قانون جدید چک چیست؟ | آخرین تغییرات 1400

نکته‌های مهمی که درباره این قانون باید بدانید

این روزها همه درباره قانون جدید چک حرف می‌زنند. چه خبر است؟ اتفاق ترسناکی افتاده؟ تصمیم متفاوت و سرنوشت‌سازی درباره این کاغذ پردردسر و بهادار اتخاذ شده؟ نه. اوضاع آنقدرها که نمایش می‌دهند یا در فضای مجازی برایش تیتر می‌سازند، عجیب و غریب نیست، تغییرات مفیدی که قبلا درباره‌اش شنیده بودیم، قرار است به اجرا دربیاید. اینجا -بدون هیجان‌زدگی- درباره‌اش حرف زده‌ایم.

قانون جدید چک چرا نقل محافل است؟ چک تا همین چند وقت پیش یکی از گرفتاری‌های بزرگ معامله در ایران بود. افراد از موجودی حساب یکدیگر خبر نداشتند و نمی‌دانستند چکی که به دستشان می‌رسد، به سرعت تبدیل به پول می‌شود یا نه؟ همه از وضعیت و تعدد زندانیان مالی، مشکلات چک حامل، چند دست چرخیدن هر چک و بسیاری مشکلات ریز و درست دیگر خبر داریم. این گرفتاری‌های ناتمام بانک مرکزی را به فکر انداخت تا قوانین جدیدی برای چک تهیه کند. بانک مرکزی می‌گوید با قوانین جدید دنبال آن بوده که اعتبار از دست‌رفته را به چک‌ها برگرداند.

 

قانون جدید چک در سال 1400

«قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۱۳ آبان ۱۳۹۷ تصویب شد و در همه این سال‌ها در رسانه‌ها کم‌وبیش به آن پرداخته بودند. حتی بخشی از آن هم قبل از پایان مهلت قانونی، توسط خود بانک مرکزی به اجرا رسید. پس چرا حالا این همه خبرساز شده؟ چون پس از گذشت تقریبا ۲ سال از زمان تصویب (مدت زمان قانونی ارائه شده به بانک مرکزی برای تهیه زیرساخت‌ها و مقدمه‌های لازم اجرای قانون)، حالا به موعد اجرای آن رسیده‌ایم. مهلت قانونی تمام شده و آذرماه باید قانون جدید، تمام و کمال اجرا شود.

معطل حساب خالی نمی‌مانید

فایده دیگر قانون جدید چک اعتبارسنجی صاحب دسته چک است. در گذشته هرکسی می توانست حتی با حساب خالی چک بنویسد و طرف معامله‌اش را با وعده پر کردن حساب مدت‌های طولانی بلاتکلیف بگذارد. حالا دیگر از آن خبرها نیست و بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند.

در گذشته همچنین دریافت کننده چک تنها می‌توانست از حساب متصل به چک برداشت کند و برداشت از سایر حساب‌های صاحب چک، مشروط به اجازه قوه قضاییه و فرآیند دشوارتری بود. با قانون جدید چک تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

چک راحت‌تر برگشت می‌خورد!

یکی دیگر از ویژگی‌های قانون جدید چک این است که برخلاف گذشته می‌توانید به سرعت مجرم را به دام بیاندازید. چطوری؟ در گذشته اگر فردی چک بلامحل صادر می‌کرد، دارنده چک نمی‌توانست اموالش را توقیف یا او را ممنوع‌الخروج کند. او برای این کار مجبور بود دادخواست تنظیم کند و به دادگاه برود تا در نهایت دادگاه چنین حکمی دهد.

حالا این فرآیند حذف شده و افراد می‌توانند بدون ثبت درخواست و حکم دادگاه، چک‌هایی را که گواهی عدم پرداخت دارند، به دادگستری ببرند و دادگستری به راهنمایی رانندگی و ثبت اسناد دستور می‌دهد که پلاک خودروهای مالک چک و ثبت اسناد، سایر اموال مالک چک را به نفع طلبکار ضبط کند.

مراحل گام به گام برگشت زدن چک در قانون جدید

 1. مراجعه دارنده چک به بانک و تقاضای صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت
 2. ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی و درج کد رهگیری بر روی گواهی‌نامه عدم پرداخت
 3. مراجعه به یکی از دفترهای خدمات الکترونیک قوه قضاییه و ثبت شکایت، فقط با داشتن کد رهگیری
 4. بررسی ظاهر چک و تایید صحت آن توسط قاضی پرونده در مدتی کوتاه و صدور اجرائیه
 5. فرصت ۱۰ روزه به صادرکننده چک برگشتی برای تامین موجودی (از زمان صدور اجرائیه)
 6. در صورت تامین نشدن مبلغ، ورود به مرحله پیگیری قضایی و صدور حکم توقیف اموال، ممنوع‌الخروجی و…

مراحل و روش برگشت زدن چک

موارد بررسی چک توسط قاضی

هر قاضی برای صدور اجرائیه ۳ شرط را در ظاهر چک بررسی می‌کند و با تایید کد رهگیری حکم صادر می‌کند، آن ۳ مورد این است:

 1. در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد
 2. در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است
 3. گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت توسط صادر‌کننده چک نبوده باشد

چک برگشت بخورد دیگر چک جدید صادر نمی‌شود

دارنده دسته‌چک می‌تواند بر اساس اعتبار خود چک صادر کند و امکان هم دارد که آن چک ثبت شده در سیستم بانک مرکزی، برگشت بخورد. ولی در قانون جدید، پس از برگشت نخستین چک، سامانه دیگر اجازه صدور و ثبت چک جدید را نمی‌دهد تا به این ترتیب از صدور چک‌های بی‌محل و بی‌اعتبار جلوگیری کند. از صدور چک بی‌اعتبار اول نمی‌شود جلوگیری کرد اما جلوی آفت را از هرجا بگیری منفعت است!

جریمه‌های چک برگشتی

حالا اگر چک برگشت بخورد، چه مشکلاتی برای دارنده چک بی‌اعتبار پدید می‌آید؟

 • جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید
 • متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک
 • پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی
 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی
 • ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد

روش‌های رفع سوء اثر چک

همه اطلاعات چک وارد سامانه می‌شود

برای بازگرداندن اعتبار به چک‌ها و اجرای دقیق قانون جدید چک باید اطلاعات چک در سیستم بانکی ثبت شود. یعنی چک، فقط به نوشتن روی برگه و امضا خلاصه نمی‌شود. از ۲۰ دی سال جاری، تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

چگونه اطلاعات چک را در سامانه صیاد وارد کنیم؟

از این به بعد برای نوشتن، انتقال و تایید چک به اینترنت نیاز دارید. یا سیمکارتی باید داشته باشید که به نام و شماره ملی خود شما ثبت شده باشد (یعنی برای بانکتان احراز هویت شده باشید که معمولا برای داشتن دسته‌چک و رمز دوم پویا این کار صورت گرفته است)؛ چه صادرکننده چک باشید و چه دریافت‌کننده چک. اما این ثبت اطلاعات چک (چک‌های جدید از ۲۰ دی ۹۹ به صورت اختیاری) از کجا انجام می‌شود؟

 • اپلیکیشن‌های بانک‌ها
 • اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک
 • مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند
 • ارسال پیامک (این روش هنوز اجرایی نشده است و آینده اضافه خواهد شد)

نکته یک: بعد از الزامی شدن ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، در صورتی که اطلاعات چک در سامانه ثبت نشود، چک فاقد اعتبار است و بانک‌ها آن را نقد نمی‌کنند و مسئولیتی هم ندارند. یعنی وظیفه کسی که چک را می‌گیرد به اندازه کسی است که چک را صادر می‌کند و هر دو باید به سامانه صیاد رجوع کنند؛ یکی برای ثبت اطلاعات چک و یکی برای مشاهده و اطمینان از ثبت اطلاعات.

نکته ۲: حالا اگر مندرجات برگه چک با اطلاعات سامانه صیاد مغایر باشد چه می‌شو‌د؟ خب باید قبول کنیم که از این به بعد اصل، اطلاعاتی است که در سامانه صیاد ثبت شده و در صورت مغایرت، بانک از پرداخت وجه چک خودداری می‌کند. حالا اگر دارنده چک اصرار داشته باشد، بانک گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند.

نکته ۳: گیرنده چک برای انتقال چک به شخصی دیگر باید (همانند صادرکننده چک) با سیمکارتی به نام خود یا شماره کارت بانکی‌اش که برای سیستم بانکی احراز هویت شده باشد، چک را به نفر بعدی منتقل کند و مشخصات نفر سوم (شامل نام و شماره ملی) را در سامانه صیاد بنویسد.

استعلام آنلاین چک برگشتی

پایان چک حامل در قانون جدید چک

با توجه به همین موردی که در بند قبل خواندید -یعنی ثبت اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه بانک مرکزی- به این ترتیب با «چک در وجه حامل» خداحافظی می‌کنیم. طبق اعلام بانک مرکزی، صدور چک در وجه حامل در دسته‌چک‌های جدید و از ۲۰ دی ماه به بعد ممنوع است و چک باید در وجه ذی‌نفع مشخصی صادر و در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت‌کننده چک قید شود.

نکته: اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید.

اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید

خداحافظی با پشت نویسی چک

دومین اثری که منوط شدن صدور چک به ثبت اطلاعات آن در سامانه ایجاد می‌کند، از بین رفتن «پشت‌نویسی چک» است! با ثبت در سامانه صیاد، امکان نظارت بر چک از لحظه صدور و کنترل افراد پرخطر برای بانک مرکزی فراهم می‌شود و عملاً پشت‌نویسی چک به صورت دستی حذف و تمام زنجیره نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد اتفاق خواهد افتاد.

نکته: طبق اطلاعیه شماره ۵ بانک مرکزی، امکان انتقال چک با پشت‌نویسی حتی در چک‌های جدید، تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

چک تاریخ انقضا یا اعتبار دارد

بر اساس قانون جدید چک، تاریخ سررسید چک‌ها نمی‌تواند بیشتر از ۳ سال از زمان دریافت دسته‌چک باشد. فرض کنید دسته‌چکی را در سال ۹۹ از بانکتان دریافت کرده‌اید، تاریخ سررسید چک‌هایی که در آن می‌نویسید، نمی‌تواند بیشتر از سال ۱۴۰۲ باشد و بیشتر از این تاریخ، چک شما اعتباری ندارد و در سامانه هم ثبت نمی‌شود.

نکته: دسته‌چک‌های فعلی که در دست مردم هست به روال سابق کار می‌کند و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست و همه قوانین چک‌های قدیمی را دارد.

در قانون جدید چک دسته‌چک برای همه نیست!

با این تفاسیر دیگر گرفتن دسته‌چک هم کار هرکسی نیست و شرط مهم برای تحویل دسته‌چک آن است که متقاضی ورشکسته یا از نظر مالی ناتوان نباشد و اعتبار مالی کافی داشته باشد. به جز این، او نباید در 3 سال اخیر چک برگشتی داشته یا سوسابقه‌ای به نام او ثبت شده باشد. همچنین بدهکار نبودن متقاضی دریافت دسته چک هم مهم است و افراد زمانی می‌توانند درخواست دسته چک بدهند که تمامی بدهی‌هایشان را تسویه کرده باشند.

چک الکترونیک برای بی‌چک‌ها

در قانون جدید چک اگر نیاز به چک داشتید اما نمی‌توانستید دسته چک بگیرید، می‌توانید به جای چک کاغذی تقاضای چک تک‌برگ الکترونیکی دهید و بدون اعتبارسنجی و رتبه‌بندی چک بگیرید، اما باید بدانید که هرگونه تخلفی با چک الکترونیک دقیقا گرفتاری‌هایی مشابه دسته چک کاغذی دارد و برای استفاده دوباره از چک، نه تنها باید از چک برگشتی‌تان رفع سواثر کنید که باید ۳ سال صبر کنید تا بتوانید دوباره چک بگیرید. البته بد نیست بدانید این بخش از قانون جدید چک، دیرتر از بقیه اجرایی خواهد شد. چون به گفته قائم‌مقام بانک مرکزی سامانه مرکزی چک الکترونیک (چکاد) در مرحله بازنویسی نسخه جدید نرم‌افزاری است و احتمالا به این زودی‌ها در دسترس نخواهد بود.

چک جدید چه شکلی است؟

ابعاد چک‌های جدید مشابه چک‌های یکدست شده صیادی است ولی رنگ چک‌های جدید صورتی و بنفش خواهد بود. چک‌های فعلی صورتی و سبز هستند و این تمایز باعث تشخیص چک‌هایی خواهد شد که باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اجازه پشت‌نویسی و وجه حامل هم ندارند.

این چک‌های جدید هم مثل سابق شناسه ۱۶ رقمی دارند، ولی عبارت هشداری «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» نوشته شده. علاوه بر این‌ها، چک‌های جدید یک بارکد دو بعدی هم دارد که گیرنده می‌تواند با اسکن بارکد، وضعیت اعتباری صادرکننده را استعلام کند.

تصویر چک جدید
تصویر دسته‌چک‌های جدید از فروردین ۱۴۰۰

 

چک صیاد چیست؟

اولین قدم آن بود که چک‌های ایران دارای ظاهر همسان شوند تا گرفتاری‌های حقوقی و فرآیند بررسی‌شان ساده‌سازی شود. بر اساس قانون جدید چک افراد موظف شدند از دسته‌چک‌های متحدالشکلی با عنوان چک صیاد استفاده کنند و چک‌های قدیمی منسوخ اعلام شد.

مهم‌ترین ویژگی چک صیاد این است که شماره منحصربه‌فردی روی هر برگه چک ثبت شده است. افراد با ارسال این شماره به پیامک 701701 می‌توانند از سوءسابقه صاحب چک آگاه شوند و قبل از آنکه دیر شود معامله‌شان را برهم بزنند. توضیح روش استعلام گرفتن چک صیادی -که در این قانون جدید چک اهمیتش بیشتر هم شده- مفصل است که در لینک زیر بخوانید.

چطور استعلام چک صیادی را انجام دهیم؟

چک‌های قدیمی چه می‌شود؟

نگران نباشید! چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

غیر از صاحب چک، کار برای کسانی که گیرنده چک هستند نیز سخت می‌شود. آنها باید مطمئن شوند چکی که می‌گیرند قدیمی است یا جدید و اگر جدید است (یعنی رنگش صوری و بنفش است، جمله هشداری، تاریخ اعتبار و بارکد دارد) باید در سامانه بانک مرکزی ثبت شده باشد.

بانک مرکزی این اطمینان را به دارندگان چک داده که این قانون جدید گام به گام و خیلی آرام اجرایی شود تا اوضاع را ملتهب نکند یا مردم را سردرگم نسازد. پس آرامشتان را حفظ کنید…

 

سوالات متداول درباره قانون جدید چک

در قانون جدیدچک، فرآیند صدور چک چه تغییری پیدا می‌کند؟

تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

آیا چک‌های صادر شده قدیمی معتبر است؟

بله، قوانین جدید برای دسته‌چک‌های جدید است. چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

ثبت اطلاعات چک‌های جدید از کجا انجام می‌شود؟

اپلیکیشن‌های بانک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک، مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و ارسال پیامک (این روش هنوز اجرا نشده است)

آیا می‌توان چک را در وجه حامل ثبت کرد؟

خیر، چون لازم است مشخصات گیرنده چک در سامانه ثبت شود، دیگر نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر کرد.

تغییرات جدید چطور جلوی چک برگشتی را می‌گیرد؟

در قانون جدید بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. همچنین با قانون جدید چک، تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

226 دیدگاه
 1. رضا مقدم می‌نویسد

  سلام
  جک‌هایی که در سال های گذشته برگشت خورده اند و صادر کننده چک بدون هیچ دلیل و مدرکی ، از پرداخت وجه چک خودداری میکند چه تکلیفی دارند ؟
  جک‌های قدیمی برگشتی که تاریخ معینی از نظر اعتبار مدت ، نداشته اند و رفع اثر نشده اند چه توضیحی دارند ؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   روال برگشت زدن چک را مشاهده بفرمایید. با قانون جدید چک، تغییری در روند پیگیری چک حاصل نشده.

 2. مرتضی می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما من میخواستم بدونم برای ثبت چک مثلا طرفی که میخواد چک بکشه چکش برای بانک ملی بعد برای ثبت میگه کارت بانکی که میخواد ثبت بشه باید ملی باشه خواب الان یه سوال یعنی هرکی میاد چک بده مثلا برای یه بانک دیگس یعنی من باید کارت همه بانک ها رو داشته باشم برای ثبت ممنون میشم منو راهنمایی کنید باتشکر ازشما

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به دلیل همین مشکل مطرح شده توسط شما، قرار شد الزام ثبت شماره کارت بانکی حذف بشه.

 3. امیر می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  بنده یک چک داشتم که برگشت خورد ولی ۷ روز بعد از برگشت مبلغ چکو تو حسابم ریختم ولی ۵ روز بعد از پر شدن موجودیم برداشت کردن ایا میتونم رفع اثر کنم و از سیستم رفع اثر میشه؟ ممنونم اگر جواب بدین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله بر اساس قانون شما ده روز فرصت داشتید و از این فرصت هم استفاده کردید.

 4. نگین می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  من یک چک برگشتی معمولی داشتم که امسال رفع سو کردم سوالم اینجاست ایا این قانون جدید چک فقط شامل چکهای صیاد که در سیستم بانکی به ثبت رسیده میشود تا کل چکها مثل چک قدیمی من؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بخش‌های اجرایی توسط صاحب چک، مشمول چک‌های جدید میشه. ولی بخش‌های کارسازی چک، مشمول همه چک‌هاست. باید به‌طور مشخص‌تر بپرسید که منظورتون کدوم بخش هست

 5. کاوه می‌نویسد

  سلام
  ببخشید من از یک کسی که کارمند بانک بود سوال پرسیدم ایشان فرمودند زمانی که ما می‌خواهیم چک بکشیم مثلاً ده برگ یا پنج برگ برای یک فروشگاهی که به صورت اقساطی معامله کنیم باید به همان مبلغ کلشم پول تو حساب ما باشه آیا چنین چیزی صحت داره یا نه چه زمانی که نمیدونم فقط در زمان تاریخش باید قبل از این پرش کنیم که برگشت نخوره و یا کسی میتونه چکی را که دریافت کرده زودتر از تاریخ ببره از بانک مطالبه کند و چک برگشت بزنه ممنون میشم جواب بدید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چنین چیزی در قانون چک نیست. مهم اینه که در زمان پرداخت باید حساب شما به اندازه مبلغ چک پر باشد. در هنگام ثبت در سامانه صیاد، صرفا اطلاعات روی چک، در بانک مرکزی هم ثبت میشه و موجودی درون حساب مشاهده نمیشه. پس مشکلاتی که مطرح کردید رخ نمیده. چون ثبت در سامانه تغییری در محتوای چک و تاریخش ایجاد نمی‌کنه.

 6. میثم صفری می‌نویسد

  سلام. الان منمیخوام در وجه مدرسه برای شهریه چک بدم. اونا هم میگن باید در وجه خود مدرسه نوشته بشه.‌به جای کد ملی چی باید بنویسیم؟

 7. امی می‌نویسد

  خدارو خوش نمیاد شما هروز یه جواب به سوال های مردم میدید

 8. میلاد می‌نویسد

  سلام من امروز رفتم بانک استعلام گرفتم چک های برگشتی من بعد از۴ سال سوی رفع نشد بود چرا

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چون طبق قانون قدیم، ۵ سال برای رفع سوءاثر چک زمان لازم بود. در قانون جدید ۳ سال شده. باید از بانکتون بپرسید که این قانون جدید بهشون ابلاغ شده و بخشنامه‌های لازم به دستشون رسیده یا خیر؟ و آیا شامل چک قدیمی شما هم میشه یا خیر؟

 9. مهدی پور می‌نویسد

  سلام چک های برگشتی قدیمی شامل قانون جدید میشه خواهشن خوب توضیح بدید من چک برگشتی دارم که سه سال تمام از برگشت شدنشون میگزره

 10. مهدی می‌نویسد

  سلام من چک برگشتی دارم که ۳ سال از برگشتش میگزره آیا خود به خود از سیستم پاک میشه یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبق قانون جدید بله ولی باید برای اطمینان و پیگیری که چک قدیمی شما هم مشمول قانون جدید میشه یا خیر، به بانکتون مراجعه کنید. در قانون قدیم، این زمان بیش از ۵ سال بود.

 11. محمد ملک زاده می‌نویسد

  سلام.من شنیدم که وقتی از یکی طلب داشته باشیم می تونیم ازش چک بگیریم و بانک اون چک رو پُر میکنه و اگر صادر کننده‌ی چک تا تاریخ مشخص شده پاس نشه بانک از اموال ش برمیداره.همچین چیزی در سال ۱۴۰۰ داریم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بسیاری از شنیده‌ها باید در مرحله اجرا به نتیجه برسه.
   نحوه کارسازی چک‌ها تفاوتی نکرده و فقط باید در سامانه صیاد ثبت بشه.

 12. محمد ملک زاده می‌نویسد

  سلام.من شنیدم که وقتی از یکی طلب داشته باشیم می تونیم ازش چک بگیریم و بانک اون چک رو پُر میکنه و اگر صادر کننده‌ی چک تا تاریخ مشخص شده پای نشه بانک از اموال ش برمیداره.همچین چیزی در سال ۱۴۰۰ داریم؟

 13. Milad می‌نویسد

  با سلام
  میخواستم بدونم برای گرفتن دسته چک نیاز به کارت پایان خدمت دارد ؟؟یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بسیاری از بانک‌ها چنین مدرکی رو درخواست می‌کنند. به زودی در مطلب مستقلی به شیوه و شرایط گرفتن دسته‌چک می‌پردازیم.

 14. میلاد می‌نویسد

  سلام من یک چک دادم دست یک نفر فرمش زده پولم ریختم بانککمیگه باطله میخوام چک جدید بکشم برم پاس کنم پولش ببرم بدم چکم بگیرم ایا میشه چک جدید ببرم پاس کنم بعد اون چک گرفتم ببرم بانک؟؟؟ممنون میشم سریع پاسخ دهید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در متن لینکی داده شده با عنوان «رفع سوءاثر چک» اون مطلب راهنمایی‌تون میکنه که چگونه با لاشه چک، مشکلتون رو برطرف کنید.

 15. رشید می‌نویسد

  سلام وقت بخیر.من 4فقره چک برگشتی مربوط به 6سال قبل داشتم که چند روز قبل دادم بانک جهت رفع سو اثر ایا بعد از رفع سو اثر بانک دسته چک جدید خواهد داد

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. بعد از مدتی نام شما از بلک‌لیست بانک مرکزی خارج میشه و مشکلی برای استفاده از خدمات بانکی ندارید. البته مراحل تایید، برای دریافت دسته‌چک جدید بیشتر طول خواهد کشید چون توسط بانک مرکزی باید حسن سابقه شما احراز بشه.

 16. جعفرق می‌نویسد

  سلام
  شش ماه پیش چکی را که برای ضمانت به لیزینگ خودرو دادم بوم بخاطر معوق شدن چند قسط برگشت خورد(برای مبلغ کم کل چک که سی صد سی میلیون بود) البته 9روزه هم در اون زمان رفع سوء اثر شد
  برای اخذ جک مراجعه کردم میگن باید معدل شش ماهه ام سیصد وسی میلیون به بالا باشه تا دسته چک بدن
  این درسته؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این گفته بانک ربطی به چک برگشتی‌تون نداره. چون قبل از ده روز مشکل رو برطرف کردید. ولی درباره شرایط و قوانین دریافت دسته چک به‌زودی مطلب مستقلی در «رده» منتشر میشه و به این مشکل شما هم پرداخته خواهد شد. بدونید که داشتن گردش حساب و میانگین قابل قبول، چزو شرایط چک هست و الان سختگیرانه‌تر هم شده.

 17. نگین می‌نویسد

  سلام من امروز رفتم و چکم را برای رفع سو به بانک دادم ایا تا سه سال دیگه نمی تونم از تسهیلات بانک استفاده کنم؟ نمی تونم دسته چک جدید بگیرم؟ کلا فاقد اعتبار شدم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام وقتی رفع سوءاثر کردید یعنی در سیستم بانکی کشور نکته سیاهی ندارید و می‌توانید از خدمات استفاده کنید.

 18. نگین می‌نویسد

  اگر کسی چک برگشتی داشته باشد و رفع سو کرده باشد ایا می تواند از تسهیلات بانک استفاده کند ؟ بعد از چه مدتی می تواند از تسهیلات استفاده کند

  1. رده می‌نویسد

   اگر رفع سوءاثر شده باشد، می‌تواند از خدمات بانکی به شکل سابق استفاده کند. زمانی برای آن تعیین نشده ولی به دلیل فاصله زمانی رد و بدل شدن دستورات بانکی و آنلاین نبودن همه خدمات، به تجربه بین یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا چک برگشتی به کل از سیستم بانکی حذف شود. باید دید در قانون جدید چقدر زمان می‌برد.

 19. موسوی می‌نویسد

  سلام و خداقوت
  اگر درحال معامله با شخصی هستیم که در حال حاضر دسته چک صیاد نگرفته است و قصد دارد از دسته چک قدیمی برایمان چک صادر کند آیا میتوانیم چک قدیمی او را قبول کنیم یا باید روند معامله و نحوه تسویه حساب را تغییر دهیم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   دسته‌چک‌های قدیمی تا پایان آخرین چک یا زمان اعلام رسمی بانک مرکزی اعتبار دارند و مشکلی برای معامله و نقد کردنشون وجود نداره.

 20. Mehdi می‌نویسد

  آیا اگر چکی برگشت بخورد و رفع سوء گردد امکان گرفتن دسته چک جدید وجود دارد؟

  2
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام بله.

 21. نصیری40 می‌نویسد

  سلام
  من یک ماه پیش یک دست مبل و سرویس خواب خریداری کردم که 5 برگ چک به فروشنده داده بودم، بعد از تحویل مبلمان و سرویس خواب ایرادات زیادی توی کار بود فروشنده اول قبول کرد که ایرادات کارش رفع کنه ولی هر دفعه بدقولی کرد و با قلدری گفت هر کاری دوست داری بکن.من به اصناف و اتحادیه شکایت کردم و نظر کارشناس هم این بود که کار ایراد داره ولی نظریه کارشناس تا الان به اتحادیه ارسال نشده.و فروشنده تا تاریخ اولین چک اقدامی برای رفع ایرادات نکرد.من مبلغ چک اول رو توی حساب واریز کردم و درخواست مسدودی کردم تا حکم قضایی بگیرم ولی تا الان به دادخواست من مبنی بر دستور موقت عدم پرداخت چک تا رسیدگی پرونده اصلی در اتاق اصناف و اتحادیه از طرف قاضی صادر نشده و امروز برام از بانک پیام اومده که چک من برگشت خورده. من چه کاری باید انجام بدم توی این فرصت کم آخر سال؟؟

  8
  8
 22. ربیعی می‌نویسد

  خیلی ممنون از اطلاعات جامع شما

 23. محسن محمدپوری می‌نویسد

  بنده این روش جدید قانون چک روواقعامی پسندم وتشکرمیکنم إنشاألله یه روزبتونم به بهترین شکل وقانونی ازاین چکهاکسب درآمدکنم

  1
  1
 24. م ح می‌نویسد

  سلام ما یه چک دو سال پیش از کسی داشتیم پاس نشد و برگشت زدیم طبق قانون جدید(برداشت از کلیه حسابهای بانکی فرد) آیا میتونیم دوباره به بانک مراجعه و اقدام به وصول از چک کنیم؟

  10
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قانون جدید شامل چک‌های جدید میشه. شرایط برداشت از حساب‌های دیگر صادرکننده چک هم در سال آینده به بانک‌ها ابلاغ میشه و شرایطش هنوز اعلام نشده.

   1
   1
 25. مهسا می‌نویسد

  سلام وقت بخیربنده از بانک اینده درخواست چک کردم نامش هنوز نرسیده امکانش هست قبل سال جدیدبه دستم برسه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این مورد به بانک ربط داره ولی بعید است در این هفته آخر سال، به دست شما برسد و از سال آینده هم دسته‌چک‌های جدید در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

 26. حمید رضا علیپور می‌نویسد

  با سلام وسپاس از اطلاعات مفیدی که ارائه میگردد فقط خواستم ببینم این قانون برای اشخاص حقیقی هست یا بخش حقوقی وشرکتها نیز مشمول میشوند واگر بخش حقوقی هم مشمول هست معمولا برای حساب های شرکت ها کارت بانکی صادر نمیگردد واگر صادر گردد مشکل شماره موبایل است که باید به نام شرکت باشد ممنون میشم قوانین موضوعه را در خصوص اشخاص حقوق ( شرکت ها ) بررسی وراهکار آن را اعلام فرمایید تا فرصت هست اقدام لازم صورت پذیرد . باسپاس

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   افراد حقوقی شرایط خاصی در صدور چک دارند که بحصی جداگانه و پیچیده است که برای عموم مردم جز سردرگمی، دردی دوا نمی‌کند. برای همین اینجا فقط به مواردی پرداخته شد که برای همه مردم مفید است. حتما در آینده و در صورت لزوم به موضوع و تغییرات دسته چک شرکت‌ها پرداخته خواهد شد.

 27. حسن می‌نویسد

  ایا گرفتن دسته چک جدید نیاز به استعلام از معوقات و ضمانت ها هم می شود من سالها چک داشتم و حالا هم برگشتی در سیستم ندارم ولی معوقه بانکی همان و یک بانک دیگر دارم و یک بانک دیگر هم ضامن یک وام معوق شده هم دارید به من گفتند دسته چک تعلق نمی گیرد ؟

  1. رده می‌نویسد

   در شیوه جدید فقط چک برگشتی ملاک نیست و نداشتن معوقه به بانک‌ها هم برای ارائه خدمات بانکی اهمیت دارد.

 28. قاسم می‌نویسد

  سلام.من یک چک قدیمی داشتم که دیروز برگشت خورده پول طرفو دادم و چک دستمه آیا قانون جدید چک که سه سال باید صبر کنی تا برا چک جدید اقدام کنی شامل حال بنده میشه یا نه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   لینک «رفع سوءاثر چک برگشتی» که در بالا لینک داده شده رو باز کنید. اونجا نوشتیم که با لاشه چک چطور باید رفع سوءاثر کنید.

 29. عباس می‌نویسد

  با سلام ، من رفتم حساب قرض الحسنه باز کنم گفتند چک برگشتی دارید نمیشود ، اینطوری به ضرر بانک تموم میشه و کسی که پول داره نمیدونه پولشو کجا نگهداری کنه ، مجبورم پولمو در موتکا بذارم این اصلا درست نیست مسولین فکری بحال اینها بکند .

 30. عسکری می‌نویسد

  ببینم من دوتا چک برگشتی دارم که یکی اش رو پرداخت کردم ولی یک دیگه دست طرف مونده دیروز رفتم کارت عابر بانکم رو عوض کنم عوض نکرده میگه بخاطر چک برگشتی باید چکار کنم

  1. رده می‌نویسد

   در متن بالا روی لینک روش‌های رفع سوءاثر چک برگشتی کلیک کنید.

 31. حسن زاده می‌نویسد

  سلام
  از كجا مطمئن بشيم چكي رو كه دريافت كرديم توسط صاحب حساب در سامانه صياد ثبت شده؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   نکته همینجاست که از این به بعد مسئولیت چک فقط با صادرکننده نیست، با گیرنده هم هست و باید مطمئن باشه که چک در سامانه صیاد ثبت شده. روی لینک چک صیاد کلیک کنید، متوجه میشید روش‌های اطمینان از ثبت چک چگونه است.

 32. مختاری می‌نویسد

  سلام ، برای دریافت وام از بانک ها علی الخصوص بانک های قرض الحسنه و موسسات مالی ، صندوق های قرض الحسنه می بایست چک تضمین شده ارائه شود. وثایق جایگزین ؟

 33. مهدی می‌نویسد

  من چک برگشتی دارم ۳سال ازش گذشته آیا سوئد رفع میشه پس از ۳ سال

  7
  1
  1. رده می‌نویسد

   متن رو با دقت بخونید؛ در متن نوشته شده است.

 34. حمید عمو شیخی می‌نویسد

  سلام متاسفانه علیرغم اینکه این سامانه ها به راه نیافته محاکم از جمله مازندران نسبت به صدور اجراییه و توقیف اموال بدون رسیدگی و توجه به گواهی عدم پرداخت واگذار شرایط قانونی حکم صادر کردن.

 35. امیررضا می‌نویسد

  سلام من الان یه چک ۴میلیون ۲۰۰ هزار تومانی دارم و در ۱۴۰۰/04/05 پاس میشه چطور الان خرج کنم.

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چکی که دست شماست اگه از چک‌های قدیمی باشه (که به احتمال زیاد هست) مشکلی نیست و در همون زمان نقد میشه. مگه اینکه بانک مرکزی زمانی برای جمع‌آوری این چک‌ها اعلام کنه. پس خیالتون راحت باشه! مشکلی نیست

 36. حامد عزیزی می‌نویسد

  سلام من دوروزه چک خوابوندم حسابم توبانک کشاورزی مبلغ بالا دیروز از حساب صاحب چک برداشته شده ولی فعلابه حساب من نیومده چکا کنم کی میاد حسابم

 37. حامد عزیزی می‌نویسد

  سلام من دوروزه چک خوابوندم حسابم توبانک کشاورزی مبلغ بالا دیروز از حساب صاحب چک برداشته شده ولی فعلابه حساب من نیومده چکا کنم

 38. احمد می‌نویسد

  سلام چکی دار3 تومن برگشت داده شده الان یکماهه واریز کردم ولی طرف چکو نمی‌بره بانک یعنی نمیدونم دست کیه الان من باید چکارکنم.پولم مسدود شده براتعویض دسته چک چکار کنم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این دقیقا یکی از مشکلاتی که در قانون جدید چک و با زمان اعتبار چک اصلاح می‌شود. ولی الان تا مراجعه و وصول چک کاری نمی‌شود کرد.

   1
   1
 39. چنگیز می‌نویسد

  سلام من سال93_94تعدادی چک برگه خورده دارم که دیگربه بانک نمی آورندتاپاس شوندونشانی ازکسانیکه چکهایم دستشانست ندارم…ایااین چکهارفع سوشده اندیانه واگرنشده اندچگونه بایدرفع سونمایم تابتوانم دسته چک جدیدبگیرم.ممنون میشم راهنمائیم کنید.باتشکروسپاس

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مطلب «روش‌های رفع سوءاثر چک» رو مطالعه کنید.

 40. محمد می‌نویسد

  سلام درصورت داشتن چک برگشتی شخصی بابت ضمانت وام باتوجه باینکه دارای حق امضاچک درحساب دولتی نیز دارم آیا دسته چک صادر میشود

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   قوانین مربوط به دسته چک شخصی، شامل چک مشترک نمیشه

 41. علی سلطانپور می‌نویسد

  سلام آیا بعدازرفع سواثر وام شامل بنده میشود

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بعد از گذشت مدتی و تایید اعتبار شما؛ بله

 42. علی سلطانپور می‌نویسد

  سلام من دیروز یه سوال پرسیدم جوابم رو هم دادین فقط بنده اقدام به رفع سو گرده ام اما بنده درخواست یک وام را دارم آیا وام شامل بنده میشود ممنونم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بعد از گذشت مدتی و تایید اعتبار شما توسط بانک؛ بله.

 43. محمدمقدم می‌نویسد

  سلام من اسماعیل هستم تعدادی چک برگه خورده دارم کهسال93برگه خوردن دیگه به بانک مراجعه نمیکنن وازموقعیتشون برای پرداخت ودریافت لاشه چک خبرندارم واقدام قضایی صورت نگرفته ایااین امرباعث مسدودی سایرحسابهام میشه یانه.کل مبلع چکها7.500هزارتومنه میتونم این مبلغ روبریزم ببانک وچکهاروبدون لاشه رفع سوبکنم؟لطفآراهنمائیم کنیدخودمم حقوق بگیرم ایاحقوقم هم مسدودمیشه؟وبایدچکارکنم؟باسپاس وتشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در مطلب بالا، لینک رفع سوءاثر چک رو مطالعه کنید، توضیح کاملی داره در این زمینه.

 44. محمدمقدم می‌نویسد

  سلام من تعدادی چک برگه خورده دارم که دست شرکتهای پخش یادست ویزیتورهاس.الان نمیتونم پیداشون کنم وپاسشون کنم.چکهامال سال94 هست بایدچکارکنم.محمدهستم ازتبریز؟لطفآراهنمائیم کنید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اون چک ها شامل قوانین قبلی میشه و هر زمان که به بانک اومد باید پرداخت کنید. خوبی چک های جدید همینه که تاریخ اعتبار داره و بعد از اون تاریخ دیگه ترتیبی داده نمیشه.

 45. اسماعیل می‌نویسد

  سلام میخوام چک بکشم برای۳ماه بعد قانون جدید چک میشود این کارانجام داد یانه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چه چک‌تان جدید باشد چه قدیم، بله می‌توانید. تاریخ چک نباید بیشتر از سه سال از دریافت دسته‌چک باشد.

 46. علی سلطانپور می‌نویسد

  باسلام من یک وام گرفته بودم که به علت کرونا ومشکلات مالی نتونستم قسط هم روواریز کنم و بانک چک.م رودرتاریخ۹۹/۷/۲۸ برگشت زده و درهمین شرایط کرونایی مبلغ سه میلیون تومان چک برگشتی داشتم اما هردوراحل کردم.قسطهامم روواریز کردم وچک روهم پاس کردم الان نتیجه چی میشه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   وقتی همه کارها را کرده‌اید و چک هم به سلامتی پاس شده، چه جای نگرانی؟

 47. شهاب می‌نویسد

  خدا لعنت کند انسان فاسد و کلاهبردار را من به دوستم کمک کردم هم از مرگ کرونا نجاتش دادم و هم کمک مالی کردم و هم چک برای رفع گرفتاری به ایشان دادم الهی خداوند عذاب این رفیق منافق من را اهلش کند و اگر قابل هدایت دیگر نیست اموال و چک هایم را به من باز گرداند و وی را چنان عذاب کنند که بداند دیگر نباید نامردی کند به دوست خودش لعنت بر افراد فاسدمثل ع ا چ عذاب بر انسان های فاسد که به ناحق سرمایه مردم و مال مردم را می خورند

 48. امین می‌نویسد

  سلام
  من یک فقره چکم سال ۹۴برگشت خورده لاشه چک رو نداشتم مبلغ چک رو به حسابم واریز کردم و حسابم رو بلوکه کردم چکم رفع سو شد اما الان میخام حساب باز کنم نمیتونم کارمند بانک گفت ب خاطر قانون جدید چک هست باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید خیلی ضروریه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه مراحل رفع سوءاثر شما انجام شده و بیش از ۳ سال از زمان این چک برگشتی گذشته، مشکلی وجود ندارد و ربطی هم به قانون جدید ندارد. از رئیس شعبه پیگیری کنید که علت تعلل بانک در ثبت رفع سوءاثر نباشد.
   این مطلب را هم دقیق بخوانید: https://www.rade.ir/6673

 49. سجاد می‌نویسد

  با سلام اگر حساب مسدود باشه ولی حساب موجودی داشته باشه چک پاس میشه یا نه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   حساب به چه دلیل مسدوده؟ اون هم وقتی موجودی داره.

 50. مجید عشقی می‌نویسد

  سلام سوال من اینکه امروز دسته چک من تمام شد برگشتی هم اصلا ندارم میخام ببینم دسته چک جدیدی که وجح حامل ممنوعه واسم صادر میکنن یا هنوز قانون اجرا نشده

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به بانک درخواست بدید. دسته‌چک‌های جدید از این به بعد ارائه میشه و همه قانون اجرا می‌شود فقط الزام به وارد کردن اطلاعات چک در سیستم بانک مرکزی به تعویق افتاده است.

 51. امیر می‌نویسد

  سلام ، من ی گاو رو فروختم ، به یک دلال ، اونم ضرر کرده بود انگار
  الان اومده میگه ۱ تومن بهم پس بده یا نمیزارم چک رو پاس کنی
  آیا میتونه همچین کاری کنه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه شرطی رو در چک قید نکرده، خیر. ضامن پرداخت پول هست.

 52. کشاورز می‌نویسد

  سلام وقت بخیر ببخشید یه سوال داشتم بنده ازسال 91 حدودا حساب جاری درپست بانک داشتم وحدودا فعال بوده حسابم فقط 3سال باهاش کارنکردم باوجود 10سال سابقه وحدودا11روزپیش به بانک مراجعه کردم برای اخذدسته چک جدید گفتن بایدجوابیه استعلامخزانه داری بیاد وبعدا دسته چک صادرشود. استعلامات خزانه داری چندروززمان می‌برد؟ودرضمن بدهکاری بانکی و… ندارم وحساب جاریم حدود2تومن ثابت هست ودلیل تاخیرجوابیه استعلام چیست سپاسگزارم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید بانکتون به این سوالات جواب بده. ولی روال معمول اینه که دادن دسته‌چک زمان می‌بره.

 53. پیام می‌نویسد

  کاش میشد در قانون جدید همه بتونن چک بگیرن اما با تهدات و منع های قانونی که پس فردا مشکلی برای بقیه به وجود نیاد طرح خوبی هستش اما کاش همه شرایط گرفتن دسته چک داشته باشن منظور اونایی هست که چک تا حالا نگرفته و نداشته اند.

 54. پیام می‌نویسد

  سلام ممنون از شما یه سوال داشتم .بنده صندوقدار رستوران هستم با حقوق ماهی ۴ میلیون ثابت و کله موجودی بنده ۳۰ میلیون تومان تو بانک هستش ولی بنده حساب جاری ندارم و شدیدا نیاز مند چک هستم ایا میشود راهی وجود دارد من از بانک درخواست دسته چک کنم حالا یا با شرایط جدید یا قدیم ؟؟ممنون از شما

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شرایط دریافت چک رو باید ایجاد کنید. البته الان سختگیری زیادی برای ارائه دست چک صورت می‌گیره و زمان می‌بره.

 55. پیام می‌نویسد

  پس اون کارگره بدبختی که حقوق ثابت داره خوش حسابه نمیتونه نقدا جنس یا کالایی خریداری کنه چگونه دسته چک بگیره شرایط فقط برای اونایی خوبه که پولدارن یا دستشون به دهنشون میرسه واقعا متاسفم برای همچین دولتی که فقط به فکره خودشونن و بس.

 56. هادی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  چک از مشتری گرفتم وان را برگه زدم و گواهی عدم پرداخت دریافت کردم وبه دادگاه مراجعه کردم واسه اجرائیه وبعد از یک ماه مراجعه گفتن ادرس مکانش جعلی ست نمی تونیم کاری واست بکنیم .لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  7
  3
 57. محمد بهرامی می‌نویسد

  با سلام و تشکر از مطلب بسیار ارزشمند و کامل شما
  سوالی از اساتید گرامی دارم.
  من کارم طوری است که محصولاتم را به صورت اقساط میفروشم و بابت انها چک ضمانت بدون تاریخ میگیرم.
  برای ثبت چکها به نام شرکتم مشکلی ندارم- سوالم در مورد تاریخ است .
  به مشتری بگویم تاریخ چک را چه زمانی بزند؟ به تاریخ روز باشد یا به تاریخی که اقساطش سررسید میشود؟
  ممنون از اینکه راهنمایی میفرمایید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبیعتا به تاریخی که می‌خواهید چک را نقد کنید. در قانون جدید شما باید همان محتوای همیشگی چک‌هایتان را این‌بار در سامانه بانک مرکزی ثبت کنید. پس تفاوتی در رفتار مالی شما ایجاد نمی‌شود، فقط جزئیات روی چک در یک‌جای دیگر هم ثبت می‌شود.

 58. امیر می‌نویسد

  سلام من در سال ۸۹ سه فقره چک برگشتی داشتم که بعد از تسویه کردن یکی از چکها دطرف معامله لاشه چک را تحویلم نداد، ایا میشه چکهایی که مدت زمان زیادی ازش میگذره را بدون لاشه چک رفع سو کرد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله در متن بالا راهنمایی کاملی برای رفع سوءاثر چک بدون لاشه هست، بخونید.
   غیر از این، زمان زیادی از چک برگشی شما گذشته و در سیستم بانکی باید حذف شده باشه.

 59. arezoo می‌نویسد

  سلام وقت بخیر .ببخشین سوال من مربوط ب چک نیست درمورد باز کردن حسابه . ولی خیلی ضروریه. من ۵ میلیون وام ب بانک ملی بدهکارم. الان میخام توبانک رفاه حساب باز کنم ایامیتونم؟بدهیم ب بانک ملی عست وحسابی ک میخام بازکنم توبانک رفاه. مشکلی نداره؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله میتونید حساب باز کنید ولی وام گرفتن یا استفاده از تسهیلات، منوط به بدهی نداشتن به کل سیستم بانکی کشوره. فرقی نداره در کدام بانک بدهی دارید.

 60. مهرداد می‌نویسد

  سلام
  من ۵ سال پیش از بانک صادرات دسته چک گرفته بودم، الان میخوام از بانک‌دیگه ای دسته چک بگیرم، رفتم بانک‌ میگه باید جواز کسب یا گواهی اشتغال بیاری، حسابمم کم و بیش کار کرده، آیا همه بانک ها اینجورین؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بانک‌ها برای دسته‌چک به ارائه مدارک شغلی و سکونتی نیاز دارند. جزو شرایط قانونی است. البته تشخیص و تایید رییس شعبه در سهولت انجام کار تاثیر داره.

 61. سجاد می‌نویسد

  این که موجودی تو حساب هستش ،طرف نمیر برداره از زمانش میگذره پس چی یا رو عین خیالش نیست

 62. فریبرز معتمدی می‌نویسد

  سلام، من از بانک پارسیان درخواست چک کردم و کاراش تموم شده، تو مرحله صدور دسته چک، بانک 3 روزه از حسابم 5 ملیون برداشته، واسه چی این کارو کرده، این قانون جدید واسه صدور چک؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برداشت از حساب ربطی به قانون جدید چک نداره. برای علت این برداشت (یا حتی اشتباه برداشت) با بانکتون تماس بگیرید.

 63. مهدی می‌نویسد

  سلام من قبلا دسته چک داشتم چند تا برگ برگشت خورده ولی هنوز سواثرنشدن ولی باطرفها حساب کتاب کردیم ومن برگه هاشوگم کردم نبردم بدم بانک حالا بخوام دسته چک بگیرم چیکار باید بکنم لطفا راهنمایم کنید ممنونم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این لینک رو مطالعه کنید، دقیقا راه‌حل همین مشکل شما مطرح شده؛
   https://www.rade.ir/6673

 64. sobhan می‌نویسد

  با سلام
  بندهدکارپرداز شرکت هستم و هر روز چهار برگشتی مشتریان رو بانک میبرم ولی انگار نه انگار که چکش برگشت شده و خلاصه بعد از کلی مدت که از تاریخ چکش گذشته پاس میکنند.واقعا چه فکری بحال اینجور افراد میکنین.اونا با دسته چک ی نفر دیگه اینکارو میکنند.

 65. مجید عشقی می‌نویسد

  سلام منظور از ناتوان بودن مالی جیه؟واعتبار سنجی میکنن دقیقا منظور چیه؟ من تو همون بانک سپرده بلتد مدت دارم یکماه پیش دسته جک10 برگ گرفتم جکهایم که دادم همش پول شدع خاستم ببینم با این قانون جدید بازم بهم جک میدن

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   نگران نباشید. اگه سوءاثری از چک در پرونده بانکی‌تون وجود نداشته باشه، باز هم دسته‌چک به شما تعلق می‌گیره. این قوانین برای کنترل بدحساب‌هاست.

 66. سید وحید معروف می‌نویسد

  سلام
  من سوالی که پیش اومده تو قانون جدید یعنی باید به مبلغی چک نوشت که تو حساب هست یا چی من تو حسابم پول کمه و تا حالا چک برگشتی نداشتم خواستیم معامله بزرگ کنیم باید اول اون مبلغ تو حساب باشه تا چک بدیم؟؟؟
  اگه اینجور باشه چک بی ارزش میشه که

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر لازم نیست ابتدا پول توی حسابتون باشه، باید در زمانی که تاریخ سررسید چک می‌رسه، پول توی حسابتون باشه تا ارزش چک کشیدن به عنوان اوراق مالی حفظ بشه.

 67. زینت می‌نویسد

  سلام.آیا خودرو در قانون جدید ،جهت چک برگشتی از توقیف مستثنی است؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   سیستم بانکی درباره دارایی ریالی اجازه دخالت دارد و این قبیل مثال‌ها در صلاحیت دادگاه و قوه قضاییه است.

 68. محمدرضا رضایی می‌نویسد

  سلام

  اگر روی چک نوشته شده باشه در وجه آقای … بابت تضمین قرارداد … امکان مسدودی حساب و سپس حکم توقیف اموال وجود دارد؟
  در صورتی که صادر کننده چک تعهدات خود عمل نکرده باشد به طور کلی مراحل اجرا چگونه است؟
  متشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در چک‌های تضمینی قدیمی چگونه این مراحل انجام می‌شد؟ در قانون جدید هم به همان شکل کار پیش می‌رود با این تفاوت که شرط چک، غیر از روی چک در امانه صیاد هم ثبت می‌شود. بقیه مراحل تفاوتی با قبل ندارد.

 69. محیدیعقوبی می‌نویسد

  سلام من الان دسته جک دارم منظور از اینکه یکی ازشرطها صدور جک جدید اینکه نباصد. متقاضی بدهکار باشد جیع منظورشون وام هایی است که ازبانکها گرفتیم یانه منظورش قسط عقب موندس یا جیز دیگریست

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   منظور در مرحله اول، نداشتن چک برگشتی و سپس نداشتن قسط عقب‌مانده به بانک است.

 70. شبنم جعفری می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید.من دسته چک قدیمی دارم یه چکم ب مبلغ بیست میلیون تومن برگشت خورده و بعدا پاس شده. حالا اون چک رو رفع سو اثرکنم تو گرفتن دسته چک جدید ب مشکل میخورم؟؟؟ میتونم دوباره دسته چک بگیرم یا این قانون سه سال بعد از رفع سو اثر شامل دسته چک قدیمی هم میشه؟؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگر پرداخت شده، مشکلی نیست و رفع سوءاثر از چک شما شده.

 71. کریمی می‌نویسد

  چک برگشت شده و شکایت شده و قرار تعیین گشته اگر قبل از موعد قرار پول تسویه شود پرونده بسته خواهد شد و حساب رفع سو میشود.

  1. رده می‌نویسد

   بله. در هر زمان مبلغ کسری در حساب واریز بشه و به بانک اطلاع داده بشه که اون مبلغ رو مسدود کنه، بانک موظفه در ۴۸ ساعت به اطلاع دارنده چک برسونه تا مراحل برگشت خوردن متوقف بشه.
   برای اطلاع دقیق‌تر مطلب «رفه سوءاثر چک برگشتی» رو که در بالا لینک داده شده بخونید.

 72. کریمی می‌نویسد

  چک برگشت شده و شکایت شده و فرار تعیین گشته اگر قبل از موعد قرار پول تسویه شود پرونده بسته خواهد شد و چک رفع سو میشود.

  1. رده می‌نویسد

   برای اطلاع دقیق‌تر مطلب «رفه سوءاثر چک برگشتی» رو که در بالا لینک داده شده بخونید.

 73. حسین می‌نویسد

  سلام من همسرم درخواست وام کرده از حساب شخصی خودش و بانک اعلام نموده به دلیل چک برگشتی که شوهرشما داردنمیتوانید وام بگیرید آیا این موضوع صحت دارد

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   تا حالا با چنین موردی مواجه نشده بودیم!

 74. […] همه چیز درباره قانون جدید چک […]

  1
  1
 75. حسام الدین می‌نویسد

  سلام وقت بخیر من الان واقعا یک سوال ذهنم و درگیر کرده آیا وقتی که چک برگه میخوره تا ده روز اگر پاس نشه و یه چند روز بعد چک پاس بشه و برای رفع سوء اثر آن اقدام کنم دیگه دسته چک میدن یا نه؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله وقتی شما سوءاثر کنید یعنی مشکلی ندارید و مجدد دسته‌چک خواهید گرفت.

 76. […] همه چیز درباره قانون جدید چک […]

  1
  1
 77. سیما+اوستا می‌نویسد

  چک من مال سال ۹۷ میباشد
  حالا اعتبار داردچک برگشتی هم ندارم
  در صمن این روش جدید روش بسیار خوبست
  امید است که همه راضی باشند

 78. Mehdi می‌نویسد

  سلام میخواستم بدونم بعداز اینکه چک نخستین برگشت بخوردآیا بعداز رفع سوء میتوان دسته چک جدیدگرفت؟
  باتشکر

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله با طی مراحل رفع سوءاثر و ثبت اون در سیستم بانکی می‌شود دسته‌چک جدید گرفت.

 79. عمراني می‌نویسد

  سلام آيا چكي كه بابت حسابي دريافت ميكني قابليت اي رو داره كه به شخص ثالثي خرج كني
  ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای انتقال به شخص سوم، باید این انتقال (مشخصات گیرنده) در سامانه بانک مرکزی ثبت شود.

 80. یوسف می‌نویسد

  با سلام و درود
  گیرنده چک چگونه میتواند مطمئن شود که صاحب چک در سامانه بانک مرکزی چک رو ثبت کرده یا نه ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در مطلب بالا، روی دکمه «چگونه استعلام چک صیادی بگیریم» کلیک کنید. راهنمای کاملی رو مشاهده می‌کنید.

 81. احمد می‌نویسد

  فقط برخی شرایط دریافت تغییر کرده یا همش

  1. رده می‌نویسد

   بسیاری از قوانین جدید چک چندسالی است در حال اجراست. برخی تغییرات مهم مونده (مثل ممنوعیت چم حامل، ثبت چک در سامانه صیاد و…) که از انتهای آذر به تدریج اجرا میشن.

 82. رضا دلشاد می‌نویسد

  با سلام در مورد برداشت از حسابهای دیگر در صورت عدم موجودی در حساب اصلی چک آیا این امکان برداشت وجه از حسابهای سایر بانکها نیز می باشد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله، آنچه از قانون برداشت می‌شود یعنی کسی که تعهدی رو به عنوان چک داده، همه حساب‌هایش برای انجام تعهد در دسترس است. ولی هنوز بخشنامه شیوه اجرایی‌اش ابلاغ نشده.

   1
   1
 83. Ahmad می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  بنده فردا چک دارم . چک بنده روطرف برده خوابونده به حسابش در بانک رسالت . من برای واریز پول و انتقال تا فردا ظهر وقت لازم دارم . آیا چک من رو بانک برگشت میزنه یا تا اخر وقت که پول واریز بشه زمان دارم. اگر برگشت بخوره باید به ازای هرروز کلی خسارت بدم طبق قرار داد.

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شما باید دقیقا در موعد مقرر شده روی چک، حسابتون مبلغ لازم رو داشته باشه. بانک با شما تماس میگیره… مراحل برگشت زدن بیشتر از یک روز طول میکشه. برای این مورد، با بانکتون تماس بگیرید.

 84. نبی نخلی می‌نویسد

  سلام بند کسری حساب داشتم یک روز دیرتر واریز کردم چکم بر گشت خورد چکار کنم لطفآ راهنمای کنید

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به زودی (در همین هفته آینده) مطلب مفصل و گام به گام برای رفع سوءاثر چک و حل مشکل برگشت خوردن چک منتشر می‌کنیم.

   4
   1
 85. سید رسول احمدی می‌نویسد

  من چند تا دسته چک دارم وچک برگشتی هم ندارم ولی حسابم معدل بالایئ نداره تکلیف من چی میشه میتونم چند تا حسابم را حفظ کنم یا نه

  1. رده می‌نویسد

   نداشتن چک برگشتی در قانون اهمیت داره و تا حالا درباره معدل حساب و تاثیر آن در صدور دسته‌چک صحبتی به میان نیامده.

   2
   1
 86. مجید می‌نویسد

  با سلام.من خودم چک تاریخ دار حامل از کسی گرفتم حدود 1ماه قبل تکلیف این چکها که چند دایی از اون رو خرج کردم چی میشه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مسئولان بانک مرکزی تاکید کردند که این قانون برای چک‌های قدیمی اجرا نمیشه. نگران نباشید. چک شما هنوز اعتبار داره و در موعدش نقد میشه. از این به بعد دیگه امکان صدور چک حامل وجود نداره.

   2
   1
 87. مجید می‌نویسد

  تکلیف چکهای تاریخ دار آینده که به نام حامل قبلاً صادر شده و در بازار خرج شده چه میشود.

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   همانطور که در متن آمده، قانون از زمان اجرا (۲۲ آذر) به بعد لازم‌الاجراست و شامل چک‌های قدیمی نمیشه. در ضمن همین ممنوعیت‌ها هم به مرور اجرا میشه.

 88. mzsmzs931@gmail.com می‌نویسد

  من چک برگشتی دارم
  کارت عابرمم گم کردم الان برام کارت صادر نمیشه؟

  1. رده می‌نویسد

   قاعده اینه که تا وقتی اعتبار بانکی‌تون رو رفع سوءاثر نکردید‌ و تعهد مالی‌تون رو ادا نکردید، از خدمات بانکی محروم باشید. ولی خب شاید همیشه استثناهایی وجود داشته باشه و صدور کارت جدید (نه حساب جدید) یکی از اونا باشه.

 89. ادریس می‌نویسد

  سلام الان با این وضعیت شر خر ها چی میشن آیا اونا هم با این قانون جدید حذف میشن

  1. رده می‌نویسد

   البته که همه تلاش برای این بوده که چک از این حالت دربیاد ولی مرور زمان نشون میده صنف شرخرها بی‌کار میشن یا خیر!

 90. محمد می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  من حدود 7 سال پیش دچار حادثه‌ای شدم چک هایی که دست مردم برگشت شدند بعد از بهبودی پرداخت نمودم متاسفانه قبل از تحویل به بانک و رفع اثر در یک آتش سوزی لاشه چک ها از بین رفت الان هم حساب فعالی دارم و هم نقدينگي، در قانون جدید به بنده هم دسته چک می‌دهند راهنمایی بفرمایید تشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای این کار باید فورا با بانک‌تون مشورت کنید. با قانون جدید، کار صدور دسته‌چک سخت‌تر میشه و صدور و ثبت هر چک هم به نداشتن سوءاثر وابسته است.

 91. علی اسدنیا می‌نویسد

  هوالخالق؛
  اجرای قانون جدیدچک،روش مطلوبی است اما تدریجا”بایدباکارشناسی درمراحل مختلف وعرصهٔ عمل کامل گردد.
  بااجرای آن معاملات باثبات واعتماداجتماعی نهادینه شده وازثبات ورونق لازم برخورداروحقوق متعاملین وهمگان محقق خواهدشد.

 92. جابر می‌نویسد

  من باید به پدرم هر ماه چک بدم. و پدرم چک های من رو میده بازار. خب اگر درج نام دریافت کننده چک الزامیه چطور پدرم چک رو بده بازار؟ آخرین نفری که چک دستش میرسه چطور از بانک پول رو بگیره؟

  1. رده می‌نویسد

   قانون جدید دقیقا از همین گردش بی‌حد چک و دست به دست شدنش جلوگیری می‌کنه. خوب یا بد، شما باید بدونید چک‌تون در انتها دست کیه و در سیستم بانکی چه کسی پول رو برداشت می‌کنه.

 93. علیرضا می‌نویسد

  اگر گیرنده چک نیاز به شرایط خاصی نداره چطوری متوجه بشه چکی که داره میگیره توی سیستم بنام اون ثبت شده؟

  1. رده می‌نویسد

   لینک «روش‌های استعلام چک صیادی» رو مطالعه کنید. این روش‌ها برای دریافت‌کننده چک است. لینکش در متن بالا هست. [البته همه این سوالات تا آخر آذرماه به پاسخ می‌رسه]

 94. علیرضا می‌نویسد

  اگر گیرنده چک نیازی به اینترنت نداره چطوری متوجه بشه چکی که داره میگیره توی سیستم بنام اون ثبت شده؟

 95. مهدی می‌نویسد

  سلام. یعنی الان من باز نشسته معمولی که دسته چک دارم دیگر نمیتوانم از آن استفاده کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   دسته‌چک شما اگه چک جدید هست، چرا استفاده نکنید؟ فقط مرحله ورود اطلاعات در سامانه صیاد به آن اضافه میشه از آخر آذر. مشکلی برای استفاده از چک ایجاد نمیشه.

 96. علیرضا می‌نویسد

  با این حساب رد و بدل شدن چک مستلزم داشتن اینترنت ، نرم افراز و گوشی هوشمنده ونمیشه چک رو به هر شخصی بدیم باید طرف شرایط گرفتن چک رو داشته باشه !؟

  1. رده می‌نویسد

   گیرنده چک لازم نیست شرایط خاصی داشته باشه، ولی دارنده چک باید دسترسی به اینترنت داشته باشه.

 97. علی می‌نویسد

  سلام
  تا چند روز بعد از موعد چک، میتونیم چک رو برگشت بزنیم؟
  یه چک دارم به مبلغ 35 میلیون به تاریخ 5آذر و هنوز برگشت نزدم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   زمان برگشت زدن چک محدود نشده، راه ساده‌تر و قابل پیگیری‌تر شده.

 98. حبیب می‌نویسد

  ممنونم از مشاوره های خوب شما
  من یه چک صیاد داشتم برا اول آبان ولی صاحب چک گفت فردا وصول میشه اما فردا که رفتم دیدم چک رو مسدود کرده منم برگشت زدم حالا نتیجه چی میشه و به جایی دستم بند میشه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این مورد باید بررسی بشه که چرا و چگونه چک رو مسدود کرده. خوبیِ قانون جدید اینه که با وارد کردن نام گیرنده چک، احتمال چنین اتفاقاتی بسیار کم میشه.

 99. مانی می‌نویسد

  به نظرتون اگر چکهایی که تاریخشون برای بعد از آذر ماه هستش و در وجه حامل هستن رو از الان به حساب بخوابونیم ، پاس میشه ؟ یا حتماً باید صاحبِ چک رو پیدا کنیم تا زمانِ سر رسیدش
  خب توی بازار چک ها بیشتر از ۳۰ دست میچرخن و پیدا کردنِ صاحبش کارِ حضرتِ فیلِ

  1. رده می‌نویسد

   از ۲۲ آذرماه امکان صدور چک در وجه حامل نیست. ولی بانک مرکزی هنوز اعلام نکرده که وضعیت چک‌های حامل قبلی به چه صورت است؟ آیا زمانی برای نقد شدن آن‌ها تعیین می‌کند یا خیر. باید منتظر شیوه اجرای قانون باشیم.

 100. مانی می‌نویسد

  من چکی رو در وجه حامل به تاریخ ۲۰ دی ماه صادر کردم و به شهرستان ارسال کردم
  اونجا خم فکر کنم بیشتر از ۱۰ تا دست چرخیده
  الان چطوری پیداش کنم و آیا اصلاً نیازه کاری بکنم یا چک بدونِ مشکل پاس میشه ؟

  1. رده می‌نویسد

   بانک مرکزی هنوز شیوه برخورد با چک‌های حامل رو اعلام نکرده. ما هم منتظریم ببینیم چگونه برای چک‌های بلاتکلیف تصمیم گرفته میشه. می‌تونید همین صفحه رو دنبال کنید. تا آخر آذر همه چیز مشخص‌تر میشه.

 101. میلاد می‌نویسد

  سلام
  خسته نباشید
  شرکت حقوق منو به صورت چک پرداخت میکنه.. و من بخاطر مسائلی نمیخوام ردی از دریافت پول به نام و حسابم باشه به همین خاطر پشت نویسی میکردم و به حساب دیگران واریز میشد. اما الان با این شرایط نمیتونم پول رو به حساب دیگری بریزم؟ که اثری از دریافت پول نباشه؟ ( بخاطر پرداخت مهریه حسابهام و دریافت ها توسط وکیل خانمم چک و استعلام میشه)

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله. با توجه به ثبتِ گیرنده چک در سامانه صیاد، از این نظر مشکل خواهید داشت و اساسا قانون جدید چک برای شفافیت بیشتر گردش‌های مالی است. بر این اساس شما هم می‌تونید انتقال چک به فرد دیگه رو در سامانه ثبت کنید (به‌جای پشت‌نویسی) و پول به حساب موردنظر منتقل بشه. ولی این جابه‌جایی در سیستم بانکی ثبت میشه. البته سامانه صیاد تا انتهای آذر رونمایی میشه و شاید بعد از رونمایی بشه جزئیات بیشتری از این سامانه به دست آورد و پاسخ کامل‌تری داد.

 102. امید می‌نویسد

  اقا اگه چک را ب روز برگشت نکنیم بعد از چند روز برگشت بشه میشه شکایت کرد وبه پول رسید

  1. رده می‌نویسد

   زمان برگشت زدن به شما بستگی داره ولی قانون جدید، روند شکایت رو ساده‌تر کرده. محدودیتی برای زمان برگشت زدن مشخص نشده.

 103. شهداد می‌نویسد

  من يه چك به تاريخ اسفند ماه ٩٨دارم كه بنا به دلايلي و همچنين در خارج بودن صاحب چك امكان برگشت زدن آن را ندارم قرار بر اين كه در اسفند امسال پرداخت شود اگه پرداخت نشد امكان طرح شكايت در مراجع قضاي وجود دارد با خير؟

  1. رده می‌نویسد

   برخی ابهامات این قانون جدید (همانند همین موردی که شما اعلام کردید) هنوز توسط بانک مرکزی پاسخی داده نشده. از اواخر آذر که قانون وارد فاز اجرایی کامل شود، بسیاری از این ابهامات به جواب می‌رسد. از قبل با بانک عامل مشورت کنید.

 104. جواد می‌نویسد

  سلام
  اگه کسی از قبل چک حامل داشته باشه باید چکار کنه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگر در چک تاریخ ثبت شده، عطف‌بماسبق نمی‌شود و از زمان اجرا باید تمامی چک‌ها در سامانه ثبت شود و جلوی چک حامل هم گرفته می‌شود.

 105. عباس می‌نویسد

  چک یک ماه دیگه رو باید ثبت اطلاعات کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   هنوز رویه ثبت چک ابلاغ نشده و احتمالا پس از ابلاغ هم عطف بماسبق نمیشه.

 106. عباس می‌نویسد

  من الان چک دادم برای دی ماه آیا پاس میشه یا باید تو سامانه صیاد ثبت کنم

  1. رده می‌نویسد

   پاسخ به دوستان دیگه رو بخونید

 107. عباس می‌نویسد

  من الان چک دادم برای دی ماه آیا پاس میشه یا باید تو سامانه صیاد ثبت کنم اطلاعات دریافت کننده رو تا پاس بشه؟

 108. امید می‌نویسد

  سلام. من سه چک برگشتی دارم و هنوز پول این چکها رو جور نکردم و الانم چک دادم و پول این چک رو تامین کردم ایا موقع پاس شدن این چک حسابم مسدود خواهد شد؟ یعنی طرفم میتونه چک رو برداشت کنه؟

  1. رده می‌نویسد

   بر اساس قانون جدید چک (و در صورت دریافت ابلاغیه توسط بانک شما) بله. مگه نوشتن چک، چیزی جز پذیرش تعهد مالی است؟

 109. آنا می‌نویسد

  من چکم برگشت خورده ولی بعد از دو روز همون چک تامین موجودی شده و پاس شده. آیا تو سیستم بانکی سو اثر میخوره؟ و من باید باید برای رفع اثر اقدام کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   با تامین موجودی، باید برای رفع اثر اقدام کنید.

 110. رضا می‌نویسد

  امروز چک من به موجودی ناکافی از طرف بانک عامل چکاوک برگشت خورد حالا بعداز ظهر نتوانستم مبلغ چک را به حسابم واریز کنم می خواستم بدونم این برگشتی چک چگونه پاک می شود

  1. رده می‌نویسد

   باید برای رفع سوءاثر چک اقدام کنید.

 111. محمد می‌نویسد

  بهتر کار ممکن که باید سالها قبل انجام می شد همین طرح است.امیدواریم هر چه زودتر عملیاتی شود

 112. پرویز می‌نویسد

  سلام من یک فقره چک برگشتی دارم رفع اثر کردم ایا میتوانم دسته چک بگیرم الان؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   وضعیت‌تون رو استعلام بگیرید. اگه رفع اثر شده باشه در سیستم بانکی؛ بله.

 113. زهره شیردل می‌نویسد

  من دوتا چک دارم ازمشتری یکساله دوندگی کردم هیچ جوابی نیست متاسفانه اصلا نه بانگ نه دادگاه هیچ حمایتی نمیکنن

  1
  4
 114. مهسا رحیمی می‌نویسد

  آیا میشود از حساب کسی پول برداشت اما چکش برگشت نخورد؟

 115. مهری می‌نویسد

  من خانمی هستم 54ساله توسط خانمی که از اوشکایت کردم اخفال شدم که شرکتی دارم بامن کارکنید حقوق و خریدوفروش با چکها انجام دهم درصدی به شما میدهم .خلاصه از برج 8 پارسال ناپدید شد وبا چکهایی که از بانک گرفته بودیم کلاهبرداری کرده و من الان از بهمن پارسال هم حسابحقوقم البته حقوق پدریم ویارانه ام مسدود شده .زندگی رو بدبختی میگذرانم .کمکم کنید چطوری حساب حقوقم ویارانه ام را باز کنم .
  zmehri77758@gmail.com

  5
  3
 116. زبیح می‌نویسد

  من از قبل چک برگشتی دارم،مربوط به این سیستم صیاد نیست،و کلیه حسابهای من بجز یارانه ام مسدود شده،آیا میتونم با این حساب یارانه ایم کار کنم و وجه بیشتری داخل حسابم نگهداری کنم،ممنون اگر راهنمایی کنید.

  32
  21
 117. پرویز فلاح می‌نویسد

  چک تاریخ گذشته را میشه برگشت زد و ادعای خسارت کرد

  12
  22
 118. alireza می‌نویسد

  سلام این کد رهگیری که میگید بانکها تا امروز نمیدونن چیه به هر کدوم که میگم کد رهگیری بده میگه اون چیه ممنون میشم کمکم کنید

  13
  4
 119. علی می‌نویسد

  سلام، من چند تا چک دارم که تاریخ همه انها سال 90/02/15 هست و تا الان برگشت نزدم و شکایت هم نکردم و ایا اگر الان شکایت کنم می توانم خسارت تاخیر تادیه و دادرسی از تاریخ سر رسید بگیرم یا نه؟ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید

  41
  22
 120. Maryam می‌نویسد

  بسبار قانون خوبیه ولی کاش خودشون میرفتند تمام حسابها رو میبستند .نه اینکه بعد از یک ماه پس از بر گشت زدن و شکایت در دادگستری تازه که حکم تامین خواسته میاد بعد میری دادگاه اونجا کلی دوندگی کنی که یه نامه بهت بدن بعد بری تمام ۳۲ بانک رو بگردی که ببینی اقای متقلب کجا حساب داره و اونو ببندی .کاری بس دشوار است.

  18
  3
 121. رضارضایی می‌نویسد

  سلام.یک فقره چک در وجه من توسط صاحب کارم صادر شده .ایی آقا میتونه جلو حسابو ببنده در صورتی که در وجه من چک رو نوشته

  18
  9
 122. میثم می‌نویسد

  سلام من یه چک دارم به تاریخ۹۶.۱.۱۵که همون روز برگشت زدم الان میخوام بدونم دوباره میتونم پیگیری کنم به پول برسم؟
  ضمنا من همون موقع شکایت کردم ولی پیگیر نشدم. الان باید چیکار کنم؟

  11
  9
 123. عیسی اکبری می‌نویسد

  این قانون نسبتا بد نیست خوبه
  بهتر بود مانند سفته مبلغ چکها رامحدود میکردند هرکسی نتونه میلغ بی نهایت بکشه.
  دوم اینکه اعتبار سنجی بشه دارنده چک به محض ورود در بانک میلغ رو از بانک بگیره
  چه دارنده حساب تامین کرده باشه چه نکرده باشه این بانک باید جوابگو باشه من گناهم چیه محصولات تولیدی و یا کالای تجاریم رو بفروشم ورشکسته بشم
  اگر اعتبار سنجی صاحب حساب درست انجام شده باشه مشکل چک حله مشکلات بیکاری جوانان ما هم تا حدودی حله
  سوم اینکه دسته چکها رنگی باشه مثال اولی فلان رنگ بود در صورت عدم برگشتی حتی لحظه ای بعداز ده دسته چک یک رنگ دیگر بهش بدن که بمنزله درجه خوش حسابی شخص وهم تنوع واین درچند رنگ تکرار بشه

  7
  1
 124. مدبري می‌نویسد

  سلام نه اين قانون اربيستم ابانماه نودو هفت قابل أجراست

 125. shaer می‌نویسد

  مسدود کردن حساب‌ها «به میزان کسری مبلغ چک» به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی، نه کل حساب‌ها!!!

  4
  6
 126. محمد رهام می‌نویسد

  هر کی این قانون رو تصویب کرده دستش درد نکنه تا آدم ناحسابی بخاطر عشق و حال خودشون دست به چک بی محل نزنند من از تمام نمایندگان و بانک ها که این قوانین رو اجرا میکنند متشکرم

 127. محمود می‌نویسد

  مسخره ترین قانوی که تا الان دیدم . باید برای چک های با مبلغ بالا باشه . نه برای ما بدبخت بیچاره ها . من چکم به خاطر 3 تومن قسط عقب افتاده بانک برگشت خورده . الانم 24 ساعته سگ دو می زنم تا قسط ها رو پرداخت . الانم هر ماه دارم قسط رو میدم ولی عقب اتفاده ها رو نمی تونم پرداخت کنم . باید این قانون مسخره عملا این قسط های ماهانه رو هم نمی تونم بدم و عملا بیشتر بدهکار میشم .

 128. رضا می‌نویسد

  سلام
  می خواستم بدونم این قانون از کی اجرایی میشه؟
  امروز رفتم بانک برگشت بزنم ولی گفت که هنوز به ما اجازه و دستورالعمل رو ندادن

 129. وحید می‌نویسد

  قانون خیلی خوبی هست دست تنظیم کننده هاش درد نکنه منتهی باید1- تمام حساب های بانکی شخص قفل بشه 2-از تمام شعب بانکی مربوطه اقدام بشه(نه فقط از شعبه مربوطه آشنا)3-بعد از بلوک حساب باید با اولویت مراجعه کننده (چون کسانی که چک بی محل میکشن ،چک برگشتیشون زیاده،فقط یه نفر شاکی نیست) مبلغ کامل به حساب شخص اول مراجعه کننده واریز بشه و لاشه چک توسط شعبه دریافت بشه نه خود شخص تا سوابق شخص در نزد بانک موجود باشه4:نباید یک شخص از چندین بانک دسته چک داشته باشه(انسان در طول یک عمر یه بار برق میگیره بعد اون میدونه که برق شوخی بردار نیست،سوابق انسان ها هم ،همانند کارنامه اعمالشون هست)5:تا زمانی که شخص چک برگشتی داره ،هیچ شعبه ای تحت هیچ شرایطی اقدام به باز کردن حساب ،حتی حساب عادی و خدمات بانکی به شخص مورد نظر نکند و در صورت اقدام کردن به این عمل غیرقانونی ،شعبه اقدام کننده تنبیه و مجازات سنگین مالی شود (چون اگر مقدار مبلغ تنبیه کم باشد ،امکان دارد شعبی تخلف نماید و مبلغ ،تنبیه رو هم از متقاضی در ازای دادن خدمات دریافت کند،همانند بانک های تحریم کننده ایران در خارج)6: بانک ها باید سیستم جامعی تشکیل بدهند که دارنده دسته چک قبل از کشیدن چک به بازار تمام مشخصات صحیح چک (مبلغ و سریال چک…) رو در سیستم درج بکنه و در نزد بانک بیشتر از اعتبار خود نتونه چک به بازار بکشه (یعنی :بانک موقعه دادن دسته چک ،سند تضمینی از مشتری خود در ازای دادن دسته چک دریافت نماید و هر موقعه در سیستم بانک جمع مبلغ چک ها بیشتر از سند تضمینی باشد حساب شخص قفل و در صورت استعلام اطلاعات شخص عمومی شود)
  7:دسته چک ها بر اساس اعتبار(اعتبار تضمینی قانونی) و معدل بانکی به اشخاص داده شود(مثلا دسته چک ها بر اساس رنگ کاغذ مشخص و طبقه و رتبه بندی شوند و محدودیت مبلغ چک اعمال شود همانند سفته ،هر برگ چک مثلا بیشتر از یک میلیون نتونه بنویسه= برگ چک سبز رنگ …بیشتر از ده میلیون نتونه بنویسه =برگ چک زرد رنگ …..بیشتر از صد میلیون تومن نتونه بنویسه =برگ چک نارنجی رنگ….بیشتر از یک میلیارد تومن نتونه بنویسه=برگ چک سفید رنگ …..و مبالغ بیشتر از یک میلیارد تومن بصورت اسناد بانکی و گشایش اعتباری یا بصورت بین بانکی رد و بدل شود . و اگر اصلاحی در سیستم بانکی انجام نشود یقیین دارم به زودی هیچ معامله ای با چک انجام نخواهد شد و بازار و بانک ها با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

  5
  1
 130. محسن می‌نویسد

  دقیقا کشور علوی همینه که کسی پاشو از گلیمش درازتر نکنه و دیگرانو تو دردسر ندازه خب اگه نمی تونستی قسط بدی نباید ماشین می خریدی من نمی دونم چرا بعضی ها از تصویب و اجرا شدن قانون می ترسن به نظر من اگه کسی ریگی به کفش نداشته باشه باید خوشحال بشه از اینکه از این به بعد هر کسی نمی تونه الکی چک بکشه

  2
  4
 131. رضا می‌نویسد

  با سلام. این قانون بسیار قانون خوبی است البته اگر درست اجرا شود. همین که صاحبان چکهای بی محل هم مثل شخصی که چک بی محل در دست دارد دچار مشکل شود خودش اجرای عدالت هست. کالا را میگیرند بعد چک بی محل میدهند و متواری میشوند. در زمان اعمال قانون اسمشو میزارند عدم اجرای عدالت و …..

 132. کوروش می‌نویسد

  شماها فقط زورتون به مردم می رسه. اگر راست میگید اون دزدهای اطرافتونو بگیرید مشکل ها حل میشه .در صورتی که خودتون دستی نداشته باشید.
  مشکل اقتصادی مردم رو حل کنید نیازی به این وقت گذارانی های الکی نیستتتتتتتتتتتتتت

  8
  5
 133. احمد می‌نویسد

  با سلام بنده چک برگشتی دارم که البته آلان هفت ساله آیا با این قانون این چک‌ها خود به خود سوء اثر میشه یا بايد اقدامی بکنم؟

  23
  11
 134. حسن می‌نویسد

  با سلام. من ماشینی رو به صورت لیزینگی از شرکت سایپا خریداری کردم و چک اول ماشین رو پاس کردم اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی متاسفانه چک دومم برگشت خورده و حدود ۸ ماه از تاریخش میگذره. یعنی با توجه به قانونی که نمایندگان محترم زحمتش رو کشیدن حسابهای من هم مسدود میشن؟؟ کارمند هستم یعنی این چندرغاز حقوق هم مسدود میشه؟؟ این کشور علوی هست؟؟

  4
  8
  1. محمد می‌نویسد

   اگر حقوقت پاسخگوی قسط ماشین نیست پس ماشین رو بفروش یه ماشین متناسب با در امدت بخر . دیگران چه گناهی دارن که تو دخلت به خرجت نمیخوره. اگر قانون این مملکت به تو اجازه بده که چک بی محل بکشی اونوقت میشه کشور علوی؟؟؟

   11
   7
  2. محسن می‌نویسد

   دقیقا کشور علوی همینه که کسی پاشو از گلیمش درازتر نکنه و دیگرانو تو دردسر ندازه خب اگه نمی تونستی قسط بدی نباید ماشین می خریدی من نمی دونم چرا بعضی ها از تصویب و اجرا شدن قانون می ترسن به نظر من اگه کسی ریگی به کفش نداشته باشه باید خوشحال بشه از اینکه از این به بعد هر کسی نمی تونه الکی چک بکشه

   7
   5
  3. اکبر می‌نویسد

   سلام شمااگه ندارین اشتباه می کنین ماشین قسطی می خرین چک بی محل رو می کشین و نمی تونین دروقتش پاس کنین ممنون از کسانی که این قانون را تصویب کردن تاافرادی مثل این نتونن چک رو بی حساب کتاب خرج کنن

   6
   5
  4. شاهین می‌نویسد

   دوستانی که دارین این بنده خدارو سرزنش میکنید منم شرایطم اینجوریه کاملا حق باشماست در ظاهر ماجرا اما اینو در نظر بگیرید که این حرف شما در زمانی اعتبار داره که ثبات اقتصادی داشته باشه کشور من وقتی ماهی دومیلیون حقوقمه چک میکشم و حساب کتابمو کردم اما در عرض یک ماه تمام هزینه های زندگی ۵ برابر میشه و تمام برنامه ریزی های مارو بهم میزنه تکلیف چیه اخه در عرض یک ماه ارزش اون حقوق من نصف میشه و هیچ افزایش حقوقی نداریم واقعا اقتصاد مملکت وحشتناک نابوده و ما فقط بلدیم که همدیگرو بیرحمانه قضاوت کنیم

   10
   3
  5. حبیب می‌نویسد

   داداش تو بد حسابی میکنی چیکار به کشور داری

   4
   10