رده بررسی مرآت چیست؟ اعتبارسنجی در سامانه مرات بانک رسالت

مرآت چیست؟ اعتبارسنجی در سامانه مرات بانک رسالت

بررسی

همه اطلاعاتی که درباره تایید وام بانک رسالت نیاز دارید

نویسنده: رده
14 آبان 1398
اعتبارسنجی مرآت

سامانه اعتبارسنجی مرآت چیست؟

بدون شک یکی از شرایط مهم برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این است که بانک، از توان مالی فرد متقاضی برای بازپرداخت اقساط اطمینان حاصل کند. در بانک قرض‌الحسنه رسالت این وظیفه بر عهده سامانه‌ای به نام مرآت است که وظیفه اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات را دارد. این سامانه درواقع به‌صورت غیرحضوری، توان مالی و اعتباری متقاضی تسهیلات را برای بازپرداخت اقساط تسهیلات موردنیاز ارزیابی می‌کند.

 

اهمیت اعتبار سنجی در سامانه مرآت بانک رسالت

عدم بازپرداخت و بی‌تعهدی مشتریان نسبت به بدهی‌های بانکی و عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بانک‌هاست که شاید باعث سخت شدن شرایط پرداخت تسهیلات نیز شده است. با توجه به همین معضل بزرگ، نیاز به اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات بیش‌ازپیش اهمیت پیداکرده تا ریسک بانک‌ها و مؤسسات مالی برای پرداخت تسهیلات کمتر شود. در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک رسالت، سامانه مرآت نقش اعتبارسنجی و دادن رتبه اعتباری به متقاضیان حقیقی تسهیلات را بر عهده دارد و ظرفیت بدهی آن‌ها را مشخص می‌کند.

کارنامه بانکی-مالی خود را اعتبارسنجی کنید

 

اعتبار سنجی در سامانه مرآت چه مزایایی دارد؟

اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها و مؤسسات مالی در سامانه مرآت، که در فرآیندی سریع انجام می‌شود، مزایای زیادی برای بانک و متقاضی تسهیلات دارد. علاوه بر انجام غیرحضوری اعتبارسنجی و مهم‌تر از همه ایمن بودن فرایند اعتبارسنجی، ارائه خدمات ارزیابی اعتباری، استانداردسازی و هماهنگ‌سازی فرآیند اعتبارسنجی، تعیین ظرفیت بدهی اعضاء بر اساس شاخص‌های اعتبارسنج، تعیین بهبوددهنده‌های اعتباری متناسب با سطح اعتبار اعضاء، محاسبه ریسک اعتباری و پیشنهاد راهکارهای مدیریت آن و قابلیت اتکای بالای خروجی‌های اعتبارسنجی با توجه به مستند بودن اطلاعات و مدارک، جزو دیگر مزایای این سامانه است.

 

چطور در سامانه مرآت اعتبارسنجی شویم؟

طرح مرآت بانک رسالت

شما برای اینکه در سامانه مرآت اعتبارسنجی شوید باید از طریق سایت www.imerat.ir در این سامانه ثبت‌نام کنید که نیاز به ارائه اطلاعات به این سامانه دارد. از جمله شماره‌حساب در بانکداری اجتماعی بانک قرض‌الحسنه رسالت که با عدد 10 آغاز می‌شود و نام و شناسه کانون که هم‌زمان با افتتاح حساب می‌توانید دریافت کنید. یکی از مدارک مهمی که برای اعتبار سنجی نیاز دارید، آپلود کردن مدرک مربوط به احراز شغل و درآمدتان مثل مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، جواز کسب، پروانه و هر گواهینامه‌ای که تأیید شغل و درآمد شما باشد.

 • ثبت‌نام شما از طریق کد ملی و شماره تلفن همراه انجام می‌شود.
 • رمز عبور، از طریق پیامک و پست الکترونیک برای شما ارسال می‌شود.
 • هر شماره تلفن همراه صرفاً برای یک متقاضی قابل‌استفاده است.
 • شما از طریق اپلیکیشن مرآت نیز می‌توانید اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنید.

 

چه افرادی می‌توانند در سامانه مرات ثبت‌نام کنند؟

سامانه اعتبارسنجی مرآت مختصی افراد حقیقی است و تمامی افرادی حقیقی بین 18 تا 80 سال که به فعالیت‌های مختلف اشتغال دارند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند. شاغلین دولتی و عمومی غیردولتی، شرکت‌های خصوصی، مشاغل آزاد می‌توانند برای اعتباری سنجی در سامانه مرآت عضویت پیدا کنند. اگر شما شغل دومی هم دارید، برای بهبود نتیجه اعتبارسنجی می‌توانید اطلاعات و مستندات شغلی و درآمدی شغل دومتان را هم در سایت بارگذاری کنید.

اطلاعات بیشتر درباره وام بانک رسالت

 

ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه مرآت

شما بعد از انجام فرایند ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات و مدارک لازم، امکان ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه را دارید و فراموش نکنید که تا زمان دریافت نتیجه اعتبارسنجی امکان هیچ‌گونه ویرایشی در اطلاعات خودتان را نخواهید داشت. البته این امکان وجود دارد که هم‌زمان با بررسی درخواست شما توسط سامانه، پیامی مبنی بر اصلاح درخواست برای شما ارسال شود که باید به سایت مراجعه و ضمن اصلاح موارد خواسته‌شده، اطلاعات جدیدتان را ثبت کنید.

 

اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر طول می‌کشد؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم، فرایند اعتبارسنجی در سامانه مرآت کاملاً غیرحضوری و با سرعت بالایی انجام می‌شود. از زمانی که شما درخواست اعتبارسنجی را در سایت ثبت می‌کنید تا اعلام نتیجه آن حدود یک هفته طول می‌کشد و اعلام نتیجه اعتبارسنجی به‌صورت پیامکی به شما اطلاع داده می‌شود. شما برای اطلاع از نتیجه و جزئیات اعتبارسنجی انجام‌شده باید به سایت مراجعه و بعد از ورود به صفحه شخصی خودتان، از وضعیت پرونده خودتان مطلع شوید.

 

هزینه اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر است؟

با توجه به اینکه فرآیند اعتبارسنجی، مستلزم انجام فعالیت‌های متعددی از سوی کارشناسان مختلف است، طبیعتاً امکان ارائه رایگان این خدمات وجود ندارد. البته با توجه به عدم نیاز به مراجعه به بانک برای ثبت‌نام و ارائه مدارک و انجام کاملاً غیرحضوری اعتبارسنجی، هزینه حدود 20 هزارتومانی برای عضویت در سامانه مرآت و انجام امور مربوط به آن، معقول به نظر می‌رسد که صرفاً از طریق سامانه انجام می‌شود. ضمن اینکه مدت‌زمان اعتبار گواهی اعتبارسنجی یک سال است و پس از یک سال، لازم است مجدد تقاضای اعتبارسنجی داده شود.

 

نتیجه اعتبارسنجی را چطور آنالیز کنیم؟

نتیجه اعتبارسنجی که توسط سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت برای شما ارسال می‌شود دارای سه بخش توان بازپرداخت اقساط، ظرفیت بدهی و سقف تعهد است.

 1. توان بازپرداخت ماهیانه اقساط: حداکثر مبلغ قسطی که شما می‌توانید به‌صورت ماهیانه پرداخت کنید و مبلغ جمع اقساط کل وام‌های شما در بانک نمی‌تواند از این عدد بیشتر باشد.
 2. ظرفیت بدهی: حداکثر مبلغ وامی که در صورت داشتن شرایط لازم در بانک، شما می‌توانید دریافت کنید.
 3. سقف تعهد: حداکثر مبلغی که می‌توانید تعهد دیگران را بپذیرید و درواقع ضامن دیگران شوید.

 

رتبه‌بندی در سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت

علاوه بر نتیجه اعتبارسنجی، رتبه‌بندی متقاضی در سامانه مرآت نیز صورت می‌گیرد که شامل رتبه‌های: ممتاز، کاملاً متناسب، متناسب و نامتناسب خواهد بود.

 • ممتاز: عدم نیاز به ارائه بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته)
 • کاملاً متناسب: نیاز به ارائه یک بهبوددهنده اعتباری (یک فقره چک و یک نفر متعهد معتبر، برای امضای پشت چک)
 • متناسب: نیاز به ارائه یک فقره بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته) توسط خودتان و یک فقره چک یا سفته توسط یک نفر متعهد معتبر.
 • نامتناسب: افرادی در این طبقه قرار می‌گیرند که اقساط وام‌های قبلی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند و رفتار اعتباری مناسبی نداشته‌اند. به همین دلیل امکان استفاده از خدمات سامانه مرآت برای ایشان وجود ندارد و در صورت بهبود رفتار اعتباری، در آینده امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی مرآت فراهم خواهد بود.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

170 دیدگاه
 1. مجیدکاظمی می‌نویسد

  راهنمایی روان وکاملی برای کاربر ان و بازدید کنندگان دارد.
  ازشمامتشکریم که به زمان مااحترام میگذارید

 2. رسول یوسفی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر ؛ بنده به تازگی بازنشست شدم و بمنظور بروزرسانی اطلاعات حقوقی خودم، اولین فیش حقوقی بازنشستگی خودم را که از سامانه ساتا ( سازمان بازنشستگان نیروهای مسلح ) دریافت نمودم را در سامانه مرآت بارگذاری کردم و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ اقدام به اعتبارسنجی کردم پس از گذشت 14 روز ، رد درخواست توسط کارشناس اعتبارسنجی برای من در سامانه درج شد و نوشته بود ” باسلام ، لطفا مستندات شغلی معتبر ارائه نمائید . ” من هم مضاف بر آخرین فیش حقوقی، حکم حقوقی، گواهی حقوق، پرینت یکساله از حساب حقوقي را با مهر سازمان ساتا و بانک همچنین امضاء و تائید راهنمای کانون در سامانه بارگذاری کردم ولی هنگامی که برای اعتبارسنجی مجدد در سامانه اقدام می کنم با پیام ” عضو محترم ؛ بدلیل نامعتبر بودن اسناد ارائه شده توسط شما ، امکان ثبت درخواست وجود ندارد . ” روبه رو می شوم . الان مدت ۲ ماه هست که طی چندین مرحله تماس با کارشناسان سامانه مرآت ، همچنین سوپروایزر مرآت و بعد از کلی انتظار پشت خط ، میگن که براتون پیگیری ارسال کردیم و شما ۷۲ ساعت آینده مجدد برای اعتبار سنجی اقدام کنید . تا این لحظه ۳ بار برای من پیگیری ارسال کردن همچنین یک بار هم از طریق خود کانون رهیاری برام پیگیری سیستمی ارسال کردند و نتیجه ای دربر نداشته و در نهایت در آخرین تماس من با کارشناس سامانه مرآت در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ ، اوپراتور وقت بدون ذکر هیچ علتی به من گفت که شما دیگر قادر به اعتبارسنجی در مرآت نخواهید بود . ●》این هم نتیجه سپرده گذاری در بانک رسالت به امید اخذ تسهیلات . متاسفانه هیچ کسی جوابگو نیست .
  متاسفانه مدت ۵ ماه سپرده گذاری من در بانک رسالت به فنا رفت

 3. حجت می‌نویسد

  روزانه هزاران نفر با عناوین مختلف پول میدن به این بانک که بشه وام کلان برای تعدادی خاص و وام ناچیزی برای عموم مردم و البته بسیاری هم به وام نمیرسند و پولشون یا از بین میره یا ارزشش بعد چند ماه نابود میشه و با نارضیاتی حسابشون رو میبندن حالا بفرمایید کجای این وام قرض الحسنه است؟ آیا چنین وامی که بسیار ناراضی دارد برکتی هم دارد؟

  4
 4. میراد می‌نویسد

  88000 تومان برای اعتبار سنجی واقعا کاسبی ار بدبختی مردمه.اگر رد بشن وام که نگرفتن هیچ، یک چی از جیبشونم رفته

  3
 5. مجید نوروزی می‌نویسد

  سلام.
  من ۵ باره درخواست میدم و رد میشم.
  ضمن اینکه پروانه کسب دارم، رد میکنن و میگن مستندات شغلی معتبر ارائه کنید.
  بدون هیچ توضیحی، و بدون هیچ دلیلی.
  مستندات شغلی معتبر یعنی چی؟ خوب ما که پروانه کسب رو آپلود کردیم.
  اینقد سامانه مشکل داره که همه هجوم آوردن به مرکز تماس و تحت هیچ شرایطی نمیشه باهاشون تماس گرفت و اگر حوصله کنی و بعد از یک ساعت به کارشناس وصل شی دقیقا با یه ربات مواجه هستی، هر چی به کارشناس میگی، یه حرف درست از دهنشون در نمیاد.
  یعنی بیخود ترین آدمارو گذاشتن
  وای چقد پشیمونم که خودمو درگیر این بانک و این سیستم مزخرف مرآت کردم

  10
  2
 6. امین احمدی می‌نویسد

  سلام من ۵بارع رد شدم با۲تا ضامن معتبر وهی میزنه مستندات شغلیه خود را ارائه دهید دیگه من نمیدونم چیکار کنم گردش حسابه اسنپمو دادم خودمم ک کارگرم چ مدرکی ارائه بدم واقعا شرایط آسونتون این بود

  4
  5
 7. حسن می‌نویسد

  من الان یک ماه هست درگیر هستم همش ایراد بنی اسرائیلی می گیره، بیشتر دنبال اینن که اذیت کنن تا ناامید و بیخیال بشی، فیش حقوقی میزارم میگه مدارک مرتبط بزار، نامه اشتغال میزارم میگه گردش سه ماهه و …..

  6
  3
 8. زهرا می‌نویسد

  من در سامانه مرآت بلاک شدم و امکان ثبت اعتبار سنجی برام مقدور نیست باید چطوری رفع مشکل کنم ب مرآت زنگ میزنم درست راهنمایی نمیکنند

  2
  1. رسول یوسفی می‌نویسد

   منم مثل شما بلاک کردن
   بی جهت و بدون دلیل
   بنظر میاد مشابه من و شما بسیار زیاد هستن و این نشان از یک سیاست کثیفه

 9. محمد می‌نویسد

  درحال حاظرکه این پیام رومیفرستم ..زنگ زدم مرات نفر68هستم ..بشین تانوبتت بشه

  7
 10. محمد می‌نویسد

  سلام هزینه اعتباری سنجی چقدره؟ در صورت اقدام نکردن تکلیف هزینه واریز چی میشع؟

  1
  5
  1. پاک نژاد می‌نویسد

   سلام . هزینه اعتبار سنجی حدود ۶۳هزار تومان هست و اعتبارسنجی تا یکسال اعتبار داره. و بعد از یکسال باید دوباره فرآیند اعتبارسنجی رو تکرار کنید و هزینه بدید.

   1
 11. محمد می‌نویسد

  سلام هزینه اعتبارسنجی چقدر هس درصورت اقدام کردن یا نکردن وجه واریزی چی میشه؟ ممنو ن منتظر پاسخ هستم

  3
 12. محمد می‌نویسد

  ببخشید اسم وام به صورت سوری 4درصده.
  وقتی امتیاز میخریم میشه 24درصد،خیلی کم سود میگیرید،یبار ورشکست نشین گناه دارین

  7
  1
 13. ریحانه ادهمی می‌نویسد

  چه نوع ضامنی میخواد کارمند یا کاسب، چک میخواد سفته میخواد؟؟؟

  4
 14. مقامی می‌نویسد

  این شماره مرات اصلا پاسخگو نیست .دوهفته هست تماس میگیرم دریغ از اینکه جواب بدن.حداقل این نصفه شعبه ها که گذاشتین پاسخگو باشن

  9
  1
 15. باابیز می‌نویسد

  صد تا اپلیکیشن و سامانه داره همشون ناقص و اشغال، چقد بیشعورید

  17
 16. شهروند ایرانی می‌نویسد

  خجالت بکشید. مدت خیلی زیادی گردش مالی پیش شما داشتیم . وامروز میگید اعتبار زنی بشه .خوب خودتون انجام بدید، مگر نه اینکه کد ملی و… پیش شماست. خاک بر سر این بانک لااقل از اسم سردار خجالت بکشید که باعث تشکیل این بانک که البته حیف اسم بانک که به شما بدن شد.

  21
  4
 17. صادق می‌نویسد

  متاسفانه خراب کردید با این روش جدیدتون. لااقل من که یه ضامن کسر از حقوق داشتم کارمو سخت تر کردید اون نفر باید حساب باز کنه اعتبار سنجی بشه خداییش روم نمیشه بهش بگم حاجی باید بیای اعتبارسنجی بشی چون دیگه هیچ جا ضامنم نمیشه کلا خراب و سخت ترش کردید.

  20
  2
 18. مهدی می‌نویسد

  این چه مسخره بازیه به مرکز تماس تون که ز میزنم میگه در حال حاضر ۱۵ نفر در انتظارند بعد از یک ربع انتظار میرسه به ۲ نفر در انتظار تماس یه دفعه میگه ۱۵ نفر در انتظارند چند بار تکرار کردم همین شد.

  16
  1
 19. محمد می‌نویسد

  سلام. کسی که چندین سال رسالت حساب داره و چندین وام گرفته و به موقع پرداخت کرده چرا باید بخاطر یک وام و چند قسط که دیر داده ولی داده و تسویه شده اونم بخاطر شرایط سخت و مشکلاتی که کرونا بوجود آورده حالا باید در سامانه براش رفتار اعتباری نامناسب بزنه و تایید نشه.شرایط را آسان نمیکنید دیگه سخت ترش نکنید با این شرایط مشتری حسابش را از این بانک میبره و انتقال میده جای دیگه. باتمام وجود میدونم ارسال این دیدگاه و گله مندی هییییییییچ تاثیری نداره.سعی میکنم دیگه با این بانک کارنکنم روز به روز مزخرفتر میشه

  53
 20. منوچهرفتحی می‌نویسد

  سلام، چرا هنگام پرکردن اطلاعات وارسال آن شناسه کانون من را که روی کارتم بود را نشناخت و ایراد گرفت و نام کاربری من را مسدود کرد؟؟

  16
  1
 21. محمد می‌نویسد

  سلام
  چراپیامهایی که بنفعتون نیست رو نمیذاربن؟؟؟
  میگین تکراریه
  من باراولمه که وارد این سایت میشم
  کجانظری گذاشتم که تکراری باشه؟

  10
 22. محمد می‌نویسد

  شما هیچ پاسخی جز
  با سلام؛
  لطفا با پشتیبانی ٢۴ساعته مرآت تماس حاصل نمایید. در اسرع وقت و با نهایت دقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
  02172423900

  ندارید؟؟؟

  8
  1
 23. محمد امانی می‌نویسد

  الان واس من پیام اعتبار سنجی اومد. تو سایتشم که رفتم چیز به خصوصی نبود. باید چیکار کنم و اصلا نمی‌دونم که چی بوده و به چه درد میخوره

  5
  1. ن ح می‌نویسد

   با سلام؛
   لطفا با مرکز تماس مرآت تماس حاصل نمایید. در اسرع وقت و با نهایت دقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
   02172423900

   1
   1
 24. خسته از ایران و ایرانی می‌نویسد

  دارین این بانک هم با این حقه بازی بهش گند می زنین. پول مونو گرفتین حالا می خوایین وام بدین ، خاک تو سر می شین. گفتم تو این کشور خراب شده آدم درست حسابی نیست که شما دومی اش باشین. کسی نیست که بخواد کار درست انجام بده همه تون حقه بازین شما بانکی ها.

  22
 25. محمدرضا بهشتی می‌نویسد

  منظور از کانون در سامانه چیه؟آیا همون کد بانک میشه؟

  15
  2
  1. ن ح می‌نویسد

   با سلام؛
   لطفا با پشتیبانی ٢۴ساعته مرآت تماس حاصل نمایید. در اسرع وقت و با نهایت دقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
   02172423900

   2
   1
  2. ن ح می‌نویسد

   با سلام؛
   لطفا با مرکز تماس مرآت تماس حاصل نمایید. در اسرع وقت و با نهایت دقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
   02172423900

   1
   2
 26. هادی می‌نویسد

  سلام. من اعتبار سنجی شدم و الان میخوام درخواست وام در سامانه اینترنت بانک بدم. کد اعتبار سنجی از کجا باید فهمید چیه؟

  8
  1
  1. ن ح می‌نویسد

   با سلام؛
   لطفا با پشتیبانی ٢۴ساعته مرآت تماس حاصل نمایید. در اسرع وقت و با نهایت دقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
   02172423900

   2
 27. هادی می‌نویسد

  خواستم خسته نباشید بگم به کلیه مدیران نابغه بانک به اصطلاح رسالت! اصطلاحات نوپدیدی مانند شناسه کانون، همیاری اجتماعی، مرآت و….. اختراع کدوم یکی تونه؟ فردی این سیستم رو اختراع کردید یا حاصل خرد جمعی بوده؟
  زمانی رسالت برای خودش وجهه داشت
  دارین گند میزنید به اون اعتبار
  روحت شاد حاج قاسم.

  22
  3
 28. نادر می‌نویسد

  هزینه برای چی ؟
  برای اعتبار سنجی هزینه میخواهید بگیرید ؟
  واقعا” که
  من که نیاز مالی دارم و میخواهم قرض بگیرم از بانک ، این هزینه های جورواجور رو چرا رو دستمون می گذارید

  14
 29. نبی اله سهیلی می‌نویسد

  باسلام بنده کارمند شهرداری تهران بودم سال ۹۶بازنشسته شدم زمان شاغلی یک وام ازبانک رسالت گرفتم که اقساط را ازحقوق کم میکردن وبعدا طی یک سند به بانک رسالت می دادن که باعث تاخیر درپرداخت اقساط میشد حالا که رفتم از رسالت وام بگیرم رفتارنامتناسب میده استعلام را چند بار رفتم میگم بنده جانباز هستم الان به این وام نیاز ضروری دارم چکارکنم که مشگلم حل شود خواهشن مشگلم را برطرف کنید با احترام سهیلی

  14
  4
 30. مهرداد می‌نویسد

  سلام یگ سوال دارم مادر من وام رسالت میخواد وام بگیره شغل نداره خانه داده سرپرست خانوار نیست ایا میشه ما ضامن بشین وام ورداره؟؟

  13
  5
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی