رده بررسی شرایط و جزئیات ثبت نام 4 میلیون مسکن

شرایط و جزئیات ثبت نام 4 میلیون مسکن

بررسی

این مطلب با تغییر شرایط، اعلام وام متقاضیان و خبرهای تازه، به‌روز می‌شود

نویسنده: رضا رضایی
28 مهر 1400
وام ودیعه مسکن مستاجران

خلاصه اینکه شرایط و جزئیات ثبت نام 4 میلیون مسکن تفاوت چندانی با طرح‌های قبلی از جمله مسکن ملی ندارد. فقط عنوان طرح به نهضت ملی مسکن تغییر پیدا کرده و آدرس سایت هم عوض شده است؛ متقاضیان باید برای ثبت‌نام به سامانه «ثمن» به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.

 

زمان ثبت نام ۴ میلیون مسکن | نهضت ملی مسکن

ثبت نام از متقاضیان طرح ۴ میلیون مسکن از ساعت ۱۲ امروز ۲۸ مهر در سامانه ثمن آغاز شده و تا پایان ساعت 24 روز جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت. هرچند در ساعات اولیه سایت در دسترس نبود و مشکلاتی از این دست وجود داشت ولی حالا اوضاع دسترسی و سرعت سایت خوب است. عجله نکنید و سر حوصله مدارک را تهیه و بارگذاری کنید.

هرچند زمان یک ماهه برای این طرح جدید مسکن در نظر گرفته شده ولی گفته‌اند در صورتی‌که شهرهای جدید هم به این نهضت ملی مسکن اضافه شدند، طبیعتا زمان ثبت‌نام هم افزایش خواهد یافت.

 

شرایط ثبت‌نام در طرح ۴ میلیون مسکن

 • متقاضی باید متأهل یا سرپرست خانوار باشد. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن هستند.
 • متقاضی باید حداقل 5 سال در شهری که درخواست می‌دهد ساکن باشد. در شهرهای جديد هم سابقه سكونت حداقل 5 ساله در شهر جديد مورد تقاضا يا در شهر مادر، ملاک است.
 • متقاضی و افراد تحت تکفلش، نباید از سال ۱۳۸۴ تا امروز، زمين مسكونی يا واحد مسكونی داشته باشند.
 • متقاضی و افراد تحت تکفلش نباید از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا امروز از هيچ يك از امكانات نهادهای عمومی غيردولتی مربوط به تأمين مسكن (شامل زمين، واحد مسكونی و يا تسهيلات يارانه‌ای خريد و يا ساخت واحد مسكونی) استفاده كرده باشد.
 • نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه، بدحسابی و…)
 • متقاضی باید توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهيلات بانكی که در اجرای این طرح داده می‌شود) داشته باشد.
 • متقاضی باید امکان سپرده‌گذاری حداقل ۴۰ میلیون تومان در مرحله اول را دارا باشد.
 • متقاضی باید بتواند اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی را پرداخت کند.

نکته یک: در این طرح هم مثل سابق، امکان ثبت‌نام برای مجردها فراهم نیست! مگر نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و همچنین معلولان جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.

نکته ۲: متقاضیان زن متأهل می‌توانند با ارائه تعهدنامه محضری از طرف همسر، مبنی بر پذیرش شرایط واگذای به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم ج به نام متقاضی و همسرشان می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

 

مدارک لازم ثبت‌نام نهضت ملی مسکن

باید تمامی مدارک زیر را با آرامش کامل و سرحوصله در سایت بارگذاری کنید:

 • کارت ملی متقاضی
 • شناسنامه متقاضی و و افراد تحت تکفل (همسر و فرزندان؛ تک به تک)
 • گواهی سرپرستی در صورت ضرورت (برای افرادی که تحت تکفل دارید)
 • گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر شامل این‌ها؛ گواهی تحصیل فرزندان / مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان / جواز کسب شاغلان صنوف برای متقاضی یا همسر / سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر / گواهی اشتغال به کار از اداره‌های دولتی برای متقاضی یا همسر /  گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان
 • سند مالکیت (برای متقاضیان دارای زمین)

نکته: تمامی این مدارك توسط ثبت‌احوال و وزارت مسکن راستی‌آزمایی می‌شود و سپس برای فرد متقاضی پیامک ارسال می‌شود. در زمان نهایی شدن ثبت‌نام در ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها یا بنیاد مسکن، اصل آنها دریافت و مطابقت داده می‌شود.

 

مراحل ثبت نام مسکن ۴ میلیونی

 1. ثبت‌نام در سامانه و بارگذاری مدارک
 2. راستی‌آزمایی و بررسی مدارک و ارسال پیامک در صورت تأیید
 3. مراجعه حضوری به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها یا بنیاد مسکن برای تطبیق مدارک بارگذاری شده با اصل آن‌ها
 4. معرفی به بانک عامل و افتتاح حساب سپرده
 5. ارجاع پرونده به پروژه‌های در حال انجام برای تخصیص ملک

نکته یک: مراقب پیامک‌های گول‌زننده یا سوءاستفاده‌ها باشید. تا مدارک شما به شکل حضوری در ادارات کل راه و شهرسازی بررسی نشود، نه پولی باید واریز کنید و نه مبلغی به کسی بدهید.

نکته ۲: شماره پیامک سامانه 9830007100 فعلا تنها راه ارتباطی وزارت مسکن و شهرسازی با متقاضیان است و تنها پیامک‌های این سامانه مورد تایید است. مراقب کلاهبرداران باشید.

 

وام ویژه ۴ میلیون مسکن | طرح جهش مسکن

هنوز جزئیاتی از اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه‌های طرح جهش تولید مسکن اعلام نشده ولی درصورتی‌که اعلام شد، بلافاصله در همین بخش به‌روزرسانی انجام خواهیم داد.

 

طرح جهش مسکن چقدر طول می‌کشد؟

بنابر قول دولت باید این ۴ میلیون مسکن در پایان دولت سیزدهم به مردم تحویل شود. پس باید حداکثر ۴ سال منتظر بمانیم. آنطور که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی (نه وزیر نفت!) به رسانه‌ها گفته: «اگر بخواهیم به برنامه زمانبندی که تحویل ۴ میلیون واحد مسکونی تا پایان دولت سیزدهم است برسیم، باید احداث  ۲ میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم چون ساخت مسکن یک سال و نیم تا ۲ سال طول می‌کشد؛ حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را در این طرح مردم(بخش خصوصی) می‌سازد و حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی باید از سوی دولت ساخته شود.»

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 دیدگاه
 1. سعید می‌نویسد

  سلام من تازه جدا شدم زن ندارم ماهایی که طلاق گرفتیم خونه نداریم چ کار باید بکنیم یعنی تا آخر عمر بی خانه مان باید باشیم چرا برای کسایی که طلاق گرفتن و تنها هستن فکری نمیکنید اگه بخوایم ازدواج بکنیم تو این شرایط بد حدامکان یک خونه باید داشته باشیم تا یک زن دلگرمی داشته باشه میاد خونه شوهر

 2. ناشناس می‌نویسد

  این آورده ۴۰میلیون رو حذف کنید خواهشاً.آخه مستأجر جماعت مگه ۴۰میلیون پس انداز داره که بده.هرچی داشتیم دادیم صاحب خانه که صداش در نیاد.ما هرچی داریم سرماه می دهیم اجاره خانه پس انداز نداریم.آنهایی که می توانند ۴۰میلیون پس انداز کنند حتما آنقدر درآمد داشتند الان صاحب ماشین و خونه هستند.اگر این طرح ماله قشر ضعیف و کارمند و کارگر هست همشو وام بدید تا سرماه به جای اجاره خانه مقداری هم بذاریم روش اقساطشو بدیم.چون هرچی داریم سرماه صاحب خانه میچاپه!

 3. مهدوی می‌نویسد

  ساکن تهران هستم بومهن قبول هست یا باید حتما ساکن بومهن باشی چون شهر تهران توبرنامه نیست مثل اینکه

 4. ساجد می‌نویسد

  سلام وقت به خیر ، میخواستم بگم من ساکن پردیس هستم ولی ثبت نامی برای شهر پردیس موجود نمی باشد واز طرفی من هم مستاجرام و میگن که اگه برا رودهن ثبت نام کنی سایت قبول میکنه ولی آخرش ردت میکنن میخوام بدونم ما که ساکن پردیس هستیم و خونه نداریم باید چیکار کنیم بعد دیگه این چه طرح ملی هست؟ بگن طرح رودهن بومهن و غیره دیگه.

  1
  1