رده خبر نحوه اخذ مالیات سکه مشخص شد؛ تراکنش‌های بانکی خریداران مبنای مالیات

نحوه اخذ مالیات سکه مشخص شد؛ تراکنش‌های بانکی خریداران مبنای مالیات

خبر
نویسنده: رده
1 تیر 1398

الزام ارائه اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی

بر اساس دستورالعمل 29 خردادماه سازمان امور مالیاتی، اشخاص حقیقی به‌استثنای مودیانی که در راستای دستورالعمل مذکور مشمول مالیات مقطوع باشند، برای درآمدهای حاصل از واگذاری سکه‌های ثبت‌نامی مشمول مالیات بر درآمد بوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی ازجمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر هستند. مودیان مالیاتی موضوع این دستورالعمل باید جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق به سازمان عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کند.
 

درخواست اجرای مقررات ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم

هر یک از اشخاص حقیقی که کمتر از 200 سکه دریافت کرده‌اند و مشمول دستورالعمل مالیات مقطوع سکه بوده اما مایل به استفاده از تسهیلات دستورالعمل موردنظر نباشد، می‌توانند در اجرای مقررات ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند و پرونده آن‌ها بر اساس مفاد این دستورالعمل مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.
 

ثبت اطلاعات خریدوفروش سکه

کلیه اطلاعات مربوط به خریدوفروش سکه توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات در سامانه‌های مربوطه بارگذاری شده تا آثار مالیاتی فعالیت مزبور در هنگام رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی اشخاص حقوقی موصوف مورد بررسی قرارگرفته و مطابق مقررات ذی‌ربط و مفاد این دستورالعمل اقدام شود. همچنین کلیه اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی که مبادرت به خرید سکه کرده‌اند، با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و از سوی معاونت مالیات‌های مستقیم، جهت رسیدگی به اداره کل امور مالیاتی مربوطه ارسال می‌گردد. ضمن اینکه اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکی مربوط به اشخاص موضوع این دستورالعمل، از طریق دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی به ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط ارسال می‌شود.
 

اخذ مالیات به قیمت روز سکه در صورت عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی

چنانچه مؤدی اقدام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ابراز خرید و یا اعلام موجودی سکه حسب مورد در موعد مقرر نکرده باشد، اداره امور مالیاتی مربوطه، اظهارنامه مالیاتی مؤدی را با اطلاعات دریافتی تطبیق داده و ضمن رسیدگی و اظهارنظر در خصوص میزان فروش و همچنین موجودی پایان دوره سکه وفق مقررات مربوط و این دستورالعمل نسبت به تشخیص مالیات اقدام کند. همچنین در مواردی که مؤدی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر خودداری نموده و اسناد و مدارک مبنی بر فروش و یا عدم واگذاری سکه خریداری شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی را ارائه نکند، در این صورت چنانچه اسناد و مدارکی مبنی بر احراز قیمت فروش سکه ارائه یا واصل نشود با رعایت مقررات، تفاوت مبلغ خرید از بانک مرکزی با بهای روز سکه در تاریخ تحویل از سیستم بانکی مبنای محاسبه مالیات قرار می‌گیرد.
 

تشکیل پرونده مالیاتی برای مودیان

ادارات کل مالیاتی باید در مواردی که مؤدی (اشخاص حقیقی) فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خریدوفروش سکه (ازجمله طلافروشی و صرافی) باشد ابتدا نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی برای مؤدی اقدام کرده و سپس نسبت به صدور احکام جهت رسیدگی به کلیه منابع مالیات‌های مستقیم مودیان مزبور اعم از مشاغل، حقوق و تکلیفی حسب مورد مبادرت کند. همچنین کارگروه‌های رسیدگی منتخب باید پس از دعوت از مؤدی و درخواست ارائه اسناد و مدارک مربوط حسب مورد، طبق دفاتر و حسب مورد اسناد و مدارک ارائه‌شده توسط مؤدی و یا به دست آمده (ازجمله تراکنش‌های بانکی) و اطلاعات مأخوذه از پایگاه‌های سازمان اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی طبق بند 2-1 این دستورالعمل اقدام کند.
 

  • اداره امور مالیاتی صلاحیت‌دار جهت حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی موضوع این دستورالعمل اداره امور مالیاتی رسیدگی‌کننده به پرونده مالیات عملکرد اشخاص مذکور و برای اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی مشاغل در ارتباط با خریدوفروش سکه اداره امور مالیاتی مربوط به محل استقرار بانک عامل تحویل‌دهنده سکه به اشخاص موصوف تعیین می‌گردد.
  • چنانچه اشخاص این موضوع این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین‌شده معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.
  • چنانچه تمام یا بخشی از تراکنش‌های بانکی، ارتباطی با فعالیت خریدوفروش سکه نداشته باشد مطابق دستورالعمل رسیدگی به تراکنش‌های مشکوک بانکی واصله صادره توسط سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به موضوع اقدام شود.
  • فروش سکه طلا که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضرب شده در مرحله عرضه توسط بانک مرکزی مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده بوده و بنابراین بعد از اولین فروش توسط بانک مزبور تا اعلام بعدی مشمول مالیات و عوارض ارزش‌افزوده نخواهد بود.
  • ادارات کل امور مالیاتی باید اطلاعات واصله مربوط به خرید سکه، تراکنش‌های بانکی و سایر اطلاعات به‌دست‌آمده مربوط به موضوع این دستورالعمل را پس از انقضای آخرین‌مهلت تسلیم اظهارنامه در اولویت رسیدگی قرار دهند.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد