رده رپورتاژ آگهی دارایی‌های بانک ایران زمین چقدر است؟

دارایی‌های بانک ایران زمین چقدر است؟

رپورتاژ آگهی
نویسنده: رضا رضایی
6 خرداد 1400
شعبه ونک خودبانک ایران زمین

عمیق شدن در تحلیل‌های بنیادی اصول و تجربه خاصی را می‌طلبد به‌طوری که بسیاری از سهم‌ها و شرکت‌ها در نگاه اول چندان پتانسیلی نداشته‌اند، اما در بررسی‌های بیشتر و با شناخت کافی از شرکت مذکور درخواهیم یافت تحلیل‌های بنیادی باید به سمت عمقی شدن حرکت کند. برای مثال سیمان داراب زمانی قیمت 1100 تومانی داشت. سهم سود زیاد بالایی نداشت و در تحلیل صورت‌های مالی شرکت پتانسیل برای رشد نشان نمی‌داد اما تحلیلگران قابل و با تجربه با عمیق شدن در شرکت دریافتند همین شرکت که در نگاه اول پتانسیلی برای رشد ندارد، سهمی 800 تا 900 تومان فقط سرمایه‌گذاری در دل خود داشته که ارزش افزوده بالایی ایجاد کرده است.

حالا حکایت در برخی بانک‌ها همین است؛ در بانک‌هایی نظیر تجارت امسال سود شرکت به دلیل رشد سود بالای سرمایه‌گذاری‌ها جهش بالایی پیدا کرده است. در بانک‌های دیگر مانند ایران زمین نیز چنین است. در نگاه اول در صورت‌های مالی دارای زیان جاری و زیان انباشته است، اما با کمی عمیق شدن در وضعیت این بانک که با موسسه مالی اعتباری مولی‌الموحدین ادغام شد و در مقابل حجم بالای شرکت و زمین و پروژه ساختمانی دریافت کرد.

وقتی در ترازنامه بانک ایران زمین بررسی بیشتری می‌شود بانک در مقابل سپرده‌های تسهیلات خوبی را اعطا کرده است، اما در مقابل، بانک در مقابل پذیرش مسئولیت سپرده های انتقالی از موسسه مولی‌الموحدین املاک بسیاری را دریافت کرده است. به عبارتی بانک در حال پرداخت سود سپرده‌های مذکور اما دارایی‌های ارزشمندی است که سالانه 30 تا 40 درصد ارزش افزوده پیدا کرده است.

این دارایی‌ها در ابتدای سال 98 حدود 18500 میلیارد تومان، در پایان سال 98 به 22500 میلیارد و در پایان سال مالی 99 به نزدیک 25 هزار میلیارد تومان رسیده است. در حالی که کل زیان انباشته بانک 12500 میلیارد تومان است. ریز سایر دارایی هم کاملا مشخص است؛ اغلب املاک وثیقه شده و عمدتا سرمایه‌گذاری در شرکت داتام که خود هلدینگی از شرکت‌های مختلف و پروژه‌های ساختمانی است.

پس در نهایت با فروش سهام شرکت‌های زیر مجموعه در داتام و پروژه‌های ساختمانی و املاک وجوه به بانک ایران زمین منتقل و توان تسهیلات‌دهی بانک افزایش خواهد یافت. همچنین این دارایی‌ها ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کند و هر ساله شاهد رشد سود سرمایه‌گذاری‌ها در بانک ایران زمین خواهیم بود.

در نهایت با فروش تمامی دارایی های ملکی و غیر ملکی در سرفصل سایر دارایی‌ها، بانک ایران زمین هم زیان انباشته خود را صفر خواهد کرد و هم به سود مناسبی خواهد رسید و نیز با افزایش سرمایه روند احیا را استارت خواهد زد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد