رده خبر آنچه در مورد صندوق امانات بانک‌ها باید بدانیم

آنچه در مورد صندوق امانات بانک‌ها باید بدانیم

خبر
نویسنده: رده
14 مهر 1395
صندوق امانات یکی از سرویس‌های جانبی بانک‌ها به مشتریان جهت تأمین نیازهای امنیتی آن‌ها برای محافظت از دارایی‌های باارزش آن‌هاست. به زبان ساده صندوق امانات یک گاوصندوق بزرگ است که بخش‌های مختلف آن را افراد مختلف در قالب صندوق‌های کوچک و بزرگ از بانک اجاره کنند. بانک تأمین‌کننده امنیت کل صندوق است.
هیچ‌کس ازجمله بانک از محتویات صندوق شما مطلع نخواهد شد و این‌طور نیست که لازم باشد که به بانک بگویید که در صندوق چه چیزی خواهید گذاشت. البته بانک‌ها قوانینی دارند که شما را از گذاشتن موارد خطرناک و مجرمانه منع می‌کنند.
 

تعداد کمی استفاده می‌کنند

واژه صندوق امانات در ذهن بیشتر افراد با طبقهٔ ازمابهتران عجین شده است. بیشتر افراد فکر می‌کنند که این صندوق‌ها فقط متعلق به طبقهٔ بسیار ثروتمند است و برای دیگران چندان کاربردی ندارد. نداشتن تبلیغات و برنامه‌های معرفی در کنار این ذهنیت باعث شده تا بیشتر افراد حتی فکر داشتن صندوق امانات را هم نکنند. درحالی‌که این صندوق‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد سودمند باشد.
 

چرا صندوق امانات بگیریم؟

صندوق امانات امتیازت و مزایای بسیار خوبی دارد.
 

هزینه پایین

اجاره یک صندوق امانت اصلاً گران نیست و بیشتر از چند ده هزار تومان برایتان خرج ندارد. البته ودیعه‌ای هم باید برای صندوق پیش بانک بگذارید که رقم آن هم هشت برابر میزان اجاره سالیانه است که برای یک صندوق کوچک کمتر از 150 هزار تومان خواهد بود. این رقم در مقابل هزینه‌ای که لازم است برای یک گاوصندوق کوچک هم بکنید کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.
شاید اگر مردم آشنایی بیشتری با هزینه‌های صندوق‌ها داشتند استفاده از آن‌ها عمومیت بیشتری پیدا کند و به‌طور مثال افراد بتوانند وقتی می‌خواهند به مسافرت بروند دارایی‌های باارزش خود مانند طلا و ارز را در این صندوق‌ها بگذارند تا نگرانی‌ای بابت سرقت آن‌ها را زمانی که منزلشان خالی است نداشته باشند.
 

امنیت بالا

صندوق امانات بانک‌ها به لحاظ امنیتی می‌تواند خیلی مطمئن‌تر از یک گاوصندوق کوچک در منزل باشد. تدابیر امنیتی در صندوق‌های امانات بانک‌ها بالاست و به‌علاوه آن‌ها سیستم‌های ضد حریق و دیگر موارد حفاظتی و امنیتی را نیز در سطح بالایی دارا هستند. بنابراین خیال شما بابت دارایی‌هایتان می‌تواند راحت‌تر باشد.
 

از کجا می‌توان صندوق امانات گرفت؟

در حال حاضر بانک‌های ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، شهر، تجارت، کارآفرین، کشاورزی، مسکن و سامان این سرویس را ارائه می‌کنند.
 

چه مدارکی لازم است؟

اگر برای خودتان می‌خواهید صندوق امانات بگیرید مدارک خیلی خاصی نیاز نیست. شناسنامه، کارت ملی و کپی از هرکدام و چند قطعه عکس در بیشتر موارد کافی است. اگر بخواهید وکیلی هم به بانک معرفی کنید ارائه مدارک شناسایی وکیل هم لازم است.
اگر برای شرکتتان می‌خواهید صندوق امانان بگیرید هم رونوشتی از اساسنامه شرکت و روزنامه رسمی آخرین تغییران و صاحبان حق امضا ازجمله مدارکی است که احتمالاً بانک از شما می‌خواهد
 

چه شرایطی باید داشته باشید؟

برخی بانک‌ها شرایط خاصی برای دریافت صندوق اجاره‌ای ندارند. اما بعضی دیگر از بانک‌های ارائه‌دهنده این سرویس ممکن است شرایط خاصی نیز داشته باشند. اولین شرطی که احتمالاً خواهید شنید داشتن حساب در همان بانک است. بنابراین ممکن است لازم باشد که یک حساب هم در بانکی که در آن صندوق امانات گرفته‌اید بازکنید. نداشتن چک برگشتی و بدهی غیر جاری از دیگر شرایط می‌تواند باشد. حتی بانک ملت مناسب بودن ظرفیت مالی مشتری را هم در جزو فهرست بررسی خود اعلام کرده است.
 

مراحل کار به چه صورتی است؟

گرفتن صندوق اجاره‌ای کار سختی نیست. فرایند کار هم در بانک‌ها کم‌وبیش شبیه هم است. کافی است به شعبه‌ای از بانکی که این سرویس را می‌دهند مراجعه کنید و فرم درخواست صندوق را پر و امضا کنید. بعد از بررسی مدارک شناسایی و واریز هزینه‌ها می‌توانید کلید صندوقتان را دریافت کنید.
 

چرا صندوق امانات نگیریم؟

کنار تمام مزایای صندوق‌های امانات نکاتی هم هست که ممکن است برخی آن را محدودکننده بدانند و بنابراین بر روی انتخابشان تأثیر بگذارد.
 

زمان دسترسی

یکی از شرایط بانک‌ها در مورد صندوق امانات این است که مشتری فقط در ساعات اداری مجاز به استفاده از صندوق امانات است. این یعنی اگر به هر دلیلی در خارج از ساعات اداری نیاز قوری به دسترسی به محتوایت صندوقتان داشته باشید باید تا روز کاری بعد صبر کنید.
 

فقط خودتان می‌توانید از صندوق استفاده کنید

این درو واقع بدیهی‌ترین ویژگی و البته امتیاز صندوق است که بانک محتویات آن را به هیچ‌کس جز شما و احیاناً وکیلی که خودتان به‌صورت حضوری آن را به بانک معرفی کرده باشید تحویل نمی‌دهد.
 

فوت مشتری

درصورتی‌که مشتری فوت کند برای دسترسی به صندوق امانات، وراث باید مراحل انحصار ورثه را طی کنند و تا آن زمان امکان دسترسی به صندوق را نخواهند داشت. وراث و یا وکیل انتخابی آن‌ها با داشتن حکم حصر وراثت می‌توانند به بانک مراجعه کنند و با حضور نمایندگان بانک و تنظیم صورت‌جلسه محتویات صندوق را دریافت کنند. تمام این‌ها به معنی مدت‌زمان طولانی دوندگی است.
یک نکته پایانی را هم بانک‌ها اضافه می‌کنند که درصورتی‌که مشتری به بانک بدهی داشته باشد بانک قبل از ارائه محتویات صندوق مطالبات خود را تسویه خواهد کرد.
 

ورشکستگی و انحلال

در صورت انحلال و ورشکستگی شرکت و یا حجر مشتری هم برای دریافت محتویات صندوق نیاز به حکم دادگاه است. در قوانین بانک آمده است که اشخاصی که طبق حکم مراجع صالحه ذی‌حق شناخته شوند می‌توانند پس از پرداخت اجاره‌بها و احیاناً مطالبات بانک با حضور نمایندگان بانک و تنظیم صورت‌جلسه، محتویات صندوق را تصرف نمایند. این مراحل می‌توانند زمان‌بر باشند.
 

 صندوق امانات یا گاوصندوق؟

البته هیچ‌یک از این نکات به معنی ضعف صندوق‌های امانات نیست. اما باید در نظر داشت که امتیازات و ویژگی‌های خوب این صندوق‌ها در شرایطی خاص می‌تواند برای ما محدودکننده هم باشد. صندوق امانات و گاوصندوق هر یک مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند و به‌راحتی نمی‌توان یکی را برنده رقابت تأمین امنیت برای دارایی‌های مردم دانست. اما آنچه مشخص است این است که با در نظر گرفتن مزایای بسیار خوبی که صندوق امانات بانک‌ها دارند سهمی که آنان در حال حاضر از بازار تأمین امنیت دارایی‌ها دارند بسیار کمتر از رقمی است که می‌تواند باشد و این بازار قطعاً ظرفیت‌های بسیار بیشتری را در خود دارد.
 
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

14 دیدگاه
 1. مهرداد می‌نویسد

  سلام این خیلی ساده است وقتی بانک نمیدونه داخل صندوق چی هست چیرو بیمه کنه اینجوری که فرصت طلب ها از هر بانک یه صندوق خالی اجاره میکنم و اتفاقی افتاد میگن پر سکه بوده بانک فقط امنیت صندوق رو تضمین میکنه نه داخلشو.البته این برای اولین باره شنیدم صندوق امانات سرقت شده.چون اول یه صندوق فوق امنیتی زیر شعبه کار می‌زارن بعد شعبه رو روی صندوق میسازن.ببینید با هیچ بمب یا راکت نمیشه تخریبش کرد این یه مورد خاص بود که اگه رییس تنبلی نمی‌کرد اتفاقی نمی‌افتاد.

 2. فائزه می‌نویسد

  مشکل همین جاست که تو سایت ها می نویسن صندوق امانات حتی سایت شما که معتبره، در صورتی که بانک ملی حالا که از صندوق ها دزدی شده اسمش رو گذاشته صندوق اجاره ای نه صندوق امانات.!

 3. فاراکس می‌نویسد

  اینکه بانک نسبت به محتویات هیچ تعهدی ندارد و بدلیل آنکه محتویات آن لیست نمیشود ،خسارت چندانی را پرداخت نمیکند ، درست است ؟؟

 4. علی رضا شالو می‌نویسد

  در صورت سرقت از بانک با توجه به اینکه میزان دارایی درون صندوق مشخص نیست ، نحوه پرداخت خسارت به دارنده صندوق امانات به چه نحو می باشد؟پر قرارداد فی ما بین مشتری و بانک نیز این شرایط لحاظ نگردیده است.

 5. مریم می‌نویسد

  وقتی طلا بزاری صندوق امانات از طلا بونش مطمعن‌میشه؟
  ینی چک‌میکنه ک طلاست یا نه؟

  1
  1
 6. فیروز می‌نویسد

  با سلام
  برای استفاده از صندوق امانات یکی از بانک ها به ترتیب به بانک های ملت و ملی مراجعه کردم و چون من صندوق کوچک مورد نظرم بود و مبلغ ضمانت و پس انداز اجباری آنها بالاتر بود به بانک رفاه که در آن حساب داشتم مراجعه کردم.
  صرفنظر از اینکه صندوق کوچک در اختیار نداشتند و صندوق متوسط را به من پیشنهاد دادند ، گفتند این فرم ها را تکمیل کن و روز شنبه با مدارک مورد نیاز به بانک مراجعه کن.
  گرفتن این فرم ها برایم فرصتی بود که متن قراردادی را که قرار بود امضا کنم دقیقآ مطالعه کنم.
  متن قرارداد کاملآ بصورت یکطرفه تنظیم شده و بانک کوچکترین مسئولیتی در قبال صندوق بعهده نگرفته است.ماده 15 قرارداد اجاره صندوق بشرح ذیل است:
  ماده 15 : با توجه به اینکه کلیه محتویات موجود در صندوق کاملآ محرمانه بوده و هیچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی (از جمله بانک) از اموال موجود در صندوق اطلاعی ندارد و همچنین اینکه محتویات صندوق تحت هیچگونه پوشش بیمه ای نمیباشد، فلذا مشتری با امضای قرارداد حاضر قبول و موافقت نمود که در صورت وقوع هر گونه حادثه(طبیعی یا قهری) از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی، شورش، اعتصاب و غیره با هر منشا، بانک هیچ گونه مسئولیتی نداشته و مشتری حق هر گونه ایراد و اعتراضی را در این خصوص از خود سلب و اسقاط نمود.
  ***************
  حال سوال من این است که اگر این متن را من بدون مطالع در بانک امضا میکردم، مسئولیت نگهداری از امانت های بنده با چه کسی بود؟
  احتمالآ متن قرارداد های سایر بانک ها هم مشابه بانک رفاه است و آیا نهادهای ناظر بر بانک ها و نهادهای حمایت از مصرف کنندگان در اینجا چه نقشی دارند؟
  آیا تنظیم کنندگان متن این قرارداد به عدل و انصاف هم معتقد هستند؟
  آیا بهتر نیست متن قراردادها را در سایت بانک درج کنند تا مشتریان قبل از مراجعه متن را مطالعه و تصمیم گیری کنند؟

  22
  4
  1. علی می‌نویسد

   سلام برادر عزیز ، این صندوق ها صندوق امانات نیست صندوق خیانات است!!!! معنی امانت را از قدیم پدران ما یادمان دادن کسی که امانت را قبول می کند مسئول است و از امانت باید محافظت کرده و آنرا به صاحب مال برگرداند . متاسفم برای خودمان با این آدمهایی که مسئول تنظیم و تصویب این قوانین هستند.

 7. صیفی کار می‌نویسد

  سلام. اگر ندانیم متوفی صندوق امانات داشته یا خیر.چکار باید کرد

  12
  4
 8. am می‌نویسد

  سلام آیا میشود یک صندوق را دو نفری اجاره کرد؟

  6
  4
  1. سیامک می‌نویسد

   بله میتوان یک نفر صندوق رو اجاره کند و نفر دیگری را نیز معرفی کند که او هم بتواند از آن صندوق استفاده کرده و چیزی در صندوق گذاشته و یا بردارد.

  2. سیامک می‌نویسد

   سلام باید از کلیه بانکها استعلام کرد ، همانگونه که ممکن است از حسابهای بانکی متوفی نیز اطلاعات کاملی نداشته باشید.

 9. جوکار می‌نویسد

  درپی اتفاقات و اغتشاشات ناشی از گران شدن بنزین، بانکها نام صندوقهای امانی (امانات) را به صندوقهای اجاره ای تغییر دادند. این یعنی بانک هیچ مسئوبیتی دربرابر اموال داخل صندوق ندارد و اگر محتویات آنها به سرقت برود، کسی پاسخگو نیست. در واقع بانکها فقط صندوقی را که به گفته خودشان حداکثر تلاش را برای امنیت آن به خرج داده اند، اجاره میدهند. همین.

  39
  9
 10. علی می‌نویسد

  سوالی که پیش میاد اینه اگر بانک از محتوای صندوق خبر نداشته باشه پس اگر اتش سوزی یا سرقتی رخ داد چجوری میخواد جبران مافات کنه؟

  69
  12
 11. هادی عباسی می‌نویسد

  در صورت به سرقت رفت محتویات از صندوق پاسخگویی به چه صورت می باشد

  67
  13