رده خبر چطور کارت بانکی خود را به کارت سوخت تبدیل کنیم؟

چطور کارت بانکی خود را به کارت سوخت تبدیل کنیم؟

خبر
نویسنده: حامد امینی
11 اردیبهشت 1398
مالکان خودرو و موتورسیکلت که به هر دلیلی کارت سوخت ندارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.mob.gov.ir و همچنین اپلیکیشن دولت همراه و یا کددستوری #4* به‌منظور دریافت کارت سوخت تقاضای خود را ثبت کنند.
این اطلاعیه تأکید می‌کند مالکان خودروهای عمومی، دولتی و مالکان خودروها در استان سیستان و بلوچستان که پیش از این در دفاتر پلیس+10 درخواست خود را ثبت کرده‌اند، نیاز به مراجعه به سامانه را ندارند و کارت سوخت آنها به نشانی ایشان ارسال خواهد شد.
لازم به یادآوری است مراحل ثبت‌نام صرفاً غیرحضوری و از طریق سامانه دولت همراه انجام می‌شود.

جایگزین کردن کارت‌ بانکی به‌جای کارت سوخت

اگر خودروی شما کارت سوخت دارد و می‌خواهید کارت سوخت خود را به یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب خود متصل کنید، این امکان برای شما وجود دارد. شما باید با ورود به سامانه دولت همراه، مراحل ثبت‌نام را انجام دهید تا کارت سوخت خودروی شما سوزانده و کارت سوخت جدید به یکی از کارت‌های بانکی شما متصل و فعال شود.

شرایط متقاضیان ادغام کارت سوخت با کارت‌بانکی:

 • مطابقت مشخصات صاحب کارت‌بانکی با مالک خودرو یا موتورسیکلت
 • مفقودی یا عدم صدور کارت سوخت برای خودرو یا موتورسیکلت
 • برای استفاده از اپلیکیشن موبایلی سامانه همراه دولتی باید مالکیت سند شماره تلفن همراه با دارنده خودرو باشد.
 • مالکین خودرو یا موتورسیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آن‌ها ابطال خواهد شد.

فعال کارت سوخت مفقودی روی کارت‌بانکی

درصورتی‌که کارت سوخت خودرویی که اصالت مالکیت آن به نام شماست را گم‌کرده‌اید، می‌توانید کارت سوخت مفقودشده را روی کارت‌بانکی خود فعال کنید. فعال کردن کارت سوخت روی کارت‌بانکی شما از طریق سامانه دولت همراه انجام می‌شود و واردکردن تمامی اطلاعاتی که برای دریافت کارت سوخت نیاز است، در این شبکه الزامی است. تنها کسانی که دارای خودرو یا موتورسیکلت شخصی هستند و کارت سوختشان را گم‌کرده‌اند یا وسیله نقلیه آن‌ها فاقد کارت سوخت است، می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند و خودروهای عمومی که کارت سوختشان مفقودشده شامل این طرح نمی‌شوند و باید به مراکز پلیس +10 مراجعه کنند.

چند خودرویی‌ها چه شرایطی دارند؟

در طرح جدید اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی، این امکان برای افرادی که بیش از یک خودرو دارند نیز فراهم‌شده تا کارت سوخت تمامی خودروهای خود را به کارت‌های بانکی متصل کنند. برای این کار باید اطلاعات تمامی خودروها و کد ملی مالک خودرو در سامانه دولت همراه ثبت شود تا به ازای هر خودرو یک کارت سوخت ادغام‌شده در کارت‌های بانکی داشته باشید.

 اتصال کارت‌بانکی به کارت سوخت هزینه دارد؟

اتصال کارت‌بانکی به کارت سوخت برای افرادی که کارت سوخت خودروی شخصی آن‌ها مفقودشده است، از طریق سامانه همراه دولت و به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است. طبق اعلام دولت، دارندگان خودرو می‌توانند بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای نسبت به ثبت‌نام و متصل‌ کردن کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنند.

امکان اصلاح اطلاعات خودرو وجود دارد؟

برای استفاده از سامانه همراه دولت و اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود می‌توانید از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل هوشمند و کد دستوری در گوشی‌های همراه غیرهوشمند استفاده کنید. اطلاعات درج‌شده در سامانه امکان اصلاح دارد و در صورت خریدوفروش خودرو، مالک جدید می‌تواند با ورود اطلاعات شخصی خود در سامانه نسبت به دریافت کارت سوخت خودروی خریداری‌شده، اقدام کند. افرادی که سند مالکیت خودرو آن‌ها قولنامه‌ای بوده یا هنوز به نام آن‌ها زده نشده است، امکان استفاده از سامانه همراه دولت را ندارند و باید به پلیس +10 مراجعه کنند.

چطور کارت سوخت را به کارت‌بانکی متصل کنیم؟

مهلت سه‌هفته‌ای اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی از 5 آذرماه آغازشده و مالکان خودرو و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت یا مالکانی که قصد اتصال کارت سوخت به کارت‌های بانکی را دارند باید با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی mob.gov.ir یا نصب اپلیکیشن خدمات دولت همراه در گوشی تلفن همراه خود نسبت به ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند.

ثبت‌نام از طریق سایت

شما با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی می‌توانید نسبت به ثبت‌نام برای اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنید. استفاده از این سامانه و ثبت اطلاعات رایگان است و هزینه‌ای برای مراجعه‌کنندگان در پی ندارد.

ثبت‌نام با اپلیکیشن دولت همراه

بعد از نصب اپلیکیشن دولت همراه که از 5 آذرماه ارائه‌شده بر روی گوش همراه خود، واردکردن شماره تلفن همراه اولین اقدام شما برای ثبت‌نام خواهد بود. بعد از ورود شماره تلفن، کدی برای شماره پیامک می‌شود که به منزله تأیید ثبت‌نام شما است. با ورود به گزینه دریافت کارت المثنی سوخت و ثبت کد ملی و تاریخ تولد به مرحله بعد که انتخاب نوع وسیله نقلیه (خودرو یا موتورسیکلت) خواهید رفت تا با واردکردن شماره 8 رقمی زیر بارکد کارت شناسایی خودرو، وسیله نقلیه شما ثبت شود. در مرحله آخر، شماره کارت‌های بانکی متعلق به شما (بر اساس شماره ملی) نمایش داده می‌شود تا با انتخاب و تأیید آن کارت، اطلاعات کارت‌بانکی شما به اطلاعات وسیله نقلیه متصل شود.

ثبت‌نام با کد دستوری

اگر امکان ثبت‌نام از طریق سایت یا اپلیکیشن دولت همراه برای شما وجود ندارد، می‌توانید از طریق تمامی گوشی‌های تلفن همراه (هوشمند و معمولی) کد دستوری #4* (ستاره 4 مربع) را شماره‌گیری و مراحل ثبت‌نام خود را با ورود اطلاعات شخصی و خودرو یا موتورسیکلت خود تکمیل کنید. مالکان خودرو و موتورسیکلت برای استفاده از این سرویس می‌توانند برابر برنامه زمان‌بندی ثبت درخواست بر اساس آخرین رقم شماره تلفن همراه خود و با شماره‌گیری این کد دستوری برای ثبت درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

اطلاعات موردنیاز ثبت‌نام:

 • کد ملی و تاریخ تولد مالک
 • اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه (شماره‌سریال هشت‌رقمی مندرج در بارکد پشت کارت خودرو یا شماره VIN)
 • انتخاب شماره 16 رقمی یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب که به‌صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات نمایش داده می‌شود (صرفاً شش رقم اول و چهار رقم آخر کارت نمایش داده می‌شود)

  جدول زمانبندی ثبت نام متقاضیان کارت المثنی سوخت بر اساس دو رقم سمت راست شماره تلفن همراه متقاضی:

  5 آذرماه: دو رقم سمت راست = 99
  6 آذرماه: دو رقم سمت راست = 89
  7 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 9 (دو رقم سمت راست 09 الی 99)
  8 و 9 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 8
  10 و 11 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 7
  12 و 13 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 6
  14 و 15 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 5
  16 و 17 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 4
  18 و 19 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 3
  20 و 21 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 2
  22 و 23 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 1
  24 و 25 آذرماه: آخرین رقم سمت راست = 0

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 دیدگاه
 1. محمدمحمد می‌نویسد

  دولت همراه که اصلا گزینه کارت سوخت نداره پس چرا آدمو سرکار میذارید

 2. Saeed می‌نویسد

  این vin ماشین کجا باید وارد کنیم

  1. رده می‌نویسد

   پشت کارت خودرو به صورت عمود نوشته شده و با IR شروع میشه

 3. امیر مختاری می‌نویسد

  ثبت نام کردیم. چطور از کارت بانکی موقع بنزین زدن استفاده کنیم؟ بگذاریم توی دستگاه پمپ بنزین کارت بانکی رو؟

  8
  5
 4. ناشناس می‌نویسد

  هر روز یه داستان جدید. یه روز کارت سوخت، یه روز کارت ملی یه روز سجام…همش بخاطر تصمیمات آنی و بدون پشتوانه هست

 5. روح زاده می‌نویسد

  چندبار تلاش کردم ارور داد،قیدش رو زدم

 6. سعید عباسی می‌نویسد

  مقاله جامع و کاربردی ای بود. ممنون از اطلاع رسانی به موقع و خوبتون.

 7. حامد کبیری می‌نویسد

  ممنون بابت راهنماییتون فقط یه سوال دارم اینکه تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت چه مزایایی داره؟

 8. حسین می‌نویسد

  ممنون از اطلاع رسانی شما.آیا با کارت سوخت می توان پول بنزین را هم پرداخت کرد؟