راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی

چک بعد از چند سال باطل می‌شود؟ رفع سوءاثر چک چند روز طول می‌کشد؟

با توجه به تغییرات صورت گرفته در قوانین و ضوابط مربوط چک، شرایط برای کسانی که چک برگشتی دارند بسیار سخت شده است. چک برگشتی‌ها از خدمات جدید بانکی محروم می‌شوند و نمی‌توانند از تسهیلات بانکی هم استفاده کنند. برای همین رفع سوءاثر چک بسیار اهمیت دارد. پس اگر تاکنون چک برگشتی داشتید این مطلب می‌تواند به بسیاری از سؤالات شما پاسخ دهد.

رفع سوء اثر چک برگشتی یعنی چه؟ فرض کنید به هر دلیل (فراموشی، همزمانی چند چک یا…) حساب شما به اندازه مبلغ چک موجودی ندارد و بعد از فرصت ۱۰ روزه هم نتوانسته‌اید مبلغ را تامین کنید و در نتیجه چک شما به هر شکلی برگشت خورده و نام شما در لیست بدهای سیستم بانکی(!) ثبت شده است. حالا شما باید با رفع سوءاثر چک کاری کنید که نامتان از این بلک‌لیست خارج شود تا بتوانید از خدمات و تسهیلات بانکی بهره‌مند شوید.

جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید، متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک، پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی، ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد از جمله محرومیت‌های سختگیرانه‌ای است که برای چک برگشتی‌ها اعمال می‌شود.

همه چیز درباره قانون جدید چک

مراحل رفع سوء اثر چک برگشتی

طبق آخرین بخشنامه‌های بانک مرکزی یکی از شرایط زیر باید برای رفع سوءاثر چک برگشتی محقق شود که ۲ بخش کلی دارد؛ با وجود لاشه چک و بدون آن.

رفع سوء اثر چک اگر لاشه چک موجود است

تأمین موجودی چک برگشتی

باید مبلغ کسری موجودی را به سپرده جاری خود، واریز کنید و بانک پس از رفع برگشت چک و پرداخت مبلغ آن به دارنده چک، نسبت به رفع سو اثر از سابقه چک برگشتی شما اقدام می‌کند. بانک مبلغ واریزی را با اطلاع شما مسدود می‌کند تا زمانی که دارنده چک برای گرفتن مبلغ کامل چکش مراجعه کند. بانک باید در ۳ روز کاری واریز مبلغ کامل را به شیوه‌ای اطمینان‌بخش و قابل استناد، از جمله مکاتبه، به اطلاع دارنده چک برساند تا مبلغ را تحویل بگیرد و چک برگشت خورده سوءاثر شود.

نکته: حالا اگر به هر دلیلی دارنده چک مراجعه نکرد، تا حداکثر یک سال این مبلغ نزد بانک می‌ماند.

ارائه لاشه چک برگشتی

شما موفق شده‌اید خارج از چارچوب بانک با دارنده چک توافق کنید (دادن چکی دیگر یا پرداخت مبلغ چک یا هر روش معمول دیگری)، وظیفه شماست که لاشه چک برگشتی را به بانکتان ارائه کنید و بانک موظف است در قبال آن به شما رسید تحویل ده و مراحل رفع سوء اثر چک را به انجام برساند.

رفع سوء اثر چک بدون لاشه چک

ارائه رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع چک به بانک

بیایید فرض کنیم به هر دلیل لاشه چک برگشتی در دسترس نیست (پاره شده، مفقود شده، سوخته، دزدیده شده یا…)، ذی‌نفع چک (یعنی دارنده کنونی چک برگشتی که باید در ازای چک، پول بگیرد) می‌تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خود را اعلام کند و بانک با دریافت این رضایتنامه رسمی و قانونی، باید نسبت به رفع سو اثر از چک برگشتی و ابطالش اقدام کند.

نکته: چنانچه دارنده یا ذی‌نفع چک شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیردولتی باشد، می‌تواند با ارائه نامه رسمی، رضایت خود را اعلام کند و بانک با دریافت این نامه باید مراحل قانونی رفع سوءاثر از چک را انجام دهد.

واریز مبلغ چک به سپرده قرض‌الحسنه جاری و مسدود کردن آن به مدت ۲ سال

حالا بیایید فرض سخت‌تری کنیم؛ دارنده یا ذی‌نفع چک آنقدر در دسترس نیست که؛ به بانک برود و چک را نقد کند یا بشود لاشه چک را از او گرفت یا حتی رضایتنامه محضری بدهد. در این صورت تکلیف صاحب چک و وضعیت چک برگشت‌خورده‌اش چه می‌شود؟

قانون برای این هم اینطور پیش‌بینی کرده تا از چک شما رفع سوءاثر شود؛ شما می‌توانید با واریز معادل کسری موجودی‌تان به سپرده قرض‌الحسنه جاری خود، درخواست مسدود شدن این مبلغ را بکنید؛ برای پرداخت چک برگشتی به همان دارنده چک تا زمان مراجعه‌اش به بانک و حداکثر به مدت 24 ماه.

در این شرایط بانک شما موظف است در ۵ روز کاری، طی نامه‌ای، تأمین وجه چک را به اطلاع دارنده یا ذی‌نفع چک برساند. یعنی همان فردی که گواهی‌نامه عدم پرداخت به نامش صادر شده. سپس برای سوء اثر از چک شما اقدام کند.

نکته: البته این مورد یک شرط دارد؛ سپرده قرض‌الحسنه جاری شما که می‌خواهید پول را در آن واریز کنید و درخواست مسدودی بدهید، قبلا توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد.

ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

در کنار همه این شرایط، اگر به هر روشی موفق شدید از مراجع قضایی، حکمی مبنی بر رفع سوءاثر چک بگیرید، بانک موظف است پس از اطمینان از صحت حکم و زمان آن، برای رفع سو اثر چک شما اقدام کند.

انقضای مدت نگهداری سوابق چک‌های برگشتی در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی

این آخرین مورد از روش‌های رفع سوءاثر چک است؛ در صورتی که شما -به هر دلیلی- برای به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام نکردید و مشکلی هم با سیستم بانکی کشور پیدا نکردید (یعنی نیازی به دسته‌چک جدید نداشتید یا وام و تسهیلاتی از بانک نمی‌خواستید و…) پس از انقضای مدت ۳ سال از تاریخ صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت آن، به‌صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌شود. (قبل‌تر، این مدت انقضای چک برگشتی ۷ سال بود که به ۳ سال کاهش پیدا کرده)

 

مدت زمان رفع سوء اثر چک برگشتی

بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به‌منظور آگاهی مشتری از سوابق چک‌های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، اقدام به ارائه صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی با درج تاریخ برگشت چک کند تا صاحب چک، بداند چطور در بلک‌لیست بانک مرکزی ثبت شده است.

استعلام آنلاین چک برگشتی

اگر یکی از روش‌های شرح داده شده برای رفع سوءاثر چک برگشتی را انجام دادید و بانک کار حذف نام شما از لیست بدهای بانکی را آغاز کرد، ۷ روز کاری و حداکثر ۱۰ روز برای انجام مراحل رفع سو اثر وقت لازم است. بعد از این ۷ تا ۱۰ روز، می‌توانید با استفاده از لینک بالا به‌صورت آنلاین حذف یا وجود چک برگشتی را استعلام کنید و اگر همچنان چک برگشتی از سوابق شما حذف نشده بود، باید حضوری به بانکتان مراجعه کنید و پیگیری کنید. اگر حذف شده بود که خب همه چیز بر وفق مراد است و می‌توانید از بقیه خدمات بانکی استفاده کنید.

 

هزینه رفع سو اثر چک برگشتی

غیر از مبلغی که باید برای کسر موجودی حسابتان تامین کنید، خود مراحل درخواست رفع سوء اثر چک برگشتی در بانک‌ها هم کارمزدی جداگانه دارد. بد نیست بدانید درخواست ثبت چک برگشتی (یعنی صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت) ۱۲ هزار تومان و رفع سو اثر چک برگشتی در تمامی بانک‌ها 12+2 هزار تومان (در ۲ مرحله و در جمع ۱۴ هزار تومان) کارمزد دارد. یعنی بانک‌ها از هر چک برگشتی -بی‌چک و چانه!- ۲۶ هزار تومانی کسب می‌کنند.

 

فرصت 10 روزه برای رفع سوء اثر چک برگشتی

طبق ضوابط جدید، مشتری که دارای چک برگشتی است 10 روز فرصت دارد تا از چک برگشتی خود رفع سوء اثر کند. درصورتی‌که مشتری از مهلت داده‌شده 10 روزه برای رفع سوء اثر، چک برگشتی خود استفاده نکند، بانک مرکزی موظف است اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه عدم پرداخت را از طریق سامانه‌های مربوط، در دسترس بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیر بانکی و عموم مردم قرار دهد.

 

شرایط جدید افتتاح حساب‌جاری دارای چک برگشتی

طبق قوانین و مقررات بانکی اگر شما سابقه چک برگشتی و یا بدهی غیر جاری داشتید، مجاز به افتتاح حساب‌جاری نبودید. اما با اصلاحیه‌ای که شورای پول و اعتبار انجام داد، این ممنوعیت برداشته شد. با توجه به اصلاحیه صورت گرفته ازاین‌پس اشخاص حقیقی و حقوقی که فاقد شرایط اخذ دسته‌چک یا بدهی غیر جاری هستند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند. البته این شرایط تنها برای حساب‌جاری بدون دسته‌چک است و اشخاص برای دریافت دسته‌چک باید مفاد مربوط به آن را رعایت کنند. حالا حساب جاری بدون دسته‌چک به چه دردی می‌خورد؟!

 

شرایط دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سو اثر

صدور دسته‌چک جدید برای اشخاصی که خارج از اراده و کنترل خود و به دلیل شرایط بیرونی دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده‌اند که بیشتر معطوف به بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی می‌شود، دارای ۴ شرط اساسی است؛

 1. ارائه اظهارنامه مالیاتی ثبت‌شده نزد مرجع مالیاتی
 2. ارائه لیست واریز حق بیمه ثبت‌شده در سازمان تأمین اجتماعی
 3. صدور دسته‌چک موجب تسهیل در تداوم فعالیت و پیشگیری از تعطیلی واحد اقتصادی شود
 4. صدور دسته‌چک موجب حفظ اشتغال و جلوگیری از تعدیل نیروی انسانی شاغل در واحد اقتصادی شود

 

مراحل دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سوءاثر

متقاضی دریافت دسته‌چک جدید که دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده است، در صورت داشتن شرایط ذکرشده، باید درخواست خود را همراه با مصوبه هیئت‌مدیره و مستندات توجیهی را که به امضای مدیرعامل بانک رسیده است، برای بانک مرکزی ارسال کند. بانک مرکزی نیز بعد از بررسی شرایط مشتری، نسبت به تمهید شرایط لازم برای اعطای دسته‌چک به مشتری اقدام خواهد کرد. صدور دسته‌چک جدید برای مشتریانی که حساب‌جاری‌شان به دلایل قانونی یا با تصمیم مرجع قضایی مسدود شده باشد، همچنان ممنوع است.

 

سوالات متداول درباره رفع سوءاثر چک برگشتی

رفع سوء اثر چک برگشتی چند روز طول می‌کشد؟

هفت روز کاری و حداکثر ۱۰ روز برای انجام مراحل رفع سوء اثر وقت لازم است.

هزینه رفع سو اثر چک برگشتی چقدر است؟

درخواست ثبت چک برگشتی (یعنی صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت) ۱۲ هزار تومان و رفع سو اثر چک برگشتی هم ۱۴ هزار تومان کارمزد دارد.

چک برگشتی بعد از چند سال از سیستم پاک می‌شود؟

بعد از ۳ سال

امکان افتتاح حساب برای فردی که دارای سابقه چک برگشتی است، وجود دارد؟

بله، اشخاص حقیقی و حقوقی که فاقد شرایط اخذ دسته‌چک یا بدهی غیر جاری هستند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

39 دیدگاه
 1. محمدرستمى می‌نویسد

  حيف كه در كشور ما قاعده و قانونى وجود ندارد ، بنده با گذشت بيش از هفت سال به بانك مراجعه نمودم براى رفع سوء اثر چك برگشتى ، گفتند هفت سال كه سهل ، هفتاد سال هم بگذره ، رفع سوء اثر نميكنيم !!!؟؟
  حالا شما از قانون و قاعده حرف بزنيد ، ممنونم

 2. مسعود می‌نویسد

  سلام
  من 1399/01/30چکم برگشت خورده و بعد چند روز کس دیگه ای چک رو تحویل داد و دستی پول رو گرفت و اون کسی که چک رو بهش داده بودم بهم نگفت چک برگشت خورد .تازه فهمیدم و اون کسی که چک رو برگشت زده میگه من یادم نمیاد پول رو گرفتم یا نه و رضایت نمیدم .و من نمیدونم او اقا چک رو از کی گرفته . چک هم گم شده الان نمیدم باید چکار کنم .تشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مورد شما یک اتفاق حقوقی در زمینه چک است نه سوال بانکی. در تخصص ما نیست و باید با مشاور حقوقی مشورت کنید.

 3. محمدرستمى می‌نویسد

  بنده چند فقره چك برگشتى دارم ، بيشتر از ٧ سال از تاريخ برگشت خوردنشان ميگذره ، آيا بنده به بانك مراجعه كنم ، بانك چكهاي برگشتى رو رفع سوء اثر ميكنه ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله طبق قاعده و قانون بعد از گذشت این مدت، باید رفع سوءاثر شده باشه. ولی باز با بانکتون تماس بگیرید.

 4. مقصودی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  امروز یک چک من برگشت خورده ولی الان موجودی داره به دارنده چک گفتم ببره بانک گفت وقت ندارم تکلیف چیست

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همانطور که در بالا نوشته شده، باید به بانک خودتون اعلام کنید که مبلغ چک رو در حسابتون مسدود کنند تا دارنده چک به بانک مراجعه کنه.

 5. سیامک می‌نویسد

  جناب بانکها میگن به ما ابلاغ نشده که بعد ۳سال چکهای برگشتی رفع میشن ، میگن ۷سال باید بگذره ، و هرچی میگیم قانون جدیده میگن ما نمیدونیم بخشنامه ایی نیومده.

  1. رده می‌نویسد

   احتمالا از ابتدای سال آینده و با ابلاغ کامل قانون (از جمله ارائه دسته‌چک‌های جدید) این مورد هم حل میشه. امیدواریم!

 6. محبوبه می‌نویسد

  سلام بنده نزدیک به چهار سال است از صدور چک های برگشتی میگذرد …شکایتی هم ندارم پول ها داده شده اما چک ها برنگشت به دستم اما هنوز در سیستم بانکی رفع سو اثر نشده باید چکار کنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس قانون جدید بعد از ۳ سال باید چک برگشتی از سیستم بانکی حذف بشه. اگه نشده، به بانکتون مراجعه کنید و ببینید شاید علت دیگه‌ای داره یا به چه دلیل این اتفاق نیفتاده.

 7. Raya می‌نویسد

  سلام
  من از سال ۹۶ دوفقره از چکهام برگشت خورده
  و هنوز رفع سواثر نشده.از طرفی شکایتی هم نشده.آیا طبق قانون جدید امکانش هست بانک خود به خود حسابمو مسدود کنه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قانون جدید گفته بعد از سه سال. هنوز زمان رفع سوءاثر چک شما نرسیده.

 8. عبد می‌نویسد

  سلام وقت بخیر بنده ۷ چک برگشتی از تاریخ ۹۶ تا ۹۸ دارم الان رفتم بانک افتتاح حساب عادی کنم انجام ندادن گفتن باید برید چکهاتونو رفع سو کنید بعد بیاید ،راهنمایی فرمایید راهی هست بتونم افتتاح حساب کنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چون هنوز زمان چک‌های شما نگذشته راهی نیست مگر اینکه از چک‌های برگشتی‌تون رفع سوءاثر کنید. در همین مطلب نوشته شده که تا قبل از این امکان افتتاح حساب قرض‌الحسنه وجود داشت ولی بسیاری از بانک‌ها افتتاح این حساب رو هم اجازه نمیدند.

 9. حسین می‌نویسد

  سلام وقت بخیر بنده ۷ چک برگشتی از تاریخ ۹۶ تا ۹۸ دارم الان رفتم بانک افتتاح حساب عادی کنم انجام ندادن گفتن باید برید چکهاتونو رفع سو کنید بعد بیاید ،راهنمایی فرمایید راهی هست بتونم افتتاح حساب کنم

 10. یاسر می‌نویسد

  من چک برگشتی داشتم که بالای سه سال از سابقه آن میگذره و شش ماه قبل خواستم حساب جاری بدون دسته چک باز کنم که بانک برام افتتاح نکرد.آیا الان با وجود چک برگشتی برای بنده حساب جاری بدون دسته چک باز میکنند؟ممنون میشم راهنمایی نمایید.

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس قانون جدید بعد از ۳ سال، چک از سیستم بانکی پاک میشه. اگه ۳ سال کامل گذشته، مشکلی نباید وجود داشته باشه. متاسفانه این مشکلات بانکی همچنان وجود داره.

 11. میعاد می‌نویسد

  سلام بنده چک به تاریخ اردیبهشت ۹۶ نزد بانک ملی داشتم که برگشت خورد و شکایت اینا کردن بعد این چند سال هنوز از سیستم بانکی رفع سو نشده تا کی این وضعیت خواهد بود و کی حسابها از مسدودیت در میاد تو این بانک بدون موارد گفته شده که باعث رفع سو چک میشه

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای رفع سوءاثر زودتر، باید خودتون زحمت بکشید و به بانک مراجعه کنید تا مراحل رفع سوءاثر زودتر به انجام برسه ولی بر اساس قانون جدید، ۳ سال برای رفع سوءاثر زمان تعیین شده. شاید به دلیلی با گذشت ۳ سال همچنان حسابتون مسدود مانده. باید به بانک مراجعه کنید.

 12. احمد می‌نویسد

  سلام من یه چک دارم تاریخش 10 دی بوده برگشت خورده یک روز دیرتر واریز کردم الان 13 روزه چکو بانک نمی‌بره تا پاس بشه من باید چکار کنم برا تعویق به مشکل می خورم یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله به مشکل که می‌خورید، مگر بانکتان گواهی پرداخت را صادر کرده باشد.
   به روش‌های رفع سوءاثر چک بدون لاشه چک مراجعه کنید. در بالا توضیح داده شده است.

 13. رضا می‌نویسد

  سلام
  آقا سال 85 حدود 350 عدد چک برگشتی داشتم. لاشه چک ها نزد خودم میباشد و شاکی ندارم. آیا بعد گذشت 15سال آیا سابقه پاک شده و میتوانم دسته چک بگیرم؟
  تشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس فرمولی که بانک مرکزی اعلام کرده، سابقه چک برگشتی شما از سیستم بانکی حذف شده و به نوعی رفع سوءاثر شده‌اید و می‌توانید دسته‌چک جدید بگیرید. برای اطمینان بیشتر با بانکتان هم تماس بگیرید.

 14. امیر می‌نویسد

  سلام من بیش از ۳ سال هست که که چک برگشتی دارم و نمیدونم کجا هستن و الان بیش از ۳ سال چک برگشتی تو سیستم دارم که رفع سو نشده تو سیستم چیکار باید بکنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس قانون جدید، چک‌های برگشتی و پیگیری نشده بعد از ۳ سال از سیستم بانکی حذف می‌شوند. برای اطمینان بیشتر باید به بانک‌تون مراجعه کنید.

 15. […] روش‌های رفع سوء اثر چک […]

 16. محمد می‌نویسد

  دوستان بهیچ عنوان چک ضمانت ندین ، امانت ندین ، چک سفید ندین ، وجه نوشته رو با چسب بپوشانید تا جعل نشود ، در وجه فرد ذینفع بنویسید ، شماره خودتون رو روی چک بنویسید ، و قبل از تاریخ چک وجه ان را در حساب واریز کنید

 17. محمد می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  من حدود 7 سال پیش دچار حادثه‌ای شدم چک هایی که دست مردم برگشت شدند بعد از بهبودی پرداخت نمودم متاسفانه قبل از تحویل به بانک و رفع اثر در یک آتش سوزی لاشه چک ها از بین رفت الان هم حساب فعالی دارم و هم نقدينگي، در قانون جدید به بنده هم دسته چک می‌دهند راهنمایی بفرمایید تشکر

  3
  4
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حتما مطلب «قانون جدید چک» رو که در متن بالا لینک داده شده، بخونید. برای این کار باید با بانک‌تون مشورت کنید. با قانون جدید کار سخت‌تر میشه و صدور و ثبت هر چک به نداشتن سوءاثر وابسته است.

 18. مهدی می‌نویسد

  سلام…چک ادر شده توسط اینجانب توسط فردی که چک در وجه ایشان صادر شده برگشت میخورد.
  …وجه چک تامین و چک به بنده عودت داده میشود….چک را به عنوان امانت تا وصول طلب به فردی دیگر امانت دادم…ایشان مجددا چک را برگشت و بانک جهت ایشان گواهی عدم پرداخت صادر میکند…مطابق قانون فارغ از امانت بودن یا نبودن چک نزد نفر دوم ایشان میتواند به عنوان دارنده چک اقدام قضایی روی آن انجام دهد….

 19. حامد می‌نویسد

  با سلام بنده در تاریخ 21 اذر چک داشتم که فقط با تاخیر 15 ثانیه ای به چکم برگشت زدن و بماند اینکه اصلا بهم اطلاع ندادن که اقا میخوای بریزی یا نه و از همون روز 21 اذر هم تو حسابم بوده پول و در تاریخ 25 اذر چکم پاس شد و درخواست رفع سو اثر دادم ، میخواستم بدونم الان سایر بانکها (به جز بانک مرکزی و بانک مربوط به چکم) برگشتی بودن چک منو میتونن ببینن یا نه ؟ با توچه به اینکه سر سه روز پاس کردم و رفع سو اثر زدم و شما گفتید که تا ده روز تو سیستمهای بانک مرکزی و بانک مربوطه میمونه و اگه تو ده روز رفع سو اثر نشه سایر بانکها میتونن ببینن این درسته؟

  34
  13
 20. Gaban می‌نویسد

  سلام،منم ورشکست شدم بعضی چکهام از سال ۹۲ بوده هنوز مرور زمان شاملش نشده،تعدادی هم واسه سال۹۵هست،میخام وام ازدواج بگیرم میگن باید رفع سو کنی،تاوام بگیری….کسی راه حلی داره بگه

  46
  15
 21. محمود یوسفی می‌نویسد

  سلام طبق قانون جدید گفته ۳ سال از تاریخ چک برگشتی بگذره بانک باید چک رو رفع اثر کنه به درخواست مشتری البته اگه شکایتی در خصوص چک نداشته باشه کسی من سال ۹۲ دسته چکم رو یعنی کلا کیفم رو گم کردم وچک های منو جعل و خرج کردن ولی کسی دنبال من نیومده و شکایتی نکرده از من الان حدود ۵ سال از این موضوع میگذره رفتم بانک میگه این قانون رفع اثر برای از این به بعده و چک های قبلی شامل این قانون نمیشه در صورتی که در متن قانون همچین چیزی نیومده اصلا لطفا راهنمایی کنید

  35
  23
 22. مجید رحمانی می‌نویسد

  آیا گذشت زمان از تاریخ چک برگشتی که هیچ اقدام قضایی از سوی آورنده آن به بانک صورت نگرفته منجرب به رفع سوء اثر از چک میشود؟ ممنون

  42
  12
 23. مریم جوهری می‌نویسد

  اینجانب مدت بیست سال دسته چک داشتم که دراثریک اتفاق وبرخورد بایک کلاه بردار سه فقره چک اینجانب برگشت خورد تابه این تاریخ مدت هشت سال میگذرد بانک صادرات میروم میگویند همیشه باید پول توحسابت باشه با گرفتاری ویک بیمار صعب العلاج اخرچگونه مرحمت بفرمایید ترتیب اثرداده شود لذا بانک اینجانب صادرات شعبه ی فلکه ی چهارم خزانه (بخارایی ) حساب سپهر است باتشکر

  8
  2
  1. رضا شفيعی می‌نویسد

   با سلام خدمت شما
   جسارتاً شما این مشکل رو بصورت یه نامه کتبی به انضمام مدارکی اگر دارید به شعبه سرپرستی بانک صادرات ارائه بفرماید. این قسمت مربوط به نظرات دوستان هست و به چنین مواردی از این طریق رسیدگی نمیشه

   3
   2
 24. پویا می‌نویسد

  به نظر میرسه این تصمیم جدید کاملا به قانون تجارت ایران بی توجه بوده، بر اساس قانون تاجری که از تاریخ سررسید بدهی به مدت سه روز نتواند بدهی خودش رو پرداخت کنه باید اعلام توقف بکنه و لیست اموالش رو هم به دادگاه اعلام بکنه. حالا با این مصوبه شرکت های تجاری در حالی که بدهکار هستند می تونن با صدور چک های جدید به مبلغ بدهی خودشون اضافه هم بکنند. هر چند فلسفه پشت این تصمیم رو می فهمم اما فکر می کنم موجب بدتر شدن شرایط اقتصادی بنگاه ها و طلبکاران این دسته از شرکت ها میشه.

  1. امین می‌نویسد

   توجه بفرمائید نوشته میتوانند حساب جاری بدون دسته چک باز کنند که عملا مزیتی برای مشتری ندارد.
   قبلا هم باز میکردند بانکها و چیز جدیدی نیست

   4
   3