تشکیل صف‌های خرید یا فروش سنگین و نوسان‌های عجیب در قیمت سهام شرکت‌ها می‌شویم. در این شرایط است که بازارگردانی می‌تواند از این نوسان‌های مخرب جلوگیری کند. در این مطلب می‌خواهیم با صندوق‌های بازارگردانی و نقش آن‌ها در بورس بیشتر آشنا شویم.

کارن کراد چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

هرجا را که جست‌وجو کنید در تعریف کارن کراد نوشته: «سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن، اولین کارگزار رسمی تأمین مالی و سرمایه‌گذاری که به‌منظور آسان‌‌سازی فرآیند جذب سرمایه، برای استارتاپ‌ها در تمامی حوزه‌ها تأسیس شده است. همچنین این سامانه برای اولین بار در کشور، مجوز تأمین مالی جمعی مبتنی بر مشارکت را از فرابورس اخذ کرده است.» اما این عبارت‌های اغلب قلمه و سلمبه یعنی چه؟ کراد یعنی چه؟ برای اینکه بفهمیم کارن کراد دقیقا با چه هدفی راه افتاده و چه خدمتی ارائه می‌دهد اول باید ببینیم کراد یا Crowd چی هست؟ اگر به…

قوانین مربوط به ارز دیجیتال در ایران

ارز دیجیتال در اقتصاد دنیا تحول بزرگی به وجود آورده و اگر اطلاعات و قوانین مربوط به آن را ندانید دچار ضرر و زیان مالی سنگینی خواهید شد. از آن‌جا که خرید و فروش اینترنتی محبوبیت فراوانی پیدا کرده، ارز دیجیتال یا به عبارتی واحد پول مجازی در دنیای آنلاین جایگاه خاصی پیدا کرده است. در این مطلب به قوانین مربوط به ارز دیجیتال در ایران می‌پردازیم و آن را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

پرداخت زکات فطره با درگاه‌های پرداخت بانک تجارت

بانک تجارت ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هم‌وطنان در ماه مبارک رمضان، امکان پرداخت فطریه عام و وجوهات شرعی را از طریق اپلیکیشن‌های زمرد تجارت، همراه بانک، خودپردازهای بانک تجارت و سایت امید تجارت فراهم کرده است. به‌گزارش روابط عمومی بانک تجارت، با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا و لزوم استفاده از درگاه‌های پرداخت غیرحضوری این بانک در راستای حفظ سلامت مشتریان، امکان پرداخت غیر حضوری زکات فطره عام، کفاره و وجوهات شرعی هموطنان را در بخش نیکوکاری اپلیکیشن‌های زمرد تجارت و همراه بانک تجارت و سایت امید تجارت همچون سال‌های گذشته…