بدون رفع سوء اثر چک برگشتی، دسته‌چک جدید بگیرید و حساب‌جاری بازکنید

با اصلاحیه‌ شورای پول و اعتبار

با توجه به اصلاح صورت گرفته در قوانین و ضوابط مربوط به‌حساب‌جاری و دسته‌چک، شرایط جدیدی به وجود آمده تا حتی در صورت داشتن چک برگشتی رفع سوء اثر نشده هم بتوانید دسته‌چک جدید بگیرید و یا افتتاح حساب کنید. اگر تاکنون چک برگشتی داشتید این مطلب می‌تواند به بسیاری از سؤالات شما پاسخ دهد.

شرایط جدید افتتاح حساب‌جاری دارای چک برگشتی

طبق قوانین و مقررات بانکی اگر شما سابقه چک برگشتی و یا بدهی غیر جاری داشتید، مجاز به افتتاح حساب‌جاری نبودید. اما با اصلاحیه‌ای که شورای پول و اعتبار انجام داد، این ممنوعیت برداشته شد. با توجه به اصلاحیه صورت گرفته ازاین‌پس اشخاص حقیقی و حقوقی که فاقد شرایط اخذ دسته‌چک یا بدهی غیر جاری هستند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند. البته این شرایط تنها برای حساب‌جاری بدون دسته‌چک است و اشخاص برای دریافت دسته‌چک باید مفاد مربوط به آن را رعایت کنند.

خط قرمز چک بی‌محل و کیفرخواست

در اصلاحیه صورت گرفته ضوابط افتتاح حساب‌جاری، ماده 21 قانون صدور چک همچنان پابرجاست و افرادی که بیش از یک‌بار چک بی‌محل صادر کرده‌اند و تعقیب آن‌ها منتهی به صدور کیفرخواست شده است، همچنان از افتتاح حساب‌جاری محروم هستند. طبق قوانین، بانک‌ها باید نسبت به بستن حساب‌های جاری این افراد را اقدام و تا 3 سال نیز حسابی برای آن‌ها باز نکنند.

شرایط افتتاح حساب‌جاری افراد حقیقی دارای چک برگشتی

طبق اصلاح صورت گرفته در ضوابط افتتاح حساب‌جاری، کلیه اشخاص حقیقی بالای 18 سال که ماده 21 قانون چک شامل حال آن‌ها نمی‌شود، می‌توانند به نام خود حساب‌جاری باز کنند. در خصوص اشخاص حقوقی نیز شرایط مثل اشخاص حقیقی است و قوانین مشابهی اعمال خواهد شد. بنابراین هرکدام از اعضای هیئت‌مدیره یا مدیرعامل که دارای شرایط تعریف‌شده برای اشخاص حقیقی باشند، می‌توانند نسبت به افتتاح حساب‌جاری اقدام کنند.

 

مشاوره حقوقی چک – ۱۰ درصد تخفیف

تسهیل شرایط صدور دسته‌چک جدید

در خصوص شرایط صدور دسته‌چک همچنان قوانین قبلی پابرجاست و اشخاصی که سابقه چک برگشتی رفع سوء اثر نشده، بدهی غیر جاری یا سوخت شده هستند یا جزو مشمولان ماده 7 قانون صدور چک محسوب می‌شوند، همچنان از دریافت دسته‌چک جدید محروم هستند. اما در اصلاحیه صورت گرفته جدید از سوی شورای پول و اعتبار، شرایط جدیدی را به وجود آورده تا آن دسته از مشتریانی که خارج از اراده و کنترل خود و به دلیل شرایط بیرونی دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده هستند، امکان دریافت دسته‌چک جدید را داشته باشند. صدور دسته‌چک جدید برای این اشخاص حداکثر یک‌بار و با تأیید هیئت‌مدیره بانک صورت خواهد گرفت.

شرایط دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سوء اثر

صدور دسته‌چک جدید برای اشخاصی که خارج از اراده و کنترل خود و به دلیل شرایط بیرونی دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده هستند که بیشتر معطوف به بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی می‌شود، دارای چهار شرط اصلی و اساسی است.

 • ارائه اظهارنامه مالیاتی ثبت‌شده نزد مرجع مالیاتی
 • ارائه لیست واریز حق بیمه ثبت‌شده در سازمان تأمین اجتماعی
 • صدور دسته‌چک موجب تسهیل در تداوم فعالیت و پیشگیری از تعطیلی واحد اقتصادی شود
 • صدور دسته‌چک موجب حفظ اشتغال و جلوگیری از تعدیل نیروی انسانی شاغل در واحد اقتصادی شود

 

 مراحل دریافت دسته‌چک جدید بدون نیاز به رفع سوء اثر

متقاضی دریافت دسته‌چک جدید که دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده است، در صورت داشتن شرایط ذکرشده، باید درخواست خود را همراه با مصوبه هیئت‌مدیره و مستندات توجیهی که به امضای مدیرعامل بانک رسیده است را برای بانک مرکزی ارسال کند. بانک مرکزی نیز بعد از بررسی شرایط مشتری، نسبت به تمهید شرایط لازم برای اعطای دسته‌چک به مشتری اقدام خواهد کرد. صدور دسته‌چک جدید برای مشتریانی که حساب‌جاری‌شان به دلایل قانونی یا با تصمیم مرجع قضایی مسدود شده باشد، همچنان ممنوع است.

تشدید سخت‌گیری برای مشتریان بدحساب

طبق ضوابط قبلی بانکی اگر مشتری ظرف مدت 10 روز کاری پس از برگشت خوردن چک، کسری موجودی حساب‌جاری خود را تأمین می‌کرد و یا لاشه چک یا رضایت‌نامه محضری از ذی‌نفع چک را به بانک ارائه می‌کرد، سابقه‌ای از چک برگشتی او در بانک مربوطه یا بانک مرکزی ثبت نمی‌شد. اما بر اساس دستورالعمل جدید، بانک موظف است بلافاصله پس از صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت، اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه مزبور را به سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی ارسال کند تا سامانه‌های بانک مرکزی بلافاصله پس از برگشت خوردن چک در جریان قرار بگیرند.

فرصت 10 روزه برای رفع سوء اثر چک برگشتی

طبق ضوابط جدید، مشتری که دارای چک برگشتی است 10 روز فرصت دارد تا از چک برگشتی خود رفع سوء اثر کند. درصورتی‌که مشتری از مهلت داده‌شده 10 روزه برای رفع سوء اثر، چک برگشتی خود استفاده نکند، بانک مرکزی موظف است اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه عدم پرداخت را از طریق سامانه‌های مربوط، در دسترس بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیر بانکی و عموم مردم قرار بدهد.

 

 

مشاوره حقوقی چک – ۱۰ درصد تخفیف

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 دیدگاه
 1. مهدی می‌نویسد

  سلام…چک ادر شده توسط اینجانب توسط فردی که چک در وجه ایشان صادر شده برگشت میخورد.
  …وجه چک تامین و چک به بنده عودت داده میشود….چک را به عنوان امانت تا وصول طلب به فردی دیگر امانت دادم…ایشان مجددا چک را برگشت و بانک جهت ایشان گواهی عدم پرداخت صادر میکند…مطابق قانون فارغ از امانت بودن یا نبودن چک نزد نفر دوم ایشان میتواند به عنوان دارنده چک اقدام قضایی روی آن انجام دهد….

 2. حامد می‌نویسد

  با سلام بنده در تاریخ 21 اذر چک داشتم که فقط با تاخیر 15 ثانیه ای به چکم برگشت زدن و بماند اینکه اصلا بهم اطلاع ندادن که اقا میخوای بریزی یا نه و از همون روز 21 اذر هم تو حسابم بوده پول و در تاریخ 25 اذر چکم پاس شد و درخواست رفع سو اثر دادم ، میخواستم بدونم الان سایر بانکها (به جز بانک مرکزی و بانک مربوط به چکم) برگشتی بودن چک منو میتونن ببینن یا نه ؟ با توچه به اینکه سر سه روز پاس کردم و رفع سو اثر زدم و شما گفتید که تا ده روز تو سیستمهای بانک مرکزی و بانک مربوطه میمونه و اگه تو ده روز رفع سو اثر نشه سایر بانکها میتونن ببینن این درسته؟

  23
  11
 3. Gaban می‌نویسد

  سلام،منم ورشکست شدم بعضی چکهام از سال ۹۲ بوده هنوز مرور زمان شاملش نشده،تعدادی هم واسه سال۹۵هست،میخام وام ازدواج بگیرم میگن باید رفع سو کنی،تاوام بگیری….کسی راه حلی داره بگه

  34
  11
 4. محمود یوسفی می‌نویسد

  سلام طبق قانون جدید گفته ۳ سال از تاریخ چک برگشتی بگذره بانک باید چک رو رفع اثر کنه به درخواست مشتری البته اگه شکایتی در خصوص چک نداشته باشه کسی من سال ۹۲ دسته چکم رو یعنی کلا کیفم رو گم کردم وچک های منو جعل و خرج کردن ولی کسی دنبال من نیومده و شکایتی نکرده از من الان حدود ۵ سال از این موضوع میگذره رفتم بانک میگه این قانون رفع اثر برای از این به بعده و چک های قبلی شامل این قانون نمیشه در صورتی که در متن قانون همچین چیزی نیومده اصلا لطفا راهنمایی کنید

  25
  18
 5. مجید رحمانی می‌نویسد

  آیا گذشت زمان از تاریخ چک برگشتی که هیچ اقدام قضایی از سوی آورنده آن به بانک صورت نگرفته منجرب به رفع سوء اثر از چک میشود؟ ممنون

  30
  10
 6. مریم جوهری می‌نویسد

  اینجانب مدت بیست سال دسته چک داشتم که دراثریک اتفاق وبرخورد بایک کلاه بردار سه فقره چک اینجانب برگشت خورد تابه این تاریخ مدت هشت سال میگذرد بانک صادرات میروم میگویند همیشه باید پول توحسابت باشه با گرفتاری ویک بیمار صعب العلاج اخرچگونه مرحمت بفرمایید ترتیب اثرداده شود لذا بانک اینجانب صادرات شعبه ی فلکه ی چهارم خزانه (بخارایی ) حساب سپهر است باتشکر

  7
  2
  1. رضا شفيعی می‌نویسد

   با سلام خدمت شما
   جسارتاً شما این مشکل رو بصورت یه نامه کتبی به انضمام مدارکی اگر دارید به شعبه سرپرستی بانک صادرات ارائه بفرماید. این قسمت مربوط به نظرات دوستان هست و به چنین مواردی از این طریق رسیدگی نمیشه

   3
   2
 7. پویا می‌نویسد

  به نظر میرسه این تصمیم جدید کاملا به قانون تجارت ایران بی توجه بوده، بر اساس قانون تاجری که از تاریخ سررسید بدهی به مدت سه روز نتواند بدهی خودش رو پرداخت کنه باید اعلام توقف بکنه و لیست اموالش رو هم به دادگاه اعلام بکنه. حالا با این مصوبه شرکت های تجاری در حالی که بدهکار هستند می تونن با صدور چک های جدید به مبلغ بدهی خودشون اضافه هم بکنند. هر چند فلسفه پشت این تصمیم رو می فهمم اما فکر می کنم موجب بدتر شدن شرایط اقتصادی بنگاه ها و طلبکاران این دسته از شرکت ها میشه.

  1. امین می‌نویسد

   توجه بفرمائید نوشته میتوانند حساب جاری بدون دسته چک باز کنند که عملا مزیتی برای مشتری ندارد.
   قبلا هم باز میکردند بانکها و چیز جدیدی نیست

   3
   2