هویت سنجی در نهاب شرط تحویل دسته‌چک جدید صیاد

در ادامه اصلاح قوانین و مقررات چک، شرایط احراز هویت متقاضیان دسته‌چک نیز تغییر کرد. طبق اعلام بانک مرکزی تحویل دسته‌چک‌های جدید منوط به هویت سنجی در سامانه نهاب و دریافت کد شهاب خواهد بود. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند تا در جریان جزئیات «نهاب» و «شهاب» و چگونگی احراز هویت خودتان برای دریافت دسته‌چک جدید قرار بگیرید.

اداره کل مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، بخشنامه جدیدی را برای قوانین و مقررات مربوط به صدور دسته‌چک بانکی صادر کرد. طبق این بخشنامه، ازاین‌پس تحویل دسته‌چک جدید به متقاضیان تنها به‌شرط هویت سنجی متقاضی در سامانه «نهاب» امکان‌پذیر خواهد بود. در این بخشنامه ذکرشده که شناسایی مشتری از مهم‌ترین ارکان مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم است.

 

سامانه «نهاب» چیست؟

سامانه نهاب پایگاه جامع و یکپارچه اطلاعات هویتی مشتریان مؤسسات اعتباری ازجمله بانک‌ها هستند که شناسایی و هویت سنجی کامل مشتریان و کنترل‌های لازم بر نحوه عملکرد آن‌ها در شبکه بانکی را تسهیل و تسریع می‌کند. مشتریان بانک با ثبت‌نام در این سامانه، شناسه منحصربه‌فردی به نام شهاب (شناسه هویت الکترونیکی بانکی) دریافت می‌کنند که درواقع کد شناسایی و احراز هویت آن فرد خواهد بود. طبق اعلام بانک مرکزی، مأموریت سامانه «نهاب» در پنج فاز طراحی‌شده که در حال حاضر مرحله آفلاین سامانه نهاب تقریباً تکمیل‌شده و به‌زودی آن مرحله اجرایی خواهد شد.

مزایای احراز هویت در سامانه نهاب

عضویت در سامانه نهاب، تخصیص شماره شناسایی منحصربه‌فرد برای هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی میسر می‌کند که بستری امن برای انتقال امن اطلاعات هویتی و بانکی مشتریان نظام بانکی به مرکز ریشه گواهی بانکی جهت صدور توکن‌های «نماد» بوده و به‌عنوان پروفایل مشتریان بانکی مورداستفاده قرار خواهد گرفت. ازجمله مهم‌ترین دستاوردهای این طرح، تحت پوشش قرار گرفتن سامانه‌های سیستم مدیریت سپرده‌ها، سیستم مدیریت تسهیلات، سیستم ارزی، سیستم‌های بانکداری اینترنتی، سیستم بانکداری همراه، سیستم تلفن‌بانک و کانال‌ها و مشتریان است.

نهاب چطور هویت افراد را احراز می‌کند؟

سامانه نهاب جهت استعلام هویت افراد، با سیستم‌های اطلاعاتی سایر ارگانها نظیر سامانه ثبت‌احوال، سامانه ثبت شرکت‌ها، اداره پست، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های قضایی و دولتی ارتباط دارد. این سیستم با نگهداری اطلاعات مشتریان بانکی در خود، امکان ارائه انواع استعلام‌های مرتبط با مشتریان بانکی را به سایر سامانه‌های مجاز خواهد داشت.

استعلام هویت متقاضیان چک در «نهاب»

طبق قانون اصلاح صدور چک مصوب جلسه علنی 13 آبان مجلس شورای اسلامی و بخشنامه شماره 97.320465 بانک مرکزی، بانک‌ها موظف شده‌اند که صحت مشخصات متقاضی دسته‌چک را از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) استعلام کنند و ازاین‌پس قبل از اعطای دسته‌چک به متقاضیان، لازم است هویت متقاضی از طریق استعلام از این سامانه احراز شود. همچنین در این بخشنامه اعلام‌شده که آخرین به‌روزرسانی‌های شهاب اعمال‌شده و مسئولیت هرگونه مغایرت در اطلاعات متوجه هیئت‌مدیره و هیئت عامل بانک یا موسسه اعتباری است.

کد «شهاب» چیست؟

شهاب یا شناسه هویت الکترونیک بانکی، شناسه منحصربه‌فردی است که جهت شناسایی مشتریان بانکی به هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص پیدا می‌کند. کد شهاب درواقع شناسه هویت الکترونیکی بانکی افراد است که برای هر مشتری بانکی به‌صورت منحصربه‌فرد توسط سامانه نهاب ایجاد می‌شود و رابط اصلی بین سامانه‌های بانکی و نهاب است. در صورت نهایی شدن سامانه نهاب، کد شهاب به‌صورت آنی از سوی این سامانه صادر و در صورت عدم اخذ کد شهاب توسط شعبه افتتاح کننده حساب، حساب مذکور مسدود خواهد شد.

کد شهاب حاوی چه اطلاعاتی است؟

کد شهاب، یک کد واحد و اختصاصی به ازای هر یک از دارندگان حساب در سیستم بانکی است که حاوی اطلاعات هویتی بانکی فرد سپرده‌گذار در کل شبکه بانکی است و مشابه کد ملی برای شبکه بانکی محسوب می‌شود. کد شهابی برای افراد با ملیت ایرانی بر اساس نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، آدرس منزل، شماره تماس، شغل و … صادر و برای اتباع خارجی غیر ایرانی نیز بر اساس کد اختصاصی مربوطه صادر می‌شود.

مسدودی حساب‌های فاقد کد شهاب

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی حساب‌های فاقد کد شهاب مسدود می‌شوند و هیچ‌گونه خدماتی به این دسته از مشتریان ارائه نخواهد شد. در راستای بازاریابی، تجهیز منابع، حفظ مشتریان بانک و جلوگیری از مسدود شدن حساب‌های ناقص، اصلاح و تکمیل حساب‌های دارای اطلاعات ناقص ضروری است. همچنین به جهت منحصربه‌فرد بودن کد شهاب بسیاری از معضلات مربوط به شناسایی مشتریان (KYC) رفع خواهد شد. دسترسی به کد شهاب با درج کد ملی در سایت اصلی بانک برای کلیه مشتریان بانک امکان‌پذیر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم