رده خبر آیا باید برای دریافت کد شهاب به بانک مراجعه کنیم؟

آیا باید برای دریافت کد شهاب به بانک مراجعه کنیم؟

خبر

شناسه شهاب چیست + راه‌های استعلام شهاب

نویسنده: رده
11 بهمن 1399
کد شهاب چیست

کد شهاب چیست؟

کد شهاب مخفف «شناسه هویت الکترونیکی بانکی» است. یعنی هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصربه‌فرد توسط سامانه نهاب تعریف می‌شود تا در راستای قوانین مبارزه با پولشویی به کار بیاید. در نتیجه برای همه مشتریان بانکی که دارای حساب بانکی هستند و خدمات مختلف بانکی از جمله پرداخت، نقل و انتقال، هویت‌سنجی دسته چک و… به آنها ارائه می‌شود، الزامی است. این شناسه ۱۶ رقمی (همانند شماره روی کارت‌های بانکی به صورت گروه‌های ۴ رقمی اعلام می‌شود) مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی می‌کند و دیگر نیازی به احراز هویت و استعلام مشخصات فردی مجدد مشتری نیست.

بنابراین دریافت کد شهاب برای تمامی مشتریان بانکی که هرگونه حساب بانکی در بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف دارند، الزامی است. فرقی ندارد ایرانی باشند یا از اتباع کشورهای دیگر.

سامانه نهاب چیست؟

شناسه شهاب مشترک برای تمامی بانک‌ها

در راستای بازاریابی، تجهیز منابع، حفظ مشتریان بانک و جلوگیری از مسدود شدن حساب‌های ناقص، اصلاح و تکمیل حساب‌های دارای اطلاعات ناقص ضروری است. همچنین به دلیل منحصربه‌فرد بودن کد شهاب بسیاری از معضلات مربوط به شناسایی مشتریان رفع خواهد شد.

کد شناسه شهاب که برای هر مشتری بانکی به‌صورت اختصاصی صادر و در تمام بانک‌ها به‌صورت یکسان تعریف می‌شود، این قابلیت و امکان جدید را به مشتری و متصدیان بانک‌ها می‌دهد تا مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی و احراز هویت کند. در واقع مشتریان بانکی که دارای حساب‌های جداگانه در بانک‌های مختلف هستند، کافی است از طریق یکی از بانک‌ها کد شهاب دریافت کنند. شناسه شهاب زمانی برای مشتریان بانکی صادر می‌شود که احراز هویت مشتری به‌صورت کامل انجام و اطلاعات ارائه‌شده در زمان افتتاح حساب تأیید شود.

 

برای دریافت کد شهاب چه اطلاعاتی ضروری است؟

طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات مالی برای صدور شناسه شهابی مشتریان، نیاز به در اختیار داشتن اطلاعات هویتی کامل آن‌ها از جمله: نام، نام‌خانوادگی، شماره ملی، شماره شناسنامه، آدرس منزل، شماره تماس، شغل و… هستند. مشتریان بانک‌ها برای جلوگیری از انسداد حساب‌های بانکی خود و در صورت اطلاع از نقص اطلاعات شخصی باید به شعبه محل افتتاح حساب مراجعه و برای دریافت شناسه شهاب، اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنند.

 

مسدودی حساب‌های فاقد کد شهاب

طبق اعلام قبلی در فروردین ۹۸ قرار بود از ابتدای اردیبهشت‌ماه همان سال کلیه حساب‌های فاقد کد شهاب مشتریان بانکی مسدود شود اما بعدا در ابلاغیه بانک مرکزی اعلام شد که از ابتدای اردیبهشت‌ماه ۹۸ برای مشتریان بانکی که به دلیل نقص اطلاعات هویتی شناسه شهاب صادر نشده، محدودیت‌های بانکی از جمله نقل‌وانتقال وجه برای حساب‌های اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است. سرانجام در بهمن ماه ۹۹ مسدودی حساب توسط بانک‌ها برای مشتریان بدون شناسه شهاب انجام گرفت.

 

برای دریافت شناسه شهاب به بانک مراجعه کنیم؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که کد شهاب دارم یا ندارم و آیا نیازی هست به بانک مراجعه کنم یا خیر؟ پاسخ بانک مرکزی به این دسته از مشتریان بانکی این است که اخذ اطلاعات، تکمیل و دریافت شناسه شهاب توسط بانک‌ها صورت گرفته و مشتریانی که قبلاً در بانک‌ها احراز هویت شده‌اند (مثلا برای دریافت رمز دوم پویا) دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌ها ندارند. بنابراین اگر در زمان افتتاح حساب، اطلاعات فردی خود را به‌صورت کامل در برگه‌های بانکی پرکرده‌اید و مدارک شناسایی لازم را به بانک ارائه دادید، دغدغه و نگرانی بابت صدور شناسه شهاب نداشته باشید.

 

روش استعلام کد شهاب

برای استعلام شناسه شهاب کافی است در سایت بانکتان جست‌وجو کنید. برخی بانک‌ها با وارد کردن شماره ملی نتیجه استعلام را نمایش می‌دهند و برخی با شماره کارت و شماره حساب. به همین سادگی معلوم خواهد شد که شناسه شهاب دارید و در سامانه نهاب نام و مشخصات کامل‌تان ثبت شده است یا خیر. اگر به هر دلیلی جواب نه بود، باید به بانک مراجعه کنید و ببینید چرا در مراحل احراز هویت (افتتاح حساب یا دریافت رمز دوم) در سامانه نهاب ثبت نشده‌اید.

نکته: با اینکه سامانه نهاب بین همه بانک‌ها مشترک و یکتاست اما به تجربه فهمیدیم برای جواب مطمئن‌تر از لینک استعلام بانک خودتان استفاده کنید تا به جواب برسید!

اینجا بررسی کرده‌ایم که کدام بانک‌های مهم این خدمت را به مشتریانشان ارائه می‌دهند. برای آسودگی شما، لینک مستقیم استعلام را نوشته‌ایم، کلیک کنید تا خیالتان راحت شود:

استعلام شناسه شهاب بانک آینده [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک پارسیان [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک پاسارگاد [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک شهر [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک رفاه [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک سامان [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک گردشگری [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک ملی

استعلام شناسه شهاب بانک ملت

استعلام شناسه شهاب بانک مسکن

استعلام شناسه شهاب بانک تجارت [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک صادرات [ارائه نشده!]

استعلام شناسه شهاب بانک کشاورزی

استعلام شناسه شهاب بانک سپه [ارائه نشده!]

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

13 دیدگاه
 1. رضا می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید، من در بانک صادرات هم حساب دارم، ولی کد شهابم را استعلام کردم، ارائه نکرد، ولی از این طریق از بانک کشاورزی کد شهابم را گرفتم. از راهنمایی های شما ممنون و متشکرم.

 2. فیضی می‌نویسد

  سلام وقتتون بخیر
  بنده هرچقدر کد ملی رو میزنم و درخواست رو میزنم کد شهاب رو میگه یافت نشد میدونین مشکل از کجاست؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برخی بانک‌ها امکان استعلام رو قرار ندادند. باید حضوری مراجعه کرد. اما اگه مشکلی در جابه‌جایی پول ندارید، لازم نیست نگران کد شهاب باشید.

 3. محمدفاتحی پیکانی می‌نویسد

  باسلام چندماهی است جهت صدورکارت بانکی بعلت مفقودشدن به شعبه مدرس اصفهان بانک کوثر که فعلادربانک سپه ادغام شده مراجعه نمودم ولی بامغایرت مشخصات به این صورت که باثبت کدملی وتاریخ تولد هیچ مشخصاتی نمایش داده نمیشود ولی درقسمت جنسیت مونث ودرقسمت تاریخ فوت درقید حیات ذکرشده یاداو رمیشوم بعداز55سال وصاحب سه فرزند وسابقه 40ماه درجبهه های نبرد وجانبازبودن بامراجعه به سرپرستی ….بنیاد شهید ….سپاه وباتوجه به واریز ماهانه کمک معیشت ازسپاه تاتاریخ امروز 23/3/1400هنوز موفق به رفع مشگل نشده ام پرینت ارایه شده بانک موجوداست باتوجه به مشگلات مالی ایاامکان راهنمایی ازطرف شماهست

 4. علی می‌نویسد

  من دیروز تونستم از حسابم پول بردارم اما امروز نوشت حساب مبدا غیر فعال است. اگر شهاب ما تاید نشده باشد به این ارور بر میخوریم؟

  1. رده می‌نویسد

   چند روزی است به دلیل مشکلات اینترنتی ارتباط بین درگاه‌های بانکی قطع می‌شود. امکان دارد این پیام به همین دلیل باشه. اگه مجدد (و در زمان دیگری) تکرار کردید و با این خطا مواجه شدید به بانکتون مراجعه کنید.

 5. عرفان می‌نویسد

  سلام وقط بخیر اگه میشه هر چه سریع تر به خاطربیماری کرونا کسانی که نمیخوان به بانک مراجعه کنند به خاطر بیماری این سایت بانک هایه دیگه رو هم فعال کنید ممنون

 6. احمد خلج می‌نویسد

  باسلام بسیار برنامه خوبی است .مخصوصا برای جلو گیری از پارتی بازیهایی که وجوددارد عالیست

 7. جلیل کاردان می‌نویسد

  اطلاعات مفید و ارزنده‌ای ارائه می‌دهید. سپاسگزارم

 8. کریمی می‌نویسد

  عالی است بااینکار دیگه دولت به تمامی داراییهای بانکی مردم دسترسی دارن وانهارارصد میکنند

 9. سیدعلی حسینی مجد می‌نویسد

  خوبه

 10. سیدعلی حسینی مجد می‌نویسد

  نظری ندارم

 11. حسن چلونگر می‌نویسد

  سلام خوبه