وام خرید مسکن

وام خرید مسکن، پیش از تغییر وضعیت اقتصادی در سال اخیر، کمک بزرگی برای خرید خانه محسوب می‌شد. زوجین و همچنین افراد مجرد می‌توانستند با این تصور که وام خرید مسکن حدود پنجاه درصد از قیمت خانه مورد نظرشان را پوشش خواهد داد به فکر خرید خانه بیفتند. با افزایش چشمگیر قیمت مسکن، این درصد کاهش یافت و حالا شاید به سی درصد یا بیشتر برسد.

[توضیح بیشتر درباره وام خرید مسکن را پس از جدول مقایسه‌ای وام‌ها بخوانید]

شرکت سود نیاز به سپرده حداکثر زمان بازپرداخت نوع ضمانت سقف وام قسط وام هزینه فرصت مسدودی کل سود وام مجموع رقم وام و سود
تسهیلات خرید مسکن بانک سامان 23 %060 ماهسند ملک
2,000 میلیون56,380,942 تومان406,565,215 تومان1,442,856,531 تومان3,442,856,531 تومان
طرح ۸۲ بانک مسکن 18 %160 ماهسند ملک
100 میلیون2,539,343 تومان0-52,360,565 تومان147,170,000 تومان
تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن با اوراق حق تقدم 22.5 %1144 ماهسند ملک
800 میلیون16,110,096 تومان0-1,519,853,847 تومان2,322,313,847 تومان
وام مسکن بانک ملی 17 %1120 ماهسند ملک
60 میلیون1,042,786 تومان0-65,134,309 تومان112,625,000 تومان
وام مسکن جوانان بانک مسکن 9 %1240 ماهسند ملک
4,000 میلیون35,989,038 تومان0-4,637,369,176 تومان8,647,829,176 تومان
وام مسکن روستایی بانک مسکن 5 %0140 ماهضامن رسمی
350 میلیون3,304,719 تومان0-112,660,665 تومان463,020,655 تومان
وام مسکن یکم بانک مسکن 8 %1144 ماهسند ملک
160 میلیون865,962 تومان0-44,698,538 تومان120,386,667 تومان

انواع وام خرید مسکن

انواع وام خرید مسکن

وام خرید مسکن را به طور تخصصی می‌توان از بانک مسکن دریافت کرد ولی بانک‌های دیگری هم اعتبار ارائه این تسهیلات را دارند. بانک مسکن این وام را به سه صورت پرداخت می‌کند: وام مسکن جوانان و وام اوراق، وام مسکن روستایی

وام مسکن جوانان

این وام براساس سپرده‌گذاری و افزایش مقدار سپرده در حساب بانکی شخص داده می‌شود. متقاضی وام بعد از افتتاح حساب پس انداز جوانان، باید بین ۵ تا ۱۵ سال هر ماه به حساب سپرده‌اش پول واریز کند. مبلغ سپرده ماهانه هم در سال اول یک میلیون و صد هزار تومان و در سال پانزدهم یعنی سال آخر دومیلیون و ۳۰۰هزار تومان است. سقف وام مسکن جوانان هم ۴میلیارد تومان است.

وام اوراق مسکن

تسهیلاتی که می‌توانید از بانک مسکن دریافت کنید، وام اوراق است. متقاضیان این وام معمولاً افرادی هستند که پس‌انداز کافی ندارند یا خودشان نمی‌توانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند. برای همین اوراق تسه خریداری می‌کنند.قیمت اوراق تسه و تعداد اوراقی که باید بخرید هم در همین مطلب آورده‌ایم.

وام مسکن روستایی

 وام مسکن روستایی  یکی دیگر از انواع وام مسکن است و اشخاصی که در شهری با حمعیت زیر ۲۵ هزار نفر یا روستا زندگی می کنند می‌توانند از این وام بهره‌مند شوند.

ثبت‌نام وام مسکن روستایی به دو روش حضوری و غیر حضوری انجام می‌شود و بانک‌های ملی، رفاه، مسکن، پست بانک، صادرات، ملت، کشاورزی، سپه و تجارت ارائه دهنده این وام هستند.

وام بافت فرسوده

اگر خانه‌ای در بافت فرسوده و منطقه آسیب‌پذیر شهری قرار گرفته باشد، صاحب ملک می‌تواند برای گرفتن وام بافت فرسوده اقدام کند. سقف این وام ۵۵۰ میلیون تومان است. این وام در سه مرحله امکان واگذاری به وام‌گیرنده را دارد. تا سقف ۱۸۵ میلیون تومان بدون سود به متقاضی داده می‌شود. ۱۸۰میلیون تومان بعدی با سود ۲۱درصد و ۱۸۵ میلیون سوم با سود ۲۳درصد به افراد اعطا می‌شود. فراموش نکنید اگر خانه‌تان در منطقه بافت فرسوده قرار دارد و قصد گرفتن سقف ۵۵۰میلیونی را دارید، هر ماه باید ۱۳میلیون و ۲۵۸هزار تومان قسط بدهید، آن هم برای ۶۰ ماه. در مجموع هم به ازای ۵۵۰میلیون وام، باید ۷۹۸میلیون تومان به بانک پس بدهید که سودش نسبت به وام خرید مسکن قابل قبول است.

جزئیات وام بدون ضامن بانک ها

شرایط دریافت وام مسکن

بخشی از شرایط دریافت وام مسکن مشابه باقی وام‌هاست. برای دریافت وام مسکن باید ۱۸ سال تمام داشت و مبلغ درآمد خالص شما در فیش حقوقی باید به اندازه‌ای باشد که بانک مطمئن شود شما توانایی بازپرداخت اقساط را دارید.

برخی از شرایط دریافت وام خرید مسکن به مرور زمان تغییراتی کرده است، از جمله اینکه در حال حاضر فقط افرادی می‌توانند برای دریافت تسهیلات وام مسکن با افتتاح سپرده اقدام کنند که قبلا به هر طریق این کار را نکرده باشند. در واقع سپرد، مختص وام‌اولی‌هاست و کسانی که می‌خواهند برای بار دوم یا چندم از این وام بهره ببرند حتما باید از طریق خرید اوراق برای دریافت وام خرید مسکن اقدام کنند.

از دیگر شرایط دریافت وام مسکن این است که باید از تاریخ جواز خانه‌ای که متقاضی برای خرید انتخاب کرده است کمتر از 25سال گذشته باشد و ارزش ریالی ملک به اندازه هشتاد درصد از مبلغ وام باشد.

شرایط انتقال وام مسکن

مدارک لازم برای اخذ وام خرید مسکن

لیست مدارکی که برای دریافت تسهیلات وام مسکن به آن احتیاج دارید از این قرار است:

1- کارت حساب یا اوراق حق تقدم

2- اصل و کپی مبایعه‌نامه/ همراه با کد رهگیری

3- اصل و کپی صفحات سند (در اسناد دفترچه‌ای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات در صورت خالی‌بودن هم الزامی است. ضمن اینکه سند شما نباید در رهن باشد)

4- اصل و کپی بنچاق (اگر ملک نوساز است، ارائه تقسیم‌نامه جایگزین بنچاق الزامی است)

5- اصل و کپی صورت‌مجلس تفکیکی (در صورتی که سند متعلق به آپارتمان باشد نیازی نیست)

6- اصل و کپی تمام پروانه‌های ساخت (اعم از تخریب و نوسازی، تغییر نقشه و … که همه آن‌ها را می‌توان از شهرداری دریافت کرد)

7- اصل و کپی سند ملک مورد خریداری/ دارای کدپستی

8- اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار/خریداران و فروشنده/فروشندگان

9- اصل و کپی وکالتنامه فروش به انضمام صفحات شناسنامه موکل و اصل و اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وکیل (در صورتی که ملک توسط وکیل به فروش می‌رسد)

10- گواهی اشتغال متقاضی تسهیلات

11- افتتاح حساب قرض‌الحسنه به نام خریدار

نکته: مورد نهم، تبصره‌ای راجع به حضور وکیل داشت که بهتر است نکته‌ی قابل توجهی را راجع به آن بدانید. خریدار یا خریداران باید حتما جهت دریافت تسهیلات خودشان به دفترخانه مراجعه کنند و نمی‌توانند برای روز تشکیل پرونده وکیل اختیار کنند. در واقع حضور فروشنده و خریدار در ساعت تشکیل پرونده الزامی است.

وام ودیعه مسکن مستاجران

اوراق مسکن؛ راهی برای دریافت سریع وام مسکن

اوراق وام مسکن به شما این امکان را می‌دهد که اگر شما فرصتی برای سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن ندارید و نیاز به نقدینگی فوری برای خرید مسکن دارید، بتوانید وام مسکن را به صورت فوری دریافت کنید. اوراق حق تقدم کواهی خرید مسکن وام مسکن که به عنوان اوراق تسه هم شناخته می‌شوند، اوراقی هستند که با خرید آن‌ها در واقع شما حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن را خریداری کرده و بدون نوبت می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

وام ازدواج

ارزش هر برگ از این اوراق مسکن 500 هزار تومان است و قیمت هر برگ از آن‌ها به صورت روزانه تغییر می‌کند که معمولا بین 8 تا 10درصد ارزش آن است و می‌توانید قیمت آن را در صفحه قیمت تسه سایت رده مشاهده کنید.

با توجه به افزایش دو برابری سقف تسهیلات مسکن، محدودیت خرید سقف اوراق تسه بانک مسکن نیز از ۵۶۰ ورقه به ۱۱۲۰ ورقه افزایش یافته و همانند سقف تسهیلات افزایش دو برابری داشته است.

افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق | جدید

شورای پول و اعتبار مصوب کرد وام مسکنی که از محل خرید این اوراق قابل دریافت است، تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای زوجین در شهر تهران قابل افزایش است که جزئیات آن در صفحه اوراق مسکن بانک مسکن قابل رویت است. همچنین وام جعاله (تعمیرات مسکن) هم به رقم ۱۶۰ میلیون تومان افزای یافت که اوراق آن هم قابل خریداری است.

رقم وام مسکن از محل اوراق در شهرهای مرکز استان و جمعیت بالای 200 هزار نفر، برای زوجین ۶۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۸۰ میلیون تومان است.

اوراق مسکن بانک مسکن در فرابورس منتشر می‌شوند و امکان خرید آن‌ها در کارگزاری‌های بورس و شعب بانک مسکن فراهم است.

پایان انحصار بانک مسکن در اوراق

 سی‌ام خرداد ۱۴۰۲ محمدرضا فرزین رئيس کل بانک مرکزی و دبیر شورای پول و اعتبار،‌ اعلام کرد که از این پس انحصار ارائه وام مسکن مبتنی بر اوراق حق تقدم از انحصار بانک مسکن خارج می‌شود. به این ترتیب سایر بانک‌ها نیز می‌توانند برای وام مسکن اوراق حق تقدم منتشر و بفروشند. این امر می‌تواند تحرکی در بازار مسکن به وجود بیاورد. 

محاسبه سود و اقساط وام بانکی

سوالات متداول وام خرید مسکن

پس از دریافت تسهیلات، امکان تعویض وثیقه وجود دارد؟

فرد می‌تواند از دو روش اقدام به تعویض وثیقه کند؛ یک روش آن است که سند ملک دیگری که به نام خود وی است را برای تعویض وثیقه به بانک ارائه کند و در قبال آزاد شدن سند ملکی که در رهن قرار دارد ملک دیگری را که تحت مالکیت وی قرار دارد را در رهن قرار دهد. همچنین می‌تواند اقدام به ارائه سند ملکی کند که به نام شخص دیگری غیر از خود وی است. البته روش دوم به‌صورت موقت خواهد بود؛ یعنی فرد تنها مجاز است بین ۶ ماه تا یک سال وثیقه ملک تحت مالکیت فرد دیگری را به‌عنوان وثیقه تعویضی به بانک ارائه کند. در طول این مدت فرد باید اقدام به خرید ملکی به نام خود کند و با معرفی ملک جدید به بانک، ملک تحت مالکیت خود را در رهن قرار دهد.

چند نوع خرید وام مسکن وجود دارد؟

2 نوع. وام مسکن یکم و وام با اوراق. وام مسکن یکم مختص افرادی هست که برای نخستین بار از تسهیلات وام مسکن استفاده می‌کنند و اول باید سپرده‌گذاری کنند. وام با اوراق مناسب افرادی است که پس‌انداز کافی ندارند، خودشان نمی‌توانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند یا برای بار دوم یا چندم از وام خرید مسکن استفاده کنند.

چه مدارکی برای دریافت وام خرید مسکن لازم است؟

کارت حساب یا اوراق حق تقدم، اصل و کپی مبایعه‌نامه/ همراه با کد رهگیری، اصل و کپی صفحات سند (سند نباید در رهن باشد. در اسناد دفترچه‌ای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات در صورت خالی بودن هم الزامی است)، اصل و کپی بنچاق (اگر ملک نوساز است، ارائه تقسیم‌نامه جایگزین بنچاق الزامی است)، اصل و کپی صورت‌مجلس تفکیکی (درصورتی‌که سند متعلق به آپارتمان باشد نیازی نیست)، اصل و کپی تمام پروانه‌های ساخت (اعم از تخریب و نوسازی، تغییر نقشه که همه آن‌ها را می‌توان از شهرداری دریافت کرد)، اصل و کپی ملک مورد خریداری/ دارای کدپستی، اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار/خریداران و فروشنده/فروشندگان، گواهی اشتغال متقاضی تسهیلات، افتتاح حساب قرض‌الحسنه به نام خریدار و اصل و کپی وکالت‌نامه فروش به انضمام صفحات شناسنامه موکل و اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وکیل (درصورتی‌که ملک توسط وکیل به فروش می‌رسد). توجه داشته باشید که خریدار یا خریداران باید حتماً جهت دریافت تسهیلات خودشان به دفترخانه مراجعه کنند و نمی‌توانند برای روز تشکیل پرونده وکیل اختیار کنند. درواقع حضور فروشنده و خریدار در ساعت تشکیل پرونده الزامی است.

امکان گرفتن وام مسکن و وام جانبازی به‌صورت هم‌زمان برای یک‌خانه وجود دارد؟

خیر، روی یک سند نمی‌توانید هم‌زمان دو فقره وام بگیرید. حتماً باید یک وام تسویه شود بعد وام دیگر گرفته شود.

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد