اصلاحیات جدید قوانین چک؛ مسدود شدن کلیه حساب‌های صاحب چک بی‌محل تا ممنوعیت صدور چک حامل

کمیسیون قضایی مجلس در ادامه طرح اصلاح قوانین چک، اصلاحیات جدیدی را مصوب کرد.

الزام ثبت مالک چک در سامانه صیاد

طبق تبصره یک اصلاحی ماده 21 این طرح تأکید شده که پس از گذشت 2 سال از تصویب این قانون تسویه چک تنها در سامانه چکاوک طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه و در وجه مالک نهایی چک بر اساس استعلام از سامانه صیاد انجام می‌شود. چک‌هایی که مالک آن‌ها در سامانه صیاد ثبت‌نشده باشد، مشمول این قانون نخواهد شد و بانک‌ها مکلف هستند از پرداخت چک خودداری کنند.

چهارده نکته طلایی درباره چک کشیدن و چک گرفتن

ممنوعیت صدور چک برای افراد ورشکسته

روال سابق بر این بود که فرد ورشکسته که نمی‌توانست چک صادر کند، با تأسیس و ایجاد شرکت اقدام به صدور چک می‌کرد، اما در تبصره 2 تصویبی جدید مجلس، تأکید شده که فرد ورشکسته و شرکت دیگر نمی‌توانند چک صادر کنند. همچنین در ماده 23 مطرح‌شده که فرد دارای چک از فرد دیگری می‌تواند در راستای اجرای احکام دادگستری درخواست اجرای چک کرده و اموال فرد دارای چک را در صورت مشکل مسدود کند.

مسدود شدن کلیه حساب‌ها با صدور چک بی‌محل

طبق ماده 21 اصلاحی صدور چک، بانک‌ها مکلف شدند کلیه حساب‌های جاری اشخاصی که بیش از یک‌بار چک بی‌محل صادر کرده و تعقیب آن‌ها منتهی به صدور مجازات کیفری شده باشد را مسدود و تا 3 سال به نام آن‌ها حساب‌جاری باز نکنند. مسئولان شعب بانکی و مؤسسات معتبر دولتی در صورت تخلف، با توجه به شرایط و امکانات به یکی از مجازات مقرر در ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری توسط هیات رسیدگی به تخلفات محکوم می‌شوند. همچنین در صورت صدور چک بی‌محل وجوه موردنظر از دیگر حساب‌ها برای پر کردن حساب‌جاری برداشت می‌شود.

ممنوعیت صدور چک حامل

با تصویب کمیسیون قضایی مجلس، صدور چک حامل ممنوع شد ازاین‌پس چک‌ها تنها به نام افراد صادر می‌شود که طبق روال سابق قابل پشت‌نویسی و انتقال است. همچنین بر اساس این مصوبه، اطلاعات تمام چک‌های صادرشده در سامانه بانک مرکزی (سیاد) ثبت و در اختیار تمام بانک‌ها قرار می‌گیرد.

*توضیحات مربوط به اصلاح قوانین چک را حسن نوروزی و محمدعلی پور مختار در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح کردند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. شهرام می‌نویسد

  سلام .منظور از پر کردن وجوه از حساب های دیگر یهنی از حساب کسی که چک کشید میباشد یا دولت یا بانک مربوطه جای چک برگشتی را پر میکند .ممنون

 2. ali می‌نویسد

  کاش میشد از حساب کوتاه مدت کسی که چک بی محل کشیده برداشت کرد. واقعا ک ایران بهشت خلافکارست

  1. هادی می‌نویسد

   در حال حاضر شما میتونی با شکایت و درخواست تامین خاسته،حساب کسی که چک بی محل کشیده تا سقف رقم چک تا حصول نتیجه دادگاه ببندی اما برای برداشت از حسابش باید حتما حکم از دادگاه باشه و مراحل شکایت و دادرسی و اتلاف زمان و….لازمه.با این قانون جدید خیلی از مشکلات دعاوی و دادگاه کم میشه…..