رده بررسی طرح 67 بانک صادرات ایران برای چه کسانی مناسب است؟

طرح 67 بانک صادرات ایران برای چه کسانی مناسب است؟

بررسی
نویسنده: رده
11 آبان 1398
طرح تسهیلاتی 67 بانک صادرات

چرا کمتر از سپرده وام بگیریم؟

بسیاری از کاربران رده بر این باورند که چنین طرح‌هایی کارآمد نیست و حتی در برخی موارد نوشته‌اند که «خب خودمان به خودمان 80درصد وام می‌دهیم؛ چه کاریه که کل پول رو بدیم به بانک و بانک 80درصدش رو به خودمون قرض بده؟!» این دیدگاه‌های انتقادی [که برای نخستین مطلب رده درباره این وام با تیتر «تسهیلات با نرخ سود 6 درصد در طرح 67 بانک صادرات» قابل مشاهده است]، در نگاه اول منطقی به نظر می‌رسند، ناشی از نگرشی است که در اقتصاد بانک‌محور ایران به سیستم بانکی و فرآیند تسهیلات و وام وجود دارد. نگرش عمومی در اقتصاد ایران اینگونه است که وام باید نقدینگی نداشته‌ی فرد یا بنگاه اقتصادی را جبران کند. یعنی فرد را اگر در حالت صفر تومان نقدینگی در نظر بگیریم، وام باید او را به 100 میلیون تومان نقدینگی یک‌جا برساند و فرد این رقم را با سودی مشخص طی اقساط معین به بانک برگرداند.

سیستم بانکی هم تا همین اواخر محصولات وام و تسهیلات خود را بر اساس همین نگرش «جبران کمبود نقدینگی» طراحی می‌کرد اما با فعال شدن واحدهای بازاریابی بانک‌ها و شناسایی و بخش‌بندی مشتریان (Segmentation)، طراحی محصولاتی که تنها بخشی از مشتریان را پوشش بدهد در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت.

 

طرح 67 بانک صادرات برای مشتریانی بدون مشکل نقدینگی

آن دسته‌ای از مشتریانی که هدف چنین طرح‌هایی در بانک‌ها هستند، اتفاقا برخلاف غالب افرادی که به دنبال جبران کمبود نقدینگی خود هستند، مشتریانی هستند که مشکل کمبود نقدینگی ندارند و می‌توانند با اخذ چنین وام‌هایی مشکلات دیگری را حل کنند. همچنین فرآیند طاقت‌فرسای تامین وثیقه‌ها و تضمین‌ها را طی نمی‌کنند چرا که اصل پولی که در بانک می‌گذارند، وثیقه وام‌شان است.

اما کدام دسته از مشتریان هستند که نیاز به نقدینگی ندارند اما به دنبال وام طرح 67 بانک صادرات ایران هستند؟ در ادامه با نمونه‌هایی از این‌گونه مشتریان آشنا می‌شویم.
 

طرح 67 جایگزین پرداخت مستقیم به صاحبخانه

دکتر دهقان پزشک متخصصی 41 ساله است که پس از سال‌ها کار کردن در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی پس‌انداز مناسبی دارد و قصد دارد تا مطبی را در مناطق شمال‌غرب تهران رهن کند. او 250 میلیون تومان برای این کار کنار گذاشته و می‌تواند مطبی را با رقم 200 میلیون تا 250 میلیون تومان در منطقه شمال‌غرب تهران رهن کند. اما او قصد ندارد به‌طور مستقیم 200 میلیون تومان رهن مطب را به صاحبخانه بپردازد. پس از آشنایی با طرح 67 بانک صادرات ایران، دکتر دهقان 250 میلیون تومان از پس‌اندازش را در بانک سپرده‌گذاری کرده و 200 میلیون تومان تسهیلات گرفته و رقم را برای صاحبخانه واریز کرده است. خود او درباره این‌که چرا این مسیر را انتخاب کرده می‌گوید: «الزام به پرداخت اقساط بانکی میزان فعالیتم را تنظیم می‌کند. من همیشه به عنوان کارمند بیمارستان کار کرده‌ام و حالا برای راه‌اندازی کسب و کار شخصی، لازم است که خودم را مجبور کنم که فعالیت و درآمدم از حد معینی پایین‌تر نیاید. به همین خاطر پرداخت منظم قسط به بانک می‌تواند یکی از عوامل نظم‌دهی به کارم باشد. ضمن این‌که رقم 250 میلیون تومان من هم با سودی 1درصد بالاتر از سود وامی که گرفته‌ام، حفظ و افزایش یافته است.»
 

 ویژگی‌های طرح 67 بانک صادرات ایران

در طرح 67 بانک صادرات ایران شما می‌توانید 80درصد از سپرده خود را وام بگیرید و حداکثر 36 ماه فرصت بازپرداخت اقساط شماست. به طور مثال اگر 250 میلیون تومان سپرده کنید، می‌توانید 200 میلیون تومان وام بگیرید. به 250 میلیون تومان شما 7درصد سود می‌گیرد و باید 6درصد سود بابت وام 200 میلیون تومانی پرداخت کنید. نگاهی جامع‌تر به این نوع وام را در «تسهیلات با پشتوانه حساب کوتاه مدت بانک صادرات» بخوانید.

میزان تسهیلات 80 درصد میزان سپرده
سقف تسهیلات 200 میلیون تومان
سود سپرده 7 درصد
سود تسهیلات 6 درصد
حداکثر زمان بازپرداخت اقساط 36 ماه

طرح 67 و قسطی کردن خرید نقدی

یکی دیگر از موارد استفاده از طرحی مثل طرح 67 بانک صادرات ایران، خرید کالاهایی است که مشتری نقدینگی آن را از قبل فراهم کرده است. داریوش قصد دارد خودرویی 80 میلیون تومانی بخرد. او به لحاظ مالی مشکلی در تامین پول خرید این خودرو ندارد و قصد داشت که پول آن را یکجا پرداخت کند اما به طور اتفاقی از طریق سایت رده با طرح 67 بانک صادرات ایران آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد به جای پرداخت یکجای پول خوش به فروشنده، این پول را بانک به فروشنده پرداخت کند و خودرو را در واقع به صورت پرداخت اقساط به بانک بخرد. او می‌گوید: «24 ماه بعد، زمانی که به صورت اقساطی وامم را تمام کنم 100 میلیون تومانی که سپرده کرده بودم در دسترس است و علاوه بر آن در این 24 ماه بابت این سپرده‌گذاری ماهانه 583 هزار تومان هم سود گرفته‌ام.»

داریوش معتقد است شرایط مالی‌اش به گونه‌ای بوده که هیچ‌گاه برای جبران کمبود نقدینگی‌اش نیاز به وام نداشته، اما این طرح باعث شد که نه با هدف جبران نقدینگی بلکه با هدف تبدیل خرید نقدی‌اش به خرید اقساطی تصمیم بگیرد تا از بانک وام بگیرد. او تاکید می کند: «یکی از وحشت‌های من به هنگام اخذ وام جور کردن ضامن و وثیقه بوده و من را از رفتن به بانک و گرفتن هر نوع وامی منصرف می‌کرده اما این طرح به گونه‌ای طراحی شده که دردسر ضامن ندارد و 48 ساعت پس از افتتاح حساب، وام را دریافت کردم.»

 

طرح 67 بانک صادرات یعنی اقساط به‌جای نقد

شرایط اقتصادی مردم متفاوت است و نیازهای آن‌ها هم گوناگون. پاسخ دادن به تمام این طیف گسترده نیاز به وجود محصولات مختلف دارد. جامعه‌ی هدفی که بانک صادرات ایران با طرح 67 هدف گرفته افرادی هستند که مشکل نقدینگی ندارند و شاید تا به حال پای‌شان برای گرفتن وام به بانک باز نشده است. این موضوع برای بسیاری از افرادی که به وام و تسهیلات بانکی فقط به چشم راهی برای جبران نقدینگی نداشته‌شان نگاه می‌کنند ممکن است عجیب باشد، اما در مقابل ممکن است طیف جدیدی از افراد را به بانک بکشاند که هیچ‌گاه وام نگرفته‌اند تا مشکل کمبود پول‌شان را جبران کنند بلکه دنبال راهی بوده‌اند تا مثلا خرید نقدی خود را تبدیل به خرید اقساطی کنند.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

31 دیدگاه
 1. حسین می‌نویسد

  ببخشید اما اگر ۲۵۰ میلیون داریم پس میشه یه خودرو رو با ۲۰۰ میلیون بخری و بعد اون ۵۰ میلیون رو به جای بانک یه ارز با شرایط مناسب برای کوتاه مدت و یا یه سرمایه گذاری بلند مدت کنی برای سه سال مثل طلا یا بیای سهم معادل یه فلز رو تو فارکس بخری و هر ماه خودتو ملزم کنی که به اندازه قسط بانکیت طلا و یا اون سهم فلز معادل رو اضافه کنی بدون در نظر گرفتن نوسان قیمتش و بعد از سه سال بهت قول میدم حداقل ۳برابر اصل پولت و هم ماشینت رو داری
  به چند دلیل اول وجود تورم که خودش برای کالا پایه نقدینگی ایجاد میکنه و دوم نوسان قیمت ارز پایه که اونم برای ما که تو ایرانیم نقدینگی ایجاد میکنه و سوم چون داری پله ای و در قیمت‌های مختلف میخری بعد از سه سال تو یه قیمت میانگین خوب هستی که اونم با کوچکترین رشدی بهت یه سود خیلی خوب میده
  پس واقعا این کار توهین به شعور خودمونه و اینکه این کارو برای یه نفر دیگه انجام بدیم مثل بانک و در نهایت خودمون فقط یه پول ثابت با ارزش ثابت رو حفظ کردیم و سود حاصل رو تقدیم به بانک کردیم

 2. ازاده وفایی می‌نویسد

  با سلام این طرح بسیار خوبی هست و در سال 1401 هم این طرح فعال هست یا خیر؟

 3. محمد مشعشعی می‌نویسد

  در این که یک موسسه مالی یا بانک کاری را انجام دهد که سود مشتریش بیشتر از خود بانک باشد که ممکن نیست و تمام موسسات مالی اصل اول سود و منفعت مجموعه شان هست . اما من جزو ان دسته افراد کم خرد و نادان هستم که علاقه مند به این طرح شده ام . اولاً این طرح شکلهای دیگر هم دارد که در اینجا توضیح داده نشده (۹۰٪ مبلغ سپرده و بدون باز پرداخت قسط و دریافت سود و . . ) مثلاً من با مبلغ ۲۵۰ م قصد خرید یک خودرو را دارم ، در ابن طرح مبتوانم با دو مدل پایین تر خودرو مورد نظر را بخرم ، و سه سال بعد هم خودرو را داشته ام و هم عین پول را دارم . چگونه میتوانستم تو این سه سال هم خودرو را داشته باشم و هم پولم از بین نرود و تازه سود اندکی هم بگیرم ؟!

 4. کوروش می‌نویسد

  به نظرم با طرح اینجور وامها میخان به مردم توهین کنن . هم خودشنو مچل کردن هم مردم را

 5. علی می‌نویسد

  آقا همه در اشتباهن.این یه طرح عالیه
  شما به فرض 250 میلیون پول میدید بانک
  .بانک میاد 200 تومان از پول خودتونو بر می‌گردونه.و با 50 تومان دیگر سه سال کار می‌کنه و به ریش شما می‌خنده چون مردم بدبختی داریم .بدبخت و ساده.اون یه درصد سود اضافی هم که میده برا گول زدنه و گرنه سود همون 50 تومان که سه سال دست بانکه خیلی به نفع بانکه. […]

  2
  1
 6. عاقل می‌نویسد

  این وام برای افرادی خوبه که کمبود عقل دارن.
  بعد 3 سال پولشون میشه چس.

 7. مهران می‌نویسد

  خاک بر سر طراحش… وجدان و اخلاقیات کجاست؟

 8. آرمین قیاسی می‌نویسد

  واقعا طرح کارآمدی بود احیانا طراحان این وام زیر بار تفکر و تعقل […] اند؟

  1
  1
 9. بهزا می‌نویسد

  سلام به نظر من اگه قرار باشه ۲۵۰ تومن بدم ۲۰۰ بگیرم و۵۰ تومن ۳ سالهپیش بانک بمونه اونم ۱درصد واسه اون بده مگه من اسکلم خب ۲۰۰ تومن از پول خودمو میزارم توجیبم خرج میکنم ۵۰ تومن رو با سود ۱۸ درصد میزارم بانک
  واقعا این است بانکداری اسلامی

  9
  1
 10. مهدی می‌نویسد

  این طرح و طرحهای مشابه نشون میده یک عده […] و شارلاتان رسما سکان دار و تصمیم گیر در بانکها هستن و […] و […] رو بطور سیستماتیک دارن نهادینه می کنن و از نظر اونها مردم اندازه جلبک مغز دارن
  البته از نظر مردم هم این شارلاتانها کمتر از یه جاسوییچی وجدان و انسانیت دارن

  39
 11. سعید خسروی می‌نویسد

  سلام وقتی مطاله کردم قانع شدم

  3
  18
 12. شمس می‌نویسد

  بانک با نگه داشتن بیست درصد پول اختلاف سود دو درصدی رو بین 6 و 4 درصد برای خودش جبران می کنه.(پس منت سود ماهیانه 538 هزارتومانی رو برای کسی نذارید که شرم آوره).

  29
  1
 13. ناصر می‌نویسد

  باسلام به همگی،همه چیزروسیاسیش نکنین.هرطرحی درهرموردی نقاط ضعف وقوت داره.این طرح هم چیزیست دقیقاً بهمین صورت ودرهمه جای دنیامرسوم و توضیحش هم کاملاًدرست مثل همه جای دنیا.شماپولتون رویکجانمیدیدبرای خریدی که میخواهیدبکنیدوخودتون رو ملزم به بازپرداختش میکنیدکه اجازه تنبلی وبیحسابی راازشمامیگیرد.برای چه موردی شمااین وام رواستفاده میکنید، تصمیم شماست نه بانک

  6
  23
 14. علی می‌نویسد

  طنز تلخ تسهیلات بانکی

  25
  1
 15. حسین می‌نویسد

  بدترین چیز احمق فرض کردن وخندیدن به شعور مردمه ،واقعا که …

  30
  1
 16. حسن می‌نویسد

  اين چه ,طرحيه بانک صادرات به جيب خودش کارميکنه. اين طرح چند نفره فکرکرديد؟ بيچاره مردم چه گناه دارد طرح 67 مسخره است اين چه طرحيه

  24
  1
 17. شایسته می‌نویسد

  واقعأ باعث تأسف هستش
  کسی که به دنبال وام هستش پول نداره.
  چرا بیاد 100درصد رو بزاره و 80درصد بگیره؟!
  آیا بانک صادرات این طرح رو میتونه به کشورهای دیگه پیشنهاد کنه؟! آیا مردم کشورهای دیگر با خودشون در مورد این طرح و مردم ایران چه فکری و چه نتیجه ای میگیرن؟
  باعث تأسف هستید مدیران فسیل شده.

  40
  1
  1. احمد می‌نویسد

   خب اتو این مطلب دو ساعت توضیح داده این وامها برای کسانی نیست که کمبود نقدینگی دارند. واسه افرادیه که مشکل مالی ندارند و اصلا هدف از طراحیش همین بوده.

   9
   23
 18. تنا می‌نویسد

  این طرح برا کسانی که یک درآمد بالایی دارند و پس انداز هم دارند خوبه.

  13
  9
 19. داریوش می‌نویسد

  واقعا مردم را خر فرض کردید یا خودتون را
  دکتر دهقان خیالی شما یه احمق کودن بیش نیست ک از ذهن یه کودن دیگه بیرون اومده

  49
  3
 20. علی می‌نویسد

  تا زمانی که ادم احمق وجود داره دیگران هم از اون سواری میگیرن واقعا این طرح رو هر جای دنیا ببری باور نمیکنن جدی باشه و فکر میکنن طنزه

  24
  1
 21. مهرداد می‌نویسد

  خر فرض کردید مردمو
  کسی که وام میگیره میخواد با وام نقدینگیشو افزایش بده مثلا 250 میلیون داره 200 تومن هم وام بگیره بشه 450 میلیون باهاش یک حرکتی بزنه که 3 سال بعد لازم نباشه کالای 450 میلیونی 1 میلیارد بخره
  اونوقت شما میگی 250 تومن بده 200 تومن بگیر 3 سال بعد که 250 میلیون ارزشش یک سوم شد بیا پولتو بگیر ???

  42
  3
  1. هانی می‌نویسد

   شما اصل مطلب رو نگرفتی. اصلا ماجرا اینه که این وام برای افرادی که کمبود نقدینگی ندارند نیست.

   3
   24
 22. نصیری می‌نویسد

  طرحی جدید برای سرکیسه کردن مردم بدبخت ایران

  35
  3
 23. امید می‌نویسد

  باسلام اتفاقا من نظرم مثبته وطرح خوبیه به جای خریدن خودروی نقدی پولمون رودرحساب میذاریم وخودمون روملزم به پرداخت قسط باسود پایین میکنیم درپایان سه سال پولمون دست نخورده میمونه سود هم هرچند اندک میگیریم ماشینم که داریم وسال سومی هست که سوارشیم تازه میتونیم اون پول روبزاریم روی ماشینی که داریم وبهترش روبخریم اینبارهم به همین روش ودرنهایت بهترین ماشین رواقساطی میخریم

  13
  31
 24. رامین رضوان می‌نویسد

  باسلام
  طرحی خوب برای ثروتمدهاست
  الان بخرقسطی پرداخت کن

  13
  7
 25. مجید می‌نویسد

  واقعا چرت و پرت گفتین و من قانع نشدم

  20
  5
 26. احمد می‌نویسد

  سلام واقعا خیلی زشته مردم رااحمق فرض میکنند لطفا چشماتون بازکنید
  نجابت مردم راحماقت تصورنکنید

  20
  2
 27. محمد می‌نویسد

  با سلام بله طرح 67 بانک صادرات بدرد خیلیا نمیخوره ومشکل خیلیها رو درمان نمیکنه ولی به درد احمقهایی میخوره که پول دارن نمیدونن چیکارش کنن بدن به بانک صادرات طرح 67 آنوقت پول خودشونو به خودشون بده 6 درصدم ازشون بگیره. تازه سود بیست درصد بانکی رو 7 درصد بده.بعد تسهیلات 16 تا 18 درصد رو 6 درصد بده.تازه…ضامن هم نمیخاد. چقدر خوب. وقتی ملت بدبخت سواد مالی نداشته باشن همین میشه.دکتر مهندسم نمیشناسه .داریوش وشهرام وبهرام هم همینطور.خدا لعنت کنه هرچیزی آدم عوضیه

  24
  4
 28. قاسم می‌نویسد

  این کار شناس بانکی صادرات حتما در … در خوانده چون لحجه انها با ما فرق میکنه چرا به سراعه کشورهای پشرفته نمیروید عوض پیشرو پس رو بانکها هم دلالان نفوص کردن ۴۰ ساله در صادرات حساب دارم هنوز وامی تعلق نگرفته این یک ناکار اموی مدیران به به عجب معامله ای خنده داره شاخ در بیار

  8
  1
 29. امین می‌نویسد

  این طرح و طرحهای مشابه که اخیرا در بانکها بصورت فریبنده وجذاب نشان میدهند(بانک تجارت بانک قوامین بانک صادرات) در مجموع دوره با سودی که بانک پرداخت میکند و اقساطی که مشتری پرداخت میکند به ضرر مشتری است . کافیه برای کل دوره میزان سود دریافتی بابت سپرده گذاری و میزان سود پرداختی بابت وام را از بانک استعلام کنید میزان سود پرداختی بیشتر از سود سپرده گذاری است.
  همچنین اگر با این تسهیلات مشتری کالای سرمایه ای که با نرخ تورم افزایش قیمت پیدا نکند نخرد طی دوره چند ساله بازپرداخت تسهیلات، ارزش پول سپرده گذاریش در بانک کم خواهد شد.

  درمجموع بانک طرحی رااجرا نمیکند که در ان نفع ریالی مشتری را در مقایسه پرداخت تسهیلات معمولی در بر داشته باشد.

  13
  3