دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

همه خبرها و نکته‌ها برای آن‌هایی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند

بالاخره امکان اخذ کارت اعتباری سهام عدالت میسر شد. آن دسته از سهامدارانی که روش غیرمستقیم را برای آزادسازی سهام خود انتخاب کرده بودند، هم‌اکنون قادر خواهند بود تا به صورت اینترنتی درخواست الکترونیکی دهند و کارت اعتباری‌شان را دریافت کنند. اینجا درباره این کارت، نکته‌هایش و روش دریافت آن نوشته‌ایم. [تازه‌ترین خبرها و تصمیم‌ها را در ابتدای مطلب می‌خوانید]

پیش از آنکه شما را در جریان شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و زمان صدور آن قرار دهیم، بد نیست یک توضیح کوتاهی بخوانید که اصلا منظور از کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟ تا دچار برداشت اشتباه یا توقع عجیب و غریب نشوید.

 

به‌روزرسانی ۲۵ بهمن | جزئیات دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

اگر متقاضی دریافت کارت‌های اعتباری سهام عدالت هستید باید به یکی از درگاه‌های بانکی مراجعه کنید و خدمت توثیق سهامتان (فرم‌های اداری وثیقه گذاشتن سهام) را انتخاب کنید.

برای این کار نیاز به هیچ‌گونه مراجعه حضوری ندارید و تنها باید به سراغ سامانه سجام بروید و احراز هویت‌تان را انجام دهید. اگر می‌خواهید از آخرین وضعیت سهام عدالت خود مطلع شوید، تنها کافی است با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر بازپرداخت‌های خود را به طور منظم انجام ندهید این امکان وجود دارد که دارایی سهام عدالت شما از طریق بانک به فروش برود. مثل همه وثیقه‌ها دیگر!

 

کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟

دلیل صدور این کارت‌های اعتباری چیست؟ برای اینکه حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سودی که امسال برای اوراق بهادار برآورد شده است، میان ۵۰ میلیون نفر ایرانی به خوبی توزیع شود و سهامداران هم از رضایت بیشتری برخوردار باشند، صدور این کارت‌های اعتباری پیشنهاد شد.

به این شکل سهامدارانی که نیاز دارند تا مبلغی کمتر از ۶۰ درصد از ارزش سهام خود را دریافت کنند، دیگر مجبور نمی‌شوند سهامشان را بفروشند و قادر خواهند بود تا از طریق اخذ کارت اعتباری سهام عدالت، نیاز خود را برطرف کنند. در حقیقت دارایی سهام عدالت پشتوانه صدور کارت اعتباری برای هر فرد خواهد بود. کارت اعتباری که دارندگان سهام عدالت بتوانند آن را در مراکز فروش و خدمات خرج کنند.

 

زمان دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

اگر یادتان باشد حدود ۹ ماهی از اولین‌باری که وعده ارائه کارت اعتباری سهام عدالت مطرح شد، می‌گذرد. حالا این امکان فراهم آمده و شمایی که روش غیرمستقیم را برگزیده‌اید با استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی به راحتی می‌توانید برای صدور کارت اعتباری سهام خود درخواست الکترونیکی دهید و پس از صادر شدن کارتتان آن را از شعبه بانک تحویل بگیرید.

در حال حاضر ۱۰ بانک به‌طور قطعی با بورس تفاهمنامه امضا کرده‌اند و درحال عملیاتی کردن فرآیند صدور کارت اعتباری برای سهامداران عدالت هستند. بانک‌های ملی، ملت و صادرات جزو اولین بانک‌هایی هستند که به این طرح پیوسته‌اند. فهرست بقیه بانک‌ها به مرور تکمیل می‌شود.

[روش استفاده از اپلیکیشن بانک ملی برای کارت اعتباری سهام عدالت را در انتهای همین مطلب بخوانید]

 

چگونه کارت اعتباری سهام عدالت بگیریم؟

همانطور که گفتیم این کارت‌ها -فعلاً- فقط به سهامدارانی تعلق می‌گیرد که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند.

از دیگر شروط مهم برای اخذ کارت اعتباری سهام عدالت ثبت‌نام در سامانه سجام است. اگر تا به حال در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اید، ابتدا باید به سایت سجام بروید و این کار را به راحتی انجام دهید.

راهنمای ثبت نام در سجام

پس اگر سجامی هستید و روش غیرمستقیم را هم برای سهام خود انتخاب کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به نزدیک‌ترین شعبه بانک یا همان بانکی که خدمات بانکی خود را دریافت می‌کنید، به صورت آنلاین یا حضوری مراجعه کنید و احراز هویت خود را در آنجا انجام دهید.

پیشنهاد «رده» به شما این است که از اپلیکیشن مربوط به بانک عامل خود استفاده کنید و این فرآیند را راحت‌تر انجام دهید.

وقتی «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» عضویت‌تان در سجام را برای بانک تأیید کند، دارایی سهام عدالت به شما نشان داده می‌شود و یک فرم در مقابلتان قرار می‌گیرد که می‌توانید آن را به صورت اینترنتی پر کنید. به گفته مسئولان می‌توانید تمامی این مراحل را در همان اپلیکیشن‌ بانکی خود انجام دهید ولی درباره امکان مراجعه حضوری برای آن‌هایی که موبایل به‌روز ندارند، روندی مشخص نشده است.

نحوه اختصاص کارت اعتباری سهام عدالت هم با توجه به تصمیم بانک عامل آن انتخاب می‌شود. یعنی بانک‌ می‌تواند این مبلغ را به کارت عادی مشتری‌های خود اضافه کند، آن را به شکل کارت خرید ارائه دهد یا به کمک روش‌های نوین پرداخت، شارژ کند.

 

مبلغ کارت اعتباری سهام چقدر است؟

با توجه به نوع سهامی که در سهام عدالت برای شما تفکیک شده، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، قیمت سهامتان در پایان روز قبل را برای صدور مبلغ کارت اعتباری‌تان در نظر می‌گیرد. هر بانک بسته به سطح پوشش ریسک خود درصد اعتبار این کارت‌ها را مشخص می‌کند؛ این درصد از ۵۰ درصد ارزش روز دارایی فرد تا ۱۰۰ درصد متغیر است. اما آنطور که به گوش می‌رسد تا سقف ۶۰ درصد ارزش سهام عدالت، اعتبار در نظر گرفته خواهد شد. یعنی معادل درصدی که امکان آزادسازی آن فراهم شده است.

بنابر گفته حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت با دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و اگر مبلغ استفاده شده تا ۲۹ روز بازگردانده شود، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. اما در صورت عدم بازگشت پول پس از گذشت یک ماه، باز پرداخت تسهیلات ۳ ساله در نظر گرفته می‌شود و کارمزد آن متفاوت خواهد بود.

ولی نرخ سود و شیوه برخورد با این کارت اعتباری جدید کاملا به بانک‌ عامل آن مربوط می‌شود و در حال حاضر اعلام رسمی و مشخصی از سوی بانک‌ها اعلام نشده است. یعنی باید مدتی بگذرد تا مشکلات و نوع و میزان سود این کارت اعتباری مشخص شود.

 

مدارک لازم برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، برای اینکه کارت اعتباری عدالت خود را دریافت کنید نیاز به جمع‌آوری مدارک خاصی ندارید و همان احراز هویتی که توسط سجام انجام می‌شود و سپس به بانک اطلاع داده می‌شود، مبنای دریافت کارت اعتباری شماست. یعنی یک‌بار برای همیشه احراز هویت می‌شوید و با کد بورسی که دریافت کرده‌اید دیگر نیاز به مدارک جدیدی نیست. فقط کد بورسی را همیشه همراه داشته باشید و فراموشش نکنید.

راهنمای انتقال سهام عدالت متوفیان

کارت اعتباری سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

تمامی سهامدارانی که سهام ۵۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی دارند، روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند و در سامانه سجام هم ثبت‌نام کردند، مجاز به اخذ کارت اعتباری سهام عدالت هستند.

 

با کارت اعتباری سهام عدالت از چه فروشگاه هایی خرید کنیم؟

در حال حاضر و تا جایی که اعلام شده، با کارت اعتباری سهام عدالت می‌توانید از ۳ فروشگاه افق‌کوروش، رفاه و وین‌مارکت خرید کنید.

کارت اعتباری شما همه محصولات این فروشگاه‌ها را پوشش می‌دهد. حتی اگر به لوازم خانگی نیاز پیدا کردید، می‌توانید به همراه کارت اعتباریتان به فروشگاه رفاه بروید و کالای موردنظرتان را خریداری کنید.

نکته: اگر تا یک ماه پس از استفاده از کارتتان، مبلغی که خرج کرده‌اید را تسویه کنید، دیگر سودی هم بر روی آن محاسبه نمی‌شود.

 

روش ثبت نام کارت اعتباری سهام عدالت با اپلیکیشن های بانکی

به کمک اپلیکیشن‌های بانکی به راحتی و خیلی سریع ثبت‌نام کارت اعتباری سهام عدالت انجام می‌شود و در این شرایط کرونایی نیازی نیست که حضوری به بانک مراجعه کنید. در حال حاضر از بین ۳ بانک ملی، ملت و صادرات تنها بانک ملی است که ثبت‌نام خود را اپلیکیشنی انجام می‌دهد و ۲ بانک دیگر منتظر اجرایی شدن این خدمت هستند. پیگیری‌ها ما نشان داد که هنوز بخشنامه‌های لازم برای اجرایی شدن این طرح، به دست بانک‌ها نرسیده است؛ سوخت و سوز ندارد ولی دیر و زود دارد!

راهنمای گام‌به‌گام ثبت‌نام کارت اعتباری سهام عدالت در اپلیکیشن بانک ملی

بانک ملی ۳ اپلیکیشن شصت، بله و ایوا را به دارندگان سهام عدالت خود معرفی کرده است. برای شروع عملیات ثبت‌نام، یکی از این اپلیکیشن‌ها را انتخاب کنید، گزینه نشان بانک را در آن پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. برای استفاده از سرویس‌های نشان بانک حتما باید نمونه امضا خود را ثبت کرده باشید.

برای ثبت امضا باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • شماره موبایل خود را تایپ کرده و بر روی دکمه ارسال کد کلیک کنید.
 • بعد از ثبت کدی که برایتان پیامک شد، تصویر پشت و روی کارت ملی خود را در کادر بارگذاری کرده و شماره ملی‌تان را دستی وارد کنید.
 • برای تطبیق چهره‌تان با عکس کارت ملی، باید دوربین جلوی گوشی را مقابل صورت خود قرار دهید، عکس بگیرید و صورتتان را به آرامی جابه‌جا کنید. اطلاعات سه بعدی چهره شما به سرور داده می‌شود.
 • در قسمت مشخص‌شده امضا کنید.

حال باید به بخش نشان اعتباری مراجعه کنید. نشان اعتباری برای آن دسته از افرادی است که روش آزادسازی غیرمستقیم را برای سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند و حالا می‌خواهند سهام آنها نزد بانک ملی وثیقه شود.

در این قسمت شماره ملی خود و کد امنیتی را وارد کنید، سپس گزینه با قوانین و مقررات موافق هستم را انتخاب کرده و بعد از خواندن صفحه‌ای که پیش رویتان قرار می‌گیرد، بر روی گزینه تایید و امضا کلیک کنید.

بعد از ثبت کد ارسالی، صفحه‌ای برایتان باز می‌شود که باید گزینه‌های درخواست توثیق سهام و قرارداد مراجعه صدور نشان اعتباری را مرحله به مرحله انتخاب کنید و پس از خواندن متن‌ها بر روی گزینه تایید و امضا کلیک کنید. کد امنیتی آخر هم که وارد کنید ثبت‌نامتان به پایان می‌رسد.

به همین راحتی درخواست شما تکمیل و کارت اعتباری سهام عدالت شما طی ۲۴ ساعت آینده برایتان صادر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

23 دیدگاه
 1. میلاد می‌نویسد

  سلام کسانی که کارگذاری اگاه انتخاب کردن چی میتونن کارت اعتباری بگیرن

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ربطی به کارگزاری انتخابی نداره. وقتی کارگزاری انتخاب کردید یعنی روش مستقیم مدیریت سهام هستید و شامل کارت اعتباری سهام عدالت نمیشید.

 2. محمد می‌نویسد

  سلام من مشتری کارگزاری بانک سپه هستم و میخوام از سهام عدالتم تسهیلات دریافت کنم ،چطوری و از کجا باید این نوع تسهیلات دریافت کنم؟

  1. رده می‌نویسد

   کارت اعتباری ویژه کسانی است که روش غیرمستقیم رو برای مدیریت سهام انتخاب کردند و هنوز مشمول کسانی که مدیریت مستقیم رو انتخاب کردند، نمیشه.
   در هر صورت در متن توضیح کامل درباره دریافت تسهیلات آمده، اگه مدیریت سهامتون غیرمستقیم هست، بخونید. [هنوز خود بانک سپه نحوه ثبت‌نام کارت اعتباری رو اعلام نکرده]

 3. Sajad می‌نویسد

  سلام .ثبت نام از چه تاریخی انجام میشه چون قسمت نشان اعتباری در ایوا میرم میزنه ارتباط با سجام برقرار نیست

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   هنوز زمان دقیقی مشخص نشده باید بانک در تماس باشید.

 4. سلمان می‌نویسد

  سلام .کارت اعتباری را اداره پست به خانه میا ورد و با ما باید حضوری از بانک بگیریم راهنمایی بفرمائید متشکرم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید مراحل ثبت درخواست کارت اعتباری سهام عدالت رو انجام بدید و بعد بانک مشخص می‌کنه که به چه شیوه‌ای اعتبار مشخص‌شده رو به شما ارائه می‌کنه. ولی قطعا اداره پست چیزی به شما تحویل نخواهد داد.

 5. جواد می‌نویسد

  سلام ،اگه بخوابیم سهام عدالت ۱۰ملیونی خودمون رو به ،روش مستقیم بفروشیم،،چقدر و در چه مدت زمانی ،پول ،به چه میزان گیرمون میادش عزیز؟؟؟!!

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   فعلا امکان فروش فقط ۶۰ درصد سهام عدالت برای هر فرد فراهم شده که از طریق کارگزاری‌ها انجام میشه. با توجه به نوسان بورس، عدد مشخصی وجود نداره.

 6. نیما می‌نویسد

  با سلام ایا شامل کسانی که بیست وپنج درصد از سهام رو فروختن میشه این کارت اعتباریه یا نه ممنون

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   کارت اعتباری سهام برای کسانی است که روش غیرمستقیم مدیریت سهام رو انتخاب کردند. شما وقتی امکان فروش سهام رو به دست دارید، دیگه نمی‌تونید از کارت اعتباری هم استفاده کنید.

 7. محمد می‌نویسد

  با سلام .
  کسانی که سهام ۳۲۰ هزار تومانی دارند آیا به انها کارت اعتباری تعلق می‌گیرد یا نه؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ارزش سهام شما الان بسیار بیشتر از این است، ولی درصورتی‌که روش غیرمستقیم رو برای مدیریت سهام انتخاب کردید، بله شامل شما میشه.

 8. حسین کشاورزی می‌نویسد

  اهزارهویت سجام

 9. آرزو می‌نویسد

  سلام بانک ملی وامو به چه صورت پرداخت می کنه؟ پولو به حساب واریز میکنه یا فقط کارت میده و اینکه با کجاها طرف قرار داد هست؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   هنوز مشخص نیست ولی در متن نوشته شده که به یکی از روش‌های بانکی (ارائه کارت اعتباری، واریز به کارت ملی یا شارژ کردن حساب) اعتبار را اختصاص دهد. باید مدتی بگذرد تا روش هر بانک معلوم شود.

 10. کودک 2 ساله می‌نویسد

  احسنت درست گفتی همش دروغ هست فقط حرف میزنن بانک تجارت که در خواب از سامانه اش رونمایی کرده بانک ملی هم دنبال کدملی میگرده بارگزاری کنه
  رییس نمیدونم کجا هم میاد میگه برین کارت بگیرین ….
  حکایت دست بالا دست بسیار است رو دست بلند شدن

 11. حسین می‌نویسد

  نحوه ثبت نامش خیلی سخت و گنگ است . همه که موبایل اندرویدی ندارند و ای کاش سایت اینترنتی طراحی میشد تا مردم راحتر انجام می دادند . حداقل کافی نت ها به کمک مردم می امدند

  4
  1
 12. میثم می‌نویسد

  چرا علام نمیکنن اون اشخاصی که جا مانده اند رو بخدا نیازمند ها هنوز دریافت نکردن ولی کسای که دارای دارن سهام عدالت هم گرفتن ولی ما که نه تنها چیزی نداریم بلکه ثبت نامم هم نمیکنن

 13. الهه می‌نویسد

  سلام اونایی که روش مستقیم رو انتخاب کردند ولی نتونستند وارد بازار سهام بشن هم شامل این کارت اعتباری میشوند یا نه

  1
  7
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این امتیاز (یعنی صدور کارت اعتباری با پشتوانه سهان عدالت) فقط برای کسانی است که از روش مستقیم مدیریت سهام استفاده نکرده‌اند و سهامشان در نزد دولت باقی مانده، پس این فرصت در اختیارشان فرار گرفته. آنهایی که روش مستقیم را انتخاب کردند امکان فروش ۶۰درصد سهام و بهره‌مندی از اون رو دارند.

 14. علی ارقش می‌نویسد

  خوبه

  3
  2