وام ازدواج

وام ازدواج از آن وام‌هایی است که مثل شتر بالاخره در هر خانه‌ای می‌خوابد. فقط باید خوش‌شانس باشید و در زمان مناسب، در جای مناسب باشید و تصمیم مناسب بگیرید! نتیجه این «مناسب»ها می‌شود وامی با کمترین میزان سود. حالا اگر اوضاع مملکت هم بر وفق مراد باشد، عدد این وام هم با توجه به تورم افزایش می‌یابد.

از اقدامات دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ می‌توان به افزایش ۲۰ میلیونی وام ازدواج اشاره کرد. در سال ۹۷ به هر فرد 15 میلیون وام ازدواج تعلق می‌گرفت که این رقم در سال ۹۸ به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و آنطور که به نظر می‌رسد در سال ۹۹ هم این مبلغ ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و تصویب می‌شود. نرخ سود این وام ۴ درصد و دوره بازپرداخت آن ۶۰ ماهه است. در این شرایط سخت اقتصادی، این وام می‌تواند باری کوچک از دوش جوانان در آستانه ازدواج و خانواده‌های آن‌ها بردارد. در اینجا سعی دارم تمام جوانب وام ازدواج در سال ۹۸ و ۹۹ را موردبررسی قرار دهیم.

شرایط وام ازدواج 60 میلیون تومانی در سال 98

مبلغ وام ازدواج در سال 98 برای هر نفر 30 میلیون تومان تعیین‌شده است. در سال 96 ده میلیون تومان و در سال 97 برای هر نفر 15 میلیون تومان بود. دولت در لایحه بودجه سال 98 به‌منظور حمایت و تسهیل ازدواج جوانان، بانک مرکزی را موظف کرد که از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به زوج‌ها پرداخت کند.

به هر فرد تنها یک‌بار وام ازدواج تعلق می‌گیرد. زوج‌هایی که تاریخ عقدشان بعد از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۱ است و تابه‌حال وام ازدواج دریافت نکرده‌اند می‌تواند با ثبت‌نام در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، برای وام 30 میلیون تومانی اقدام کنند. اگر تاریخ عقد فردی قبل از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۱ باشد مشمول وام سی‌میلیونی نمی‌شود و وام ازدواج 15 میلیون تومانی به وی تعلق می‌گیرد.

تازه‌ترین خبر | شرایط وام ازدواج 100 میلیون تومانی در سال 99

هرچند هنوز لایحه بودجه سال 99 نهایی نشده ولی با تصویب در کمیسیون تلفیق مجلس و با تایید وزیر ورزش و جوانان،‌باید وام ازدواج را از این به بعد ۵۰ میلیون تومانی بدانیم. آنطور که نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه به خبرگزاری‌ها گفته وام ازدواج برای هر یک از زوج‌ها ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به آنهایی که تاریخ عقدشان بعد از یکم فروردین ۹۶ باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت کند.

شرایط متقاضیان دریافت وام ازدواج

شرایط متقاضیان وام ازدواج در سال 98 به شرح زیر است:

اولین شرط برای دریافت وام ازدواج داشتن تابعیت ایران است. پس وام ازدواج به اتباع دیگر کشورها پرداخت نمی‌شود.

از مهم‌ترین شرایط متقاضیان دریافت وام ازدواج این است که فرد متقاضی پیش‌تر از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده نکرده باشد. هر فرد تنها یک‌بار می‌تواند این وام را بگیرد. این‌که فرد متقاضی قبلاً ازدواج کرده باشد برای دریافت وام ازدواج معیار نیست، اگر فرد در ازدواج قبلی خود وام نگرفته باشد هنوز مشمول دریافت وام است.

[بخش سوالات متداول را حتما بخوانید]

شرایط پرداخت وام ازدواج به مطلقه‌ها (ازدواج دوم)

وام ازدواج تنها یک‌بار به هر فردی تعلق می‌گیرد. اگر فردی در ازدواج اول خود از وام ازدواج استفاده کرده باشد پس آن دیگر نمی‌تواند وام ازدواج دریافت کند. حالا هرچندبار که دوست دارد و می‌تواند ازدواج کند! اما اگر فرد در زمان ازدواج اول خود وام ازدواج نگرفته باشد، در ازدواج دوم خود می‌تواند برای وام ازدواج ثبت‌نام کرده و وام ازدواج دریافت کند.

اگر فردی در طول زمان ازدواجش ثبت‌نام کرده باشد اما قبل از گرفتن وام، طلاق بگیرد همچنان مشمول دریافت وام ازدواج است و می‌تواند پس از ازدواج مجدد وام ازدواج دریافت کند. به یاد داشته باشید تنها دو سال بعد از تاریخ عقد فرصت برای ثبت‌نام وام در سامانه دارید. پس می‌توان گفت وام ازدواج وامی برای ازدواج اول نیست، معیار این است که هر فرد تنها یک‌بار و فقط یکبار در زندگی‌اش می‌تواند از تسهیلات ازدواج استفاده کند و فرقی نمی‌کند این استفاده در زمان ازدواج چندم فرد است.

مدارک لازم برای ثبت‌نام وام 50 میلیونی ازدواج

وام ازدواج

بدیهی است مهم‌ترین مدرک برای دریافت وام ازدواج سند ازدواج است. اصل و کپی سند ازدواج را به همراه داشته باشید. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین از مدارکی است که بانک از شما می‌خواهد. از ضروریات ثبت‌نام داشتن کارت ملی (دائم یا موقت) است. اگر هنوز برای دریافت کارت ملی اقدام نکرده‌اید زودتر دست بجنبانید.

اصل و کپی مدارک شناسایی ضامن یا ضامن‌ها از جمله مدارک مورد درخواست بانک از شما خواهد بود. فرد متقاضی می‌بایست آدرس محل سکونت و کدپستی ده‌رقمی خود را هنگام ثبت‌نام در سامانه تسهیلات وام قرض‌الحسنه ازدواج وارد کند. پس از ثبت‌نام در سامانه یک کد رهگیری 10 رقمی از سامانه دریافت می‌کنید. این کد رهگیری 10 رقمی را جایی یادداشت کنید چون در مراحل بعدی به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

شرایط ضامن تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قیدشده است وام برای هر یک از زوجین مبلغ سی میلیون تومان با دوره بازپرداخت 5 ساله است و با اخذ یک ضامن معتبر و سفته قابل دریافت است. حتی اشاره‌شده است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند يارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمين در مورد وام ازدواج قبول کنند.

حالا اما افزایش وام ازدواج خبر بسیار خوب و امیدوارکننده برای جوانان است اما شاید بهتر بود زمان بازپرداخت آن را هم افزایش می‌دادند (در این مورد هنوز اطلاعات موثقی در دست نیست). این در حالی است که بیشتر شعب پس از افزایش مبلغ وام ازدواج به 30 میلیون، از متقاضیان تعداد ضامن‌های بیشتری می‌خواستند چه برسد به حالا که وام به ۵۰ میلیون رسیده. پس قبل از هر اقدامی، از شعب مختلف بانک‌ها اطلاعات دقیق در مورد تعداد ضامن‌ها بگیرید.

لازم است ضامن‌ها فیش حقوقی و گواهی کسر از حقوق خود را به بانک ارائه دهند. اغلب بانک‌ها بازنشستگان را به‌عنوان ضامن وام ازدواج می‌پذیرند. ضامن می‌تواند کارمند رسمی یا پیمانی دولت یا نیروی‌های نظامی و انتظامی باشد. اگر خود فرد متقاضی کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عـمومی (مانند کمیته امداد ،شهرداری‌، هلال‌احمر و بنیاد)، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعـتباری باشند با ارائه گواهی کسر از حقوق خود دیگر نیاز به ضامن ندارند. ضامن می‌تواند کاسب دارای پروانه کسب باشد منوط به این‌که در زمان ضمانت فعالیت اقتصادی داشته باشد.

نرخ سود و محاسبه اقساط وام ازدواج

بازپرداخت وام ازدواج 5 ساله (60 ماه) است. نرخ سود وام ازدواج 4 درصد در نظر گرفته شده. اقساط وام ازدواج به‌طور مساوی است. مبلغ قسط وام ازدواج سی‌میلیونی برای هر یک از زوجین 545 هزار و 400 تومان در هرماه است.

اما اگر وام ۵۰ میلیون تومانی گرفتید، به ازای هر نفر، حدود 840 هزار تومان می‌شود. (یعنی زن و شوهر باید مبلغ یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان را ماهانه کنار بگذارند). بد نیست بدانید کارمزد وام به رقم قسط اول هر سال (تا دوسال) اضافه می‌شود.

کدام بانک‌ها وام ازدواج ارائه می‌دهند؟

در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج که وارد می‌شوید، در قسمت سمت چپ سایت لیست بانک‌های ارائه‌دهنده وام ازدواج را مشاهده می‌کنید که به ترتیب زیر است:

بانک ملت، بانک رفاه کارگران، بانک مسکن، بانک سپه، بانک کشاورزی، بانک ملی ایران، بانک تجارت، بانک صادرات ایران، پست‌بانک ایران، صندوق کارآفرینی امید، بانک پارسیان، بانک سامان، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک انصار، بانک گردشگری، بانک دی، بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک توسعه تعاون، بانک ایران‌زمین، بانک حکمت ایرانیان، موسسه اعتباری کوثر، بانک پاسارگاد، بانک آینده، بانک اقتصاد نوین، بانک قوامین، موسسه اعتباری ملل، بانک شهر، بانک سینا، موسسه اعتباری نور، بانک توسعه صادرات، بانک مشترک ایران ونزوئلا، بانک خاورمیانه، بانک سرمایه، موسسه اعتباری کاسپین.

سوالات متداول درباره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

این‌ها سوالاتی است که شاید جواب‌های ساده‌ای داشته باشد ولی مرور آنها از ابهامات کم می‌کند.

حداقل سن جهت دریافت وام ازدواج چقدر است؟

محدودیت سنی برای ازدواج اول تعیین نشده است.

شرایط دریافت وام ازدواج برای متقاضیان خارج از کشور چگونه است؟

اگر یک فرد ایرانی در خارج از کشور ازدواج کند باید گواهی ازدواجش توسط سفارت ایران صادرشده باشد تا بتواند برای وام ازدواج ثبت‌نام کند. این گواهی ازدواج که توسط کنسولگری ایران در خارج از کشور مهر می‌شود، سند ازدواج فرد محسوب می‌شود. حالا واقعا یک خارج‌نشین به این وام نیاز دارد؟!

آیا وام ازدواج به اقلیت‌های دینی پرداخت می‌شود؟

مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور وجود دارند که مورد تأیید حکومت هستند و اقرارنامه ازدواج یا مدرکی مشابه برای اقلیت‌های دینی صادر می‌کنند که معادل عقدنامه است و با این مدرک اقلیت‌های دینی هم می‌توانند برای وام ازدواج ثبت‌نام کنند. بنابر قانون مدنی کشورمان اقلیت‌های دینی در احوال شخصیه خود (ازدواج، طلاق، وصیت و ارث) تابع مقررات خاص خود هستند. اقلیت‌های دینی یعنی مذاهب و ادیان به رسمیت شناخته‌شده در قانون اساسی کشورمان. مذاهب اسلامی غیر از شیعه شامل مذاهب اهل تسنن (حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی) می‌شود و ادیان به رسمیت شناخته‌شده در قانون اساسی، شامل یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان ایرانی می‌شود.

چه مدت پس از زمان عقد می‌توان نسبت به دریافت وام ازدواج اقدام کرد؟

متقاضیان وام ازدواج دو سال (24 ماه) بعد از تاریخ عقدشان زمان برای ثبت‌نام وام ازدواج در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج دارند. یعنی این وام شامل آنهایی که در ازدواج موفق‌شان مویی سپید کرده‌اند ولی تا کنون وامی نگرفته‌اند، نمی‌شود!

مدت زمان انتظار برای دریافت تسهیلات ازدواج ۱۰۰ میلیونی چقدر است؟

این مدت بستگی به منابع تامین وام در بانک دارد. ولی معمولا کمتر از ۳ ماه وام پرداخت می‌شود.

اگر درخواست وام ازدواج ۳۰ میلیونی داده‌ایم چه کنیم؟

در صورتی‌که تا ابتدای سال ۹۹، مهلت ۲۴ ماهه درخواست وام به اتمام نمی‌رسد، بلافاصله درخواست ابطال بدهید. با ابطال، وام‌تان سوخت نمی‌شود و می‌توانید برای وام ۵۰ میلیونی اقدام کنید.