اخذ مالیات از کارتخوان‌های بانکی

همه خبرها و بحث‌های درباره اعمال یک مالیات جدید

همانطور که حتما شنیده‌اید مالیات بر کارتخوان‌های بانکی آغاز شده و حالا مشکلات و سوالات متعددی برای دارندگان دستگاه‌های پز و کارتخوان ایجاد کرده است. اینجا اول شرح مختصری از این قانون و سابقه‌اش داده‌ایم، بعد سراغ محاسبه و علتش می‌رویم. شما هم نظرتان را مطرح کنید. آیا این مالیات عادلانه است؟

سابقه خبر | اخذ مالیات کارتخوان‌های بانکی از سال 98

در خبرهای سال ۹۸ داشتیم که: «با همکاری سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات چارچوبی ایجاد می‌شود تا از سال آینده دارندگان کارتخوان بانکی فعال در داخل و خارج کشور مالیات پرداخت کنند. با توجه به نیاز به ساماندهی وضعیت مالیاتی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و به‌منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش تراکنش‌های مشکوک بانکی قرار است سیستم مشخص و نرم‌افزاری برای کارتخوان‌های بانکی ایجاد و ارائه شود.

دستگاه کارتخوان به شرکت شاپرک وPSP ها ارتباط دارد و سازمان امور مالیاتی متولی آن نیست، اما برخی افراد با دریافت وجوه نقدی و عدم ارائه کارتخوان درآمدهای مالیاتی خود را به‌درستی اظهار نمی‌کنند و همین مسئله باعث شده تا فرار مالیاتی و کم‌اظهاری وجود داشته باشد که هم‌افزایی برای جلوگیری از این موضوع انجام‌شده است.»

با اعلام توئیتری محران محرمیان (معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی) این طرح استارت خورد: «ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فاز اجرایی شد. برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد. بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری ازفرارمالیاتی هماهنگی کامل دارند.»

…و از ۲۰ دی ماه ۹۹ مالیات بر کارتخوان‌ها اعمال شده است.

 

اصل قانون اخذ مالیات از کارتخوان

ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان: «بانک مرکزی ایران موظف است با همکاری سازمان امور مالیاتی ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون [یعنی همان سال پیش]، نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام نموده و با ایجاد تناظر بین آنها مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی به هریک از پایانه های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص شناسه مذکور، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق حساب‌های بانکی متصل به دستگاه‌های کارتخوان بانکی و نیز درگاه‌های پرداخت الکترونیکی به عنوان تراکنش‌های بانکی مرتبط با فعالیت شغلی صاحب حساب بانکی محسوب شده و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه، اطلاعات این تراکنش‌های بانکی شامل مانده اول دوره، وجوه واریزی، وجوه برداشت شده و مانده آخر دوره هر حساب بانکی را به منظور تکمیل پرونده پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان موضوع ماده (۱۶۹ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی به صورت برخط در اختیار سازمان قرار دهد.»

تبصره ـ پس از انقضای موعد مذکور در این ماده، اتصال دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که تعلق آنها به مودی معین توسط سازمان امور مالیاتی تأیید نشده باشد، به شبکه پرداخت بانکی کشور ممنوع است. بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت موظف هستند مشخصات بهره‌برداران کلیه دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) و پایانه‌های پرداخت الکترونیکی را به سازمان اعلام کنند. در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس محکوم می‌شوند.

آیا مالیات بر سپرده واقعیت دارد؟

همه دارندگان کارتخوان باید مالیات بدهند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در مصاحبه‌ای در آذرماه ۹۹ گفته هر فردی که از دستگاه‌های کارتخوان استفاده می‌کند، شناسه یکتا دارد و مشکل این بود که اطلاعات بانکی و مالیاتی با هم همخوانی نداشت و با اجرای این قانون، این معضل برطرف می‌شود. چون بر اساس قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارتخوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می‌شوند.

بر اساس این قانون هر دارنده ابزار پذیرندگی نقل و انتقالات بانکی -اعم از اینکه کارتخوان (دستگاه پز) یا درگاه پرداخت باشد- باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد؛

 1. اگر دارنده دستگاه کارتخوان در سازمان مالیاتی پرونده دارد، اطلاعات تراکنش‌های بانکی به آن پرونده متصل می‌شود تا راستی‌آزمایی و تطابق با اظهارنامه مالیاتی صورت گیرد و از هر اشتباهی جلوگیری شود.
 2. اگر دارنده کارتخوان بانکی پرونده‌ای در سازمان مالیاتی ندارد، با این روش به‌طور خودکار پرونده مالیاتی برای دارنده کارتخوان یا درگاه پرداخت تشکیل می‌شود تا از هرگونه فرار مالیاتی جلوگیری شود.

 

نحوه محاسبه مالیات بر کارتخوان‌ها

پس با توضیحی که در بند قبلی خواندید، برخلاف آنچه در بازار و نقل‌های بین‌فردی شایعه شده، کارتخوان‌ها مالیات جداگانه و مستقلی ندارند که شیوه محاسبه اختصاصی داشته باشند! بلکه راهی هستند برای جلوگیری از فرار مالیاتی یا اظهارنامه اشتباه. شیوه محاسبه مالیات هم بر اساس همان الگوها و زیرگروه‌هایی است که سازمان امور مالیاتی دارد و در آخر سال مالیات مشخص می‌کند و ارتباطی به سیستم بانکی پیدا نمی‌کند.

اداره مالیات تعریف مشخصی از صنوف کشور دارد و آنها را به ۳ دسته تولیدی، خدماتی و بازرگانی تقسیم می‌کند و مالیات‌دهندگان بسته به نوع گروهی که در آن قرار دارند از ۰ تا ۲۵ درصد مالیات سالانه‌‌شان را پرداخت می‌کنند و این ربط مستقیمی به کارتخوان‌ها ندارد.

نکته اینکه تا پیش از این، سازمان امور مالیاتی به‌طور مستقیم درباره معاملات و گردش‌های مالی بالای 500 میلیون تومان از بانک‌ها استعلام می‌کرد، اما حالا و با اهمیت پیدا کردن موضوع مالیات، گزارش‌گیری از درآمدها قبل از استعلام انجام می‌شود و شامل همه مالیات‌دهندگان خواهد شد و نه مبلغ‌های بزرگ.

 

روش تشکیل پرونده مالیاتی برای دارندگان کارتخوان

بد نیست بدانید کد ملی افراد حقیقی و شناسه ملی افراد حقوقی به عنوان کد مالیاتی دارنده کارتخوان محسوب می‌شود. حالا اگر فرد متقاضی در زمانی کوتاه و با ثبت اطلاعات خود در قالب یک صفحه نسبت به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی اقدام کند، شیوه معمول مالیات بر درآمد برای او محاسبه می‌شود و اگر نه، مشمول جریمه و دیرکرد خواهد شد.

همچینن به افرادی هم که اطلاعات ناقصی دارند اطلاع داده می‌شود که پرونده‌شان را تکمیل کنند وگرنه کارتخوان یا درگاه پرداختی‌شان مسدود خواهد شد. تا به این روش از کارتخوان‌ها و درگاه‌هایی که از این روش برای درآمدهای مبهم (شرط‌بندی و…) کشف و مبارزه شود.

کسانی هم که کسب و کار جدیدی راه انداخته و هنوز مجوز فعالیتی از نهادهای مرتبط ندارند، باید با مراجعه به سایت ثبت‌نام سازمان امور مالیاتی اطلاعاتشان را وارد کنند و سپس کارتخوان بگیرند. سازمان امور مالیاتی قول داده که اولویت اخذ مالیات از درگاه‌ها و کارتخوان‌ها آنهایی است که گردش مالی بالایی دارند و در اجرای این قانون تلاش شده تا به کسب وکارهای کوچک آسیبی وارد نشود. «رده» امیدوار است این وعده عملی شود و در حد حرف باقی نماند.

 

نقدهایی بر یک قانون مالیاتی

درباره اجرای این قانون چند ملاحظه وجود دارد:

 • آیا اجرای ناگهانی و بدون پیش‌زمینه این قانون مالیاتی جدید، باعث آشفتگی در بازار نمی‌شود؟ این شایعات و برداشت‌های اشتباه که «ما باید چند مالیات بپردازیم؟ هم مالیات سالانه، هم مالیات بر ارزش افزوده و هم مالیات بر کارتخوان» از بی‌اطلاعی مردم به وجود آمده است.
 • این تصور اشتباهِ افزایش مالیات، بهانه‌ای برای کنار گذاشتن کارتخوان‌ها یا افزایش چند درصدی قیمت‌ها نمی‌شود؟ درست کردن این تصور، جز با توضیح کامل به مردم و فروشندگان اتفاق نمی‌افتد. اینکه وصل شدن کارتخوان‌ها به اداره مالیاتی صرفا برای راستی‌آزمایی انجام می‌شود و نه افزودن مالیات.
 • چرا تفاوتی بین موسسات مالی و تجاری بزرگ با دارندگان خرد کارتخوان‌ها با گردش‌های مالی اندک اندیشیده نشده؟ با این وضع، آیا شاهد اوج‌گیری پرداخت‌های کارت به کارت در معامله‌های خرد خواهیم بود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

71 دیدگاه
 1. علی می‌نویسد

  آقا شما میگی برای صحت سنجی این کار رو میکنن ولی بازهم مالیات رو از مردم میکنن …
  هر چیزی که اینا میگن شما باید رو برعکسش حساب کنی …

 2. محمد می‌نویسد

  آقا خدا خیرتون بده که اطلاع رسانی کردید، من کسب و کار خیلی کوچکی دارم و چند روز بود که دربه در دنبال دستگاه کارتخوان بودم ولی با این مطلب به طور کلی پشیمون شدم، پیه سازمان مالیات هم به تنم خورده، تو این مملکت اجرای قانون فقط برای قشر ضعیفه، این حرفای راستی آزمایی هم فقط چرت و پرت محضه، من به شیطان بیشتر اعتماد دارم تا سازمان مالیات دولت

 3. محمود می‌نویسد

  کارتخوان از بانک گرفتم. هر ماه پشتیبانش زنگ میزنه که تعداد تراکنشا پایینه یا گردش حساب کمه و میایم جمعش میکنیم. ما هم به اجبار هر ماه سعی میکنیم الکی کارت بکشیم. یا خیلی وقتا کسایی که وام گرفتند و کارت خرید کالا دارند میان کارت میکشن ما پولشونو میدیم بهشون. حالا تکلیف چیه؟!! هر تراکنش مالی که درامد نیست! کسی هم تو اداره مالیات جوابگو نیست! لاقل شفاف سازی کنید که ادم بدونه چقدر باید مالیات بده!

  1. رده می‌نویسد

   اجرای این قانون برای صحت‌سنجی درآمد افراد و جلوگیری از بهم‌ریختگی مالی است. طبیعتا این مشکلات هست و باید به نوعی ازش جلوگیری بشه؛ به‌خصوص نقد کردن کارت خرید.
   راه چاره‌ای نیست…

 4. محمد می‌نویسد

  یعنی چی من فروشنده موبایلم ۵۰ میلیون پول گوشی موبایله که میخوام ۱۰۰ تومن سود بگیرم یا ۱۰ میلیون ۵۰ تومن سود بگیرم میشه بگید مالیات رو چطوری حساب میکنن من ضرر نکنم هر جور حساب بکنن من ضرر میکنم چون قیمت جنس بسیار بالا و سود جنس بسیار ناچیزه قبلا بهتر بود ما رو موظف به خرید کالای شرکتی کردن یعنی خودمون نمیتونیم جنس بیاریم تا قیمت پایینتر بخریم یا همون کالای قاچاق باید بریم از آقازاده هاشون دولا پهنا بخریم با ۹ در صد مالیات ارزش افزوده موقع خرید جنس و مالیات و عوارض گمرکی و رجیستری که نزدیک به ۲۰ در صد میشه بعد هم مجبوریم بصورت رسمی با جواز خرید و فروش کنیم که بازم ۲.۵ درصد مالیاتش رو میگیرن و جدا از این بابت صنفمون بدونه هیچ حساب و کتابی سالیانه ۵۰ میلیون مالیات میاد برای ما اونوقت خوده فروش گوشی میانگین ۱ در صد سودشه از فروش میشه بگید این همه مالیات برای چیه برای ۱ در صد کاسب خرده فروش بدبختی اینه نمیان شفاف سازی کنن بگن نه بیشتر از فلان قیمت مالیات نمیگیریم آقا میگیرن بیشتر از این هم میگیرن فقط اول میزنن بعد تو باید بدوی دنبال کمتر کردن مالیات که بتونی کمی ازش کم کنی آخه چه سیستمی راه بندازم مالیات دو سال پیش رو محاسبه کنه با تورم الان مالیاتم آنلاین کسر نمیکنن که همون موقع محاسبه تموم بشه بره چرا دستگاها رو آنلاین نمیکنن تا نسبت به خرید و کشیدن پوز مالیاتش از مشتری گرفته بشه همه جای دنیا همون لحظه خرید همه چیز مشخصه به خدا صنف ما هنوز بعد دو سال نمیدونه خرید گوشی از شرکتها گارانتی و وارد کننده با فاکتور رسمی چقدر برامون مالیات میندازه نیم در صد ، دو نیم در صد هیچ کس هم جوابگو نیست !!!!!!!!!

  1. رده می‌نویسد

   شما وقتی فروشنده موبایل هستید، یعنی از قبل هم مالیات بر درآمد پرداخت می‌کردید و میزان درآمدتون رو به اداره مالیات اعلام می‌کردید. حالا این روش، برای راستی‌آزمایی گفته شماست. اگه اطلاعات درست داده باشید، مشکلی برای درصد مالیاتتون پیش نمیاد. هیچ تغییری رخ نمیده.
   این روش باید کسانی رو نگران کنه که قبل‌تر مبلغی رو به عنوان درآمد به اداره مالیات اعلام می‌کردند، در صورتی‌که عدد بسیار بیشتری درآمد داشتند.
   پس حداقل در این مرحله مشکلی برای شما ایجاد نمیشه.

 5. سمیه ح می‌نویسد

  سلام در مورد اینکه دستگاه کارتخوان بنام شخص حقیقی باشه ولی پول واریزی به حساب قرض الحسنه بره یه توضیحی بدید.دارایی چزور استعلام میگیره و مالیات ب عهده کدام است….تشکر

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این قانون و موارد مشابه رو گذاشتند تا از بهم‌ریختگی‌های پرداختی و نابسامانی‌ها جلوگیری بشه و هرکس مسئول تراکنش‌ها و پرداختی‌های خودش باشه. در نتیجه، واریز به کدام حساب انجام بشه مهم نیست، مهم اینه که بخشی از درآمدهای فرد محسوب میشه و در مرحله راستی‌آزمایی درآمدها برای مالیات محاسبه خواهد شد.

 6. پویا می‌نویسد

  برای ما که شغل کافی نت داریم این برنامه خیلی به ضررمون هست چون سود اندکی در قبال خدماتمون دریافت می کنیم و باید شغل ما رو از این قاعده مستثنی کنند. وقتی یک شهریه میلیونی یا قبوض حاملهای انرژی رو با دریافت کارت بانکی مشتری با کارت خوان مغازه دریافت می کنیم با اندک کارمزد در واقع تراکنشی که به وجود میاد کذایی و نادرسته. حالا چطور باید ثابت کنیم که این جزو درآمد ما نبوده؟! علی الخصوص که در این اوضاع کرونایی مراجعه به بانک ها برای واریز پول کار بسیار خطرناکی است.

 7. بینام می‌نویسد

  هر شب که میخابن بیدار میشن فقط به فکر اینن چطوری از مردم بکنن . […]

 8. ناشناس می‌نویسد

  من امروز از اول صبح کارتخوان خاموش کردم مشتری میخواد بخره یا نخره مهم نیست قرار نیست از صبح تا شب ما بشینیم تو مغازه کمر درد و پا درد و اعصاب خرد کنی سر و کله زدن با مشتری واسه ما بمونه آخر شب دو تومان در آمدمونو تقدیم آقایان کنیم که بچه هاشون تو اروپا و امریکا راحت زندگی کنن

 9. امیر می‌نویسد

  این بار مالیاتی. و بدوش مردم عادی میندازن

  کاسب جماعت جایی نمیخوابه که براش ضرر باشه

  بمحض گذاشتن مالیات سریع قیمت و می‌کشند بالا
  هنوز مالیات نگذاشته دارن جو میدن فقط

  خدا رحم کند به مردم عادی که خیلی سختی‌ها و فقط بواسطه حس کم سود کردن دلالان و کاسبان باید هزینه شو بدند.

 10. افسانه می‌نویسد

  به نظرمن بهتر اینه که مالیات از خود تراکنش و مشتری گرفته بشه نه از صاحب کارتخوان

  وبرای هر مبلغی میزان مالیات معلوم باشه

  مثل شارژ سیم کارت که مثلا 2000تومان میدادیم
  ولی 1870شارژ میکردیم

  کسی که 50میلیون تومان تراکنش میزنه
  5هزارتومان بیشتراز حسابش کم بشه
  یعنی مالیات برای هر تراکنش و از شخص
  خریدار دریافت بشه نه از فروشنده بدبخت
  که شاید جنس رو قرضی گرفته و میفروشه

  6
  1
  1. رده می‌نویسد

   در متن نوشته شده که مسئله مالیات روی دستگاه کارتخوان فعلا مطرح نیست. تراکنش‌های این دستگاه قراره میزان درآمد شما رو در مرحله اول صحت‌سنجی کنه.

 11. افسانه می‌نویسد

  من کارتخوان دارم ولی دیگه ازش استفاده نمیکنم

  مگه چقد درآمد دارم که بیام مالیات کارتخوان بدم
  کارم خرید و فروشه ولی از حالا به بعد کارتخوان و میزارم کنار

  3
  1
 12. رشید می‌نویسد

  فرداکارتخوان تحویل میدم

 13. امیر می‌نویسد

  باسلام
  سوپرمارکت ها به کدام دسته از صنوف تعریف میشوند ؟؟ و مالیات آن ها چند درصد حساب میشود؟؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ممیزان مالیاتی در این باره نظر می‌دند. مالیات بر درآمد همانند مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر حقوق نیست که درصد سود ثابتی داشته باشه. به اظهارنامه و تشخیص کارشناسان ربط داره.

 14. مجید می‌نویسد

  آیا آگر شهصی کارت خوان به اسم خود بگیرد و به شخص دیگری بدهد تا استفاده کند، مالیاتش رو کی باید پرداخت کنه

  1. رده می‌نویسد

   طبیعی است… کسی که کارتخوان به نام اوست و در سیستم بانکداری ثبت اطلاعات کرده.

 15. ایمان می‌نویسد

  باسلام مالیات ازمغازه دارگرفته میشه یا مشتری که خرید کرده

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن رو مجدد بخونید. قرار نیست مالیات مستقیمی گرفته بشه که حالا مشخص کنیم از مشتری است یا خریدار. فعلا آزمون راستی‌آزمایی است.

 16. علی می‌نویسد

  پدر مردمو تو بورس درآوردن الان چیز نمونده جز کارتخوان

  4
  1
 17. رضا می‌نویسد

  سلام به نظر من از فردا همه کسب و کارها شروع به گرفتن پول نقد از مشتری بکنن تا بساط این […] وطن فروش و […] جمع بشه … بانکها پولاشونو به طریق مختلف اعم از وامهای میلیاردی و اختلاس از دست میدن بعد میان از این طریق کسری هاشونو جبران کنن… خدایا به فریادمون برس…از فردا عابر بانکها شاهد تجمع مردم و فراگیری بیشتر کرونا خواهند بود… نمیدونم کدوم احمقی این طرحها رو میده که خودشم مجبور بشه بره توی صف عابر بانک

  10
  1
 18. بهنام می‌نویسد

  ملت به نون شبشون محتاج هستن اینا دنبال فشار به ملت هر روز یه خبر بد قانون تو ایران یعنی هرچی به ضرر ملت و به نفع دولته

  11
 19. اسماعیل می‌نویسد

  با عرض سلام من مغازه سوپری دارم و برا مردم کارت به کارت ویا وجه نقد میگیرم وپول واریز میکنم ویا پول نقد بهشون میدم واقعا اراعه خدمات مشکل ایجاد میکنه

  11
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبق اوضاع جدید باید از این کارها خودداری کنید. هرکس باید تراکنش‌های مالی خودش رو انجام بده، نه دیگری رو.

 20. Peyman می‌نویسد

  با عرض سلام من اتباع هستم و از طریق یکی از دوستان ایرانی ام یه کارتخوان از شرکت خصوصی خریداری کردم که ارائه دهنده سرویسش از زیرمجموعه های شرکت فن آوا کارت هست حالا این سوال پیش میاد من کسبه ای هستم که به ناچار مجبورم برای مشتری های بعضی از دوستان و همسایه های کناریم کارت بکشم و صد در صد معاف و مجبور به پرداخت بالای مالیات هم می شم که به این افراد مربوطه یعنی مالیات این ها هم باید پرداخت کنم و اگر صاحب نام کارتخوان در سامانه مالیاتی کشور ثبت نام نکرده باشد باید دیرکرد هم پرداخت کند که به من هم مربوطه چه باید بکنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این شیوه جدید آمده تا از همین بی‌نظمی مالی و سردرگمی‌ها جلوگیری کنه و هرکس مسئولیت هزینه‌های خودش رو به عهده بگیره.

 21. بهرام می‌نویسد

  سلام من جواز کسبم به نام خانمم هست و مالیات میدم ولی دستگاه پوز به نام خودم هست حالا باید یک مالیات هم روی دستگاه پوز بدم ؟؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگر متن رو دقیق بخونید، فعلا فقط برای صحت‌سنجی از اطلاعات شما استفاده میشه. ولی در مرحله دوم بعید نیست با تشکیل پرونده، مالیات ابتدایی برای شما مشخص بشه که لازمه به نام خودتون تغییر بدید.

 22. مصطفی می‌نویسد

  من الکتریکی دارم فروش لامپ هامون و ۹۰ درصد اجناس با نهایت ۱۰ تا ۱۵ درصد میفروشیم اونم تازه مشتری میبره و برای گارانتی میاره و..کلی بدبختی…مالیات کارت خوان و کجای دلمون بذاریم

 23. مصطفی می‌نویسد

  سلام همین جوری اجاره مغازه ها سنگینه ،صاحب مغازه ها مالیات و پیسمانده ،….میندازن گردن مستاجر بدبخت حالا این کارت خوان هم اضافه بشه باید فاتحه ماها خونده بشه واقعا جای تاسفه همش فشار روی مردم

 24. جعفر می‌نویسد

  اگه ما مردم همبستگی داشته باشیم میتونیم اونا رو به زانو در بیاریم ولی افسوس که با یک وام تحریم مردم علیه ایران خودرو و سایپا رو شکستن
  من به نوبه خودم استفاده از کارتخوان رو به حداقل ممکن میرسونم و اگه همه این کار رو بکنن بانکها و شرکتهای بزرگ پرداخت و الکترونیکی معترض خواهند شد
  فقط کافیه اعتراض کنیم محدود کنیم استفاده از کارتخوان رو

  5
  1
 25. علی می‌نویسد

  زمانی که در دوران ریاست آقای دکتر محمود احمدی نژاد نفت رو به قیمت بشکه ای ۱۲۰ دلار میفروختند و کیفشون کوک بود و هرچی که میخواستند بریز و بپاش داشتند،باید فکر این روزها رو هم میکردند که الان نفت ایران با هزار جور بدبختی و دور زدن تحریم ها بشکه ای ۵۰ دلار میخرن
  تقریبا نزدیک به یک سوم
  اگر این دست تو جیب مردم کردن جهت تامین کسری بودجه کشور نیست،پس اسمش رو چی میزارید دولت مرگان کشور؟؟؟
  تا یه چیزی میشه خودتون رو میخواهید با کشورهای اروپایی مقایسه کنید،وقتی به نفع خودتون و به ضرر مردم باشه حرف از کشورهای اروپایی میزنید،اون کشور اروپایی که داره از مردمش مالیات میگیره طبق اصول و قانون هست،بزرگترین تفاوت اروپا با سایر کشورها تعادل بین هزینه ها و درآمد هاست،مخارج زندگی در کشورهای اروپایی متناسب با میزان درآمد، سطح رفاه اجتماعی، بیمه و مالیات میباشد و جای نگرانی در این زمینه برای افراد وجود ندارد،ولی تو کشور ما شب میخوابی صبح بیدار میشی میبنی همه چیز ۳ برابر شده

  8
  1
 26. موسی می‌نویسد

  واقعابراشون متأسفم،تا بودجه کم میارن دست میکنن تو جیب مردم

 27. قادیر می‌نویسد

  چه گلی بر سر ما زدین که از ما مالیات بگیرین.خیر تون که نمیرسه.شر نرسون.

  10
 28. علی می‌نویسد

  سلام
  معنای مالیات چیست?
  کارکنان دولت خدمات رایگان بدهند و پولش را هم می گیرند به این می گویند مالیات.
  لطفا خدمات رایگانی که از کارکنان دولت دارید می گیرید را ذکر کنید???!!

 29. سعید می‌نویسد

  من فاتحه ی این دولت را خواندم

  12
  1
 30. احمد می‌نویسد

  ممکن است برخی صاحبان مشاغل بگویند کارتخوان را حذف می کنیم و به روش نقدی یا کارت به کارت می رویم ولی در آینده نزدیک مثل پزشکان کسانی که دستگاه کارتخوان در محل کسب نداشته باشند از طرف سازمان امور مالیاتی و اتحادیه اصناف ملزم به نصب کارتخوان می شوند و در صورت تمکین جریمه می شوند

 31. R می‌نویسد

  راننده تاکسی و آژانس و رانندگان اینترنتی هم شامل مالیات میشن .
  لطفا اگر کسی میدونه بگه؟؟؟

 32. amir می‌نویسد

  یکب نیس بگه آخه اون بالا نشستی داری برای مردم تعیین و تکلیف میکنی اصلا میدونی معنی مالیات چیه هااا؟؟من یه گوشی فروشم تو هر گوشی نهایت سود من ۲۰۰تا ۳۰۰ تومنه حالاهم که گرونی شده کم پیش میاد گوشی پایین ۱۰تومن پیدا بشه حالا بیایم مثال بزنیم یه گوشی ۱۰تومن وقتی بهش مالیات ۹درصدی بخوره میشه ۹۰۰هزارتومن وقتی سود من کلا ۲۰۰ یا ۳۰۰تومنه آخه من چطور بیام ۷۰۰هزارتومن یا ۶۰۰هزارتومنم بزارم رو سودم بهت مالیات بدم هااا؟؟

  17
  1
 33. محمدرضا می‌نویسد

  داداش من از ٨سالگي بچه مذهبي بودم ،شايد شما وزير يا نوكر يك مجموعه باشي ولي اگه نوكري ملت ايران رو بكني يعني وقتي حرف از اين مالياتها ميزني فقط باندازه يه ورق قران معرفت يا باندازه يك پله تخت جمشيد مليت يا باندازه يكي از نوادگان ادم انسانيت داشتي حد اقل به بالاترت و پاييينترت اطلاع ميدادي كه وقتي ميخوان از پز سبزي فروش يا لباس فروش تو اين گروني ماليات بگيرن بدونن كشورهاي صاحب نفت بخاطر نفت چه امتيازهايي به مردم ميدن ولي شما اگه اگه. اگه فقط سواد حق مردم را ميدونستيد اقلا از اساتيدمون نظر ميخواستيد اونها به شما درامدزايي بدون فشار به مردم رو ياد ميدادند حالا شما كه سواد مردمي نداري بخداي عزيزم قسمتون ميدم از مردم عامي نظر بخواهيد تا شما را نجات دهند چون مردم معتقدند خداوند ديگر شما را نمي بخشد پساز خدا بخشش بخواهيد شايد به شما محبتي كند تا بتوانيد از محبت مردم برخوردار شويد و مطمئنم خداوند به شماها جواب مي دهد:با مردمتان مشورت كنيد

  11
 34. مجتبی می‌نویسد

  بخدا تمام ادیان الهی و غیر الهی این کار رو غیر انسانی و غلط میدونن آخه شما چجور مسلمانی هستید که به مردم خودتون رحم نمیکنید؟ تو رو خدا به مردم اینقدر سخت نگیرید.

  11
 35. سعید می‌نویسد

  کارتخوانو باید پس داد

  16
 36. محمد می‌نویسد

  سلام منم کافی نت دارم به قول دوستمون که پایین گفته بود شهریه دانشگاه رو بجز اون خیلی دیگه از کارای ما پول از مردم میگیریم و کارهاشون انجام‌می دیم و در ازای اون یه مبلغ کمی میگیریم واقعا اید درسته مه ما بخوایم مالیات کل مبلغی که کارت کشیدن رو بدیم
  با یه عالمه مشکل برو دانشگاه درس بخون مدرک بگیر دنبال کا بگرد کارنباشه باقرض و وام یه مغازه بزنی هیچی که کار نمیکنی بدرک دوباره باید بری قرض کنی مالیات بدی

  15
  1
 37. بی بی می‌نویسد

  نشستن برا مملکت برنامه ریزی میکنن.آخه یکی نیست بهشون بگه الان مردم کارتخوان هاشون رو حذف میکنن پول میگیرن که کرونا رو بیشتر افزایش میدن.آخه اونی که این طرحو گواشته یا هنوز خوابه یا خارج از کشوره یا اینکه از دنیا خیلی عقبه.

  18
  1
 38. احمد می‌نویسد

  سلام من خانمم وام خانگی داره ..ماهم بایدمالیات بدیم…وام هز ماه به اسم کسی میوفته ….اگه قراره مالیات بدیم که ظلمه …الانم یارانه معیشتی ماروقطع کردن …بایدچکارکنیم ..

  35
  2
 39. احمد می‌نویسد

  سلام من خانمم وام خانگی داره ..ماهم بایدمالیات بدیم…وام هز ماه به اسم کسی میوفته ….اگه قراره مالیات بدیم که ظلمه …الانم یارانه معیشتی ماروقطع کردن …بایدچکارکنیم ..

  43
  3
 40. محسن می‌نویسد

  من کافی نت دارم طرف میاد شهریه دانشگاهشو پرداخت میکنه مثلا 1 تومن بعد من با کارت خودم پرداخت میکنم اونم کارتو میکشه تو دستگاه من
  حالا سود من چقدره این وسط؟
  خیلی بخوام زیاد بگیرم 10 هزار تومن!!!
  چطوری باید مالیات این رو من بدم؟؟

  64
  10
 41. Ar می‌نویسد

  تقریبا مالیات از مردم بدبخت میگیرن صاحبان کارت خوان ها هنگام تراکنش با کارت هزینه مالیات هم کسر میکنن

  16
  5
 42. فرزان می‌نویسد

  سلام …بنظرم خیلی سخت شد کلا تراکنش با دستگاه پوز رو خیلی محدودتر خواهیم کرد… روزهای جالبی داشتیم از این به بعد جالبتر خواهد شد رونق ضعیف و افسردگی مزمن خواهیم گرفت …

  12
  1
 43. آریا می‌نویسد

  سلام در مجموعه ایی فروشنده سیگار هستم و حقوق بگیر این مجموعه به اجبار و عدم اخراج تأکید به گرفتن سیستم کارتخوان سیار دارد به تک تک پرسنل فروش مجموعه با کارت ملی و شناسنامه پرسنل به حساب و نام شخص لطفا بفرماید آیا گریبان گیر مالیات خواهد شد این شرایط فوق ؟؟؟؟

  23
  6
 44. فرید می‌نویسد

  فروشنده مگه چند بار باید مالیات بده یه بار به شرکتی بار میخره یه بارم به دولت والا دیگه نوبرین چیزی هم میمونه برا خودش پول حمالیشم نمیمونه

  24
  2
 45. فرهاد می‌نویسد

  کارت خوان ها را از شنبه جمع میکنم بیان ببرن خودشون استفاده کنن..به خودشون مالیات بدن..

  24
  3
 46. فرهاد می‌نویسد

  من نقاش اتومبیل هستم..وقتی طرف یک میلیون کارت میکشه من باید مالیات اون رو بدم و از جیب خودم ششصد هزار تومان به رنگ فروش بدم..از درد ریه شبها خواب نداریم وقتی از یک ملیون چهار صد میرسه به من تازه اجاره مغازه وبرق وآب هم هست من چطور مالیات یک ملیون رو بدم..آخه این انصافه….دولت اصلا منطقی رفتار نمیکنه..میلیارد میلیارد از مملکت میبرن اینا به فکر مالیات گرفتن از اصناف شیمیایی دارن

  28
 47. مصطفی می‌نویسد

  باسلام به محض اینکه این قانون اجرایی شود کلیه دارندگان کارتخوان دستگاه های خود را جمع آوری ویا به بانک مربوطه استرداد میکنند. موفق وموید باشید

  40
  1
  1. رضا می‌نویسد

   صدرصد موافقم

   10
   8
 48. وحید می‌نویسد

  من به شخصه مرکز تفریحی دارم….کارت خوانم رو از هفته دیگه پس میدم….چون من تو تمام قبوضم مالیات پرداخت میکنم دلیلی نداره اخر سر هم یبارم مالیات بگیرن ازم…..موفق و پیروز باشید ….خودشم تبلیغ میکنم ک همه همکارام هم کارت خوان هاشون پس بدن…….

  19
 49. ابی می‌نویسد

  این کارباعث ورشکستی اصناف وفشار بر مردم خواهد شد

  24
 50. sadegh می‌نویسد

  سلام این جوری مشکل حل نمیشود باید از ریشه مشکل حل شود نه اینکه سر گردنه به مردم فشار بیاورند همیشه در این جور قوانیین به مردم فشار می آید باید فرهنگ پرداخت مالیات در میان مردم جای بگیرد خوب بود به جای انگشت گذاشتن بر عیب های کشور های اروپایی از رفتارها و قوانین عالی آنها استفاده کنیم آخر این هم شد قانون !! دستگاهها و پوز های بانکی برای راحتی و امنیت انتقال وجه است با این قانون به دوران پول نقد برای خرید برمی گردیم و این یعنی درجازدن خوب بود اول تحقیقی در مورد آن میشد

  14
 51. امیر می‌نویسد

  دوستان سلام
  لطفا یک موضوع در نظر داشته باشین اداره کشور با مالیات کار بسیار عالیه اما نه با نرخ 9 درصد اونهم ارزش افزوده اگر این نرخ به سه در صد برسه و این طرح هم اجرا بشه دیگه به کسی فشار اقتصادی وارد نمیشه

  24
 52. حسین می‌نویسد

  اصلا از این طرح استقبال نخواهد شد.واقعا خوب نیست.دوباره پول تو دست مردم زیاد میشه دیگه کسی کارت استفاده نمیکنه

  11
  2
 53. ا می‌نویسد

  خیلی نامردید.چرا اساسی موضوع رو حل نمیکنید.کارتخوان مالیات میگیرید و کیلویی هم تیرماه میگیرید.متاسفم از این همه کارشناس کار نابلد.

  11
 54. محمد می‌نویسد

  اول پول نقدو حذف کنید بعد مالیات روی کارتخوان بذارید. شما مثل اینکه خیلی از معاملات به صورت سنتی با پول نقد خوشتون میاد.

  1
  8
 55. مهدی می‌نویسد

  با سلام خدمت دوستان که اظهار نظر داده اند.با توجه به اینکه وضعیت کشور از لحاظ نقدینگی به مشکل خورده و درآمدهای نفتی پایین آمده بهترین کاری که میتوانیم مثل کشورهای خارجی انجام دهیم همین کار میباشد.در مورد رستوران ها ، طلا فروشی ها ، مراکز خرید و فروش بزرگ ، شرکت ها و کارخانه ها و مخصوصا مراکز درمانی و دکترها با درآمد های میلیونی ولی امان از حداقل مالیات دریافتی!!!!! امیدوارم که سریعا این قانون اجرا شود…..
  با تشکر از سایت عالی شما…

  5
  29
 56. Ali می‌نویسد

  برای صاحبان کارت خوان کاری ندارد از محل کسب ان را خاج می نمایند ومشکل برای خریدار ایجاد می شود که بابد همیشه مبالغ کلانی وجه نقد همراه خود داشته باشد و از طرفی برای استهلاک اسکناسها برای دولت نیز هزینه بر خواهد بود

  11
  1
  1. مهدی می‌نویسد

   استهلاک اسکناس مشکلی حادی نیست و از درآمد مالیات میتوانیم پرداخت کنیم.هزینه اش هرچه که باشد یک درصد مالیات ها نمیشود.البته اگر درست اجرا شود مخصوصا بانک ها که مالیات ها رو دور میزنند….

   6
   1
  2. سیامک می‌نویسد

   اگر فروشنده ای کارت خوان نداشت نباید ازش خرید کنید. معنی نداره که در به در دنبال خودپرداز باشیم تا برای فروشنده ای که میخواد فرار میالیاتی داشته باشد پول نقد جور کنیم.

   2
   41
  3. علی می‌نویسد

   جناب آقای مهدی میشه یک مورد از دور زدن مالیاتی بانکها رو بفرمایید؟

   2
   10
 57. Rayka می‌نویسد

  این دریافت مالیات سالها پیش باید اجرایی می شد! نه الان که اوضاع اقتصادی در حد انفجار آسیب پذیر شده ودولت می خواد جیبشو از کیسه مردم پر کنه!

  18
  11