رده بررسی جزئیات محدودیت افتتاح حساب بانکی و صدور کارت برای مشتریان

جزئیات محدودیت افتتاح حساب بانکی و صدور کارت برای مشتریان

بررسی

براساس بخشنامه بانک مرکزی هر صاحب حساب مجاز است چند حساب و کارت بانکی داشته باشد؟

نویسنده: محمد امیرپور
28 خرداد 1402
حساب بانکی

تا قبل از دستور بانک مرکزی شما این اجازه را داشتید که هر تعداد حساب بانکی – اعم از حساب سپرده، جاری و قرض الحسنه – در یک بانک افتتاح کنید. اما از این به بعد اگر شما در یکی از بانک‌ها – مانند پارسیان، ملت، صادرات و… – یک حساب کوتاه‌مدت یا بلندمدت باز کنید، امکان باز کردن حساب بانکی مجدد را نخواهید داشت، مگر اینکه آن حساب مثلا حساب جاری و برای گرفتن دسته‌چک باشد.

نکته مهم بعدی در دستورالعمل بانک مرکزی این است؛ خیلی مواقع بانک‌ها هنگام ارائه تسهیلات، بخشی از مبلغ وام را در حساب جدیدی بلوکه می‌کنند. این کار بانک‌ها از این به بعد ممنوع خواهد بود و بانک‌ها اجازه باز کردن حساب جدیدی را به هر بهانه‌ای نخواهند داشت. بانک‌ها نمی‌توانند هیچ‌کدام از مشتریان خود را که قبلا در آن بانک حساب داشته‌اند، به دلایلی مانند حساب پشتیبان، حسابی که سود سپرده به آن واریز می‌شود یا حسابی که بخشی از پول مشتری در آن بلوکه می‌شود، مجبور به باز کردن حساب جدید کنند و این کار غیرقانونی خواهد بود.

مهم‌ترین نکات بخشنامه بانک مرکزی برای اعمال محدودیت حساب‌ها و کارت‌های بانکی به این ترتیب است:

 • افتتاح بیش از 30 حساب سپرده بانکی – شامل حساب سپرده بلندمدت یا کوتاه‌مدت، قرض‌الحسنه، جاری و…- به صورت انفرادی یا مشترک در تمام موسسات بانکی ممنوع خواهد بود.
 • ممنوعیت الزام مشتری به افتتاح حساب بانکی جدید توسط بانک در حالی که خدمات بانکی جدیدی در حساب جدید نسبت به حساب قبلی وجود نداشته باشد.
 • گذاشتن ضوابط سختگیرانه‌تر برای افتتاح حساب وکالتی
 • محدودیت صدور کارت بانکی؛ هیچ‌کدام از مشتریان حق ندارند بیشتر از یک کارت بانکی برای هر سپرده در اختیار داشته باشند.
 • هیچ‌کدام از حساب‌های بانکی که در سامانه سیاح و مانا ثبت نشده باشند، اجازه انجام تراکنش بانکی نخواهند داشت.
 • بانک‌ها باید تمام حساب‌های مازاد مشتریان و کارت‌های بانکی مازاد را غیرفعال کرده و ببندند.
 • اشخاص حقوقی اجازه افتتاح حساب گروهی را ندارند.
 • ورود و خروج یکی از افراد از حساب‌های گروهی و مشترک باید طبق ضابطه و قوانین بانکی انجام شود.

نکته: سامانه‌های سیاح و مانا، سامانه‌هایی هستند که تمام اطلاعات بانکی و هویتی افراد دارای حساب بانکی در آنها ثبت شده و در اختیار بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

7 دیدگاه
 1. مالک اشتر موسوی می‌نویسد

  سلام وقت بخیر میخوای بابرگی سرشماری حساب باز کنم

 2. زهرا می‌نویسد

  خیلی بده کارمزد انتقال وجه زیاد یکم کم کنید

 3. فرهاد می‌نویسد

  بازهم قوانین ناقص. وقتی من چندین حساب رو فرم بستن حساب پر کردم اما نبستن کی می‌خواد رسیدگی کنه؟ چرا بستن حساب به صورت آنلاین از خود بانک مرکزی ممکن نیست؟ من فقط دو حساب دارم اما بیست حساب به نامم هست که خیلیاشونم فعالن مثل حساب‌های تجارت و ملی.

  1
 4. امیر محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشید یه سوال اگه مثلا تعداد کل حساب های من توی کل بانک ها بیشتر از ۳۰ تا باشه چطور مازاد ها رو میبندن؟؟ شاید بعضی هاشونو بخام و بعضی هارو نخام به چه شکل هست میشه بیشتر توضیح بدید؟

 5. امیر می‌نویسد

  سلام وقت بخیر مثلا اگه من یک حساب کوتاه مدت توی بانک ملی داشته باشم دیگه نمیتونم یه حساب کوتاه مدت توی بانک پارسیان باز کنم؟؟؟

  2
  1. زهرا می‌نویسد

   داداش میشه هر بانک یکی داشت

 6. امید می‌نویسد

  سلام یک سوال خیلی مهم داشتم قبلا میشد بی نهلیت سپرده یکساله باز کرد به خصوص برای افراد سالمند خیلی مفید بود ایا این بخشنامه جلوی تعداد سپرده رو میگیره یا فقط مربوط به تعداد حسابه ایا میشه برای یک حساب چندین سپرده باز کرد ?

  3
  1