رده خبر کاهش 1327 میلیارد تومان زیان در بانک صادرات ایران

کاهش 1327 میلیارد تومان زیان در بانک صادرات ایران

خبر
نویسنده: رده
26 آبان 1397

به گزارش رده و به نقل از روابط‌ عمومی بانک صادرات ایران به نقل از هفته‌نامه اطلاعات بورس، بررسی دقیق‌تر گزارش اخیر بانک صادرات ایران نشان می‌دهد تحول قابل تأملی در سرفصل تسهیلات‌دهی «وبصادر» در حال شکل‌گیری است. سود تسهیلات بانک با رشد 14 درصدی به سطح 6378 میلیارد تومانی رسیده، در حالی که سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری آن تنها 3 درصد رشد داشته که نشان از کنترل بسیار خوب بانک بر نرخ منابع خود دارد.

جهش 138 درصدی سود سرمایه‌گذاری
بنابراین گزارش، در نهایت جهش 138 درصدی سود سرمایه‌گذاری‌ها باعث شد سهم بانک از درآمدهای مشاع در حالی که در 6 ماهه اول سال قبل، منجر به شناسایی زیان 376 میلیاردی شده بود، امسال به سود قابل توجه 1165 میلیاردی برسد. اما در درآمدهای غیرمشاع تقریباً تمامی سرفصل‌ها با جهش همراه شده است تا جایی که سود وجه التزام با جهش 30 درصدی به سطح 991 میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
رشد  181درصدی درآمدها
 این گزارش به نقل از هفته‌نامه مذکور می‌افزاید: درآمد کارمزد بانک نیز با رشد خوب 22 درصدی مواجه شده و به سطح 595 میلیارد تومان رسیده است. همچنین نتیجه مبادلات ارزی بانک با جهش بسیار خوب 295 درصدی، 592 میلیارد تومان مثبت است و نشان از پتانسیل ارزی بالای بانک دارد. درنهایت جمع درآمدهای بانک توانسته جهش 181 درصدی را به همراه داشته باشد و در مقابل این جهش درآمدی هزینه‌های بانک تنها 28 درصد رشد داشته است.
 
59 درصد کاهش زیان و غیره
 این بررسی حاکی از آن است که رشد درآمدهای بانک از یک‌سو و کنترل هزینه منابع و عدم جهش هزینه‌های بانک از سوی دیگر، سبب شده تا زیان 6 ماهه بانک با کاهش قابل توجه و جدی 59 درصدی از 2267 میلیارد تومان در 6 ماهه سال قبل به 940 میلیارد تومان در پایان شهریور امسال کاهش پیدا کند.
البته با توجه به شدت روند کاهش زیاندهی بانک صادرات، امید به کاهش بیش از پیش این زیان‌دهی و تحقق گام‌های بعدی یعنی خروج از زیان در سال آینده محتمل به نظر می‌رسد.

‌جلوگیری از زیان و رسیدن به سود
بنابراین گزارش، نکته مهم این‌که در 3 ماهه اول سال شاهد تحقق زیان 948 میلیاردی «وبصادر» بودیم و در 3 ماهه دوم سال عملاً زیانی در صورت‌های مالی کارسازی نشده و حتی تحقق سود 8 میلیاردی را نیز شاهد هستیم  که این رخداد منجر به کاهش زیان شرکت به سطح 940 میلیارد تومان شده است. به عبارتی بانک در 3 ماهه دوم سال توانسته جلوی زیان خود را گرفته و به سود اندکی نیز دست یابد.

آغاز تهاتر بزرگ 100 هزار میلیارد تومانی
همچنین چندی پیش مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به آغاز فرایند تهاتر 100 هزار میلیارد تومانی بدهی پیمانکاران، دولت، شرکت‌های دولتی و عمومی، بانک‌ها و بانک مرکزی گفت: به نظر می‌آید تا چند هفته آینده کار نهایی شده و اوراق اسناد خزانه برای آن منتشر شود.

پرداخت بدهی‌ها در قالب اوراق اسناد خزانه
حجت‌اله صیدی درخصوص روند اجرای تبصره 5 قانون بودجه سال 97 که براساس آن تا سقف 100 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های پیمانکاران، دولت، شرکت‌های دولتی، شرکت‌های عمومی، بانک‌ها و بانک مرکزی، تهاتر می‌شود، اظهارکرد:‌ فرم‌هایی به بانک داده شده است که پیمانکاران و سایر بدهکاران به بانک آن فرم‌ها را پر می‌کنند و پس از بررسی و تأیید نهایی، مجموع بدهی‌ها در قالب اوراق اسناد خزانه منتشر می‌شود.
صیدی در پاسخ به این پرسش که چه میزان از بدهی بانک صادرات در این چارچوب تسویه و تهاتر خواهد شد، گفت: سهمیه‌ای که برای بانک صادرات در نظر گرفته‌اند 8500 میلیارد تومان است و ما در این چارچوب مطالبات‌مان را از پیمانکاران و شرکت‌های دولتی و عمومی غیردولتی وصول و بدهی بانک را با بانک مرکزی تسویه می‌کنیم.

تداوم ارایه حواله ارزی
مدیرعامل بانک صادرات درخصوص خبرهای منتشر شده مبنی‌بر توقف انجام‌ حواله‌های ارزی در بانک‌ها، اظهارکرد: تاکنون مشکل خاصی بابت انجام حواله‌های ارزی وجود نداشته است و تا زمانی که امکان استفاده از سامانه پیام‌رسانی مالی وجود داشته باشد، حواله ارزی هم انجام می‌شود. هر چند ممکن است یک بانک خارجی به عنوان کارگزار حواله ارزی ما را قبول نکند اما بانک‌های دیگری این حواله را می‌‌پذیرند.
بنابراین انجام حواله‌های ارزی متوقف نشده است و تا زمانی‌که امکان پیام‌رسانی مالی بین بانک‌های ایرانی و خارجی وجود داشته باشد، انجام حواله ارزی هم امکان‌پذیر است.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم