شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال

اگر کمتر از 18 سال سن دارید یا می‌خواهید برای فردی کمتر از 18 سال، حساب بانکی افتتاح کنید، این مطلب را بخوانید

طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال شرایطی دارد که در قالب بخشنامه‌‌ای به بانک‌ها، ابلاغ شده است. اینجا سعی کرده‌ایم ابتدا به روش‌های افتتاح حساب و شرایط برداشت از آن بپردازیم و سپس به سوال‌های متداول پاسخ دهیم. سوالی هم داشتید در کامنت‌ها بپرسید. سعی می‌کنیم پاسخ دهیم.

هم‌اکنون افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال به این شکل است که فرد شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی خود می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند. در انواع حساب‌های افتتاح‌شده و بعد از رسیدن به 18 سال تمام، امکان برداشت فقط توسط خود فرد امکان‌پذیر است.

 

افتتاح حساب توسط ولی، قیم یا وصی

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به‌عنوان افتتاح‌کننده حساب برای فرد زیر 18 سال و به نام خود فرد امکان‌پذیر است. در این نوع افتتاح حساب، برداشت از حساب توسط فرد افتتاح‌کننده یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته از متقاضیان می‌توانند شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی انواع حساب به‌جز «حساب‌جاری با دسته‌چک» را افتتاح کنند.

 

افتتاح حساب زیر 18 سال بدون حکم رشد

افرادی با میانگین سنی 12 تا 18 سال شخصاً و بدون حکم رشد هم می‌توانند به نام خودشان حساب بانکی افتتاح کنند. البته امکان برداشت از حساب در این طرح، دارای شرایط و ضوابط خاص است. به این شکل که امکان برداشت از حساب برای فرد صاحب حساب فقط بعد از 15 سال تمام یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر خواهد بود. این دسته از متقاضیان فقط می‌توانند حساب قرض‌الحسنه در بانک‌ها افتتاح کنند.

مقایسه حساب‌های قرض الحسنه

افتتاح حساب زیر ۱۸ سال با حکم رشد

طبق بخش دیگری از بخشنامه بانک مرکزی، افراد زیر 18 سال دارای حکم رشد نیز می‌توانند شخصاً، برای افتتاح حساب بانکی خود اقدام کنند. در این نوع حساب‌ها امکان برداشت فقط توسط خود فرد (زیر 18 سال) و با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته افراد می‌توانند بر اساس نوع نیاز خود، انواع حساب‌های سپرده مدت‌دار و قرض‌الحسنه را افتتاح کنند.

 

افتتاح حساب توسط غیر ولی و قیم یا وصی

در این سبک از افتتاح حساب، مادر فرد زیر 18 سال (که بر اساس قانون غیر قیم، غیر وصی محسوب می‌شود) می‌تواند اقدام به افتتاح حساب کند که حساب نیز به نام خود فرد (زیر 18 سال) خواهد بود. در این نوع حساب امکان برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر، بعد از 18 سال توسط خود طفل) و نوع حساب از نوع حساب‌های قرض‌الحسنه است. همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح‌کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.

 

مدارک لازم برای افتتاح حساب زیر ۱۸ سال

همانند هر افتتاح حساب بانکی دیگری، به مدارک اصلی نیاز هست و البته مدارک اصلی ولی یا قیم قانونی.

 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب حساب
 2. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی ولی یا قیم قانونی (+مدارکی که قیم بودن را اثبات کند)
 3. پر کردن فرم‌های مربوط به افتتاح حساب توسط ولی یا قیم (همراه داشتن آدرس دقیق و کدپستی الزامی است)
 4. [در موارد استثنایی که افتتاح‌کننده حساب سواد نداشته باشد] دو قطعه عكس

 

حکم رشد چیست؟

حکم رشد یعنی فرد موردنظر اگرچه به بلوغ سنی و قانونی نرسیده ولی به بلوغ عقلی رسیده و به حدی توانایی دارد که می‌تواند به تنهایی از خدمات مالی بهره ببرد. البته این حکم رشد یا گواهی رشد با شرایط خاصی و پس از انجام تحقیقات و جلب نظر کارشناسی صادر می‌شود.

لازم است درخواست صدور گواهی رشد به دادگاه خانواده یا دفاتر خدمات قضایی محل اقامت درخواست‌کننده تحویل شود تا قاضی با توجه به تحقیقات میدانی و استشهادیه‌ای که جمع شده، امکان بلوغ فکری فرد را تایید کند. بد نیست بدانید دادخواست صدور گواهی رشد دختر یا پسر با یکدیگر تفاوتی ندارد، ولی حکم رشد دختر کمتر از ۹ سال و پسر کمتر از ۱۵ سال صادر نخواهد شد!

مدارک لازم برای صدور حکم رشد زیر 18 سال

مثل همه موارد، به شناسنامه و کارت ملی جدید نیاز دارید. باید فرم درخواست صدور حکم رشد را کامل و با جزئیات پر کنید. مدارکی که ادعای درخواست صدور حکم رشد را ثابت می‌کند، ضمیمه درخواست کنید. مدارکی شبیه استشهادیه محلی و مواردی از این دست.

 

منظور از 18 سال یعنی چه؟

قانون را با جشن تولد نباید اشتباه گرفت! هرجا در قانون از ۱۸ سال سن نام برده شده، منظور ۱۸ سال تمام است. یعنی ۱۸ سال و یک روز به بعد می‌تواند حساب به نام خود داشته باشد و از کلیه خدمات بانکی بدون نیاز به ولی و قیم استفاده کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

237 دیدگاه
 1. abolfazl می‌نویسد

  سلام ۱۵ سالم هست
  پدرم یک حساب باز کرده به نام من ولی حق براشت با پدرمه اگر پدرم فوت بشن قبل ۱۸ سالگی پولی که داخل حساب هست پخش میشه بین خواهر برادرام ( ارث ) یا ن؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چون به نام شماست، خیر. ولی مراحل برداشت از اون حساب تا قبل از ۱۸ سالگی پیچیده است.

 2. مبین می‌نویسد

  من متوجه نشدم،من همین 15سالم شد رفتم شناسنامه عکس دار با کارت ملی گرفتم و بلافاصله رفتم بانک بدون حضور ولی حساب باز کردم و الان تمام کار های بانکی را خودم انجام میدهم و حق برداشت و امضا به نام خودمه

 3. Tshsjnd می‌نویسد

  سلام من ۱۷ سالمه اعتبار کارت بانکیم تموم شده خودم تنهایی برم بانک میتونم تمدید کنم کارتو؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متاسفانه خیر

 4. Mohi می‌نویسد

  سلام من وقتی ۱۴سالم بود برا خودم توسط پدرم حساب باز کردم الان که ۲۰سالمه پدرم میتونه از موجودی و اطلاعات دیگرحسابم باخبر بشه یانه؟خیلی ممنون میشم پاسخ بدین🙏

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه حساب به نام شما باشه و در هنگام افتتاح حساب امضا و اطلاع ایشون شرط نشده باشه و الان هم شماره تلفن ایشون به عنوان اطلاعات حساب شما تعیین نشده باشه، خیر متوجه نمیشن. ولی چون قوانین مربوط به این نوع حساب، بانک به بانک فرق می‌کنه برای اطمینان به بانکتون مراجعه کنید و اطلاعات حساب رو به نام و اطلاعات خودتون تغییر بدید. باید حتما سیمکارت به نام خودتون داشته باشید.

 5. ...... می‌نویسد

  سلام من متولد 83 هستم و کارت ملی دارم الان خودم میتونم برای افتتاح حساب اقدام کنم یا باید همراه ولی اینکار رو کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همانطور که در متن نوشته شده، از ۱۸ سال تمام می‌توانید از خدمات بانکی استفاده کنید.

 6. ستاره فهیمی می‌نویسد

  راستی یه سوال دیگه من که الان ۹ سالم تموم شده نیار به حکم رشد دارم یا نه؟

 7. ستاره فهیمی می‌نویسد

  سلام یه سوال من الان ۱۱ سالمه و چند ماه دیگه وارد ۱۲ میشم الان نمیتونم حساب برای خودم داشته باشم؟ و اینکه مادر و پدر من قصد طلاق دارند ولی هنوز جدا نشدند و وکیل گرفتند اگه قبل از اینکه طلاق بگیرند مامانم بخواد برام حساب باز کنه میتونه؟ یه سوال دیگه توی کدوم بانک ها میتونم حساب باز کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   پاسخ به سوال‌هاتون در متن بالا هست.
   همه بانک‌ها امکان باز کردن حساب رو دارند ولی باید با یکی از والدین باشه، گرفتن حکم رشد بسیار سخته و نیاز به نظر دادگاه داره.

 8. شایان درویش زاده می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید من یه کارت بانکی دارم که ماله بانک ملت هس این حسابم مسدود شدع و سن من ۱۷ هس توی برج ۸ میرم ۱۸ خواستم برم بانک بگیرم به من گفتن با همون کسی که برات حساب باز کرده بیایید وگرنه نمی تونید و گفته اونم باید بری همون بانکی که حساب باز کردین چیکار باید کنم با مادرم رفته بودم و جایی که حساب باز کردم سمنان هس و جایی که خودم هسم تهران و خانوادمم استان گلستان اصلن در دسرس نیستیم چه راه حلی می تونید برام پیشنهاد بدین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   سن‌تون برای ارائه خدمات بانکی، باید ۱۸ سال تمام باشه، نه اول ۱۸ سال. پس برای تغییر و تکمیل اطلاعات بانکی، نیاز به حضور ولی هست و راه‌حل دیگه‌ای وجود نداره. اما الزامی در شعبه محل افتتاح حساب وجود نداره، مگه قوانین بانک ملت متفاوت باشه! میتونید با حضور ولی حساب تاز‌ه‌ای باز کنید و حساب قبلی رو ببندید و به این حساب جدید منتقل کنید.

 9. امیر می‌نویسد

  سلام ببخشید من الان13سالم بشم 18سالم بهم سهام عدالت میدن

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   فعلا برنامه‌ای برای ارائه سهام عدالت وجود نداره. شاید سال‌های بعد…

 10. میلاد می‌نویسد

  سلام الان من ۱۷سالمه و شناسنامه عکس دار دارم ولی کارت ملی ندارم میتونم کارت خود رو تمدید کرد بدون کارت ملی

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   درباره تمدید کارت در شرایط کرونا نیازی به حضور نیست و همه کارت‌ها اتوماتیک تمدید میشن. ولی در صورتی‌که نیاز به حضور دارید، باید با ولی خودتون به بانک مراجعه کنید. تا ۱۸ سال تمام، کارهای بانکی مستقل انجام نمیشه.

 11. امیر می‌نویسد

  سلام خوبیدببخشید میخواستم بپرسم من13سالم میش من برادرم را بجای پدرومادرم ببرم تا حساب بازکنم

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام خودتون چی فکر می‌کنید؟ میشه؟ مدارک هویتی جدید امکان چنین کاری رو میده؟

 12. Parsa می‌نویسد

  سلام
  وقتتون بخیر
  من زمانی که سنم زیر هجده بود اگه اشتباه نکنم 15 سالم بود توی بانک صادرات یه حساب پس اندازه باز کردم برای سهام عدالت الان که هجده سالم شده یه حساب کوتا مدت توی بانک صادرات باز کردم و زمانی که توی نرم افزار موبایل بانک صادرات وارد میشم اون حساب رو نمایش میده ولی یه مشکلی که دارم اینکه وقتی میخوام مبلغی که توی حساب پس اندازم هست رو به حساب کوتاه مدتم انتقال بدم رمز حساب میخواد که برای رمز حساب هم که میخوام بگیرم باید توی نرم افزار شماره کارت وارد کنم که رمز دوم پویا اس ام اس کنه که حساب پس اندازم کارت نداره راه کار چیه اگه راهنمایی کنید لطف کردید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در این زمینه و باگ‌های نرم‌افزاری باید با خود بانک تماس بگیرید تا پاسخ دقیقی بگیرید.

 13. حمید می‌نویسد

  سلام وقت بخیر خسته نباشید، سوالی داشتم اینکه حساب بانکی دارم که در دوران کودکی پدرم برام باز کرده، اسم صاحب حستب خودمم یعنی به نام‌خودمه منه ولی شرط برداشت به اسم پدرمه، سوالم اینه الان که ۲۲ سالمه شرط برداشت خود به خود باطل شده یا حتما با پدرم باید برم بانک شرط برداشت رو باطل کنیم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بستگی به نوع حساب و شرطی است که موقع افتتاح حساب تعیین شده. با بانکتون تماس بگیرید ببینید اتوماتیک قابل برداشت هست؟

 14. اتنا می‌نویسد

  من 17 ساله ام شناسنامه ام عکس داره اما کارت ملی ندارم میتونم کارت عابر بانک داشته باشم؟؟

  1. رده می‌نویسد

   باید تا پایان ۱۸ سالگی برای داشتن حساب مستقل و کارت بانک، صبر کنید.

 15. سید علی موسوی می‌نویسد

  اگه دختری ۱۶ ساله عقد کرده ومیخواد کارت عابر بانک درس کنه با اجازه ای شوهرش یا پدرش؟

  1. رده می‌نویسد

   در این مورد از بانک سوال بفرمایید. مورد اختلافی است.

 16. ابوالفضل می‌نویسد

  واققعععههااا اعصابم خورده
  برین چین ببینین به چند سالگی کارت میگیره
  این قانونا همش شرور […]
  برای یا حکم رشت باید بری دادددگاه این کشور واقعا بعضی از قانوناش دستو پا گیره مننننننن حرفما به کی بزنم

 17. امیر می‌نویسد

  سلام من ۱۴ سالم میخواستم با ولی حساب بانکی باز کنم بعد میتونم از بانک کارت بانکی به نام خودم بگیرم؟؟؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن رو مطالعه کنید. خیر. تا پایان ۱۸ سالگی نمی‌تونید این کار رو به تنهایی و بدون حضور ولی انجام بدید.

 18. رها می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه و پدرم یک کارتی برای من گرفته که به اسم خودم هست و پدرم قیوم هست
  ولی پدرم میگوید پیامکش برای او میرود ایا صحت دارد؟ولی برای رمز پویادبه عابر بانک رفتم شماره ی پدرم را زدم گفت که در سیستم بانک ثبت نشده میخواستم بدونم حالا ولی میگه در سیستم بانک ثبت نشده یعنی پیامکش برایش میره؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب دهید🙏🙏🙏

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   وقتی حسابی توسط قیم یا ولی افتتاح شده، در واقع مدیریت حساب (از ارسال پیامک تا میزان برداشت روزانه) تحت نظر قیم هست تا پایان ۱۸ سالگی.

 19. حسین می‌نویسد

  سلام من ۱۴سالمه کارت بانکی کشاورزی دارم فقط میشه روزی یک بار پول کشید

  میشه کاری کرد که هر روز هر چقدر بخوام بتونم بکشم لطفا راهنمایی کنید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   تا پایان ۱۸ سالگی برای صاحب حساب شدن باید صبر کنید. میزان برداشت و تعداد برداشت توسط ولی شما مشخص میشه.

 20. ۱۶ساله می‌نویسد

  سلام وقت بخیر؛من ۱۶سالمه،یک حساب یک ساله سپرده باز کردم،البته فقط امضا خودم گرفت؛امضا مامان و بابام نگرفت؛چون اشنا بودن؛میخواهم بدونم میتونم کاری کنم که والدینم حق برداشت از حسابم را نداشته باشند؟
  ایا حتما باید حکم رشد بگیرم؟
  در صورت داشتن حکم رشد؛میتوانم کاری کنم که فقط خودم بتونم از حسابم برداشت کنم؟
  لطفا مراحل گرفتن حکم رشد را برایم می گویید🙏🙏🙏🙏🙏🙏
  آیا برای حکم رشد تحقیق به محله هم می ایند؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه پای آشنا وسط باشه، حرف‌های ما به کار نمیاد. ولی برای برداشت مستقل از حساب باید تا ۱۸ سالگی صبر کنید. مراحل گرفتن حکم رشد (که کار سختی هم هست و دادگاه باید وقت بده و مدت‌ها طول میکشه و تحقیق محلی هم داره تا برای قاضی احراز بشه رشد شما) در متن آمده است.

 21. محمد می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه و همسن های من همه کارت بانکی دارن به نام خودشون من چطوری و با چه حسابی میتونم به نام خودم کارت بانکی داشته باشم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با حضور ولی میتونید حساب باز کنید و تا سقف معینی از حساب برداشت کنید.

 22. رضا می‌نویسد

  ببخشید یه سوال داشتم آیا اگه قبل ۱۸ سالگی حساب بانکی توسط پدرم و به نام من باز بشه بعد ۱۸ سالگی میشه صاحب حساب و پیامک و همه چیزش رو به اسم خودم تغییر بدم؟ و یه بانک خوب معرفی کنید ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله، بعد از ۱۸ سالگی مالکیت حساب به شما منتقل میشه و در صورتی‌که سیمکارت هم به نام خود شما باشه، میتونید پیامک بانکی بگیرید و رمز دوم داشته باشید.

 23. Tahere می‌نویسد

  سلام ببخشید ایا امکان داره افراد زیر ۱۸ برای حساب کوتاه مدت بانک ملی کارت داشته باشند ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همراه داشتن شناسنامه در افتتاح حساب زیر ۱۸ سال الزامی است.

   1
   1
 24. حامد می‌نویسد

  سلام من یه حساب مشترک تو بانک کشاورزی باز کرده بودم الان سنم از ۱۸ رد شده میخام حساب رو تکی کنم چیکار باید کنم ؟

 25. MOHAMMAD می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه شناسنامه و کارت ملی دارم آیا میتونم بدون حضور ولی کارت بانکی بگیرم و بنام خودم باشد.آیا حق برداشت دارم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه مطلب بالا و پاسخ به بقیه کامنت‌ها ذو بخونید متوجه میشید تا پایان ۱۸ سالگی امکان این کار وجود نداره.

 26. AL می‌نویسد

  سلام میدونم این سوالم زیاد مرتبط نیست ولی امکانش هست سقف برداشت در هفته در کارت دانش آموزی صادرات رو تغییر داد؟
  مثلا الان 200 هزار در هفتس ولی با توجه به گرونی ها و این که تمام خرج های خودم رو شامل میشه اصلا کافی نیست

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید از بانکتون بپرسید. معمولا با حضور ولی و امضای ولی قابل تغییر هست.

 27. زهرا می‌نویسد

  سلام من ۱۶ سالمه و بخاطر کاری که دارم نیاز به حساب دارم. آیا امکانش هست خودم به تنهایی حساب باز کنم؟ و برداشت هم انجام بدم؟
  برای اینکار نیاز به گواهی رشد دارم حتما؟
  اگه با ولی حساب رو باز کنم فقط ولی امکان برداشت داره؟ شرایطی نیست که فقط خودم بتونم برداشت کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   تا پایان ۱۸ سال شرایطی نیست که بتونید به تنهایی حساب باز کنید. همونطور که نمی‌تونید تا پایان ۱۸ سالگی سیمکارت بگیرید.
   اما با حضور ولی و با مشخص کردن میزان برداشت از حساب، مشکلی نیست.
   گرفتن حکم رشد بسیار سخت است و توصیه نمی‌شود.

 28. امیر می‌نویسد

  سلام من۱۷سال سن دارم میتونم برای خودم حساب باز کنم بدون ولی و کارت بگیم به اسم خودم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن بالا رو بخونید. نوشته شده که تا ۱۸ سال تمام نمیشه.

 29. امیر می‌نویسد

  سلام ۱۷ سال سن دارم میتونم برای خودم حساب باز کنم بدون ولی کارت میتونم بگیرم به اسم خودم

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام متن بالا رو بخونید، متوجه میشید.

 30. صالح می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  من تقریبا ۵ ماه دیگه ۱۸ سال تموم میشم
  ایا شرایطش هست که بدون ولی حساب بازی کنم؟….فقط ۵ ماه مونده یعنی میشه سخت نگیرن یا سیستمش کامپیوتری هست مجبورم تا ۵ ماه دیگه صبر کنم تا ۱۸ سال و یک روز شوم؟
  لطفا در مورد این یکم توضیح دهید
  خیلی ممنون از پاسخ دهی

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قانون میگه ۱۸ سالِ تمام. سخت نگرفتن نیست، قانونه. باید صبر کنید تا دیگه بدون نیاز به کسی حساب باز کنید. البته برای وصل شدن پیامک حسابتون، لازمه سیمکارت به نام خودتون داشته باشید.

 31. صالح می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  من تقریبا ۵ ماه دیگه ۱۸ سال تموم میشم
  ایا شرایطش هست که بدون ولی حساب بازی کنم؟….فقط ۵ ماه مونده یعنی میشه سخت نگیرن یا سیستمش کامپیوتری هست مجبورم تا ۵ ماه دیگه صبر کنم تا ۱۸ سال و یک روز شوم؟
  لطفا در مورد این یکم توضیح دهید
  خیلی ممنون

 32. محمد می‌نویسد

  سلام اگه کارت ملی داشته باشیم بدون حضور ولی میتوان حساب باز کرد؟؟
  من ۱۵ سالم هست و با قانون جدید کارت ملی دارم میتونم کارت بانکی بگیرم ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بدون حضوری ولی نمی‌توان حساب بانکی باز کرد.
   کارت بانکی به نام خودتان بعد از ۱۸ سالگی…

 33. امیر می‌نویسد

  سلام من ۱۶سال دارم ایا میتوانم خودم برای خودم کارت بانکی قرضدالحسنه سپه درست کنم؟(بدون حضور ولی)
  وخودم حق برداشت دارم؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید تا ۱۸ سال تمام صبر کنید.

 34. مهدی می‌نویسد

  من 13سالمه میخوام حصاب بانکی صادرات باز کنم میتوانم

  1. رده می‌نویسد

   متن رو بخونید. به تنهایی نمی‌تونید ولی با حضور ولی مشکلی نداره.

 35. عرفان می‌نویسد

  سلام بنده ۱۶ سالمه و کارت ملی ندارم . میتونم به همراه ولی بدون کارت ملی خودم حساب به نام خودم باز کنم ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله.

 36. ریحانه بسام می‌نویسد

  درمورد دوستی که گفته بودند 15 سال تمام دارند:
  برای افتتاح حساب قرض الحسنه به تنهایی و بدون حضور ولی، داشتن 12 سال کافیست. (ولی امکان برداشت تا رسیدن به 15 سال تمام ندارد)
  برای برداشت از اون داشتن 15 سال تمام کفایت می کنه.
  در تمامی بانکها هم این قانون ساری و جاریه؛ ربطی به بانک ملت یا پاسارگاد یا سایر بانکها نداره.

 37. ریحانه بسام می‌نویسد

  سلام. ممکنه بخشنامه بانک مرکزی (یا شورایعالی هماهنگی بانکها) مرتبط با این بخش رو بفرمایید:«همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح‌کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.» ؟ چون می دونم توی بانک ما اعمال نمیشه و اگر موردی هست بفرمایید که مغفول نمونه. (این مورد می تونه کمک شایانی به حذف تعدد حسابهای افراد که به ناچار برای فرزندان به اسم خود افتتاح حساب کرده اند داشته باشه)

 38. * می‌نویسد

  سلام من 10 سال دارم آیا میتوانم حساب داشته باشم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همونطور که در متن خوندید، خیر. مستقل نمی‌تونید حساب داشته باشید. ولی اولیای شما می‌تونند به نامتون حساب باز کنند تا به سن قانونی برسید.

 39. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  من ۱۵ سالمه و کارت ملی ندارم ولی حساب قرض الحسنه بانک کشاورزی دارم من میتونم برای خودم درخواست صدور کارت نوجوان بدم بدون حضور ولی یا نه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   تا سن قانونی (یعنی ۱۸ سال تمام) باید برای خدمات مستقل بانکی صبر کنید.

 40. ازادی می‌نویسد

  این یعنی چه من پاسارگاد حساب قرض الحسنه دارم می‌توانم خودم که ۱۵سال تمام هستم بردارم
  میرم بانک ملت حساب باز کنم میگن ۱۸سال تمام و حساب قرض الحسنه به نام خودم و برداشت با خودم نمیشه

 41. فرهاد می‌نویسد

  آیا در صورت داشتن چک برگشتی پدر می توان برای افراد زیر 18سال افتتاح حساب ویا وام ازدواج گرفت.

  1. رده می‌نویسد

   هرکس پاسخگوی رفتارهای مالی و بانکی خودش است. برای ثبت وام ازدواج مشکلی نیست ولی باز کردن حساب زیر ۱۸ سال، چون توسط ولی و با امضای ولی انجام می‌شود، دچار مشکل خواهد شد و باید از بانک پرس‌وجو کرد.

 42. امیر اصلانی می‌نویسد

  سلام.من ۱۶ سالمه و شناسنامه ام هم عکس داره.
  پدرم قبلا برام حساب باز کرده. من خودم میتونم از حساب پول برداشت کنم؟؟

  1. رده می‌نویسد

   تا سقف و میزانی که پدر مشخص کرده است، بله.

 43. فرح می‌نویسد

  سلام امکانش هست سیمکارتم به نام خودم بشه؟ من 13 ساله هستم

  1. رده می‌نویسد

   سلام. خیر تا ۱۸ سالگی امکان به نام شدن سیمکارت وجود ندارد.

 44. فرح می‌نویسد

  سلام منظورتون از اینکه میگید اجازه برداشت و استفاده از اون در دست پدر هست چیه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   یعنی سقف برداشت و میزان استفاده رو ولی (پدر یا مادر یا سرپرست قانونی) مشخص می‌کنند. البته تا ۱۸ سالگی

 45. کاوه می‌نویسد

  سلام برای یک فرد ۱۷ ساله که کارت بانکی به نام خودش است چه مدارکی برای تعویض کارت به یک کارت جدید و تغییر مشخصات نیاز هست؟ و آیا امکان اضافه کردن شماره موبایلی که به نام پدر هست برای سامانه پیامکی وجود دارد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید به بانک مراجعه کنید تا با احراز اینکه ۱۸ سال تمام دارید، مدارک با امضای شما در شبکه بانکی ثبت بشه. سوال دوم در حوزه تخصص ما نیست ولی برای ثبت و تغییر مالکیت سیمکارت به نام فرد هم باید احراز هویت حضوری انجام بشه. اساسا احراز هویت یه امر حضوری است نه پیامکی و دورادور.

 46. فرح می‌نویسد

  سلام من13 ساله هستم
  سیمکارتم به نام پدرم هست اگه بخوام پدر مادرم برام حساب باز کنن که اسم خودم رو کارت باشه و بتونم ازش خرید کنم و اس ام اسش برای سیمکارت پدرم بیاد میشه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. با حضور و شرایطی که ولی مشخص می‌کنه امکان این افتتاح حساب وجود داره. اما برخی بانک‌ها سختگیرترند و برخی نه.

 47. محمد می‌نویسد

  سلام الان من 16 سالمه
  اگر پدرم برام حساب باز کنه حساب به اسم پدرم میشه یا اسم خودم؟
  واین که اگر حکم‌ رشد نخوام مرحله خاص دیگه باز کردم حساب واسه من نداره
  ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حساب به نام شما ولی توسط پدرتون باز میشه و تا ۱۸ سالگی اجازه برداشت و استفاده از اون در دست پدر هست.

 48. pedaretam می‌نویسد

  واقعا که قانون های این کشور مثل همه چیش داره روز ب روز مسخره تر میشه ادم خنده اش میگیره آخه چرا؟. منی که16 سالمه و میتونم هرکاری با موبایل و سیستم کامپیوتر انجام بدم چرا نباید بتونم یک سیمکارت شخصی یا یک حساب شخصی داشته باشم؟ و از سیستم پیامکی اش استفاده کنم؟ اگه باید 18 ساله کامل داشته باشم برای این کار ها چرا خب کارت ملی زیر 18 سال میدید؟ برای دکور؟ یا خنده؟

  1. رده می‌نویسد

   بد نیست بدونید قانون تکفل تا ۱۸ سالگی در اغلب کشورهای دنیا اجرا می‌شه.
   هویت و کارایی کارت شناسایی ملی با انجام خدمات مالی و بانکی یا حتی قوانین مالکیت فرق داره.

 49. مهدی می‌نویسد

  سلام من یه کارت آرزو های بانک ملی دارم و خیلی ساله که دارم الان شونزده هم رد کردم . میتونم اس ام اس بانک فعال کنم؟ (خطم به اسم پدرم هست)

  1. رده می‌نویسد

   اس‌ام‌اس بانک فقط برای شماره‌ای که به نام شما باشه فعال میشه و چون هنوز به سن ۱۸ سال نرسیدید و سیمکارتی به نام شما نیست، طبیعتا نمی‌تونید از این امکان استفاده کنید.

 50. علی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید

  من ۱۵سالمه شناسنامم عکس دار نیستش
  میخواستم حساب باز کنم به اسم خودم اما همراه با شناسنامه ولی و مدارک لازم
  میشه باز کنم یا نه ؟!

  ممنون میشم جواب بدین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن بالا رو خوندید؟ بدون حضور ولی امکان باز کردن حساب در این سن براتون وجود نداره. در این مرحله عکس‌دار بودن یا نبودن شناسنامه اهمیت نداره.

 51. فاطمه می‌نویسد

  سلام من ۱۶سال شیش ماهم هستش میخواستم حساب باز کنم ک حسابم به نام پدرم و اسمی ک روی کارت هستش اسم خودم باشه و سامانه پیامکی و رمز پویا روی گوشی خودم ک سیمکارتم به نام پدرم هستش بیاد… آیا همچنین چیزی میشه لطفاً راهنمایم کنید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن رو بخونید. شما تا ۱۸ سالگی تمام، همونطور که امکان داشتن سیمکارت به نام خودتون رو ندارید، امکان افتتاح حساب به نام خودتون و احراز هویت برای ارسال پیامکی رو ندارید.

 52. هیچکس می‌نویسد

  سلام
  خسته نباشید.
  من ۱۶ سالمه، میخواستم بدونم میتونم حساب بانکی (بدون حضور ولی) افتتاح کنم؟
  بسیار ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در متن بالا توضیح داده شده که بدون حضور ولی امکان نداره

 53. محمد حسین می‌نویسد

  سلام
  من ۱۵سال و ۱۰ماه سن دارم و می‌خواهم بدونه دخالت پدرم و مادرم حساب و کارت بانکی درست کنم باید چه کار هایی انجام بدم
  ممنون میشم جواب بدید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید تا ۱۸ سالگی برای اقدامات بانکی مستقل صبر کنید.

 54. علی نیسی می‌نویسد

  میتونم کارت برا خودم زودی کنم

 55. علی نیسی می‌نویسد

  من علی نیسی ۱۶ ساله اما کارت ندارم کار میکنم

  و کارت پدرم دستمه اگر فردا گم شد یا چیزی پدرم باید ب ه دنبال کاراش بره من چون اگر میخام برم مسافرت یا توی یه شهر دیگه کار کنم به مشکل بر میخرم

  با تشکر سپاس

  1. رده می‌نویسد

   بله صاحب اصلی حساب شما پدر شماست و در صورت وجود مشکل باید ایشون دنبال کارهای بانکی باشند.

 56. علی خدابنده می‌نویسد

  من زیر 18سال هستم میتونم پیامک بانکم رو فعال کنم یا نه

  1. رده می‌نویسد

   شما سیمکارت به نام خود دارید؟ تا وقتی سیمکارت به نام خود دارنده حساب نباشد برای یانک قابل احراز هویت نیست.

 57. علی خدابنده می‌نویسد

  فعال کردن پیامک برای زیر 18سال میشه یانه

  1. رده می‌نویسد

   پاسخ‌های مشابه رو بخونید

 58. ابوالفضل غلامی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  من ۱۵ سالم تموم شد، برای افتتاح حساب حتما باید شناسنامه ام عکس دار بشه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای افتتاح حساب، داشتن کارت ملی جدید (یا رسید اقدام به گرفتن کارت ملی جدید) لازمه. درباره عکس‌دار بودن شناسنامه، نکته‌ای نیامده است. ولی امکان دارد برخی بانک‌ها سختگیری‌هایی داشته باشند.

 59. R می‌نویسد

  سلام یه سوال داشتم من پدرم برام کارت باز کردن ولی می خواستم بدونم ایشون می تونن کل پول کارت رو بدون کارت از بانک بگیرن؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   صاحب حساب می‌تونه هر زمانی که دوست داشته باشه، با مراجعه حضوری به بانک، از حسابش برداشت کنه. کارت فقط برای استفاده‌های غیرحضوری است.

 60. بیتا می‌نویسد

  سلام من دختر دوازدع ساله هستم اگه بخوام پدر یا مادرم حساب باز کنن برام که کارتش برا خودم یاشه و بتونم خرید کنم و اس ام اسش برا خودم بیاد میشه یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   وقتی شما نمی‌تونید سیمکارت به نام خودتون داشته باشید، یعنی شماره موبایل برای بانک احراز هویت نمیشه و پیامک نمیاد.

 61. رضا می‌نویسد

  سلام
  من متولد ۵بهمن ۸۲ هستم میخواستم حساب بانکی به اسم خودم باز کنم اینکه رفیقم همسن خودمه و قبلا حساب بانکی داشت ولی با قیم پدرش این حسابو باز کرده بود حالا این حساب بانکی رو به اسمش تغییر داده حالا میخواستم بدونم منم میتونم یه حساب بانکی به اسم خودم باز کنم یا شرایط خاصی داره؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شرایط به‌طور کامل در متن بالا توضیح داده شده. شما باید برای باز کردن حساب ۱۸ سال تمام داشته باشید. الان می‌تونید با ولیِ خودتون حساب باز کنید.

 62. M می‌نویسد

  سلام
  وقتتون به‌خیر
  من هفده سالمه، کارت ملی و شناسنامه عکس‌دار هم دارم
  می‌تونم بدون حضور ولی، حساب قرض‌الحسنه افتتاح کنم؟!

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قانون میگه ۱۸ سال تمام.

   1
   1
 63. Mani می‌نویسد

  من پسرم ۱۱سالشه ولی حصاب براش باز کردم الان نزدیک دو۳سالی ست مشگلی نداشتیم ولی الان حسابش مصدود شده مشکل از اعتبار نیست چکار بایدکرد؟

  1. رده می‌نویسد

   در این زمینه باید از بانک سوال کنید. به احتمال زیاد نقصی در پرونده وجود داره که با هدف مراجعه مشتری به بانک، حساب موقتا مسدود شده.

 64. ناشناس می‌نویسد

  سلام ببینید یعنی منکه الان دوازده ساله مادرم میتونه برام حساب ایجاد کنه که کارتش دست من باشه و بتونم برداشت وجه کنم درسته؟؟!!

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در شرایطی و البته با تعیین سقف برداشت بله.

 65. fatemeh می‌نویسد

  سلام من ١٧سالمه و میخواستم اس ام اس بانکم رو روی شماره دیگه ای منتقل کنم باید پدر یا مادرم باشن؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در این مورد از بانکتون سوال کنید. اگه شماره جدید به نام خودتون باشه، مشکلی نیست.

 66. علی نجفی می‌نویسد

  سلام من میخوام برای پسرم که ۱۶ ساله ش هست افتتاح حساب کنم خواستم ببینم ایا پسرم هم باید حضوری بیاد بانک یا حضور خودم کافیه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حضور شما کفایت می‌کنه.

 67. کیان رحیمی می‌نویسد

  سلام
  من الان 15 سالمه با اجازه و حضور ولی میخوام حساب باز کنم
  1. وقتی کارت بانکی رو گرفتم چه فرقی داره با کسی که بالای 18 سال سن داره و کارت بانکی داره؟
  2. صاحب حساب ولی من میشن یا خودم تمام اختیارم؟
  3. پیامک و موارد دیگه برای ولی هم ارسال میشه یا نه؟
  4. شناسنامه باید عکس دار باشد؟
  5. سیمکارت به اسم خودم لازمه؟

  لطفا جواب بدید ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ۱. البته به بانک، امکانی که میده و شرایطی که داره ربط داره ولی محدودیت برداشت از حساب دارید.
   ۲. در واقع صاحب حساب شما هستید ولی شرایط و میزان برداشت و استفاده از حساب تا سن ۱۸ سالگی به عهده اولیای شماست.
   ۳ و ۵. چون تا ۱۸ سالگی سیمکارتی به نام شما نمی‌شه، پس برای بانک احراز هویت نشده‌اید و رمز دوم و بقیه پیامک‌های بانکی براتون ارسال نمیشه (جزو همان محدودیت برداشت از حساب) ولی با هماهنگی بانک برای ولی شما می‌تونه ارسال بشه.
   ۴. درباره شناسنامه عکس‌دار بودن در قانون چیزی نیامده ولی همراه داشتن کارت ملی جدید یا رسید اون الزامی است.

 68. محمد مهدی می‌نویسد

  سلام آقا میشه پول
  حسابمون رو دلار کنیم یعنی تومان رو دلار کنیم

  1. رده می‌نویسد

   شرایط و ضوابط حساب ارزی با حساب ریالی تفاوت داره.

 69. شایان می‌نویسد

  وقتی کارتی غیر فعال میشه و فعالش میکنیم باید ۲۴ ساعت بمونیم بعد ازش استفاده کنیم یا همون موقع میشه ؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   بستگی به شرایط و ضوابط بانک داره. معمولا در همان لحظه فعال میشه.

 70. علی مشرقی می‌نویسد

  سوال قبلم شناسنامه عکس داروبرگه کارت ملیوگرفتم

 71. علی مشرقی می‌نویسد

  من ۱۷سالمه مادرم وپدرم طلاق گرفتن حضانتم بامادرمه میتونم خودم به تنهایی بابرگه حضانت کارت عابربانک بگیرم؟

  1. رده می‌نویسد

   حضور ولی و حکم رشد برای افتتاح حساب لازمه. درباره برگه حضانت در قانون نکته‌ای نیامده.

 72. محمد می‌نویسد

  سلام
  خود فرزند هم به تنهایی می تواند حساب باز کند یا نه یا باید ولی یا چیزی داشته باشد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بعد از ۱۸ سال تمام، بله

 73. افشین می‌نویسد

  سلام ببخشید من 15 سالمه و کارت بانکی ملت دارم و غیر فعال شده و تا انقضا مونده برای چی غیر فعال شده
  من فکر میکنم شناسنامه عکس دار ندادم بخاطر همین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با ولی مراجعه کنید و علت رو بپرسید. حضور ولی الزامی است.

 74. سیدرضاموسوی می‌نویسد

  من پسرم ۱۳سالشه میتونم برای اون حساب بانکی افتتاح کنم

  1. رده می‌نویسد

   بله. متن رو بخونید. شما به عنوان ولی می‌تونید برای فرزندتون حساب باز کنید.

 75. shaprak می‌نویسد

  سلام من می‌خوام برای بچه برادرم که سه سالشه حساب باز کنم ..‌برادرمم فوت شدن….امکان افتتاح حساب بنام خودش هست؟ گواهی رشد هم ک برای بچه سه ساله صادر نمیشه…ممنون از پاسخ گوییتون لطفا اگر میشه با کنم بنظرتون چه حسابی باز کنم که تا ۱۸سالگیش ارزش پولش حفظ بشه….ممنونم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با داشتن مدارک کاملی که ثابت می‌کنه شما سرپرست هستید، بله امکان‌پذیره.

 76. ابوالفضل می‌نویسد

  سلام من ۱۵سالمه میتونم کارت بانکی بگیرم و پول رد و بدل کنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مستقلا خیر. باید با حضور ولی حساب افتتاح کنید.

 77. مهدی می‌نویسد

  سلتم من متولد ۲ مهر سال ۸۲ هستم میخواستم ببینم میتونم حساب باز کنم یا باید صبر کنم لطفا بگین ممنون الان ۱۸ سال من تمومه یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قانون میگه ۱۸ سال تمام. یعنی وقتی شد ۱۸ سال و یک روز، می‌‌تونید به تنهایی افتتاح حساب کنید؛ ۳ مهر ۱۴۰۰

 78. شایان می‌نویسد

  سلام
  من ۱۳ سال سن دارم میتونم برا خودم با اجازه ولی کارت بانکی بگیرم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با اجازه و حضور ولی می‌تونید حساب به نام خودتون باز کنید. میزان و سقف برداشت و بقیه جزئیات به بانکتون ربط داره

 79. ؟؟ می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  پدر من قبل از 18 سالگی حساب به اسم من توی بانک ملی افتتاح کرد
  الان که از 18 سالگی ام گذشته، لازم نیست کاری صورت بگیره؟ یعنی به طور خودکار به یه حساب معمولی تبدیل میشه؟
  برای اقدام برای رمز دوم و فعال کردن پیامک، لازمه حتما خودم اقدام کنم یا پدرم هم میتونه برای من فعال کنه؟
  من کارت ملی ندارم و اقدامی هم نکردم براش و سیم کارت هم به اسم خودم نیست. با این شرایط امکان فعال کردن پیامک برای حساب من هست؟
  با تشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای انجام مراحل و مدیریت حساب باید خودتون با شناسنامه و کارت ملی جدید (یا رسید اقدام به دریافت کارت ملی جدید) به بانک مراجعه کنید. برای دریافت رمز دوم هم باید سیمکارت به نام خودتون باشه و سپس به بانک اعلام کنید. اول مراحل مقدماتی رو انجام بدید و بعد به بانک مراجعه کنید.

 80. محمد مهدی می‌نویسد

  خیر من بدون ولی رفتم و تعویض کردم

 81. علی می‌نویسد

  من شناسنامه عکس داره دارم و نانه از طرف ثبت نان کارت ملی میتونم افتحاح حساب بانکی‌کنم

  1. رده می‌نویسد

   متوجه سوال شما نشدیم.

 82. د می‌نویسد

  سلام
  من ۱۷ سال دارم شناسنامه ام عکس دار نیست میتونم با پدرم حساب بازکنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با حضور پدر مشکلی نیست.

 83. زرین تاج می‌نویسد

  می خواستم ببینمآیا برای نوه ام می تونم حساب باز کنم و کارت بگیرم ، حساب ارزو یا قرضالحسنه

  1. رده می‌نویسد

   در همون ابتدای مطلب نوشته شده، بخونید؛ میتونید حساب قرض‌الحسنه باز کنید.

 84. rrpafawd می‌نویسد

  من 16 سال دارم. چجوری میتونم یه حساب باز کنم که خودم بتونم از اون حساب برای حساب های دیگه کارت به کارت کنم؟ حضور ولی هم هست ولی نیاز به داشتن توانایی کارت به کارت رو دارم

  1. رده می‌نویسد

   متاسفانه تا وقتی زیر سن قانونی هستید، امکان استفاده از حساب قرض‌الحسنه رو دارید. البته افتتاح حساب کوتاه مدت (کارت‌دار) با حضور و اجازه ولی و داشتن حکم رشد امکان‌پذیره.

 85. یاسین می‌نویسد

  سلام من 16سالمه .میخواستم بدونم بعد از پایان تاریخ اعتبار کارت برای تعویض کارت و گرفتن کارت جدید باید ولی هم حضور داشته باشند؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه تاریخ انقضا قبل از ۱۸ سالگی شماست، بله.

 86. ساناز می‌نویسد

  من متولد ۸۲ هستم شناسنامه عکس دار دارم میخام حساب باز کنم میشه؟

  1. رده می‌نویسد

   برای باز کردن مستقل حساب بانکی باید ۱۸ سال تمام باشید.

 87. ساناز می‌نویسد

  من متولد ۸۲ هستم شناسنامه عکس دار دازم ولی کارت ملی هنوز نگرفتم میتونم حساب بازکنم؟

 88. زهرا می‌نویسد

  سلام
  پسرم تا الان سه بار رفته بانک ملی سر دوندنش ، حساب باز کردن خیلی مسخره شده ، با اینکه ۱۸ سال و یک ماه ش بوده ،رفته پیش رئیس بانک ، یه بار از طرف اون مدارک پر کردن حساب رو فرستادن ، برده اونجا گفتن دروغ میگی با پست برات نیومده ، بار کد نداره ، یه بار دیگه پولش رو گرفتن، گفتن که با پست براتون نامه میاد

 89. امیر می‌نویسد

  من 14 سالم است وقت کارتم تموم شده میتونم برم و کارت جدید بگیرم کارتم نو جوان است ولی به نام خودم است

  1. رده می‌نویسد

   کارت قبلی با شرایط قبلی قابل تمدیده. ولی حضور ولی ضرورت داره.

 90. fatemeh می‌نویسد

  سلام
  من۱۴سالمه و فقط کارت دانش آموزی دارم،به دلیل اینکه کارتم دانش آموزیه روزی۲۰تومن میتونم ازش برداشت کنم. تو این سن میتونم كارت بانکی که دانش آموزی نباشه به اسم خودم دریافت کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید تا ۱۸ سالگی صبر کنید.

 91. سیدمحمد می‌نویسد

  سلام من واسه پسرم زیر 18حساب باز کردم. قیم هستم الان تمام پیام از طرف بانک آمده باید شخصا بیایی تا امضاء کنی چون قیوم بودن من در سامانه ثبت نشده به مدت یک هفته هم فرصت داده من هم ایران نیستم عراق کار میکنم آیا میتونم غیر حضوری کارها رو انجام دهم یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون از شما

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر، در این زمینه حضور الزام دارد و نمی‌شود غیرحضوری انجام داد.

 92. دریا می‌نویسد

  سلام وقت بخیر،من زیر18سال توسط پدرم حساب بازم کردم و امسال اعتبار کارت تموم شد اما ب اشتباه مبلغی پول توش ریختم الان18سالم تمام شده،بازهم پدرم میتونه به جای من کارت بانکی بگیره؟یا حضور من اجباریه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بستگی به نوع حسابی داره که براتون باز شده. ولی قاعده اینه که با ۱۸ سال تمام، خودتون تمام مراحل بانکی رو باید انجام بدید.

 93. ... می‌نویسد

  سلام من زیر ۱۸ سالم حساب و کارت به اسم خودم دارم میتونم برم پول بریزم به حسابم یا کارتم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   وقتی به اسم خودتون کارت دارید، مشکلی از نظر برداشت یا واریز به حساب وجود نداره.

 94. محمد می‌نویسد

  سلام من ۱۵سالمه
  یک کارت از قبلا داشتم چند وقتی هست دارم درامد اینترنتی میکنم میخواستم ببینم میشه از طریق سرافی پول را به کارت میشه انتقال بدم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   صرافی برای واریز به شماره کارت، نیازی به سن و سال شما نداره. اگه از قبل شماره کارت دارید، مشکلی برای انتقال پول نیست.

 95. مهران می‌نویسد

  ببخشید من ۱۶ ساله هستم نمیتونم به نام خودم حساب باز کنم

  1. رده می‌نویسد

   به نام خودتون می‌تونید ولی با حضور ولی. تا ۱۸ سالگی نمی‌تونید برداشت کنید.

 96. محمد می‌نویسد

  با سلام من 16سال سن دارم و برای کارت ملی درخواست داده ام پدر مادر من از هم جدا شدن و قیم من پدر بزرگ و مادر بزرگم هستن من یه حساب قرض الحنسه باز کردم میخواستم بدونم میتوتم به نام خودم کارت بانکی بگیرم

  2
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   امکان برداشت وجه تا قبل از ۱۸ سال وجود نداره. مگر با گرفتن حکم رشد که رویه سختی داره.

 97. محمد می‌نویسد

  سلام
  ببخشید من زیر 18 سالم و کارت هنوز نگرفتم
  پیامک رمز دوم فعال میشه زیر 18 سال
  یه سوال دیگ سقف برداشت داره

  1. رده می‌نویسد

   برای انجام مستقل تراکنش و خدمات بانکی باید ۱۸ سال تمام داشته باشید.

 98. پارسا می‌نویسد

  سلام من 11سالمه میخواستم ببینم شرایت دریافت حکم رشد چیه؟

 99. علیرضا می‌نویسد

  ببخشید من الان ۱۵ سال تمام هستم و میخواستم رمز دوم و کارت بانکی برای خودم بگیرم باید حتما با ولی برم یا خودمم میتونم (تکی)

  1. رده می‌نویسد

   متاسفانه بدون حضور اولیا نمی‌توانید.

 100. مانی می‌نویسد

  سلام خیلی ببخشید
  من ۱۵ سال تمام دارم و خواستم بدونم که میتونم سپرده بلند مدت افتتاح کنم؟
  و اگه میتونم کدوم بانک های کشور حساب های زیر ۱۸ سال رو قبول میکنن؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با حضور ولی می‌تونید هر نوع حسابی که می‌خواهید باز کنید. به تنهایی این امکان وجود نداره.

 101. رامین خلیقی سیدی می‌نویسد

  من الان ۱۸ سال سن دارم و بدون کارت هوشمند ملی هستم ایا می تونم حساب بانکی به نام خودم با حضور پدرم داشته باشم؟؟

  1. رده می‌نویسد

   بله. در ۱۸ سالگی میتونید حساب به نام خودتون داشته باشید. البته اگه برای کارت ملی جدید اقدام کردید، رسیدش باید همراهتون باشه. بدون اون، کاری انجام نمیشه.

   1
   2
 102. حسین می‌نویسد

  سلام من ۱۴ سالمه چطوری میتونم کارت بانکی به اسم خودم داشته باشم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   تا ۱۸ سالگی باید صبر کنید. حساب قرض‌الحسنه به نام شما و با اجازه والدین افتتاح می‌شود

 103. مریم حسینی می‌نویسد

  سلام من برای دختر ۱۴ ساله ام حساب بانکی باز کردم به عنوان سرپرست ولی الان دخترم حکم رشدش رو گرفته میشه براش کارت بانکی صادر کنند و یا حساب رو به اسم خودش تغییر بدن؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله

 104. .... می‌نویسد

  سلام بر ادمین میخواستم بدونم حتی برای زیر ۴۰۰ هزار تومان برداشت با سن ۱۷ سال باید قیم باشد؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مبلغ تاثیری در قانون زیر ۱۸ سال ندارد.

 105. مهدی بزرگواری می‌نویسد

  باعرضه سلام وخسته نباشید من 17 سالمه
  بابام برام یه حساب باز کرده که به نامه من اما
  اسم پدرمو روش نوشتن الان حساب مسدوده
  خودم می تونم برم رفع مسدودی کنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه نام پدر شما به عنوان افتتاح‌کننده حساب ذکر شده، خود ایشون باید برای رفع مسدودی اقدام کنند. شما یک سال دیگر می‌توانید مگه نامه حکم رشد با تایید بانک داشته باشید.

 106. جواد می‌نویسد

  سلام من الان ۱۷ سالمه کارت ملی ندارم
  ولی پارسال با کمک پدرم کارت بانکی گرفتم الان هم گمش کردم آیا میتونم این کارت رو خودم دریافت کنم؟؟؟؟
  خواهشا جواب بدید؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در تمامی مراحل تا قبل از ۱۸ سال، حضور و اجازه والدین الزامی است

 107. سا می‌نویسد

  سلام برای گرفتن کارت بانک چه مدارک های مخاد

 108. Mary می‌نویسد

  سلام من ۱۷ سالمه میتونم حساب باز کنم به نام خودم و کارت داشته باشم؟!
  و وقتی حساب باز میکنیم چ مقدار پول باید تو حساب باشه؟!

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای استفاده کامل از حسابتون، یکسال دیگه تحمل کنید.

 109. شادی می‌نویسد

  حکم‌رشد چیه ؟ کجا صادر میشه

 110. Sipan osmannjad می‌نویسد

  سلام آقا این کارت رو میتوانیم اینترنتی بگیریم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر

 111. R می‌نویسد

  سلام ۱۷ سالمه یه حساب جاری بانک صادرات پدرم به نام خودم افتتحاح کرده
  داخلش ۶۰ ملیون هست ولی بعد یک ماه هیچ سودی واریز نشده ایرادش چیه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به حساب جاری سود پرداخت نمیشه. فقط در حساب‌های کوتاه مدت یا بلندمدت و طرح‌دار سود واریز میشه.

 112. ابوالفضل می‌نویسد

  سلام من دو ماه دیگه میشم15سال تو سه سالگی یک حساب باز کردن پدرم برام الان پدرو مادرم جدا شدن تو حساب هم زیر یک تومنه خودم کی میتونم برم بانک کارتش کنم یا مادرم با برگه حضانت میتونه برام کارتس کنه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حضور فردی که برای شما حساب باز کرده در اجرای این روند الزامی است. البته تا قبل از ۱۸ سال، برای برداشت مبلغ پول، محدودیت وجود دارد. بسیاری از این تفاوت‌ها در برخورد با مشتری زیر ۱۸ سال، به بانک شما بستگی دارد.

 113. A.y می‌نویسد

  سلام .ببخشید من 15 سالم هست و میخواستم بدونم که میتونم وقتی خرید میکنم با کارت عابر بانک میشه اس ام اس برای خودم بیاد؟

  2
  1
  1. رده می‌نویسد

   تا ۱۸ سالگی باید تحمل کنید. در اون سن هم موبایل به نام خودتون میشه و هم میتونید حسابی به نام خودتون داشته باشید که رمز دوم برای موبایل احزار هویت شده ارسال بشه

 114. سعید می‌نویسد

  سلام من میخوام سپرده بزارم بانک و در هر ماه سود
  بردارم سن ۱۶ هست میشه افتلاح حساب اجازه داشتم ولی میخوام بدونم میشه هم سپرده بزارم
  ممنون کسی پاسخگو هست

  1. رده می‌نویسد

   همانطور که در بالا عنوان شده، برای افتتاح هر نوع حسابی (سپرده و…) امکانش هست ولی با شرط رضایت و حضور اولیا

   1
   1
 115. ندا می‌نویسد

  سلام پسر من 14 سال داره، اگه حساب براش باز کنم، وکارت عابر بانک بگیره، میتونه اینترنت بانک موبایلشو فعال کنه، و از کارتش خرید ابنترنتی کنه، مثلا مثل خرید شارج موبایل

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. تا سقفی که شما مشخص می‌کنید. فقط مشکل در رمز دوم پویا و یکسان بودن صاحب سیمکارت با صاحب حسابه. اگر میزان خرید کمتر از ۱۰۰ هزار تومان در روز باشه که مشکلی نیست.
   جزئیات بیشتر به بانکی ازتباط پیدا می‌کنه که قصد دارید حساب باز کنید.

 116. یوسف می‌نویسد

  سلام من ۱۲ سالم هست و اگه برای خودم کارت جداگانه به نام خودم درست کنم میتوانم از آن پول برداشت کنم؟

 117. علیرضا می‌نویسد

  سلام من میخواستم حساب بانکی برای خودم داشته باشم و دیگه نیازی به پدر مادر نداشته باشم و حساب جدا گانه داشته باشم و سنم17هستش ایا میشه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   امکان افتتاح حساب برای شما هست ولی اجازه برداشت برای زیر ۱۸ سال، با شرایط خاص و سختی فراهمه. اجازه پدر رو لازم داره و سقف برداشت روزانه و بسیاری موارد دیگه. بد نیست یک سال دیگه تحمل کنید.

   1
   1
 118. پوریا می‌نویسد

  یه سوال داشتم من قبلا یه حساب باز کردم الان ک سنم به ۱۸ رسیده و کارت ملی دارم واسه گرفتن کارت عابر باید ولی باشه یا خودم میتونم بگیرم

  1. رده می‌نویسد

   شما به سن قانونی رسیدید و نیازی به حضور اولیا ندارید. ولی بعید نیست بانک، با توجه به نوع حساب شما، برای انتقال و تغییر فرم‌های بانکی به دو امضای ولی شما نیاز داشته باشد

 119. امیر می‌نویسد

  سلام اقا چرا برا خرید اینترنتی بعد از رفتن درگاه بانکی کامل کردن اطلاعات برا خرید میزنه این کارت مجوز این تراکنش را ندارد لطفا کسی هس راهنمای کنه

 120. ابراهیم راوی می‌نویسد

  سلام بنده میخوام به اسم بچه هایم که زیر ۱۸ سال هستند حساب بازکنم کی میتونه امان پذیرباشه

  3
  1
 121. امیرمحمد می‌نویسد

  من میخوام افتتاح حساب برای واریز سود سهام عدالتم غیر حضوری انجام دهم با موبایلم میتوانید راهنمای کنید

 122. علیرضا می‌نویسد

  من ۱۶ ساله هستم و خواستم بدانم اگه ۴ میلون بزارم سود میده و اگه میده چند درصد هس

  11
  1
 123. Alihosein می‌نویسد

  سلام من میتونم در بانک ملی کارت عابر بانک بگیرم و سنم ۱۷تمامه؟

  17
 124. مرتضی قنبریان می‌نویسد

  پس چرا وقتی میریم بانک میگن کارت ملی ندارید نمی‌تونیم به تو کارت بدهیم

  59
  6
 125. milad abdi می‌نویسد

  اگر کارت توسط پدر مادر گرفته شه میتونن مقدار پول دریافتی یا همون مانده حسابو ببینن؟؟

  28
  11
 126. شهربانو چوپانی می‌نویسد

  سلام.. خسته نباشید آیا برای فرزند 12 ساله می‌توان کارت خود پرداز (عابر) دریافت کرد فرزندم دفترچه پس انداز دارد میخواهم عابر بانک بگیرم. آیا امکانش هست؟

  160
  45
 127. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشین خدمت شما دوستان عزیز یسوال داشتم پدرم برا پسرم حساب باز کرده بود الان فوت شدن پسرمم 6 سالشه من الان میتونم بعنوان ولی برم وحسابو بردارم یا نمیتونم؟؟

  58
  25
 128. احسان نوروزی می‌نویسد

  درخواست غیر حضوری برای افتتاح حساب انجام می دهید

  27
  8
 129. احسان نوروزی می‌نویسد

  درخواست غیر حضوری برای افتتاح حساب انجام می دهید

  13
  13
 130. حمید می‌نویسد

  برداشت که راحته چون خود پرداز که نمیتونه تشخیص بده شما چند سالتونه پس با کارت عابر برید راحت برداشت کنید

  20
  9
 131. .... می‌نویسد

  یعنی چی تا ۱۸ سالگی صبرکنیم ک خودمون بتونیم از حسابمون پول برداریم عجبا

  37
  5
 132. بهنام می‌نویسد

  وااا

  10
  6
 133. MAHDI می‌نویسد

  منم متغدم به خرفی که دوستمون زد:به نظر من قانون خوبی نیس واسه چی باید از همه‌ی کشور ها همیییشه عقب باشیم به نظر من فرد بعد از ۱۶ سال تمام به حدی میرسه که عقلش خوب کار کنه و تصمیم بگیره واسه خودش و صد در صد بعد از ۱۶ سال کارت اعتباری به دردش میخوره یعنی چی افراد بالای ۱۲ سال؟؟؟؟

  29
  12
  1. .. می‌نویسد

   چرا مگه پسر بچه یا دختر بچه ی ۱۲ ساله آدم نیست

   26
   11
 134. Amir می‌نویسد

  به نظر من قانون خوبی نیس واسه چی باید از همه‌ی کشور ها همیییشه عقب باشیم به نظر من فرد بعد از ۱۶ سال تمام به حدی میرسه که عقلش خوب کار کنه و تصمیم بگیره واسه خودش و صد در صد بعد از ۱۶ سال کارت اعتباری به دردش میخوره
  یعنی چی افراد بالای ۱۲ سال؟؟؟؟

  31
  10
  1. امید می‌نویسد

   من۱۵ سالمه رفتم بانک بهم کارت نمیدن??

   71
   11