وام مسکن یکم بانک مسکن

وام مسکن یکم بانک مسکن، وام خانه‌اولی‌ها است. اگر تابه‌حال تسهیلات وام مسکن دریافت نکرده‌اید و برنامه یک‌ساله برای خریدن خانه دارید و البته اهل کمی برنامه‌ریزی هم هستید، با شرح جزئیات این وام در جدول و متن بعدش می‌تواند اطلاعات مفیدی به دست آورید. این نکته‌ها را کسی نوشته که این راه را تا آخرش رفته است!

حساب سپرده لازم
قرض الحسنه
مدت زمان خواب سپرده
12 ماه

کسب حداقل متوسط موجودی تعیین‌شده برای هر سقف وام، برای حداقل مدت انتظار اولیه (دو دوره شش‌ماهه) الزامی است. [توضیحات کامل‌تر در متن آمده است]

سود
8 ٪
 • نرخ سود تسهیلات احداث واحد مسکونی در دوران مشارکت و بازپرداخت همانند نرخ سود تسهیلات خرید خانه (در حال حاضر 8 درصد) است
 • نرخ سود برای بافت‌های فرسوده ۶ درصد است
نیاز به سپرده
حداکثر زمان بازپرداخت
144 ماه

نکته: درصورتی‌که پرداخت تسهیلات در قالب مشارکت مدنی صورت پذیرد و طول دوران مشارکت مدنی (دوره مشارکت و دوره تأخیر بعد از مشارکت) از 12 ماه تجاوز کند، مدت بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم‌الشراکه با احتساب مدت مازاد بر 12 ماه، حداکثر 144 ماه تعیین خواهد شد

نوع ضمانت
سند ملک
سقف وام
160,000,000 تومان

سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران 80 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل 40 میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل 80 میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع ان به 160 میلیون تومان می‌رسد

نام وام
یکم
مسدودی سپرده
شرایط و مقررات

[توضیحات کامل‌تر در متن آمده است]

قسط وام
865,962 تومان

همچنین برای بافت فرسوده نیز رقم قسط ۷۸۰.۶۸۰ تومان است

کل سود وام
44,698,538 تومان
مجموع رقم وام و سود
120,386,667 تومان
بهره‌مندی از این تسهیلات مشمول افتتاح‌کنندگان حساب قبل از تاریخ 1399/09/08 می‌شود.

معرفی وام مسکن یکم

وام مسکن یکم بانک مسکن به خانه‌اولی‌ها یعنی کسانی که تابه‌حال از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها برای خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشراکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند، پرداخت می‌شود و دو حالت انفرادی و زوجین دارد.

این‌که شما در چه شهری قصد خرید خانه دارید در میزان مبلغ وام شما تاثیرگذار است؛ وام مسکن یکم انفرادی در شهر تهران، 80 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر 60 میلیون تومان و در شهرهایی که جمعیتی کمتر از 200 هزار نفر دارند، 40 میلیون تومان تعیین شده است. وام مسکن یکم زوجین به همین ترتیب در شهر تهران 160 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 120 میلیون تومان و شهرهایی که جمعیت کمتر از 200 هزار نفر دارند 80 میلیون تومان مشخص شده است.

حداقل سپرده برای دریافت وام مسکن یکم

متقاضیان در شهر تهران برای دریافت وام 80 میلیون تومانی باید مبلغ 40 میلیون تومان و متقاضیان در شهرهای بالای 200 هزار نفری برای دریافت تسهیلات 60 میلیون تومانی باید مبلغ 30 میلیون تومان و متقاضیان در شهرهای کمتر از 200 هزار نفر برای اخذ تسهیلات 40 میلیون تومانی باید مبلغ 20 میلیون تومان را به مدت یک سال در حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کنند. نرخ سود تسهیلات احداث واحد مسکونی در دوران مشارکت و بازپرداخت همانند نرخ سود تسهیلات خرید خانه (در حال حاضر 8 درصد) است. نرخ سود برای بافت‌های فرسوده 6 درصد است.

 

جدیدترین شرایط وام مسکن یکم بانک مسکن در سال 98

وام مسکن یکماز این‌جا به بعد حواستان را جمع کنید! شرایط وام‌گیرنده این‌هاست:

 1. متقاضی اعم از متأهل یا مجرد باید 18 سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشند.
 2. متقاضی و همسر وی (برای متقاضیانی که از ابتدای آبان 97 افتتاح حساب کرده‌اند) از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها برای خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشراکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.
 3. متقاضی و همسر وی (برای متقاضیانی که از ابتدای آبان 97 افتتاح حساب کرده‌اند) از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند. (استعلام فرم «ج» از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای و...)
 4. متقاضی مذکر نباید از مشمولان غایب یا فراری خدمت سربازی باشد.

نکته ۱: در زمان افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم الزامی به قرمز شدن یا ارائه فرم «ج» نبوده، اقرارنامه کتبی مبنی بر عدم استفاده از امکانات مذکور و سلب مسئولیت از بانک در صورت وجود سابقه در زمان پرداخت تسهیلات -که در نمونه فرم افتتاح حساب پیش‌بینی شده- از افتتاح‌کننده حساب اخذ می‌شود.

نکته ۲: دارندگان حسابی که از دریافت وام مسکن یکم انصراف می‌دهند (یا طبق مقررات مشمول دریافت تسهیلات طرح نمی‌شوند) در زمان فسخ حساب، از سودی معادل سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی دوره متناظر (در حال حاضر ۱۰ درصد) بهره‌مند می‌شوند.

نکته ۳: در صورتی‌که دارنده حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم واجد شرایط تسهیلات طرح خانه اولی نباشد، می‌تواند از مزایای تسهیلاتی حساب صندوق پس‌انداز مسکن (خرید و احداث واحد مسکونی) تا سقف‌های مقرر در حساب صندوق پس‌انداز مسکن عادی بهره‌مند شود.

شرایط ملک که به آن این وام تعلق می‌گیرد هم این‌هاست:

 1. ملک مورد معرفی متقاضی، باید تاییدیه آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا را داشته باشد.
 2. از تاریخ صدور جواز ساخت آن بیش از ۱۵ سال سپری نشده باشد.
 3. خانه‌ای که خریداری می‌کنید باید در محدوده جغرافیایی شهر شعبه‌ای باشد که در آن اقدام به سپرده‌گذاری کرده‌اید.

نکته: دقت داشته باشید «سال صدور پروانه ساخت» خانه، برای بانک معیار است نه پایان کار.

 

مراحل دریافت وام مسکن یکم بانک مسکن به زبان ساده | اختصاصی رده

۱- اولین مرحله افتتاح حساب سپرده در بانک مسکن است. سپرده شما حداقل 12 ماه باید در این حساب بماند. کسب حداقل متوسط موجودی تعیین‌شده برای هر سقف وام، برای حداقل مدت انتظار اولیه (دو دوره شش‌ماهه ابتدایی موردمحاسبه) الزامی است.
۲- بعد از گذشت این مدت شما باید خانه خریداری‌شده خود را به بانک معرفی کنید. متصدی اعتبارات بانک سند شما را برای اخذ استعلامات موردنیاز خود اسکن می‌کند. در این مرحله مالک برای دریافت استعلام شهرداری و دارایی و ثبت حداقل یک‌هفته‌ای به زمان نیاز دارد.
۳- بعد از تهیه این مدارک (استعلام شهرداری و دارایی و ثبت) توسط مالک شما به همراه مالک و ضامن‌ها مجدداً به بانک می‌روید. حتماً اصل و کپی مدارک شناسایی خود و همسر خود (در صورت استفاده از وام زوجین)، مالک و ضامن‌ها را همراه داشته باشید. همچنین اصل و کپی سند ملک و قولنامه و بنچاق را همراه داشته باشید. ازجمله شرایط جدید بانک‌ها داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت تسهیلات است و بانک‌ها حق اعطای تسهیلات به مشمولان غایب یا فراری را ندارند.
۴- با وجود اینکه سند ملک شما به‌عنوان ضمانت وام در رهن بانک قرار می‌گیرد، اغلب شعبه‌ها برای وام مسکن یکم ضامن کسر از حقوق نیز از شما می‌خواهند. حتماً اطلاعات مربوط به تعداد ضامن‌ها را از شعبه خود بگیرید.
۵- در صورت داشتن تمام مدارک و شرایط لازم، بانک روز بازدید از خانه را تعیین می‌کند. کارشناس بانک در آن روز از خانه خریداری‌شده شما بازدید می‌کند و اطلاعات موجود در سند را با خانه مقایسه می‌کند.
۶- دفترخانه توسط خود بانک به شما معرفی می‌شود. در روز تعیین‌شده شما به همراه نماینده بانک به دفترخانه مراجعه کرده و کارهای انتقال سند انجام می‌شود. نماینده بانک پس از انتقال سند، چک وام شما را به مالک تقدیم می‌کند.

نکته ۱-
قبل از رفتن به محضر به شعبه بانک خود مراجعه کنید. ابتدا شما سپرده‌ای که در بانک دارید را برداشت می‌کنید و سپس حساب سپرده شما توسط بانک مسدود می‌شود. شما باید یک حساب‌جاری در بانک مسکن باز کنید.
نکته ۲- حواستان به هزینه دفترخانه برای انتقال سند و همچنین هزینه ترهین سند باشد و مبلغ دقیق را از دفترخانه بپرسید و پول به میزان کافی همراه داشته باشید.

 

جزئیات افزایش وام مسکن یکم

این نکات را فراموش نکنید تا دچار مشکل نشوید یا بعدا سوال برایتان ایجاد نشود:

 1. به سپرده صندوق پس‌انداز مسکن یکم هیچ‌گونه سودی (مگر در حالت فسخ حساب و انصراف از دریافت تسهیلات) تعلق نمی‌گیرد.
 2. گیرنده وام مسکن یکم بایستی توانایی پرداخت اقساط را داشته و این موضوع به طرق مقتضی (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی و…) توسط شعبه محرز شود.
 3. دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌توانند صرفاً با بستگان نزدیک خود (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) افتتاح حساب، اخذ تسهیلات یا درخواست انتقال حساب فی‌مابین خود را بکنند.
 4. انتقال حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به سایر مناطق شهری برای استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن با رعایت کمترینِ سقف‌های مقرر در منطقه افتتاح حساب اولیه یا منطقه استفاده از تسهیلات (هرکدام کمتر بود)، مطابق ضوابط حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن میسر است.
 5. هرگونه تغییر در ضوابط و تسهیلات این حساب‌ها که از طرف شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی تصویب و ابلاغ شود، موردقبول سپرده‌گذار است.
 6. هر فرد تنها مجاز به استفاده از یک فقره تسهیلات در قالب صندوق پس‌انداز مسکن یکم است.
 7. برای اطمینان از اینکه متقاضی تسهیلات، حائز شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات است، استعلام از سامانه‌های اطلاعاتی سازمان ملی زمین و مسکن برای متقاضی و همسر وی، همچنین استعلام از سامانه اطلاعاتی بانک مسکن و بانک مرکزی برای متقاضی، همسر و فرزندان صغیر وی در زمان استفاده از تسهیلات الزامی است.
 8. بازپرداخت تسهیلات طبق درخواست کتبی گیرنده وام مسکن یکم به‌صورت ساده یا پلکانی (سالانه و دوره‌ای) امکان‌پذیر است.
 9. خرید مشترک واحد مسکونی مطابق ضوابط حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن و با رعایت شرایط و ضوابط اختصاصی این طرح امکان‌پذیر است.
 10. پرداخت تسهیلات، صرفاً در مناطق شهری امکان‌پذیر بوده، در مناطق خارج از محدوده خدمات شهری میسر نخواهد بود.
 11. اعطای تسهیلات جعاله به گیرندگان تسهیلات خانه اولی، مطابق ضوابط و مقررات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا سایر انواع صندوق پس‌انداز مسکن امکان‌پذیر است.
 12. اعطای تسهیلات در طرح خانه اولی‌ها به اتباع خارجی امکان‌پذیر نیست.

 

نحوه بازپرداخت و اقساط مسکن یکم

با سود ۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۲ ساله برای خانه اولی‌ها

مبلغ وام انفرادی

اقساط ماهانه

سود دوره

کل بازپرداخت

80 میلیون تومان

865000 تومان

۴۵۰۰۰۰۰۰ تومان

۱۲۵۰۰۰۰۰۰ تومان

60 میلیون تومان

650000 تومان

34000000 تومان

94000000 تومان

40 میلیون تومان

433000 تومان

22000000 تومان

62000000 تومان

مبلغ وام زوجین

160 میلیون تومان

1700000 تومان

89000000 تومان

249000000 تومان

120 میلیون تومان

1290000 تومان

67000000 تومان

187000000 تومان

80 میلیون تومان

865000 تومان

45000000 تومان

125000000 تومان

 

با سود 6 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله در بافت فرسوده برای خانه اولی‌ها

اقساط ماهیانه

781،000 تومان

کل سود پرداختی

32،396،000 تومان

جمع بازپرداخت

112،396،000 تومان

 

شرایط وام مسکن بانک ها

 

 

[بحث‌های تخصصی درباره وام مسکن یکم]

نرخ سود تسهیلات در عقود مبادله‌ای و مشارکتی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم

اگر می‌خواهید به صورت مشارکتی وام مسکن یکم بگیرید، به این جدول نیاز دارید:

ردیف شرح نرخ سود تسهیلات
1  تسهیلات مشارکت مدنی و فروش اقساطی مسکن (خرید، واگذاری سهم‌الشرکه) در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای خانه اولی‌ها 6 درصد
2  تسهیلات مشارکت مدنی و فروش اقساطی مسکن (خرید، واگذاری سهم‌الشرکه) در بافت‌های فرسوده به غیر از خانه اولی‌ها 8 درصد
3  تسهیلات مشارکت مدنی و فروش اقساطی مسکن (خرید، واگذاری سهم‌الشرکه) در خارج از بافت‌های فرسوده 8 درصد
4  تسهیلات مشارکت مدنی برای انبوه‌سازان برای ساخت در بافت‌های فرسوده 8 درصد

 

نرخ سود تسهیلات در جدول بالا فقط برای آن دسته از قراردادهای تسهیلاتی است که از تاریخ 1397/02/19 و به بعد منعقد (ثبت قطعی قرارداد) شوند.

نکته: در قراردادهای تسهیلاتی مشارکت مدنی و خرید خانه که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شود، تاریخ ثبت قرارداد در دفترخانه ملاک است و در خصوص قراردادهایی که به‌صورت داخلی تنظیم شده‌اند (همانند قراردادهای فروش اقساطی از محل سهم‌الشرکه) تاریخ امضا و ثبت قرارداد در بانک ملاک عمل خواهد بود. سررسید و موعد بازپرداخت اقساط نیز بر اساس همین تاریخ‌ها تعیین می‌گردد.

 

مدل تجمیع امتیاز صندوق پس‌انداز مسکن یکم

درصورتی‌که متقاضی دریافت وام مسکن یکم در حال طی زمان یکی از طرح‌های قبلی بانک مسکن باشد با شرایط زیر می‌تواند طرح قبلی را با طرح مسکن یکم تجمیع کند:

 1. تجمیع امتیاز صندوق پس‌انداز مسکن یکم با اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف 35 میلیون تومان و برای زوجین تا سقف 50 میلیون تومان با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه امکان‌پذیر است.
 2. دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن (شامل حساب صندوق پس‌انداز ساخت مسکن (صرفا برای ساخت مسکن) و صندوق پس‌انداز مسکن و حساب پس‌انداز مسکن جوانان) با شرایط زیر می‌توانند از سقف تسهیلات جدید بهره‌مند شوند: الف. از تاریخ افتتاح حساب قبلی آنان تا تاریخ ابلاغ بخشنامه (94/03/16)، حداقل یک سال سپری شده باشد. ب. حداقل متوسط موجودی حساب آنان در دوره‌های سپرده‌گذاری منطبق با شرایط حساب صندوق مسکن یکم باشد. ج. باید یک فقره حساب صندوق مسکن یکم افتتاح کرده و حداقل یک دوره 6 ماهه سپری کنند. د. حداقل متوسط موجودی هر دوره در حساب جدید نیز مطابق با سقف تسهیلات درخواستی رعایت شود.

 

سوالات متداول وام مسکن یکم بانک مسکن

آیا تسهیلات مسکن یکم، بدون سپرده‌گذاری پرداخت می‌شود؟

خیر، این تسهیلات تنها از طریق سپرده‌گذاری امکان‌پذیر است. برای دریافت فوری وام مسکن باید اوراق مسکن تهیه کنید.

کوتاه‌ترین زمان سپرده‌گذاری جهت دریافت تسهیلات از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم چه مدت است؟

12 ماه معادل 2 دوره 6 ماهه | درصورتی‌که سپرده‌گذار قصد دریافت تسهیلات طی دو دوره 6 ماهه را داشته باید به‌گونه‌ای سپرده‌گذاری کند که حاصل مجموع متوسط موجودی دو دوره انتظار وی معادل سقف تسهیلاتی موردنظر شود. برای مثال پیشنهاد می‌شود جهت دریافت تسهیلات 80 میلیون تومان مبلغ 40 میلیون تومان، تسهیلات 60 میلیون تومان مبلغ 30 میلیون تومان و تسهیلات 40 میلیون تومان مبلغ 20 میلیون تومان به مدت یک سال در حساب سپرده‌گذاری شود. رعایت حداقل متوسط موجودی هر دوره انتظار برای هر سقف تسهیلاتی الزامی است. حداقل متوسط موجودی هر دوره در تسهیلات 80 میلیون تومان 13.5 میلیون تومان، در تسهیلات 60 میلیون تومان 10 میلیون تومان و در تسهیلات 40 میلیون تومان 6.7 میلیون تومان است.

خریدوفروش تسهیلات با سپرده بانک مسکن به چه نحوی امکان‌پذیر است؟

خریدوفروش تسهیلات به هر نحو ولو به‌صورت وکالتی از دیدگاه بانک مسکن غیرقانونی است. لیکن مشتری می‌تواند امتیاز تسهیلات با سپرده را به بستگان نزدیک خود انتقال دهد.

آیا امکان تجمیع دو یا چند حساب پس‌انداز مسکن جوانان وجود دارد؟

الف: حداقل مدت 5 سال از تاریخ افتتاح هر یک از حساب‌ها گذشته باشد. ب: سقف تسهیلات متعلق به تجمیع چند حساب حداکثر معادل سقف تسهیلات تعیین‌شده برای قدیمی‌ترین حساب از حساب‌های تجمیعی در مقطع استفاده از تسهیلات تعیین می‌شود.

رده‌بین:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

232 دیدگاه
 1. kasra می‌نویسد

  بندگان خدا، طبق اصل قانون اساسی این مملکت، داشتن محل سکونت برای هر ایرانی از الزامات نظام است یعنی حق هر ایرانی داشتن سرپناه برای خود و خانوادش است. پس از دولت این حق رو مطالبه کنید. نه بخواهید وام بشما بده و شیره جونتون تا تسویه آون بگیره.

  2
  1
 2. ابوالفضل می‌نویسد

  سلام
  فقط میخواستم به اون مسئولینی که دستی در کار دارند خدارو در نظر بگیرید بی وجدانها با این مبلغ وام آیا میشه خانه خرید از خدا بترسید.اینقدر به فکر خودتون نباشید ی کم به فکر این ملت باشید آقای وزیر مسکن و کسانی که مسئول تعیین مبلغ وام هستید از خدا بترسید و حداقل کاری که می تونید بکنید برابر با تورم این وام رو هم افزایش بدید تا ی جوان و ی نفری که خانه نداره بتونه ی خونه حداقل برای زن و بچه هاش ردیف کنه
  خدا نگذره از کسانی که میتونن کاری کنن ولی سکوت کردن بخاطر منافعشان خدا ازتون میگذره…..

 3. احسان می‌نویسد

  با این تورم امکان اضافه شدن وام را فراهم کنین( لطفا )به فنا رفتیم ۱ ساله موعد دریافت وامم رسیده((( بگذریم که واسه جور کردن این سپرده طلایی فروخته شد که اگه نفروخته بودمو بزارم بانک مسکن خودش الان یه خونه بود )))اما از بس خونه گرون شده نمیتونم جایی را پیدا کنم حتی تو حومه شهر
  بنظر من تا ۱۰۰ میلیون اضافش کنین

 4. یوسف می‌نویسد

  باسلام‌ من‌ اگر‌ پول‌ ندارم‌ ومیخواهم‌ رو‌ وام‌ مسکن‌ اقدام‌ کنم‌ یعنی‌ بهم‌ تعلق‌ نمیگیرد‌ من‌ مستآجرم‌ ومیخواهم‌ خانه‌ خریداری‌ کنم‌ باید‌ چکار‌ کنم‌ وتا‌ حالا‌ وام‌ مسکن‌ هم‌نگرفتم‌

 5. هیوا می‌نویسد

  سلام آیا کسی که این وام را بگیرد فرم ج او پر می شود یا فقط لازمه دریافت وام خالی بودن فرم ج است؟

 6. عباسعلی صلواتی می‌نویسد

  سلام وقتتون بخیر
  من یک کارگر هستم
  حساب جاری دارم در بانک مسکن
  تسهیلات برای بازسازی مسکن نیاز به 100 میلیون تومان دارم آیا امکانش هست باز پرداخت چند ساله هست ضمنا مبلغ این اوراق چند هست ممنون

 7. رضائی پور می‌نویسد

  رده این وام از ۀذر ماه برداشته شده چرا اصلاح نمیکنید مردم گمراه نشن

  1. رده می‌نویسد

   در برخی شعبه‌ها همچنان برقرار هست و نام اون تغییری کرده. بررسی میشه و در صورت عدم ارائه اصلاح میشه.
   ممنون اطلاع دادید.

 8. میلاد می‌نویسد

  اخه اون کسی که مبلغ وام تعیین میکنه واقعا نمیفهمه که با 160 تومان نمیشه تویله هم خرید. وقعا تو اران زندگی میکنه درک فهم این داشته باشه که فشار اقتصادی بالاست. خونه رو فروختم برای این وام دیگه نتونستم خونه بگیرم. خونه رو گرفتن هیچی پول 1ساله خوابمم کارکردن باهاش اینم از نظزیه کار شناسیشون.دم از خدا میزنن یه جایی باید وایستن جواب پس بده

  9
  1
 9. سیما می‌نویسد

  چرا وام مسکن یکم براداشته شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  رفتم بانک برای باز کردن حساب گفتن دیگه وام مسکن اولی نمیدیم
  فقط جعاله !!!!!!!!!!

 10. گلناز می‌نویسد

  درود بر شما ،با وام مسکن یکم دیگه پارکینگ هم نمیشه خرید حتی تو شهر های خیلی کوچیک …می خواستم بدونم آیا میشه یه خونه روستایی خرید باهاش ؟

 11. ناثر می‌نویسد

  آخه کسی ک خانه داره نیاز به وام مسکن داره؟؟؟؟ […]

  2
  3
 12. Puriya می‌نویسد

  با سلام
  اگر میزان سپرده برای زوج ۴۰میلیون باشه باید چه مدت سپرده گذاری ادامه داشته باشه تا مبلغ کامل۱۲۰میلیون در شهر بالای ۲۰۰هرار نفر بهمون تعلق بگیره؟؟؟
  مثلاً ۱۸ ماه یا بیشتر

  25
  7
 13. amir amir می‌نویسد

  سلام یک سال است ۴۰ میلیون صندوق یکم گذاشتیم که ۸۰تومن وام بگیریم اما خونه گرون شده اخه من جوون با ۱۵۰میلیون تومن یه خونه ۱۰متری تو اصفهان میتونم بخرم اشتباه کردم پولم رو گذاشتم مسکن یکم هرکی این پیام میخونه ازمن بشنو پولتو تو بانک مسکن نگذار

  256
  10
 14. Alireza Rezanejad می‌نویسد

  خدالعنتشون کنه
  بعد از اینکه یکسال پولم رو گذاشتم تا امتیاز بیارم الان صدمدل بهونه اوردن و وام رو نمیدن خدا الهی همشون رو به خاک سیاه بشونه
  جوان های بدبخت با هزار دلخوشی میان پول میزارن تا بتونن وام بگیرن بعد صدتا بهونه میارن که خونه باید پروانه و پایان کار داشته باشه
  اگه ما جوان های بدبخت این مملکت پول خرید اینجور خونه هایی رو داشتم که نیاز به وام نداشتیم
  اینقدر سخت میگیرن به ملت ،به جای اینکه دست چندتا زوج رو بگیرن این بلاها رو سرشون میارن
  من ۱۰ماه هستم که امتیاز دارم و در به در دنبال خونه هستم که با شرایط بانک یکی باشه ولی هنوز پیدا نکردم
  اگر به جای اینکه پولم رو میزاشتم توی بانک میرفتم چیزی دیگه میخریدم الان حداقل ۳۰میلیونم نزدیک ۱۰۰میلیون شده بود
  خواهشا پولتون رو نزارید توی بانک مسکن

  232
  12
 15. بینام می‌نویسد

  سلام همش دروغه فقط به نفع کسایی کار کردین که ثروت دارن و میتونن بخرن به درد قشر ضعیف نمیخوره دوساله میخوام به طرح مسکن یکم شرکت کنم یا پول کم دارم یا بانک ها هزارتا شرط میزارن جلو یه کاری کردین با عقل جن هم سازگاری نداره مقدار وامی که میخواهین بدین تو تهران ۱۶۰ اونم به نفر خونه متری از ۱۲ میلیون شروع میشه پول ده یا بیست متر خونه رو بعد از یک سال میدین اونم بعد یک سال با این تورمی که داریم میشه پول دو یا سه متر خونه است.

  125
  4
 16. مهرنوش می‌نویسد

  سلام
  یه سوال
  خانم متاهل که همراه همسر برا وام میخوان ثبت نام کنن باید شاغل باشه?
  یعنی به خانم خانه دار وام نمیدن?

  51
  11
  1. امیر می‌نویسد

   سلام. اگر حقوق یک نفر به حدی باشه که ثابت بشه که میتونه اقساط را پرداخت کنه داده میشه.

   16
   10
 17. حمید می‌نویسد

  برای باز کردن حساب بانک مسکن آیا شعبه های بزرگ و شلوغ بهتر کار می کنند یا شعبه های کوچک ؟

  13
  14
 18. it76 می‌نویسد

  سلام-موقعی که نوبت گرفتن وام مسکن یکم بشود چه مدارکی نیاز است و چه مراحلی باید طی شود.به طور اختصاراگرذکر شود ممنونم

  22
  13
 19. عاطفه قاسمي می‌نویسد

  سلام من حدود يك ماه وام ٨٠ تومني رو گرفتم و سند به نام شد الان ميتونم اقدام به گرفتن وام جعاله كنم با مداركي كه نزد بانك هست امتياز تسهيلات تا چه مدتي شامل اين مورد ميشه ؟

  32
  8
 20. محمدعلی می‌نویسد

  سلام یکی خواهش میکنم دقیق بهم توضیح بده. حساب پس انداز توی بانک مسکن دارم و میخوام ماهی ۱ میلیون تومن پول بذارم توش . میشه بعد از چندسال از طریق همین حساب وام خرید مسکن گرفت؟ چطوری؟؟؟

  19
  9
 21. علي می‌نویسد

  در صفحه وام صندوق يكم ، در سايت بانك مسكن تغييري در مبلغ وام اعمال نشده است.

  12
  5
  1. Armin می‌نویسد

   قرار نبود تغييري کنه. مسکن يکم مرد. البته در حقيقت ما سپرده گزاران مرده ايم

   22
   1
  2. محمدرضا ناصري می‌نویسد

   سلام فعلانه

 22. یوسف می‌نویسد

  با سلام
  من میخوام 100 میلیون پول برای وام مسکن یکم به اسم خودم سپرده گذاری کنم.آیا این امر امکان پذیر است یا نه؟

  10
  8
 23. ناهید می‌نویسد

  وام سپرده یساله که 60 تومن گذاشتیم قراره تیر ماه بهمون 120 تومن وام بدن؟میخام بدونم 60تومن سپرده خودمونو کامل بهمون برمیگردونن؟

  13
  4
  1. صادق می‌نویسد

   بله

 24. Zynb می‌نویسد

  دوستان اگه ۲۰میلیون بخوابونم واسه بانک چقدر بهم وام میدن؟

  7
  4
  1. ME می‌نویسد

   با شرايط کنوني : بعد شش ماه 20 تومن و بعد يکسال 40 تومن

   7
   1
 25. حسن می‌نویسد

  با توجه به افزایش دو برابری مسکن در سال 97 افزایش وام خرید امری اجباریه.. ولی دولت با این کار مخالفه..چرا بعد حداقل یکسال اعتماد به بانک و سپرده گذاری پشت این همه جوان رو خالی کردن و طبق همون نرخ سال های قبل وام میدن؟ بنده به نوبه ی خودم به نماینده ی خودمون درخواستی دادم برای پیگیری این موضوع.. واقعا با وام های فعلی نمیشه خونه خرید

  29
  2
 26. میثم می‌نویسد

  سلام.میشه پول رو به مدت کمتری بخوابونیم مثلا 6ماه اگه کمتر هم بهم وام بدن مورد نداره

  4
  3
  1. حسن می‌نویسد

   نمیشه..حداقل زمان خواب 1 ساله

 27. هادی می‌نویسد

  با سلام آیا بعد 15 اسفند تا ۲۸ که روزی کاری بانک وام مسکن یکم پرداخت می شود.

  2
  1
 28. ar می‌نویسد

  سلام من شش ماهه وا من دراومده 13/500 تو خیالم هست الان به دلیل احتیاج مالی میخواهم پولم و برداشت کنم آیا وا من میسوزه؟

  8
  3
  1. امیر می‌نویسد

   سلام. نه تا زمانی که 13.5 تو حسابت باشه وامت نمیسوزه

   4
   3
 29. ME می‌نویسد

  يک فکري به حال ما مسکن يکمي ها هم بکنيد. يکسال پولمان در بانک مسکن بود ولي الان با وام هم هيچ ارزشي نداره. البته براي بانک خيلي خوب شده که به دليل ارزش کم وام کسي حتي بعد از يکسال هم از آن استقاده نميکنه. چرا صدايي از هيچ کس در نمياد؟ وزير که بالاشهر تهران خونه چند ده ميلياردي داشته باشه معلومه که فکر من احمق که گول بانک مسکن را خوردم نيست. افزايش که نداديد ، حداقل بازپرداختش طولاني بشه يا يکسال بعد خريد تنفس بدن و بعدش قسط شروع بشه

  44
  2
 30. mosafer می‌نویسد

  سلام.چرا عمر ساختمان رو نمیبرن بالای 20سال.چرا اصلا کاری انجام نمیدن؟؟؟؟

  26
 31. HOJAT می‌نویسد

  آیا از وام مسکن یکم میتوان برای ساخت هم استفاده کرد؟

  17
  1
 32. من می‌نویسد

  من حدود دوماه مبلغ 45 میلیون سپرده گذاری کردم برای وام مسکن یکم ولی بعد از دوماه چون پول لازم شدم حسابمو خالی کردم و فقط 500 هزار در حسابم موجوده ایا امکانش هست دوباره سپردمو افزایش بدم و اون دوماهی که سپرده ام 45 میلیون بود برام امتیازش مخسوب میشه یا خیر? متاسفانه من اطلاعی نداشتم که نباید نبلغ سپره از 6 میلیون و هفتصد هزار نباید کنتر بشه ایا میشه کاری کرد? لطفا راهنماییم کنید ممنون

  4
  1
  1. yas می‌نویسد

   خیر امتیازتون حفظ نمیشه چون اصلا نباید موجودیتونو زیر 13 میلیون و پانصد کنین. از اول باید شروع کنید

   1
   2
  2. سهیل می‌نویسد

   اره میشه مجدد پول رو تو حساب واریز کنید چون معدل حساب شش ماهه حساب میکنن ولی چون تو یه بازه مبلغ از ششو هفتصد کمتر شده زمانی که موعد وام تون رسید فقط یکسال فرصت استفاده از وام داریدو بعد از اون مبلغ وام کمتر میشه.

  3. حمید می‌نویسد

   اصلا اینطور نیست آقا سهیل کلا کمترین موجودی که مجاز هست تو حساب باشه 13 تومنه وگرنه باید از اول سرمایه گذاری شروع بشه اون چیزی که میگین میانگین حساب واسه وقتی هست که موجودی از حداقل مجاز کمتر نشه

   2
   3
  4. مهدي می‌نویسد

   امتياز روزهايي که زير مبلغ کف ( تهران13500000و بالاي 200 هزار 10000000 و زير 200 هزار 6700000) صفر مي باشد. يعني هر مبلغي باشد ولي کمتر از کف باز هم معدل آن روز شما صفر مي باشد. اگر به بانک مراجعه کني (دايره خدمات بانکي) به شما ميگه که چقدر معدل شما هست و ميتونه بگه که چه مبلغي بايد در حسابت باشه که در پايان دوره يکساله وام کامل دريافت کني..
   البته دقت کن که معدل حساب هر 6 ماه يا يکسال محاسبه ميشه. حتماً به بانک مراجه کن

 33. جواد می‌نویسد

  سلام
  بعد از اتمام یک سال سپرده ایا میشه با حفظ امتیاز وام مبلغ سپرده رو برداشت کرد.
  الان بعد از یک سال نوبتم شده هفت خوان رستم درست کردن میگن ضامن کارمند دولت بیار به هر کی میگم بیا 180 میلیون 12 سال ضامنم شو یه دلیلی میاره که نمیتونه و فرار میکنه حقم دارن طرف ضامن بشه 12 سال شب خوابش نمیبره.
  از یه طرفم هر روزی که بگذره نه به سپردم سود تعلق میگیره نه بازپرداخت بیشتر میشه

  1. yas می‌نویسد

   من پرسیدم گفتن میشه سپرده رو برداشت کرد ولی 10 ماه مهلت دارین از وامتون استفاده کنین

  2. مهدي می‌نویسد

   اگر کامل برداشت کني تا 10 ماه يا يکسال مهلت داري تا وام دريافت کني. اما اگر بخواهي بيشتر صبر کني بايد حداقل مانده مربوط به شهر مورد نظر( تهران13500000و بالاي 200 هزار 10000000 و زير 200 هزار 6700000) در حسابت بمونه.

   1
   1
 34. Nadiya می‌نویسد

  من و همسرم از وام مسکن اولی استفاده کردیم اما به دلیل گرانی منزل از پر شوهر قرض کرده و زودتر خانه رو خریدیم و به نام ایشان وقتی موعد وام برسد میتوانیم از وام استفاده کنیم؟ امکان انتقال از پدر به پسر و عروس وجود دارد؟

  8
  2
  1. yas می‌نویسد

   فکر نمیکنم مشکلی باشه

   3
   1
 35. مرتضی می‌نویسد

  سلام مدت بازپرداخت رو خودمون تعیین میکنیم یا بر اساس مدت زمانی که پول تو حسابمون میمونه است؟ مثلا یک سال 30 تومن بزاریم 60 تومن 12 ساله میدن؟

  2
  2
 36. مژگان می‌نویسد

  سلام
  ایا حتما باید یک سال پول در بانک باشه؟ مثلا نمیشه برای وام هشتاد میلیونی پولی بیشتر از چهل میلیون گذشت اما در‌مدت کمتر؟

  3
  3
  1. mosafer می‌نویسد

   سلام.داخل توضیحات نوشته حداقل 12 ماه (دو دوره 6 ماهه) باید سپرده داشته باشید

   3
   2
 37. سعید می‌نویسد

  سلام میشه به جای ۴۰ میلیون یک سال، مبلغ کمتری در زمان طولانی تر سپرده گذاشت؟
  چجوری میتونم برای سه سال یا پنج سال مقدارش رو بدست بیارم؟

  1. mosafer می‌نویسد

   سلام.تا اونجا که من از شعبه پرسیدم(شهر زیر 200 هزار نفر) حداقل موجودی 7 میلیون باید باشه.ولی مدت بیشتری طول میکشد تا به سقف وامتون برسید.

  2. mosafer می‌نویسد

   مثلا هر کدوم 7میلیون(جمع14) بزارید هر سال که از سپردتون بگذره 28 میلیون به مبلغ وام درخواستیتون اضافه میشه.یا علی

 38. حسینی می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم وام 80تومنی وام یکمی ها ایا بیشتر میشه یا نه هنوز ؟

  1. yas می‌نویسد

   خیر بیشتر نشده

 39. fatemeh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من و همسرم سپرده گذاشتیم بانک مسکن شعبه اسلامشهر ، از آذر ماه ، مبلغ 120 میلیون میخوایم بگیریم حالا یه مشکلی برامون پیش اومده میخوایم طرف های تبریز بخریم، میخواستم بپرسم میشه وام رو انتقال بدیم به بانک مسکن شعبه تبریز و اونجا خونه بخریم؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. Tahere می‌نویسد

   بله میشه، موقع سررسید وام تون میتونین انتقال بدین به تبریز
   برای منم همین حالت پیش اومد و از تهران به کرج انتقال دادم

 40. ح غریب می‌نویسد

  سلام من حدود یکسال پیش سپرده کردم برای وام مسکن ۱ ولی موضوعی پیش آمد که با قرض کردن از دوستان در سال ۹۶ خانه رو خریدم و سند زدم به امید اینکه وام حاضر بشه و بتونم قرض خود رابدم اما الان بانک میگه وام مخصوص خرید خانه هست ونمیتوانی روی این خانه که سندش هم آزاد هست این وام را بگیرم وباید دنبال خانه جدید باشم آیا راهی هست که بتونم وام خودم رو بگیرم و بدهیم رو بدم خانه من سندش آزاد هست و ۶سال ساخته ممنون میشم راه حلی پیش روم بگذارید ….خیلی جالب هست ملیاردی وام میدن میرن از این کشور بیرون ما که قیمت خونه ۳۵۰ تومن هست و سند آزاد حالا میگن نمیشه و تو ایندگرونیها برم خانه بخرم یادخونه خودم رو بفروشم جایی دیگه بگیرم واقعا این کار ملانصرالدین نیست اگر همین پارسال هم که ۶۰ تومن با قرض از این و اون نمیگرفتم و به انتظار وام مسکن بودم که باید ۱۸۰ تومن میذاشتم روش به جای ۷۰ تومن

 41. پ.موسی پور می‌نویسد

  يكي جوابم بده

 42. پ.موسی پور می‌نویسد

  سلام.ایاوام مسکن خانه اولی شامل خریدزمین هم میشود؟؟

  1. S.m می‌نویسد

   برای زمین شما وام ساخت باید اقدام کنید

 43. داود می‌نویسد

  باسلام
  بنده روی سند خانه ٨۰ میلیون وام مسکن یکم و ۲۰ میلیون هم وام جعاله دریافت کردم، اکنون نیاز به پول دارم ٱیا امکان دارد با خرید اوراق مسکن و به نام زدن ۳ دانگ از خانه برای همسرم هم بتوانم وام بگیرم.
  اگر ممکن است، حداکثر وامی که میتوانم بگیرم چه میزان خواهد بود.

 44. محمدباقر می‌نویسد

  سلام پدرهمسر من فوت کردن و ما قصد داشتیم با توجه به موعد وام مسکن یکمی که داریم سهم برادرخانممو بخریم تا هم همسرم خونه ی پدریشو داشته باشه و هم اینکه برادر خانمم به سهمش رسیده باشه ولی چون عمر منزل 20 ساله بانک قبول نکرد و این بی انصافیه،لااقل باید یه موارد خاصی مثل اینو در نظر داشته باشن.

 45. م_ق می‌نویسد

  ایاهمز مان با استفاده از تسهیلات مسکن صندوق یکم میتوان اوراق ممتاز نیز برای خرید همان منزل خرید‌‌‌؟

  1. ایمان می‌نویسد

   آره میشه

 46. Moni می‌نویسد

  سلام وقت ب خیر
  می خواستم بدونم قولنامه تهیه شده و در ادامه برای سند تو وام مسکن یکم زوجین باید 3 دنگ 3 دنگ باشه یا ب میزان پولیه ک گذاشتیم؟

  1. yas می‌نویسد

   باید حتما 3 دونگ 3 دونگ باشه

 47. حسین می‌نویسد

  سلام دوستان کسی اطلاع داره ایا استفاده از اوراق هم برای کسایی که مسکن یکم هستن سودش همون 8 درصد (مثل وام صندوق مسکن یکم ) هست یا نه؟

  1. S.m می‌نویسد

   خیر اوراق 18درصد محاسبه میشه

 48. علی می‌نویسد

  با درود خدمت شما آیا در صورت استفاده از تسهیلات دولتی خرید مسکن امکان استفاده از طرح مسکن یکم در بافت های غیر فرسوده می باشد ؟

  1. yas می‌نویسد

   اگر یکبار از هر تسهیلات مسکنی استفاده کرده باشید دیگر شامل طرح مسکن یکم نمیشوید

 49. سامان می‌نویسد

  من نوبت وام مسکنم رسیده ولی نمیخوام بگیرم و انصراف بدم .چه اتفاقی میفته؟؟؟ میتونم چهار سال دیگه مجدد وام مسکن اسم نویسی کنم؟؟؟

  1. yas می‌نویسد

   در صورت انصراف فکر میکنم سود ناچیزی بهتون میدن و بعدا دوباره میتونید حساب باز کنید چون از تسهیلات استفاده نکرده اید نباید مانعی وجود داشته باشه

  2. S.m می‌نویسد

   فقط سود 10 درصد عاید شما میشه و مشکلی بذای وام در اینده ندارید

 50. مهرداد انصاری می‌نویسد

  قبلا وام مسکن گرفتم،الان به همراه همسر سپرده کردم برای وام صندوق یکم که طبق قانون باید خونه ای که میخرم در بافت فرسوده باشد
  حال با توجه به اینکه نرخ وام در بافت فرسوده 6 درصد هست،قرارداد وام صندوق یکم ما چند درصد خواهد بود؟ همان 6درصد است یا 8درصد می شود؟

  1. yas می‌نویسد

   شما که قبلا وام مسکن گرفتید اصلا شامل طرح مسکن یکم نمیشید و به شما تعلق نمیگیره وقع دریافت وام وقتی استعلاماتون بیاد بهتون میگن نمیتونید بگیرید. اصلا پولتونو بیخود نخوابونید همسرتون میتونن بگیرن شما چون قبلا وام مسکن گرفتید نمیتونین

 51. پری می‌نویسد

  میخام خونه بخرم ی مقدار کم دارم خونه ب اسمم باشه با سندش بهم وام میدن ۳۰ تا نیاز دارم چندروزه بهم میدن چجوریاست

 52. آرش می‌نویسد

  سلام.سپرده رو که گذاشتم ، چند روز دیگه یکسالش پر میشه..برای وام زوجین دو تا حساب ۴۰تومانی و ۲۰ تومانی باز کرده بودم..الان اگه بخوام سپرده رو بگیرم تا زمانی که سندم آماده میشه ، چقدرش رو میتونم بگیرم؟؟ بیشت هم اون حساب ۲۰ تومانی برام سوال شده.

  1. yas می‌نویسد

   از بانک سوال کنید بهتره ولی فکر میکنم برای حفظ امتیاز وامتون حداقل 13 میلیون و 500 هزار تومان باید در حسابتون بمونه

 53. مهران می‌نویسد

  باسلام
  قصد خرید یک منزل دوطبقه دارم،اما تاریخ صدور پروانه ساختمان بالای 15سال میباشد،«سال 79»،پایان کار ساختمان سال 91میباشد،تاریخ نصب کنتور برق ساختمان 1383میباشد،آیا وام مسکن اولی به این ملک تعلق میگیرد؟ ممنون

  1. رضا می‌نویسد

   سلام. ملاک برای وام تاریخ صدور پروانه است.

 54. علی می‌نویسد

  سلام اگر کسی قبلا خونه داشته باشه امکان استفاده ازین طرح هست?

  1. رضا می‌نویسد

   سلام. طبق اعلام بانک مسکن شرط وام گرفتن “خانه اولی بودن زوج ها” و “متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد” می باشد.

 55. کیان می‌نویسد

  سلام،یک سال 60میلیون پول تو حساب گذاشتم،حالا بعد تشکیل پرونده و پیگری استعلام ها با وجود اینکه هیچ وقت وامی نداشتیم فقط چند سال پیش اقدامی کردیم که نشد حالا قسمت بند ج قرمز هست اعتراض راهی داره؟

  1. بهنام می‌نویسد

   واقعا خیلی زور داره….خیلی نامردیه….حتی اگر بخوای انصراف بدی سود 10 درصد بهت میدن که بازم ظلمه نسبت به بلند مدت ….به نظرم عقب گرد نکن یا از طرح های دیگه بانک مسکن استفاده کن یا برو با رئیس شعبه صحبت کن که حداقل یه امتیاز بهت تعلق بگیره که انتقالش بدی به یکی دیگه و از طریق اون شخص بتونی وامتو بگیری

  2. جواد می‌نویسد

   خونه آخرش انتقال بده به پدر، برادر یا یکی از اعضای درجه یک از طریق اون اقدام کن

 56. علی می‌نویسد

  برای وام مسکن یکم ثبت نام کردم و آپارتمانی که میخوام بخرم پیاینکار داره ولی هنوز سند آماده نشده. می خواستم بدونم براش وام تعلق می گیره یا نه ؟

  1. مانیا می‌نویسد

   منم همین مشکلو دارم.بانک میگه تا سندنیاری پام نمیدیم.صاحب ملک هم اول پول میخواد بعدسند حاضرمیده.نمیدونم باید چیکارکنیم.

  2. مانیا می‌نویسد

   منم همین مشکلو دارم.بانک میگه تا سندنیاری وام نمیدیم.صاحب ملک هم اول پول میخواد بعدسند میده.نمیدونم باید چیکارکنیم

 57. علی می‌نویسد

  اگر خونه بجای سند ، قراردادی باشه براش وام مسکن یکم میدن ؟؟؟

  1. رضا می‌نویسد

   سلام. سند ملاک هست.

 58. رضا می‌نویسد

  سلام. ایا به غیر از سند ملک تضنین دیگه ای نیخواد وام بانک مسکن؟ مثلا ضامن معتبر یا ضامن با کسر از حقوق نمیخواد؟

  1. عباس می‌نویسد

   چرا ضامن حتما باید فیش کسر از حقوق بیاره -خود من بخاطر همین قانون مسخرشون خونه ای که قولنامه کرده بودم را فسخ کردم

 59. مهدي می‌نویسد

  بزرگترين اشتباهه اين وام را گرفتن به تعداد هر سالي كه قسط ميبندي 3060000م حدودا سه ميليون و شصت هزار تومن سالي ميكشن رو وامي كه ميگيري.غير از30م ك توبانك بايد بخوابوني ك يك ريال بش سود نميدن.تو60م وام ميگيري اما بايداگه تو سه سال قسطت راببندي 77ميليون تقريبا پس بدي يعني 12 ميليون تو سه سال بانكي بخوره خيلي زياده.من 60ميليون وام گرفتم كه يكسال تمام30 ميليون گذاشتم توحساب كه يك ريال سود بهم ندادن تاتونستم اين وام را بگيرم.30ميليون رابهت ميدن سر سال و با60ميليون وام برا وام خونه اي كه ميخري زير15 سال ساخت باشه يك سري هزينه بايد مسكن وشهرسازي بدي100تومن80تومن استعلام شهرداري،دارايي بستگي به ارزش ملك.كلي دوندگي تا60 را بگيري من سه ساله قسط بستم ماهي 2 ميليون كه تو اين سه سال9ميليون و نيم ازم ميگيرن بابت سودخودشون.ي مبلغي محضر ميگيره خونه رابه نامت بزنه بعد تازه ميگن سند خونتم بزار تو رهن بانك كه اونم محضر خونه بستگي به ارزش خونه حدود يك ميليون ازت ميگيره تا خونتا بزاره تو رهن بانك من كه خيلي پشيمونم اين وام را گرفتم.بد بختم كرد..
  نتيجه گيري:
  وام60م ميگيري باپرداخت سه ساله ماهي2ميليون قسط(72ميليون پول پس دادي)
  30م پولتا يكسال خابوندي تو بانك كه سودت نميدن كه اگه ميدادن رو20درصدتقريبا سالش يودش ميشدحدود6ميليون
  يك ميليونم بسته به ارزش ملك محضر ميگيره كه سندت را بزاره تو رهن بانك
  هزينه تشكيل پرونده بانك25ت ويك 75ت دفترخدمات ارتباطي(شهداري)80ت داراييهم تقريبا بسته به خونت1.5ميليون
  سر جمع بشي تو سه سال80م بايد پس بدي درصورتي كه60 وام گرفتي
  حاالا حساب كن تو12سال قسط بخواي ببندي چقدر بانك توش ميخوره….

  1. Reza.h می‌نویسد

   ۱۲ سال بخوای قسط ببندی تقریبا ۹۴ میلیون باید بدی یعنی ۶۴ تومن بیشتر از ۳۰ تومنی که بهت میدن …

 60. عباس می‌نویسد

  سلام به همه.
  یه سوال دارم.
  واسه دریافت وام مسکن یکم طرح زوجین همسرم هم حتماً باید شاغل باشه تا شرایط دریافت وام رو داشته باشه؟؟؟؟
  لطفاً راهنماییم کتین

  1. yas می‌نویسد

   بستگی به رئیس شعبه داره بعضیا قبول میکنن

 61. اکبر می‌نویسد

  دوستان برای مجرد ها هم میدن ؟ و اینکه موقع پرداخت وام یکسال بعد گیر ندن که باید عقد نامه بیاری بعد بدیم؟

  1. پویا می‌نویسد

   آره میدن.

 62. حمید ملائی می‌نویسد

  سلام.آیا امکان داره برای خانم خانه داری که هیچ گونه منبع درآمدی نداره حساب مسکن یکم افتتاح کرد؟

  1. ...... می‌نویسد

   نه ضامن می خواد و فیش حقوقی خریدار

 63. علي می‌نویسد

  سلام. بانك گفته حداكثر بازپرداخت 12 سال هست. آيا امكانهش هست زمان تنظيم وام، آنرا 8 ساله قرارداد ببندي و زمان بازپرداخت را همان اولش كوتاهتر در نظر بگيري و بانك با كوتاه كردن زمان بازپرداخت در اول تنظيم قرارداد موافقت ميكند؟

 64. متین می‌نویسد

  سلام . خواستم بپرسم زوجین بخوان وامِ مسکن با سپرده بگیرن باید هر دو شاغل باشن ؟ یعنی اگه خانم شاغل نباشه بهش تعلق نمیگیره ؟

 65. akbar می‌نویسد

  سلام حداقل مبلغ اقساط در پرداخت پلکانی چقدر است؟

 66. محمد می‌نویسد

  سلام لطفا درباره شرایط رهن به طور خلاصه توضیح میدید. می خواستم بدونم وقتی خونه ای که می خرم میره تو رهن بانک یعنی چی؟ سند دست بنک می مونه یا دست خودمه؟ خیلی ممنون

 67. عباس می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید.میشه لطفا در مورد مبلغ اقساط وام ها یخورده بیشتر توضیح بدین؟ من خواهان استفاده از تسهیلات 120 میلیونی هستم اما مبالغ اقساطی که تو سایت نوشته با مبالغی که از بانک به ما گفته میشه مغایرت هست.مثلا برای همین مبلغ وام با سود 9.5 درصد مبلغ قسط میشه 1115000 تومان اما در واقع چیزی که بانک میگه حدود 1400000 تومان در ماه میشه.که اونوقت سود برگشتی چیزی حدود 11.5 درصد میشه نه 9.5 . لطفا بنده رو راهنمایی کنین. با تشکر

  1. akbar می‌نویسد

   در کلیه وام ها برای محاسبه قسط باید مبلغ درصد سود اعلام شده را در 1/2 ضرب کنید یعنی 9/5 درصد میشه 11/4 درصد .
   البته قبل از دولت احمدی نژاد این ضریب 1/2 نبود

 68. مهدی می‌نویسد

  با سلام.معدل حساب من برای وام مسکن یکم اول تیرماه بعد از یک ماه به حد نصاب رسید و بعد از آن پول رو کامل دراوردم حالا بعد از ۷ماه از اون تاریخ میشه بانک وام رو کامل بهم بده شرایط چیه؟

  1. zamen می‌نویسد

   درودبرشما، جهت اطلاع از بهترین شرایط وام تعلق گرفته به شما، از ریاست شعبه عامل خود سؤال نمایید.

 69. akbar می‌نویسد

  سلام قرار بود مدت انتظار 10 ماهه بشه وهمچنین سود وام 8% بشه کی اجرا میشه؟

  1. zamen می‌نویسد

   درود بر شما، این مورد در حد یک پیشنهاد (ابتدا در سال 1392) از طرف وزیر راه به ریاست جمهوری ارائه شده است!

 70. ایمان می‌نویسد

  من و خانمم شرایط مسکن یکم بهم میخوره ( تا بحال هیچ تسهیلات بانکی اعم از مسکن و… استفاده نکرده ام ) ولی در مورد شرایط ملک ،
  من میخواهم 2 دنگ یک خونه ای که 2 دنگ دیگه ی این خونه به نام من و 2 دنگ دیگه آن به نام خانمم هستش را از برادرم بخرم ( در اصل این خونه 2 دنگ 2 دنگ به نام من و برادر و همسرم هستش )
  آیا امکان گرفتن وام یکم برایم هست؟

  1. zamen می‌نویسد

   برای این مورد، شما بایستی ابتدا با برادر و همسر خود به توافق برسید، بعد از رسیدن به توافق به بانک مسکن مراجعه نمایید.

  2. yas می‌نویسد

   نه شما وقتی خانه به اسمتون هست دیگه شرایط مسکن اولی را ندارید چطور میگید دارید.

  3. ی می‌نویسد

   خونه داشتن مهم نیست.نباید تا به حال از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشه

 71. فرشته می‌نویسد

  سلام با سپرده خودمان میشود صدوبیست یا صدو بیست به اضافه ی سپرده ای که گذاشته بودیم؟

  1. zamen می‌نویسد

   درود بر شما، برای زوجین که هر کدام 30 میلیون به مدت 12 ماه سرمایه گذاری کنند علاوه بر پول خودتان(60 میلیون)، مبلغ 120 میلیون وام تعلق میگیرد(120+60)!

 72. سیدصادق می‌نویسد

  سلام رده جان لطفا منو راهنمایی کنید من الا هشت ماه از پولی که حساب مسکن یکم گذاشتم میگذرد و کامل گذاشتم یعنی دو تا بیست میلیون کامل ولی منظور از دوره شش ماه نمیفهمم یعنی من باید در هر دو دوره پولم کامل گذاشته باشم تا بتونم هشتادتومن کامل بگیرم یا نه الان میتونم از مقداریش استفاده کنم و چقدرشو میتونم بردارم و سوال بعدی اینکه میشه برا ساخت مسکن هم استفاده کرد یا فقط برای خرید مسکن هست؟ بانک جواب درستی بهم نمیدهد خواهشا جوابمو بدهید

  1. zamen می‌نویسد

   درود بر شما، طبق بخشنامه بانک، به ازای هر 6 ماه یک برابر میانگین موجودی به شما تعلق میگیرد، اگر خواهان دریافت 80 میلیون وام مسکن یکم هستید بایستی 40 میلیون به مدت 12 ماه در حسابتان داشته باشید و همچنین خانه نداشته باشید، برای ساخت مسکن بایستی ابتدا با سرمایه ی خودتان کار ساخت را تا جایی پیش ببرید که بانک عامل، خانه ی شما را بتواند قیمت گذاری کند بعد مشمول دریافت وام شوید، با توجه به اختیار تام شعبه ی عامل خودتان در اعطای وام ساخت مسکن به شما، این مورد را حتما از رئیس شعبه ی خود سؤال نمایید که حتما پاسخگوی شما خواهند بود!

 73. لیا راد می‌نویسد

  سلام
  من برای وام مسکن یکم سپرده گذاری کردم و همسرم چهل میلیون تومان امتیاز وام مسکن جوانان دارد با توجه به اینکه سقف این تسهیلات در شهر ما 60 میلیون تومان است آیا میتونیم با سپرده گذاری یکساله برای 20 میلیون تومان باقیمانده از تجمیع امتیاز وام مسکن جوانان با طرح مسکن یکم برای همسرم استفاده کنیم؟

 74. حامد می‌نویسد

  بعضی از دوستان میگن این طرح مناسب نیست.لطفا طرحی مناسب تر که بانک‌های دیگر دارند معرفی کنند .رفتم از بانکی که گردش حساب خوبی دارم وام بگیرم میگه ۳۰تومن بهت وام میدیم ۱۸درصد سقفش ۵ساله ولی ۱۰تومن باید تا ۵سال بزاری قسطت تموم بشه:حالا بانک مسکن ۱۲ساله میده و ایشالا ۱۵ ساله هم خواهد شد. کدام بانک ۸۰تومن وام می‌دهد با قسط ماهی ۷۰۰ تومن؟

 75. حسین می‌نویسد

  من صندوق یکم حساب باز کردم اما فقط یه کارت طلایی رنگ دادن. نه گواهی نه سندی نه هیچ چیز دیگه. به نظرتون فقط یه کارت دادن درسته؟

 76. radin می‌نویسد

  سلام
  کسی که داره وام صنوق یکم میگیره آیا میتونه برای جبران کسریه پولش از وام اوراق هم استفاده کنه؟

 77. علی می‌نویسد

  واقعا باید آدم خیلی نادان باشه از بانک مسکن وام بگیره . امتحان کنید ببین به چه روزی میفتین . سند تو رهن . چند برابر پولت باید پس بدی . پولت یه سال باید بخوابه . دزدی در روز روشن . نگیرید . وام های بانک های دیگر بهتره

  1
  1
  1. جواد می‌نویسد

   یه حساب کتاب کنید میبینید طرح خوبیه. لطفا حتما محاسبه کنید بعد قضاوت

 78. حمید می‌نویسد

  آیا حساب مسکن یکم رو میشه از شهری به شهر دیگه منتقل کرد و در شهر جدید مسکن خرید؟

 79. اکبر چودار می‌نویسد

  با سلام بنده 6 ماه اول مبلغ 131 میلیون سپرده داشتم . اگر در 6 ماه دوم میانگین 29 میلون داشته باشم مشکلی پیش نمی اید. سپاس

 80. علی می‌نویسد

  آیا برای ضمانت می توان سند زمین گرو گذاشت یا باید حتما ساختمان باشد

  1. ح الف می‌نویسد

   همون ملکی که معامله شده در گرو بانک خواهد بود .

 81. محمد می‌نویسد

  کسی خبر داره شرایط جدیدی که واسه مسکن یکم گذاشتن اجرا میشه یا نه؟(بازپراداخت 12 سال میشه 15 سال و مدت انتظار یک ساله میشه ده ماه ونرخ سود هم هشت درصد )

  1. tara می‌نویسد

   12 سال

  2. ح الف می‌نویسد

   فعلا طرح پیشنهادیست و باید شورای پول و اعتبار موافقت کنه . با ادامه رکود معاملات مسکن ممکنه بانکها شرایط رو شلتر بکنن

 82. سعیده می‌نویسد

  رده جان لطفا جواب منو بده
  ما زمان موعد دریافت وام مسکنمون رسیده. دوتا سی تومن یکساله گذاشتیم. ولی الان نمیخوایم خونه بخریم. بانک میگه دوتا بیست تومن بردارین، دوتا ده تومن ته حساب بمونه. ولی آخه ما یکسال گذاشتیم. این چه پول زوریه که باز میخواد نگهداره؟
  بانک میگه اگه کل شصت تومنو برداری، باید در مدت یکسال خونه روخریده باشی و همه کاراشم کرده باشی. که این مراحل حداقل دوماااه! طول میکشه. ولی من تو اینترنت شش ماه و یازده ماهم خوندم.
  لطفا بگین دقیقا چقدر فرصت داریم؟ و اینکه از زمان نوشتن قولنامه خونه تا آخر مراحل چقدر طول میکشه که ماببینیم باید چیکار کنیم آخرش!

  1. تره می‌نویسد

   اپلیکیشن وام مسکن یکم رو نصب کنید خیلی راهنمای خوبیه

 83. مجید می‌نویسد

  سلام
  من یک خونه با خرید اوراق از بورس خریدم یعنی خودم وام گذاشتم روش حالا اگه خونم رو بفروشم وامم واگذار کنم میتونم از مسکن یکم استفاده کنم ؟ اگه نمیشه میتونم واسه همسرم وام مسکن یکم بگیرم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. احمد می‌نویسد

   اگر به اسم خودت اوراق وام گرفتی.نمیتونی بگیری.مگر به اسم خانمت وام بگیری

 84. مهدی می‌نویسد

  با سلام میخواستم بدونم زمانی که یکسال سپرده گذاری واسه مسکن یکم تموم بشه آیا محدودیت زمانی برای گرفتن خونه وجود داره یا خیر
  ممنون

 85. مرتضی می‌نویسد

  من همه پیامهای شما (به جز چند نفر عاقل) آدمهای بی عقل و نادان و خوندم آره به قول اون دوستمون واقعا دل خجسته ای دارید همتون که با بی فکری کامل سوالهای چرت و پرت پرسیدید متاسفم به حال خودم که با شما سدیم 80ملیون جمعیت ایران

  1. رکسانا می‌نویسد

   شما نمیدونی اجاره نشینی چقدر سخته.وام مسکن بهتر از اجاره نشینیه.ماهی یک تومن که اجاره میدی بهتره بدی قسط که حداقل بعدش خونه مال خودته.بانکهای دیگه قسطشون بالاست.کمتر هم وام میدن.خیلی هم اذیت میکنن.

   1
   1
 86. مهران می‌نویسد

  با سلام بنده پدرم یک بار با معامله صوری با من وام مسکن گرفته که الان واگذار شده آیا می توانم حساب سپرده مسکن یکم به نام خودم باز کنم و هنگام گرفتن تسهیلات وام و خانه رو با نام کسی دیگر بگیرم؟

 87. حسن می‌نویسد

  سلام دوستان …میخواستم بدونم میشه وام مسکن یکم گرفت برای خونه ای که خودش وام مسکن مهر داره؟ به عبارت دیگه برای خرید خونه ای که وام مسکن مهر داره ادم میتونه وام مسکن یکم بگیره؟

 88. مجتبی می‌نویسد

  با سلام
  من می خوام وام 120 میلیونی مسکن رو بگیرم. آیا امکانش هست که به جای اینکه 60 میلیون یکسال سپرده بزارم؛ 120 میلیون 6 ماه سپرده بزارم و وام رو ظرف 6 ماه دریافت کنم؟؟؟؟؟؟؟
  با تشکر

  1. حمید رضا می‌نویسد

   سلام نه نمیشه من هم رفتم بانک همچین پیشنهادی دادم ولی گفتن نمیشه.

  2. ح الف می‌نویسد

   گفته حداقل باید یکسال بمونه ، 6 ماه اول پولت زیاد باشه ف 6 ماهه دوم باید 10 تومن حداقل بمونه

   1
   1
 89. محمد می‌نویسد

  با سلام. بنده یک سوال داشتم. من حدود سال ۹۰ مدارک رو برای دریافت مسکن مهر دادم و یک میلیون هم پول دادم ولی دیگه پول ندادم و کلا بیخیال شدم. هیچ کد و شماره پرونده ای هم ندارم. وام مسکن مهر هم خوب قاعدتا نگرفتم دیگه. الان امتیاز وام مسکن یکم من و همسرم رسیده.میخواستم بدونم مشکلی ایجاد میشه یا نه؟ خیلی نگرانم.

 90. شورلت می‌نویسد

  سود ۹ درصد یه جور الکی به نظر میاد. وقتی وام رو فوری ندن. مثلا یک سال پول بخوابون که چی بشه. خب اگر حساب کنیم سود یک سال رو عملا سود وام میاد رو ۱۶ درصد.شاید بیشتر بسته به مدت وام
  و یا جوانان یکجا بریزی ۱۵ سال یا ماهانه بدی( انگار قسط میدی! قبل شروع وام ) بعد ۱۵ سال پول سه برابر میشه و سود که نمیدن در اصل دوباره همون اش و کاسه بالایی
  اوراق که دیگه بدتر
  وقتی هم که میگین بهشون میگن ملک چند سال بعد خیلی گرون میشه
  خب بشه! مگه من دلال هستم!

  1. سودا می‌نویسد

   کاملا حرفه ای و منطقی
   کسی که فایننس خونده این رو میفهمه
   سود کاملا الکی هست. درسته در فرمول 9 درصد میزارن ولی سود پولی که خوابوندی رو بیار روش ببین چی به چیه
   80 تومن با سود 20 درصد صندوق سک یاله میشه 16 میلیون یعنی عملا 16 میلیون از جیبت رفته. اون رو بیار روی اقساط حالش رو ببر!!
   سود وقتی 9 درصد هست که فورا وام رو بدن بدون خواب پول

 91. سیداحمد می‌نویسد

  میشه به صورت صوری از عمو یا فامیل دیگر خانه گرفت؟ یعنی سند رو به اسم کرد گذاش بانک؟

 92. گلستان می‌نویسد

  سلام شرمنده من اگر بخوام وام رو بگیرم و وسط اقساط بتونم مابقی رو نقدا بدم ، سود نیاز نیست که بدم برای اون نصف که می خوام نقدی پس بدم؟

  1. سید می‌نویسد

   محاسبات اقساط وام بانکی طوری است که شما در ابتدا درصد بیشتری از اقساط ماهانه رو داری سود وام رو می دی تا قسط وام رو. یعنی مثلا اگر شما وام رو با بازپرداخت 12 ساله دریافت کردی و 6 سال پرداخت کنی و بخوای تسویه کنی، باید خیلی بیشتر از نصف مبلغ وام دریافتی رو یکجا بدی.

 93. محسن می‌نویسد

  سلام من از تسهیلات مسکن یکم نمیتوانم استفاده کنم آیا همسرم که خانه دار است میتواند از تسهیلات 80 میلیون تومانی مسکن یکم استفاده کند.

 94. علی می‌نویسد

  اگر من سپردم در بانک مسکن به صورت زیر باشه آیا بعده یکسال واحد 80 میلیونی میگیرم؟ 6 ماه اول: 13.5 میلیون تومان 3ماه: 13.5 میلیون تومان 3 ماه: 119.5 میلیون تومان

  1. مجید می‌نویسد

   بله، فکر نکنم مشکلی باشه، چون میانگین هر دوره ۶ماهه را می گیرند و با هم جمع می زنند.

 95. مصطفی می‌نویسد

  با سلام
  لطفا راهنمایی کنید که این وام به کسانی که قبلا به نام خودشون خانه خریدند ولی از تسهیلات فوق استفاده نکرده باشند، تعلق میگیره؟

 96. مجید می‌نویسد

  با سلام و وقت بخیر
  سوال بنده در مورد خرید مشارکتی یک واحد مسکونی و دریافت وام مسکن یکم هست، که در بند 10 همین مطلب ذکر شده ولی خیلی توضیح ندادن.
  اگر من و خواهرم یک واحد را به شراکت خریداری کنیم (ارزش واحد 200 میلیون تومان باشد) آیا ممکن هست هر کدام 80 میلیون وام مسکن یکم دریافت کنیم؟
  با تشکر

 97. علی می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اگر برای گرفتن وام 160 تومنی در شش ماهه اول 90 تومن (به جای 80 تومن) گذاشته باشیم امکانش هست در شش ماهه دوم این مبلغ را 70 تومن کنیم و بازم از سقف 160 تومن استفاده کنیم با هر دوره جدا میانگین گیری میشه؟؟؟
  (در اصل میانگین همان 80 تومن است ولی در 2 دوره) لطفا جواب بدید…… سپاس فراوان از سایت خوبتان

  1. تره می‌نویسد

   نخیر.
   دوره 6 ماهه ملاک است. دوره 12 ماهه نیست که جمعا بتوان میانگین گرفت. شش ماه اول جدا و شش ماه دوم جدا. بعدش بین این دو، مینیمم میگیرن.

 98. ناشناس می‌نویسد

  سلام ایا بعد از گذشت شش ماه معادل پولت از صندوق یکم میشود وام گرفت

  1. ح الف می‌نویسد

   نخیر ، حداقل یکسال باید بخوابه مجودی

 99. امیر می‌نویسد

  سوال دیگه ام اینه که فرق بین بازپرداخت ساده و پلکانی و … چیه ؟

 100. امیر می‌نویسد

  با سلام میخواستم بدونم مقدار پول سپرده بعد از اخذ وام چند درصدشو بانک تو حساب نگه میداره

  1. ح الف می‌نویسد

   بانک پولی نگه نمیداره بعد اخذ وام اون کلک موسسات هست ، البته همون خواب پول قبل وام بدون پرداخت بهره هم یجور همون معنی میده

 101. مسعود می‌نویسد

  سلام،‌ امکان این هست که همزمان از وام مسکن یکم و اوراق مشارکت استفاده کرد؟

  1. ح الف می‌نویسد

   امکان شرایط ترکیبی هست ، بله

 102. محمد دیدار می‌نویسد

  سلام.بنده از تسهیلات مسکن مهر استفاده نموده ام. ایا همسر بنده میتونه افتتاح حساب مسکن یکم داشته باشه واز تسهیلات دریافتی خرید مسکن استفاده نماید

  1. مسعود می‌نویسد

   سلام دوسته عزیز،‌ بله بنام خانم خود می تونید از تسهیلات وام مسن یکم استفاده کنید.

  2. ناشناس می‌نویسد

   اگر همسر شما تا به حال از تسهیلات مسکن یکم استفاده نکرده باشد می‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید

 103. مهدی می‌نویسد

  با سلام اگه وضع کشور خوب شد و تورم به زیر 2 درصد رسید و بانک ها با سود 3 درصد وام دادند یعنی بانک مسکن بقیه اقساط رو با سود 9 درصد حساب میکنه این که ظلمه . با وضع تورم الان شاید 5 سال دیگه بانک ها به سپرده بلند مدت 5 درصد هم سود ندن اونوقت هرکی وام گرفته که ضرر میکنه

  1. majid می‌نویسد

   دل خجسته ای داری (:

 104. خشایار گوزل ده می‌نویسد

  سلام و درود.
  بنده می توانم با پدر یا مادر خود اقدام به دریافت ۱۶۰ ملیون وام نمایم؟ (همانند شرایطی که برای زن و شوهر اشاره داشتید)

 105. مریم غلامی می‌نویسد

  در مورد وام ۸۰میلیونی بعد از داشتن ۱۳٬۵میلیون مینیموم تو حساب اگر بخواهیم مقدار سپرده را افزایش دهیم، آیا نیاز هست که حتما مقدار افزایش به ۱۳٬۵میلیون برسد یا هر مقدار افزایش دهیم در محاسبات منظور خواهد شد؟

 106. سینا می‌نویسد

  با سلام
  من( مسکن یکم بهمن پارسال اقدام کردم و ۱۰ روز پیش وامم اماده شد
  امروز که رفتم مدارک کامل کنم به من گفتن مبلغ ۱۰ میلیون از سپرده اصلی باید در حسابت تا روز اخر انتقال سند بمونه
  ایا این درسته؟ چرا روز اول ثبت نام این به من نگفتن؟ با چه دلیل و سندی این اتفاق داره میوفته؟

 107. هادی می‌نویسد

  سلام من از بانک حکمت وام مشارکت مدنی گرفتم آیا این وام به من هم تعلق میگیرد و اگه نگیرد چه کار باید کرد، و مبلغ وام 40 ملیونی دقیقا چقدر است و آیا زوجین حتما باید شاغل باشند یا فقط خودم باشم کافیه؟؟؟؟؟؟؟

 108. حسین می‌نویسد

  من روزی که رفتم حساب باز کنم برای مسکن یکم اون بانکی گفت برای 60 تومن باید 6 ماه اول حسایت کمتر از 10 تومن نشه ولی بعدش میشه کمترم بشه
  ولی اینجا نوشته حداقل متوسط موجودی در هر 6 ماه باید 10 تومن باشه
  این جمله بالا یعنی چی؟
  یعنی این که کلا حسابم کمتر از ده تومن نشه؟
  یا میانگینش تو هر 6 ماه کمتر از ده نشه ؟
  ممنون

 109. شاهین می‌نویسد

  سلام
  قسط برای وام 160 میلیونی رو 1٬484٬000 تومان اعلام کردید ولی خود بانک مبلغ 18,662,000 ریال ماهیانه رو اعلام میکنه.
  لطفا اصلاح کنید

  1. سید می‌نویسد

   منم حساب کردم شد 18,661,972 ریال. به نظرم تو سایت با نرخ بهره 9 درصد حساب کردن.

 110. رضا می‌نویسد

  سلام. بنده ساکن شهرستان هستم ولی میخوام از وام 80 میلونی تهران استفاده کنم. رفتم بانک مسکن شهر خودمون گفتن که یک حساب با کد تهران برات افتتاح میکنیم و 40 میلیون یک سال اینجا سپرده میکنین، بعد از یکسال شما میتونید حساب رو به یکی از شعب بانک مسکن تو تهران انتقال بدین و از اونجا وام بگیرین. سوال بنده اینه که به نظر شما بانک مقصد یا همون شعبه بانک مسکن تهران قبول میکنه که به یک نفر با این شرایط وام 80 میلیونی رو بده چون بنده تو اون شعبه سپرده نکردم؟ بالاخره هر چه باشه سود سپرده گذاری من تو یکسال به نظر میرسه تو جیب شعبه بانک مسکن شهرستان واریز شده نه شعبه تهران.

 111. مهران می‌نویسد

  سلام من از تسهيلات دولتي براي خريد مسكن استفاده كردم آيا ميتونم يك خونه ديگه به نام خانمم بخرم و مجددا از تسهيلات بانك مسكن براي همون خونه اي كه به نام خانمم ميشه استفاده كنم؟

  1. سعید می‌نویسد

   اگر خونه به نام همسرتون هست و اگه وام هم به نام ایشون گرفته بشه مساله ای نیست و می تونید برای ایشون وام بگیرید.

 112. احسان می‌نویسد

  سلام مورد اول خدمت دوستان عرض کنم که زیاد ذوق نکنین اونجورا هم که فکر میکنین این وام 9 درصد واقعی نیستش فاکتورهای زیادی توش دخیله که باید با توجه به قیمت خونه ای که میخواین بخرین در نظر بگیرین چون اولا پولتون یک سال تو بانک میخوابه دوما خونه ای که میخواین بخرین تو اون یکسال تورم داشته و گرونتر میشه سوما شما الان اصولا باید مستاجر باشین و پول یک سال کرایه خونه رو هم بیاین روش بعد این مقادیر رو با وام 18 درصد اوراق دار مقایسه کنید بیخیال بحث طولانیه…
  یه سوال داشتم، بنده مبلغی تو بانک رسالت سپرده دارم و بانک ازم سند میخواد سوال اینجاست بنده میتونم با سند خونه جدید هم وام بانک مسکن بگیرم و هم وام بانک رسالت رو؟ مبلغ وام رسلت 50 تومنه
  با تشکر

  1. سعید می‌نویسد

   در مورد موضوع مقایسه وام مسکن یکم با وام اوراق شاید خوندن این مطلب براتون جالب باشه
   https://www.rade.ir/news/23 در مورد وام بانک رسالت برای گرفتن هر دو وام باید سند رو به عنوان وثیقه بگذارید. در بعضی بانک ها این امکان وجود داره که چند نفر روی یک سند وام بگیرن. اما استفاده از یک سند در دو بانک عملی نیست. برای بررسی راه حل های احتمالی با شعبه خودتون صحبت کنید و ما رو هم در جریان نتیجه بگذارید.

 113. مهین می‌نویسد

  میشه درباره وام بدون سپرده با مشارکت مدنی از بانک مسکن که هشت ساله است درباره تقسط و سود دوران مشارکت بهم اطلاعات بدید

  1. سعید می‌نویسد

   این وام برای سازندگان ملک هست که در حال ساخت بیشتر از دو واحد هستند.
   اما بازپرداخت وام مشارکت مدنی حداکثر 3 ساله است.

 114. yalda می‌نویسد

  پس با این حساب (سپردن سپرده یکساله بدون سود نزد بانک) نرخ سود تسهیلات ظاهرا 9 درصد هست و به صورت واقعی بیشتر از این هاست.

  1. سعید می‌نویسد

   بله. همین طور هست که میگید. پیشنهاد می کنم برای مقایسه بهتر این وام با وام اوراق مسکن این مطلب رو بخونید. https://www.rade.ir/news/234

 115. Yalda می‌نویسد

  با سلام. میخواستم بدونم در مدت یکسالی که پول نزد بانک سپرده میشه، سود بهش تعلق میگیره؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   نه. سودی نداره

  2. تره می‌نویسد

   سود نداره. ولی اگه منصرف بشین از گرفتن وام، روزشمار (فکر کنم 10درصد) بهتون سود میدن.

 116. نگار می‌نویسد

  سلام .من یه حساب پس انداز مسکن با مبلغ سه میلیون تومان سال ۹۲ افتتاح کردم.که امسال مهرماه ۲۰میلیون تومان وام بهش تعلق گرفته.
  اگر بخوام از وام مسکن یکم استفاده کنم با ۱۰میلیون تومان .چه زمانی وام بهش تعلق میگیره.طرح تجمیعی

  1. تره می‌نویسد

   برای گرفتن وام مسکن یکم، درصورت داشتن حساب سپرده جوانان و..(اسمشون یادم نیس) ، و حدقل موجودی و.. باید یک دوره 6ماه طی شود حتما.

 117. milad می‌نویسد

  سلام
  ممنون از اطلاعات کاملتون
  فقط ی سوال داشتم ک اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم من مسکن یکم هستم اما میخوام زودتر خونه بخرم میتونم بدون سپرده برم اوراق بخرم و با همین شرایط از وام مسکن یکم استفاده کنم با همین سوده ۹درصد؟
  یا اینکه اگه اوراق بخرم سوده وامم میشه همون ۱۴ درصد

  1. ناشناس می‌نویسد

   برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اوراق وام مسکن این مطلب را مطالعه کنید: https://www.rade.ir/news/231

 118. n می‌نویسد

  خیلی ممنون از توضیحو واضح و کاملتون. فقط اینکه موقع افتتاح حساب باید عقده کرده باشیم حتما؟ چون ما الان نامزدیم و قصد داریم تا یک ماهه آینده افتتاح حساب کنیم هر کدوم 30 میلیون، اما تاریخ عقدمون احتمالا عید نوروز هست. باید قبل از افتتاح حساب عقد باشیم؟ یا همون یک سال بعد موقع اخذ وام مهمه؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   برای دریافت جواب درست و مطمئن به این سوال، از مکرز اطلاع‌رسانی بان مسکن سوال کنید: برای تهران 1830 و برای شهرستان‌ها 61088

 119. n می‌نویسد

  سلام. ببخشید من درست متوجه نشدم.یعنی اگه من و همسرم هرکدوم 40 میلیون توی بانک بزاریم. بعد از یک سال که فرمودین نفری 80 میلیون وام میده یعنی با اون 40 میلیون خودمون میشه 80؟؟ یا اینکه به هر نفر 80تا میده که با خود سپرده میشه برای هر نفر 120تا؟؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله، به شرطی که ساکن تهران باشید و مسکن در تهران خریداری شود.

  2. N می‌نویسد

   ببخشيد الان اين بله كه فرمودين يعنى كلا هر نفر ١٢٠ ميليون ميشه با پول خودش؟
   بعد براى اهواز چطور؟

  3. ناشناس می‌نویسد

   با ۴۰ میلیون پول خودتان هر یک از زوجین می‌توانند ۱۲۰ میلیون پول داشته باشند/ سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران 80 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل 40 میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل 80 میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع آن به 160 میلیون تومان می‌رسد.

 120. رضا می‌نویسد

  با سلام
  من و همسرم قصد گرفتن این وام رو داریم.
  برای گرفتن وام صدوشصت میلیونی هر کدوم مجزا باید چهل میلیون سپرده بزاریم؟
  یا یه سپرده چهل میلیونی کافیه

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام، شما و همسرتان هر کدام باید ۴۰ میلیون تومان در بانک مسکن سپرده گذاری کنید.

 121. وحید می‌نویسد

  سلام من بیستومن دارم باهاش میتونم خونه یا وام مسکن بگیرم؟ فقط راهنمایی میخوام که بهتره چیکار کنم یا کجا یا کدوم بانک بگذارم بیشتر بشه!!!ممنون از سایت خوبتون

 122. ارش می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید. من قبلا از تسهیلات وام 12 میلیونی استفاده کردم و حدود 10 سال پیش کل مبلغ وام را به بانک برگرداندم. حالا سوال من اینه که من می توانم دوباره از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنم؟

 123. محمد می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید ………
  بنده داره یک واحد اپارتمان هستم که بنام خودم هست . ولی از وام دولتی خرید مسکن و امکانات دولتی استفاده نکردم .. من و همسرم میتونیم از وام خرید مسکن استفاده کنیم؟

 124. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشید … متن رو خوندم حقیقتا یا بنظرم ذکر نشده بود یا متوجه نشدم یک سوال ؟ ایا این وام 160 میلیونی فقط با سپرده یک ساله امکان پذیره یا با ارواق هم میشه اقدام کرد ؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   در صورتی که سپرده یک‌ساله گذاشته نشود باید اوراق تسهیلات مسکن خریداری شود/ برای دیدن قیمت اوراق تسهیلات مسکن به صفحه قیمت تسهیلات مسکن مراجعه فرمایید.

 125. Sadegh taleb می‌نویسد

  سلام..بنده ده سال پيش امتياز وام ١٨ميليوني مسكن به نامم درامد كه به شخص ديگري واگذارش كردم و سند و ضامن ها هم از خريدار وام هست..الان كه براي دريافت وام به بانك صادرات مراجعه كردم اسم من تو سيستم جز وام هاي مشكوك الوصول رد شده هست ايا راهكاري وجود دارد كه وام به اسم خريدار تغيير كند

  1. ناشناس می‌نویسد

   این مورد را پیگیری کردیم به نتیجه خاصی نرسیدیم .. چون این مورد خاص است بهتر است به خود بانک مراجعه کنید

 126. رضا می‌نویسد

  سلام. بنده مجرد هستم. اگه الان بخوامبه ورت انفرادی برای وام مسکن اقدام کنم باید سند خونه خریداری شده رو بزارم تو رهن بانک. سوالم اینه که اگه در طول چند سال آینده (حداقل بعد از شروع بازپرداخت اقساط وام خودم) بنده متاهل شدم و خواستیم برای همسرم هم وام مسکن بگیریم آیا میتوان از همان سند خونه ای که بنده قبلن تو رهن بانک مسکن گذاشتم برای وام همسرم هم استفاده کنم یا نه باید یک سند خونه جدید رو بیارم؟ این مشکل برای زوجینی که همزمان با هم اقدام به اخذ وام نمیکنن هم پیش میاد. ممنون از راهنماییتون

  1. ناشناس می‌نویسد

   با سلام، روی همان سند امکان دریافت وام ندارید مگر این‌که شما و همسر آینده اقدام به خرید خانه دیگری بکنید و علاوه بر وام همسرتان وام فعلی شما به آن خانه منتقل شود که به آن تعویض وثیقه می‌گویند.

 127. سمیرا می‌نویسد

  سلام آیا اگر افتتاح حساب با 40 میلیون تومن انجام بشه پس از گذشت یک دوره یعنی 6 ماه میشه 80 میلیون وام گرفت؟

  1. بابک می‌نویسد

   حداقل یکسال باید پول بخوابه. 40 تومن پول خودتون بعلاوه 80 وام یعنی 120

 128. محمد می‌نویسد

  سلام می خواستم بدونم اگر به مدت 12ماه مبلغ 30 میلیون تومان رو سپرده گذاری کنم و 60 میلیون تومان وام مسکن بگیرم (طبق اطلاع رسانی انجام شده)، امکان برداشت اون 30 میلیون تومان بعداز اخذ وام 60 میلیون تومانی می باشد یا نه؟ینی امکان برداشت سپرده بعداز گرفتن وام هست یا نه؟
  باتشکر
  ساکن استان البرز هستم

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله، بانک مسکن سپرده‌ها برای دریافت وام، پس از اتمام دوره سپرده‌گذاری نزد خود نگه نمی‌دارد

 129. رضا منصوری می‌نویسد

  منظور از 80 م وام مقدار وام بدون پول سرمایه گذاری شده میباشد؟ یعنی اینکه شما 40 م به مدت یک سال سپرده گزاری میکنید و 80 + 40 دارید؟؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله، برای هر زوج این مقدار است

 130. رضا صفدری می‌نویسد

  بنده دارای 15 سال پرداخت حساب جوانان هستم آیا میتوانم از این وام مسکن اولیها و وام جوانان همزمان استفاده نمایم

  1. ناشناس می‌نویسد

   این توضیحی است که بانک مسکن درباره تجمیع حساب‌‌ها نوشته است و در متن بالا نیز آمده است: در صورتی که متقاضی دریافت وام در حال طی زمان یکی از طرح‌های قبلی بانک مسکن است با شرایط زیر می‌تواند طرح قبلی را با طرح مسکن یکم تجمیع کند: مدل تجمیع:
   1- تجمیع امتیاز صندوق پس‌انداز مسکن یکم با اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف 35 میلیون تومان و برای زوجین تا سقف 50 میلیون تومان با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه امکان‌پذیر است.
   2- دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن (شامل حساب صندوق پس‌انداز ساخت مسکن (صرفاً برای ساخت مسکن) و صندوق پس‌انداز مسکن و حساب پس‌انداز مسکن جوانان) با شرایط زیر می‌توانند از سقف تسهیلات جدید بهره‌مند گردند:
   2-1- از تاریخ افتتاح حساب قبلی آنان تا تاریخ ابلاغ بخشنامه (94/03/16)، حداقل یک سال سپری‌شده باشد.
   2-2- حداقل متوسط موجودی حساب آنان در دوره‌های سپرده‌گذاری منطبق با شرایط حساب صندوق مسکن یکم باشد.
   2-3- باید یک فقره حساب صندوق مسکن یکم افتتاح نموده و حداقل یک دوره 6 ماهه سپری نمایند.
   2-4- حداقل متوسط موجودی هر دوره در حساب جدید نیز مطابق با سقف تسهیلات درخواستی رعایت شود.
   توضیح 1: در صورت وجود حساب‌های متعدد صندوق پس‌انداز مسکن، صرفاً یک فقره حساب صندوق قبلی در قاعده تجمیع قابل‌پذیرش است.

 131. علی ایزدپناه می‌نویسد

  سپرده زوجین به چه صورت باید باشد؟
  هر کدام باید ۴۰ ملیون بگذارند؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   برای هر نفر ۸۰ میلیون تومان وام حداقل باید برای مدت ۱۲ ماه، ۴۰ میلیون تومان سپرده داشته باشید.
   مجموع وام های دریافتی زوجین 160 میلیون تومان می‌شود.

 132. فرامرز می‌نویسد

  امکان دریافت مابه تفاوت تسهیلات برای افرادی که قبلاً از تسهیلات خرید مسکن تا سقف 200میلیون ریال استفاده کرده باشند، وجود دارد؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   اگر پیش از این از وام مسکن استفاده کرده باشید، امکان دریافت این وام وجود ندارد.

 133. م یم زندی می‌نویسد

  قسطش چقدره؟ این مهمه

  1. ناشناس می‌نویسد

   در حالا عادی 2.2000.000 تومان و در حالت پلکانی از 1.600.000 تومان است

 134. مهران کاظمی می‌نویسد

  سوالی برای من پیش اومده و اون اینکه؛ آیا این وام اقساط پلکانی داره یا خیر؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   این وام اقساط پلکانی هم دارد که از حدود 1.600.000 تومان آغاز می‌شود

 135. نجمه ریاضی می‌نویسد

  و اینکه هر کدام از زوجین باید این شرایط رو داشته باشند؟ یا در مجموع

  1. ناشناس می‌نویسد

   هر کدام از زوجین باید گواهی درآمدی داشته باشند، در غیر این صورت باید ضامن معرفی کنند.

 136. نجمه ریاضی می‌نویسد

  مقدار اقساطش چقدر میشه؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   این وام حداکثر برای هر نفر ۸۰ میلیون تومان است که اقساط آن 1.100.000 تومان می‌شود
   این امکان وجود دارد که زوجین هر کدام ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که با مجموع ۱۶۰ میلیون تومان می‌توانند واحد مسکونی خود را خریداری کنند.
   مجموعه اقساط زوجین حداکثر 2.200.000 تومان می‌شود.

  2. سید می‌نویسد

   با سود 95 درصد، اقساطش 18,661,972 ریال میشه. 22,000,000 که رده گفته اشتباهه.