رده بررسی 7 راه برای اینکه آخر ماه اسکناس‌های بیشتری در جیبتان باقی بماند

7 راه برای اینکه آخر ماه اسکناس‌های بیشتری در جیبتان باقی بماند

بررسی

به مناسبت روز جهانی پس‌انداز

نویسنده: رده
8 آبان 1395

مرجع بررسی خدمات بانکی، رده؛ به بهانه روز جهانی پس‌انداز در این مطلب شما را با 7 راه خیلی ساده برای اینکه آخر ماه کیف پولتان خالی نباشد، آشنا می‌کنیم.
 

تلویزیونتان را خاموش کنید

یکی از راه‌های خیلی خوب برای پس‌انداز کردن پول این است که کمتر تلویزیون ببینید. وقتی ساعات کمتری پای تلویزیون بنشینید کمتر در مقابل انواع و اقسام تبلیغات به‌خصوص تبلیغات تله‌شاپینگی که از شما می‌خواهد همین الآن پیامک بفرستید و کالایی خاص که ابداً به آن نیازی ندارید را به قیمت استثنایی بخرید، قرار می‌گیرید. در ضمن پول برقتان هم کمی کمتر می‌شود و از همه مهم‌تر به‌جای وقت تلفن کردن می‌توانید تمرکزتان را روی ایجاد یا بهبود کسب‌وکارتان بگذارید و مثلاً در مورد بازاریابی بهتر مطلب بخوانید.
 

انباری‌تان را به حراج بگذارید

بسیاری از ما یک انباری پر از خرت‌وپرت‌هایی داریم که قرار است یک روز به دردمان بخورند. یا مثلاً در گوشه انباری یک دوچرخه هست که قرار است یک روز تصمیم بگیریم و که از این به بعدازآن استفاده کنیم. به‌جای صبر کردن برای آمدن آن یک روز بهتر است خودتان را از شر این وسایل و وسوسهٔ نگهداری‌شان خلاص کنید. نیازی هم به سمساری نیست. اپلیکیشن‌هایی مثل دیوار و شیپور می‌توانند به شما در نقد کردن این وسایل و بالا بردن موجودی جیبتان کمک کنند.
 

فقط به فکر درآمد بیشتر نباشید …

بین کاسب‌ها مثلی هست که می‌گویند «سود در خرید است و نه در فروش». یعنی هرقدر که بتوانند مواد اولیه یا کالاها را به قیمت پایین‌تری تهیه کنند سودشان بیشتر می‌شود. همین اصل در زندگی هم جاری است. فقط به فکر درآمد بیشتر نباشید. به دنبال قیمت‌های بهتر هم باشید. تفاوت قیمت کالاها به‌خصوص در قسمت‌های مختلف شهرهای بزرگی مثل تهران خیلی زیاد است. حتی این تفاوت قیمت ممکن است در دو مغازه‌ای که در یک خیابان هم باشند، دیده شود. پرس‌وجوی مناسب از دوستان و یا از طریق فروم‌ها در اینترنت می‌تواند به شما مراکزی را برای خرید معرفی کند که برای خرید یک کالا مجبور نشوید کل کیف پولتان را روی میز فروشنده بگذارید.
 

موجودی آیفون تمام نمی‌شود، نفس عمیق بکشید

به فکرتان افتاده که بروید آیفون فعلی را با مدل جدید آیفون 7 عوض کنید. یکی دو رو ز است که خیلی هوس این کار به سراغتان آمده و برای همین هم آخر هفته می‌روید و چندمیلیونی از موجودی حساب بانکی خودتان را دود می‌کنید و با آیفون جدیدتان از مغازه بیرون می‌آیید. خیلی‌ها توصیه می‌کنند وقتی عصبانی می‌شویم سعی کنیم نفس عمیق بکشیم و چند لحظه‌ای سکوت کنیم تا بتوانیم از موقعیت هیجانی خارج شویم و با آرامش بیشتری مسئله را ببینیم. قانون خیلی مهم و مشابهی هم در خرید کردن وجود دارد. هر وقت هوس خرید چیزی به سراغتان آمد ساعت خرید آن را برای یک ماه دیگر کوک کنید. یک ماه زمان خوبی است تا اولاً عطش اولیه شما برای خرید کردن فروکش کنید و عقلانیت بیشتری در خریدتان داشته باشی. به‌علاوه در این مدت با بعضی از نکاتی برخورد می‌کنید که ممکن است اصلاً شما را از این خرید منصرف کند درحالی‌که روز اول به این نکات توجه نمی‌کردید.
 

اگر سیگاری هستید، کمتر سیگار بکشید

این توصیه در جاهای دیگر به این صورت نوشته می‌شود: «محض رضای خدا سیگار را ترک کنید» اما ما واقع‌بین‌تر از این هستیم و درک می‌کنیم که این توصیه در بسیاری از موارد عملیاتی نیست. اما حتماً می‌توانید به این موضوع فکر کنید که لازم نیست حتماً روزی یک پاکت سیگار بکشید. حتی اگر نمی‌توانید سیگار را ترک کنید به‌احتمال بسیار زیاد می‌توانید مصرف آن را درصدی تا حتی نصف کم کنید. این کار باعث می‌شود تا در طول ماه پس‌انداز خوبی در جیبتان باقی بماند. مبلغی که برای سیگار خرج نکرده‌اید را یکجا جداگانه جمع کنید. به‌این‌ترتیب فرایند کاهش مصرف سیگار هم به‌نوعی بازی‌پردازی (Gamify) می‌شود و انگیزه شما برای مصرف کمتر بالاتر می‌رود.
 

تاخت بزنید

قبل از اینکه پولی باشد انسان‌ها با معاملات پایاپای و تهاتری زندگی می‌کردند. برای پس‌انداز بیشتر پول بد نیست که به این شیوه زندگی هم توجهی بکنید. در مورد کتاب‌ها یا بازی‌های پلی‌استیشنی که دیگر نمی‌خواهید با دوستان و یا از طریق اینترنت با دیگر افراد صحبت کنید و ببینید می‌توانید آن‌ها را با چه کتاب‌ها یا چیزهای دیگری که می‌خواهید عوض کنید.
 

بااحتیاط رانندگی کنید

جریمه‌های رانندگی اصلاً کم نیست. کافی است یک روز با تمرکز ناکافی پشت فرمان بنشینید و آخر شب ببینید که یکی دو قبض جریمه روی دستتان مانده. این جریمه‌ها موجودی جیب شما را بدون اینکه آورده‌ای به زندگی‌تان وارد کند، کم می‌کند و بنابراین از بدترین نوع مخارج هستند. بماند که بی‌احتیاطی در رانندگی می‌تواند منجر به تصادف و هزینه‌های احتمالی درمانی خیلی زیاد آن شود. بنابراین خوب و بااحتیاط رانندگی کنید.
 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم