رده بررسی عضویت در سامانه سجام برای کدام مشتریان بانک مسکن اجباری است؟

عضویت در سامانه سجام برای کدام مشتریان بانک مسکن اجباری است؟

بررسی
نویسنده: رده
14 مهر 1398
بانک مسکن سامانه سجام

الزام سجامی شدن مشتریان بانک مسکن

اگر در بازار سرمایه یا امور مختلف بانکی یا بورس فعالیت داشته باشید که حتماً واژه سجام به گوشتان خورده یا اینکه از جزئیات آن مطلع هستید. با توجه به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان فعال در بازار سرمایه (سجام) توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه اعم از فعالان بازار اوراق بهادار و بورس‌های کالا موظف شده‌اند تا نسبت به ثبت‌نام و عضویت در سامانه سجام اقدام کنند.

 

کدام مشتریان بانک مسکن باید در سجام ثبت‌نام کنند

طبق اعلام بانک مسکن، سه گروه از مشتریان بانک مسکن که در بازار سرمایه فعال هستند، باید به‌صورت غیرحضوری و اینترنتی، حساب مسکن خود را در سامانه سجام ثبت کنند.

 

1.صاحبان حساب‌های سپرده ممتاز بانک مسکن

اولین گروه از مشتریان بانک مسکن که الزام به عضویت در سامانه سجام دارند، صاحبان حساب‌های سپرده ممتاز هستند که درازای سپرده‌گذاری، بخشی از سود خود را به‌صورت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن که با نماد «تسه» در فرا بورس قابل‌عرضه و مبادله است، دریافت می‌کنند. این دسته از مشتریان برای مبادله اوراق خود در بورس و فروش آن‌ها به متقاضیان دریافت تسهیلات بدون نوبت و بدون سپرده‌گذاری از محل اوراق تسه باید ضمن در اختیار داشتن کد بورسی، در سامانه سجام نیز ثبت‌نام و عضویت پیداکرده باشند.

دریافت کد بورسی

 

2.متقاضیان تسهیلات بدون سپرده

گروه دیگری از مشتریان بانک مسکن که باید نسبت به عضویت در سامانه سجام اقدام کنند، افرادی هستند که برای استفاده از تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری بانک مسکن قصد خرید اوراق را دارند. این گروه از مشتریان بانک مسکن قبل از هر اقدامی برای دریافت تسهیلات باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند تا بتوانند از طریق بازار سرمایه، اوراق موردنیاز خود را به‌تناسب رقم تسهیلاتی که نیاز دارند خریداری کنند.

 

3.مشتریان صندوق سرمایه‌گذاری آباد

دسته سوم از مشتریان بانک مسکن که الزام به سجامی شدن و ثبت‌نام و عضویت در این سامانه را دارند، مشتریان صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ره‌آورد آباد مسکن هستند. این مشتریان برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق از طریق کارگزاری بانک مسکن، نیاز حتمی به عضویت در سامانه سجام دارند.

 

مزایای عضویت مشتریان بانک مسکن در سجام

علاوه بر این سه گروه از مشتریان بانک مسکن که الزام به عضویت در سامانه سجام را دارند، سایر مشتریانی که در بخش‌های دیگر بازار سرمایه فعال هستند هم می‌توانند با معرفی شماره ‌حساب مسکن خود به سامانه سجام، ضمن عضویت در این سامانه از خدمات متنوع بانک مسکن مثل اختصاص اوراق به حساب‌های ممتاز و افزایش رقم سود نهایی تعلق گرفته به حساب، تبدیل مسکن کارت به کارت سوخت، خرید شارژ از تمام اپراتورهای مخابراتی، شارژ برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) و عبور بدون توقف از آزادراه‌ها، انتقال وجه به حساب مسکن جوانان و… استفاده کنند.

 

مشتریان بانک مسکن چطور سجامی شوند؟

اگر مشتری بانک مسکن هستید یا اینکه قصد افتتاح حساب جدید در این بانک را دارید، برای سجامی شدن و ثبت حساب بانک مسکن خود در این سامانه، نیازی به حضور فیزیکی در شعب بانک ندارید. درواقع شما می‌توانید با مراجعه به درگاه الکترونیکی سهام‌داران (دارا) به نشانی dara.csdiran.com/sejam به‌صورت کاملاً غیرحضوری و اینترنتی نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام کنید.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 دیدگاه
 1. بیتا بال سیر می‌نویسد

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  2
  1
 2. عربی جامع خیلی سبز می‌نویسد

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  3