رده بررسی شرایط جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خانه اولی ها

شرایط جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خانه اولی ها

بررسی
نویسنده: رده
5 آبان 1397
وام مسکن یکم

شرط جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم

طبق اعلام بانک مسکن از ابتدای آبان ماه برای افتتاح کنندگان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم، علاوه بر فرد متقاضی تسهیلات برای همسر او نیز کنترل و استعلامات لازم انجام می‌شود که مهم‌ترین آن بحث خانه اولی بودن است. طبق قانون جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، شرط خانه اولی بودن علاوه بر متقاضی، برای همسر او نیز استعلام می‌شود. بنابراین هر فرد متأهلی که برای افتتاح صندوق پس‌انداز مسکن یکم و دریافت تسهیلات انفرادی می‌خواهد اقدام کند، خودش و همسرش باید خانه اولی باشند.
 

منظور از خانه اولی بودن چیست؟

طبق اعلام بانک مسکن، خانه اولی به آن دسته از متقاضیان خرید مسکن گفته می‌شود که پیش از ثبت‌نام در صندوق پس‌انداز مسکن یکم، از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی و امکانات دولتی ازجمله زمین برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند. طبق قوانین و مقررات جدید فقط متقاضیان متأهلی امکان ثبت‌نام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم را خواهند داشت که هر دو زوج خانه اولی باشند.
 

متقاضیان قدیمی چه شرایطی دارند؟

بر اساس اعلام بانک مسکن، متقاضیانی که قبل از یکم آبان ماه 97 اقدام به افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم کرده‌اند، کماکان مقررات زمان افتتاح حساب برقرار خواهد بود و پرداخت تسهیلات به‌صرف خانه اولی بودن شخص متقاضی تسهیلات (بدون الزام به خانه اولی بودن همسر استفاده‌کننده تسهیلات) بلامانع است.
 

شرایط متقاضیان قدیمی صندوق پس‌انداز مسکن یکم

تا قبل از ابلاغ قانون جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم و الزامی شدن خانه اولی بودن هم‌زمان زوجین، چنانچه متقاضی به‌صورت انفرادی قصد افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در صندوق را داشت، شرایط مربوط به خانه اولی بودن،‌ صرفاً برای همان فرد و نه برای همسر او (در صورت متأهل بودن)، مورد کنترل و استعلام قرار می‌گرفت. به این معنا که اگر به‌طور مثال، پدر یک خانواده دارای سابقه مالکیت بود اما همسر او برای دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز مسکن یکم اقدام می‌کرد، استعلام خانه اولی بودن صرفاً برای همسر (فرد متقاضی) انجام می‌شد و خانه‌دار بودن پدر خانواده، مانعی برای دریافت تسهیلات یکم از سوی همسر او نبود.

 • طبق بخشنامه جدید تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم برای متأهلین، اعطای تسهیلات این صندوق، به اشخاص مجرد، اشخاصی که همسر آن‌ها فوت‌شده یا با همسر خود متارکه کرده‌اند مشروط به داشتن درآمد متقاضی بلامانع خواهد بود.

 

 بافت فرسوده همچنان استثناست

متقاضیانی که قصد خرید ملک در بافت فرسوده را دارند، از قوانین جدید تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم (خانه اولی بودن هم‌زمان زن و شوهر) مستثنا هستند. طبق اعلام بانک مسکن، پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری اعم از تسهیلات انفرادی یا زوجین از تاریخ افتتاح حساب صندوق، کماکان بدون الزام به خانه اولی بودن متقاضی و همسر وی مشروط به رعایت ضوابط تسهیلات با سپرده بانک (گذشت پنج سال از دریافت تسهیلات با سپرده قبلی توأم با تسویه یا گذشت پنج سال از دریافت تسهیلات با سپرده قبلی توأم با انتقال به غیر آن) بلامانع است.
 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

7 دیدگاه
 1. مسعود می‌نویسد

  سال 95 بیست سکه که با بدبختی تمام زندگیم بود و فروختم حساب مسکن باز کردم. حالا بعد از سه سال میگن بیا با کلی شرایط 120 میلیون وام بگیر. همون 20 تا سکه را نگه داشته بودم الان نیازی به وام و قسط و… نداشتم.
  همیشه هرچی سنگه جلو پا آلام لنگه.
  خدا ازشون نگذره که همیشه برا قشر بدبخت نقشه میکشن که سرمایه هاشونو بگیرن.

 2. شادروان می‌نویسد

  این طرح مسخره دولت ما را اول زندگی بدبخت کرد. طلای خانمم و ماشین مون را فروختیم و حساب صندوق مسکن یکم باز کنیم و در سال بعد خانه بخریم. طلا و ماشین مون را که از دست دادیم هیچ، خانه هم نمی توانیم بخریم. آخرش باید بگردیم که یک شارلاتان با پنج میلیون واممان را بخرد.

  1. Mehdi می‌نویسد

   منم همینطور شمارا به خدا قسمتون میدم بگید بااین وام شما الان کجامیشه خونه خرید رهنم نمیدن الان

  2. صبا می‌نویسد

   دقیقا ماهم همینطور

   1
 3. سارا می‌نویسد

  اتفاقا گذاشتن این شرط خوب است که افراد محدود تر وام بگیرند و نتوانند چند مسکن داشته باشند و قیمت مسکن بازهم اضافه شود. ولی مبلغ وام واقعا برای خرید اندک است و سود وام بسیاااااار زیاد.

 4. نگین می‌نویسد

  دم همه شون گرم . مرسییییییییی

 5. رسول می‌نویسد

  قیمت خونه انقدر رفته بالا که با 10 تا وام هم نمیشه خرید کرد! اونوقت آقایون دنبال این هستن که روز به روز شرایط وام رو سخت تر بکنن. واقعا یعنی چی این کار؟!

 6. فاطمه می‌نویسد

  با این وضعیت گرونی سر به فلک گذاشته مسکن، به جای اینکه شرایط رو تسهیل کنن، شرایط رو سخت تر کردن! واقعا ممنون مسئولان بانک مسکن هستیم!

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد