مرور همه تصمیم‌های مالی بانکی بودجه 1400

برای آنکه بدانیم در سال ۱۴۰۰ با چه وضعی روبه‌رو هستیم اینجا را بخوانید

به عادت هر ساله، نمایندگان مجلس شورای اسلامی تکلیف لایحه بودجه سال آینده را مشخص کردند و بررسی بخش‌های درآمدی مختلف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به اتمام رسید و سقف درآمدهای بودجه سال آینده هم مشخص شد. ما اینجا تصمیم‌های اقتصادی (مالی و بانکی) که به زندگی روزمره ما و شما ربط پیدا می‌کرد، سوا کرده‌ایم تا ببینیم برای سال ۱۴۰۰ چند چند هستیم؟

منابع بودجه 1400 از نظر تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، ۱۰ تیلیارد و ۵۸ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۷۲ تومان تومان تعیین شد. از این مبلغ ۹ تیلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۳۶۰ تومان به منابع عمومی و ۹۵۰ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۹۱۲ تومان به درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی اختصاص یافت.

 

افزایش حقوق کارمندان دولت در بودجه سال 1400

بر اساس بودجه 1400 میزان افزایش کارمندان دولت و سازمان‌ها و نهادهای وابسته و خلاصه همه حقوق‌بگیران دولتی (شامل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات)، ۲۵ درصد پیش‌بینی شده است.

البته این عدد به استثنای مشمولان قانون کار است. پس اگر درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران سوال دارید، به بودجه ارتباطی ندارد و باید در جلسات پیچیده آخر سال نمایندگان کارگران و کارفرمایان با وزارت کار تعیین شود که حتما در «رده» پیگیری و به‌روزرسانی خواهد شد.

حداقل حقوق و دستمزد کارگران

تراکنش‌های بانکی مالیات ندارد

در بودجه سال آینده، به تراکنش‌‌های بالای ۱۰ میلیون تومان مالیات تعلق نمی‌گیرد. ️پیشنهاد یکی از نمایندگان برای مالیات جدید در بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400 رد شد. طبق این پیشنهاد، قرار بود از تراکنش‌های بانکی بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان، ۱۰ هزار تومان مالیات و از تراکنش‌های بین ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان ۵۰ هزار تومان مالیات گرفته شود که خوشبختانه رد شد.

 

حقوق کمتر از ۴ میلیون مالیات ندارد

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، کارکنان دولتی و غیردولتی با حقوق‌های کمتر از ۴ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند. اما اگر کنجکاو شده‌اید که میزان مالیات حقوق‌های بیش از ۴ میلیون تومان (۴۸ میلیون در سال) چگونه است، به تقسیم‌بندی زیر نگاهی بیاندازید؛

 • بیش از ۴۸ تا ۹۶ میلیون تومان در سال = ۱۰ درصد مالیات
 • بیش از ۹۶ میلیون تا ۱۴۴ میلیون تومان در سال = ۱۵ درصد مالیات
 • بیش از ۱۴۴ میلیون تا ۲۱۶ میلیون تومان در سال = ۲۰ درصد مالیات
 • بیش از ۲۱۶ میلیون تا ۲۸۸ میلیون تومان در سال = ۲۵ درصد مالیات
 • بیش از ۲۸۸ میلیون تا ۳۸۴ میلیون تومان در سال = ۳۰ درصد مالیات
 • بیش از ۳۸۴ میلیون در سال = ۳۵ درصد مالیات

 

شرایط و مبلغ وام ازدواج در بودجه 1400

قرار بر این شد که به زوج‌هایی که در سال ۱۴۰۰ به خانه بخت می‌روند و زوج‌هایی که از یک فروردین ۹۷ تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، وام ۷۰ میلیونی داده شود. این در حالی است که برای زوج‌های جوان کمتر از ۲۵ سال شرایط ویژه‌تری در نظر گرفته شده و قرار است به آنها وام ۱۰۰ میلیون تومانی تعلق بگیرد. جزئیات بیشتر و شرایط و زمان بازپرداخت این وام را در لینک زیر بخوانید.

شرایط وام ازدواج در سال 1400

٧٠ میلیون تومان تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم

خانوارهای فاقد مسکن که در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم شده یا می‌شوند، ۷۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن دریافت خواهند کرد. مجلسی‌ها بانک مرکزی را بر اساس قانون برنامه ششم توسعه با موضوع پشتیبانی از فرزندآوری، مکلف به برنامه‌ریزی و پرداخت این وام کردند. بازپرداخت وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن، حداکثر ۲۰ ساله خواهد بود.

 

متولدان 1400 سهامدار می‌شوند

دولت مکلف شد تا برای متولدان سال ۱۴۰۰ منابعی را برای خریداری واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس اختصاص دهد. در ادامه پشتیبانی مجلس از فرزندآوری، این قانون در بودجه ۱۴۰۰ گنجانده شده!

بر اساس این مصوبه، به ازای هر فرزند متولد شده از ابتدای ۱۴۰۰، یک میلیون تومان -بلاعوض- برای خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته‌شده در بورس به سرپرست فرزند اعطا می‌شود.

 

میزان مالیات خانه‌های لوکس مشخص شد

نمایندگان مجلس نرخ مالیات خانه‌های لوکس و باغ ویلاهای گران‌قیمت را برای سال ۱۴۰۰ مشخص کردند.

این مالیات برای هر واحد مسکونی به طور جداگانه مورد محاسبه قرار می‌گیرد و واحدهای مسکونی در حال ساخت و واحدهای مسکونی در سال تملک مشمول این مالیات نمی‌شوند. سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان خرداد ۱۴۰۰ موظف است تا واحدهای مسکونی و ارزش آنها را مشخص کند و اطلاع‌رسانی به افرادی را که دارایی‌هایشان مشمول این مالیات می‌شوند، انجام دهد. افرادی هم که باید این مالیات را پرداخت کنند تا پایان بهمن‌ ماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا بدهی خود را پرداخت کنند.

برای واحدهای مسکونی لاکچری با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان، مالیات بر دارایی (سالانه) به صورت زیر تعیین شده:

 • نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان تا ۱۵ میلیارد تومان = یک در هزار
 • نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تومان تا ۲۵ میلیارد تومان = دو در هزار
 • نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تومان تا ۴۰ میلیارد تومان = سه در هزار
 • نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تومان تا ۶۰ میلیارد تومان = چهار در هزار
 • نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا = پنج در هزار

 

ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه 1400 باقی ماند

مجلس تصمیم گرفت، ارز ۴۲۰۰ تومانی به قوت خود وجود داشته باشد. به موجب این مصوبه بانک مرکزی موظف است تا با همکاری دستگاه‌های مربوط در خصوص دریافت‌کنندگان و موارد مصرف این ارز، میزان ارز پرداختی، میزان کالاهای وارداتی و ارز ترجیحی و قیمت آنها به کمیسیون برنامه و بودجه و دیوان محاسبات کشور گزارش دهد.

 

اعزام به خدمت سربازی، جریمه عدم تسویه غیبت سربازی

نمایندگان مجلس مصوب کردند که اگر فردی باقیمانده جریمه غیبت سربازی خود را تا پایان ۱۴۰۰ تسویه نکند، برای او غیبت از سربازی درنظر گرفته می‌شود و به خدمت فرستاده خواهد شد.

دولت مکلف شده تا اقساط باقیمانده از جریمه غیبت بیش از ۸ سال سربازانی را که تا پایان سال ۱۳۹۷ درخواست پرداخت داده و تا پایان سال ۱۳۹۹ موفق به تسویه بخشی از اقساط آن شده‌اند، وصول کند و به حساب خزانه کل کشور بریزد.

 

سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها هم مالیاتی شدند!

بر طبق پیشنهاد ارائه شده و به تصویب مجلس رسیده، هنرمندان به خصوص بازیگرانی که درآمدی بیش از ٢٠٠ میلیون تومان دارند، باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند. همچنین افرادی که بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی دارند و از محل تبلیغات کسب درآمد می‌کنند، ملزم به پرداخت مالیات خواهند بود. حالا چطوری، بعدا معلوم می‌شود!

 

سرنوشت تعرفه اینترنت در بودجه 1400

یکی از تصمیم‌های جنجالی در بودجه 1400 به ماجرای افزایش قیمت اینترنت در سال آینده و اختصاص آن به صداوسیما با هدف نظارت بر همان فضای مجازی برمی‌گشت. بعد از سروصدای زیاد هنوز معلوم نشده که وقتی حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و آن ۱۰ درصد به صداوسیما داده می‌شود، چطور افزایش تعرفه اینترنت ممنوع می‌شود! این مصوبه پرسروصدا از جمله تصمیم‌هایی است که باید در عمل به نتیجه برسد با حرف و خبر و شعار برای ما و شما سودی ندارد.

 

تعرفه اینترنت پیامرسان‌های داخلی در بودجه 1400

در سال آینده نرخ تعرفه اینترنت برای استفاده از پیامرسان‌های داخلی ۲۰ درصد نرخ تعرفه‌های پیامرسان‌های خارجی حساب می‌شود. بنابراین، تعرفه اینترنت برای پیامرسان‌های داخلی یک ‌پنجم پیامرسان‌های خارجی محاسبه خواهد شد و مثل سال گذشته که اغلب پیامرسان‌های داخلی رایگان بودند، نیست! اما با تذکر وزیر ارتباطات، پیامرسان شاد (ویژه خدمات دانش‌آموزی) از این قاعده مستثنا شد و همچنان رایگان باقی می‌ماند.

 

خودرو وارد شود ولی غیرآمریکایی!

این طرح برای تنظیم بازار خودروهای وارداتی تصویب شد و دولت را مکلف کرد تا نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کرده و برای آنها حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو داخلی درنظر بگیرد.

 

حذف معافیت مالیاتی موسسه‌های کنکوردر بودجه 1400

یکی دیگر از تصمیمات پرحاشیه‌ای که برای بودجه 1400 گرفته شد به موسسات کنکور مربوط می‌شود. بر اساس مصوبه جدید معافیت‌های مالیاتی موسسات کنکور در سال آینده حذف خواهند شد. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که گردش‌های مالی هنگفت مافیای کنکور در سال‌های اخیر خبرساز شده و حالا دیگر از معافیت مالیاتی مثل قبل روخوردار نیستند.

 

تعرفه آب، برق و گاز برای مشترکان کم‌مصرف رایگان شد

در بودجه 1400 تصویب شد که تعرفه آب، برق و گاز مشترکان کم‌مصرف و همین‌طور خانواده‌های کم‌مصرف محروم رایگان شود. به این ترتیب، هزینه آب، برق و گاز مشترکان محروم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی رایگان شد و این در حالی خواهد بود که مشترکین پرمصرف باید این هزینه‌ها را به صورت غیریارانه‌ای و بر اساس الگوی افزایش پلکانی بپردازند.

همچنین ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه کشور به بیمه منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور در سال جدید اختصاص خواهد یافت.

 

به بیماران خاص و زوج‌های نابارور وام داده می‌شود

هزار میلیارد تومان برای وام دادن به بیماران صعب‌العلاج، سرطانی، خاص و همین‌طور زوج‌های نابارور اختصاص داده شده است تا در پرداخت هزینه‌های درمانی به این بیماران کمک شود.

همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات به بیماران نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر درنظر گرفته شده است. هزار میلیارد تومان هم برای ارائه تسهیلات به بیماران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران اختصاص یافته است.

دستورالعمل اجرائی این تصمیم که شامل نحوه اخذ وام و بازپرداخت آن می‌شود بعداً توسط بانک مرکزی و وزارت بهداشت تهیه شده و به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

 

خرید قسطی خودرو برای ایثارگران

ایثارگرانی که قصد خرید یا ساخت مسکن جدید دارند می‌توانند در سال آینده از تسهیلات مسکن ایثارگری برخوردار شوند. سازمان رزمندگان وزارت دفاع بر اساس بودجه 1400 تسهیلات لازم برای تامین مسکن ۵۰ هزار رزمنده‌‌ که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه را داشته و آزادگانی که حداقل ۳ ماه در اسارت بودند را فراهم می‌کند.

همچنین ایثارگران این امکان را دارند تا با ارائه معرفی‌نامه از بنیاد شهید خودرو قسطی خریداری کنند. وزارت صنعت، معدن و تجارت باید شرکت‌های خودروسازی داخلی مانند ایران خودرو و سایپا را موظف سازد تا به جانبازانی که بالای ۲۵ درصد معلولیت جسمی و حرکتی دارند، خودرو با اقساط ۵ ساله بفروشند.

 

به کارفرینان وام اشتغال‌زایی تعلق می‌گیرد

با هدف مبارزه با بیکاری و کمک به اشتغال‌زایی نمایندگان مجلس در بودجه 1400 تصمیم گرفتند بانک مرکزی را مکلف کنند تا از طریق بانک‌های عامل خود، به کارآفرینان واجد شرایط، وام اشتغال‌زایی بدهد. برای اجرایی شدن این تصمیم هم بودجه‌ای معادل با ۲۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که از این مبلغ، این رقم‌ها در اختیار این نهادها قرار خواهد گرفت:

 • ۱۰ هزار میلیارد تومان به کمیته امداد
 • ۳ هزار میلیارد تومان به سازمان بهزیستی
 • ۲ هزار میلیارد تومان به بنیاد مستضعفان
 • ۳ هزار میلیارد تومان به بنیاد برکت ستاد اجرایی
 • هزار میلیارد تومان به صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران
 • ۵ هزار میلیارد تومان به بسیج سازندگی و سپاه
 • هزار میلیارد تومان به صندوق نوآوری و شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان

زنان سرپرست خانوار برای دریافت این تسهیلات در اولویت قرار دارند و تشخیص «واجد شرایط» با همین نهادها و سازمان‌هاست که در بالا خواندید. این وام‌ها به صورت قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۷ ساله ارائه خواهند شد.

 

بیمه سلامت در بودجه 1400 ادامه دارد…

با توجه به هزینه‌های بالا درمان، جای شُکرش باقی است که در بودجه 1400 همچنان بیمه سلامت به افرادی که نیازمند هستند برقرار خواهد بود و به‌طور رایگان ارائه می‌شود.

افراد بعد از انجام ارزیابی‌ وسع، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند. افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند، نیازی به این ارزیابی ندارند و بیمه سلامت به آنها تعلق می‌گیرد. نظام ارجاع یا پزشک خانواده طرف قرارداد اجرای خدمات بیمه سلامت هستند. پوشش بیمه سلامت برای تمامی مردم کشور اجباری است. وزارت بهداشت موظف شده تا از طریق سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان تا ۳ ماه پس از ابلاغ این قانون، خدمات خود را ارائه دهد.

 

اگر خواستید اصل لایحه بودجه را هم مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم