همه چیز درباره سامانه پل | سرویس جدید انتقال پول

شیوه انتقال پول حساب به حساب بین بانکی چه مزایایی دارد؟

از جزئیات سامانه پل یعنی سرویس جدید بانک مرکزی برای نقل و انتقال پول چقدر اطلاع دارید؟ در «پل» تا چه مبلغی می‌توانید پول منتقل کنید. پل چه مزایایی نسبت به کارت به کارت و پایا و ساتنا دارد. در «رده» این سامانه جدید و مزایای آن را تا جایی که منتشر شده و به آن دسترسی داریم، بررسی کرده‌ایم. حتما در زمان اجرای بهتر و کامل‌تر این طرح، مطلب ما هم کامل‌تر می‌شود و می‌توانیم به نکات منفی یا مشکل‌دار این سامانه جدید هم بپردازیم.

همین چند روز پیش بود که بانک مرکزی از سامانه جدید پل رونمایی کرد. سامانه‌ای که خدمت نقل و انتقال پول را انجام می‌دهد و بعد از طی کردن مراحل آزمایشی، حالا به بهره‌برداری در شبکه بانکی کشور رسیده است و تا الان 12 بانک به سامانه پل متصل شده‌اند و امکان جابه‌جایی پول برای مشتریان این بانک‌ها مهیاست.

 

تفاوت سامانه پل با پایا و ساتنا

اگر یک مشتری بانکی قصد انتقال 15 میلیون تومان را به حساب دیگری داشت، تنها با ۲ سامانه پایا و ساتنا میسر بود؛ حواله پایا اگرچه سقف واریزی ۳۰ تا ۵۰ میلیونی دارد ولی تنها در زمان‌های مشخصی از شبانه‌روز پول‌ را انتقال می‌دهد و گزینه مناسبی برای انتقال سریع پول نیست.

حواله ساتنا هم ۲ ایراد بزرگ دارد؛ اول این‌که حواله ساتنا تنها در ساعات کاری بانکی انتقال پول را انجام می‌دهد و اگر در پایان ساعات کاری بانک‌ها، پول را حواله کنید، پول صبح روز بعد به حساب مقصد واریز می‌شود. ایراد دوم ساتنا هم کارمزد 2دهم درصدی مبلغ تراکنش است.

اما در سامانه پل مشتری بانکی می‌تواند تا سقف 15 میلیون تومان را در هر ساعت از شبانه‌روز به حساب مقصد منتقل کند. هم انتقال پول آنی خواهد بود، هم کارمزد خیلی کمتری از ساتنا و پایا و کارت به کارت برای مشتری دارد.

همه چیز درباره سامانه پایا

همه چیز درباره سامانه ساتنا

چطور از سامانه پل استفاده کنیم؟

برای استفاده از سامانه پل ۳ راه وجود دارد؛

  1. مراجعه حضوری به شعبه بانک
  2. اینترنت ‌بانک
  3. موبایل بانک

اگر مشتری بخواهد به شکل غیرحضوری از سرویس پل استفاده کند، یک کد پیامکی برای گرفتن تاییدیه به شماره موبایل شما ارسال می‌شود و عملیات بانکی را میسر می‌کند. تا الان بانک‌های ملی، ملت، آینده، صادرات، کشاورزی، پارسیان، سامان، دی، توسعه تعاون، پاسارگاد و خاورمیانه توانسته‌اند از آزمون‌های بانک مرکزی نمره قبولی بگیرند و از ماه آینده به ارائه سرویس در این سامانه خواهند پرداخت. بانک‌های دیگر هم احتمالا تا پایان سال به این اکوسیستم جابه‌جایی پول اضافه خواهند شد.

 

تفاوت پل با کارت به کارت؟

  • سقف انتقال وجه به روش کارت به کارت بانکی، 10 میلیون تومان است، اما در پل شما می‌توانید تا 15 میلیون تومان پول جابه‌جا کنید.
  • در کارت به کارت شما پول را به شماره کارت مقصد منتقل می‌کنید، اما در سامانه پل برای انتقال پول به شماره حساب نیاز دارید.
  • کارمزد جابه‌جایی پول در روش کارت به کارت بیشتر از پل است؛ مثلا شما برای انتقال 15 میلیون تومان باید حدود 4 هزار تومان کارمزد بپردازید، اما کارمزد انتقال همین پول در سامانه پل نصف این مقدار (یعنی 2 هزار تومان) است.

 

مزایای سامانه پل در یک نگاه

  • انتقال 15 میلیون تومان در هر ساعت از شبانه‌روز
  • کارمزد کمتر از کارت به کارت، حواله پایا و حواله ساتنا
  • جابه‌جایی براساس شماره حساب به جای شماره کارت که ایمنی بالاتری دارد
  • واریز آنی پول به حساب مقصد

در واقع در تعریف کلیِ بانک مرکزی، پل سامانه‌ای بینابین جابه‌جایی با شماره شبا و شماره کارت است؛ هم از نظر مبلغ قابل انتقال، هم سرعت واریز و هم کارمزد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم