مرآت چیست؟ اعتبارسنجی در سامانه مرات بانک رسالت

همه اطلاعاتی که درباره تایید وام بانک رسالت نیاز دارید

یکی از تسهیلات مهمی که این روزها پرداخت می‌شود، تسهیلات قرض‌الحسنه بانک رسالت است که با توجه به کارمزد حداقلی، با استقبال قابل‌توجهی از سوی متقاضیان وام مواجه شده است. اگر شما هم قصد دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک رسالت را دارید یا در شرف اقدام هستید، قطعاً از سوی شعب به شما اعلام می‌شود که برای دریافت تسهیلات باید در سامانه مرآت اعتبارسنجی شوید و قطعاً برای شما این سؤال پیش می‌آید که سامانه اعتبارسنجی مرآت چیست و چطور باید در آن عضو شد. برای آشنایی با سامانه اعتبارسنجی مرآت و چگونگی عضویت در این سامانه، این مطلب را باهم بخوانیم.

سامانه اعتبارسنجی مرآت چیست؟

بدون شک یکی از شرایط مهم برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این است که بانک، از توان مالی فرد متقاضی برای بازپرداخت اقساط اطمینان حاصل کند. در بانک قرض‌الحسنه رسالت این وظیفه بر عهده سامانه‌ای به نام مرآت است که وظیفه اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات را دارد. این سامانه درواقع به‌صورت غیرحضوری، توان مالی و اعتباری متقاضی تسهیلات را برای بازپرداخت اقساط تسهیلات موردنیاز ارزیابی می‌کند.

 

اهمیت اعتبار سنجی در سامانه مرآت بانک رسالت

عدم بازپرداخت و بی‌تعهدی مشتریان نسبت به بدهی‌های بانکی و عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بانک‌هاست که شاید باعث سخت شدن شرایط پرداخت تسهیلات نیز شده است. با توجه به همین معضل بزرگ، نیاز به اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات بیش‌ازپیش اهمیت پیداکرده تا ریسک بانک‌ها و مؤسسات مالی برای پرداخت تسهیلات کمتر شود. در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک رسالت، سامانه مرآت نقش اعتبارسنجی و دادن رتبه اعتباری به متقاضیان حقیقی تسهیلات را بر عهده دارد و ظرفیت بدهی آن‌ها را مشخص می‌کند.

کارنامه بانکی-مالی خود را اعتبارسنجی کنید

 

اعتبار سنجی در سامانه مرآت چه مزایایی دارد؟

اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها و مؤسسات مالی در سامانه مرآت، که در فرآیندی سریع انجام می‌شود، مزایای زیادی برای بانک و متقاضی تسهیلات دارد. علاوه بر انجام غیرحضوری اعتبارسنجی و مهم‌تر از همه ایمن بودن فرایند اعتبارسنجی، ارائه خدمات ارزیابی اعتباری، استانداردسازی و هماهنگ‌سازی فرآیند اعتبارسنجی، تعیین ظرفیت بدهی اعضاء بر اساس شاخص‌های اعتبارسنج، تعیین بهبوددهنده‌های اعتباری متناسب با سطح اعتبار اعضاء، محاسبه ریسک اعتباری و پیشنهاد راهکارهای مدیریت آن و قابلیت اتکای بالای خروجی‌های اعتبارسنجی با توجه به مستند بودن اطلاعات و مدارک، جزو دیگر مزایای این سامانه است.

 

چطور در سامانه مرآت اعتبارسنجی شویم؟

طرح مرآت بانک رسالت

شما برای اینکه در سامانه مرآت اعتبارسنجی شوید باید از طریق سایت www.imerat.ir در این سامانه ثبت‌نام کنید که نیاز به ارائه اطلاعات به این سامانه دارد. از جمله شماره‌حساب در بانکداری اجتماعی بانک قرض‌الحسنه رسالت که با عدد 10 آغاز می‌شود و نام و شناسه کانون که هم‌زمان با افتتاح حساب می‌توانید دریافت کنید. یکی از مدارک مهمی که برای اعتبار سنجی نیاز دارید، آپلود کردن مدرک مربوط به احراز شغل و درآمدتان مثل مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، جواز کسب، پروانه و هر گواهینامه‌ای که تأیید شغل و درآمد شما باشد.

 • ثبت‌نام شما از طریق کد ملی و شماره تلفن همراه انجام می‌شود.
 • رمز عبور، از طریق پیامک و پست الکترونیک برای شما ارسال می‌شود.
 • هر شماره تلفن همراه صرفاً برای یک متقاضی قابل‌استفاده است.
 • شما از طریق اپلیکیشن مرآت نیز می‌توانید اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنید.

 

چه افرادی می‌توانند در سامانه مرات ثبت‌نام کنند؟

سامانه اعتبارسنجی مرآت مختصی افراد حقیقی است و تمامی افرادی حقیقی بین 18 تا 80 سال که به فعالیت‌های مختلف اشتغال دارند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند. شاغلین دولتی و عمومی غیردولتی، شرکت‌های خصوصی، مشاغل آزاد می‌توانند برای اعتباری سنجی در سامانه مرآت عضویت پیدا کنند. اگر شما شغل دومی هم دارید، برای بهبود نتیجه اعتبارسنجی می‌توانید اطلاعات و مستندات شغلی و درآمدی شغل دومتان را هم در سایت بارگذاری کنید.

اطلاعات بیشتر درباره وام بانک رسالت

 

ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه مرآت

شما بعد از انجام فرایند ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات و مدارک لازم، امکان ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه را دارید و فراموش نکنید که تا زمان دریافت نتیجه اعتبارسنجی امکان هیچ‌گونه ویرایشی در اطلاعات خودتان را نخواهید داشت. البته این امکان وجود دارد که هم‌زمان با بررسی درخواست شما توسط سامانه، پیامی مبنی بر اصلاح درخواست برای شما ارسال شود که باید به سایت مراجعه و ضمن اصلاح موارد خواسته‌شده، اطلاعات جدیدتان را ثبت کنید.

 

اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر طول می‌کشد؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم، فرایند اعتبارسنجی در سامانه مرآت کاملاً غیرحضوری و با سرعت بالایی انجام می‌شود. از زمانی که شما درخواست اعتبارسنجی را در سایت ثبت می‌کنید تا اعلام نتیجه آن حدود یک هفته طول می‌کشد و اعلام نتیجه اعتبارسنجی به‌صورت پیامکی به شما اطلاع داده می‌شود. شما برای اطلاع از نتیجه و جزئیات اعتبارسنجی انجام‌شده باید به سایت مراجعه و بعد از ورود به صفحه شخصی خودتان، از وضعیت پرونده خودتان مطلع شوید.

 

هزینه اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر است؟

با توجه به اینکه فرآیند اعتبارسنجی، مستلزم انجام فعالیت‌های متعددی از سوی کارشناسان مختلف است، طبیعتاً امکان ارائه رایگان این خدمات وجود ندارد. البته با توجه به عدم نیاز به مراجعه به بانک برای ثبت‌نام و ارائه مدارک و انجام کاملاً غیرحضوری اعتبارسنجی، هزینه حدود 20 هزارتومانی برای عضویت در سامانه مرآت و انجام امور مربوط به آن، معقول به نظر می‌رسد که صرفاً از طریق سامانه انجام می‌شود. ضمن اینکه مدت‌زمان اعتبار گواهی اعتبارسنجی یک سال است و پس از یک سال، لازم است مجدد تقاضای اعتبارسنجی داده شود.

 

نتیجه اعتبارسنجی را چطور آنالیز کنیم؟

نتیجه اعتبارسنجی که توسط سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت برای شما ارسال می‌شود دارای سه بخش توان بازپرداخت اقساط، ظرفیت بدهی و سقف تعهد است.

 1. توان بازپرداخت ماهیانه اقساط: حداکثر مبلغ قسطی که شما می‌توانید به‌صورت ماهیانه پرداخت کنید و مبلغ جمع اقساط کل وام‌های شما در بانک نمی‌تواند از این عدد بیشتر باشد.
 2. ظرفیت بدهی: حداکثر مبلغ وامی که در صورت داشتن شرایط لازم در بانک، شما می‌توانید دریافت کنید.
 3. سقف تعهد: حداکثر مبلغی که می‌توانید تعهد دیگران را بپذیرید و درواقع ضامن دیگران شوید.

 

رتبه‌بندی در سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت

علاوه بر نتیجه اعتبارسنجی، رتبه‌بندی متقاضی در سامانه مرآت نیز صورت می‌گیرد که شامل رتبه‌های: ممتاز، کاملاً متناسب، متناسب و نامتناسب خواهد بود.

 • ممتاز: عدم نیاز به ارائه بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته)
 • کاملاً متناسب: نیاز به ارائه یک بهبوددهنده اعتباری (یک فقره چک و یک نفر متعهد معتبر، برای امضای پشت چک)
 • متناسب: نیاز به ارائه یک فقره بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته) توسط خودتان و یک فقره چک یا سفته توسط یک نفر متعهد معتبر.
 • نامتناسب: افرادی در این طبقه قرار می‌گیرند که اقساط وام‌های قبلی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند و رفتار اعتباری مناسبی نداشته‌اند. به همین دلیل امکان استفاده از خدمات سامانه مرآت برای ایشان وجود ندارد و در صورت بهبود رفتار اعتباری، در آینده امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی مرآت فراهم خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

34 دیدگاه
 1. محمدامین می‌نویسد

  این شناسه کانون چیه؟

  برای گواهی فقر هم اذیت میکنید؟ حتما باید یک زجری بدید تا یک کار انجام بشه؟ خوب چرا ملت رو معطل میکنید؟

  4
  4
 2. معتمد می‌نویسد

  با سلام، کد اعتبارسنجی منظور شماره پرونده ۵ رقمی در مرآت هست ؟ یا همان کلمه عبور در مرآت که شامل حروف و عدد هست؟ .

  9
  5
 3. اسماعیل می‌نویسد

  سلام من دوبار وارد سامانه اعتبار سنجی شدم دوتا 10 هزار توامن پرداخت کردم از حساببم کم شد از سامانه میاد بیرون تکلیف پول من چی میشه

  10
  1
 4. محسن بیات می‌نویسد

  با سلام و احترام
  متاسفانه حدود دوساعت در سامانه مرآت وقت گذاشتیم آخر هم امکان اعتبار سنجی نشد و موفق نشدیم لطفا راهکار ارائه فرمایید
  با تشکر از بیات

  7
  1
 5. میرسعید مهاجرانی می‌نویسد

  با سلام. از هیات مدیره محترم تقاضا میکنم برای برخی مشاغل(از جمله اعضای هیات علمی دانشگاهها، معلمان، قضات) رده اعتباری بالاتری را در نظر بگیرید مگر اینکه وام گیرنده با بد عهدی در پرداخت اقساط، خلافش را ثابت کند. با تشکر

 6. محبوبه محمدیان می‌نویسد

  با سلام. سپاسگزارم از وام کم بهره بانک رسالت

  5
  13
 7. محبوبه محمدیان می‌نویسد

  با سلام. سپاسگزارم از وام کم بهره این بانک

  2
  13
 8. ابراهیم می‌نویسد

  سامانه مرات هم راهی برای سر کیسه کردن مردم و سرکار گذاشتن است
  دو روز علاف شناسه کانون هستم هیچ کدوم از شعبه ها هم تلفن جواب نمیدن
  کارمند بانک چی کار می کنه، خب خودش اعتبار سنجی کنه
  از ازار دادن مردم لذت می برید

  216
  16
 9. ام البنین قدرتی می‌نویسد

  با سلام عزیزان لطفا بفرمایید چگونه مشخصات کانون شناسه بنام اشرفی اصفهانی راثبت نام کنیم ؟

  138
  43
  1. ام البنین قدرتی می‌نویسد

   بله

   12
   8
 10. Faraz می‌نویسد

  با سلام میخواستم بپرسم کسی که بعنوان ضامن قراره سفته بده هم باید تو مرآت ثبت نام و اعتبار سنجی بکنه یا لازم نیست؟ ممنون

  154
  34
 11. سید ابوالفضل عینی می‌نویسد

  سلام نیاز سنجی من چگونه صورت میگیرد؟

  24
  19
 12. غلامرضا گودرزی می‌نویسد

  نحوه عتباری سنجی اینترنتی چگونه انجام میگیرد

  45
  14
 13. rasool mohammady می‌نویسد

  سلام ببخشید من چطور نظر سنجی کنم؟

  25
  13
 14. rasool mohammady می‌نویسد

  سلام بسیار ممنون از وام های بی بهره یا بهتر بگویم کم بهره این بانک قرض الحسنه رسالت که مشکل گشای ما مردم است.

  22
  17
 15. حجت صوفی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر میخوام وارد سامانه مرآت بشم میزنه کد ملی قبلا ثبت شده ولی ثبت نکردم

  38
  19
 16. یوسف می‌نویسد

  چگونه شماره موبایل روتوسامانه تغییربدم
  قبلاتوسامانه میان ثبت نام کردم وحالاشماره موبایلی که ثبت کردم واگذارشده ورمزعبورندارم برای ورودفراموشی رمزروبرنی پیام هشت رقمی برای خط قبلی میره چگونه شماره موبایل رولوض کنم

  35
  25
 17. Zb می‌نویسد

  قربون دهنت

  8
  8
 18. امیر می‌نویسد

  سلام منظور از شرح تسهیلات چیه؟؟چی باید بنویسم؟؟؟؟

  23
  11
 19. مصطفي می‌نویسد

  سلام من پيام بهبود دهنده برام اومده ولي هنوز عضو كانون من درست نشده البته از كسي كه امتياز وام گرفتم ميگه انجام دادم ولي الان ٥روز گذشته فقط تو ليست درخواست ميرم كانون ويژه زده ٦٠٣١١ كه متصدي بانك تو اكباتان گفت اين براي اين شعبه هست از كجا بفهمم عضو شدم ممنون

  10
  16
 20. بهروز می‌نویسد

  با سلآم . من یک بار از رسالت وام برداشتم اقساطشو هم تموم کردم . الا ن سپرده دارم میخوام میخوام اعتبار سنجی کنم . نام کاربری و کلمه عبورم عم از قبل ذخیره شده بود . الان هر چقدر میزنم خطا میده میکه کلمه عبورم صحیح نمیباشد . بازیابی کلمه عبور رو میزنم کد هشت رقمی میاد وارد میکنم با هیچی نمیاد چیکار کنم ؟ ممنونم

  42
  22
 21. مهدی می‌نویسد

  بابا شناسه کانون دیگه چه کوفتیه میخاد؟؟؟ هیچ توضیحی هم نداده

  85
  8
  1. سهراب می‌نویسد

   داداش کوفت نیست کد ۴۰۶۱ رو بزن فدات شم .
   با کامپیوتر تو خونه کناریش tab بزن
   با گوشی هستی خونه کناریش رو لمس کن خودش میاد .

   19
   22
  2. Masoud B می‌نویسد

   سایت بسیار بدی است. کد کانون معلوم نیست چیه؟
   این وضعیتی است؟

   38
   9
 22. محمدصدرا می‌نویسد

  سلام من از طریق کانون اقدام کردم ولی همچنان در انتظار تایید کانون موندم …. چیکار باید کنم

  17
  17
 23. آرزو می‌نویسد

  سلام من توی این بانک حساب دارم میخوام 5میلیون وام بگیرم چون قسطش رو میتونم سر موقع پرداخت کنم چطور میتونم این کار رو انجام بدم مرسی

  19
  10
 24. آرزو داورزنی می‌نویسد

  سلام من توی این بانک حساب دارم میخوام 5میلیون وام بگیرم چون قسطش رو میتونم سر موقع پرداخت کنم چطور میتونم این کار رو انجام بدم مرسی

  17
  8
 25. علی می‌نویسد

  بنده دوسال پیش اعتبار سنجی شدم،وام گرفتم،
  اقساط هم سرموقع پرداخت میشه،به گفته دوستان میبایست در سامانه مرآت تمدید اعتبار بشوم تا پس از پایان اقساط وام بتونم دوباره درخواست وام جدید بدم،اگه درسته راهش چیه؟

  12
  10
 26. پاشایی می‌نویسد

  این سایت فقط برای گرفتن اون 20تومنه وگرنه تو خود بانک هم که انجام میشد یک هفته اعتبار سنجی طول می کشید بدون هزینه

  21
  2
 27. رضا احمدي نژاد می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  چرا سامانه اعتبار سنجي باز نمي شود ؟؟؟؟؟؟

  13
  7
 28. ایرانی می‌نویسد

  بهتر نبود از الفاظ بهتری استفاده میکردین.
  سامانه مرآت
  متقاضی گرامی به دلیل رفتار اعتباری نامناسب ناشی از وام های قبلی شما، امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی برای شما میسر نمی باشد.

  37
  13
  1. بيتا می‌نویسد

   سلام
   براي منم همينو فرستادن
   الان بايد چه كنيم؟

   21
   5
 29. ناشناس می‌نویسد

  این درامدزایی بانکه بعدا تو این اعتبار سنجی اطلاعات رو میفروشن

  29
  14