بررسی انواع حساب های ارزی و مشکلات آن ها

اگر بابت افتتاح حساب‌های ارزی دغدغه و نگرانی دارید و نیازمند اطلاعات جزئی این حساب‌ها هستید، خواندن این مطلب به شما کمک می‌کنید که انتخاب بهتر و راحت‌تری داشته باشید.

انواع حساب‌های ارزی

 • یک‌ماهه
 • سه‌ماهه
 • شش‌ماهه
 • 9 ماهه
 • یک‌ساله
بانک‌های عامل از طریق شعب ارزی خود اقدام به افتتاح انواع حساب‌های ارزی می‌کنند. حساب قرض‌الحسنه جاری و حساب پس‌انداز ارزی بدون پرداخت سود افتتاح می‌شوند و فرصت شرکت در قرعه‌کشی و دریافت دسته‌چک را برای صاحب حساب فراهم می‌کنند. حساب سپرده مدت‌دار ارزی که در قالب سپرده‌های کوتاه‌مدت (یک، سه، شش، 9 ماه) و سپرده بلندمدت یک‌ساله افتتاح و با توجه به نحوه ارز سپرده‌شده تا 5.5 درصد سود پرداخت می‌کنند.

حساب براساس نوع ارز

 • حساب سپرده یورو
 • حساب سپرده یورو
 • حساب سپرده درهم
 • حساب سپرده پوند

چطور حساب ارزی افتتاح کنیم؟

درصورتی‌که متقاضی افتتاح حساب ارزی در هر یک از بانک‌های عامل هستید با مراجعه به شعب ارزی و ارائه مدارک لازم نسبت به افتتاح حساب سپرده بلندمدت یا حسب‌های کوتاه‌مدت یک، سه، شش و نه‌ماهه ارزی اقدام کنید. برای دریافت سود حساب ارزی خود که به‌صورت ماهیانه پرداخت می‌شود نیز باید حساب سپرده کوتاه‌مدت یا قرض‌الحسنه ارزی افتتاح کنید تا سود سپرده به آن حساب واریز شود.

مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی

 

افتتاح حساب با اسکناس و منشأ داخلی و خارجی

متقاضیان حساب ارزی می‌توانند به پشتوانه سرمایه ارزی خود با اسکناس، منشأ داخلی یا خارجی نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند. منظور از منشأ داخلی و خارجی استفاده از حواله‌های داخلی و خارجی ارزی است که برای افتتاح حساب مورداستفاده قرار می‌گیرد و بعضاً شرایط متفاوتی را پیش روی مشتری قرار می‌دهد.
به‌طور مثال نرخ سود حساب سپرده یک‌ساله دلاری بانک شهر با منشأ اسکناس 3 درصد و با منشأ خارجی 4 درصد محاسبه و پرداخت می‌شود و با ارز منشأ داخلی حساب مدت‌دار افتتاح نمی‌شود. یا اینکه حساب سپرده یک‌ساله یورویی بانک اقتصاد نوین با منشأ خارجی (حواله) فقط از EIH آلمان قابل ‌افتتاح است.

تضمین پرداخت اصل و سود سپرده ارزی

با توجه به نگرانی بابت بازپرداخت احتمالی حساب‌های ارزی به‌صورت ریالی و عدم اعتماد مشتریان به بانک‌ها، بانک مرکزی را مجاب کرد تا به‌صورت مستقیم حساب‌های ارزی را تضمین کند. طبق اعلام بانک مرکزی بانک‌ها تنها عاملیت افتتاح حساب را دارند و بازگشت ارزی اصل و سود سپرده‌ها به شکل ارزی توسط بانک مرکزی تضمین می‌شود. درواقع دارندگان حساب ارزی، ارز خود را از طریق بانک‌ها عامل در اختیار بانک مرکزی می‌گذارند و سود و اصل حساب ارزی خود را از این بانک دریافت خواهند کرد.

حساب ارزی پوند، یورو، دلار و درهم

طبق بخشنامه‌ای که بانک مرکزی شهریورماه امسال ابلاغ کرد، بانک‌های عامل مجاز به سپرده گیری ارزی و افتتاح حساب با اسکناس ارزهای یورو، درهم امارات و دلار آمریکا شدند که البته در برخی بانک‌ها افتتاح حساب با ارز حواله‌ای نیز امکان‌پذیر است. نکته قابل‌تأمل اینکه برخی بانک‌ها ازجمله بانک ملی و کارآفرین اقدام به افتتاح حساب ارزی با اسکناس پوند نیز می‌کنند که در بخشنامه بانک مرکزی اشاره‌ای به افتتاح حساب با این نوع اسکناس ارزی نشده است. ضمن اینکه در برخی بانک‌های عامل امکان افتتاح حساب ارزی درهمی برای مشتریان وجود ندارد.

دارندگان حساب ارزی، ارز خود را از طریق بانک‌ها عامل در اختیار بانک مرکزی می‌گذارند و سود و اصل حساب ارزی خود را از این بانک دریافت خواهند کرد.

 

کارمزد افتتاح حساب با اسکناس و حواله

افتتاح حساب سپرده ارزی برای متقاضیان به دو صورت امکان‌پذیر خواهد بود. متقاضیان می‌توانند با ارائه اسکناس ارزی به‌صورت نقدی یا ارائه حواله ارزی به بانک‌ها، نسبت به افتتاح حساب سپرده ارزی موردنظر اقدام کنند. البته امکان افتتاح حساب با منشأ خارجی (حواله) در تمامی بانک‌های عامل دارای حساب ارزی فراهم نیست. طبق قوانین و مقررات، بانک‌ها در پایان دوره سپرده‌گذاری ارزی یک‌ساله 0.3 درصد نسبت به مبلغ سپرده مشتری، کارمزد دریافت می‌کنند.

کدام بانک بالاترین سود ارزی را می‌دهد؟

بانک‌های عامل برای افتتاح حساب‌های ارزی یک‌ساله موظف به پرداخت سود 3، 2 و 4 درصدی برای ارزهای یورو، درهم و دلار هستند که ماهیانه و به‌صورت ارزی خواهد بود. البته در برخی بانک‌ها ازجمله اقتصاد نوین و سینا نرخ سود حساب یک‌ساله ارزی برای حساب‌های با منشأ اسکناس یورو، تا 5.5 درصد نیز بالا رفته است. در بین حساب‌های دلاری نیز بانک‌هایی چون سینا، ملی با سود 5 درصدی، بالاترین نرخ سود پرداختی را دارند. در حساب‌های درهمی نیز بانک صادرات با نرخ سود 5.75 برای حساب‌های ارزی یک‌ساله، پیشتاز است. همچنین بانک‌ها برای حساب یک، سه، شش و نه‌ماهه نیز نرخ سودهای متفاوتی را در نظر گرفته‌اند.

نرخ شکست حساب‌های ارزی چقدر است؟

عدم پرداخت سود به حساب‌های مدت‌داری که کمتر از یک ماه از افتتاح آن‌ها گذشته و بسته‌شده است، وجه مشترک تمامی بانک‌هاست اما برای نرخ شکست یا به زبان ساده‌تر جریمه بستن زودتر از موعد حساب‌های ارزی که حداقل یک ماه از افتتاح آن‌ها گذشته، قوانین و مقررات متفاوتی را وضع‌شده است. به‌طور مثال در صورت بستن زودتر از موعد سپرده‌های ارزی مدت‌دار بانک سپه با منشأ حواله، متناسب با مدت توقف سپرده سود تعلق می‌گیرد و نرخ سود ابطال زودتر از موعد حساب‌های ارزی مفتوح با اسکناس قبل از سررسید 0.25 درصد تعیین‌شده است. بانک پارسیان برای مشتریانی که زودتر از موعد مقرر و حداقل بعد از گذشت یک ماه اقدام به بستن حساب ارزی خود می‌کنند، بر مبنای نرخ سپرده نوع ماقبل و بدون کسر جریمه سود پرداخت می‌کند.

حداقل و حداکثر مبلغ حساب ارزی

حداقل سرمایه موردنیاز برای افتتاح حساب ارزی در بانک‌های عامل برای ارزهای پوند، یورو، دلار و درهم متفاوت تعیین‌شده که بین 100 تا 1000 دلار یا معادل آن متغیر است. حداکثر سرمایه‌گذاری در اکثر بانک‌ها 10000 هزار واحد ارز مربوطه در روز اعلام‌شده است. ضمن اینکه برخی بانک‌ها نیز سقف محدودیت سرمایه‌گذاری را برای مدت 6 ماه در نظر گرفته‌اند.

حساب ارزی اتباع خارجی

طبق قوانین و مقررات اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، اتباع خارجی در صورت ارائه مدارک و مستندات مشخص‌شده ازجمله گذرنامه معتبر و پروانه اقامت دائم یا موقت، امکان افتتاح حساب سپرده ارزی در بانک‌ها را دارند. البته اتباع افغانستان و عراق مقیم ایران شرایط متفاوتی برای افتتاح سپرده ارزی دارند که با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های مختلف می‌توانند در جریان این مقررات قرار بگیرند.

واریز و برداشت و بستن زودتر از موعد سپرده ارزی

حساب‌های سپرده ارزی جدید بانکی، شرایط جدیدی را پیش روی متقاضیان قرار داده که به نظر می‌رسد تمایل به افتتاح این نوع حساب‌ها را بیش‌ازپیش افزایش داده است. یکی از شرایط ویژه حساب‌های سپرده ارزی کوتاه‌مدت این است که صاحب سپرده کوتاه‌مدت ارزی می‌تواند به‌تناوب از مانده‌حساب خود برداشت یا وجهی به آن واریز کند. همچنین اگر مشتریان قبل از پایان دوره سپرده‌گذاری تمایل به بستن حساب ارزی خود داشته باشند، بانک‌ها باید از محل منابع خود اصل و سود سپرده را به پرداخت اسکناس ارزی به مشتری پرداخت و سپس ارز پرداختی را از اداره بین‌الملل بانک مرکزی دریافت کنند.
 • مدارک هویتی شامل اصل شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه معتبر و پروانه اقامت دائم یا موقت برای اشخاص خارجی مقیم ایران.
 • دفترچه پناهندگی، کارت هویت ویژه اتباع خارجی، برگه آمایش 5 و گذرنامه برای اتباع افغانی و عراقی
 • سازمان‌ها و مؤسسات خارجی مجاز به افتتاح حساب ارزی در ایران، لازم است ضمن ارائه معرفی‌نامه از وزارت امور خارجه (برای نمایندگی‌های سیاسی) یا از وزارت کشور (برای سازمان‌های مردم‌نهاد)، مدارک ثبت شخصیت حقوقی خود در خارج از ایران را ارائه دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

3 دیدگاه
 1. میرزداه می‌نویسد

  آیا با باز کردن حساب ارزی با توجه به وجود تحریم ها میشه به خارج از کشور پول واریز کرد و برعکس؟!

 2. مهین یزدان پناه می‌نویسد

  موارد استفاده از حساب ارزی هم ذکر بفرمایید.
  آیا با داشتن حساب ارزی امکان جا به جایی ارز را میتونم داشته باشم؟
  آیا به حساب ارزی من فرد دیگری از خارج از کشور میتونه ارز واریز نماید؟
  آیا میشه از حساب ارزی ام در کشورهای دیگه برداشت کنم؟

  43
  17
 3. مهین یزدان پناه می‌نویسد

  اطلاعات جامع و خوبی بود.

  8
  6