رده خبر شرایط دریافت مجدد وام مسکن برای زوجین چگونه است؟

شرایط دریافت مجدد وام مسکن برای زوجین چگونه است؟

خبر
نویسنده: رده
31 اردیبهشت 1397

شرایط دریافت وام مسکن مجدد

زوجینی که یک‌بار از تسهیلات خرید مسکن استفاده کرده‌اند، به‌شرط اینکه دوره زمانی مشخصی از اولین مرتبه استفاده از این تسهیلات را پشت گذاشته باشند و بدهی بانکی خود را تسویه و یا تسهیلات را به زوج دیگری انتقال داده باشند، می‌توانند مجدداً تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند. زوجین متقاضی استفاده مجدد از تسهیلات خرید مسکن متناسب با نوع تسهیلات انتخابی، باید ضوابط مصوب هرکدام از انواع تسهیلات را رعایت کنند.

دریافت وام مسکن مجدد با اوراق گواهی حق تقدم

اگر زوج متقاضی تسهیلات خرید مسکن مجدد بخواهد از طریق اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و یا تسهیلات مشارکت مدنی از محل صندوق پس‌انداز ساخت مسکن تسهیلات مجدد بگیرد، محدودیتی در تعداد دفعات استفاده از تسهیلات ندارد و بدون محدودیت می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

دریافت وام مسکن مجدد با حساب صندوق پس‌انداز مسکن

اگر از طریق سپرده حساب صندوق پس‌انداز مسکن، حساب پس‌انداز مسکن جوانان و همچنین تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم الشرکه از محل صندوق پس‌انداز ساخت مسکن مجدد، متقاضی دریافت تسهیلات مجدد باشید، باید 5 سال از تاریخ اخذ تسهیلات با سپرده قبلی شما گذشته باشد و بدهی بانکی خود (تسهیلات اول) را تسویه یا تسهیلات اول خود را به زوج دیگری انتقال داده باشید تا از امکان دریافت تسهیلات مجدد مسکن برخوردار شوید.

دریافت وام مسکن مجدد در بافت فرسود

برای دریافت تسهیلات مجدد مسکن در بافت فرسوده، شرط خانه اولی بودن متقاضی استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ضروری نیست اما درصورتی‌که خانه اولی نباشید، نرخ سود این تسهیلات، با نرخ 8 درصد محاسبه خواهد شد. همچنین زوجین برای استفاده مجدد از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت فرسوده، باید دوره زمانی 5 سال بعد از اولین مرتبه استفاده از تسهیلات مسکن را پشت سر گذاشته باشند و بدهی بانکی (تسهیلات اول) را تسویه و یا تسهیلات اول خود را به زوج دیگری انتقال بدهند.

شرایط تسهیلات مسکن مجدد در خارج بافت فرسوده

برای دریافت تسهیلات مسکن یکم در خارج از بافت فرسوده، متقاضی حتماً باید دارای شرایط خانه اولی باشد و تابه‌حال از تسهیلات مسکن استفاده نکرده و فرم جیم زوجین سبز باشد. (منظور از سبز بودن فرم جیم این است که زوجین تابه‌حال از امکانات دولتی شامل زمین و مسکن استفاده نکرده باشند). بنابراین در خارج بافت فرسوده، زوجینی که یک‌بار از تسهیلات خرید مسکن استفاده کرده‌اند، نمی‌توانند از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم استفاده کنند.

دریافت تسهیلات همزمان با تسهیلات مسکن

برای دریافت تسهیلات توأم و همزمان، ضوابط هر یک از تسهیلات از شرایط عمومی و اختصاصی همان تسهیلات تبعیت می‌کند. در صندوق پس‌انداز ساخت مسکن و صندوق پس‌انداز مسکن، امکان پرداخت دو فقره تسهیلات مسکن به زوجین برای ساخت یا خرید یک واحد مسکونی، امکان‌پذیر نیست. زوجین برای دریافت همزمان تسهیلات باید به‌صورت توأم (توأم با تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن)، تسهیلات مدنظر خود را دریافت کنند.

پرداخت مجدد تسهیلات مسکن بدون سپرده

در پرداخت مجدد تسهیلات خرید مسکن زوجین از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، پرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده مازاد بر سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز انجام می‌شود. همچنین پرداخت تسهیلات بدون سپرده به زوجین متقاضی استفاده مجدد از تسهیلات،‌ به تأمین و تخصیص اعتبار و پیش‌بینی موضوع در سیاست‌های اعتباری یا طرح‌های مقطعی بانک دارد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
  1. سایه می‌نویسد

    باسلام آیا ضامن هم میخواهد اگر بخواهیم با اوراق صاحب خانه شویم یا نه؟ باتشکر

    5
    6