طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بدحسابان در برخی بانک‌های کشور

در طول یک ماه گذشته بانک‌های آینده، سپه، سرمایه، پست‌بانک و توسعه تعاون طرح‌هایی برای بخشودگی جریمه دیرکرد را برای وام‌گیرندگانی که اقدام به تسویه یا تعیین تکلیف اقساط عقب‌افتاده‌ی خود کنند معرفی کرده‌اند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات بانک‌ها پرداخت نشدن اقساط وام‌هایی که به مشتریان خود داده‌اند. با عقب افتادن پرداخت اقساط جریمه‌ای بابت این تأخیر هم به مبلغ اقساط اضافه می‌شود که انگیزه و توان وام‌گیرندگان را برای بازپرداخت اقساط کم می‌کند. اما رفتن به سراغ راه‌حل نهایی و استفاده از تضمین‌ها هم برای بانک اصلاً ساده نیست و هم برای بانک هزینه‌های حقوقی دارد و هم اینکه پول شدن این وثیقه‌ها برای بانک می‌تواند خیلی طول بکشد. تمام این‌ها تازه در حالتی است که وثیقه‌های کافی از وام‌گیرنده در اختیار بانک باشد.
 

بخشودگی گاه‌به‌گاه جریمه‌های دیرکرد

بنا به دلایلی که بیان شد هم بانک‌های کشور هر از چندی و به مناسبت‌های مختلف خبر از اعلام بخشودگی این جرائم در صورت بازپرداخت اقساط وام‌ها می‌شوند. این راهکار برای تشویق بدهکاران به بانک‌ها طراحی‌شده تا از فرصتی که رد اختیارشان قرار می‌گیرند استفاده کنند و دیگر نیازی به پرداخت جریمه دیرکرد نباشد.
در طول یک ماه اخیر هم چند بانک کشور برنامه‌هایی برای بخشودگی این جرائم معرفی کردند.
 

بانک آینده

بانک آینده اعلام کرده است که به دلیل استقبال مردم از طرح «هدیه» این بانک زمان اجرای این طرح را تا پایان مهرماه امسال تمدید کرده است. بر اساس این طرح بخشودگی‌های زیر به بدهکاران این بانک تعلق خواهد می‌گیرد:
 • بخشودگی 100 درصد جریمه تأخیر تأدیه مازاد بر نرخ معامله (حداکثر به میزان مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام و سود تسهیلات اعطایی) در صورت تسویه کامل مطالبات، بدون توجه به نرخ سود تسهیلات، نوع تسهیلات پرداختی و پلکانی بودن جریمه تأخیر.
 • بخشودگی جرائم تأخیر تأدیه اقساط معوق تسهیلات اقساطی در صورت واریز یکجا و به‌روزرسانی اقساط.
 • تسهیلات سررسید شده (با سررسید کم‌تر از دو ماه) نیز در صورت تسویه کامل، مشمول بخشودگی جرائم تأخیر تأدیه می‌گردند.
 • اعمال تخفیف در نرخ سود بعد از سررسید تسهیلات اعطایی، بین 1 تا 5 درصد و بسته به نرخ تسهیلات در زمان دریافت.
گفتنی است اعمال تخفیف در نرخ سود بعد از سررسید، صرفاً جهت تسهیلات تسویه شده در بازه زمانی اجرای طرح هدیه بوده و به‌روزرسانی اقساط معوق، مشمول تخفیف سود بعد از سررسید نمی‌گردد. مشتریانی که در طول اجرای طرح، به شعب بانک آینده مراجعه و به هر نحوی نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود، اقدام نمایند؛ به میزان هر مرحله واریزی، مشمول بخشودگی جرائم تأخیر تأدیه می‌شوند.
 

بانک سپه

بنا به گزارش روابط عمومی بانک سپه حامد هیئت داودیان عضو هیئت‌مدیره بانک سپه از اعطای فرصت بخشودگی 6 درصدی خسارت تأخیر به بدهی غیر جاری مشتریان تا پایان آذرماه امسال خبر داده است. بنابراین مشتریانی که تا پایان آذرماه نسبت به تصفیه بدهی خود با این بانک اقدام کنند، مشمول بخشودگی این بانک می‌شوند.
 

بانک سرمایه

بانک سرمایه نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به مناسبت اعیاد مبارک قربان و غدیر و در راستای تکریم و رضایت جریمه دیرکرد مطالبات معوق آن دسته از مشتریان بانک سرمایه که نسبت به تعیین تکلیف یا تسویه بدهی خود از 23 شهریورماه تا پایان مهرماه سال 95 اقدام کنند، بخشوده می‌شود.
بر اساس تصمیم هیئت‌مدیره این بانک 4 تا 6 درصد جریمه دیرکرد بدهکاران این بانک که در مدت اعلام‌شده نسبت به تعیین تکلیف یا تسویه بدهی خود اقدام کنند بخشیده می‌شود.
 

پست‌ بانک

در شهریورماه امسال خسرو فرحی مدیرعامل پست‌بانک ایران نیز اعلام کرد که در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و حمایت از تولید و رونق اقتصادی در سطح کشور، با بخشودگی خسارت دیرکرد و استمهال تسهیلات و تعهدات بدهکاران این بانک، فرصت استثنائی در اختیار آنان قرار داده شده است.
به گفتهٔ مدیرعامل پست‌بانک ایران این بانک آماده مساعدت و همکاری با بدهکاران تسهیلات بانک است و مشتریانی که از تسهیلات و تعهدات این بانک استفاده و در سررسید مقرر نسبت به پرداخت اقساط و تسویه اصل‌وفرع آن اقدام نکرده‌اند، می‌توانند بخشی از تسهیلات خود را نقدی تأدیه و از این بخشودگی برخوردار شوند.
 

بانک توسعه تعاون

حجت‌اله مهدیان سرپرست بانک توسعه نیز خبر از بخشودگی جرائم تعاونی‌های بدهکار به بانک توسعه تعاون داده است. به گفتهٔ او به افراد و تعاونی‌های بدهکار به بانک فرصت داده ‌شده تا بدهی خود را تسویه کنند و حتی آن دسته که قادر به تسویه بدهی خود با بانک نیستند این فرصت تمدید شده تا بدهی‌ها و قرارداد خود را با بانک‌ها تسویه کنند و این اختیار به تمامی رئیس‌های شعبه داده شده که بروکراسی را کاهش دهند و می‌توانند تصمیم‌گیرنده باشند که 100 درصد جریمه‌ها را مورد بخشش قرار دهند
این طرح از ابتدای شهریورماه در حال اجرا بوده و تا پایان شهریور نیز ادامه داشته است.
 

مهرم حلال، جونم آزاد

بخشودگی جرائم دیرکرد تنها منحصر به این بانک‌ها نیست. بسیاری از بانک‌های کشور در زمان‌های مختلف چنین تصمیم را گرفته‌اند. شاید چند ماه دیگر و در آستانه دهه فجر باز از روابط عمومی چند بانک در مورد فرصت طلایی برای بازپرداخت بدهی‌های معوق خبرهایی شنیده شود. بانک‌های کشور از پرداخت نشدن اقساط توسط افراد بدحساب صدمات زیادی می‌خورند و به نظر می‌رسد جریمه دیرکرد به‌هیچ‌وجه راهکار کارآمدی برای بازدارندگی و یا جبران خسارات بانک‌ها نیست. پیگیری تضمین‌ها در ایران به‌قدری زمان‌بر و هزینه‌بر است که بانک‌ها در اکثر موارد حاضرند که از جریمه‌های تأخیر و حتی بخشی از سود در نظر گرفته‌شده خود را نیز دریافت نکنند. ممکن است حتی افرادی از این وضعیت سوءاستفاده کرده و عملاً از موضع ضعف بانک‌ها در این شرایط برای بیشترین تأخیر استفاده کنند. زیرا می‌دانند که بانک درنهایت برای رها شدن از دست این مشتری بدحساب و نقد کردن پولش ناچار می‌شود امتیازهایی نظیر بخشودگی جرائم را در نظر بگیرد و مصداق همان مثل معروف مهرم حلال و جونم آزاد شود. اعتبارسنجی دقیق مشتریان و تعهد بانک‌ها به عدم پرداخت وام به افرا بدحساب می‌تواند این هزینه‌های بانک‌ها را کاهش دهد.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. رضا می‌نویسد

  بنده از بانک شهر ۲۰ میلیون وام گرفتم تا به حالا هم ۱۵ میلیون پرداخت کردم حالا سرسید شده میخوام تسویه کنم میگویند ۳۰ میلیون دیگه هم باید بدی
  واقعا کجای اسلام گفته واقعا به ربا چی میگند
  قابل توجه…….

 2. مصطفی می‌نویسد

  باسلام وتشکراز کسانیکه به فکر آزادی برخی از وام گیرندگان که به دلایل مختلف نتوانستند تعدادی از اقساط خود را بپردازند هستند. لذا ضمن تشکر از نظر دوست عزیز مان ، بنده نیز چندتا قسط معوق دارم وتوان پرداخت کل بدهی بصورت یکجا نیستم ودوست دارم اقساط معوق خودرا بدون پرداخت جریمه دیرکرد بروز نمایم ولی این امکان برای ما فراهم نگردیده وهرروز فکر دیرکرد اقساط کمرم را خرد می نماید خواهشاً این امکان برای افرادی چون بنده فراهم نمائید تا دین مان را پرداخت نموده وآسوده خاطر شویم باتشکر

 3. فیروز سوری لکی می‌نویسد

  سلام خسته نباشید باعرض سلام از تمامی کسانی که جنین طرحی را پیشنهاد داده اند ولی یک ایراد کلی بر چنین طرحها وجود دارد و آن این است که همه ی این طرحها در مورد تسویه کلی تسهیلات آن را به کار می برند در صورتی که خیلی کسان هستند که معوقه دارن ولی وامشان سررسید نشده واگر چنین بخشش های شامل اونها هم بشه ممکنه خیلی از این وام گیرندگان معوقات خودشون را به روز کنند و کمکی هم در حق بانکها و هم در حق مشتریان به وجود بیاد با تشکر فراوان

 4. هادی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر اطلاع دارید چرا دولت ابلاغیه بخشودگی 100 درصد جرایم دیرکرد تسهیلات زیر 100 میلیون تومان که در مجلس هم تصویب شده رو به بانک ها نمیده ، چون خیلی از خانواده ها منتظرن ابلاغ بشه تا تسویه کنن
  ممنون میشم پیگیری کنید
  تشکر