رده تعریف و آموزش رمز ارز چگونه دستگاه ماینر به کسب درآمد منجر می‌شود؟

چگونه دستگاه ماینر به کسب درآمد منجر می‌شود؟

تعریف و آموزش رمز ارز

دستگاه Asic ماینر چیست و چه کاربردی دارد؟ ماینر چگونه کار می‌کند؟

نویسنده: رضا رضایی
23 دی 1399
دستگاه ماینر چیست

دستگاه ماینر چینیماینرها دستگاهی هستند که برای استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها از آن‌ها استفاده می‌شود. درواقع این قانونی است که در بازار دیجیتال به تصویب رسیده است. پس از تصویب چنین قانونی بسیاری از کاربران با این سؤال روبه‌رو شدند که چگونه دستگاه ماینر به کسب درآمد منجر می‌شود؟ در واقع بسیاری از افرادی که خواهان سرمایه‌گذاری در بازار دیجیتال هستند، به فکر خرید دستگاه ماینر و کسب درآمد از این دستگاه افتادند. به همین دلیل دوست دارند بدانند که اصلا ماینر چگونه کار می‌کند؟ در ادامه به چگونگی کسب درآمد توسط این دستگاه می‌پردازیم.

جدول قیمت ارز دیجیتال

دستگاه ماینر چیست و دقیقا چه‌کاری انجام می‌دهند؟

دستگاه ماینر یا همان اسیک ASIC مجموعه‌ای از دستگاه‌هایی است که برای استخراج رمزارزها به کار گرفته می‌شوند. دستگاه ماینر امروزه مشهور شده‌اند و انواع مختلفی دارند و تولیدکنندگان متنوعی آن را تولید می‌کنند.

با توجه به معروف شدن بازار ارز دیجیتال و رمزارزها افراد زیادی تصمیم به استخراج رمزارز گرفته‌اند. به افرادی هم که رمزارزهایی مثل بیت‌کوین را استخراج می‌کنند ماینر می‌گویند. هدف اصلی و کلی این ماینرها این است که با استفاده از انواع دستگاه‌های استخراج رمزارزها بتوانند رمزارزهایی که هنوز استخراج‌نشده‌اند را به دست آورند و با فروش و سرمایه‌گذاری آن‌ها بتوانند سود بیشتری کسب کنند. طبیعتا هر چه این تعداد رمزارز بیشتر باشد، سود حاصله از فروش آن نیز بیشتر است. به این فرایند ماینینگ گفته می‌شود.

به‌طور خلاصه فرآیند ماینینگ فرآیندی است که در آن تراکنش‌های مربوط به رمزارزها تأییدشده‌اند. این تأییدیه عموما در دفتر کل توزیع استخراج صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین وظیفه فرایند ماینینگ این است که سبب افزایش امنیت شبکه موردنظر می‌شود. همچنین سبب غیرمتمرکز سازی شبکه رمزارزها می‌شود، درواقع این فرآیند، رمزارزهای جدیدی تولید می‌کند.

به عبارتی ساده‌تر برای پاسخ به این سؤال که ماینر چگونه کار می‌کند باید گفت؛ ماینرها تراکنش‌های تأیید شده رمزارزها را در بلوک‌های بلاک‌چین جمع می‌کنند و سپس آن‌ها را کدگذاری می‌کنند تا از طریق این کدگذاری بتوانند این بلوک‌ها را به بلوک‌های قبلی اضافه کنند. این کدگذاری به‌صورت یک جورچین است که این جورچین بسیار پیچیده است و باید حل شود. درواقع هر سیستم و کاربری که بتواند در کمترین زمان ممکن و زودتر از سایر سیستم‌ها این جورچین را حل کند جایزه مخصوص خود را می‌گیرد که همان رمزارزهاست. به این صورت ماینرها سبب کسب درآمد می‌شوند. پیچیده بود؟ دوباره بخوانید!

 

انواع دستگاه ماینر

دستگاه ماینر نوعی سخت‌افزار است که برای رسیدن به فرآیند سریع‌تر استخراج رمزارز طراحی و ساخته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال برای استخراج بیت‌کوین فقط دستگاه‌های اسیک کاربرد دارند. از رایج‌ترین این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پردازنده‌های مرکزی یا همان CPU
 • پردازنده‌های گرافیکی GPU
 • مدار مجتمع دیجیتال برنامه ‌پذیر یا همان FPGA
 • مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان ASIC

 

سخت‌افزارهای ماینینگ و سیر تکاملی آن‌ها

ماینر در ایراندر حال حاضر سخت‌افزارهای مختلفی به‌عنوان دستگاه ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتالی مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما تنوع دستگاه ماینر دلیل بر این نمی‌شود که استفاده از هرکدام از آن‌ها را برای استخراج به‌صرفه بدانیم. مثلا درگذشته استخراج بیت‌کوین با سخت‌افزارهای معمولی امکان‌پذیر بود، اما با ورود سخت‌افزار جدیدی به نام اسیک این روند تغییر کرد و استخراج بیت‌کوین فقط با این سخت‌افزار امکان‌پذیر شد.

در رابطه با سیر تکاملی دستگاه‌های ماینر و استخراج رمزارزها باید گفت که در ابتدا استخراج بیت‌کوین با پردازنده‌های مرکزی یا همان CPU آغاز شد و سپس این فرآیند با سخت‌افزارهایی مثل پردازش گرافیکی و مدار مجتمع دیجیتال برنامه ‌پذیر ادامه داده شد و درنهایت با مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان اسیک این فرایند متحول شد.

 

عوامل تأثیرگذار در ماینینگ کدام است؟

در ماینینگ عوامل مؤثر مختلفی وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نودها هستند. نودها همان گره‌ها هستند که این گره‌ها تراکنش‌ها را در کل شبکه پخش می‌کنند. این پراکندگی و پخش شدن تراکنش‌ها سبب می‌شود که داده‌های در بین نودها همیشه در جریان باشند. زمانی که این داده‌ها در جریان هستند ماینرها باید نودهای جدید را تشخیص دهند.

شناسایی نودها توسط ماینرها سبب می‌شود که فرآیند استخراج با سرعت بیشتری انجام گیرد. درواقع دستگاه ماینر با حل کردن مسائل سخت به یک هَش دست می‌یابد. با دستیابی دستگاه ماینر به هش سایر نودها از این موفقیت باخبر می‌شوند و دیگر وقت خود را صرف یافتن آن نمی‌کنند. دستگاه ماینری که این موفقیت را کسب می‌کند پاداش خود را می‌گیرد.

 

برای انجام فرآیند ماینینگ به چه چیزهایی نیاز است؟

اگر فرایند ماینینگ برای شما کار دشواری نیست و شما علاقه‌مند ورود به این دنیا هستید، باید بدانید که برای انجام فرآیند ماینینگ باید ۳ مرحله زیر را اجرا کنید:

 1. در اولین مرحله برای انجام فرایند ماینینگ نیازمند دستگاه استخراج هستید. خرید دستگاه استخراج یا همان دستگاه ماینر اولین قدم است.
 2. مرحله بعدی برای اینکه بتوانید این ارزهای استخراج‌شده را نگه‌دارید باید یک کیف‌پول مطمئن و مناسب تهیه کنید.
 3. درنهایت باید در یک استخر عضو شوید تا بتوانید فرایند ماینینگ را انجام دهید.

 

مزایا و معایب ماینر

یکی از مهم‌ترین مزایای ماینینگ، پاداش استخراج آن است که معادل 25/6 بیت‌کوین برای هر استخراج‌کننده است. طبیعتا فرایند استخراج دارای مزایا و معایبی است. مثلا این فرایند برای کارهای کوچک، کار چنان ﺁسانی نیست. چراکه استخراج کردن هم کار بسیار سختی است و هم هزینه برق برای استخراج بسیار بالاست.

این سختی کار برای اشخاص و کسب‌وکارهای کوچک سبب شد که راه برای شرکت‌های بزرگ باز شود. چراکه این شرکت‌ها هم سرمایه لازم برای استخراج را دارند و هم منابع لازم را. ازاین‌رو به دلیل اینکه استخراج رمزارزها سود بسیار زیادی دارد تصمیم گرفتند که استخرهای بزرگی را برای استخراج ارزها ایجاد کنند. بااینکه این کار کمپانی‌های بزرگ باعث شد که شکل و شمایل فرایند ماینینگ تغییر کند اما بازهم این فرایند به‌عنوان یک کار پرسود و پردرآمد شناخته می‌شود.

 

درآمد ماینر چگونه محاسبه می‌شود؟

عوامل مختلفی بر درآمد حاصل از ماینر ازر دیجیتال تأثیرگذارند. این عوامل عبارتند از:

قدرت و قیمت دستگاه ماینر

زمانی که بیت‌کوین در ابتدای فعالیت خود بود، همه افراد می‌توانستند ماینر باشند و با کامپیوترهای شخصی خود که دستگاه‌های قوی هم نبودند، فرایند استخراج را انجام دهند و حتی‌الامکان روزی یک بیت‌کوین استخراج کنند. اما باگذشت زمان و معروف شدن و باارزش شدن بیت‌کوین‌ها و همچنین سخت‌تر شدن استخراج، این کار دیگر غیرممکن شده است. به‌گونه‌ای که امروزه برای استخراج این ارز دیجیتال نیاز به دستگاهی مخصوص وجود دارد. البته باید بدانید که استخراج ارزهای دیجیتالی با استفاده از سخت‌افزارهای مخصوص آن‌ها سبب می‌شود که فرایند استخراج یک کار مقرون‌به‌صرفه باشد. این مسئله سبب شد که قدرت پردازش دستگاه ماینر بسیار مهم باشد به‌گونه‌ای که یکی از مهم‌ترین پارامترهای تعیین قیمت این دستگاه تلقی شود.

میزان مصرف انرژی برق در ماینرها

ازآنجایی‌که استخراج ارزهای دیجیتالی و بیت‌کوین‌ها به برق مصرفی زیادی نیاز دارد، لذا این مورد نیز بر میزان درآمد تأثیر می‌گذارد.

قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال

ازآنجایی‌که پاداش ماینرها در استخراج و شبکه بلاک‌چین به‌صورت بیت‌کوین است لذا قیمت بیت‌کوین بر میزان درآمد آن‌ها تأثیرگذار است.

سختی استخراج

درواقع هرچه میزان سختی استخراج بیشتر باشد و قیمت بیت‌کوین پایین‌تر، طبیعتا میزان درآمد ماینرها کاهش می‌یابد.

با این عوامل شما کافی است یک ماشین‌حساب ماینینگ تهیه کنید تا میزان درآمد خود را محاسبه کنید.

روش های استخراج ارز دیجیتال

عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال چیست؟

اعداد هگزادسیمال Hexadecimal اعدادی بر اساس 16 هستند. درواقع هگزادسیمال یک واژه یونانی است که به معنی ۱۶ است. کلمه هگزادسیمال به این معنی است که اعدادی که در این سیستم قرار دارند 16 رقمی هستند. حال ازآنجایی‌که سیستم عددی ما یک سیستم 10 رقمی است و فقط می‌توان 10 عدد قرار داد به‌جای 6 رقم باقی‌مانده از حروف الفبا می‌توان استفاده کرد.

عدد 64 رقمی هگزادسیمال نیز به همین صورت است. اعدادی مخلوط از حروف و عدد که این عدد باید توسط ماینر حدس زده شود. درواقع در بازار دیجیتال و بیت‌کوین این عدد که به آن هش می‌گویند باید توسط ماینرها کشف شود.

منظور از پاسخ به مسئله عددی چیست؟

یکی از ویژگی‌های استخراج بیت‌کوین این است که هیچ مبحث ریاضی پیچیده‌ای قرار نیست توسط ماینرها حل شود. بلکه دستگاه ماینر باید یک عدد 64 رقمی هگزادسیمال را کشف کند. که عموما این عدد برابر یا کمتر از عدد هش است. می‌توان گفت که کار ماینرها حدس زدن همین عدد است اما وجه منفی این قضیه این است که حتما باید این عدد، درست حدس زده شود. ازاین‌رو برای اینکه ماینرها موفق به حدس درست و دقیق شوند نیازمند یک قدرت پردازش بالا هستند تا بتوانند اولین نفر باشند.

قانون ماینینگ در ایران

آیا خرید دستگاه ماینر در ایران قانونی است؟

استخراج بیت‌کوین در ایران قانونی است اما به این شرط که مجوز لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شود. همچنین از آنجایی‌که این دستگاه‌ها مصرف انرژی برق بالایی دارند باید از وزارت نیرو تعرفه صادراتی مخصوص ماینینگ گرفت.

 

شرکت‌های معروف سازنده دستگاه ماینر بیت‌کوین

همان‌طور که اشاره کردیم در حال حاضر تولیدکنندگان مختلفی مشغول به تولید دستگاه ماینر هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به بیت‌مین Bitmain تولیدکننده ماینرهای انت ماینر، کمپانی اینوسلیکون، کمپانی بایکال Baikal تولیدکننده ماینرهای جینت، هالونگ ماینینگ، کمپانی آمریکایی آی بی لینک iBeLink و پانگولین ماینر Pangolin Miner تولیدکننده ماینرهای سری M اشاره کرد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 دیدگاه
 1. ممد می‌نویسد

  هیچ کاری اسون و راحت نیست،هرکاری سختی و دردسرهای خودش را دارد حتی خریدن ماینر و استخراج بیت کویین،کلی دردسر دارد به همین راحتیا نیست،یا اینک خرید و فروش ارزهای دیجیتال که دردسر و سختیش از استخراج توسط ماینر هم بیشتر هست و خیلیا یه شبه همه زندگیشونو ب باد دادن

 2. مهرداد می‌نویسد

  اومدم سر در بیارم با این مطالبی که نوستید بدتر گیج شدم!

  1
 3. داود می‌نویسد

  درود
  بحث جالبی است اگه با سیستم و کامپیوتر و موارد مربوطه اشنایی نداشته باشی متوجه نمیشوی ولی کلا دریافت من این بود که هرکس که این رمز شبکه ها را حل کند جایزه ای دریافت میکند
  زحمت میکشی کاری انجام میدی و دستمزد میگیری

  4
 4. مجتبی می‌نویسد

  سلام.با تشکر از شما در رابطه با مطلب بالا چطور میتوان با شرکتها یا دارندگان ماینینگ که قانونی ومطمین باشند کار کرد؟

  6
  11