رده بررسی گردش مالی بانکی مجاز چقدر است؟

گردش مالی بانکی مجاز چقدر است؟

بررسی

هر شخص در طول یکسال تا چه مبلغی می تواند بدون پرداخت مالیات، گردش حساب بانکی مجاز در حساب‌هایش داشته باشد؟

نویسنده: محمد امیرپور
31 اردیبهشت 1402
سقف گردش مالی

اگر جزو شاغلان یا افراد حقوقی فعال هستید، محدودیتی برای گردش مالی در حساب‌هایتان نخواهید داشت. اما اگر وضعیت اشتغال خود را در فرم‌های اطلاعاتی بانک یا پایگاه‌های اطلاعات هویتی بیکار اعلام کرده‌اید، یا در ۵ سال گذشته هیچ گونه فعالیت اقتصادی نداشته‌اید و غیرفعال مالیاتی محسوب می‌شوید، با محدودیت‌هایی مواجه خواهید بود. این محدودیت‌ها در واقع سقف مشخص‌شده‌ بانک مرکزی برای گردش مالی افراد بیکار یا غیرفعال حقوقی است. دلیل اصلی این سختگیری بانک مرکزی هم سودجویانی هستند که به نام اشخاص عادی یا بیکار حساب بانکی باز می‌کنند و با سوءاستفاده از این حساب‌های بانکی پول‌های هنگفتی را در سایت‌های شرط‌بندی یا هر کلاه‌برداری دیگری به دست می‌آورند، جابه‌جا می‌کنند. برای همین بانک مرکزی سقف مجاز برای اشخاص حقیقی مانند بازنشستگان، مستمری‌بگیران و افراد بیکار و حتی شاغلین تعیین کرده است. اگر هر کدام از این افراد از سقف تعیین شده عبور کنند، باید اسناد و مدارک خودشان را به بانک نشان دهند، و گرنه مشمول حساب تجاری (و در صورت غیرقانونی بودن فعالیت) بلوکه شدن پول قرار می‌گیرند.

همه چیز درباره مالیات تراکنش های بانکی

چه کسانی بیکار به حساب می‌آیند؟

اول از همه باید بدانید از نگاه شبکه بانکی و پایگاه‌های اطلاعات هویتی افراد به چه کسانی بیکار گفته می‌شود، چون بین بیکار مدنظر آنها و بیکار مطلق فرق وجود دارد. این افراد از نظر سیستم بانکی بیکار محسوب می‌شوند:

 • بازنشسته: تمام افرادی که به خاطر به پایان رسیدن دوران خدمت یا از کارافتادگی از صندوق‌های بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند.
 • مستمری‌بگیر: همه افرادی که حقوق مستمری همسر یا پدرشان را از ارگان‌های دولتی یا تامین اجتماعی می‌گیرند. همین‌طور کسانی که از بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی کمک‌هزینه دریافت می‌کنند هم مستمری‌بگیر به حساب می‌آیند.
 • بیکار: افراد فاقد شغل، دانش‌آموزان، دانشجویان، بانوان خانه‌دار و کسانی که بیمه بیکاری می‌گیرند، جزو دسته بیکاران محسوب می‌شوند.

گردش مالی مجاز چقدر است؟

بخشنامه بانک مرکزی برای هر کدام از افراد بیکار، بازنشسته، مستمری‌بگیر و غیرفعال مالیاتی سطح فعالیت مجازی مشخص کرده که اجازه دارند تا این سقف در طول یکسال گردش مالی در حساب‌های بانکی خودشان داشته باشند.

نوع شخص حداکثر گردش مالی مجاز سالانه
بازنشسته 2 میلیارد تومان
مستمری بگیر یک میلیارد تومان
بیکار 500 میلیون تومان
غیرفعال مالیاتی 500 میلیون تومان

نکته: اگر هر کدام از این دسته‌ها گردش مالی حساب‌ بانکی‌شان بالاتر از این رقم باشد، با ارایه مدرکی که نشان دهد واریز پول به چه دلیل بوده، مشکلی برای برداشت پول از حساب‌شان نخواهند داشت. شیوه کار هم به این صورت است که بانک در صورت عبور یک حساب بانکی از سقف مجاز، به صاحب حساب پیامک می‌زند تا ظرف یک ماه مستندات خودش را به بانک اعلام کند. اگر فرد به بانک مراجعه نکند، تمام عملیات بانکی شخص غیرفعال خواهد شد. اگر به بانک برود، اما مدارک مورد قبول بانک قرار نگیرد هم حساب بانکی تحت عنوان «معاملات مشکوک» به وزارت دارایی اعلام می‌شود.

اگر بیشتر از سقف گردش مالی تراکنش داشتیم چه می‌شود؟

اگر گردش مالی سالانه به هر دلیل -از جمله درآمدهای غیرشغلی مستمر مثل اجاره ملک یا سود سپرده بانکی و…- بیشتر از حد مجاز باشد، موسسه اعتباری (بانک) سندی را برای هر مورد از این درآمدهای غیر شغلی مستمر در همان سال شمسی و به اسم شخص درخواست می‌کند که پس از تایید به بانک مرکزی ارائه می‌شود. در صورتی که افزایش گردش حساب هم ناشی از فعالیت مربوط به شغل فرد باشد، بانک گردش مالی حساب بانکی را افزایش می‌دهد. اما اگر گردش حساب بانکی خیلی بالایی دارید و مدارکی برای توجیه جابه‌جایی این حجم پول ندارید، حساب‌ خودتان و بانک‌تان با کرام‌الکاتبین است! کارتان به اداره مبارزه با پولشویی یا اداره مالیات کشیده می‌شود!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

36 دیدگاه
 1. سعید می‌نویسد

  سلام من نظامی هستم. سقف واریز و برداشت و گردش مالی مجاز برای من سالانه چه مقدار هست؟

 2. حسین شریفی می‌نویسد

  کشوری که نفت میفروشه مالیات چرا میگیره؟؟ اگر مالیات میگیره چرا نفت میفروشه؟؟
  نفت سرمایه ملی هست و مالیات در آمد ملی، پول نفت کجا صرف میشه که انقدر تورم زیاد داریم؟
  اگر قرار ِ مالیات گرفته بشه پس باید پول نفت تمام و کمال در صندوق ذخیره ملی ذخیره بشه ، سرمایه گذاری بشه، وام داده بشه به کشورهای خارجی و درآمد زایی بشه و از درآمدش تورم منفی بشه! آیا این کارها انجام میشه که قوانین مالیاتی به راه افتاده؟!

  15
 3. لیلا می‌نویسد

  فردی رو میشناسم که کارمنده ولی در عرض یکسال دو تا خونه و ماشین لوکس خریده البته یکی از خونه ها رو زده به نام همسرش حساب و،گردش مالی این قبیل افراد نباید واسه بانک،مرکزی مشکوک باشه ؟ایشون الان داره فقط طلا میخره ولی تا حالا کسی بهش مشکوک هم نشده چه برسه به پیگیری و …قشنگ معلومه با پولشویی و قاچاق کلا مبارزه میشه

 4. انار می‌نویسد

  منظور از” یا در ۵ سال گذشته هیچ گونه فعالیت اقتصادی نداشته‌اید” يعني اظهار نامه مالياتي نداشتيد يا اينكه كلا مالياتي پرداخت نكرديد
  مثلا يه كارمند كه ماليات حقوق پرداخت ميكنه جزء دسته ” غيرفعال مالياتي ” محسوب ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!! يا جزء افراد شاغل كه مي تونه بدون سقف تراكنش بانكي داشته باشه؟

 5. زمان می‌نویسد

  شماها خو گردش حساب ندارین با پول مردم ملک و…میگیرین اگ دیگه گردش حساب کارگرا بگیرین

 6. مسعود می‌نویسد

  جای تأسف است که بازنشستگان کشوری امروز و مدیران و متخصصان دیروز را هیچ می شمارندواقعا باید گریه کنیم بجای اینکه از تجربیات بازنشستگان استفاده کنید آنها را بیکار قلمداد میکنید واقعا متاسفم

  6
  4
 7. مسعود می‌نویسد

  جای۸ تأسف است که بازنشستگان کشوری امروز و مدیران و متخصصان دیروز را هیچ می شمارند .اقعا باید گریه کنیم بجای اینکه از تجربیات بازنشستگان استفاده کنید آنها را بیکار قلمداد میکنید واقعا متاسفم

  2
  3
 8. اواره مظلوم می‌نویسد

  اگرواقعادولت مردهستیدحقوق بازنشته هارازودتربدین که ازگرسنگی نمیرند..بازنشسته ای که درنان شب خانواده اش مانده درامدمالیش کجابوده؟؟؟بااین حقوقهای ناچیزی که به اصطلاح دولت مردان تصویب مکنند…ایاوقتی ازفرزندشان بابت حقوقشان شرمنده میشونددولت پاداشی بهشون میده؟؟؟

  1
  1
 9. محمود می‌نویسد

  دست در جیب مردم کردن با شیوه ایی مدرن و در چارچوب قانون!!

 10. حسین کفیل می‌نویسد

  الان حساب من یه هفته است مسدود شده چیکار باید کنم کسی میدونه راهنمایی کنه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید به بانکتون مراجعه کنید تا از علت اصلی مسدودی حساب باخبر بشید. ما رو هم در جریان بذارید که روند رفع مسدودی چه شکلی است.

 11. Majid moeini می‌نویسد

  من با دادن مالیات مخالفتی ندارم ولی سوال اینجاست اینهمه مالیات می گیرید پولها کجا خرج میشه ما که خدماتی ندیدیم از بیمارستانها بگم از اتوبوس وتاکسی بگم از سفرهای داخلی بگم از گرسنگی بگم .کجاست پولهای ملت ….؟ مالیات خوبه که شفاف باشه ….ضمنا تورم وبیماری ایران که تمامی نداره ….باید گریست به اینهمه نرخ های تورمی که اگر دوسال پیش یک ماشین ۱۰۰ت بود الان چقدره بعد دولت ازتورم مالیات می گیره این واقعا درسته ؟

  14
  1
 12. Majid moeini می‌نویسد

  من با دادن مالیات مخالفتی ندارم ولی سوال اینجاست اینهمه مالیات می گیرید پولها کجا خرج میشه ما که خدماتی ندیدیم ازربیمارستانها بگم از اتوبوس وتاکسی بگم از سفرهای داخلی بگم از گرسنگی بگم .کجاست پولهای ملت ….؟ مالیات خوبه که شفاف باشه ….ضمنا تورم وبیماری ایران که تمامی نداره ….باید گریست به اینهمه نرخ های تورمی که اگر دوسال پیش یک ماشین ۱۰۰ت بود الان چقدره بعد دولت ازتورم مالیات می گیره این واقعا درسته ؟

  3
  1
 13. امیر می‌نویسد

  خدا لعنتتون کنه یکی ماشین میفرستم یه ماشین دیگه میخره باید برا مالیات بده این چه قانون مسخره ای دارند همه طور دست تو جیب این ملت از همه چی محروم میکنن واقعا دیگه ظلم از این بیشتر

  16
 14. علی سلیمی می‌نویسد

  اینا با حساب افراد رانت خوار کاری ندارند بلکه حساب مردم ضعیف و متوسط را لازم دارند و رسیدگی به مردم وجود ندارد

  24
  1
 15. مهدی مشهد می‌نویسد

  بجای پیشرفت و آزادی در حال رسیدن به زمان قل قلی میرزا هستیم…همه باید فقیر و بدبخت باشند تا دولت خیالش راحتتر باشد مبادلات کم کم مثل دوران غار نشین ها کالا به کالامیشود….

  12
  1. احمد می‌نویسد

   زمان قلرقلی میرزا چرا؟؟
   بخشی از FATF میرزا حسن هست که داره اجرا میشه. و همون ازادی حاکم بر امریکا هست که برای پول مانده در حساب مالیات می گیرند.

   1
   6
 16. مهدی مشهد می‌نویسد

  بجای پیشرفت و آزادی در حال رسیدن به زمان قل قلی میرزا هستیم…همه باید فقیر و بدبخت باشند تا دولت خیالش راحتتر باشد

  2
  1
 17. حسين می‌نویسد

  مملكت خودش دزدي ميكنه و براي اينكه دستشون رو نشه به مردم فشار اوردن ، اول از خوده دولت و زير ساخت دولت شروع كنيد بعد مردم

  13
 18. محسن می‌نویسد

  دولت بهتره حساب موادفروشارو چک کنه که یه فرد بطور کامل و مطلق بیکاره و حسابش سالانه کلی پول جابجا میشه و هزاران خونواده هم نابود میکنن

 19. دربدر می‌نویسد

  کافر همه را به کیش خود پندارد….

 20. سیروان می‌نویسد

  ما که از وطنمون فرار کردیم رفتیم چون همه ی راها به روی یک جوان بسته است آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه ی مردم ایران دارم

  16
  1
 21. جانی می‌نویسد

  اینجور باشه باید پول ها رو از بانک ها کشید بیرون و تبدیل به دلار و سکه کرد.فقط دنبال بهانه به اسم مالیات گرفتن هستن

 22. سعید می‌نویسد

  اول از نکبت زاده های گدا صفتی که پادشاهی زندگی میکنند شروع کنید،مطمئنا کشور حال و روز بهتری خواهد داشت

 23. محمد می‌نویسد

  عجب،،دیگه دنیا واخرتمون آباد شد بس هس،،دیگه خیلی آبادش نکنین

 24. ناجی غانمی می‌نویسد

  چه مدرکی به بانک باید ارائه بدهیم لطف توجیه بکنید

  2
  1
 25. ناجی غانمی می‌نویسد

  سلام بنده بازنشسته هستم وتوکار قسط لوازم خانگی هستم چطور ممکن درسال فقط ۲میلیارد تومان جابجایی پول داشته باشم
  لوازم خانگی خیلی مبلغشون بالاست ممنون میشم راهنمایی بکنید

  3
  1
 26. رضا می‌نویسد

  ازمحاسبه چه باک.ای کاش گردش مالی چنینی داشتم

 27. افشین می‌نویسد

  سلام، شما فرض کنید فردی خونشو فروخت، خوب بااین قیمتهای فضایی املاک آن فرد یعنی پول شویی کرده،،، به نظرم طرح جالبی نیست چون ثروتمندان همیشه راه دروهارورو بلدند ودودش به چشم بقیه افراد میره،،، همیشه بیچاره مردم غیر ثروتمند

  11
  1
  1. بهروز می‌نویسد

   نه عمو. گویا شما اشتباه متوجه شدید. دوباره مطلبو بخونید. میگه اگر از حدش بگذره باید جواب پس بدی، اونموقع شما قولنامتو نشون میدی مشکلی پیش نمیاد.

 28. ناشناسی می‌نویسد

  شماها به جای اینکه پیگیر جابه جایی پول مردم ایران بگردید جلوی آقا زاده ها رو بگیرید من با ۲۲ سال کار هنوز نتوانستم یک آپارتمان ۵۰ متری برای خودم تهیه کنم هرچه وام میگیرم مجبورم به خاطر تورم در بانک با نرخ پایین سپرده کنم تا قطره قطره جم کنم اونوقت دولت یک شبه اون و نابود میکنه داخل بورس پول گذاشتیم زندگی مون و نابود کردین کجای این مملکت عدالت و دمکراسی هست چرا نظر مردم را نسبت به تفکرات خود و دستورات جویا نمی شوید چون به نفع شما نیست شما ها به کدام آیین و کیش زندگی می کنید وای بر شما…..

  28
 29. محمد می‌نویسد

  خجالت اوره،شما خوردید بردید حالا میخواید فشار رو چه کسی بذارید و مالیات بگیرید با این ارزش پول ملی!؟!؟

  15
 30. حسین می‌نویسد

  اول از خودتون شروع کنید خوردین تموم کردین حالا بلای جان مردم شدین

  16
  1