رده بررسی آنچه در مورد صندوق امانات بانک‌ها باید بدانیم

آنچه در مورد صندوق امانات بانک‌ها باید بدانیم

بررسی
نویسنده: اشکان صفری
4 دی 1401
صندوق امانات بانکی
صندوق امانات یکی از سرویس‌های جانبی بانک‌ها به مشتریان جهت تأمین نیازهای امنیتی آن‌ها برای محافظت از دارایی‌های باارزش آن‌هاست. اما صندوق امانات یک تعریف خودمانی هم دارد: گاوصندوقی بزرگ که افراد مختلف آن را در قالب صندوق‌های کوچک و بزرگ از بانک اجاره می‌کنند. بانک هم تأمین‌ امنیت صندوق امانات را برعهده دارد.
هیچ‌کس ازجمله بانک از محتویات صندوق شما مطلع نخواهد شد و این‌طور نیست که لازم باشد که به بانک بگویید که در صندوق چه چیزی خواهید گذاشت. البته بانک‌ها قوانینی دارند که شما را از گذاشتن موارد خطرناک و مجرمانه منع می‌کنند. در این مطلب رده می‌توانید از سیر تا پیاز صندوق امانات را آموزش ببنید و از جزپیات صندوق امانات تمامی بانک‌ها مطلع شوید.

صندوقی برای همه اقشار!

واژه صندوق امانات در ذهن بیشتر افراد با طبقهٔ ازمابهتران عجین شده است. بیشتر افراد فکر می‌کنند که این صندوق‌ها را فقط افراد بسیار ثروتمند می‌توانند استفاده کنند و برای دیگران کاربردی ندارد. نداشتن تبلیغات و برنامه‌های معرفی در کنار این ذهنیت باعث شده تا بیشتر افراد حتی فکر داشتن صندوق امانات را هم نکنند. درحالی‌که این صندوق‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد سودمند باشد.

چرا صندوق امانات بگیریم؟

صندوق امانات امتیازات و مزایای مهمی دارند.

هزینه پایین

اجاره یک صندوق امانت اصلاً گران نیست و بیشتر از چند ده هزار تومان برایتان خرج ندارد.
شاید اگر مردم آشنایی بیشتری با هزینه‌های صندوق‌ها داشتند استفاده از آن‌ها عمومیت بیشتری پیدا کند و به‌طور مثال افراد بتوانند وقتی می‌خواهند به مسافرت بروند دارایی‌های با ارزش خود مانند طلا و ارز را در این صندوق‌ها بگذارند تا نگرانی‌ بابت سرقت آن‌ها را زمانی که منزلشان خالی است نداشته باشند.

امنیت بالا

صندوق امانات بانک‌ها به لحاظ امنیتی می‌تواند خیلی مطمئن‌تر از یک گاوصندوق کوچک در منزل باشد. تدابیر امنیتی در صندوق‌های امانات بانک‌ها بالاست و به‌علاوه آن‌ها سیستم‌های ضد حریق و دیگر موارد حفاظتی و امنیتی را نیز در سطح بالایی دارا هستند. بنابراین خیال شما بابت دارایی‌هایتان می‌تواند راحت‌تر باشد.

از کجا می‌توان صندوق امانات گرفت؟

در حال حاضر تمامی بانک‌ها به جز بانک رسالت، سرمایه، توسعه صادرات،سینا، موسسه ملل و موسسه نور دارای صندوق امانات هستند و می‌توانید به شعبی که دارای این صندوق‌ها هستند مراجعه و با توجه به شرایط شعبه صندوق دریافت کنید.

 

هزینه و کارمزدها

معمولا هزینه اجاره صندوق ها به ازای هر سانتی‌متر مکعب ۱۰۰ تا ۱۲۰ریال در سال است که برای هر بانک متفاوت و با توجه به ابعاد صندوق محاسبه می‌شود. همچنین باید مبلغی را بعنوان ودیعه نزد بانک بگذاریدکه این مبلغ ۸ برابر مبلغ اجاره بها سالیانه است.

همچنین صندوق امانات تعدادی از بانک‌ها دارای بیمه حوادث هستند که هزینه آن نیز علاوه بر موارد بالا محاسبه شده و باید به شعبه پرداخت شود.

برای خانواده جانبازان، شهدا، و معلولین تمامی هزینه‌ها با تخفیف محاسبه می شود. جدول زیر بانک های دارای صندوق امانات و هزینه اجاره بها و ودیعه سالانه آنها را نشان می‌دهد:

نام بانک نوع صندوق (تعداد سایز) حداقل مبلغ اجاره سالانه (تومان) حداقل مبلغ ودیعه ۸ برابر مبلغ اجاره بها (تومان)
آینده 3 122,736 981,888
اقتصاد نوین ۵ 94,464 755,712
ایران زمین 3 171,000 1,368,000
پارسیان 3 153,000 1,224,000
پاسارگاد ۳ 75,000 600,000
تجارت 3 162,500 1,300,000
توسعه تعاون 3 500,000 4,000,000
توسعه صادرات ندارد ندارد ندارد
خاورمیانه 5 126,000 1,008,000
دی ۳ 273,000 2,184,000
رفاه 3 180,000 1,440,000
سامان 3 22,000 176,000
سپه 3 180,000 1,440,000
سرمایه ندارد ندارد ندارد
سینا ندارد ندارد ندارد
شهر 3 166,000 1,328,000
صادرات 3 144,000 1,152,000
صنعت و معدن ۳ 151,200 1,209,600
رسالت ندارد ندارد ندارد
مهر ایران ندارد ندارد ندارد
کارآفرین 3 168,000 1,344,000
کشاورزی 3 188,000 1,504,000
گردشگری 3 150,000 1,200,000
مسکن 3 173,400 1,387,200
ملت 3 141,960 1,135,680
ملی 3 180,000 1,440,000
پست بانک 3 150,000 1,200,000
ملل ندارد ندارد ندارد
نور ندارد ندارد ندارد

 

برای استفاده از صندوق امانات چه مدارکی لازم است؟

اگر برای خودتان می‌خواهید صندوق امانات بگیرید مدارک خیلی خاصی نیاز نیست. شناسنامه، کارت ملی و کپی از هرکدام و چند قطعه عکس در بیشتر موارد کافی است. اگر بخواهید وکیلی هم به بانک معرفی کنید ارائه مدارک شناسایی وکیل و وکالت‌نامه لازم است.
اگر برای شرکتتان می‌خواهید صندوق امانات بگیرید هم رونوشتی از اساسنامه شرکت و آخرین تغییرات روزنامه رسمی  و صاحبان حق امضا ازجمله مدارکی است که احتمالاً بانک از شما می‌خواهد.
افراد نابینا، بی سواد یا افرادیکه به تنهایی قادر به استفاده از صندوق نیستند باید دارای فردی امین باشند.
در برخی از بانک‌ها مانند بانک تجارت نیز می‌توانید بصورت غیر حضوری اقدام به ثبت درخواست کنید و بعد از این با مدارک خود به شعبه معرفی شده مراجعه کنید.

چه شرایطی باید داشته باشید؟

داشتن سن قانونی ۱۸ سال تمام اولین شرط در استفاده از صندوق است. برخی بانک‌ها نیز شرایط خاصی برای دریافت صندوق اجاره‌ای ندارند. اما بعضی دیگر از بانک‌های ارائه‌دهنده این سرویس ممکن است شرایط خاصی نیز داشته باشند. یکی از این شروط اینست که احتمالاً خواهید شنید داشتن حساب در همان بانک است. بنابراین ممکن است لازم باشد که یک حساب هم در بانکی که در آن صندوق امانات گرفته‌اید بازکنید. نداشتن چک برگشتی و بدهی غیر جاری از دیگر شرایط می‌تواند باشد. حتی بانک ملت مناسب بودن ظرفیت مالی مشتری را هم در جزو فهرست بررسی خود اعلام کرده است.
همچنین داشتن سپرده و میانگین حساب برای بعضی از بانک‌ها از شروط اصلی برای دریافت صندوق امانات است.

مراحل کار به چه صورتی است؟

گرفتن صندوق اجاره‌ای کار سختی نیست. فرایند کار هم در بانک‌ها کم‌ و بیش شبیه هم است. کافی است به شعبه‌ای از بانکی که این سرویس را می‌دهند مراجعه کنید و فرم درخواست صندوق را پر و امضا کنید. بعد از بررسی مدارک شناسایی و واریز هزینه‌ها می‌توانید کلید صندوقتان را دریافت کنید.
البته قابل ذکر است که درصورتیکه شعب دارای صندوق خالی نباشند باید منتظر بمانید تا نوبت به شما برسد.

چرا صندوق امانات نگیریم؟

راستش اگر دارایی باارزشی داخل خانه نگه می‌دارید، دلیلی برای نگرفتن صندوق وجود ندارد. مگر اینکه شیء باارزشی که قصد نگهداری آن را در بانک دارید، جزو اشیای ممنوعه قرار گرفته باشد. اما صندوق امانات در کنار تمام مزایا، ممکن است مشکلاتی را هم برای صاحبش داشته باشد که آنها را برایتان فهرست کرده‌ایم:

زمان دسترسی

یکی از شرایط بانک‌ها در مورد صندوق امانات این است که مشتری فقط در ساعات اداری مجاز به استفاده از صندوق امانات است. این یعنی اگر به هر دلیلی در خارج از ساعات اداری نیاز فوری به دسترسی به محتوای صندوقتان داشته باشید باید تا روز کاری بعد صبر کنید.

فقط خودتان می‌توانید از صندوق امانات استفاده کنید

این در واقع بدیهی‌ترین ویژگی و البته امتیاز صندوق است که بانک محتویات آن را به هیچ‌کس جز شما و احیاناً وکیلی که خودتان به‌صورت حضوری آن را به بانک معرفی کرده باشید تحویل نمی‌دهد.

فوت مشتری

درصورتی‌که مشتری فوت کند برای دسترسی به صندوق امانات، وراث باید مراحل انحصار ورثه را طی کنند و تا آن زمان امکان دسترسی به صندوق را نخواهند داشت. وراث و یا وکیل انتخابی آن‌ها با دارا بودن حکم انحصار وراثت می‌توانند به بانک مراجعه کنند و با حضور نمایندگان بانک و تنظیم صورت‌جلسه محتویات صندوق را دریافت کنند. تمام این‌ها به معنی مدت‌زمان طولانی دوندگی است.
یک نکته پایانی را هم بانک‌ها اضافه می‌کنند که درصورتی‌که مشتری به بانک بدهی داشته باشد بانک قبل از ارائه محتویات صندوق مطالبات خود را تسویه خواهد کرد.

ورشکستگی و انحلال

در صورت انحلال و ورشکستگی بانک یا حجر مشتری، برای دریافت محتویات صندوق نیاز به حکم دادگاه است. در قوانین بانک آمده است که اشخاصی که طبق حکم مراجع صالحه ذی‌حق شناخته شوند می‌توانند پس از پرداخت اجاره‌بها و احیاناً مطالبات بانک با حضور نمایندگان بانک و تنظیم صورت‌جلسه، محتویات صندوق را تصرف نمایند. این مراحل می‌تواند زمان‌بر باشند.

 صندوق امانات یا گاوصندوق؟

البته هیچ‌یک از این نکات به معنی ضعف صندوق‌های امانات نیست. اما باید در نظر داشت که امتیازات و ویژگی‌های خوب این صندوق‌ها در شرایطی خاص می‌تواند برای ما محدودکننده هم باشد. صندوق امانات و گاوصندوق هر یک مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند و به‌راحتی نمی‌توان یکی را برنده رقابت تأمین امنیت برای دارایی‌های مردم دانست. اما آنچه مشخص است این است که با در نظر گرفتن مزایای بسیار خوبی که صندوق امانات بانک‌ها دارند سهمی که آنان در حال حاضر از بازار تأمین امنیت دارایی‌ها دارند بسیار کمتر از رقمی است که می‌تواند باشد و این بازار قطعاً ظرفیت‌های بسیار بیشتری را در خود دارد.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

18 دیدگاه
 1. رحیمی می‌نویسد

  با توجه به نظر کاربران حتی یک مورد نظر مثبت در زمینه صندوق های امانات مشاهده نگردید. پس چه امید به استفاده از این صندوق ها و نیز امنیت آنها داشت؟

 2. اصغررضایی می‌نویسد

  همه بانک ها علاوه بر مبلغ ۲۰۰ هزار تومان سالیانه صندوق مشتریان را مجبور به باز کردن سپرده ۲۰۰ میلیونی بلند مدت کرده اند در غیر این صورت میگن صندوق نداریم به همین راحتی

  3
 3. وحید می‌نویسد

  در سالیان اخیر فقط یه بار بوده که ازبین این همه صندوق امانات در سراسر کشور سرقت شده باشه.
  اما هرروز از دور و اطرافمون خبر به سرقت رفتن مالو اموالشون که در خونه نگه داری می کردنم و رو میشنویم به همین خاطر به نظر من صندوق های امانت گزینه خوبیه برای نگه داری چیز های باارزش.
  و در ضمن در صورت بیمه شدن صندوق باید محتویات صندقتو لیست کنی. و در نهایت برای ادام های که خیلی استرس ماده 15 قرداد رو دارن میتونن اموال باارزششون رو در دو بانک متفاوت نگه داری کنند

  4
 4. علیرضا شریفی می‌نویسد

  صندوق امانات ؟
  امن؟
  امن؟
  .
  .
  .
  صندوق بانک ملی شعبه دانشگاه تهران.
  لطفاً اطلاعاتی که به مردم می‌دین در واقعیت مثال خوبی برای داشته باشین

  3
 5. مهرداد می‌نویسد

  سلام این خیلی ساده است وقتی بانک نمیدونه داخل صندوق چی هست چیرو بیمه کنه اینجوری که فرصت طلب ها از هر بانک یه صندوق خالی اجاره میکنم و اتفاقی افتاد میگن پر سکه بوده بانک فقط امنیت صندوق رو تضمین میکنه نه داخلشو.البته این برای اولین باره شنیدم صندوق امانات سرقت شده.چون اول یه صندوق فوق امنیتی زیر شعبه کار می‌زارن بعد شعبه رو روی صندوق میسازن.ببینید با هیچ بمب یا راکت نمیشه تخریبش کرد این یه مورد خاص بود که اگه رییس تنبلی نمی‌کرد اتفاقی نمی‌افتاد.

  1
 6. فائزه می‌نویسد

  مشکل همین جاست که تو سایت ها می نویسن صندوق امانات حتی سایت شما که معتبره، در صورتی که بانک ملی حالا که از صندوق ها دزدی شده اسمش رو گذاشته صندوق اجاره ای نه صندوق امانات.!

  1
 7. فاراکس می‌نویسد

  اینکه بانک نسبت به محتویات هیچ تعهدی ندارد و بدلیل آنکه محتویات آن لیست نمیشود ،خسارت چندانی را پرداخت نمیکند ، درست است ؟؟

  1
 8. علی رضا شالو می‌نویسد

  در صورت سرقت از بانک با توجه به اینکه میزان دارایی درون صندوق مشخص نیست ، نحوه پرداخت خسارت به دارنده صندوق امانات به چه نحو می باشد؟پر قرارداد فی ما بین مشتری و بانک نیز این شرایط لحاظ نگردیده است.

  1
  1
 9. مریم می‌نویسد

  وقتی طلا بزاری صندوق امانات از طلا بونش مطمعن‌میشه؟
  ینی چک‌میکنه ک طلاست یا نه؟

  5
  1
 10. فیروز می‌نویسد

  با سلام
  برای استفاده از صندوق امانات یکی از بانک ها به ترتیب به بانک های ملت و ملی مراجعه کردم و چون من صندوق کوچک مورد نظرم بود و مبلغ ضمانت و پس انداز اجباری آنها بالاتر بود به بانک رفاه که در آن حساب داشتم مراجعه کردم.
  صرفنظر از اینکه صندوق کوچک در اختیار نداشتند و صندوق متوسط را به من پیشنهاد دادند ، گفتند این فرم ها را تکمیل کن و روز شنبه با مدارک مورد نیاز به بانک مراجعه کن.
  گرفتن این فرم ها برایم فرصتی بود که متن قراردادی را که قرار بود امضا کنم دقیقآ مطالعه کنم.
  متن قرارداد کاملآ بصورت یکطرفه تنظیم شده و بانک کوچکترین مسئولیتی در قبال صندوق بعهده نگرفته است.ماده 15 قرارداد اجاره صندوق بشرح ذیل است:
  ماده 15 : با توجه به اینکه کلیه محتویات موجود در صندوق کاملآ محرمانه بوده و هیچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی (از جمله بانک) از اموال موجود در صندوق اطلاعی ندارد و همچنین اینکه محتویات صندوق تحت هیچگونه پوشش بیمه ای نمیباشد، فلذا مشتری با امضای قرارداد حاضر قبول و موافقت نمود که در صورت وقوع هر گونه حادثه(طبیعی یا قهری) از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی، شورش، اعتصاب و غیره با هر منشا، بانک هیچ گونه مسئولیتی نداشته و مشتری حق هر گونه ایراد و اعتراضی را در این خصوص از خود سلب و اسقاط نمود.
  ***************
  حال سوال من این است که اگر این متن را من بدون مطالع در بانک امضا میکردم، مسئولیت نگهداری از امانت های بنده با چه کسی بود؟
  احتمالآ متن قرارداد های سایر بانک ها هم مشابه بانک رفاه است و آیا نهادهای ناظر بر بانک ها و نهادهای حمایت از مصرف کنندگان در اینجا چه نقشی دارند؟
  آیا تنظیم کنندگان متن این قرارداد به عدل و انصاف هم معتقد هستند؟
  آیا بهتر نیست متن قراردادها را در سایت بانک درج کنند تا مشتریان قبل از مراجعه متن را مطالعه و تصمیم گیری کنند؟

  38
  4
  1. علی می‌نویسد

   سلام برادر عزیز ، این صندوق ها صندوق امانات نیست صندوق خیانات است!!!! معنی امانت را از قدیم پدران ما یادمان دادن کسی که امانت را قبول می کند مسئول است و از امانت باید محافظت کرده و آنرا به صاحب مال برگرداند . متاسفم برای خودمان با این آدمهایی که مسئول تنظیم و تصویب این قوانین هستند.

   5
 11. صیفی کار می‌نویسد

  سلام. اگر ندانیم متوفی صندوق امانات داشته یا خیر.چکار باید کرد

  14
  5
 12. am می‌نویسد

  سلام آیا میشود یک صندوق را دو نفری اجاره کرد؟

  6
  6
  1. سیامک می‌نویسد

   بله میتوان یک نفر صندوق رو اجاره کند و نفر دیگری را نیز معرفی کند که او هم بتواند از آن صندوق استفاده کرده و چیزی در صندوق گذاشته و یا بردارد.

  2. سیامک می‌نویسد

   سلام باید از کلیه بانکها استعلام کرد ، همانگونه که ممکن است از حسابهای بانکی متوفی نیز اطلاعات کاملی نداشته باشید.

   1
 13. جوکار می‌نویسد

  درپی اتفاقات و اغتشاشات ناشی از گران شدن بنزین، بانکها نام صندوقهای امانی (امانات) را به صندوقهای اجاره ای تغییر دادند. این یعنی بانک هیچ مسئوبیتی دربرابر اموال داخل صندوق ندارد و اگر محتویات آنها به سرقت برود، کسی پاسخگو نیست. در واقع بانکها فقط صندوقی را که به گفته خودشان حداکثر تلاش را برای امنیت آن به خرج داده اند، اجاره میدهند. همین.

  40
  9
 14. علی می‌نویسد

  سوالی که پیش میاد اینه اگر بانک از محتوای صندوق خبر نداشته باشه پس اگر اتش سوزی یا سرقتی رخ داد چجوری میخواد جبران مافات کنه؟

  74
  12
 15. هادی عباسی می‌نویسد

  در صورت به سرقت رفت محتویات از صندوق پاسخگویی به چه صورت می باشد

  72
  14
وام بدون ضامن
×
وام بدون ضامن
وام بدون ضامن با اپلیکیشن رده