رده بررسی قانون جدید چک چیست؟ | آخرین تغییرات و خبرها

قانون جدید چک چیست؟ | آخرین تغییرات و خبرها

بررسی

+لینک‌ همه مطلب‌های مهم و به‌دردبخور «رده» درباره چک

نویسنده: محمد اشعری
2 آذر 1399
ثبت چک در سامانه صیاد

قانون جدید چک چرا نقل محافل است؟ چک تا همین چند وقت پیش یکی از گرفتاری‌های بزرگ معامله در ایران بود. افراد از موجودی حساب یکدیگر خبر نداشتند و نمی‌دانستند چکی که به دستشان می‌رسد، به سرعت تبدیل به پول می‌شود یا نه؟ همه از وضعیت و تعدد زندانیان مالی، مشکلات چک حامل، چند دست چرخیدن هر چک و بسیاری مشکلات ریز و درست دیگر خبر داریم. این گرفتاری‌های ناتمام بانک مرکزی را به فکر انداخت تا قوانین جدیدی برای چک تهیه کند. بانک مرکزی می‌گوید با قوانین جدید دنبال آن بوده که اعتبار از دست‌رفته را به چک‌ها برگرداند.

مراحل کامل دریافت دسته چک | به‌روزرسانی شده

جزئیات قانون جدید چک

«قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۱۳ آبان ۱۳۹۷ تصویب شد و در همه این سال‌ها در رسانه‌ها کم‌وبیش به آن پرداخته بودند. حتی بخشی از آن هم قبل از پایان مهلت قانونی، توسط خود بانک مرکزی به اجرا رسید. پس چرا حالا این همه خبرساز شده؟ چون پس از گذشت تقریبا ۲ سال از زمان تصویب (مدت زمان قانونی ارائه شده به بانک مرکزی برای تهیه زیرساخت‌ها و مقدمه‌های لازم اجرای قانون)، حالا به موعد اجرای آن رسیده‌ایم. مهلت قانونی تمام شده و آذرماه باید قانون جدید، تمام و کمال اجرا شود.

معطل حساب خالی نمی‌مانید

فایده دیگر قانون جدید چک اعتبارسنجی صاحب دسته چک است. در گذشته هرکسی می توانست حتی با حساب خالی چک بنویسد و طرف معامله‌اش را با وعده پر کردن حساب مدت‌های طولانی بلاتکلیف بگذارد. حالا دیگر از آن خبرها نیست و بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند.

در گذشته همچنین دریافت کننده چک تنها می‌توانست از حساب متصل به چک برداشت کند و برداشت از سایر حساب‌های صاحب چک، مشروط به اجازه قوه قضاییه و فرآیند دشوارتری بود. با قانون جدید چک تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

چک راحت‌تر برگشت می‌خورد!

یکی دیگر از ویژگی‌های قانون جدید چک این است که برخلاف گذشته می‌توانید به سرعت مجرم را به دام بیاندازید. چطوری؟ در گذشته اگر فردی چک بلامحل صادر می‌کرد، دارنده چک نمی‌توانست اموالش را توقیف یا او را ممنوع‌الخروج کند. او برای این کار مجبور بود دادخواست تنظیم کند و به دادگاه برود تا در نهایت دادگاه چنین حکمی دهد.

حالا این فرآیند حذف شده و افراد می‌توانند بدون ثبت درخواست و حکم دادگاه، چک‌هایی را که گواهی عدم پرداخت دارند، به دادگستری ببرند و دادگستری به راهنمایی رانندگی و ثبت اسناد دستور می‌دهد که پلاک خودروهای مالک چک و ثبت اسناد، سایر اموال مالک چک را به نفع طلبکار ضبط کند.

مراحل گام به گام برگشت زدن چک در قانون جدید

 1. مراجعه دارنده چک به بانک و تقاضای صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت
 2. ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی و درج کد رهگیری بر روی گواهی‌نامه عدم پرداخت
 3. مراجعه به یکی از دفترهای خدمات الکترونیک قوه قضاییه و ثبت شکایت، فقط با داشتن کد رهگیری
 4. بررسی ظاهر چک و تایید صحت آن توسط قاضی پرونده در مدتی کوتاه و صدور اجرائیه
 5. فرصت ۱۰ روزه به صادرکننده چک برگشتی برای تامین موجودی (از زمان صدور اجرائیه)
 6. در صورت تامین نشدن مبلغ، ورود به مرحله پیگیری قضایی و صدور حکم توقیف اموال، ممنوع‌الخروجی و…

مراحل و روش برگشت زدن چک

موارد بررسی چک توسط قاضی

هر قاضی برای صدور اجرائیه ۳ شرط را در ظاهر چک بررسی می‌کند و با تایید کد رهگیری حکم صادر می‌کند، آن ۳ مورد این است:

 1. در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد
 2. در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است
 3. گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت توسط صادر‌کننده چک نبوده باشد

چک برگشت بخورد دیگر چک جدید صادر نمی‌شود

دارنده دسته‌چک می‌تواند بر اساس اعتبار خود چک صادر کند و امکان هم دارد که آن چک ثبت شده در سیستم بانک مرکزی، برگشت بخورد. ولی در قانون جدید، پس از برگشت نخستین چک، سامانه دیگر اجازه صدور و ثبت چک جدید را نمی‌دهد تا به این ترتیب از صدور چک‌های بی‌محل و بی‌اعتبار جلوگیری کند. از صدور چک بی‌اعتبار اول نمی‌شود جلوگیری کرد اما جلوی آفت را از هرجا بگیری منفعت است!

جریمه‌های چک برگشتی

حالا اگر چک برگشت بخورد، چه مشکلاتی برای دارنده چک بی‌اعتبار پدید می‌آید؟

 • جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید
 • متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک
 • پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی
 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی
 • ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد

روش‌های رفع سوء اثر چک

ثبت اطلاعات و تایید دریافت چک در سامانه صیاد

برای بازگرداندن اعتبار به چک‌ها و اجرای دقیق قانون جدید چک باید اطلاعات چک در سیستم بانکی ثبت شود. یعنی چک، فقط به نوشتن روی برگه و امضا خلاصه نمی‌شود. تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ و موضوع) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

اما این همه ماجرا نیست؛ گیرنده چک‌های جدید هم باید به سامانه صیاد سر بزند، اطلاعات چک را بررسی کند و دریافت چک را تایید کند. اگر هم چک مورد تاییدش نیست،‌ مراتب عدم تایید خود را ثبت کند. دقیقا همه کارهایی که گیرنده چک با برگه چک انجام می‌داد باید در سامانه صیاد هم انجام دهد.

یعنی سامانه صیاد مرجع اصلی بانک‌ها برای هرگونه ردوبدل کردن چک است و برگه کاغذی چک به تنهایی کافی نیست.

چگونه اطلاعات چک را در سامانه صیاد وارد کنیم؟

از این به بعد برای نوشتن، انتقال و تایید چک به اینترنت نیاز دارید. یا سیمکارتی باید داشته باشید که به نام و شماره ملی خود شما ثبت شده باشد (یعنی برای بانکتان احراز هویت شده باشید که معمولا برای داشتن دسته‌چک و رمز دوم پویا این کار صورت گرفته است)؛ چه صادرکننده چک باشید و چه دریافت‌کننده چک. اما این ثبت اطلاعات چک (چک‌های جدید از ۲۰ دی ۹۹ به صورت اختیاری) از کجا انجام می‌شود؟

 • اپلیکیشن‌های بانک‌ها
 • اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک
 • مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند
 • ارسال پیامک (این روش هنوز اجرایی نشده است و آینده اضافه خواهد شد)

نکته یک: بعد از الزامی شدن ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، در صورتی که اطلاعات چک در سامانه ثبت نشود، چک فاقد اعتبار است و بانک‌ها آن را نقد نمی‌کنند و مسئولیتی هم ندارند. یعنی وظیفه کسی که چک را می‌گیرد به اندازه کسی است که چک را صادر می‌کند و هر دو باید به سامانه صیاد رجوع کنند؛ یکی برای ثبت اطلاعات چک و یکی برای مشاهده و اطمینان از ثبت اطلاعات.

نکته ۲: حالا اگر مندرجات برگه چک با اطلاعات سامانه صیاد مغایر باشد چه می‌شو‌د؟ خب باید قبول کنیم که از این به بعد اصل، اطلاعاتی است که در سامانه صیاد ثبت شده و در صورت مغایرت، بانک از پرداخت وجه چک خودداری می‌کند. حالا اگر دارنده چک اصرار داشته باشد، بانک گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند.

نکته ۳: گیرنده چک برای انتقال چک به شخصی دیگر باید (همانند صادرکننده چک) با سیمکارتی به نام خود یا شماره کارت بانکی‌اش که برای سیستم بانکی احراز هویت شده باشد، چک را به نفر بعدی منتقل کند و مشخصات نفر سوم (شامل نام و شماره ملی) را در سامانه صیاد بنویسد.

استعلام آنلاین چک برگشتی

پایان چک حامل در قانون جدید چک

با توجه به همین موردی که در بند قبل خواندید -یعنی ثبت اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه بانک مرکزی- به این ترتیب با «چک در وجه حامل» خداحافظی می‌کنیم. طبق اعلام بانک مرکزی، صدور چک در وجه حامل در دسته‌چک‌های جدید و از ۲۰ دی ماه به بعد ممنوع است و چک باید در وجه ذی‌نفع مشخصی صادر و در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت‌کننده چک قید شود.

نکته: اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید.

اگر چک در وجه حاملی در دست دارید و مثلا تاریخ نقد شدن آن بعد از ۲۰ دی است، نگران نباشید. چک شما نقد می‌شود چون چک قدیمی است. چک‌های جدید امکان صدور و ثبت در وجه حامل را ندارد و مشکلی برای چک‌های قدیمی به‌وجود نمی‌آید

خداحافظی با پشت نویسی چک

دومین اثری که منوط شدن صدور چک به ثبت اطلاعات آن در سامانه ایجاد می‌کند، از بین رفتن «پشت‌نویسی چک» است! با ثبت در سامانه صیاد، امکان نظارت بر چک از لحظه صدور و کنترل افراد پرخطر برای بانک مرکزی فراهم می‌شود و عملاً پشت‌نویسی چک به صورت دستی حذف و تمام زنجیره نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد اتفاق خواهد افتاد.

نکته: طبق اطلاعیه شماره ۵ بانک مرکزی، امکان انتقال چک با پشت‌نویسی حتی در چک‌های جدید، تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

چک تاریخ انقضا یا اعتبار ندارد

به‌روزرسانی ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | قبل از این قرار بود چک‌های جدید اعتباری ۳ ساله داشته باشند. اما در آخرین بخشنامه بانک مرکزی این مورد از قانون جدید چک حذف شد تا مشکلی برای صدور چک‌های تضمین‌شده با استفاده از دسته‌چک‌ها به وجود نیاید.

چک الکترونیک برای بی‌چک‌ها

در قانون جدید چک اگر نیاز به چک داشتید اما نمی‌توانستید دسته چک بگیرید، می‌توانید به جای چک کاغذی تقاضای چک تک‌برگ الکترونیکی دهید و بدون اعتبارسنجی و رتبه‌بندی چک بگیرید، اما باید بدانید که هرگونه تخلفی با چک الکترونیک دقیقا گرفتاری‌هایی مشابه دسته چک کاغذی دارد و برای استفاده دوباره از چک، نه تنها باید از چک برگشتی‌تان رفع سواثر کنید که باید ۳ سال صبر کنید تا بتوانید دوباره چک بگیرید. البته بد نیست بدانید این بخش از قانون جدید چک، دیرتر از بقیه اجرایی خواهد شد.

همه چیز درباره چک الکترونیکی

چک جدید چه شکلی است؟

ابعاد چک‌های جدید مشابه چک‌های یکدست شده صیادی است ولی رنگ چک‌های جدید صورتی و بنفش خواهد بود. چک‌های فعلی صورتی و سبز هستند و این تمایز باعث تشخیص چک‌هایی خواهد شد که باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اجازه پشت‌نویسی و وجه حامل هم ندارند.

این چک‌های جدید هم مثل سابق شناسه ۱۶ رقمی دارند، ولی عبارت هشداری «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» نوشته شده. علاوه بر این‌ها، چک‌های جدید یک بارکد دو بعدی هم دارد که گیرنده می‌تواند با اسکن بارکد، وضعیت اعتباری صادرکننده را استعلام کند.

تصویر چک جدید
تصویر دسته‌چک‌های جدید از فروردین ۱۴۰۰

شرایط صدور چک تضمین شده در شعب بانک‌ها

اگر قصد دارید چک‌ تضمین شده صادر کنید، از این به بعد باید برگه (فرم) درخواست‌نامه را داخل شعبه و در حضور متصدی بانک پر کنید، مشخصات هویتی و شماره‌حساب گیرنده را بر روی چک تضمین شده قید کرده و از همه مهم‌تر باید علت درخواست صدور چک را در سامانه صیاد وارد کنید. مبلغ چک تضمین‌شده توسط بانک فقط در وجه و به شماره‌ حساب فرد دریافت‌کننده چک که مشخصاتش در سامانه درج شده، پرداخت می‌شود و دیگر پشت‌نویسی برای انتقال چک تضمین شده اعتباری ندارد.

اما اگر بخواهید چک تضمین شده خود را ابطال کنید، تا یک ماه بعد از صدور چک می‌توانید به درخواست خودتان یا وکیل و نماینده قانونی‌تان در حالی که اصل چک را در اختیار دارید، بدون نیاز به پشت‌نویسی، این کار را انجام دهید.

برای اینکه چک تضمین‌شده به گیرنده پرداخت شود، باید اصل چک بعد از مهلت مقرر تحویل داده شده، فرم‌های مربوط به مبارزه با پولشویی توسط متقاضی یا گیرنده تکمیل گردیده و شعبه بانک به واحد مبارزه با پولشویی بانک صادرکننده گزارش لازم را بدهد.

نکته: اگر چک تضمین‌شده مفقود شود، متقاضی و گیرنده چک باید به بانک صادرکننده مراجعه کنند و درخواست دریافت نسخه المثنی چک بدهند و سپس فرم اعلام مفقودی چک تضمین‌شده و تعهدنامه عدم ادعا نسبت به چک مفقود شده را تکمیل و امضا کنند. بانک بعد از احراز هویت متقاضی و گیرنده، استعلام صحت مشخصات از سامانه نظام هویت‌سنجی الکترونیکی بانکی و بررسی اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد، چک مفقود شده را ابطال کرده و چک المثنی را صادر می‌کند.

جریمه‌های داشتن چک برگشتی یا استفاده از چک جعلی

می‌بینید؟ با این تفاسیر دیگر گرفتن دسته‌چک کار هرکسی نیست و شرط مهم برای تحویل دسته‌چک آن است که متقاضی ورشکسته یا از نظر مالی ناتوان نباشد و اعتبار مالی کافی داشته باشد. به جز این، او نباید در 3 سال اخیر چک برگشتی داشته یا سوءسابقه‌ای به نام او ثبت شده باشد.

همچنین بدهکار نبودن متقاضی دریافت دسته چک هم مهم است و افراد زمانی می‌توانند درخواست دسته چک بدهند که تمامی بدهی‌هایشان را تسویه کرده باشند.

در صورت جعل یا استفاده از چک تضمین‌شده مجعول، علاوه بر مجازات‌های قانونی تعیین‌شده، فرد خاطی بین ۲ تا ۶ سال از گرفتن چک تضمین شده محروم خواهد شد.

 

چک صیاد چیست؟

اولین قدم آن بود که چک‌های ایران دارای ظاهر همسان شوند تا گرفتاری‌های حقوقی و فرآیند بررسی‌شان ساده‌سازی شود. بر اساس قانون جدید چک افراد موظف شدند از دسته‌چک‌های متحدالشکلی با عنوان چک صیاد استفاده کنند و چک‌های قدیمی منسوخ اعلام شد.

مهم‌ترین ویژگی چک صیاد این است که شماره منحصربه‌فردی روی هر برگه چک ثبت شده است. افراد با ارسال این شماره به پیامک 701701 می‌توانند از سوءسابقه صاحب چک آگاه شوند و قبل از آنکه دیر شود معامله‌شان را برهم بزنند. توضیح روش استعلام گرفتن چک صیادی -که در این قانون جدید چک اهمیتش بیشتر هم شده- مفصل است که در لینک زیر بخوانید.

چطور استعلام چک صیادی را انجام دهیم؟

شیوه‌نامه جدید چک‌های موردی

به‌روزرسانی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | بانک مرکزی با صدور شیوه‌نامه‌ای، مقررات ناظر بر چک‌های موردی را در سال جدید ابلاغ کرد. این قانون حداکثر تا مرداد ماه ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود. نکات مهمی که در این بخشنامه آمده را بخوانیم؛

 1. استفاده از چک موردی همانند چک‌های معمولی است؛ یعنی فرد باید حساب جاری -ولی بدون دسته چک- داشته باشد و با ثبت در سامانه صیاد، چک صادر می‌شود.
 2. به هر مشتری، در هر بار تقاضا حداکثر ۲ فقره چک و در مجموع سالانه حداکثر ۵ فقره چک داده می‌شود.
 3. سقف مبلغ مجاز برای این نوع چک‌ها، رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری فرد است که به او اعلام می‌شود. [تا زمان ابلاغیه جدید]
 4. چک موردی غیر قابل انتقال به دیگران است و صرفاً توسط شخصی که چک در وجه او صادر شده، تسویه می‌شود.
 5. از نظر ضوابط و مقررات بانکی و احکام حقوقی، همانند چک‌های عادی است.

چک موردی چیست؟ +نحوه دریافت آن

چک‌های قدیمی چه می‌شود؟

نگران نباشید! چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

غیر از صاحب چک، کار برای کسانی که گیرنده چک هستند نیز سخت می‌شود. آنها باید مطمئن شوند چکی که می‌گیرند قدیمی است یا جدید و اگر جدید است (یعنی رنگش صوری و بنفش است، جمله هشداری، تاریخ اعتبار و بارکد دارد) باید در سامانه بانک مرکزی ثبت شده باشد.

بانک مرکزی این اطمینان را به دارندگان چک داده که این قانون جدید گام به گام و خیلی آرام اجرایی شود تا اوضاع را ملتهب نکند یا مردم را سردرگم نسازد. پس آرامشتان را حفظ کنید…

 

سوالات متداول درباره قانون جدید چک

در قانون جدیدچک، فرآیند صدور چک چه تغییری پیدا می‌کند؟

تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.

آیا چک‌های صادر شده قدیمی معتبر است؟

بله، قوانین جدید برای دسته‌چک‌های جدید است. چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.

ثبت اطلاعات چک‌های جدید از کجا انجام می‌شود؟

اپلیکیشن‌های بانک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک، مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و ارسال پیامک (این روش هنوز اجرا نشده است)

آیا می‌توان چک را در وجه حامل ثبت کرد؟

خیر، چون لازم است مشخصات گیرنده چک در سامانه ثبت شود، دیگر نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر کرد.

تغییرات جدید چطور جلوی چک برگشتی را می‌گیرد؟

در قانون جدید بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. همچنین با قانون جدید چک، تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”در قانون جدیدچک، فرآیند صدور چک چه تغییری پیدا می‌کند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”تمامی افرادی که قصد استفاده از دسته‌چک جدید را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده (مبلغ و تاریخ) را همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) بانک مرکزی ثبت کنند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا چک‌های صادر شده قدیمی معتبر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بله، قوانین جدید برای دسته‌چک‌های جدید است. چک‌های قدیمی (به هر تاریخی که باشند، در وجه شخص یا حامل) همچنان اعتبار دارند و تابع زمان صدور خودشان خواهند بود تا به تدریج از چرخه مراودات بانکی و مالی خارج شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”ثبت اطلاعات چک‌های جدید از کجا انجام می‌شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اپلیکیشن‌های بانک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها یا همان بانکداری الکترونیک هر بانک، مراجعه حضوری به شعبه‌های بانکی برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و ارسال پیامک (این روش هنوز اجرا نشده است)”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا می‌توان چک را در وجه حامل ثبت کرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خیر، چون لازم است مشخصات گیرنده چک در سامانه ثبت شود، دیگر نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر کرد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”تغییرات جدید چطور جلوی چک برگشتی را می‌گیرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”در قانون جدید بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می‌کند. با این شرایط افراد نمی‌توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. همچنین با قانون جدید چک، تمام حساب‌های بانکی افراد به دسته‌چک‌شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک‌ها اجازه دارند که از تمام حساب‌های صاحب چک در همان بانک (به ترتیب اولویت از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت) برداشت کنند.”}}]}

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

324 دیدگاه
 1. امیرفاضل می‌نویسد

  آقا این متفکر قانون جدید چک کدوم احمقی بوده؟! الان من جنس فروختم چک گرفتم طرف چک تو سامانه ثبت نکرده من نمی‌تونم وصولش کنم…
  آقای احمق تو در وجه حامل بودن چک منتفی می‌کردی صاحب چک با مشخصاتش که معلوم حال مشخصات وصول کننده چک بانک نقد کننده ثبت می‌کنه، توی احمق بیا بانکار یکپارچه متصل به سامانه کن دهنمون سرویس شد بدبختی ما این کارمند بانکم نمی‌تونه خطای سامانه برطرف کن فقط شفاهی واسم دکلمه می‌کنه می‌گم بیا اینایی که توضیح میدی با گوشیم انجام بده نمی‌تونه به شکل یوبس من نگاه می‌کنه… هر چی مغز بیکار انداختین تو خونه یه مشت مفلوک بی‌مغز ریختین تو سازمان اداره‌جات… مردم هیچ اگه سواد مغز دارین هزینه استحلاک خودتون حساب کنین برای سیستم خودتون به صرفه نیست

  4
  5
  1. Omid می‌نویسد

   قانون بسیار قانون درستیه. بجای احمق خطاب کردن مبتکر این چکها خودت باید موقع گرفتن چک میرفتی سامانه صیاد و اطلاعات چک رو تایید میکردی که نکردی.

   5
   2
 2. قاسم می‌نویسد

  باسلام وخسته نباشید.میخواستم بدونم که چکی روکه به کسی خرج کردیم ودرسامانه ثبت کردیم رومی تونیم کنسل کنیم

  15
  4
 3. فر می‌نویسد

  قانون جدید خوبه، باعث میشه یه کم کلاهبردار کمتر بشه، البت تا زمانی که دلال و بنگاهی وجود دارد ریشه کلاهبرداری از بین نخواهد رفت متاسفانه..

 4. رضا می‌نویسد

  با سلام

  امروز چکم برگشت خورد…با اینکه موجودی داشت حسابم و چک رو ثبت کرده بودم…این دیگه چجور وضعیه اخه

  1
  3
 5. مجيد می‌نویسد

  سلام من الان يه فروشكاه دارم كه اعتباري بار ميخرم چك دوماهه سه ماهه
  تو يه هفته يه دست چك ٥٠ برگي خرج ميكنم
  الان بانك ميكه ٨٠ درصد بايد چك پاس بشه
  تا دست چك جديد صادر شه يعني بايد سه ماه واستم؟
  در صورتي كه وضعيتم سفيد هست و ميانگين حسابمم خيلي بالاس
  دست مردمو بستيد تو اين وضع كاسبي نقدينگي نيست كه اينجوري ام نميشه

  6
  1
  1. رضا سلطانی می‌نویسد

   باسلام به همه بله دقیقا مشکل من و همکارانم هم همین هست توی بخشنامه بانک نوشته یکی از شروط ندادن دسته چک به افراد ثبت نشدن 80 درصد از چکها و تایید نشدن 80 درصد چکها از ذینفع می باشد .نه 80 درصد جک بیاید پاس شود ما تمام چکهامون بلند مدت هست مثل داروخانه و مگه میشه 80 درصد بیاد به زودی تا دسته چک صادر بشه هیچ شرکت دارویی جنس ودارو نمیده تا فاکتورهای قبی تسویه نشده باشه وجای تاسف داره برای قانون گذار که حتی استثنا نگذاشته و کارپرداران بانک اشتباه از متن بخشنامه استنباط میکنن و میگن 80 درصد باید بیاد پاس بشه .لطفا یه جواب درست از کسی که مطلع هست دارم ممنون

 6. علی نور می‌نویسد

  مسخره کردین مردم رو؟؟ی کلام بگین دسته چک نمیدیم و تمام

 7. سعید منفرد می‌نویسد

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دسته چک از سال ۹۹ دارم تقریبا ۱۷ الی ۱۸دبرگش هم مونده اینا قابله استفاده هست یا باید عوض کنم

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همانطور که در متن اشاره شده، دسته‌چک‌های قدیمی تا اطلاع ثانوی توسط بانک مرکزی، قابل استفاده و کارسازی است.

   1
 8. شهروز می‌نویسد

  سلام
  من چکی رو نوشتم وبه مشتری دادم، ولی ته برگ چک رو ننوشتم که ببینم به کی دادم
  چجوری میتونم بفهمم به نام کی ثبتش کردم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چک جدید است؟ چک جدید بدون ثبت در سامانه صیاد امکان نقد شدن ندارد.

 9. اکبر می‌نویسد

  و اینکه تاریخ چک واسه۲۵ روز دیگس

 10. اکبر می‌نویسد

  سلام خسته نباشید من از بانک سپه انصار سابق دسته چک صیادکه آخر سال ۹۹گرفتم الان چک میخام ثبت کنم از طریق برنامه آپ میزنه عدم همخوانی اطلاعات ومیزنه تلاش مجدد و یا انصراف میخام ببینم مشکل از چی میتونه باشه و گیرنده چک هم حقوقی می‌باشد آیا مبلغ چک ملاک است و یا حقوقی و حقیقی بودن شرایط خاصی دارد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چک شما همانند چک مشخص شده در متن، جدید است؟ اگه چک قدیمی است، نیاز به ثبت در سامانه صیاد نیست.
   مبلغ چک یا نوع گیرنده چک، محدودیتی ندارد.

 11. مسعود می‌نویسد

  سلام
  در چکهای جدید امکان صدور چک دروجه بانک
  وجود دارد ؟
  مثلا دروجه خودتان جهت پرداخت حقوق کارکنان طبق لیست پیوست
  دراینگونه موارد چک دروجه چه کسی بایدصادر شود؟

  1. محسن می‌نویسد

   آیا میتونی چکی رو ک من ثبت کردم و با موفقیت ثبت شده تو سامانه صیاد دوباره همون رو لغو کنم ؟؟؟

  2. رده می‌نویسد

   سلام
   روش‌های کارسازی چک هیچ تفاوتی با گذشته نکرده؛ اگه در گذشته در وجه کسی چک صادر می‌کردید، الان هم همین کار را انجام دهید. فقط چک در وجه حامل حذف شده ولی بقیه موارد مثل گذشته است.

   1
   1. مسعود می‌نویسد

    درصورت صدور چک در وجه بانک
    درسامانه درقسمت دریافت کننده مشخصات بانک باید درج گردد ؟ وآیا بانک وقت می گذارد و به عنوان دریافت کننده مشخصات را درسامانه تایید کند؟

 12. Ahmad می‌نویسد

  سلام
  من اگه بخوام واسه خرید اقساطی یک کالا ۵ فقره چک بدم واسه پنج ماه بااین شرایط جدید امکانش هست که من ۵ فقره رو یکجا ثبت کنم وبه گیرنده بدم ؟!

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   شرایط صدور چک تفاوتی با قبل نکرده.

   1
 13. احسان می‌نویسد

  سلام .. پرونده مالی دادگاه داشتم ی چک صیاد بانک سپه از متهم دریافت کردم حالا اومدم پاس کنم موجودی نداشت فرم زدم که بزارم اجرا ولی بانک گواهی عدم پرداخت نداد میگن کد پیگیری از بانک مرکزی خطا میزنه و فعلا بانک مرکزی چک هارو اجازه نمیدن فرم بزنید آیا واقعیت داره این موضوع !!؟من چطور میتونم به طلبم برسم لطفا راهنمایی کنید

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   عضو کانال رده در تلگرام بشید؛

   ▪️به گفته محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، ستاد کرونا تصمیم گرفته تا به دلیل شرایط تعطیلی حاکم بر جامعه، برگشت زدن چک متوقف شود.
   ▪️ستاد ملی کرونا به بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری توصیه کرد از یکم تا بیستم اردیبهشت از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند و ضابطان قضایی هم از صدور اجرائیه خودداری کنند.

 14. امیر می‌نویسد

  سلام.من دررحال حاضر چک صیادی دارم.آیا اینهارو میتونم استفاده کنم ؟یا میبایست برم بانک و اقدامبه تعویض دسته چکم بکنن؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همونطور که در متن آمده، چک هایی که دارید تا آخرین برگه قابل استفاده است و هیچ مشکلی برای کارسازی چک وجود ندارد.

 15. Reza می‌نویسد

  سلام چک بنده امروز برگشت خورده و سریعا پولشو واریز کردم . اگر شنبه این چک برداشت بشه . اثر چک برگشتی تو استعلام صیادی پاک میشه یا باید به شعبه مراجعه کنیم ؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر ثبت نمیشه. تا ده روز برای پرداخت مبلغ چک وقت دارید. فقط چنانچه تا شنبه برداشت نشد، به بانک اطلاع بدید تا مبلغ واریزی رو برای چک موردنظر، مسدود کنند.

 16. امیر محمد پورفرخ می‌نویسد

  سلام من چک برگشتی دارم که ۴سال ازش مگیز ه امروز رفتم بانک واسه سو ی رفع کارمند بانک گفت همچین چیزی نیست …خواهشن راهنمایی کنید

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   اگه قانون جدید ابلاغ شده باشه، بعد از ۳ سالِ تمام باید رفع سوءاثر در سیستم بانکی انجام بشه: «پس از انقضای مدت ۳ سال از تاریخ صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت آن، به‌صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌شود». (قبل‌تر، این مدت انقضای چک برگشتی ۷ سال بود که به ۳ سال کاهش پیدا کرده)
   هرچند این پروسه زمانبره ولی اینکه بانک کمکی نکنه، چه راهنمایی‌ای از دست ما برمیاد؟

   1. امیر محمد پورفرخ می‌نویسد

    سلام بانک مراجعه کردم میگه این قانون شامل چک های جدید میشه

    1. رده می‌نویسد

     سلام
     در بررسی‌های میدانی ما و پرس‌وجو از بانک‌ها به این نتیجه رسیدیم که شامل کلیه چک‌ها می‌شود. چراکه در متن قانون هم این مورد به دوره یا زمان خاصی محدود نشده. حالا اینکه تفسیر بانک متفاوته، جای تاسف داره.

 17. زهرا کمال می‌نویسد

  سلام بنده چند برگ چک دست یکی اقوام دارم که خارج از کشور هست و امکان دریافت و ابطالش در حال حاضر وجود ندارد و به همین دلیل وقتی برای افتتاح حساب مراجعه میکنم میگن که هیچ خدمات بانکی حتی تعویض کارت شکسته رو هم برای من انجام نمیدن ، آیا این اتفاق رو میشه جور دیگه پیگیری کرد ؟چکی که نه برگشت خورده و نه اصلا قابلیت وصول شوندگی داره فقط در دسترس نیست

  1. رده می‌نویسد

   شرایط رفع سوء اثر چک بدون لاشه چک رو مطالعه کنید. از این لینک: https://www.rade.ir/6673

 18. خلیل احمد ملک زاده می‌نویسد

  سلام من خواستم چک را ثبت کنم ولی نشد در آخر به من پیغام داد اطلاعات دارنده چک با سامانه صیاد مغایر است ونشد ثبت کنم به کجا مراجعه کنم بانک هم میگه اطلاعات شما صحیح است؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در لحظاتی امکان داره سامانه صیاد دچار مشکل بشه. قبل از هر اقدامی، دوباره امتحان کنید. موادر متعددی است که می‌تونه باعث اختلال در ثبت چک بشه.

 19. علی اکبر معصومی می‌نویسد

  سلام وقتتون بخیر، من یه چک برگشتی داشتم که روی چک نوشته بوده در قبال ضمانت، حالا برای دسته چک جدید مبلغ چک برگشتی رو در حساب بانک مسدود کردن که چک بره بانک و رفع اثر بشه تا مبلغ ازاد بشه،
  حالا اگه چک در طی یکسال زمانی که بانک ملی تایین کرده به بانک نره تکلیف چی میشه، ایا پولی که در قبال چک مسدود شده بعد از گذشت ۳ سال ازاد میشه یا از بین میره.ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   مطلب چگونگی رفع سوءاثر چک برگشتی رو بخونید. کلیک کنید: راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی

   1
 20. فردین می‌نویسد

  سوال وقت بخیر
  من یه چک دارم مال تاریخ ۳۰/۵/۹۷ هست طرف چکو بصورت امانت گرفت واسم جنس بیار یه نقدار کسری داشت من گعتم تا مبلغ چک واسم جنس نیار چکو پاس نمیکنم سرتاریخ چک برگشت خورد و قرار شد یه هفته بعد پسا بشه ولی کسی چک دستش بود از ایران رفت پاکستان تا امروز هم هیچ اقدانی واسه وصول چک نکرد به من دسته چک نمیده بانک میگه چک برگشتی داری تکلیف این جک چی میشه؟
  اون شخص نیست اصلا بخواد لاشه چک ببر بانک وجه کن میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بر اساس قانون جدید باید ۳ سال تمام از زمان تاریخ چک بگذره تا از کارنامه بانکی شما پاک بشه. شما پایان مرداد ۱۴۰۰ میتونید به بانک مراجعه و پیگیری کنید. معمولا طی شدن این پروسه خودش ۲ ماه زمان می‌بره تا از مراجع قضایی هم استعلام بشه. در صورتی‌که فرد دارنده چک، شکایت قضایی نکرده باشه، مشکلی برای دسته‌چک نخواهید داشت.

 21. سيدميثم جعفري دوگاهه می‌نویسد

  سلام من دوتا برگ چک ب مبلغ ۲۵۰ و ۳۰۰ ملیون دارم ک چک جدید هست میخوام بدونم ببرم بانک برای پاس کردن چک چیز خواصی نیاز دارم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چک شما باید در سامانه صیاد ثبت شده باشه. در این‌صورت مشکلی نیست.

   1
 22. رضا مقدم می‌نویسد

  سلام
  جک‌هایی که در سال های گذشته برگشت خورده اند و صادر کننده چک بدون هیچ دلیل و مدرکی ، از پرداخت وجه چک خودداری میکند چه تکلیفی دارند ؟
  جک‌های قدیمی برگشتی که تاریخ معینی از نظر اعتبار مدت ، نداشته اند و رفع اثر نشده اند چه توضیحی دارند ؟

  1
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   روال برگشت زدن چک را مشاهده بفرمایید. با قانون جدید چک، تغییری در روند پیگیری چک حاصل نشده.

   1
 23. مرتضی می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما من میخواستم بدونم برای ثبت چک مثلا طرفی که میخواد چک بکشه چکش برای بانک ملی بعد برای ثبت میگه کارت بانکی که میخواد ثبت بشه باید ملی باشه خواب الان یه سوال یعنی هرکی میاد چک بده مثلا برای یه بانک دیگس یعنی من باید کارت همه بانک ها رو داشته باشم برای ثبت ممنون میشم منو راهنمایی کنید باتشکر ازشما

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   به دلیل همین مشکل مطرح شده توسط شما، قرار شد الزام ثبت شماره کارت بانکی حذف بشه.

 24. امیر می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  بنده یک چک داشتم که برگشت خورد ولی ۷ روز بعد از برگشت مبلغ چکو تو حسابم ریختم ولی ۵ روز بعد از پر شدن موجودیم برداشت کردن ایا میتونم رفع اثر کنم و از سیستم رفع اثر میشه؟ ممنونم اگر جواب بدین

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بله بر اساس قانون شما ده روز فرصت داشتید و از این فرصت هم استفاده کردید.

 25. نگین می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  من یک چک برگشتی معمولی داشتم که امسال رفع سو کردم سوالم اینجاست ایا این قانون جدید چک فقط شامل چکهای صیاد که در سیستم بانکی به ثبت رسیده میشود تا کل چکها مثل چک قدیمی من؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   بخش‌های اجرایی توسط صاحب چک، مشمول چک‌های جدید میشه. ولی بخش‌های کارسازی چک، مشمول همه چک‌هاست. باید به‌طور مشخص‌تر بپرسید که منظورتون کدوم بخش هست

 26. کاوه می‌نویسد

  سلام
  ببخشید من از یک کسی که کارمند بانک بود سوال پرسیدم ایشان فرمودند زمانی که ما می‌خواهیم چک بکشیم مثلاً ده برگ یا پنج برگ برای یک فروشگاهی که به صورت اقساطی معامله کنیم باید به همان مبلغ کلشم پول تو حساب ما باشه آیا چنین چیزی صحت داره یا نه چه زمانی که نمیدونم فقط در زمان تاریخش باید قبل از این پرش کنیم که برگشت نخوره و یا کسی میتونه چکی را که دریافت کرده زودتر از تاریخ ببره از بانک مطالبه کند و چک برگشت بزنه ممنون میشم جواب بدید

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چنین چیزی در قانون چک نیست. مهم اینه که در زمان پرداخت باید حساب شما به اندازه مبلغ چک پر باشد. در هنگام ثبت در سامانه صیاد، صرفا اطلاعات روی چک، در بانک مرکزی هم ثبت میشه و موجودی درون حساب مشاهده نمیشه. پس مشکلاتی که مطرح کردید رخ نمیده. چون ثبت در سامانه تغییری در محتوای چک و تاریخش ایجاد نمی‌کنه.

 27. میثم صفری می‌نویسد

  سلام. الان منمیخوام در وجه مدرسه برای شهریه چک بدم. اونا هم میگن باید در وجه خود مدرسه نوشته بشه.‌به جای کد ملی چی باید بنویسیم؟

  1
  1
 28. امی می‌نویسد

  خدارو خوش نمیاد شما هروز یه جواب به سوال های مردم میدید

 29. میلاد می‌نویسد

  سلام من امروز رفتم بانک استعلام گرفتم چک های برگشتی من بعد از۴ سال سوی رفع نشد بود چرا

  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چون طبق قانون قدیم، ۵ سال برای رفع سوءاثر چک زمان لازم بود. در قانون جدید ۳ سال شده. باید از بانکتون بپرسید که این قانون جدید بهشون ابلاغ شده و بخشنامه‌های لازم به دستشون رسیده یا خیر؟ و آیا شامل چک قدیمی شما هم میشه یا خیر؟

 30. مهدی پور می‌نویسد

  سلام چک های برگشتی قدیمی شامل قانون جدید میشه خواهشن خوب توضیح بدید من چک برگشتی دارم که سه سال تمام از برگشت شدنشون میگزره

  1