رده بررسی قانون جدید چک چیست؟ | آخرین تغییرات و خبرها

قانون جدید چک چیست؟ | آخرین تغییرات و خبرها

بررسی

+لینک‌ همه مطلب‌های مهم و به‌دردبخور «رده» درباره چک

نویسنده: محمد اشعری
2 آذر 1399
ثبت چک در سامانه صیاد

قانون جدید چک چرا نقل محافل است؟ چک تا همین چند وقت پیش یکی از گرفتاری‌های بزرگ معامله در ایران بود. افراد از موجودی حساب یکدیگر خبر نداشتند و نمی‌دانستند چکی که به دستشان می‌رسد، به سرعت تبدیل به پول می‌شود یا نه؟ همه از وضعیت و تعدد زندانیان مالی، مشکلات چک حامل، چند دست چرخیدن هر چک و بسیاری مشکلات ریز و درست دیگر خبر داریم. این گرفتاری‌های ناتمام بانک مرکزی را به فکر انداخت تا قوانین جدیدی برای چک تهیه کند. بانک مرکزی می‌گوید با قوانین جدید دنبال آن بوده که اعتبار از دست‌رفته را به چک‌ها برگرداند.

مراحل کامل دریافت دسته چک | به‌روزرسانی شده

جزئیات قانون جدید چک

«قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۱۳ آبان ۱۳۹۷ تصویب شد و در همه این سال‌ها در رسانه‌ها کم‌وبیش به آن پرداخته بودند. حتی بخشی از آن هم قبل از پایان مهلت قانونی، توسط خود بانک مرکزی به اجرا رسید. پس چرا حالا این همه خبرساز شده؟ چون پس از گذشت تقریبا ۲ سال از زمان تصویب (مدت زمان قانونی ارائه شده به بانک مرکزی برای تهیه زیرساخت‌ها و مقدمه‌های لازم اجرای قانون)، حالا به موعد اجرای آن رسیده‌ایم. مهلت قانونی تمام شده و آذرماه باید قانون جدید، تمام و کمال اجرا شود.

معطل حساب خالی نمی‌مانید

فایده دیگر قانون جدید چک اعتبارسنجی صاحب دسته چک است. در گذشته هرکسی می توانست حتی با حساب خالی چک بنویسد و طرف معامله‌اش را با وعده پر کردن حساب مدت‌های طولانی بلاتکلیف بگذارد. حالا دیگر از آن خبرها نیست و بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند.

در گذشته همچنین دریافت کننده چک تنها می‌توانست از حساب متصل به چک برداشت کند و برداشت از سایر حساب‌های صاحب چک، مشروط به اجازه قوه قضاییه و فرآیند دشوارتری بود. با قانون جدید چک تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

چک راحت‌تر برگشت می‌خورد!

یکی دیگر از ویژگی‌های قانون جدید چک این است که برخلاف گذشته می‌توانید به سرعت مجرم را به دام بیاندازید. چطوری؟ در گذشته اگر فردی چک بلامحل صادر می‌کرد، دارنده چک نمی‌توانست اموالش را توقیف یا او را ممنوع‌الخروج کند. او برای این کار مجبور بود دادخواست تنظیم کند و به دادگاه برود تا در نهایت دادگاه چنین حکمی دهد.

حالا این فرآیند حذف شده و افراد می‌توانند بدون ثبت درخواست و حکم دادگاه، چک‌هایی را که گواهی عدم پرداخت دارند، به دادگستری ببرند و دادگستری به راهنمایی رانندگی و ثبت اسناد دستور می‌دهد که پلاک خودروهای مالک چک و ثبت اسناد، سایر اموال مالک چک را به نفع طلبکار ضبط کند.

مراحل گام به گام برگشت زدن چک در قانون جدید

 1. مراجعه دارنده چک به بانک و تقاضای صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت
 2. ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی و درج کد رهگیری بر روی گواهی‌نامه عدم پرداخت
 3. مراجعه به یکی از دفترهای خدمات الکترونیک قوه قضاییه و ثبت شکایت، فقط با داشتن کد رهگیری
 4. بررسی ظاهر چک و تایید صحت آن توسط قاضی پرونده در مدتی کوتاه و صدور اجرائیه
 5. فرصت ۱۰ روزه به صادرکننده چک برگشتی برای تامین موجودی (از زمان صدور اجرائیه)
 6. در صورت تامین نشدن مبلغ، ورود به مرحله پیگیری قضایی و صدور حکم توقیف اموال، ممنوع‌الخروجی و…

مراحل و روش برگشت زدن چک

موارد بررسی چک توسط قاضی

هر قاضی برای صدور اجرائیه ۳ شرط را در ظاهر چک بررسی می‌کند و با تایید کد رهگیری حکم صادر می‌کند، آن ۳ مورد این است:

 1. در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد
 2. در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است
 3. گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت توسط صادر‌کننده چک نبوده باشد

چک برگشت بخورد دیگر چک جدید صادر نمی‌شود

دارنده دسته‌چک می‌تواند بر اساس اعتبار خود چک صادر کند و امکان هم دارد که آن چک ثبت شده در سیستم بانک مرکزی، برگشت بخورد. ولی در قانون جدید، پس از برگشت نخستین چک، سامانه دیگر اجازه صدور و ثبت چک جدید را نمی‌دهد تا به این ترتیب از صدور چک‌های بی‌محل و بی‌اعتبار جلوگیری کند. از صدور چک بی‌اعتبار اول نمی‌شود جلوگیری کرد اما جلوی آفت را از هرجا بگیری منفعت است!

جریمه‌های چک برگشتی

حالا اگر چک برگشت بخورد، چه مشکلاتی برای دارنده چک بی‌اعتبار پدید می‌آید؟

 • جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید
 • متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک
 • پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی
 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی
 • ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد

روش‌های رفع سوء اثر چک

ثبت اطلاعات و تایید دریافت چک در سامانه صیاد

برای بازگرداندن اعتبار به چک‌ها و اجرای دقیق قانون جدید چک باید اطلاعات چک در سیستم بانکی ثبت شود. یعنی چک، فقط به نوشتن روی برگه و امضا خلاصه نمی‌شود. تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ و موضوع) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

اما این همه ماجرا نیست؛ گیرنده چک‌های جدید هم باید به سامانه صیاد سر بزند، اطلاعات چک را بررسی کند و دریافت چک را تایید کند. اگر هم چک مورد تاییدش نیست،‌ مراتب عدم تایید خود را ثبت کند. دقیقا همه کارهایی که گیرنده چک با برگه چک انجام می‌داد باید در سامانه صیاد هم انجام دهد.

یعنی سامانه صیاد مرجع اصلی بانک‌ها برای هرگونه ردوبدل کردن چک است و برگه کاغذی چک به تنهایی کافی نیست.

چگونه اطلاعات چک را در سامانه صیاد وارد کنیم؟

از این به بعد برای نوشتن، انتقال و تایید چک به اینترنت نیاز دارید. یا سیمکارتی باید داشته باشید که به نام و شماره ملی خود شما ثبت شده باشد (یعنی برای بانکتان احراز هویت شده باشید که معمولا برای داشتن دسته‌چک و رمز دوم پویا این کار صورت گرفته است)؛ چه صادرکننده چک باشید و چه دریافت‌کننده چک. اما این ثبت اطلاعات چک (چک‌های جدید از ۲۰ دی ۹۹ به صورت اختیاری) از کجا انجام می‌شود؟

 • اپلیکیشن‌های بانک‌ها
 • اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک
 • مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند
 • ارسال پیامک (این روش هنوز اجرایی نشده است و آینده اضافه خواهد شد)

نکته یک: بعد از الزامی شدن ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، در صورتی که اطلاعات چک در سامانه ثبت نشود، چک فاقد اعتبار است و بانک‌ها آن را نقد نمی‌کنند و مسئولیتی هم ندارند. یعنی وظیفه کسی که چک را می‌گیرد به اندازه کسی است که چک را صادر می‌کند و هر دو باید به سامانه صیاد رجوع کنند؛ یکی برای ثبت اطلاعات چک و یکی برای مشاهده و اطمینان از ثبت اطلاعات.

نکته ۲: حالا اگر مندرجات برگه چک با اطلاعات سامانه صیاد مغایر باشد چه می‌شو‌د؟ خب باید قبول کنیم که از این به بعد اصل، اطلاعاتی است که در سامانه صیاد ثبت شده و در صورت مغایرت، بانک از پرداخت وجه چک خودداری می‌کند. حالا اگر دارنده چک اصرار داشته باشد، بانک گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند.

نکته ۳: گیرنده چک برای انتقال چک به شخصی دیگر باید (همانند صادرکننده چک) با سیمکارتی به نام خود یا شماره کارت بانکی‌اش که برای سیستم بانکی احراز هویت شده باشد، چک را به نفر بعدی منتقل کند و مشخصات نفر سوم (شامل نام و شماره ملی) را در سامانه صیاد بنویسد.

استعلام آنلاین چک برگشتی

پایان چک حامل در قانون جدید چک

با توجه به همین موردی که در بند قبل خواندید -یعنی ثبت اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه بانک مرکزی- به این ترتیب با «چک در وجه حامل» خداحافظی می‌کنیم. طبق اعلام بانک مرکزی، صدور چک در وجه حامل در دسته‌چک‌های جدید و از ۲۰ دی ماه به بعد ممنوع است و چک باید در وجه ذی‌نفع مشخصی صادر و در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت‌کننده چک قید شود.

نکته: اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید.

اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید

خداحافظی با پشت نویسی چک

دومین اثری که منوط شدن صدور چک به ثبت اطلاعات آن در سامانه ایجاد می‌کند، از بین رفتن «پشت‌نویسی چک» است! با ثبت در سامانه صیاد، امکان نظارت بر چک از لحظه صدور و کنترل افراد پرخطر برای بانک مرکزی فراهم می‌شود و عملاً پشت‌نویسی چک به صورت دستی حذف و تمام زنجیره نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد اتفاق خواهد افتاد.

نکته: طبق اطلاعیه شماره ۵ بانک مرکزی، امکان انتقال چک با پشت‌نویسی حتی در چک‌های جدید، تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

چک تاریخ انقضا یا اعتبار ندارد

به‌روزرسانی ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | قبل از این قرار بود چک‌های جدید اعتباری ۳ ساله داشته باشند. اما در آخرین بخشنامه بانک مرکزی این مورد از قانون جدید چک حذف شد تا مشکلی برای صدور چک‌های تضمین‌شده با استفاده از دسته‌چک‌ها به وجود نیاید.

چک الکترونیک برای بی‌چک‌ها

در قانون جدید چک اگر نیاز به چک داشتید اما نمی‌توانستید دسته چک بگیرید، می‌توانید به جای چک کاغذی تقاضای چک تک‌برگ الکترونیکی دهید و بدون اعتبارسنجی و رتبه‌بندی چک بگیرید، اما باید بدانید که هرگونه تخلفی با چک الکترونیک دقیقا گرفتاری‌هایی مشابه دسته چک کاغذی دارد و برای استفاده دوباره از چک، نه تنها باید از چک برگشتی‌تان رفع سواثر کنید که باید ۳ سال صبر کنید تا بتوانید دوباره چک بگیرید. البته بد نیست بدانید این بخش از قانون جدید چک، دیرتر از بقیه اجرایی خواهد شد.

همه چیز درباره چک الکترونیکی

چک جدید چه شکلی است؟

ابعاد چک‌های جدید مشابه چک‌های یکدست شده صیادی است ولی رنگ چک‌های جدید صورتی و بنفش خواهد بود. چک‌های فعلی صورتی و سبز هستند و این تمایز باعث تشخیص چک‌هایی خواهد شد که باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اجازه پشت‌نویسی و وجه حامل هم ندارند.

این چک‌های جدید هم مثل سابق شناسه ۱۶ رقمی دارند، ولی عبارت هشداری «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» نوشته شده. علاوه بر این‌ها، چک‌های جدید یک بارکد دو بعدی هم دارد که گیرنده می‌تواند با اسکن بارکد، وضعیت اعتباری صادرکننده را استعلام کند.

تصویر چک جدید
تصویر دسته‌چک‌های جدید از فروردین ۱۴۰۰

شرایط صدور چک تضمین شده در شعب بانک‌ها

اگر قصد دارید چک‌ تضمین شده صادر کنید، از این به بعد باید برگه (فرم) درخواست‌نامه را داخل شعبه و در حضور متصدی بانک پر کنید، مشخصات هویتی و شماره‌حساب گیرنده را بر روی چک تضمین شده قید کرده و از همه مهم‌تر باید علت درخواست صدور چک را در سامانه صیاد وارد کنید. مبلغ چک تضمین‌شده توسط بانک فقط در وجه و به شماره‌ حساب فرد دریافت‌کننده چک که مشخصاتش در سامانه درج شده، پرداخت می‌شود و دیگر پشت‌نویسی برای انتقال چک تضمین شده اعتباری ندارد.

اما اگر بخواهید چک تضمین شده خود را ابطال کنید، تا یک ماه بعد از صدور چک می‌توانید به درخواست خودتان یا وکیل و نماینده قانونی‌تان در حالی که اصل چک را در اختیار دارید، بدون نیاز به پشت‌نویسی، این کار را انجام دهید.

برای اینکه چک تضمین‌شده به گیرنده پرداخت شود، باید اصل چک بعد از مهلت مقرر تحویل داده شده، فرم‌های مربوط به مبارزه با پولشویی توسط متقاضی یا گیرنده تکمیل گردیده و شعبه بانک به واحد مبارزه با پولشویی بانک صادرکننده گزارش لازم را بدهد.

نکته: اگر چک تضمین‌شده مفقود شود، متقاضی و گیرنده چک باید به بانک صادرکننده مراجعه کنند و درخواست دریافت نسخه المثنی چک بدهند و سپس فرم اعلام مفقودی چک تضمین‌شده و تعهدنامه عدم ادعا نسبت به چک مفقود شده را تکمیل و امضا کنند. بانک بعد از احراز هویت متقاضی و گیرنده، استعلام صحت مشخصات از سامانه نظام هویت‌سنجی الکترونیکی بانکی و بررسی اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد، چک مفقود شده را ابطال کرده و چک المثنی را صادر می‌کند.

جریمه‌های داشتن چک برگشتی یا استفاده از چک جعلی

می‌بینید؟ با این تفاسیر دیگر گرفتن دسته‌چک کار هرکسی نیست و شرط مهم برای تحویل دسته‌چک آن است که متقاضی ورشکسته یا از نظر مالی ناتوان نباشد و اعتبار مالی کافی داشته باشد. به جز این، او نباید در 3 سال اخیر چک برگشتی داشته یا سوءسابقه‌ای به نام او ثبت شده باشد.

همچنین بدهکار نبودن متقاضی دریافت دسته چک هم مهم است و افراد زمانی می‌توانند درخواست دسته چک بدهند که تمامی بدهی‌هایشان را تسویه کرده باشند.

در صورت جعل یا استفاده از چک تضمین‌شده مجعول، علاوه بر مجازات‌های قانونی تعیین‌شده، فرد خاطی بین ۲ تا ۶ سال از گرفتن چک تضمین شده محروم خواهد شد.

 

چک صیاد چیست؟

اولین قدم آن بود که چک‌های ایران دارای ظاهر همسان شوند تا گرفتاری‌های حقوقی و فرآیند بررسی‌شان ساده‌سازی شود. بر اساس قانون جدید چک افراد موظف شدند از دسته‌چک‌های متحدالشکلی با عنوان چک صیاد استفاده کنند و چک‌های قدیمی منسوخ اعلام شد.

مهم‌ترین ویژگی چک صیاد این است که شماره منحصربه‌فردی روی هر برگه چک ثبت شده است. افراد با ارسال این شماره به پیامک 701701 می‌توانند از سوءسابقه صاحب چک آگاه شوند و قبل از آنکه دیر شود معامله‌شان را برهم بزنند. توضیح روش استعلام گرفتن چک صیادی -که در این قانون جدید چک اهمیتش بیشتر هم شده- مفصل است که در لینک زیر بخوانید.

چطور استعلام چک صیادی را انجام دهیم؟

شیوه‌نامه جدید چک‌های موردی

به‌روزرسانی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | بانک مرکزی با صدور شیوه‌نامه‌ای، مقررات ناظر بر چک‌های موردی را در سال جدید ابلاغ کرد. این قانون حداکثر تا مرداد ماه ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود. نکات مهمی که در این بخشنامه آمده را بخوانیم؛

 1. استفاده از چک موردی همانند چک‌های معمولی است؛ یعنی فرد باید حساب جاری -ولی بدون دسته چک- داشته باشد و با ثبت در سامانه صیاد، چک صادر می‌شود.
 2. به هر مشتری، در هر بار تقاضا حداکثر ۲ فقره چک و در مجموع سالانه حداکثر ۵ فقره چک داده می‌شود.
 3. سقف مبلغ مجاز برای این نوع چک‌ها، رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری فرد است که به او اعلام می‌شود. [تا زمان ابلاغیه جدید]
 4. چک موردی غیر قابل انتقال به دیگران است و صرفاً توسط شخصی که چک در وجه او صادر شده، تسویه می‌شود.
 5. از نظر ضوابط و مقررات بانکی و احکام حقوقی، همانند چک‌های عادی است.

چک موردی چیست؟ +نحوه دریافت آن

چک‌های قدیمی چه می‌شود؟

نگران نباشید! چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

غیر از صاحب چک، کار برای کسانی که گیرنده چک هستند نیز سخت می‌شود. آنها باید مطمئن شوند چکی که می‌گیرند قدیمی است یا جدید و اگر جدید است (یعنی رنگش صوری و بنفش است، جمله هشداری، تاریخ اعتبار و بارکد دارد) باید در سامانه بانک مرکزی ثبت شده باشد.

بانک مرکزی این اطمینان را به دارندگان چک داده که این قانون جدید گام به گام و خیلی آرام اجرایی شود تا اوضاع را ملتهب نکند یا مردم را سردرگم نسازد. پس آرامشتان را حفظ کنید…

 

سوالات متداول درباره قانون جدید چک

در قانون جدیدچک، فرآیند صدور چک چه تغییری پیدا می‌کند؟

تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

آیا چک‌های صادر شده قدیمی معتبر است؟

بله، قوانین جدید برای دسته‌چک‌های جدید است. چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

ثبت اطلاعات چک‌های جدید از کجا انجام می‌شود؟

اپلیکیشن‌های بانک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک، مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و ارسال پیامک (این روش هنوز اجرا نشده است)

آیا می‌توان چک را در وجه حامل ثبت کرد؟

خیر، چون لازم است مشخصات گیرنده چک در سامانه ثبت شود، دیگر نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر کرد.

تغییرات جدید چطور جلوی چک برگشتی را می‌گیرد؟

در قانون جدید بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. همچنین با قانون جدید چک، تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”در قانون جدیدچک، فرآیند صدور چک چه تغییری پیدا می‌کند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا چک‌های صادر شده قدیمی معتبر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بله، قوانین جدید برای دسته‌چک‌های جدید است. چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”ثبت اطلاعات چک‌های جدید از کجا انجام می‌شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اپلیکیشن‌های بانک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک، مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و ارسال پیامک (این روش هنوز اجرا نشده است)”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا می‌توان چک را در وجه حامل ثبت کرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خیر، چون لازم است مشخصات گیرنده چک در سامانه ثبت شود، دیگر نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر کرد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”تغییرات جدید چطور جلوی چک برگشتی را می‌گیرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”در قانون جدید بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. همچنین با قانون جدید چک، تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.”}}]}

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

321 دیدگاه
 1. محمدمقدم می‌نویسد

  سلام من اسماعیل هستم تعدادی چک برگه خورده دارم کهسال93برگه خوردن دیگه به بانک مراجعه نمیکنن وازموقعیتشون برای پرداخت ودریافت لاشه چک خبرندارم واقدام قضایی صورت نگرفته ایااین امرباعث مسدودی سایرحسابهام میشه یانه.کل مبلع چکها7.500هزارتومنه میتونم این مبلغ روبریزم ببانک وچکهاروبدون لاشه رفع سوبکنم؟لطفآراهنمائیم کنیدخودمم حقوق بگیرم ایاحقوقم هم مسدودمیشه؟وبایدچکارکنم؟باسپاس وتشکر

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در مطلب بالا، لینک رفع سوءاثر چک رو مطالعه کنید، توضیح کاملی داره در این زمینه.

 2. محمدمقدم می‌نویسد

  سلام من تعدادی چک برگه خورده دارم که دست شرکتهای پخش یادست ویزیتورهاس.الان نمیتونم پیداشون کنم وپاسشون کنم.چکهامال سال94 هست بایدچکارکنم.محمدهستم ازتبریز؟لطفآراهنمائیم کنید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اون چک ها شامل قوانین قبلی میشه و هر زمان که به بانک اومد باید پرداخت کنید. خوبی چک های جدید همینه که تاریخ اعتبار داره و بعد از اون تاریخ دیگه ترتیبی داده نمیشه.

   1
 3. اسماعیل می‌نویسد

  سلام میخوام چک بکشم برای۳ماه بعد قانون جدید چک میشود این کارانجام داد یانه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چه چک‌تان جدید باشد چه قدیم، بله می‌توانید. تاریخ چک نباید بیشتر از سه سال از دریافت دسته‌چک باشد.

 4. علی سلطانپور می‌نویسد

  باسلام من یک وام گرفته بودم که به علت کرونا ومشکلات مالی نتونستم قسط هم روواریز کنم و بانک چک.م رودرتاریخ۹۹/۷/۲۸ برگشت زده و درهمین شرایط کرونایی مبلغ سه میلیون تومان چک برگشتی داشتم اما هردوراحل کردم.قسطهامم روواریز کردم وچک روهم پاس کردم الان نتیجه چی میشه

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   وقتی همه کارها را کرده‌اید و چک هم به سلامتی پاس شده، چه جای نگرانی؟

 5. شهاب می‌نویسد

  خدا لعنت کند انسان فاسد و کلاهبردار را من به دوستم کمک کردم هم از مرگ کرونا نجاتش دادم و هم کمک مالی کردم و هم چک برای رفع گرفتاری به ایشان دادم الهی خداوند عذاب این رفیق منافق من را اهلش کند و اگر قابل هدایت دیگر نیست اموال و چک هایم را به من باز گرداند و وی را چنان عذاب کنند که بداند دیگر نباید نامردی کند به دوست خودش لعنت بر افراد فاسدمثل ع ا چ عذاب بر انسان های فاسد که به ناحق سرمایه مردم و مال مردم را می خورند

 6. امین می‌نویسد

  سلام
  من یک فقره چکم سال ۹۴برگشت خورده لاشه چک رو نداشتم مبلغ چک رو به حسابم واریز کردم و حسابم رو بلوکه کردم چکم رفع سو شد اما الان میخام حساب باز کنم نمیتونم کارمند بانک گفت ب خاطر قانون جدید چک هست باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید خیلی ضروریه

  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه مراحل رفع سوءاثر شما انجام شده و بیش از ۳ سال از زمان این چک برگشتی گذشته، مشکلی وجود ندارد و ربطی هم به قانون جدید ندارد. از رئیس شعبه پیگیری کنید که علت تعلل بانک در ثبت رفع سوءاثر نباشد.
   این مطلب را هم دقیق بخوانید: https://www.rade.ir/6673

 7. سجاد می‌نویسد

  با سلام اگر حساب مسدود باشه ولی حساب موجودی داشته باشه چک پاس میشه یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حساب به چه دلیل مسدوده؟ اون هم وقتی موجودی داره.

 8. مجید عشقی می‌نویسد

  سلام سوال من اینکه امروز دسته چک من تمام شد برگشتی هم اصلا ندارم میخام ببینم دسته چک جدیدی که وجح حامل ممنوعه واسم صادر میکنن یا هنوز قانون اجرا نشده

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به بانک درخواست بدید. دسته‌چک‌های جدید از این به بعد ارائه میشه و همه قانون اجرا می‌شود فقط الزام به وارد کردن اطلاعات چک در سیستم بانک مرکزی به تعویق افتاده است.

 9. امیر می‌نویسد

  سلام ، من ی گاو رو فروختم ، به یک دلال ، اونم ضرر کرده بود انگار
  الان اومده میگه ۱ تومن بهم پس بده یا نمیزارم چک رو پاس کنی
  آیا میتونه همچین کاری کنه؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه شرطی رو در چک قید نکرده، خیر. ضامن پرداخت پول هست.

 10. کشاورز می‌نویسد

  سلام وقت بخیر ببخشید یه سوال داشتم بنده ازسال 91 حدودا حساب جاری درپست بانک داشتم وحدودا فعال بوده حسابم فقط 3سال باهاش کارنکردم باوجود 10سال سابقه وحدودا11روزپیش به بانک مراجعه کردم برای اخذدسته چک جدید گفتن بایدجوابیه استعلامخزانه داری بیاد وبعدا دسته چک صادرشود. استعلامات خزانه داری چندروززمان می‌برد؟ودرضمن بدهکاری بانکی و… ندارم وحساب جاریم حدود2تومن ثابت هست ودلیل تاخیرجوابیه استعلام چیست سپاسگزارم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید بانکتون به این سوالات جواب بده. ولی روال معمول اینه که دادن دسته‌چک زمان می‌بره.

 11. پیام می‌نویسد

  کاش میشد در قانون جدید همه بتونن چک بگیرن اما با تهدات و منع های قانونی که پس فردا مشکلی برای بقیه به وجود نیاد طرح خوبی هستش اما کاش همه شرایط گرفتن دسته چک داشته باشن منظور اونایی هست که چک تا حالا نگرفته و نداشته اند.

 12. پیام می‌نویسد

  سلام ممنون از شما یه سوال داشتم .بنده صندوقدار رستوران هستم با حقوق ماهی ۴ میلیون ثابت و کله موجودی بنده ۳۰ میلیون تومان تو بانک هستش ولی بنده حساب جاری ندارم و شدیدا نیاز مند چک هستم ایا میشود راهی وجود دارد من از بانک درخواست دسته چک کنم حالا یا با شرایط جدید یا قدیم ؟؟ممنون از شما

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شرایط دریافت چک رو باید ایجاد کنید. البته الان سختگیری زیادی برای ارائه دست چک صورت می‌گیره و زمان می‌بره.

 13. پیام می‌نویسد

  پس اون کارگره بدبختی که حقوق ثابت داره خوش حسابه نمیتونه نقدا جنس یا کالایی خریداری کنه چگونه دسته چک بگیره شرایط فقط برای اونایی خوبه که پولدارن یا دستشون به دهنشون میرسه واقعا متاسفم برای همچین دولتی که فقط به فکره خودشونن و بس.

 14. هادی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  چک از مشتری گرفتم وان را برگه زدم و گواهی عدم پرداخت دریافت کردم وبه دادگاه مراجعه کردم واسه اجرائیه وبعد از یک ماه مراجعه گفتن ادرس مکانش جعلی ست نمی تونیم کاری واست بکنیم .لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  7
  3
 15. محمد بهرامی می‌نویسد

  با سلام و تشکر از مطلب بسیار ارزشمند و کامل شما
  سوالی از اساتید گرامی دارم.
  من کارم طوری است که محصولاتم را به صورت اقساط میفروشم و بابت انها چک ضمانت بدون تاریخ میگیرم.
  برای ثبت چکها به نام شرکتم مشکلی ندارم- سوالم در مورد تاریخ است .
  به مشتری بگویم تاریخ چک را چه زمانی بزند؟ به تاریخ روز باشد یا به تاریخی که اقساطش سررسید میشود؟
  ممنون از اینکه راهنمایی میفرمایید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبیعتا به تاریخی که می‌خواهید چک را نقد کنید. در قانون جدید شما باید همان محتوای همیشگی چک‌هایتان را این‌بار در سامانه بانک مرکزی ثبت کنید. پس تفاوتی در رفتار مالی شما ایجاد نمی‌شود، فقط جزئیات روی چک در یک‌جای دیگر هم ثبت می‌شود.

 16. امیر می‌نویسد

  سلام من در سال ۸۹ سه فقره چک برگشتی داشتم که بعد از تسویه کردن یکی از چکها دطرف معامله لاشه چک را تحویلم نداد، ایا میشه چکهایی که مدت زمان زیادی ازش میگذره را بدون لاشه چک رفع سو کرد؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله در متن بالا راهنمایی کاملی برای رفع سوءاثر چک بدون لاشه هست، بخونید.
   غیر از این، زمان زیادی از چک برگشی شما گذشته و در سیستم بانکی باید حذف شده باشه.

 17. arezoo می‌نویسد

  سلام وقت بخیر .ببخشین سوال من مربوط ب چک نیست درمورد باز کردن حسابه . ولی خیلی ضروریه. من ۵ میلیون وام ب بانک ملی بدهکارم. الان میخام توبانک رفاه حساب باز کنم ایامیتونم؟بدهیم ب بانک ملی عست وحسابی ک میخام بازکنم توبانک رفاه. مشکلی نداره؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله میتونید حساب باز کنید ولی وام گرفتن یا استفاده از تسهیلات، منوط به بدهی نداشتن به کل سیستم بانکی کشوره. فرقی نداره در کدام بانک بدهی دارید.

 18. مهرداد می‌نویسد

  سلام
  من ۵ سال پیش از بانک صادرات دسته چک گرفته بودم، الان میخوام از بانک‌دیگه ای دسته چک بگیرم، رفتم بانک‌ میگه باید جواز کسب یا گواهی اشتغال بیاری، حسابمم کم و بیش کار کرده، آیا همه بانک ها اینجورین؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بانک‌ها برای دسته‌چک به ارائه مدارک شغلی و سکونتی نیاز دارند. جزو شرایط قانونی است. البته تشخیص و تایید رییس شعبه در سهولت انجام کار تاثیر داره.

 19. سجاد می‌نویسد

  این که موجودی تو حساب هستش ،طرف نمیر برداره از زمانش میگذره پس چی یا رو عین خیالش نیست

 20. فریبرز معتمدی می‌نویسد

  سلام، من از بانک پارسیان درخواست چک کردم و کاراش تموم شده، تو مرحله صدور دسته چک، بانک 3 روزه از حسابم 5 ملیون برداشته، واسه چی این کارو کرده، این قانون جدید واسه صدور چک؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برداشت از حساب ربطی به قانون جدید چک نداره. برای علت این برداشت (یا حتی اشتباه برداشت) با بانکتون تماس بگیرید.

 21. مهدی می‌نویسد

  سلام من قبلا دسته چک داشتم چند تا برگ برگشت خورده ولی هنوز سواثرنشدن ولی باطرفها حساب کتاب کردیم ومن برگه هاشوگم کردم نبردم بدم بانک حالا بخوام دسته چک بگیرم چیکار باید بکنم لطفا راهنمایم کنید ممنونم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این لینک رو مطالعه کنید، دقیقا راه‌حل همین مشکل شما مطرح شده؛
   https://www.rade.ir/6673

 22. sobhan می‌نویسد

  با سلام
  بندهدکارپرداز شرکت هستم و هر روز چهار برگشتی مشتریان رو بانک میبرم ولی انگار نه انگار که چکش برگشت شده و خلاصه بعد از کلی مدت که از تاریخ چکش گذشته پاس میکنند.واقعا چه فکری بحال اینجور افراد میکنین.اونا با دسته چک ی نفر دیگه اینکارو میکنند.

 23. مجید عشقی می‌نویسد

  سلام منظور از ناتوان بودن مالی جیه؟واعتبار سنجی میکنن دقیقا منظور چیه؟ من تو همون بانک سپرده بلتد مدت دارم یکماه پیش دسته جک10 برگ گرفتم جکهایم که دادم همش پول شدع خاستم ببینم با این قانون جدید بازم بهم جک میدن

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   نگران نباشید. اگه سوءاثری از چک در پرونده بانکی‌تون وجود نداشته باشه، باز هم دسته‌چک به شما تعلق می‌گیره. این قوانین برای کنترل بدحساب‌هاست.

 24. سید وحید معروف می‌نویسد

  سلام
  من سوالی که پیش اومده تو قانون جدید یعنی باید به مبلغی چک نوشت که تو حساب هست یا چی من تو حسابم پول کمه و تا حالا چک برگشتی نداشتم خواستیم معامله بزرگ کنیم باید اول اون مبلغ تو حساب باشه تا چک بدیم؟؟؟
  اگه اینجور باشه چک بی ارزش میشه که

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر لازم نیست ابتدا پول توی حسابتون باشه، باید در زمانی که تاریخ سررسید چک می‌رسه، پول توی حسابتون باشه تا ارزش چک کشیدن به عنوان اوراق مالی حفظ بشه.

 25. زینت می‌نویسد

  سلام.آیا خودرو در قانون جدید ،جهت چک برگشتی از توقیف مستثنی است؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   سیستم بانکی درباره دارایی ریالی اجازه دخالت دارد و این قبیل مثال‌ها در صلاحیت دادگاه و قوه قضاییه است.

 26. محمدرضا رضایی می‌نویسد

  سلام

  اگر روی چک نوشته شده باشه در وجه آقای … بابت تضمین قرارداد … امکان مسدودی حساب و سپس حکم توقیف اموال وجود دارد؟
  در صورتی که صادر کننده چک تعهدات خود عمل نکرده باشد به طور کلی مراحل اجرا چگونه است؟
  متشکر

  3
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در چک‌های تضمینی قدیمی چگونه این مراحل انجام می‌شد؟ در قانون جدید هم به همان شکل کار پیش می‌رود با این تفاوت که شرط چک، غیر از روی چک در امانه صیاد هم ثبت می‌شود. بقیه مراحل تفاوتی با قبل ندارد.

 27. محیدیعقوبی می‌نویسد

  سلام من الان دسته جک دارم منظور از اینکه یکی ازشرطها صدور جک جدید اینکه نباصد. متقاضی بدهکار باشد جیع منظورشون وام هایی است که ازبانکها گرفتیم یانه منظورش قسط عقب موندس یا جیز دیگریست

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   منظور در مرحله اول، نداشتن چک برگشتی و سپس نداشتن قسط عقب‌مانده به بانک است.

 28. شبنم جعفری می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید.من دسته چک قدیمی دارم یه چکم ب مبلغ بیست میلیون تومن برگشت خورده و بعدا پاس شده. حالا اون چک رو رفع سو اثرکنم تو گرفتن دسته چک جدید ب مشکل میخورم؟؟؟ میتونم دوباره دسته چک بگیرم یا این قانون سه سال بعد از رفع سو اثر شامل دسته چک قدیمی هم میشه؟؟؟؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگر پرداخت شده، مشکلی نیست و رفع سوءاثر از چک شما شده.

   1
 29. کریمی می‌نویسد

  چک برگشت شده و شکایت شده و قرار تعیین گشته اگر قبل از موعد قرار پول تسویه شود پرونده بسته خواهد شد و حساب رفع سو میشود.

  2
  1. رده می‌نویسد

   بله. در هر زمان مبلغ کسری در حساب واریز بشه و به بانک اطلاع داده بشه که اون مبلغ رو مسدود کنه، بانک موظفه در ۴۸ ساعت به اطلاع دارنده چک برسونه تا مراحل برگشت خوردن متوقف بشه.
   برای اطلاع دقیق‌تر مطلب «رفه سوءاثر چک برگشتی» رو که در بالا لینک داده شده بخونید.

 30. کریمی می‌نویسد

  چک برگشت شده و شکایت شده و فرار تعیین گشته اگر قبل از موعد قرار پول تسویه شود پرونده بسته خواهد شد و چک رفع سو میشود.

  1. رده می‌نویسد

   برای اطلاع دقیق‌تر مطلب «رفه سوءاثر چک برگشتی» رو که در بالا لینک داده شده بخونید.