وام دانشجویی

صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را به نام وام دانشجویی به افراد متقاضی می‌دهد. این تسهیلات به دلیل کارمزدهای پایین، متقاضیان زیادی بین دانشجوها دارند. پس اگر برای پرداخت شهریه، ودیعه مسکن یا هر مشکل دیگری دنبال تسهیلات می‌گردید، وام دانشجویی انتخاب خوبی است. برای اطلاع از شرایط وام دانشجویی 1403 انواع آن، مدارک لازم و البته مبلغ تسهیلاتی که در سال تحصیلی 1404-1403 به دانشجوها پرداخت می‌کنند، این متن را از دست ندهید.

شرایط ثبت نام وام دانشجویی

برای تامین شهریه دانشگاه، اجاره مسکن، ودیعه مسکن، ازدواج و البته مشکلات مالی دیگری که ممکن است  در دوران تحصیل با آنها دست‌و‌پنجه نرم کنید، می‌توانید روی وام دانشجویی حساب کنید.

برای استفاده از وام دانشجویی، اولین شرط دانشجو بودن است. قدم بعدی هم ورود به سایت صندوق رفاه دانشجویان و ثبت‌نام در پورتال دانشجویی سایت است. برای طی کردن موفق مراحل ثبت نام و انجام مراحل تایید، فراموش نکنید حتما با شماره موبایلی ثبت‌نام کنید که به نام خودتان است. نکته بعدی این‌که نباید شاغل باشید، چون صندوق رفاه دانشجویان وضعیت شغلی شما را استعلام می‌کند و اگر کد بیمه‌ای به نام شما وجود داشته باشد، امکان دریافت وام را ندارید.

نکته: اگر قبلا سابقه بیمه و کار داشته‌اید و در حال حاضر بیکارید، در استعلام صندوق رفاه شاغل محسوب می‌شوید. پس لازم است نامه‌ عدم اشتغال به کار از همان شعبه بیمه تامین اجتماعی که پرونده‌تان متعلق به آنجاست، برای صندوق رفاه دانشجویان بگیرید.

وام خوداشتغالی بانک‌ها و موسسات مالی

زمان و نحوه ثبت نام وام دانشجویی

یادتان باشد بودجه تسهیلات دانشجویی در اوایل سال تحصیلی به صندوق‌های رفاه دانشجویی تزریق می‌شود. زمان ثبت نام وام دانشجویی معمولا در هفته‌ اول آبان ماه آغاز می‌شود و پورتال ثبت نام صندوق رفاه اولین روز دی ماه هم بسته خواهد شد. این را هم بدانید که صندوق‌های رفاه دانشجویی بودجه محدودی برای اعطای تسهیلات دارند و بهتر است در همان روزهای باز شدن پورتال ثبت‌نام وام، تقاضای خودتان را ثبت کنید وگرنه…

[از عدد و رقم‌های وام‌های دانشجویی تعجب نکنید و دست به گیرنده‌های خود نزنید!]

انواع وام دانشجویی

وام‌های دانشجویی 25 عنوان و دسته‌بندی مختلف دارند، اما مهمترین آن‌ها که معمولا هر سال تامین بودجه می‌شوند و با ثبت‌نام در صندوق رفاه دانشجویان، امکان گرفتن‌شان را دارید، این‌ها هستند؛ وام تحصیلی، شهریه (دانشگاه آزاد، دولتی شبانه و…)، وام ضروری، وام ودیعه مسکن.

وام تحصیلی

ساده‌ترین و عمومی‌ترین وامی که هر دانشجویی می‌تواند برای حل مشکل مالی می‌تواند رویش حساب کند، همین وام تحصیلی است. دانشجو در هر نیمسال امکان استفاده از وام تحصیلی را دارد و برای گرفتن وام بعدی باید قبلی را تسویه کرده باشد.

سقف مبلغ وام تحصیلی 1403 برای دانشجویان مجرد 40 میلیون ریال و برای دانشجویان متاهل 65 میلیون ریال خواهد بود. مبلغ وام تحصیلی برای دانشجویان برتر، ممتاز، مبتکر و تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد هم 50 درصد افزایش خواهد داشت.

شرایط وام بدون ضامن بانک ها

وام ضروری دانشجویی

وام دانشجویی ضروری، به دانشجویان دوره‌های کاردانی تا دکتری تعلق می‌گیرد. اما تفاوت زیادی بین وام ضروری برای دانشجویان دانشگاه آزاد با دولتی وجود دارد. وام ضروری دانشگاه آزاد تنها مختص هزینه‌های درمانی بوده و بابت انجام عمل‌های جراحی یا بستری شدن در بیمارستان به دانشجویان تعلق می‌گیرد. اما وام دانشجویی ضروری برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی تنوع بیشتری دارد؛ تولد فرزند، فوت پدرومادر یا همسر، وقوع سانحه یا تصادف و ابتلا به بیماری خاص می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای گرفتن وام ضروری دانشجویی باشد.

مبلغ این تسهیلات برای تولد فرزند یا فوت بستگان درجه اول،  اتفاقات و بلایای طبیعی و سوانح و بیماری، ازدواج خرید لوازم کمک آموزشی مانند لپ‌تاپ و دانشجویان توانخواه ۷میلیون تومان در سال تحصیلی ۱۴۰۳ است.

نکته یک: اگر دلیل شما برای گرفتن وام ضروری، هیچ‌کدام از موارد بالا نبود، هنوز یک راه دیگر وجود دارد؛ مراجعه به رئیس صندوق و گرفتن موافقت او برای دادن وام.

نکته 2: فراموش نکنید نباید بیشتر از 6 ماه برای هر کدام از دلایلی که مشمول وام ضروری هستند، گذشته باشند.

وام دانشجویی

وام ودیعه مسکن دانشجویی

وام ودیعه مسکن تنها به متاهل‌ها تعلق می‌گیرد. هر دانشجو هم یک بار در دوران تحصیل امکان استفاده از این وام را دارد و باید همراه اجاره‌نامه معتبر با کد رهگیری خانه‌ای که در شهر محل تحصیل اوست، برای ثبت نام اقدام کند. وام ودیعه مسکن در آخرین نیمسال تحصیلی به دانشجو تعلق نمی‌گیرد و اگر هر 2 زوج دانشجو باشند، تنها یکی از آنها می‌تواند این تسهیلات را بگیرد. زنان سرپرست خانواده هم می‌توانند این تسهیلات را بگیرند. اما مبلغ وام ودیعه مسکن برای سال تحصیلی منتهی به ۱۴۰۳ چقدر است؟

وام ودیعه مسکن برای دانشجویان ساکن شهر تهران 200 میلیون تومان دانشجویان کلانشهرها 150 میلیون تومان و دانشجویان سایر شهرها 100 میلیون تومان است. این سقف وام ودیعه مسکن است و اگر مبلغ ودیعه خانه‌ اجاره‌ای شما کمتر از این مبالغ باشد، طبعا وام پرداختی به شما هم به اندازه رقم درج شده در اجاره‌نامه خواهد بود.

نکته: 6 کلانشهر که وام 150 میلیون تومانی می‌گیرند عبارتند از: البرز، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اهواز.

وام شهریه

وام شهریه، تنها به دانشجویان دانشگاه آزاد یا شبانه‌ای تعلق می‌گیرد و طبیعی است که دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی که پول شهریه نمی‌دهند، حق استفاده از این وام را هم ندارند.

برای گرفتن وام شهریه دانشجویی 1403 بعد از ثبت نام در سامانه صندوق رفاه دانشجویان، صندوق مبلغ شهریه همان نیمسال را مستقیما به دانشگاه واریز می‌کند و دانشجو تنها قسط‌هایش را پرداخت می‌کند.

وام شهریه برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی ۳ میلیون تومان، برای کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای 5 میلیون تومان و برای دانشجویان دکترای تخصصی پیوسته و ناپیوسته۷ میلیون تومان خواهد بود. شما در هر نیمسال تحصیلی هم امکان گرفتن وام شهریه را دارید. مبلغ وام هم به شماره حساب دانشگاه واریز می‌شود و در پرونده تحصیلی شما را به عنوان بدهکار تا زمان تسویه وام ثبت می‌کند.

البته اگر این مبالغ وام شهریه به کارتان نمی‌آید و در رشته‌ای تحصیل می‌کنید که هزینه ترمش سر به فلک می‌کشد، یک امکان دیگر هم وجود دارد؛ رفتن به بانک قرض الحسنه مهر ایران و درخواست برای گرفتن وام شهریه این بانک که تا سقف ۲۰میلیون تومان به دانشجویان وام می‌دهد. این وام با سود ۴درصد و بازپرداخت ۴۸ماهه و البته یکسال استراحت داده می‌شود.

وام دانشجویی بانک ملی

یکی از وام‌های محبوب و پرتقاضا، وام دانشجویی بانک ملی است. این وام مخصوص دانشجویان دانشگاه آزاد است و بعد از گرفتن معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل و رفتن به یکی از شعبه‌های بانک ملی و انجام مراحل لازم برای گرفتن وام، به دانشجو پرداخت می‌شود.

این را هم بدانید که امکان استفاده همزمان از وام دانشجویی صندوق رفاه و بانک ملی وجود دارد. اما هر دانشجو در دوران تحصیل تنها یکبار می‌تواند  وام دانشجویی بانک ملی را بگیرد. مبلغ و اقساط وام به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد که جزئیاتش را در جدول زیر می‌بینید:

    مقطع تحصیلی         مبلغ وام (ریال)       تعداد اقساط (ماه)          سود  تسهیلات
        کاردانی              50              24               13درصد
        کارشناسی               100              48               13درصد
      کارشناسی ارشد              150             36               13درصد
        دکتری               400              60               13درصد

روش بازپرداخت وام دانشجویی

برعکس بیشتر وام‌های بانکی که وام‌گیرنده، دخل و تصرفی در تعداد اقساط و مدل بازپرداخت ندارد، بازپرداخت وام‌ دانشجویی به دانشجو بستگی دارد. وام‌گیرنده بعد از ثبت‌نام در سامانه صندوق رفاه دانشجویان، به بخش بازپرداخت می‌رود و شروع زمان پرداخت و تعداد اقساط را انتخاب می‌کند.

باید بدانید در نهایت مهلت قانونی برای پرداخت اولین قسط، حداکثر 9 ماه بعد از گرفتن وام است. اگر هم دانشجویی در مدت زمان تعیین شده اقدام به گرفتن دفترچه اقساط نکند، بدهی به دین حال تبدیل می‌شود. یعنی صندوق، وام‌گیرنده را ملزم به پرداخت یکجای وام خواهد کرد.

حداکثر زمان بازپرداخت وام دانشجویی هم 5 سال است و اگر در این مدت وام را تسویه نکنید، در فهرست بدهکاران بانک مرکزی قرار می‌گیرید و روی امتیاز اعتبارسنجی‌ شما تاثیر منفی می‌گذارد. صدور برگه تسویه حساب دانشگاه و گرفتن مدرک تحصیلی، هم به شرط تسویه کامل وام دانشجویی است و خلاصه نگذارید کار به روز آخر و گروگان گرفتن مدرک‌ تحصیلی‌تان بکشد و قرض‌تان را پرداخت کنید.

سود وام دانشجویی چقدر است؟

وام دانشجویی اغلب بدون سود است، اما صندوق رفاه دانشجویان مجاز است بابت فاصله زمانی بین موعد دریافت وام تا پرداخت اولین قسط، 4 درصد کارمزد ازتان بگیرد. مثلا اگر وام‌تان را همین امروز گرفته‌اید و پرداخت اقساط را 6 ماه بعد شروع کرده‌اید، بابت همین 6 ماه، ازتان کارمزد 4 درصدی می‌گیرند. اما اگر یک ماه بعد از گرفتن وام، شروع به پرداخت اقساط کنید، سودی به وام دانشجویی شما تعلق نمی‌گیرد.

ضامن وام دانشجویی

بله مثل همه وام‌ها، اینجا هم با قضیه ضامن مواجه هستید! اگر وام دانشجویی شما کمتر از 15 میلیون تومان است، نیاز به یک ضامن رسمی یا قراردادی دارید. اگر هم بیشتر از این مبلغ وام گرفته‌اید، به 2 ضامن نیاز دارید. مدارک مورد نیاز ضامن هم آخرین حکم استخدامی و گواهی کسر از حقوق برای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است.

آیا به دانشجوی مشروطی وام تعلق می‌گیرد؟

اگر دانشجو در نیمسال قبل مشروط شده باشد، تنها امکان استفاده از نصف مبلغ وام را دارد و اگر دو مشروطی متوالی قبل از درخواست وام داشته باشد، وام به او تعلق نمی‌گیرد.

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد