رده بررسی کارت پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه وام های بانکی

کارت پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه وام های بانکی

بررسی

خبر آخر: بانک مرکزی کوتاه آمد؛ وام ازدواج و فرزندآوری سربازی نمی‌خواهد!

نویسنده: محمد امیرپور
15 مرداد 1401
پایان خدمت سربازی شرط وام بانکی

وام ازدواج، تسهیلات فرزندآوری و وام ودیعه مسکن جزو وام‌های پرمطالبه‌ای بوده که متقاضیان زیادی دارد و معمولا هم مخاطب آن جوانان هستند. در یکسال گذشته هم دولت بارها روی تسهیل این وام‌های کم‌سود تاکید و بانک‌ها را ملزم به پرداخت آن کرده است. حالا خیلی از کاربران رده که برای گرفتن هر وامی به بانک‌های مختلف مراجعه کرده‌اند، با یک شرط مهم مواجه شده‌اند؛ داشتن کارت پایان خدمت و اتمام سربازی. شرطی که باعث ناراحتی متقاضیانی شده که برای وام اقدام کرده‌اند، اما کارت پایان خدمت ندارند. خیلی‌ها دلیل این شرط را نداشتن نقدینگی لازم بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات با سود پایین می‌دانند.

پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه تسهیلات

مهم‌ترین دغدغه بانک‌ها در زمان دادن تسهیلات، تمکن مال متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات و اقساط وام است. برای همین هم تمام بانک‌ها شروطی مانند ارائه گواهی کسر از حقوق، داشتن ضامن و… را برای اطمینان از بازپس گرفتن تسهیلات می‌‌گذارند. گذاشتن چنین شرطی خیلی از متقاضیان وام را به این نتیجه رسانده که لزوم ارائه کارت پایان خدمت برای گرفتن تسهیلات بانکی را بهانه‌ای می‌دانند که بانک‌ها به دلیل عدم‌تمایل یا نداشتن نقدینگی لازم برای وام‌های کم‌بهره پیش پای مردم گذاشته‌اند.

تا چندسال پیش اگر کسی سربازی نرفته بود و کارت پ‍ایان خدمت نداشت، از امکان سند زدن و گرفتن گذرنامه و گواهینامه محروم بود. اما این روزها که حتی بدون داشتن سربازی هم می‌توان ملک و ماشین به نام زد و گواهینامه گرفت. اما خدمت نرفته‌ها هنوز یک مشکل دارند؛ ممنوعیت گرفتن هر نوع وام و تسهیلات بانکی. یک سنگ‌اندازی جدید در این شرایط اقتصادی.

فقط وام ازدواج و فرزندآوری سربازی نمی‌خواهد

در تفاهمی بین بانک مرکزی و نظام وظیفه دریافت وام ازدواج، فرزندآوری و بیماری‌های خاص شامل بخشنامه لزوم دربافت کارت پایان خدمت نمی‌شوند.

البته استعلام وضعیت نظام وظیفه برای مردان به معنای داشتن پایان خدمت نیست؛ اگر معافیت تحصیلی یا دفترچه اعزام به خدمت را داشته باشید، مشکلی برای دریافت سایر وام‌ها ندارید.

تبرئه بانک‌ها؛ شرط سربازی دستور بانک مرکزی است!

تیم «رده» برای بررسی شرط داشتن پایان خدمت برای گرفتن تسهیلات به ۲ بانک دولتی و ۳ بانک خصوصی مراجعه کرد. هر ۵ بانک در پاسخ به سوال مدارک لازم برای گرفتن تسهیلات ازدواج و ودیعه مسکن و فرزندآوری و دیگر تسهیلات بانکی، ارائه مدرک کارت پایان خدمت را هم جزو مدارک لازم و قطعی گرفتن وام اعلام کردند. در توضیح چرایی درخواست این مدرک هم اعلام کردند در بخشنامه بانک مرکزی قید شده که ارائه تسهیلات تنها با داشتن کارت پایان خدمت امکانپذیر است و این تصمیم ربطی به بانک‌های عامل ندارد.

نکته: پیگیری‌های «رده» نشان داد برخی از شعب بانک‌ها براساس صلاحدید مدیر شعبه بانک اقدام به دادن وام بدون پایان خدمت هم کرده‌اند.

وام ازدواج و سنگی به نام کارت پایان خدمت

از سال گذشته بود که اعلام کردند مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرده تا جوانان را به تشکیل خانواده ترغیب کنند. علاوه بر این بانک مرکزی مصوب کرد تا مردان زیر 25 سال مبلغ بیشتری از 120 میلیون تومان معمول – یعنی 150میلیون تومان- وام بدهند. اما بین تمام بخشنامه‌هایی که بانک مرکزی صادر می‌کرد و رسانه‌ها هم به مردم اطلاع‌رسانی می‌کردند هیچ‌کس اشاره‌‌ای به شرط کارت پایان خدمت برای گرفتن وام ازدواج نکرد. تصور کردن جوان 25ساله‌ای که هم دانشگاه رفته باشد، هم مدتی سر کار برود و پس‌اندازی برای ازدواج جمع کند و کنار تمام این‌ها سربازی هم رفته باشد، چقدر نشدنی و دور از ذهن است.

برای همین هم خیلی از جوانانی که این روزها برای گرفتن وام ازدواج به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و با الزام برای اتمام خدمت سربازی روبه‌رو می‌شوند دست از پا درازتر به خانه برمی‌گردند. جوانانی که خیلی‌هایشان روی گرفتن وام ازدواج برای اول زندگی حساب باز کرده بودند اما ظاهرا چاره‌ای جز رفتن به سربازی برای گرفتن وام ندارند!

نکته: با اینکه بانک مرکزی در آخرین اعلامیه خود خبر از تعلیق لزوم دریافت کارت پایان خدمت برای دریافت وام ازدواج داد ولی هنوز این مورد در برخی بانک‌ها برای ثبت‌نام‌کنندگان مشکل ایجاد می‌کند.

ضامن وام هم کارت پایان خدمت لازم دارد؟

با این‌که همراه داشتن و ارائه کارت پایان خدمت برای گرفتن انواع وام بانکی لازم و ضروری اعلام شده، اما ضامن‌هایی که متقاضیان وام به بانک ارائه می‌کنند، نیازی به اتمام سربازی ندارند. شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که باز کردن حساب جاری و گرفتن دسته چک هم نیازی به داشتن پایان خدمت دارد یا نه. جواب این سوال خیر است.

غیر از بانک اقتصاد نوین، باقی بانک‌ها برای افتتاح حساب جاری و دادن دسته چک به متقاضیان از آنها کارت پایان‌خدمت نمی‌خواهند. تناقض و برخورد دوگانه‌ای در ارائه خدمات بانکی که هنوز جوابی برایش وجود ندارد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

18 دیدگاه
 1. علی می‌نویسد

  سلام خیلی مسخره هستند بعداز کلی دوندگی وکلای منتظرموندن بخاطر کارت پایان خدمت وام نمیدن.بابا چرا با اعصاب آدما اینجور بازی میکنید همه درگیریم سربازی نرفتم نرفتم حالا باید تاوان ۳۰سال پیشو بدم

  2
 2. مهدی می‌نویسد

  سلام من تو خدمت هستم میخوام ودیعه مسکن بردارم میگن باید پایان خدمت داشته باشی صاحب خونه هم بیرونم میکنه چیکارکنم راه چاره نشون بدین

 3. ناصر مددی می‌نویسد

  الان منی ک زود ازدواج کردم و وام ودیعه مسکن نیاز دارم از این طرفم میگن پایان خدمت میخاد
  برم ب صابخونم بگم وایستا من برم دو سال دیگ میام پولت و میدم 🤣

  2
  1
 4. ابوالفضل می‌نویسد

  وام 18درصد میدین شرطم میذارید
  دیگه با 30سال سن ودوتا بچه بجا حمایت کردن سنگ انداختنتون چیه
  بانک میخواد سودشو بگیره دیگه ربطی نداره خدمت به اونا
  یه کاری کنید مردم کنارتون وایستن نه تو روتون
  تا دوسه سال پیش کسی دغدغه‌ش مستاجری نبود
  الان خونه و ماشین که لازمه ی زندگی همست شده حسرت
  به مرگ گرفتین که به درد راضیشون کنید
  اسم خودتونم بذارید انسان

  7
 5. محمدرضا می‌نویسد

  سلام.استعلام میگیرن برای کارت؟

  1
  1. بهمن می‌نویسد

   من نداشتم یه گواهی اشتغال به تحصیل درس کردم گرفتم

 6. سامان می‌نویسد

  سلام یکم فکر کنید بعد تصمیم ب ممنوعیت بگیرید طرف بچه اورده کمک ب جمعیت مملکت کرده بعد میزنید زیر همه چی آخه اون بچه چه گناهی داره ک حقش پای مال بشه

  5
 7. مهدی می‌نویسد

  برای یه وام انقدر دردسر باید بکشه آدم.کسی که نیاز نداشته باشه که دنبال وام نمیره.پس این قانون دیگه چی هست.یکم به فکر مردان خانواده باشید و این قانون رو از سر راه مردها بردارید.کجای دنیا این شکلی هست.نمیخواید بدید ندید ولی خوب نیست تو این شرایط بد که مردم دارن اینجوری باشه

  10
 8. وحید می‌نویسد

  من رفتم همه کاراشو انجام دادم بعد گفتن کارت پایان خدمت میخواد حیف شد نه وامی نه هیچ امیدی افسوس

  34
  2
  1. بهمن می‌نویسد

   اشتباه کردی بیخیال شدی،من گرفتم بدون پایان خدمت

   4
   1
 9. بی خانمان می‌نویسد

  یه خورده فکر ملت زجر کشیده باشین لطفاً ،ایرانی نباید برای یه وام اینقدر خار بشه ،وجدانتون کجا رفته ….

  12
  1
 10. بی خانمان می‌نویسد

  دیگه واقعا مسخرشو در آوردین ، تو شرایط بد اقتصادی این چه تصمیمی هست که گرفتین ،هر قانونی رو که خودتون بخواین فوری عملی میکنید ولی مردم حق ندارن زندگی کنن ، وام مسکن ،وام فرزند آوری،وام ازدواج رو آسون کنید تا مردم برن پی زندگیشون ،کارت پایان خدمت رو بردارید لطفاً،برای وام های دیگه کارت بخواین. نه این سه اصل وام ….

  10
  1
  1. بهنام می‌نویسد

   رفتیم وام بگیریم میگن پایان خدمت بعد از ۳سال پول خوابیدیم تو حساب تازه به وام رسیدیم میگن پایان خدمت میخواد
   کجا باید شکایت کنیم

   8
   2
 11. یاسی محمدی می‌نویسد

  سلام میخوام وام فرزند اوری بگیرم میگن کارت پایان خدمت کارت پایان خدمت ک خودتون میگین حذف شده رو حرف خودتون هم نیستن حرفی میزنن عمل کنن من از شهر بم هستم بانک تجارت وام نمیده کارت پایان خدمت میخواد

  12
  2
 12. عباس محتشم می‌نویسد

  به نظر من این کار خیلی خوبی

  3
  27
  1. عباس محتشم می‌نویسد

   من پایان خدمت سربازی دارم مثل یه تخم مرغ ارزش نداری

   11
   9
 13. فدایی می‌نویسد

  من تمام مدارک مورد نیاز وام رو تکمیل کردم .اما میگن نیاز به کارت پایان خدمت هست .با وجود اینکه رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که نیازی به کارت پایلن خدمت نیست ولی بانک قبول نمیکنه ومیگن که چیزی به ما ابلاغ نشده .مهلت من هم داره تموم میشه .تکلیف ما چیه که بانک قبول نمیکنه باوجود اینکه نیازی به کارت پایان خدمت نیست

  24
  1
 14. یاسین پاشازاده می‌نویسد

  سلام وام ۱۰۰میلیونی مغازه ماله خودمونه وسوپرمارکت بزنیم باکارت پایان خدمت ووام وسفته وضامن نمیخواد وقم وشهرقایم پیام یاسین پاشازاده اسمم. وشماره تماستون ومینویسیدوالان وام لازم دارم

  6
  3