فعالسازی رمز پویا بانک صادرات

نگاهی به اپلیکیشن «ریما» و راه‌های نصب و راه‌اندازی آن

بانک صادرات ایران برای ارتقای امنیت و پیشگیری از عواقب سرقت رمزهای کارت، امکان صدور رمز دوم کارت به صورت یکبار مصرف (پویا) را فراهم کرده است. به همین دلیل نرم‌افزار «ریما» برای تولید رمز یکبار مصرف دوم کارت از طریق سایت این بانک و نرم‌افزار موبایلی «صاپ» در دسترس است. ما اینجا مختصر و کوتاه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

روش‌های دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات

فعالسازی رمز پویا بانک صادرات برای دارندگان کارت‌های بانک صادرات ایران از نان شب واجب‌تر است و می‌توانند با استفاده از خودپرداز بانک صادرات ایران رمز پویا (همان رمز یکبار مصرف) خود را فعال کنند. بدیهی است اعتبار رمزهای تولید شده از طریق برنامه «ریما» برای انجام تراکنش‌های مبتنی بر کارت، ۶۰ ثانیه است. همچنین از طریق کد دستوری #۷۱۹* می‌توان برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف کارت بانک صادرات اقدام کرد.

 

دریافت رمز یکبارمصرف صادرات از طریق سامانه همبانک

مشتریان بانک صادرات برای دریافت رمز یکبار مصرف می‌توانند از سامانه همبانک با شماره‌گیری کددستوری #719* استفاده کنند. با انتخاب کد 5 و سپس انتخاب نوع درخواست کد 1 «رمز یکبار مصرف» باید برای ورود به سامانه رمز یکبار مصرف، رمزی با حداقل 4 رقم تعیین کنند. بعد از وارد کردن رمز، می‌توانند رمز پویا را دریافت کنند.

 

معرفی نرم افزار ریما بانک صادرات

نرم‌افزار «ریما» را می‌توان از طریق سایت بانک صادرات و نرم‌افزار موبایلی «صاپ» دریافت کرد. برای گوشی‌های تلفن همراه هوشمند با سیستم‌عامل اندروید، حداقل نسخه اندروید ۴.۳ و برای گوشی‌های اپل، نسخه ios ۸ به بالا نیاز است. بر روی اندرویدهای root و ios jailbreak شده نیز قابل استفاده نیست.

 

دانلود برنامه رمز یکبار مصرف بانک صادرات

برای دانلود آخرین نسخه اپلیکیشن رمزساز بانک صادرات یا ریما می‌توانید کلیک کنید:

 

آموزش فعالسازی رمز پویا با اپلیکیشن ریما صادرات

ورد به ریما بانک صادراتپس از نصب نرم‌افزار رمز یکبار مصرف بانک صادرات برروی گوشی، کاربر رمز خود را تعریف می‌کند. رمز باید حداقل 8 کاراکتر و شامل حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، حداقل یک عدد و همچنین یکی از کاراکترهای خاص باشد. در صورتی که در رمز همه این موارد رعایت شده باشد، کاربر وارد مرحله بعد می‌شود.

در این مرحله باید کاربر شماره تلفن همراه خود را وارد کند و دکمه دریافت کد تأیید را کلیک کند. یک کد تأیید از طریق پیامک برای کاربر ارسال می‌شود.

لازم است کاربر کد تأیید دریافتی را در محل مشخص‌شده وارد کند و دکمه تأیید را بزند. حالا مدت زمان مشخصی فرصت دارد تا کد دریافت شده را وارد کند، در غیر اینصورت کد تأیید منقضی می‌شود و همه چیز باید از اول انجام شود. پس از این مرحله، فرآیند ثبت نام تکمیل می‌شود.

عابربانک صادراتدر این مرحله کاربر باید به دستگاه خودپرداز مراجعه و از طریق گزینه سایر خدمات و خدمات رمز یکبار مصرف، فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم را انتخاب کند. همزمان با دریافت رسید حاوی رمز 8 کاراکتری از خودپرداز، پیامکی به تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود.

در این مرحله کاربر در بازگشت به نرم افزار ریما، باید رمزهای دریافتی از درگاه خودپرداز و پیامک را وارد کند (کپی پیست کردن راحت‌ترین کار است). در حال حاضر امکان دریافت رمز دوم وجود دارد و می‌توان در تراکنش‌های مبتنی بر کارت از آن استفاده کرد.

نکته:

 • دریافت توکن ریما رمزساز بانک صادراتهنگام فعالسازی رمز پویا (یکبار مصرف) از طریق خودپرداز، در صورتی که قبلاً در «ریما» ثبت نام نکرده باشید با پیغام «ابتدا نرم‌افزار را ثبت کنید» مواجه شده و از ادامه کار جلوگیری می‌شود.
 • فعالسازی رمز یکبار مصرف باید با شماره تلفن همراهی که در شعبه ثبت شده، انجام شود.
 • برای هر کارت بانک صادرات باید جداگانه از خودپرداز رمز دوم یکبار مصرف تهیه کرد.

 

چگونه از ریما راحت‌تر استفاده کنیم؟

پس از اتمام مراحل ثبت نام، کاربر در هر بار باز کردن نرم افزار ریما صفحه ورود را مشاهده خواهد کرد. در این بخش کاربر می‌تواند نحوه ورود خود به برنامه را انتخاب کند. یعنی می‌توان یکی از روش‌های «ورود با اثر انگشت» و یا رمز را برای ورود انتخاب کرد.

در ورود با استفاده از اثر انگشت، مشتری ابتدا با کلیک دکمه ورود با اثر انگشت و واردکردن رمز خود، اثر انگشتش را تعریف می‌کند. پس از تعریف اثر انگشت می‌توان از این به بعد علاوه بر رمز عبور عادی، برای ورود آسان با اثر انگشت نیز وارد ریما شد.

۱ دیدگاه
 1. مرتضى فتحي پور می‌نویسد

  السلام عليكم
  ضمن تشكر از برنامه و اطلاعاتي كه در دسترس كاربران قرار ميدهيد
  اميد به بروز شدن هر چه بيشتر وبسايت.
  سپاس فراوان

  15