اتریوم چیست؟

تعریف و آموزش رمز ارز

نکته‌هایی که درباره این رمز ارز مشهور باید بدانیم

نویسنده: رضا رضایی
15 مهر 1399
اتریوم چیست

سازنده اتریوم چه کسی است؟

برای درک کامل اینکه اتریوم چیست و اینکه چه کاری انجام می‌دهد و چگونه می‌تواند در جامعه تاثیرگذار باشد، ابتدا باید با تعریف و خصوصیات اصلی آن آشنا شویم. در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ایده خود را در وایت‌پیپری که برای تعدادی از دوستانش فرستاده بود، شرح داد. پس از آن، همان ایده را نسبت به قبل تکمیل‌تر کرد و برای افراد بیشتری فرستاد. او منتظر بود که ایده‌اش مورد بررسی قرار بگیرد و ایرادات و نواقص آن اعلام شود؛ اما این اتفاق نیفتاد!

این ایده قوی نهایتاً در سال 2014 به‌صورت رسمی علنی شد. ویتالیک بوترین، به عنوان پدیدآورنده اتریوم و نابغه برنامه‌نویس، در همان سال و در مجمعی که بابت بیت‌کوین تشکیل شده بود، اتریوم را معرفی کرد. از اینجا بود که قصۀ اتریوم شروع شد و اتفاق‌های پس از آن افتاد. اتفاق‌های جذابی که در ادامه این مطالب بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم.

 

قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟

از نامش مشخص است؛ یعنی یک قراردادی که به‌صورت کد نوشته می‌شود و هوشمند است. مفاد این قرارداد براساس توافق دو طرف قرارداد تعیین و نوشته می‌شود. تعریف دقیق‌تر و تخصصی‌تر قرارداد هوشمند را در ادامه می‌گوییم.

قرارداد هوشمند یا Smart Contract، یک پروتکل است که از آن برای تنظیم قرارداد و توافق بین دو طرف استفاده می‌شود. قرارداد هوشمند، معامله و فرایندهای مختلف را بدون دخالت شخص ثالث و به‌صورت کاملاً تضمینی انجام می‌دهد. نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند به‌گونه‌ای است که یک کدی نوشته می‌شود و فرایند یا معامله طبق توافق نوشته‌شده در آن، بدون حضور و دخالت کسی، به‌صورت خودکار انجام می‌شود. البته همه این فرایندها درصورتی انجام می‌شود که مفاد درون قرارداد، درست باشد.

قیمت لحظه ای اتریوم

 

تفاوت ها و شباهت های بیت کوین و اتریوم

آیا بیت کوین و اتریوم به هم شبیه هستند؟ جواب ساده‌اش این است: هم می‌توان گفت بله و هم می‌توان گفت خیر! در نگاه اول اتریوم و بیت کوین جزو ارزهای دیجیتالی به حساب می‌آیند که مورد معامله قرار می‌گیرند و به عنوان یک نوع روش پرداخت استفاده می‌شوند. اما واقعیت این است که آن‌ها دو پروژه کاملاً متفاوت، با قابلیت‌ها و اهداف کاملاً متفاوت هستند.

 • بیت‌کوین برای اولین بار با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی همتا به همتا (p2p) و غیرمتمرکز طراحی شد، اما اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فرآیندهاست.
 • بلاکچین بیت کوین برای رهگیری مالکیت بیت کوین استفاده می‌شود، در حالی که بلاکچین اتریوم برای اجرای کد برنامه‌های غیرمتمرکز به کار گرفته می‌شود.
 • تعداد واحدهای بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است در حالی که برای اتریوم هنوز سقف مشخصی تعیین نشده است، اما احتمالا در ادامه مسیر حداکثر تعداد کوین‌های آن تعیین خواهد شد یا حداقل برای آن حد نصاب تولید سالانه در نظر گرفته می‌شود تا تورم آن کنترل شود.
 • سرعت تراکنش‌های اتریوم به مراتب بیشتر از سرعت تراکنش‌های بیت کوین است و همچنین کارمزد معاملات اتریوم نسبت به کارمزد معاملات بیت‌کوین کمتر است.

خلاصه نمی‌توان به طور دقیق گفت که بیت کوین بهتر است یا اتریوم؛ زیرا این دو شبکه اهداف یکسان ندارند و هر کدام کاربرد و ویژگی‌های‌ منحصربه‌فرد خودشان را دارند.

 

استخراج اتریوم چگونه است؟

ارز دیجیتالاستخراج اتریوم چیست؟ اتریوم مانند دیگر سرمایه‌گذاری‌ها ریسک خودش را می‌طلبد. یعنی ممکن است شما هزینه کنید و امکانات لازم برای استخراج اتریوم را تهیه کنید ولی ضرر و زیان شما از سود و هزینه‌هایتان هم بیشتر شود. اما در کل برای استخراج اتریوم این مراحل را باید طی کنید:

 1. در گام اول باید حتما یک سیستم سخت‌افزاری قدرتمند یا همان ریگ استخراج را تهیه کنید. معمولا این سخت‌افزارها برای شما کمی گران تمام می‌شوند.
 2. در گام دوم باید حتما کیف پول مخصوص اتریوم را داشته باشید تا پس از هر بار استخراج این ارز دیجیتال آن را به کیف پول خود هدایت کنید.
 3. در آخر هم می‌توانید کار استخراج اتریوم را با اجرای نرم‌افزار مخصوص ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج شروع کنید.

آموزش استخراج اتریوم

 

مزایا و معایب اتریوم چیست؟

اتریوم هم خالی از عیب و ایراد نیست. بهتر است قبل از این‌که تصمیم به سرمایه‌گذاری در اتریوم بگیرید، در مورد تمامی مزایا و معایب آن بیشتر بدانید.

مزایای اتریوم

 • مهم‌ترین مزیت اتریوم این است که هرچه که روی پلتفرم آن ساخته می‌شود، در برابر نظارت و کنترل شخص سوم یا واسطه ایمن می‌ماند و کسی نمی‌تواند در آن دخالتی کند. یعنی dAppsها همگی در برابر دخالت شخص سوم مقاوم‌اند.
 • هرکدام از شبکه‌های بلاکچین، براساس مجموعه‌ای از قوانین و اصول، مورد توافق قرار می‌گیرند. ابن یعنی این که وقتی هر تغییری در داخل شبکه اعمال می‌شود، اعضای شبکه یا همان نودها (گره‌ها) باید با آن تغییرات موافقت کنند، در غیراین‌صورت، امکان اعمال آن تغییر صفر می‌شود. در این صورت است که این شبکه از امکان هک، تقلب و فساد، کاملاً دور می‌ماند.
 • تمام پلتفرم اتریوم کاملاً غیرمتمرکز است. یعنی نقطۀ اتصال آن فقط یکجا نیست. در نتیجه، همۀ برنامه‌های درون آن برای همیشه آنلاین باقی می‌مانند و خاموش نمی‌شوند. از طرفی دیگر، همین ویژگی غیرمتمرکز بودن اتریوم، بار دیگر آن‌ را از حملۀ هکرها و فعالیت کلاهبردارها، حفظ می‌کند.

استخراج اتریوم نیز مانند دیگر سرمایه‌گذاری‌ها ریسک خودش را می‌طلبد. یعنی ممکن است شما هزینه کنید و امکانات لازم برای استخراج اتریوم را تهیه کنید ولی ضرر و زیان شما از سود و هزینه‌هایتان هم بیشتر شود

معایب اتریوم

 • قراردادهای هوشمندی که مختص اتریوم هستند و خبر خوبی برای این پلتفرم‌اند، هدف از بین بردن خطای شبکه را دارند. تا اینجا، در مورد خبرهای خوبش صحبت کردیم. خبر بد این است که اعتبار این قراردادهای هوشمند به کسی که کد آن‌ها را می‌نویسد بستگی دارد. نکتۀ مهم این است که ممکن است در این کدی که برای قرارداد هوشمند نوشته می‌شود، اشتباهی وجود داشته باشد. درنتیجه، احتمال این‌که این قرارداد هوشمند هک شود و کلاهبرداری در آن صورت بگیرد، وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، هیچ راه ساده و مستقیمی برای متوقف کردن حملۀ هکرها وجود ندارد.

یک راه حل برای این مشکل وجود دارد. باید یک توافق ایجاد شود و طی آن، کد قرارداد هوشمند بازنویسی شود. البته این با قوانین بلاکچین کاملاً متفاوت است. وقتی در بلاکچین چیزی اضافه می‌شود، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.

 • مشکل دیگر اتریوم این است که فعلاً قرارداد هوشمند، توسط برخی از دولت‌ها مورد قبول نیست. در نتیجه، اگر نهادهای دولتی بخواهند و تصمیم بگیرند که یک چارچوب قانونی برای قراردادهای هوشمند ایجاد کنند، مشکلات جدید و جدی‌ای به‌وجود می‌آید.
 • از طرفی برای اجرای قرارداد هوشمند به استخدام یک یا چند برنامه‌نویس ماهر نیاز دارید؛ در غیر این‌صورت، هیچ‌کدام از قراردادهای هوشمند، قابل اجرا نیستند.

 

آینده اتریوم چطور پیش‌بینی می‌شود؟

ابتدای سال 2017، قیمت اتریوم آنقدر به بیت کوین نزدیک شده بود که عده‌ای از افراد شدیداً بر این باور بودند که اتریوم بیت کوین را پشت‌سر خواهد گذاشت. قیمت اکنون اتریوم را می‌توانید در لینک زیر ببینید و مقایسه کنید.

اتر کاربردی است. استقبال افراد از این ارز دیجیتال کاربردی، بسیار زیاد است. به‌واسطه این استقبال بی‌نظیر افراد، قیمت اتریوم هم افزایش پیدا می‌کند. برای هوشمند کردن فرایندها، می‌توان از این ارز استفاده کرد و به آسانی و با سرعت کارها را پیش برد. اگر به هر دلیلی اتریوم مورد استقبال نهادهای مختلف قرار بگیرد، قیمت اتریوم هم افزایش خواهد یافت و این خبر خوبی است.

در سال 2016، هر اتر، ارزشی کمتر از یک دلار داشت. با گذشت زمان و فراگیر شدن اتریوم، قیمت آن به مراتب بیشتر شد. تا سال 2020 که ارزهای دیجیتال، خودی از خودشان نشان دادند، اتریوم هم 200 برابر قیمت آن زمانش شد. فقط تصور کنید که آن زمان در اتریوم 100 دلار سرمایه گذاری می‌کردید. امروز چقدر سرمایه داشتید؟

چطور اتریوم بخریم؟

نحوۀ خرید اتریوم آسان است! باید یک صرافی معتبر برای فروش آن پیدا کنید. خوشبختانه در ایران صرافی‌های معتبر خوبی وجود دارند. اما موضوع مهم این است که باید حتماً کیف پول اتریوم را تهیه کنید.

کیف پول اتریوم چیست؟

فرض کنید مقداری طلا دارید و می‌خواهید برای آن جای امنی پیدا کنید. این انتخاب چقدر برایتان اهمیت دارد؟ کیف پول اتریوم و حفظ آن هم دقیقاً همینقدر مهم است. نکات مهمی که برای انتخاب کیف پول اتریوم باید به آن دقت کنید، نام می‌بریم:

در سال 2016، هر اتر، ارزشی کمتر از یک دلار داشت. با گذشت زمان و فراگیر شدن اتریوم، قیمت آن به مراتب بیشتر شد. تا سال 2020 که ارزهای دیجیتال، خودی از خودشان نشان دادند، اتریوم هم 200 برابر قیمت آن زمانش شد. فقط تصور کنید که آن زمان در اتریوم 100 دلار سرمایه گذاری می‌کردید. امروز چقدر سرمایه داشتید؟

 • به‌دنبال یک کیف پول امن باشید؛ اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، امنیت و حفظ حریم شخصی‌تان است. سعی کنید در هنگام انتخاب کیف پول اتریوم، حتماً مسائل امنیتی آن را بررسی کنید. مثلاً باید چک کنید که آیا امکان احراز هویت دوعاملی دارد؟ یا امکان بازگردانی اطلاعات و پشتیبانی‌گیری وجود دارد؟
 • کیف پول اتریوم باید قابلیت پشتیبانی از قرارداد هوشمند داشته باشد؛ وقتی که در شبکه اتریوم از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود، باید کیف پولی برای آن انتخاب کنید که از این مورد پشتیبانی کند.
 • کیف پول اتریوم باید دارای کلید خصوصی باشد؛ به‌دنبال کیف پولی باشید که اجازه کامل کنترل کلیدهای خصوصی را در اختیار شما بگذارد و دارایی‌های دیجیتالی‌تان را با کنترل خودتان حفظ کند.
 • کیف پول شما باید سازگار باشد؛ منظور از سازگار بودن کیف پول این است که باید با دستگاه یا پلتفرمی که اتریوم را در آن نگه‌داری می‌کنید، سازگار باشد. مثلاً اگر در لپ‌تاپی که سیستم‌عاملش ویندوز است می‌خواهید اتریوم نگه‌داری کنید، باید کیف پول سازگار با سیستم عامل ویندوز تهیه کنید.
 • باید بتوانید به آسانی از آن استفاده کنید؛ برخی از کیف‌ پول‌های اتریوم یا دیگر رمزارزها، رابط کاربری سخت و مشکلی دارند. یعنی شاید شما نتوانید به‌خوبی از آن استفاده کنید و سردرگم شوید. دقت کنید که باید به این موضوع هم توجه کنید.
 • کیف پول اتریوم باید به‌خوبی بهبود پیدا کند و به‌روزرسانی شود؛ از آن‌جایی که کیف‌پول‌ها کاملاً نوپا و تازه هستند، نیاز به تغییرات مستمر زیادی دارند تا به بهترین حالت خود برسند. سعی کنید کیف پولی را انتخاب کنید که تیم توسعه‌دهنده آن، به‌صورت مستمر آن را بهبود ببخشند.
 • یک کیف پول همه‌فن‌حریف داشته باشید؛ اگر می‌خواهید ارزهای دیجیتال دیگری هم در کیف پول‌تان نگه دارید، لازم است به این نکته توجه کنید که قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال دیگر را هم داشته باشد.

کیف پول‌های سخت افزاری اتریوم چیست؟

امن‌ترین کیف پول برای حفظ دارایی‌های دیجیتال‌تان، کیف پول سخت‌افزاری است. چون همه‌جا می‌توانند با شما باشند. نوع ذخیره‌سازی ارز دیجیتالتان هم از نوع آفلاین یا ذخیره‌سازی سرد است.

 • دو کیف پول ترزورز و لجر نانو اس، بهترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری اتریوم هستند. نحوه استفاده از این کیف‌پول‌ها ساده و آسان است. اما ممکن است برای اجرای قرارداد هوشمند بر روی آن، نیاز به نصب مورد دیگری باشد.
 • بهترین کیف‌پول‌های تحت وب اتریوم هم MyEthetWallet و Meta Mask هستند. البته کیف‌پول‌های تحت وب به اندازه کیف‌پول‌های سخت‌افزاری امن نیستند، چون ذخیره‌سازی آن‌ها آنلاین است و امکان هک وجود دارد.
 • کیف‌پول‌های نرم‌افزاری هم از نامشان مشخص است. به‌شکل یک نرم‌افزار روی سیستم شما نصب می‌شود. باید دقت کنید که کیف پولی را انتخاب کنید که دارایی شما را روی حافظه گوشی‌تان ذخیره کند، نه روی سرور خود اپلیکیشن!
 • بهترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری اتریوم هم، کیف پول اتومیک (Atomic) و کیف پول میست (Mist) است. بهترین کیف پول نسخه موبایل اتریوم هم، کیف پول Jaxx و کیف پول کوینومی Coinomi است.

 

آیا اتریوم سرمایه گذاری مطمئنی است؟

آیا هیچ سرمایه‌گذاری مطمئنی وجود دارد؟ جوابش هم مشخص است: خیر! درنهایت شما هستید که با خواندن این مطلب تا انتها و برآورد اطلاعاتی که از آن دریافت کردید، می‌توانید در مورد سرمایه‌گذاری در اتریوم تصمیم بگیرید. حالا که دیگر می‌دانید اتریوم چیست و نمودار قیمت آن را بررسی کردید، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

جدول قیمت لحظه ای ارز دیجیتال را ببینید

درکل، سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، مطمئن به‌نظر می‌رسد. از روند عملکرد آن‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که آینده خوبی در انتظار این ارزها است. نظر شما در مورد سرمایه گذاری در اتریوم چیست؟ برای ما بنویسید و اگر تجربه‌ای در مورد سرمایه گذاری در اتریوم دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
 

سوالات متداول درباره اتریوم

آیا بیت کوین و اتریوم شبیه هم هستند؟

اتریوم و بیت کوین  هر دو جزء  ارزهای دیجیتالی به حساب می‌آیند که مورد معامله قرار می‌گیرند اما آن‌ها دو پروژه کاملاً متفاوت، با قابلیت‌ها و اهداف کاملاً متفاوت هستند. در متن مقاله بالا، کاملا شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها بیان شده است.

آیا کیف پول اتریوم فقط از نوع نرم‌افزاری است؟

خیر، کیف پول اتریوم به صورت سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تحت وب و نسخه موبایل وجود دارد.

استخراج اتریوم چگونه است؟

برای استخراج اتریوم این مراحل را باید طی کنید:

در گام اول باید حتما یک سیستم سخت‌افزاری قدرتمند یا همان ریگ استخراج را تهیه کنید. معمولا این سخت‌افزارها برای شما کمی گران تمام می‌شوند.

در گام دوم باید حتما کیف پول مخصوص اتریوم را داشته باشید تا پس از هر بار استخراج این ارز دیجیتال آن را به کیف پول خود هدایت کنید.

در آخر هم می‌توانید کار استخراج اتریوم را با اجرای نرم‌افزار مخصوص ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج شروع کنید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

۱ دیدگاه
 1. مریم زمانی پور می‌نویسد

  به نظر بنده، با در نظر گرفتن روند فعلی ارزهای دیجیتال، به طور کلی می‌توان گفت در سال 2021 نیز روند مثبت رشد ارزهای دیجیتال ادامه خواهد یافت.
  با گسترش روزافزون کاربرد این ارزها در کارهای روزمره و نیز صنایع مختلف انتظار می‌رود تقاضا برای ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت‌کوین و اتریوم که سرآمد این حوزه هستند در سال 2021 افزایش قابل توجهی داشته باشد و این عوامل در نهایت به افزایش چشمگیر قیمت این دارایی‌های دیجیتال منجر گردد.

  5
  1
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی