رده خبر کارت‌های شتاب بین‌المللی می‌شوند/ خارج از کشور سراغ ATM برویم؟

کارت‌های شتاب بین‌المللی می‌شوند/ خارج از کشور سراغ ATM برویم؟

خبر
نویسنده: رده
6 آبان 1396

شبکه پرداخت بین‌المللی ATM

فراهم کردن امکان استفاده از کارت‌های شبکه شتاب ایران در سایر کشورها مستلزم این است که شبکه پرداخت ایران به شبکه‌های بین‌المللی متصل شود که نیازمند سوئیچی است که با استاندارد بین‌المللی همخوانی داشته باشد که شرکت روسی BPC در حال فراهم کردن این زیرساخت بین‌المللی است.
 

کارت‌های شتاب چه زمانی بین‌المللی می‌شوند؟

در مقطع کنونی تنها زیرساخت این اتصال در حال آماده‌سازی است و زمانی که مذاکرات بانک مرکزی با شبکه پرداخت بین‌المللی به نتیجه برسد و توافقات با بانک‌های دیگر کشورها به مرحله نهایی برسد شبکه پرداخت ایران برای این اتصال آماده خواهد بود. زیرساخت اتصال شبکه پرداخت ایران به شبکه مالی بین‌الملل در حال آماده‌سازی است و تا 10 الی 12 ماه دیگر آماده بهره‌برداری می‌شود اما به معنای این نیست که شبکه پرداخت ایران به شبکه‌های بین‌المللی متصل می‌شود.
 

ارتباط درگاه ATM ایران و روسیه

اتصال سوئیچ ایران با میر روسیه حداکثر ظرف سه ماه دیگر عملیاتی می‌شود و در فاز اول این ارتباط بر روی درگاه‌های ATM برقرار می‌شود و سوئیچ فعلی شبکه شتاب کشور با سوئیچ میر روسیه ارتباط برقرار می‌کند.
 

سوئیچ ATM چیست؟

طبق توافقات صورت گرفته بین دو کشور ایران و روسیه سوئیچ ATM شبکه شتاب ایران با سوئیچ میر روسیه ارتباط برقرار می‌کند. درواقع سوئیچ ATM به این معناست که کارت‌های شتابی ایران بر روی ATM های روسیه و کارت‌های روسیه بر روی ATM های ایران پذیرش می‌شوند.
 

سابقه سوئیچ ATM شرکت روسی در ایران

 شرکت PBC روسیه که از بین 9 شرکت خارجی و با توجه به رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس فرمول از پیش تعیین‌شده، امتیازات کسب‌شده و قیمت پیشنهادی برنده مناقصه تهیه زیرساخت سوییچ کارت استاندارد بین‌المللی شده در ایران شده است، علاوه بر تجارب اجرای چندین پروژه مشابه در کشورهای مختلف، در ایران نیز تاکنون قرارداد پیاده‌سازی سامانه سوییچ کارت خود را با چند بانک داخلی منعقد کرده است.
 

مذاکره با شرکت‌های پرداخت بین‌المللی چینی و ژاپنی

بانک مرکزی همزمان با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد شبکه‌های بین‌المللی پرداخت بانکی، مذاکرات جدی را نیز با شرکت‌های پرداخت بین‌الملل چون UPA چین و JCB ژاپن که در قاره آسیا مطرح و شناخته‌شده هستند و بازار خوبی در آمریکای شمالی دارند، آغاز کرده است و شرایط همکاری در حال بررسی است.
 

در خارج سراغ ATM برویم؟

پیش‌ازاین نیز بانک‌های ملت و صادرات نیز در زمینه امکان استفاده از کارت‌های شتاب در برخی کشورهای خارجی ازجمله ارمنستان، ترکیه و امارات قدم‌هایی را برداشته بودند و امکان ارائه خدمات بانکی ازجمله پرداخت و خرید ارز را برای دارندگان کارت‌های شتاب فراهم کرده بودند که البته در بازه زمانی خیلی کوتاهی صورت گرفت و طبق اعلام بانک مرکزی در حال حاضر کارت‌های عضو شتاب در خارج از مرزهای ایران خدماتی را به دارندگان این کارت‌ها ارائه نمی‌کنند.
 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. سید احسان می‌نویسد

  سلام. اگر بشه که خیلی خوب می‌شه، بخصوص اگر در آینده امکان انجام پرداخت‌های خارجی با کارت‌های شتاب در سایت‌های خارجی فراهم بشه عالیه.

  1
 2. ضامن می‌نویسد

  واقعاً خیلی خوبه خصوصا برای مردم که خیلی به مسکو سفر میکنن چون هزینه مسافرت و گردش و تفریح به کشور روسیه خیلی ارزونه!! اگه این کار رو انجام بدن یه فرصت خوب هم واسه هکرهای روسی فراهم میشه که به حساب های ما سر و گوشی آب بدن ببینن چه خبره! بهتره به جای این کارها که منافعش برای عزیزانی هست که دم به دقیقه میپرن میرن روسیه، کارت های بین المللی رو داخل ایران فعال کنن که مردمی که نیاز به خرید دارو یا تجهیزات یا هر جنس اصل از سایت های خارجی دارن بتونن از منافعش استفاده کنن، خود دانی!

  1
  1