آیا سپرده‌گذاری در حساب ارزی بانک‌ها باصرفه و مطمئن است؟

نوسانات اقتصادی یک سال اخیر، بسیاری از افراد را به صرافت این انداخت که برای محافظت از سرمایه‌شان و جلوگیری از کاهش ارزش دارایی‌هایشان اقدام به خرید ارز کنند. اما بسیاری از این افراد ارز خود را به صورت اسکناس در منزل نگهداری می‌کنند در صورتی که افتتاح حساب ارزی منافع اقتصادی مناسبی برای آن‌ها دارد.

از اواخر سال 96 و طی سال 97، افراد از هر طبقه اقتصادی و با هر میزان از توانایی مالی اقدام به خرید ارز کردند. تخمین زده می‌شود حدود 25 میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود. جدا از نگرانی‌های امنیتی که نگهداری ارز در منزل دارد، سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها و باز کردن حساب ارزی، می‌تواند ازنظر اقتصادی به‌صرفه باشد. همچنین تضمین بانک مرکزی در خصوص بازپرداخت رقم سپرده‌ها به‌صورت ارزی، نگرانی‌های قبلی در خصوص چگونگی دسترسی به اصل و سود پول را تضمین کرده است.

 نرخ سود حساب سپرده ارزی

رقابت بانک‌ها برای جذب سپرده‌های ارزی از سال گذشته تشدید شد و آن‌ها شروع به پیشنهاد نرخ‌های جذابی برای جذب مشتریان کردند. حتا بسیاری از بانک‌ها اقدام به تبلیغ این نوع سپرده‌ها کردند و نرخ سود در برخی از بانک‍ها به 5.5 درصد هم رسید.
جدول نرخ سود سالانه ارزهای دلاری، یورویی و درهم کلیه بانک‌ها

 

بازدهی اقتصادی حساب ارزی

از حدود 15 سال پیش و از زمان اجرای قانون برنامه چهارم توسعه دولت موظف شده هرسال مابه‌التفاوت تورم داخلی و تورم جهانی را به نرخ ارز اضافه کند اما محافظه‌کاری دولت‌ها باعث شده تا اجرای این قانون را به تأخیر انداخته و به هنگامهٔ به وجود آمدن بحران‌های سیاسی شاهد انفجار ناگهانی قیمت ارز حتی تا سه برابر قبل باشیم.
اما در صورت اجرای قانون، با توجه به شرایط اقتصادی ایران در حالت نرمال باید سالانه به‌طور عادی شاهد افزایش 15 درصدی نرخ ارز باشیم. با توجه به اینکه نرخ سپرده ارزی هم حدود 3 تا 5 درصد است، بنابراین سود حداقل 18 تا 20 درصدی سپرده‌های ریالی را می‌توان برای سپرده‌های ارزی هم متصور بود. ضمن اینکه ریسک نوسانات شدید و جهشی مثل نوسانات سال‌های 90 و 91 یا سال 97 را هم پوشش داد.

مزایای حساب ارزی

طبق مصوبات سال گذشته، نگه‌داشتن بیش از 10 هزار یورو اسکناس ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود. داشتن حساب ارزی امکان نگهداری هر میزان ارز را فراهم می‌کند. درواقع به‌نوعی بانک مرکزی نگهداری هر میران ارز در حساب‌های ارزی را مجاز می‌داند. با نگه‌داشتن ارز در سپرده‌های ارزی امکان خرج کردن آن به طرق مختلف فراهم می‌شود.

 بازپرداخت به‌صورت ارزی

یکی از دلایل استقبال نشدن از حساب سپرده ارزی، خاطرهٔ تلخ بسیاری از سپرده‌گذاران در سال‌های 90 و 91 است که به هنگام درخواست برای گرفتن سپرده ارزی‌شان با جواب منفی بانک‌ها روبرو شدند و معادل ریالی مبالغ‌شان، آن‌هم به قیمت‌های دولتی را دریافت کردند. همین معضل باعث شد که بانک مرکزی خود وارد عمل شود و وظیفهٔ تضمین بازپرداخت حساب‌های ارزی به‌صورت ارز را خود بر عهده بگیرد. درواقع بانک‌ها صرفاً عامل افتتاح حساب هستند و سپرده‌گذاران ارز خود را به بانک مرکزی داده و اصل و سود آن‌را هم از بانک مرکزی می‌گیرند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. alireza می‌نویسد

  از بس بی قانونه اینجا ک فردا حرف خودشون رو عوض میکنن مثل اب خوردن یه دلارم نمیذارم توی حساب ارزی گاوصندوق خونم جاش امن تره بزار دزد بیاد ببره نوش جونش

  8
  1
 2. دیدار می‌نویسد

  باز هم به نرخ 4200 بهتون میدن. گولشونو نخورید

  4
  2
  1. احمد می‌نویسد

   چی رو به نرخ 4200 می‌دن؟ خود ارز رو پس می‌دن.

   3
   1