آیا باید برای دریافت کد شهاب به بانک مراجعه کنیم؟

با توجه به اجرایی شدن کد شهاب در سیستم بانکداری و این موضوع که در صورت نداشتن این کد، حساب بانکی مشتری مسدود می‌شود، شاید برای شما هم این سؤال به وجود آمده باشد که برای اطلاع از اینکه دارای کد شهاب هستید یا خیر چه اقدامی باید انجام بدهید و آیا نیازی به مراجعه به شعبی که در آن حساب بانکی دارید، هست یا خیر.

کد شهاب مختص چه حساب‌های بانکی است؟

داشتن کد شهاب که درواقع کد احراز هویت مشتریان در نظام بانکی منطبق با مقررات مبارزه پول‌شویی است، برای تمامی مشتریان بانکی که دارای حساب بانکی هستند و ارائه خدمات مختلف بانکی از جمله پرداخت، نقل و انتقال، هویت سنجی دسته چک و… الزامی است. این کد مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی می‌کند و دیگر نیازی به احراز هویت و استعلام مشخصات فردی مجدد مشتری نیست. بنابراین دریافت کد شهاب برای تمامی مشتریان بانکی که هرگونه حساب بانکی در بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف دارند، الزامی است.

کد شهاب مشترک برای تمامی بانک‌ها

کد شناسه شهاب که برای هر مشتری بانکی به‌صورت اختصاصی صادر و در تمام بانک‌ها به‌صورت یکسان تعریف می‌شود، این قابلیت و امکان جدید را به مشتری و متصدیان بانک‌ها می‌دهد تا مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی و احراز هویت کند. درواقع مشتریان بانکی که دارای حساب‌های جداگانه در بانک‌های مختلف هستند، کافی است از طریق یکی از بانک‌ها کد شهاب دریافت کنند. کد یا شناسه شهاب زمانی برای مشتریان بانکی صادر می‌شود که احراز هویت مشتری به‌صورت کامل انجام و اطلاعات ارائه‌شده در زمان افتتاح حساب تأیید شود.

مسدودی حساب یا محدودیت عملیات بانکی؟

طبق اعلام قبلی صورت گرفته قرار بود از ابتدای اردیبهشت‌ماه کلیه حساب‌های فاقد کد شهاب مشتریان بانکی مسدود شود اما در ابلاغیه جدید بانک مرکزی اعلام‌شده که از ابتدای اردیبهشت‌ماه جاری، برای مشتریان بانکی که به دلیل نقص اطلاعات هویتی کد شهاب صادر نشده، محدودیت‌های بانکی ازجمله نقل‌وانتقال وجه برای حساب‌های اشخاص حقیقی در نظر گرفته‌شده است.

برای دریافت کد شهاب به بانک مراجعه کنیم؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که کد شهاب دارم یا ندارم و آیا نیازی هست به بانک مراجعه کنم یا نه. پاسخ بانک مرکزی به این دسته از مشتریان بانکی این است که اخذ اطلاعات، تکمیل و دریافت شناسه شهاب توسط بانک‌ها صورت گرفته و مشتریانی که قبلاً در بانک‌ها احراز هویت شده‌اند نیازی به مراجعه به بانک‌ها ندارند. بنابراین اگر در زمان افتتاح حساب، اطلاعات فردی خود را به‌صورت کامل در برگه‌های بانکی پرکرده‌اید و مدارک شناسایی لازم را به بانک ارائه دادید، دغدغه و نگرانی بابت صدور کد شهاب نداشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

۱ دیدگاه
  1. حسن چلونگر می‌نویسد

    سلام خوبه