رده بررسی مراحل کامل دریافت دسته چک صیادی

مراحل کامل دریافت دسته چک صیادی

بررسی

شرایط و مدارک گرفتن دسته چک چیست؟ +نمونه درخواست دسته چک

نویسنده: رده
3 خرداد 1400
دریافت دسته چک

مراحل لازم برای گرفتن دسته چک برای افراد حقیقی و حقوقی

برای دریافت دسته چک اگر یک شخص حقیقی مثل همه ما باشید، باید ابتدا مراحل زیر طی شود؛

 1. اول از همه باید یک حساب قرض الحسنه جاری داشته باشید که حداقل ۲ سال از زمان افتتاح آن گذشته باشد.

نکته: زمانی که می‌خواهید برای درخواست دسته چک به بانک بروید، حتماً یک فرد خوش‌حساب را که در همان بانک حساب دارد، به عنوان معرف همراه خود ببرید. خیلی تاثیر دارد!

 1. می‌بایست درخواست دریافت دسته چک را به رئیس شعبه تحویل دهید. برخی از بانک‌ها این امکان را فراهم ساخته‌اند تا کاربران از طریق اپلیکیشن‌ بانکی درخواست صدور چکشان را ثبت کنند.
 2. پس از ثبت درخواست، رئیس شعبه استعلام می‌گیرد. در صورتی که سوابق بانکی شما خوب باشد و نتیجه استعلام‌تان سفید باشد، اقدامات لازم برای تحویل دست چک به شما انجام خواهد شد.
 3. اما اگر در سوابق بانکی شما، سابقه چک برگشتی وجود داشته باشد، باید نسبت به رفع سوءاثر آن اقدام کنید و مجددا درخواست دهید.

اگر شما شخص حقوقی باشید هم همین مراحل را باید طی کنید. البته شرایط، مدارک و متن نامه درخواستی شما کمی متفاوت از یک فرد حقیقی است.

مدارک لازم افتتاح حساب برای افراد حقیقی

همان‌طور که خواندید، برای اینکه دسته چک به شما تعلق بگیرد، ابتدا باید یک حساب جاری در بانک موردنظر خود باز کنید. اگر می‌خواهید  حساب خود را افتتاح کنید و بعد از آن درخواست دریافت دسته چک بدهید به مدارک زیر نیاز دارید؛

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه (اتباع خارجی؛ گذرنامه و برگ اقامت معتبر)

نکته: اگر قرار است حساب توسط قیم باز شود، علاوه بر مدارک شناسایی دارنده حساب، وجود مدارک شناسایی قیم و قیم‌نامه یا وکالت‌نامه معتبر نیز ضروری است.

 • فرم افتتاح حساب تکمیل شده
 • یک قطعه عکس
 • در صورت مستأجر بودن، کپی اجاره‌نامه
 • کپی از تمامی مدارک شغلی
 • یکی از قبض‌های آب، برق، گاز و… برای نشان دادن آدرس و کدپستی دقیق محل سکونت
 • همراه داشتن معرف

مدارک لازم برای افتتاح حساب در افراد حقوقی

اگر به عنوان یک فرد حقوقی می‌خواهید حساب باز کنید و دسته چک بگیرید، همراه داشتن مدارک زیر ضروری است؛

 • درخواست افتتاح حساب بانکی با امضای صاحبان امضای مجاز شرکت
 • تایید امضای صاحبان امضای مجاز شرکت
 • اصل و کپی گواهی‌نامه ثبت شرکت یا شرکت‌نامه
 • اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه
 • اصل و کپی آخرین آگهی رسمی ثبت شرکت در روزنامه رسمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره شرکت

درخواست برای گرفتن دسته چک

خوانید که در همان ابتدای کار باید درخواستی برای گرفتن دسته چک خود تنظیم کنید و آن را به دست رئیس شعبه برسانید. این درخواست باید با لحن یک نامه اداری و رسمی و بسیار مختصر و مفید نوشته شود. سعی کنید که متن شما محترمانه و به دور از غلط املایی باشد. اگر این نامه را به طور حضوری به دست رئیس بانک می‌رسانید، آن را تایپ شده تحویل دهید.

نمونه درخواست دسته چک

برای اینکه راحت‌تر باشید، یک نمونه درخواست دریافت دسته چک برای یک فرد حقیقی را اینجا بخوانید؛

رئیس محترم بانک —– شعبه —–

با عرض سلام و احترام؛

اینجانب —– فرزند —– با کارت ملی به شماره —– و شماره شناسنامه —– صادره از —– و دارنده شماره حساب —– به دلیل نیاز مبرم به دریافت دسته چک برای انجام امور مالی، درخواست دریافت دسته چک از شعبه شما را دارم.

خواهشمندم با تقاضای اینجانب موافقت کرده و دستور فرمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

با تشکر

—–

قانون جدید چک چیست؟

شرایط دریافت دسته چک

متوجه شده‌اید یکی از شرایط لازم برای گرفتن دسته چک این است که حسابی داشته باشید که حداقل ۲ سال از افتتاح آن گذشته باشد.

پس اگر نیاز به اخذ دسته چک فوری دارید و از قبل هم حساب بانکی ندارید، برخی از بانک‌ها این امکان را فراهم آورده‌اند تا با تایید رئیس شعبه، فردی که به تازگی حساب باز کرده نیز بتواند دسته چک دریافت کند. این در صورتی است که در حساب درخواست‌کننده چک حداقل مبلغی بین ۵ تا ۱۰ میلیون موجودی داشته باشد.

اما سایر شرایط دریافت دسته چک از این قرار است؛

 • نداشتن هرگونه سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری
 • دائمی بودن محل کار یا داشتن سند ملکی
 • همراه داشتن یک معرف خوش‌حساب در بانک موردنظر

افراد حقوقی غیر دولتی هم باید علاوه بر شرایط دریافت دسته چک ذکر شده، یک سپرده بلندمدت ۵۰ میلیون تومانی داشته باشند که حداقل ۶ ماه از افتتاح آن گذشته و یک سال به سررسید آن باقی مانده باشد. علاوه بر این لازم است تا حداقل ۱۰ سال در شغل خود فعالیت داشته باشد.

چگونه بعد از تمام شدن برگ‌های چک، دسته چک جدید بگیریم؟

بر طبق قوانین بانکی کشور همه بانک‌ها موظف هستند تا اولین دسته چک مشتریان خود را ۱۰ برگی صادر کنند. بعد از اینکه آنها خوش‌حسابی خود را نشان دادند و برگه‌های دفترچه خود را به اتمام رساندند، دسته چک بعدی ۲۵ برگی و پس از آن هم دسته چک بعدی ۵۰ برگی صادر خواهد شد. برای اینکه هربار دسته‌چک جدیدی به شما داده شود باید حداقل ۸۰ درصد برگه‌های دسته‌چک قبلی خود را -بدون مشکل و تاخیر- پاس کرده باشید.

 

استعلام گرفتن از شخص متقاضی

حتما این سوال برایتان پیش آمده که وقتی رئیس بانک استعلام شما را می‌گیرد، کدام سوابقتان را مورد بررسی قرار می‌دهد و در چه صورتی درخواست شما مبنی بر دریافت دسته چک را رد می‌کند؟ جواب چندان سخت نیست؛ مهم‌ترین مساله برای رئیس بانک، احراز هویت شما و اطمینان حاصل کردن از این موضوع است که هیچ‌گونه سابقه چک برگشتی یا بدهی پرداخت نشده‌ای نداشته باشید. این را باید سامانه صیاد بانک مرکزی که به همه حساب‌ها و سوابق شما دسترسی دارد، بررسی و اعلام کند.

استعلام آنلاین چک برگشتی

شرایط معرف برای گرفتن دسته چک

داشتن معرف، یکی از شروط الزامی برای گرفتن دسته چک است. معرف شخصی است که دارای حساب بانکی بوده و قرار است شما را به بانک معرفی کند. بهتر است این فرد از گردش حساب خوبی برخوردار باشد. مهم‌ترین تفاوتی که میان معرف و ضامن وجود دارد این است که معرف هیچ‌گونه مسئولیت قانونی بر عهده ندارد.

 

سامانه صیاد چیست؟

طبق اعلام بانک مرکزی دسته‌چک تمامی بانک‌ها باید از طریق سامانه صیاد (صدور یکپارچه دسته‌چک) برای متقاضیان صادر شود که به آن اصطلاحا چک صیاد یا چک صیادی می‌گویند. در شیوه جدید، دسته‌چک‌های تمامی بانک‌ها کاملاً یک‌شکل و یک‌رنگ صادر می‌شوند که باهدف یکپارچه‌سازی و استانداردسازی طراحی‌شده و هویت اوراق بهادار را پیدا خواهد کرد. طبق روال، دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته‌چک نیستند و متقاضی دسته‌چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده و دسته‌چک برایش صادر می‌شود.

نحوه نوشتن چک

 

مزیت‌های دسته چک جدید صیاد

در این سامانه امکان استعلام از پیشینه صادرکننده چک برای دریافت‌کننده وجود دارد که بزرگترین مزیت برای کاهش آمار چک‌های برگشتی خواهد بود. با اجرایی شدن صدور دسته‌چک‌های جدید که علاوه بر متحدالشکل بودن، در نحوه صدور نیز از روش یکسانی پیروی می‌کنند، ارتباط متقاضی دسته‌چک با شعبه به ارتباط متقاضی با سامانه صیاد تغییر می‌کند.

بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی، فرآیند اعتبارسنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملاً مکانیزه می‌شود و امکان اینکه صدور دسته‌چک بر اساس روابط شعب و مشتریان شکل بگیرد، دیگر وجود نخواهد داشت. با راه‌اندازی این سیستم یک‌پارچه صدور چک، اطلاعات چک به‌صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می‌کند. این سیستم باعث منحصربه‌فرد بودن چک و آنلاین بودن آن بدون در نظر گرفتن بانک صادرکننده می‌شود.

 • خدمت غیرحضوری دریافت چک
 • رفع مشکل چک‌های جعلی و کاهش مخاطرات جعل برگه چک
 • استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء
 • عدم ارائه دسته‌چک به افراد دارای سوءعملکرد
 • افزایش اعتبار دسته‌چک با بررسی کامل و دقیق سوابق درخواست‌کننده
 • حذف قدرت شعب در صدور دسته‌چک

راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی

 امنیت دسته‌چک‌های جدید

طبق اعلام بانک مرکزی دسته‌چک‌های جدید صیادی که از طریق سامانه صیاد صادر می‌شوند دارای سه نوع ویژگی امنیتی هستند؛

 1. سری و سریال‌های چک به‌صورت برجسته چاپ‌شده که کاملاً قابل‌لمس هستند.
 2. واتر مارک و طرح مخفی در برگه چک وجود دارد که به‌راحتی توسط عموم مردم قابل‌تشخیص است.
 3. ویژگی‌های امنیتی حرفه‌ای که قابل‌تشخیص توسط ابزارهاست و برای بانکداران و اشخاصی که استفاده مستمر و مکرری از چک‌ها دارند قابل‌استفاده خواهد بود.

 

شماره چک یکتا چیست؟

یکی دیگر از تغییراتی که در دسته‌چک‌های جدید به وجود آمده، داشتن شماره یکتا است. شماره یکتا، شماره اختصاصی هر برگ چک است که به گیرنده چک امکان می‌دهد تا تنها با یک پیامک از میزان اعتبار فرد صادرکننده چک مطلع شود. با پیامک شماره یکتا به شماره‌ای که اعلام می‌شود اطلاعات‌پایه فرد صادرکننده چک برای گیرنده چک ارسال می‌شود که مشکلات ناشی از صدور چک‌های بی‌محل را به حداقل می‌رساند.

همچنین با این سامانه ابعاد چک‌های مختلف دولتی و خصوصی در یک استاندارد مناسب قرار می‌گیرد و درنتیجه امکان جعل این چک کمتر خواهد شد. در این خصوص وجه تمایز چک‌ها فقط درج نام و آرم بانک صادرکننده است. با صدور این نوع چک‌ها به‌محض اینکه اولین چک شخص برگشت بخورد، به دلیل وجود امکان استعلام و مطلع شدن افراد مبنی بر فاقد بودن اعتبار، امکان صدور چک جدید از سوی صادرکننده و دریافت آن از سوی دریافت‌کننده عملاً منتفی می‌شود.

چطور چک‌های صیادی را استعلام بگیریم

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

92 دیدگاه
 1. احسان می‌نویسد

  سلام وقت بخیر من نزدیک ۱۵۰ فقره چک صیادی ام برگشت خورده از طریق انتقال چک صورت گرفته و تمام حساب های بنده مسدود شده آیا بنده بعد از چه مدتی میتوانم حساب بانکی مجدد داشته باشم

  1
  13
  1. reza می‌نویسد

   آآآآآخخخخخخخ من شخص مورد نظرمو پیدا کردم
   سلطان من شرکت ثبت کردم و تاتن به شدت دنبال دسنه چکم که زودتر قرارداد کاریمو ببندم
   باتوجه به سابقه شایان و قوی شما توی این زمینه ممنون میشم راهنمایی کنین

  2. جابر می‌نویسد

   شما دیگه دوره آفرینش بعدی کره زمین به فکر چک باش

   1
  3. کوروش می‌نویسد

   عزیزم شما خیییییییلی خوبی
   فقط جسارتا، خواهش میکنم یکم گذشت داشته باش و بذار دوزارم بقیه گیرشون بیاد .
   داداچ تو با صد و پنجاااااااااه فقره چک برگشتی بازم دنبال گرفتن دسته چکی؟!؟!:)
   خداییش ادم دلش میسوزه چقد تو کمرو و خجالتی هستی اصلا این بانکها خیلی کثافتن که به تو دسته چک نمیدن:):):)

   40
   3
 2. عین اله کریمیان می‌نویسد

  با سلام وسلامتی چک صیاد خیلی چک مهم وباارزش ی هم از نظر اقتقادی هم ازنظر پرداخت خیلی جالب است وشخص که کالا وخدمات انجام میدهد وچک صیاد دریافت میکند خیالش از پرداخت راحته

  2
 3. sahar می‌نویسد

  سلام ببخشید برای دهیاری که ما مسیول مالیش هستیم بخوایم چک صادر کنیم چه جوریه بانک برام همراه بام نصب کرده ولی فقط حسابهای خودم که تو بانک ملی دارم میاد و اصلا حساب دهیاری توش نیست امکانش هست با همون اطلاعات حساب خودم وارد بشم و چک دهیاری رو ثبت کنم یا نه حتما باید اطلاعات حساب دهیاری هم برام بیاد

  1. مصطفی می‌نویسد

   باید دهیاری شمارا به عنوان کاربر امینِ حساب دهیاری به بانک معرفی کنند تا شما امکان ثبت صدور،انتقال و دریافت چک را داشته باشید.

 4. a azizi می‌نویسد

  ممنون از مطالب خوبتون

  1
 5. a azizi می‌نویسد

  ممنون از مطلب خوبتون، لطفا برای استعلام چک صیادهم توضیح بدین
  من با نرم افزار ساد24 استعلام گرفتم معتبرهستیا فقط از طربق سامانه پیامکی استعلام بگیرم؟

  1
  1. مهدی می‌نویسد

   منم از ساد استفاده میکنم خیلی نرم افزار خوبیه فک نکنم پیامک لازم باشه دیگه

  2. رده می‌نویسد

   چون هر بانک شرایط ویژه و اختصاصی داره نمیشه توضیح کلی داد. ولی استعلام از اپلیکیشن بانکی بهتر و مطمئن‌تره.

 6. مهدی می‌نویسد

  سلام من چک قدیمی داشتم تمام شده تو بام رفتم گزینه ای نداره برای درخواست دسته چک جدید باید چیکار کنم

  2
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به بانکتون حضوری مراجعه کنید.

 7. علی می‌نویسد

  سلام من دسته چک گرفتم ۲ روزه بعد ثبت چک که میخوام انجام بدم شماره صیاد وارد میکنم خطا میزنه شماره صیاد قدیمی میباشد …. همچین چیزی چکار کنم

  1
 8. سعیدیوسف وند می‌نویسد

  سلام بنده ازجانبازان وحقوق بگیران دربانگ دی هستم چطورمیتونم دسته چک بگیرم ممنونم

  5
 9. ملیحه می‌نویسد

  سلام ی سوال داشتم.. من چک صیادی دارم اشتباها ثبتش کردم متاسفانه تاریخش و باید برا 2مرداد میزدم برا5 اردیبهشت ک گذشته هست خورده. بانک رفتم گفتن مانعی نداره شخص حقوقی حقوقی قبول نکرده امکان ویرایش نداره؟

  10
  3
 10. زهرا می‌نویسد

  سلام بنده دسته چک قدیمی بانک شهر دارم الان برای تعویض و تبدیل به چک صیادی حتما باید به شعبه صادر کننده اولیه مراجعه کنم؟

  1
  19
 11. الی می‌نویسد

  سلام چطور میتونم چک صیادی رو باطل کنم؟ فردی که چک بهش دادم قبولش نکرد و من پول براش شبا کردم، چک تو سامانه تایید کردم، الان چطور باطلش کنم؟

  2
  8
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   از چه روشی برای ثبت در صیاد استفاده کردید؟
   فوری با بانکتون تماس بگیرید.

 12. رامی امامی می‌نویسد

  سلام من چک گشیدم متوانم پول طرف را بدم چک پس بگیرم در ضمن ثبت کردم

  3
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   روش‌های برخورد با چک، تفاوتی با گذشته نکرده. چک رو بگیرید و اگه در سامانه صیاد ثبتش کردید، باطلش کنید.

 13. مصطفی نوروزی می‌نویسد

  سلام، حال چنانچه یک برگ چک صیادی برگشت بخورد ووجه چک فردای همان روز واریز شود، چک برگشتی قابل رفع سوء و دریافت دسته چک جدید امکان پذیراست

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله ۱۰ روز برای تامین وجه فرصت دارید تا چک شما در سیستم بانکی کشور یه عنوان برگشتی ثبت نشود. ولی حتما با بانک‌تان در تماس باشید.

   1
 14. بانو می‌نویسد

  سلام من میخام شراکت کنم وچک بگیرم .چک صیاد نیس چکار کنم به مشکل میخورم ؟

  3
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مطلب ما درباره دریافت دسته‌چک رو مشاهده کنید.

 15. امیرعلی می‌نویسد

  سلام من دسته چکم رو از بانک سپه تو شهرستان گرفتم
  الان برگه های دسته چکم تموم شده و همه وصول شدن
  الان من تهران زندگی میکنم آیا میتونم دسته چک قدیمیم رو بدم تو تهران دسته چک جدید بگیرم یا باید برم به شعبه ای که تو شهرستان دسته چکم رو صادر کرده ؟

  28
  9
 16. ناشناس می‌نویسد

  درود برشما
  کاسب هستم و حساب فعال دارم که گردش مالی بدی هم نداره!
  پروانه کسب هم دارم.
  اما تا قبل از سال ۸۷ چندین چک برگشتی داشتم. از اون موقع هم دیگه باچک کار نکردم!
  به من چک صیاد تعلق میگیره یا بهم نمیدن؟!

  12
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   با توجه به گذشت زمان بسیار از چک برگشتی‌تون نباید مشکلی برای صدور دسته‌چک جدید باشه، مگر اینکه حکم قضایی براتون صادر شده باشه. حتما با بانک مشورت کنید.

 17. سمیرا می‌نویسد

  من برای گرفتن کارت بازرگانی چک صیاد می خوام حالا من از کجا جواز کسب و سند یا قولنامه محل کسب بیارم من تا کارت بازرگانی نگیرم که جواز کسب ندارم میشه یه راهنمایی کنید

  4
  1
 18. میثم می‌نویسد

  خوب من الان چکم صیاده ولی تاریخ اعتبار نداره باید برم عوض کنم چطوری چرا اطلاع رسانی درست نمیکنید حالا تو این کرونا باید بریم بانک خدا لعنت کنه خدا لعنت کنه

  1
  1. رده می‌نویسد

   لازم نیست هیچ چکی رو تعویض کنید. چک شما تا زمان صادر شدن دسته‌چک جدید اعتبار دارد.

   3
   2
 19. علی می‌نویسد

  سلام.من چند برگه واسه ضمانت دادم. الان میرم برای دسته چک جدید رییس بانک میگه باید شیش برگه بیاری تا جدید بدیم. قانون چیه در این مورد؟چند برگه باید پاس شده باشه؟ اگر کسی همه برگه چکاشو برای ضمانت داده باشه تکلیف چیه؟

  8
  3
 20. روح الله می‌نویسد

  من خودم دسته چکم رو اینترنتی گرفتم یه هفته هم طول کشید

  2
  1. سجاد می‌نویسد

   سلام. از کجا به صورت اینترنتی دسته چک گرفتین؟

 21. سارا می‌نویسد

  سلام منظورشون چیه دقیقا؟یعنی اگه خط خوردگی داشته باشه چک میتونیم ازطریق این سامانه کاری کنیم که چکمون برگشت نخوره؟

  2
 22. مصطفی می‌نویسد

  سلام
  بنده سه تا چکم برگشت خورده رفتم سوء اثر زدم رو حسابم
  الان وضعیت حسابم سفیده
  آیا میتونم دوباره چک بگیرم یا نه؟

  3
  4
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چرا نتونید وقتی تمام مراحل سوءاثر رو انجام دادید؟

 23. […] نحوه تعویض و شرایط دریافت چک صیادی […]

  1
  1
 24. حامد می‌نویسد

  سلام حالا باید دسته چک های قدیمی ببریم بانک عوض کنیم چک صیاد بگیریم بعدشم چطوری باید موقع چک دادن تو سامانه ثبتش کنیم من هرکاری کردم قسمت ثبت پیدا نکردم

  5
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   -برای تعویض دسته‌چک قدیمی با بانک‌تون مشورت کنید.
   -هنوز سامانه ثبت چک معرفی شده. احتمالا انتهای آذرماه رونمایی میشه.

   1
 25. […] نحوه تعویض و شرایط دریافت چک صیادی […]

  1
  1
 26. محمدی می‌نویسد

  واقعا برای من عجیبه که نوشتن مزایا
  گرفتن قدرت شعب در صدور چک( در صورتی که برای دریافت چک باید به رئیس شده درخواست بدیم)
  کاملا غیر حضوری( یه جوک بی مزه:))))))

  دیگه چه مزیتی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  9
 27. سعید چنانی می‌نویسد

  سلام چگونه درخواست دسته چک جاری طلایی که به بانک سپه شعبه افتتاح کنده حسابم دادم رابه صورت بدون مراجعه به شعبه پیگیری کنم آیا سایت خاصی برای پاسخگویی وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمایید پاسخ به ایمل لطفا

  21
  6
 28. سید می‌نویسد

  نگران نباشید…
  فردا یک خواب دیگه می بینند میگن این چک ها هم باطل بعد واسه چاپ دسته چک جدید توکاغذش میمونند دقیقا مثل کارت های ملی هوشمند که 4 ماهه توانتظاریم چون بدنه کارت رو باید واردکنند!!
  رفتم بانک گفتند این چکها رو دیگه قبول نمی کنیم! نه چک برگشتی دارم نه بد حسابم رئیس شعبه میگه 10 تا 12 روز طول میکشه تا دسته چک بیاد!!! گفتم مگه میخواد از بانک سوئیس بیاد؟میگه کاغذش وارداتیه
  واسه همین طول میکشه!!
  یه نفرنیست بگه خوب اول فکرکاغذش رو میکردید بعد طرح رواجرامیکردین.

  109
  8
  1. داود می‌نویسد

   خوشت نمیاد میتونی جمع کنی از کشورم بری

   51
   271
   1. رضا می‌نویسد

    سلام.چیزی که برای خودت نمی پسندی برای دیگران هم مپسند.نتیجه عدم اجرای قانون و تعهدبه اجرای ان چیز دیگری جز این نیست.

 29. مظاهر می‌نویسد

  برای تعویض دسته چک باید به همان شعبه صادر کننده دسته چک مراجعه کرد یا الزامی نیست؟

  71
  21
 30. Saeed می‌نویسد

  من دسته چک قراره بگیرم منتظرم سامانه صیلدم

  10
  8
تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد