شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال

اگر کمتر از 18 سال سن دارید یا می‌خواهید برای فردی کمتر از 18 سال، حساب بانکی افتتاح کنید، این مطلب را بخوانید

طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال شرایطی دارد که در قالب بخشنامه‌‌ای به بانک‌ها، ابلاغ شده است. اینجا سعی کرده‌ایم ابتدا به روش‌های افتتاح حساب و شرایط برداشت از آن بپردازیم و سپس به سوال‌های متداول پاسخ دهیم. سوالی هم داشتید در کامنت‌ها بپرسید. سعی می‌کنیم پاسخ دهیم.

هم‌اکنون افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال به این شکل است که فرد شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی خود می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند. در انواع حساب‌های افتتاح‌شده و بعد از رسیدن به 18 سال تمام، امکان برداشت فقط توسط خود فرد امکان‌پذیر است.

 

افتتاح حساب توسط ولی، قیم یا وصی

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به‌عنوان افتتاح‌کننده حساب برای فرد زیر 18 سال و به نام خود فرد امکان‌پذیر است. در این نوع افتتاح حساب، برداشت از حساب توسط فرد افتتاح‌کننده یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته از متقاضیان می‌توانند شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی انواع حساب به‌جز «حساب جاری با دسته‌چک» را افتتاح کنند.

افتتاح حساب برای مادران هم امکان‌پذیر شد

به‌روزرسانی ۲ تیر ۱۴۰۰ | از این پس مادران هم اجازه خواهند داشت تا به نام فرزندانشان حساب بانکی باز کنند. همانطور که می‌دانید این امکان فقط برای ولی و قیم قانونی (یعنی مرد) افراد زیر ۱۸ سال فراهم بود که با مصوبه دولت «مادر می‌تواند به نام فرزند صغیر خود حساب‌های بانکی افتتاح کند».

در ضمن همانند بقیه قوانین مربوط به این حساب‌ها، حق برداشت نیز تا رسیدن فرد به سن ۱۸ سالِ تمام، فقط با مادر خواهد بود.

 

افتتاح حساب زیر 18 سال بدون حکم رشد

افرادی با میانگین سنی 12 تا 18 سال شخصاً و بدون حکم رشد هم می‌توانند به نام خودشان حساب بانکی افتتاح کنند. البته امکان برداشت از حساب در این طرح، دارای شرایط و ضوابط خاص است. به این شکل که امکان برداشت از حساب برای فرد صاحب حساب فقط بعد از 15 سال تمام یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر خواهد بود. این دسته از متقاضیان فقط می‌توانند حساب قرض‌الحسنه در بانک‌ها افتتاح کنند.

مقایسه حساب‌های قرض الحسنه

افتتاح حساب زیر ۱۸ سال با حکم رشد

طبق بخش دیگری از بخشنامه بانک مرکزی، افراد زیر 18 سال دارای حکم رشد نیز می‌توانند شخصاً، برای افتتاح حساب بانکی خود اقدام کنند. در این نوع حساب‌ها امکان برداشت فقط توسط خود فرد (زیر 18 سال) و با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته افراد می‌توانند بر اساس نوع نیاز خود، انواع حساب‌های سپرده مدت‌دار و قرض‌الحسنه را افتتاح کنند.

 

افتتاح حساب توسط غیر ولی و قیم یا وصی

در این سبک از افتتاح حساب، مادر فرد زیر 18 سال (که بر اساس قانون غیر قیم، غیر وصی محسوب می‌شود) می‌تواند اقدام به افتتاح حساب کند که حساب نیز به نام خود فرد (زیر 18 سال) خواهد بود. در این نوع حساب امکان برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر، بعد از 18 سال توسط خود طفل) و نوع حساب از نوع حساب‌های قرض‌الحسنه است. همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح‌کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.

 

مدارک لازم برای افتتاح حساب زیر ۱۸ سال

همانند هر افتتاح حساب بانکی دیگری، به مدارک اصلی نیاز هست و البته مدارک اصلی ولی یا قیم قانونی.

 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب حساب
 2. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی ولی یا قیم قانونی (+مدارکی که قیم بودن را اثبات کند)
 3. پر کردن فرم‌های مربوط به افتتاح حساب توسط ولی یا قیم (همراه داشتن آدرس دقیق و کدپستی الزامی است)
 4. [در موارد استثنایی که افتتاح‌کننده حساب سواد نداشته باشد] دو قطعه عكس

 

حکم رشد چیست؟

حکم رشد یعنی فرد موردنظر اگرچه به بلوغ سنی و قانونی نرسیده ولی به بلوغ عقلی رسیده و به حدی توانایی دارد که می‌تواند به تنهایی از خدمات مالی بهره ببرد. البته این حکم رشد یا گواهی رشد با شرایط خاصی و پس از انجام تحقیقات و جلب نظر کارشناسی صادر می‌شود.

لازم است درخواست صدور گواهی رشد به دادگاه خانواده یا دفاتر خدمات قضایی محل اقامت درخواست‌کننده تحویل شود تا قاضی با توجه به تحقیقات میدانی و استشهادیه‌ای که جمع شده، امکان بلوغ فکری فرد را تایید کند. بد نیست بدانید دادخواست صدور گواهی رشد دختر یا پسر با یکدیگر تفاوتی ندارد، ولی حکم رشد دختر کمتر از ۹ سال و پسر کمتر از ۱۵ سال صادر نخواهد شد!

مدارک لازم برای صدور حکم رشد زیر 18 سال

مثل همه موارد، به شناسنامه و کارت ملی جدید نیاز دارید. باید فرم درخواست صدور حکم رشد را کامل و با جزئیات پر کنید. مدارکی که ادعای درخواست صدور حکم رشد را ثابت می‌کند، ضمیمه درخواست کنید. مدارکی شبیه استشهادیه محلی و مواردی از این دست.

 

منظور از 18 سال یعنی چه؟

قانون را با جشن تولد نباید اشتباه گرفت! هرجا در قانون از ۱۸ سال سن نام برده شده، منظور ۱۸ سال تمام (به سال شمسی) است. یعنی ۱۸ سال و یک روز به بعد می‌تواند حساب به نام خود داشته باشد و از کلیه خدمات بانکی بدون نیاز به ولی و قیم استفاده کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

422 دیدگاه
 1. meysam می‌نویسد

  سلام من 18 سالمه و پدرم از قبل 18 سالگی برای من در بانک صادرات حساب باز کرده به نام خودم میتونم تنهایی برم بانک و فرآیند انتقالشو انجام بدم؟ اگر آره چطوری?

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای انتقال حساب، باید افتتاح کننده حساب (پدرتون) حضور داشته باشه.

 2. غفور حسن پور می‌نویسد

  سلام با افتتاح حساب در بانک قر ض الحسنه مهر ایران از مزایای وام های قرض الحسنه بهره مند شوید .با سن ۱۵ میتونید خودتون حساب باز کنید

 3. فاطمه می‌نویسد

  سلام من ۱۷ سالمه۴ ماه دیگ میشه ۱۸ سالم متاهلم میخوام حساب باز کنم شرایطش چجوریه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید ۱۸ سال تمام داشته باشید تا بدون نیاز به حضور ولی حساب باز کنید.

 4. فاطمه می‌نویسد

  سلام من ۱۷ سالمه ۲۷ اسفند ۱۸ سالم میشه
  متاهلم میتونم حساب بانکی باز کنم به راحتی یا شرایط سختی داره

 5. محمد صفا می‌نویسد

  سلام من ۱۵ سال سن دارم یه بار کارت اعتباری و رو گم کردم و جدید گرفتم ولی دوباره گم کردم میشه باز هم کار اعتباری جدید گرفت .کار تم از بانگ مهر قرض الحسنه می باشد

 6. ابوالفضل می‌نویسد

  سلام ببخشيد براي افراد زير 18سال مشه حساب سودي روز شمار باز كرد يا نه؟
  سنم 15سال هست

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. ولی (پدر و مادر) شما میتونه به نام شما حساب کوتاه مدت واریز کنه که معمولا سود سالانه ده درصدی داره.

 7. ابوالفضل می‌نویسد

  سلام ببخشيد براي افراد زير 18سال مشه حساب سودي روز شمار باز كرد يا نه؟

 8. امیرحسین می‌نویسد

  سلام من شانزده سالمه پدرومادرم تو شهرستان زندگی میکنند (یعنی تو یه استان دیگه)من میتونم برای خودم بدون نیاز به ولی حساب باز کنم(هر حسابی که باشه)
  لطفاً راهنمایی کنید.

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همانطور که در بالا خوندید، خیر. باید ولی برای شما حساب افتتاح کنه.

 9. شریفی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر من 1 ماهی از تولد 18 سالگیم میگذره و هنوز نرفتیم بانک برای تبدیل حساب به بزرگسال (اصطلاح شو نمیدونم😅) و امروز من طبق عادت شماره حساب خودمو به شخصی دادم میخواستم ببینم الان واریز کنه من میتونم برداشت کنم یا اصلا میتونه واریز کنه یا نه؟
  من تو این یک ماه از کارت خودم استفاده نکردم و نمیدونم میشه برداشت یا واریز کرد بهش ؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به حسابتون میشه واریز کرد. هیچ محدودیتی نداره. همانند حساب‌های دیگه. ولی برای برداشت، تا وقتی مدیریت حساب به شما منتقل نشده، معادل همون روشی است که از قبل بوده. با همون محدودیتی که ولی مشخص کرده.

 10. جواد می‌نویسد

  سلام
  16سالمه کارت ملی درخواست دادم الان فقط رسیدشو دارم شناسنامه ام هم عکس داره میتونم خودم حساب باز کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همونطور که در این صفحه می‌خونید، عکس‌دار بودن یا نبودن شناسنامه و داشتن و نداشتن کارت ملی، اهمیتی نداره. باید ۱۸ سال تموم بشه تا سیستم بانکی شما رو به رسمیت بشناسه.

 11. ..... می‌نویسد

  من ۴ماه مونده ۱۸سالم تموم شه و می‌خوام ازدواج کنم آیا پدرم می‌تونه وام ازدواج من و برداره یا اینکه ازدواج کنم دیگه برای بازکردن حساب به پدر نیاز نی

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بعد از پایان ۱۸ سالگی برای فعالیت‌های بانکی به کسی نیازی نیست. همونطور که بعد از این سن می‌تونید برای خودتون سیمکارت بخرید و به نام خودتون ثبت میشه.

 12. مهدی می‌نویسد

  سلام.سقف برداشت از کارت زیر 18سال چقده؟ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بازکننده حساب (ولی) مشخص می‌کنه. در غیراینصورت، برداشت از کارت مانند بقیه حساب‌های بانکی، ۲۰۰ تومانه.

 13. طاها می‌نویسد

  سلام من 12 سالمه چطور میتونم حساب بانکی بصورت آنلاین افتتاح کنم؟؟؟؟؟

 14. اریاکاظمی می‌نویسد

  سلام من. 15 سالمه. کارتم ملیه. نمیتونم رمز دوم بگیرم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر. متن رو با دقت بخوانید.

 15. رضا می‌نویسد

  من 16سالمه ولی قیافم به بیست سال می خوره می تونم حسابی داشته باشم که با یک شرکت کار می کنم اینترنتی که باید پول مبادله بشه ایا میشه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   پاسختون در این متن هست. به چهره نیست، به شناسنامه است.

 16. Amirhosein می‌نویسد

  سلام پدر بنده بدون حضور من در بانک به اسم من کارت گرفته و من زیر هیجده سال سن دارم آیا میتونم کارتو بسوزونم؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام خیر. تا پایان هجده سالگی تمامی فعالیت‌های بانکی توسط ولی انجام می‌شود.

 17. رستمی می‌نویسد

  سلام بنده وانت دارم به اسم دخترم پول بنزین به حساب دخترم ریخته میشه برای برداشت باید کارت بانکی داشته باشه 12ساله است بانک کارت نمیده چکار کنم

 18. ismailrostami5@gmail.com می‌نویسد

  سلام بنده وانت دارم به اسم دخترم است 12سالشه هرماه پول بنزین به حسابش ریخته میشه ولی نمیتونیم برداشت کنیم باید کارت بانکی داشته باشه ولی بانک میگه باید 18 سال تمام داشته باشه لطفا راهنمایی کنید متشکرم

 19. رستمی می‌نویسد

  سلام بنده وانت بار دارم که به اسم دخترم است وهرماه پول بنزین به حساب دخترم ریخته میشه وبرای برداشت باید کارت بانکی داشته باشه دخترم 12ساله است بانک کارت صادر نمیکند لطفا منو راهنمیای کنید متشکرم

 20. Raziyeh می‌نویسد

  سلام مثلا وقتی که حسابی به مبلغ 100هزار تومان باز میکنیم اون مبلغ تو حسابمان هست یا خیر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. چرا نباشه. مهم اینه که برداشت از این حساب با نظر ولی امکان‌پذیره.

 21. عباداله ابولخیری می‌نویسد

  با سلام محضر کارشناسان خدوم.برادر اینجانب معلول مغزی است و میخواهم حساب بانکی سپرده بلند مدت افتتاح کنم.قیم قانونی وی هستم و قیم نامه قضایی دارم.آیا میتوانم حسابی باز کنم که حق واریز و برداشت داشته باشم؟البته سایر کارت بانکی در اختیارم است و سالانه تراز مالی را به سرپرستی ارائه و تنفیذ میکنم.لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با شرایطی که توضیح دادید، می‌توانید. ولی حتما باید حضوری به بانک مراجعه کنید و جزئیات را بپرسید.

 22. Aniston می‌نویسد

  سلام خیلی خوب می شد که ثبت نام به جز از برنامه از وبسایتم می شد
  و 17سال ها هم می تونستن این کارت را داشته باشند و نیازی به ولی نداشته باشند و به جز این رنگ ها سیاه هم داشته باشید اگه می تونید این درخاست های منو اجرا کنید ممنون می شم اصلا کل جوانان ایران خوش حال می شن

 23. مهدی می‌نویسد

  یه سوال دیه که زیاد ربطی به کارت نداره ولی ممنون میشم اگه جواب بدید. بعد اینکه شخص 18 سالش بشه به غیر از مراسم ازدواجش ؛ نیازی به حضور ولی در هیچ یک از کارای اداری نداره که؟ درسته؟

 24. فاطمه می‌نویسد

  سلام ببخشید من میخواستم حساب بانکی باز کنم و ۱۸ساله هستم ولی هنوز کارت ملیم نیومده با شناسنامه میشه ک حساب باز کرد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای فعالیت‌های بانکی باید کارت ملی جدید یا رسید ثبت‌نام کارت ملی جدید داشته باشید.

 25. اسلامی می‌نویسد

  آیا عابر بانک برای زیر ۱۸ سال به اسم خود نفر صادر میشود یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلا
   چنانچه متن رو بخونید، متوجه می‌شید که در شرایطی با محدودیت برداشت، بله.

 26. مهدی می‌نویسد

  سلام . من با اینکه زیر 18 (17 سالمه) سال هستم ولی چون اشنا بانک داشتیم افتتاح کننده حساب هم اسم خودم رو نوشت . بعد که به 18 رسیدم میتونم بدون حضور ولی این حساب رو مسدود کنم یا خیر؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید از آشناتون بپرسید! 🙂
   قاعده اینه که بعد از هجده سالگی، برای انتقال مدیریت حساب باید ولی حضور داشته باشه. ولی شما رو آشناتون باید بگه.

 27. آریا منفرد می‌نویسد

  یعنی بنده میتونم با حضور ولی و گرفتن رمز دوم و فعال سازی شماره پویا کارت به کارت کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   رمز دوم فقط برای سیمکارتی فعال میشه که به نام صاحب حساب باشه. تا قبل از ۱۸ سالگی هم سیمکارت به نام فرد صادر نمیشه.

 28. آریا منفرد می‌نویسد

  ببخشید من الان زیر 18 سال میخوام با ولی حساب باز کنم فقط سوالم اینه که میتونیم با باز کردن این حساب کارت به کارت کنیم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شما با حضور ولی و شرایطی که بانک به ولی‌تون اعلام می‌کنه، میتونید حساب باز کنید و تا سقف معینی می‌تونید خرید کنید یا پول جابه‌جا کنید. تا وقتی که رمز دوم پویا لازم نداشته باشه.

 29. دارابی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من ۱۷سالو ۶ماهمه
  حسابم هم به نام خودمه می تونم دسته چک هم بگیرم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر. ۱۸ سال تمام باید داشته باشید و برای دسته‌چک هم شرایط ویژه‌ای باید داشته باشید که شامل شما نمیشه.

 30. Mahsa می‌نویسد

  سلام پدر من زمانی که زیر ۱۸سال بودم برای من حساب سپرده سرمایه گذاری باز کرده بود،سوالی که من دارم اینه که الان که من ۱۸سالم تموم شده برای اینکه برای اون حساب ها کارت به نام خودم بگیرم و یا کل پول رو از حساب برداشت کنم نیازه که با ولی ام که حسابم رو باز کرده به بانک برم یا حق برداشت و…به تنهایی برای من که به سن قانونی رسیدم هست؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای بار اول باید ایشون هم حضور داشته باشند تا امضای شما جای ولی ثبت بشه