اخذ مالیات کارت‌ خوان‌ های بانکی از سال 98

طبق اعلام سازمان مالیاتی، از سال آینده کارت‌خوان‌های بانکی مشمول مالیات می‌شوند که با اجرایی شدن آن مالیات برخی اصناف 4 تا 5 برابر خواهد شد.

اخذ مالیات کارت‌خوان‌های بانکی از سال 98

با همکاری سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات چارچوبی ایجاد می‌شود تا از سال آینده کارت‌خوان‌های بانکی فعال در داخل و خارج کشور مالیات پرداخت کنند. با توجه به نیاز به ساماندهی وضعیت مالیاتی دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی و به‌منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش تراکنش‌های مشکوک بانکی قرار است سیستم مشخص و نرم‌افزاری برای کارت‌خوان‌های بانکی ایجاد و ارائه شود.
 

نداشتن کارت‌خوان تخلف نیست

در حال حاضر در قانون الزامی برای وجود دستگاه POS در اصناف، فروشندگان و مطب پزشکان وجود ندارد اما با توجه به حساسیت ایجادشده درزمینهٔ ضرورت وجود دستگاه کارت‌خوان از مردم درخواست شد تا درصورتی‌که مواردی ازجمله عدم ارائه دستگاه POS و دریافت مبالغ به‌صورت نقدی آن‌هم مبالغ زیاد به‌خصوص در مراکز درمانی وجود دارند را اطلاع دهند تا این دسته از شکایت‌ها پیگیری شود.
 

فرار مالیاتی با وجوه نقدی

دستگاه کارت‌خوان به شرکت شاپرک و PSP ها ارتباط دارد و سازمان امور مالیاتی متولی آن نیست، اما برخی افراد با دریافت وجوه نقدی و عدم ارائه کارت‌خوان درآمدهای مالیاتی خود را به‌درستی اظهار نمی‌کنند و همین مسئله باعث شده تا فرار مالیاتی و کم اظهاری وجود داشته باشد که هم‌افزایی برای جلوگیری از این موضوع انجام‌شده است.
 

اولویت دریافت مالیات از کارت‌خوان 7 صنف

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده و ضرورت پوشش برخی از اصناف به‌عنوان اصناف دارای اولویت در طرح، 7 صنف خاص ازجمله رستوران‌ها در اولویت طرح دریافت مالیات از کارت‌خوان‌های بانکی قرارگرفته‌اند و این طرح از سال 98 عملیاتی خواهد شد و هم‌اکنون زیرساخت‌های این طرح با همکاری برخی دیگر نهادها در حال آماده‌سازی برای اجرای موفق از سال آینده است.
 

افزایش 5 برابری مالیات کارت‌خوان‌ها

با انجام فرآیندهای مربوط به دریافت مالیات از دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی تا پایان سال جاری از اصناف مذکور 4 تا 5 برابر مالیات به‌حق دریافت خواهد شد و از فرار مالیاتی در این حوزه جلوگیری می‌شود. چراکه بسیاری از اصناف درآمدهای کارت‌خوان خود را اظهار نمی‌کردند و از طرفی دیگر صرفاً به‌صورت نقدی فروش داشتند.
 

 • این صحبت‌ها را تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور مطرح کرده است.
24 دیدگاه
 1. احمد می‌نویسد

  سلام من خانمم وام خانگی داره ..ماهم بایدمالیات بدیم…وام هز ماه به اسم کسی میوفته ….اگه قراره مالیات بدیم که ظلمه …الانم یارانه معیشتی ماروقطع کردن …بایدچکارکنیم ..

  16
  1
 2. احمد می‌نویسد

  سلام من خانمم وام خانگی داره ..ماهم بایدمالیات بدیم…وام هز ماه به اسم کسی میوفته ….اگه قراره مالیات بدیم که ظلمه …الانم یارانه معیشتی ماروقطع کردن …بایدچکارکنیم ..

  22
  2
 3. محسن می‌نویسد

  من کافی نت دارم طرف میاد شهریه دانشگاهشو پرداخت میکنه مثلا 1 تومن بعد من با کارت خودم پرداخت میکنم اونم کارتو میکشه تو دستگاه من
  حالا سود من چقدره این وسط؟
  خیلی بخوام زیاد بگیرم 10 هزار تومن!!!
  چطوری باید مالیات این رو من بدم؟؟

  31
  8
 4. Ar می‌نویسد

  تقریبا مالیات از مردم بدبخت میگیرن صاحبان کارت خوان ها هنگام تراکنش با کارت هزینه مالیات هم کسر میکنن

  6
  3
 5. فرزان می‌نویسد

  سلام …بنظرم خیلی سخت شد کلا تراکنش با دستگاه پوز رو خیلی محدودتر خواهیم کرد… روزهای جالبی داشتیم از این به بعد جالبتر خواهد شد رونق ضعیف و افسردگی مزمن خواهیم گرفت …

 6. آریا می‌نویسد

  سلام در مجموعه ایی فروشنده سیگار هستم و حقوق بگیر این مجموعه به اجبار و عدم اخراج تأکید به گرفتن سیستم کارتخوان سیار دارد به تک تک پرسنل فروش مجموعه با کارت ملی و شناسنامه پرسنل به حساب و نام شخص لطفا بفرماید آیا گریبان گیر مالیات خواهد شد این شرایط فوق ؟؟؟؟

  14
  6
 7. فرید می‌نویسد

  فروشنده مگه چند بار باید مالیات بده یه بار به شرکتی بار میخره یه بارم به دولت والا دیگه نوبرین چیزی هم میمونه برا خودش پول حمالیشم نمیمونه

  9
  1
 8. فرهاد می‌نویسد

  کارت خوان ها را از شنبه جمع میکنم بیان ببرن خودشون استفاده کنن..به خودشون مالیات بدن..

  10
  2
 9. فرهاد می‌نویسد

  من نقاش اتومبیل هستم..وقتی طرف یک میلیون کارت میکشه من باید مالیات اون رو بدم و از جیب خودم ششصد هزار تومان به رنگ فروش بدم..از درد ریه شبها خواب نداریم وقتی از یک ملیون چهار صد میرسه به من تازه اجاره مغازه وبرق وآب هم هست من چطور مالیات یک ملیون رو بدم..آخه این انصافه….دولت اصلا منطقی رفتار نمیکنه..میلیارد میلیارد از مملکت میبرن اینا به فکر مالیات گرفتن از اصناف شیمیایی دارن

  11
 10. مصطفی می‌نویسد

  باسلام به محض اینکه این قانون اجرایی شود کلیه دارندگان کارتخوان دستگاه های خود را جمع آوری ویا به بانک مربوطه استرداد میکنند. موفق وموید باشید

  17
  1. رضا می‌نویسد

   صدرصد موافقم

   1
   2
 11. وحید می‌نویسد

  من به شخصه مرکز تفریحی دارم….کارت خوانم رو از هفته دیگه پس میدم….چون من تو تمام قبوضم مالیات پرداخت میکنم دلیلی نداره اخر سر هم یبارم مالیات بگیرن ازم…..موفق و پیروز باشید ….خودشم تبلیغ میکنم ک همه همکارام هم کارت خوان هاشون پس بدن…….

 12. ابی می‌نویسد

  این کارباعث ورشکستی اصناف وفشار بر مردم خواهد شد

 13. sadegh می‌نویسد

  سلام این جوری مشکل حل نمیشود باید از ریشه مشکل حل شود نه اینکه سر گردنه به مردم فشار بیاورند همیشه در این جور قوانیین به مردم فشار می آید باید فرهنگ پرداخت مالیات در میان مردم جای بگیرد خوب بود به جای انگشت گذاشتن بر عیب های کشور های اروپایی از رفتارها و قوانین عالی آنها استفاده کنیم آخر این هم شد قانون !! دستگاهها و پوز های بانکی برای راحتی و امنیت انتقال وجه است با این قانون به دوران پول نقد برای خرید برمی گردیم و این یعنی درجازدن خوب بود اول تحقیقی در مورد آن میشد

 14. امیر می‌نویسد

  دوستان سلام
  لطفا یک موضوع در نظر داشته باشین اداره کشور با مالیات کار بسیار عالیه اما نه با نرخ 9 درصد اونهم ارزش افزوده اگر این نرخ به سه در صد برسه و این طرح هم اجرا بشه دیگه به کسی فشار اقتصادی وارد نمیشه

 15. حسین می‌نویسد

  اصلا از این طرح استقبال نخواهد شد.واقعا خوب نیست.دوباره پول تو دست مردم زیاد میشه دیگه کسی کارت استفاده نمیکنه

 16. ا می‌نویسد

  خیلی نامردید.چرا اساسی موضوع رو حل نمیکنید.کارتخوان مالیات میگیرید و کیلویی هم تیرماه میگیرید.متاسفم از این همه کارشناس کار نابلد.

 17. محمد می‌نویسد

  اول پول نقدو حذف کنید بعد مالیات روی کارتخوان بذارید. شما مثل اینکه خیلی از معاملات به صورت سنتی با پول نقد خوشتون میاد.

 18. مهدی می‌نویسد

  با سلام خدمت دوستان که اظهار نظر داده اند.با توجه به اینکه وضعیت کشور از لحاظ نقدینگی به مشکل خورده و درآمدهای نفتی پایین آمده بهترین کاری که میتوانیم مثل کشورهای خارجی انجام دهیم همین کار میباشد.در مورد رستوران ها ، طلا فروشی ها ، مراکز خرید و فروش بزرگ ، شرکت ها و کارخانه ها و مخصوصا مراکز درمانی و دکترها با درآمد های میلیونی ولی امان از حداقل مالیات دریافتی!!!!! امیدوارم که سریعا این قانون اجرا شود…..
  با تشکر از سایت عالی شما…

  2
  3
 19. Ali می‌نویسد

  برای صاحبان کارت خوان کاری ندارد از محل کسب ان را خاج می نمایند ومشکل برای خریدار ایجاد می شود که بابد همیشه مبالغ کلانی وجه نقد همراه خود داشته باشد و از طرفی برای استهلاک اسکناسها برای دولت نیز هزینه بر خواهد بود

  1. مهدی می‌نویسد

   استهلاک اسکناس مشکلی حادی نیست و از درآمد مالیات میتوانیم پرداخت کنیم.هزینه اش هرچه که باشد یک درصد مالیات ها نمیشود.البته اگر درست اجرا شود مخصوصا بانک ها که مالیات ها رو دور میزنند….

  2. سیامک می‌نویسد

   اگر فروشنده ای کارت خوان نداشت نباید ازش خرید کنید. معنی نداره که در به در دنبال خودپرداز باشیم تا برای فروشنده ای که میخواد فرار میالیاتی داشته باشد پول نقد جور کنیم.

   1
   6
  3. علی می‌نویسد

   جناب آقای مهدی میشه یک مورد از دور زدن مالیاتی بانکها رو بفرمایید؟

   2
   2
 20. Rayka می‌نویسد

  این دریافت مالیات سالها پیش باید اجرایی می شد! نه الان که اوضاع اقتصادی در حد انفجار آسیب پذیر شده ودولت می خواد جیبشو از کیسه مردم پر کنه!

  5
  1