رده بررسی چرا خرید گواهی سپرده از بهترین سرمایه‌گذاری‌های پاییز 95 است؟

چرا خرید گواهی سپرده از بهترین سرمایه‌گذاری‌های پاییز 95 است؟

بررسی
نویسنده: رده
16 آبان 1395
رده در پاییز 95 هم بهترین راهکارهای سرمایه‌گذاری امن در بانک‌ها را بررسی کرده است. خرید اوراق گواهی سپرده بانکی یکی از راه‌هاست. برای آشنایی با راه دیگر راهنمای دریافت سود بالای 15 درصد از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بخوانید

اوراق گواهی سپرده چیست؟

به زبان خیلی ساده اوراق سپرده نوعی سپرده‌گذاری است که در آن به ازای مبلغ سپرده‌گذاری اوراقی را می‌گیرید. اوراق قابل‌انتقال با افراد دیگر هست و قابلیت نقدشوندگی در بازارهای مالی را نیز دارد.

سود این اوراق چقدر است؟

مثل سپرده‌گذاری‌های معمول، سود این اوراق هم در بازه‌های زمانی ماهانه یا بیشتر پرداخت می‌شود. اما سودی که برای اوراق سپرده‌ اعلام می‌شود عموماً چندان با سود بانکی تفاوت ندارد و به‌طور مثال همین اواخر بانک ملی و بانک پارسیان اقدام به عرضه اوراق سپرده با سود سالانه 15.5 درصد کرده‌اند و بانک رفاه هم در بهمن ماه اقدام به عرضه اوراق خواهد کرد.

خرید اوراق چه سودی دارد؟

پاسخ این سؤال به قیمت فروش اوراق بستگی دارد. اوراق به سه صورت قیمت‌گذاری و فروخته می‌شود.
حالت اول فروش اوراق به قیمت اسمی آن است. یعنی اوراق یک‌میلیون تومانی را یک‌میلیون تومان می‌خرید.
حالت دوم فروش اوراق به قیمتی بیش از قیمت اسمی آن است. در این حالت ممکن است لازم باشد برای خرید همان اوراق مثلاً 1٫200٫000 تومان پرداخت کنید. اگر سود این اوراق سالانه 15.5 درصد یعنی 155 هزار تومان باشد در این صورت شما با 1٫200٫000 تومان سرمایه‌گذاری سالی 155 هزار تومان سود گرفته‌اید که یعنی سود حقیقی شما 12.9 درصد است و سود حقیقی شما از سود تضمینی اعلام‌شده در اوراق کمتر می‌شود.
حالت سوم در معاملات اوراق، فروش آن به کسر است. در این حالت اوراق به قیمتی کمتر از قیمت اسمی آن فروخته می‌شود و مثلاً به‌جای پرداخت یک‌میلیون تومان شما 800 هزار تومان برای خرید همان اوراق پول می‌دهید. در این حالت چون اوراق را با تخفیف خریده‌اید شما با پرداخت 800 هزار تومان صاحب اوراقی شده‌اید که هرسال به شما 155 هزار تومان سود تضمینی می‌دهد و این یعنی سود اوراق برای شما 19.3 درصد است.

راهکاری برای افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری

فروش اوراق به کسر راهکاری است که ممکن است توسط بانک‌ها در بازه زمانی خاصی به‌منظور افزایش جذابیت اوراق برای سرمایه‌گذاران استفاده شود. اگر اوراقی چنین شرایطی داشته باشد ممکن است سود واقعی آن بیش از رقم اعلامی باشد. به هر میزان که این تخفیف بیشتر باشد سود اوراق هم بیشتر می‌شود. بانک پارسیان از همین راهکار در عرضه اوراق خود استفاده کرد. دیگر بانک‌ها نیز ممکن است تخفیف‌های این‌چنینی برای شنا در نظر بگیرند. بنابراین خرید اوراق هم می‌تواند راهکار خوبی برای سرمایه‌گذاری در پاییز امسال باشد. در مورد اینکه آیا خرید اوراق تخفیفی دارد حتماً از شعبه بانک خود سؤال کنید.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
  1. راحیل می‌نویسد

    من حدود 60 میلیون دارم کجا بذارم تا سود مطمئن و بیشتر بده؟

    1. Fff می‌نویسد

      بده به من

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد