رده بررسی راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی

راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی

بررسی

چک بعد از چه مدتی باطل می‌شود؟ رفع سوءاثر چک چند روز طول می‌کشد؟

نویسنده: رده
19 شهریور 1402

رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟ فرض کنید به هر دلیل (فراموشی، همزمانی چند چک یا…) حساب شما به اندازه مبلغ چک موجودی ندارد و نتوانسته‌اید مبلغ را تامین کنید. در نتیجه چک شما به هر دلیلی برگشت خورده و نام شما در لیست بدهای سیستم بانکی(!) ثبت شده است. حالا شما باید با رفع سوءاثر چک کاری کنید که نامتان از این بلک‌لیست خارج شود و بتوانید از خدمات و تسهیلات بانکی بهره‌مند شوید.

جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید، متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک، پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی، ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد از جمله محرومیت‌های سختگیرانه‌ای است که برای چک برگشتی‌ها اعمال می‌شود.

همه چیز درباره قانون جدید چک

مراحل رفع سوء اثر چک برگشتی

طبق آخرین بخشنامه‌های بانک مرکزی یکی از شرایط زیر باید برای رفع سوءاثر چک برگشتی محقق شود که ۲ بخش کلی دارد؛ با وجود لاشه چک و بدون آن.

رفع سوء اثر چک اگر لاشه چک موجود است

تأمین موجودی چک برگشتی

باید مبلغ کسری موجودی را به سپرده جاری خود واریز کنید و بانک پس از رفع برگشت چک و پرداخت مبلغ آن به دارنده چک، نسبت به رفع سوءاثر از سابقه چک برگشتی شما اقدام می‌کند. اما نکته اینجاست که برای رفع سوءاثر چک باید دوبرابر مبلغ روی چک را به حساب جاری واریز کنید. مثلا اگر مبلغ روی چک ۱۰میلیون تومان بوده و برگشت خورده، برای پاس شدن چک باید دوبرابر مبلغ آن – یعنی ۲۰میلیون تومان- به حساب‌تان واریز کنید. بانک مبلغ واریزی را با اطلاع شما مسدود می‌کند تا زمانی که دارنده چک برای گرفتن مبلغ کامل چکش مراجعه کند. ۴۸ساعت بعد از نقد شدن چک هم شما امکان برداشت مبلغ مازاد نسبت به رقم روی چک را از حساب‌تان خواهید داشت.

نکته: حالا اگر به هر دلیلی دارنده چک مراجعه نکرد، تا حداکثر یک سال این مبلغ نزد بانک می‌ماند. پس برای برداشت مازاد پول فراموش نکنید دارنده چک حتما باید آن را نقد کند.

ارائه لاشه چک برگشتی

شما موفق شده‌اید خارج از چارچوب بانک با دارنده چک توافق کنید (دادن چکی دیگر یا پرداخت مبلغ چک یا هر روش معمول دیگری)، وظیفه شماست که لاشه چک برگشتی را به بانکتان ارائه کنید و بانک موظف است در قبال آن به شما رسید تحویل ده و مراحل رفع سوء اثر چک را به انجام برساند.

رفع سوءاثر چک بدون لاشه چک

ارائه رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع چک به بانک

بیایید فرض کنیم به هر دلیل لاشه چک برگشتی در دسترس نیست (پاره شده، مفقود شده، سوخته، دزدیده شده یا…)، ذی‌نفع چک (یعنی دارنده کنونی چک برگشتی که باید در ازای چک، پول بگیرد) می‌تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خود را اعلام کند و بانک با دریافت این رضایتنامه رسمی و قانونی، باید نسبت به رفع سو اثر از چک برگشتی و ابطالش اقدام کند.

نکته: چنانچه دارنده یا ذی‌نفع چک شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیردولتی باشد، می‌تواند با ارائه نامه رسمی، رضایت خود را اعلام کند و بانک با دریافت این نامه باید مراحل قانونی رفع سوءاثر از چک را انجام دهد.

واریز مبلغ چک به سپرده قرض‌الحسنه جاری و مسدود کردن آن به مدت ۲ سال

حالا بیایید فرض سخت‌تری کنیم؛ دارنده یا ذی‌نفع چک آنقدر در دسترس نیست که؛ به بانک برود و چک را نقد کند یا بشود لاشه چک را از او گرفت یا حتی رضایتنامه محضری بدهد. در این صورت تکلیف صاحب چک و وضعیت چک برگشت‌خورده‌اش چه می‌شود؟

قانون برای این هم اینطور پیش‌بینی کرده تا از چک شما رفع سوءاثر شود؛ شما می‌توانید با واریز معادل کسری موجودی‌تان به سپرده قرض‌الحسنه جاری خود، درخواست مسدود شدن این مبلغ را بکنید؛ برای پرداخت چک برگشتی به همان دارنده چک تا زمان مراجعه‌اش به بانک و حداکثر به مدت 24 ماه.

در این شرایط بانک شما موظف است در ۵ روز کاری، طی نامه‌ای، تأمین وجه چک را به اطلاع دارنده یا ذی‌نفع چک برساند. یعنی همان فردی که گواهی‌نامه عدم پرداخت به نامش صادر شده. سپس برای سوء اثر از چک شما اقدام کند.

نکته: البته این مورد یک شرط دارد؛ سپرده قرض‌الحسنه جاری شما که می‌خواهید پول را در آن واریز کنید و درخواست مسدودی بدهید، قبلا توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد.

ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

در کنار همه این شرایط، اگر به هر روشی موفق شدید از مراجع قضایی، حکمی مبنی بر رفع سوءاثر چک بگیرید، بانک موظف است پس از اطمینان از صحت حکم و زمان آن، برای رفع سو اثر چک شما اقدام کند.

انقضای مدت نگهداری سوابق چک‌های برگشتی در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی

این آخرین مورد از روش‌های رفع سوءاثر چک است؛ در صورتی که شما -به هر دلیلی- برای به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام نکردید و مشکلی هم با سیستم بانکی کشور پیدا نکردید (یعنی نیازی به دسته‌چک جدید نداشتید یا وام و تسهیلاتی از بانک نمی‌خواستید و…) پس از انقضای مدت ۳ سال از تاریخ صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت آن، به‌صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌شود. (قبل‌تر، این مدت انقضای چک برگشتی ۷ سال بود که به ۳ سال کاهش پیدا کرده)

 

مدت زمان رفع سوء اثر چک برگشتی

بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به‌منظور آگاهی مشتری از سوابق چک‌های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، اقدام به ارائه صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی با درج تاریخ برگشت چک کند تا صاحب چک، بداند چطور در بلک‌لیست بانک مرکزی ثبت شده است.

استعلام آنلاین چک برگشتی

اگر یکی از روش‌های شرح داده شده برای رفع سوءاثر چک برگشتی را انجام دادید و بانک کار حذف نام شما از لیست بدهای بانکی را آغاز کرد، ۷ روز کاری و حداکثر ۱۰ روز برای انجام مراحل رفع سوءاثر وقت لازم است. بعد از این ۷ تا ۱۰ روز، می‌توانید با استفاده از لینک بالا به‌صورت آنلاین حذف یا وجود چک برگشتی را استعلام کنید و اگر همچنان چک برگشتی از سوابق شما حذف نشده بود، باید حضوری به بانکتان مراجعه کنید و پیگیری کنید. اگر حذف شده بود که خب همه چیز بر وفق مراد است و می‌توانید از بقیه خدمات بانکی استفاده کنید.

 

هزینه رفع سوء اثر چک برگشتی

غیر از مبلغی که باید برای کسر موجودی حسابتان تامین کنید، خود مراحل درخواست رفع سوء اثر چک برگشتی در بانک‌ها هم کارمزدی جداگانه دارد. بد نیست بدانید درخواست ثبت چک برگشتی (یعنی صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت) ۱۲ هزار تومان و رفع سو اثر چک برگشتی در تمامی بانک‌ها 12+2 هزار تومان (در ۲ مرحله و در جمع ۱۴ هزار تومان) کارمزد دارد. یعنی بانک‌ها از هر چک برگشتی -بی‌چک و چانه!- ۲۶ هزار تومانی کسب می‌کنند.

راهنمای گام به گام برگشت زدن چک

فرصت 10 روزه برای رفع سوء اثر چک برگشتی

طبق ضوابط جدید، مشتری که دارای چک برگشتی است 10 روز فرصت دارد تا از چک برگشتی خود رفع سوء اثر کند. درصورتی‌که مشتری از مهلت داده‌شده 10 روزه برای رفع سوء اثر، چک برگشتی خود استفاده نکند، بانک مرکزی موظف است اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه عدم پرداخت را از طریق سامانه‌های مربوط، در دسترس بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیر بانکی و عموم مردم قرار دهد.

 

شرایط جدید افتتاح حساب‌جاری دارای چک برگشتی

طبق قوانین و مقررات بانکی اگر شما سابقه چک برگشتی و یا بدهی غیر جاری داشتید، مجاز به افتتاح حساب‌جاری نبودید. اما با اصلاحیه‌ای که شورای پول و اعتبار انجام داد، این ممنوعیت برداشته شد. با توجه به اصلاحیه صورت گرفته ازاین‌پس اشخاص حقیقی و حقوقی که فاقد شرایط اخذ دسته‌چک یا بدهی غیر جاری هستند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند. البته این شرایط تنها برای حساب‌جاری بدون دسته‌چک است و اشخاص برای دریافت دسته‌چک باید مفاد مربوط به آن را رعایت کنند. حالا حساب جاری بدون دسته‌چک به چه دردی می‌خورد؟!

 

شرایط دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سو اثر

صدور دسته‌چک جدید برای اشخاصی که خارج از اراده و کنترل خود و به دلیل شرایط بیرونی دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده‌اند که بیشتر معطوف به بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی می‌شود، دارای ۴ شرط اساسی است؛

 1. ارائه اظهارنامه مالیاتی ثبت‌شده نزد مرجع مالیاتی
 2. ارائه لیست واریز حق بیمه ثبت‌شده در سازمان تأمین اجتماعی
 3. صدور دسته‌چک موجب تسهیل در تداوم فعالیت و پیشگیری از تعطیلی واحد اقتصادی شود
 4. صدور دسته‌چک موجب حفظ اشتغال و جلوگیری از تعدیل نیروی انسانی شاغل در واحد اقتصادی شود

مراحل کامل دریافت دسته چک

مراحل دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سوءاثر

متقاضی دریافت دسته‌چک جدید که دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده است، در صورت داشتن شرایط ذکرشده، باید درخواست خود را همراه با مصوبه هیئت‌مدیره و مستندات توجیهی را که به امضای مدیرعامل بانک رسیده است، برای بانک مرکزی ارسال کند. بانک مرکزی نیز بعد از بررسی شرایط مشتری، نسبت به تمهید شرایط لازم برای اعطای دسته‌چک به مشتری اقدام خواهد کرد. صدور دسته‌چک جدید برای مشتریانی که حساب‌جاری‌شان به دلایل قانونی یا با تصمیم مرجع قضایی مسدود شده باشد، همچنان ممنوع است.

سوالات متداول درباره رفع سوءاثر چک برگشتی

رفع سوء اثر چک برگشتی چند روز طول می‌کشد؟

هفت روز کاری و حداکثر ۱۰ روز برای انجام مراحل رفع سوء اثر وقت لازم است.

هزینه رفع سو اثر چک برگشتی چقدر است؟

درخواست ثبت چک برگشتی (یعنی صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت) ۱۲ هزار تومان و رفع سو اثر چک برگشتی هم ۱۴ هزار تومان کارمزد دارد.

چک برگشتی بعد از چند سال از سیستم پاک می‌شود؟

بعد از ۳ سال

امکان افتتاح حساب برای فردی که دارای سابقه چک برگشتی است، وجود دارد؟

بله، اشخاص حقیقی و حقوقی که فاقد شرایط اخذ دسته‌چک یا بدهی غیر جاری هستند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

281 دیدگاه
 1. مجید می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من یک چکی مبلغ دومیلیون تومان دسته کسی امانت گذاشتم که با هم کار میکردیم بعد یک مدتی که با هم کاری انجام ندادم روی چک اقدام کرد چک را برگشت زد من مبلغ چک را در حسابم مسدود کردم بعد یک سال چک رفع سو کردم ایا باز میتواند روی لاشه چک اقدام کند

 2. مجید ترابی می‌نویسد

  کارت ایثاررزمندگان باسابقه ۷۷۱روز سابقه جبهه ازسپاه دارم با۵درصد آیا این وام که نوشتین شامل ماهم میشودیا باید کار ایثار بنیاد داشته باشم لطفآ راهنمایی فرمایید

 3. رضا ستاری می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من چکهای قدیمی برگشتی که ۸سال از برگشت خوردنشان گذشتع بود،دو سال پیش رفع اثر کردم تازه تقاضای دسته چک صیادی کردم و برگه صدور دسته پر کردم بانک گفته ده روز طول میکشه احتمال داره بانک مرکزی از دادن دسته چک به من جلو گیری کنه ؟ ممنون

  3
 4. فرهاد روحی می‌نویسد

  با سلام
  بنده متمایل به استفاده از خدمات رفع سو اثر هستم
  تقریبا 6 سال از تاریخ برگشت گذشته اما سوء اثر نشده. مبالغ چک هم داخل حساب تامین شده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 5. مهرداد میرزایی می‌نویسد

  سلام من یه دسته چک 25برگ داشتم 3تا چک کشیدم بقیه اش بچه ام کوچکی رفته همش پاره کرده بود باید چکار کنم

 6. قادرحسن زاده می‌نویسد

  باسلام..شرمنده دادشم یک چک برگشتی داشت که سال ۹۵ازطرف یک آدم ناشناس برگشت داده شده بودولی طرع دعوانشده بودنه به گیفری ونه به حقوقی وداداشم سال۱۴۰۰به دلیل گذشت زمان ازراه قانونی چک راسواثرکرد..ولی سال ۱۴۰۱طرف دعواشومطرح کرده بودودوبارازطرف دادگاه برای برادرم ابلاغیه اومده بودولی متاسفانه متوجه ابلاغیه نشده بود حال به پرداخت اصل خواسته ودیرکردچک محکوم شده واجرایه براش صادرشده….البته این چک برادرم کم کرده بودچک سفیدرود دستش نه امصاونه نوشته ونه تاریخش مال اون نیست وهیچ قراردادی هم درمابین اومانیست بابت این چک ممنون میشم اکه راهنمای کنیدتاجلب صادرنشده

 7. Yusef می‌نویسد

  سلام.من ۶تاچک برگشتی دارم.مال سال ۹۶ هستن بعضی هاشون معلوم نیست دست کیه.زمانی برگشت خورده دیگه دنبالش نگرفتن.تمام حسابام هم بسته شدن جچطوری میتونم رفع اثرشون کنم.

  1
  1. سعید محمدی می‌نویسد

   خود بانک مکلف است بعد از گذشت 3 سال اقدام به رفع سو اثر از چک کند .در صورتی که انجام نشده باشد شما می توانید تشریف ببرید بانک و این درخواست را ثبت کنید .

 8. محمد کریمی می‌نویسد

  سلام.وقتتون بخیر.من سال ۱۴۰۰ یک چک به مبلغ یک و پونصد کشیدم که برگشت خورد.ولی زود با طرف تسویه کردم متاسفانه لاشه چک رو نگرفتم یعنی ندارم.الان تو اعتبارسنجی میزنه دارای چک برگشتی.الان باید چیکار کنم؟

  1
  1
 9. ایوب نوری می‌نویسد

  سلام من 3ساله 7تا چک برگشتی دارم و از خدمات وام و ضامن شدن محروم هستم سه تاش مربوط به مسکن و شهرسازی هست و 7تا چک برگشتی 81 میلیون میشه آیا مشمول قانون رفع اثر سه سال میشم یا بایدچکار کنم

  8
  2
 10. نرگس می‌نویسد

  سلام.من الان ۴سال چندتا چک برگشتی دارم دوتا تا ازچکام رو برا کسی دادم برگشت زدن ولی این دونفر الان ۳ساله پیداشون نیست که پولو بدیم دستی و چکو بگیریم مبلغ انچنانی هم نیست به بانک هم مراجعه نمیکنن که مبلغو بگیرن چک رفع اثر بشهنه میتونم وام بگیرم نه صامن بشم نه حساب باز کنم چکام بعد ۳سال هم رفع اثر نشده نمیدونم چکارکنم

  6
  5
  1. سعید محمدی می‌نویسد

   سلام دوست عزیز شما در صورتی که بعد از گذشت 3 سال چک رفع سو نشده .راه دیگری این است که با مراجعه به بانک و واریز مبلغ چک به حساب و مسدود کردن مبلغ چک می توانید چک خود را رفع سو کنید . گویا تا 2 سال اگر طرف اقدام به برداشت آن مبلغ نکند آن مبلغ نیز به خود شما برگشت داده می شود

   1
  2. امیررضا می‌نویسد

   تشریف ببریدبانک مربوطه نامه درخاست مشمول زمان پرکنید بعدازیک هفته تاپانزده روزاگر شکایتی روی این حساب و چکهاتون نباشه رفع اثرمیشه

 11. تورج سیفی می‌نویسد

  متاسفانه با این که از زمان چک هام هفت سال می‌گذشت بانک مرکزی رد کرد و بانک مبلغ کل چک هارو مسدود کرد تا رفع سو اثر کنه

 12. تورج سیفی می‌نویسد

  هفت روز کاری هست ک میگذره از درخواست رفع سو اثرم ولی خبری نشده
  بنظرتون کی پاک بشه؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متاسفانه سیستم پیچیده‌ای است و هیشکی نمتونه مطمئن باشه و روزی رو اعلام کنه.

   1
 13. محمدرضا می‌نویسد

  وقت بخیر بنده در پرداخت اقساط خودرویی که از نمایندگی خریدم چند تا چکم برگشت خورد و البته حسابم رو با نمایندگی صاف کردم و سند خودرو ام رو دریافت کردم اما چک هام رو رفع سوءاثر نکردم و از مهلت 10 روزه رفع سوءاثر که در متن گفتین چند ماه میگذره، آیا رفع سوءاثر از چک حتماً لازمه و اینکه الان که چندین ماه از مهلت 10 روزه رفع سوءاثر گذشته آیا برای رفع سوءاثر هر کدوم از چک ها باید مبلغ بیشتری از 26 هزار تومان (طبق گفته متن) پرداخت کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در اولین فرصت با لاشه چک‌ها به بانک مراجعه کنید تا مشکلی براتون پیش نیاد. قوانین بانک مرکزی برای ارئه چک داره روز به روز سخت‌تر میشه.

   1. محمدرضا می‌نویسد

    ممنون از راهنمایی تون، در اولین فرصت اقدام خواهم کرد.

    2
 14. تورج سیفی می‌نویسد

  منظور از شکایت در تبصره حذف سو اثر چک بعد از سه سال حکم دادگاه هست؟
  مثلا آیا کسی چکش برگشت بخوره شکایت کنه طرف قبل این ک پرونده بره دادگاه پول طرف رو بده چک رو بگیره آیا این شکایت محسوب میشه و نمیتونه رفع سو اثر کنه؟
  یا منظور از واژه شکایت حکم دادگاه میباشد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مشخص‌تر بنویسید بشه بررسی کرد. سیستم بانکی هر سه سال آپدیت میشه . چک‌ها بی‌اثر میشن. ولی در مثال شما، اگه بعد از پرداخت مبلغ چک، رضایتنامه محضری از فرد گرفته بشه، شکایت محسوب نمیشه.

   1
   1. تورج سیفی می‌نویسد

    دو هفته ای اوکی میشه رفع سو اثر ؟

    1. رده می‌نویسد

     بین حرف و دستوالعمل تا عمل، فاصله هست همیشه! 🙂

   2. تورج سیفی می‌نویسد

    شما میگید بعد از سه سال از تاریخ برگشت چک خود به خود پاک میشه به شرط این ک شکایت نشده باشه،درسته؟
    منظور از شکایت اینجا حکم قضایی هست یا چی
    مثلا یکی شکایت کنه علیه شما بعد رضایت داده باشه چی
    فک کنم منظور از شکایت اینه که تا امروز طرفین در شکایت و دادگاه باشن
    درسته؟

    1. رده می‌نویسد

     منظور «پرونده باز» در محاکم قضایی است. اگه به رضایت ختم شده باشه که پرونده باز محسوب نمیشه.

     1. تورج سیفی می‌نویسد

      توی سیستم بانک مشخص میشه ک برای این چک شکایت شده یا نه؟یا بانک باید استعلام بگیره از مراکز قضایی؟
      و اصولاً چند روز می‌کشه این پروسه؟

      1
     2. رده می‌نویسد

      استعلام میگیره و خودتون بهتر میدونید که نامه‌نگاری در سیستم اداری زمان مشخصی نداره.

      1
 15. رضا می‌نویسد

  باسلام بنده سال93تعداد3فقره چک هرکدام به مبلغ 400هزارتومان میباشندجمعا1200هزارتومان بدهکارم چکارکنم که تزروسیستم برداشته شوندالان به خاطریه حیاب معمولی هم مشکل دارم خواهشمندم راهنمای شوپ باتشکر

 16. علی می‌نویسد

  سلام بنده دارای چک برگشتی می باشم الان بانک حساب قرض الحسنه باز نمیکنه برای
  راهی هست برای حساب باز کردن کمکم کنید شدید گیرم

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مهم‌ترین راه اینه که رفع سوءاثر کنید از چک برگشتی‌تون.

 17. ارمان می‌نویسد

  سلام بنده به خاط یک سری مشکلات حسابم از دادگاه مسدوده
  الان 2چک برگشتی دارم. بردم بانک سواثر کنم میگه هزینه سو اثرو سیستمی بر میدارم ما نقدی نداریم ولی من حسابم مسدوده ونمیشه از سیستم برداشت کنن کل بانک خصوصی و دولتی گشتم همشون میگن ما نقدی هم داریم ولی بانک مسکن میگه ما نقدی نداریم که هزینه سو اثر چکو بدم الان من چیکار کنم
  لطف این مشکل بانکتونو حل کنید

  2
  1
 18. امینی می‌نویسد

  سلام بنده به خاط یک سری مشکلات حسابم از دادگاه مسدوده
  الان 2چک برگشتی دارم. بردم بانک سواثر کنم میگه هزینه سو اثرو سیستمی بر میدارم ما نقدی نداریم ولی من حسابم مسدوده ونمیشه از سیستم برداشت کنن کل بانک خصوصی و دولتی گشتم همشون میگن ما نقدی هم داریم ولی بانک مسکن میگه ما نقدی نداریم که هزینه سو اثر چکو بدم الان من چیکار کنم
  لطف این مشکل بانکتونو حل کنید

  1
 19. امینی می‌نویسد

  سلام بنده به خاط یک سری مشکلات حسابم از دادگاه مسدوده
  الان 2چک برگشتی دارم. بردم بانک سواثر کنم میگه هزینه سو اثرو سیستمی بر میدارم ما نقدی نداریم ولی من حسابم مسدوده ونمیشه از سیستم برداشت کنن کل بانک خصوصی و دولتی گشتم همشون میگن ما نقدی هم داریم ولی بانک مسکن میگه ما نقدی نداریم که هزینه سو اثر چکو بدم الان من چیکار کنم
  لطف این مشکل بانکتونو حل کنید

  1
 20. خالد محمودی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من سه فقره چک برگشتی دارم که لاشه هاشون پیش خودم هستن ببرم تحویل بدم بانک ایا میتونم دوباره دسته چک بگیرم ممنون میشم

  5
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید مراحل اداری و پروسه‌اش در سیستم بانک مرکزی طی بشه، بله میتونید. ولی چندین ماه طول می‌کشه.

 21. خالد محمودی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من سه فقره چک برگشتی دارم که لاشه هاشون پیش خودم هستن ببرم تحویل بدم بانک ایا میتونم دوباره دسته چک بگیرم ممنون میشم جواب بدید

 22. الیاس می‌نویسد

  والا هنوز بعداز گذشت 9 سال چک برگشتی داشتم هنوز ازسیستم پاک نشده آخرش بعداز ۹سال مجبورشدم اندازه کل مبلغ چک پول بزارم حساب و هنوز این مبلغ تو حسابم بسته هست وقابل برداشت نیست

  3
  1
 23. مسعود می‌نویسد

  سلام من دسته چک و حساب جاریم مال یک‌شهره،اما الان تو شهر دیگه زندگی میکنم،واسه رفع سو چک باید به بانک‌صادرکننده دسته چک برم یا نه هر شهری که هستم میتونم انجام بدم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بستگی به بانکتون داره که این خدمات در هر شعبه رو ارائه میده یا نه. ولی اغلب بانک‌ها شما رو ارجاع میدند به بانک صادرکننده دسته‌چک.

   2
 24. مسعود می‌نویسد

  سلام،من تو یک‌شهر دیگه حساب جاری دارم و الان چندساله شهرمحل زندگیم عوض شده برای رفع سواثرچک باید به شهر صدور دسته چک برم یا نه میتونم توی هر شهری که هستم انجام بدم؟

  2
 25. جواد می‌نویسد

  سلام من سال 95پنج فقره برگشتی دارم شاکی ندارم پول دادم چک‌ها رو گرفتم ولی گم کردم حالا باید بانک برم یا خود به خود رفع سومیشود

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به بانک مراجعه کنید. خیلی وقت‌ها اتوماتیک رفع سوءاثر نمیشه.

   1
 26. علی قربانی سینی می‌نویسد

  سلام درخواست خودم برای چکهای مرور زمان بیش از سه سال برگشتی بانک صادرات وملت همزمان دادم که بانک صادرات به ان درخواست تومه نموده ورفع اثر نمود ولی ملت دوبار تا حال به بانک رفتم ولی هرچه استعلام میگیرم باز چک برگشتی ملت مشاهده میشود خواستارپبگیری از
  ین موارد میباشم

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شیوه پیگیری چک برگشتی، آنلاین نیست. باید حضوری به بانک مراجعه کنید.

   1
 27. امید می‌نویسد

  سلام من ۱۰ تا چک برگشتی دارم که برتی سال ۹۴ تا ۹۶ هست که همه رو جمع کردم ولی متاسفانه چندتایی از اونها گم شده و دسترسی به افرادی که برگشت زدند ندارم هیچ اقدام قضایی رو هیچکدوم انجام نشده چگونه میتونم رفع سو اثر کنم

  3
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس روش رفع‌سوءاثر بدون لاشه چک می‌تونید کارتون رو انجام بدید.

 28. کربلاء می‌نویسد

  سلام
  دو فقره چک رو دادم ب کسی کاسب بود دوتاش برگه خوردن با دعوا یکی پاس شد و دومی موند .از سال ۹۷ تا الان.طرف هم نیستش دیگه .آیا بعد از ۳ سال رفع سو میشه؟

  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قاعده این هست ولی اگه اقدام قضایی شده باشه، دیگه ارتباطی به بانک پیدا نمی‌کنه و بانک کاری از دستش برنمیاد. پس بهتره به بانکتون مراجعه کنید و ازشون درباره سرنوشت چک بپرسید.

   1
 29. علیرضا می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید من 3 فقره چک برگشتی داشتم مربوط به 4سال پیش بوده لاشه چکهارو جدیدا به بانک تحویل دادم و رفع اثر شد الان حساب جاری بنده هم الان موجودی داره من میتونم مجددا درخواست دسته چک بدم؟
  اخرین دسته چک من مربوط به 4سال پیش بوده، ممنونذاز راهنمایی شما

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبیعتا بله. قبلش اعتبارسنجی کنید.

 30. بهزادمحبوب می‌نویسد

  باسلام،یک فقره چک من که رفته بانک، مغایرت امضا داشته وکارمند بانک سپه واسه من برگشت زده و در سیستم بانکی کشور ثبت شده درصورتیکه پولم توی حساب داشتم والان فرق من بایک نفر که پول توحسابش نبوده چیه،سابقه بانکی مارو خراب کرده!!!!!!!!!

  3
  1