شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال

اگر کمتر از 18 سال سن دارید یا قصد دارید برای شخصی که کمتر از 18 سن دارد، حساب بانکی افتتاح کنید، با خواندن این مطلب در جریان تغییر قوانین و مقررات بانکی مربوط به این رده سنی قرار بگیرید.

شرایط جدید افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال

طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال تغییراتی پیداکرده که در قابل بخش‌نامه‌ای جدید به بانک‌ها، ابلاغ‌شده است. در حال حاضر افرادی که کمتر از 18 سال سن دارند، شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی خود می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند. در انواع حساب‌های افتتاح‌شده و بعد از رسیدن به 18 سال تمام، امکان برداشت فقط توسط خود فرد امکان‌پذیر است.

افتتاح حساب توسط ولی، قیم یا وصی

بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به‌عنوان افتتاح کننده حساب برای فرد زیر 18 سال و به نام خود فرد امکان‌پذیر است. در این نوع افتتاح حساب، برداشت از حساب توسط فرد افتتاح کننده یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته از متقاضیان می‌توانند شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی انواع حساب به‌جز حساب‌جاری با دسته‌چک را افتتاح کنند.

افتتاح حساب زیر 18 سال بدون حکم رشد

افرادی با میانگین سنی 12 تا 18 سال شخصاً و بدون حکم رشد می‌توانند به نام خودشان حساب بانکی افتتاح کنند. البته امکان برداشت از حساب در این طرح، دارای شرایط و ضوابط خاص است. به این شکل که امکان برداشت از حساب برای فرد صاحب حساب فقط بعد از 15 سال تمام یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر خواهد بود. این دسته از متقاضیان فقط می‌توانند حساب قرض‌الحسنه در بانک‌ها افتتاح کنند.

افتتاح حساب زیر 18 سال با حکم رشد

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، افراد زیر 18 سال دارای حکم رشد نیز می‌توانند شخصاً، برای افتتاح حساب بانکی خود اقدام کنند. در این نوع حساب‌ها امکان برداشت فقط توسط خود فرد (زیر 18 سال) و با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته افراد می‌توانند بر اساس نوع نیاز خود، انواع حساب‌های سپرده مدت‌دار و قرض‌الحسنه را افتتاح کنند.

افتتاح حساب توسط غیر ولی، قیم یا وصی

در این طرح مادر فرد زیر 18 سال (غیر قیم، غیر وصی) اقدام به افتتاح حساب خواهد کرد که حساب نیز به نام خود فرد (زیر 18 سال) خواهد بود. در این نوع حساب امکان برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر تنها بعد از 18 سال توسط خود طفل) و نوع حساب از نوع حساب‌های قرض‌الحسنه است. همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (ازجمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

18 دیدگاه
 1. امیر می‌نویسد

  سلام اقا چرا برا خرید اینترنتی بعد از رفتن درگاه بانکی کامل کردن اطلاعات برا خرید میزنه این کارت مجوز این تراکنش را ندارد لطفا کسی هس راهنمای کنه

 2. ابراهیم راوی می‌نویسد

  سلام بنده میخوام به اسم بچه هایم که زیر ۱۸ سال هستند حساب بازکنم کی میتونه امان پذیرباشه

 3. امیرمحمد می‌نویسد

  من میخوام افتتاح حساب برای واریز سود سهام عدالتم غیر حضوری انجام دهم با موبایلم میتوانید راهنمای کنید

 4. علیرضا می‌نویسد

  من ۱۶ ساله هستم و خواستم بدانم اگه ۴ میلون بزارم سود میده و اگه میده چند درصد هس

  10
  1
 5. Alihosein می‌نویسد

  سلام من میتونم در بانک ملی کارت عابر بانک بگیرم و سنم ۱۷تمامه؟

  16
 6. مرتضی قنبریان می‌نویسد

  پس چرا وقتی میریم بانک میگن کارت ملی ندارید نمی‌تونیم به تو کارت بدهیم

  58
  6
 7. milad abdi می‌نویسد

  اگر کارت توسط پدر مادر گرفته شه میتونن مقدار پول دریافتی یا همون مانده حسابو ببینن؟؟

  24
  11
 8. شهربانو چوپانی می‌نویسد

  سلام.. خسته نباشید آیا برای فرزند 12 ساله می‌توان کارت خود پرداز (عابر) دریافت کرد فرزندم دفترچه پس انداز دارد میخواهم عابر بانک بگیرم. آیا امکانش هست؟

  159
  42
 9. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشین خدمت شما دوستان عزیز یسوال داشتم پدرم برا پسرم حساب باز کرده بود الان فوت شدن پسرمم 6 سالشه من الان میتونم بعنوان ولی برم وحسابو بردارم یا نمیتونم؟؟

  58
  25
 10. احسان نوروزی می‌نویسد

  درخواست غیر حضوری برای افتتاح حساب انجام می دهید

  27
  7
 11. احسان نوروزی می‌نویسد

  درخواست غیر حضوری برای افتتاح حساب انجام می دهید

  13
  13
 12. حمید می‌نویسد

  برداشت که راحته چون خود پرداز که نمیتونه تشخیص بده شما چند سالتونه پس با کارت عابر برید راحت برداشت کنید

  20
  9
 13. .... می‌نویسد

  یعنی چی تا ۱۸ سالگی صبرکنیم ک خودمون بتونیم از حسابمون پول برداریم عجبا

  36
  5
 14. بهنام می‌نویسد

  وااا

  9
  6
 15. MAHDI می‌نویسد

  منم متغدم به خرفی که دوستمون زد:به نظر من قانون خوبی نیس واسه چی باید از همه‌ی کشور ها همیییشه عقب باشیم به نظر من فرد بعد از ۱۶ سال تمام به حدی میرسه که عقلش خوب کار کنه و تصمیم بگیره واسه خودش و صد در صد بعد از ۱۶ سال کارت اعتباری به دردش میخوره یعنی چی افراد بالای ۱۲ سال؟؟؟؟

  27
  12
  1. .. می‌نویسد

   چرا مگه پسر بچه یا دختر بچه ی ۱۲ ساله آدم نیست

   26
   11
 16. Amir می‌نویسد

  به نظر من قانون خوبی نیس واسه چی باید از همه‌ی کشور ها همیییشه عقب باشیم به نظر من فرد بعد از ۱۶ سال تمام به حدی میرسه که عقلش خوب کار کنه و تصمیم بگیره واسه خودش و صد در صد بعد از ۱۶ سال کارت اعتباری به دردش میخوره
  یعنی چی افراد بالای ۱۲ سال؟؟؟؟

  29
  9
  1. امید می‌نویسد

   من۱۵ سالمه رفتم بانک بهم کارت نمیدن??

   67
   11