رده رپورتاژ آگهی بازار آهن بهترین جایگزین سپرده بانکی

بازار آهن بهترین جایگزین سپرده بانکی

رپورتاژ آگهی
نویسنده: رضا رضایی
29 دی 1399
بازار آهن

همان‌طورکه می‌دانید آهن یکی از کالاهای بسیار پراهمیت برای هر کشور است. درواقع به دلیل موارد مصرف فراوان از آهن و آلیاژهای آهن، بازار آهن یکی از مهم‌ترین بازارهای پول‌ساز به‌خصوص برای کشورهای دارای معدن آهن است. به همین دلیل طبیعی است که بسیاری از سرمایه‌داران در طول سالیان گذشته به سراغ خریدوفروش در بازار آهن بروند تا سود بیشتری به دست آورند؛ اما سؤال اینجاست که در وضعیت کنونی ارز و اقتصاد کشور آیا سپرده بانکی ریسک کمتری ندارد و بهتر از سایر سرمایه‌گذاری‌ها مانند سرمایه‌گذاری در بازار آهن نیست؟ جواب قاطعانه این سؤال در یک کلمه خیر هست اما در ادامه علت آن را خودتان متوجه خواهید شد.

 

ارزش پول چیست؟

قبل از این‌که اصلاً بخواهیم روش مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و افزایش آن انتخاب کنیم باید به‌خوبی ارزش پول را درک کنیم. این کار به ما کمک می‌کند روش‌هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم که نه‌تنها پولمان را حفظ کند بلکه ارزش آن را نیز زیاد کند. ارزش پول یعنی شما در ازای پولی که دارید چه مواردی را می‌توانید دریافت کنید. مثلاً آیا پولتان به‌اندازه یک خانه ارزش دارد یا تنها به‌اندازه یک ماشین مدل پایین است؟ از طرفی ارزش پول جهانی با ارزش پول داخلی متفاوت است.

در حال حاضر به دلیل تغییرات شدید دلار ارزش پول داخلی ما ازنظر جهانی به‌شدت پایین آمده است. ارزش پول داخلی معمولاً به‌صورت مستقیم به تورم سالیانه بستگی دارد. هرچقدر یک کشور بهتر بتواند جریان تورم را کنترل کند، حفظ ارزش داخلی پول نیز بهتر صورت می‌گیرد.

 

کاهش ارزش پول چیست؟

هنگامی‌که شما می‌خواهید مقدار مشخصی از پول پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنید باید آینده‌نگر باشید؛ یعنی با توجه به موارد مختلف مثل ارزش بازاری که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید و ارزش پول کشور، به سراغ بازارهایی بروید که سرمایه شما کاهش نیابد. درواقع کاهش ارزش پول به معنای کاهش ارزش واحد پول یک کشور نسبت به قیمت طلا و سایر ارزهای خارجی است. هرچه میزان ارزش پول یک کشور کمتر شود تأثیر منفی آن بر صنعت و تولید بیشتر است.

 

سرمایه‌گذاری در چه بازاری سود بهتری به ما می‌دهد؟

اگر شرایط اقتصادی عادی و باثبات باشد، بهترین کار سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد است. ازجمله این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان به خرید سهام در بازار بورس و سپرده‌گذاری در بانک‌ها اشاره کرد؛ اما در حال حاضر که به‌صورت موقت شرایط اقتصادی و بازارهای مختلف مانند بازار طلا و بازار آهن به‌شدت دچار نوسان هستند، سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد مانند سپرده‌گذاری در بانک ارزش چندانی ندارد و رو آوردن به بازارهایی مانند بازار آهن جایگزین بهتری نسبت به بازار سهام و یا سپرده بانکی است و سود بیشتری به شما می‌دهد.

 

چرا بازار آهن بهترین جایگزین سپرده بانکی است؟

همان‌طور که گفتیم برای اینکه درک کنید چرا بازار آهن بهتر از سپرده‌گذاری بانکی است باید مفهوم ارزش پول را درک کنید. به همین دلیل در این مقاله ابتدا مبحث ارزش پول را توضیح دادیم. در قسمت قبلی گفتیم که سپرده‌گذاری در بانک از سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توان گفت در شرایط ثبات اقتصادی جواب می‌دهد و ریسکی ندارد؛ اما اکثر افرادی که این کار را انجام می‌دهند به این موضوع توجه ندارند که ارزش پولشان با نگه‌داشتن آن در بانک‌ها آن هم در وضعیت کنونی به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و سرمایه چند سال بعد آن‌ها اگر کم نشده باشد قطعاً زیاد هم نمی‌شود؛ زیرا در حال حاضر هرساله ارزش پول داخلی نسبت به سال قبل بسیار کمتر می‌شود و ارزش سودی هم که سپرده‌گذاری برای شما دارد کم می‌شود.

پس اگر همه سودها را هم پس‌انداز کنید و روی پولتان بگذارید ارزشی برابر با پولتان در سال اول سرمایه‌گذاری یا در مواقعی کمتر از آن خواهد داشت؛ اما بازار آهن مثل بازار طلا به‌صورت جهانی تغییر می‌کند. از طرفی به دلیل اینکه هرساله با افزایش قیمت مسکن قیمت آهن‌آلات نیز افزایش پیدا می‌کند مطمئن هستیم که هرچقدر هم نوسان داشته باشد به‌صورت سالیانه قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. درنتیجه هم ریسک بسیار پایینی دارد و هم علاوه بر حفظ سرمایه شما به دلیل جهانی بودن ارزش پول شما را زیاد می‌کند. همچنین یک جهش در قیمت دلار و به‌تبع آن آهن، به‌شدت سرمایه شما را افزایش می‌دهد.

 

چرا به‌جای بازار آهن به سراغ طلا نرویم؟

شاید این سؤال برای برخی افراد پیش بیاید که بهتر نیست به‌جای بازار آهن به سراغ بازار طلا برویم؟ باید بگوییم خیر؛ زیرا نوسانات بازار طلا بسیار زیاد و گاهی کاذب است. اگر به یاد داشته باشید در چند سال گذشته زمانی که طلا گرمی 100 هزار تومان بود و به 500 هزار تومان رسید همین تفکر به وجود آمد؛ اما بعد با تدابیری که دولت اندیشید دوباره قیمت طلا تا 230 هزار تومان کاهش پیدا کرد.

درنتیجه افرادی که در این بازار به امید افزایش بیشتر قیمت طلا سرمایه‌گذاری کرده بودند به‌شدت ضرر کردند. البته اگر صبر می‌کردند الآن به سود می‌رسیدند اما به دلیل اینکه وقتی کسی زیاد ضرر می‌کند به‌خصوص در میان قشر جوان، حاضر نیست ریسک کند و صبور باشد، اکثراً طلای خود را به پول نقد تبدیل کردند تا ضررشان بیشتر نشود؛ اما این اتفاق در بازار آهن نمی‌افتد. درواقع اینکه قدیمی‌ها می‌گفتند آهسته برو ولی پیوسته واقعاً در بازار سرمایه‌گذاری آهن وجود دارد و به‌هیچ‌وجه ریسکی که در بازار طلا یا سایر بازارها مانند بازار سهام وجود دارد در بازار آهن وجود نخواهد داشت.

 

آیا با توجه به رکود مسکن باز هم سرمایه‌گذاری در بازار آهن انتخاب خوبی است؟

بله. سرمایه‌گذاری در بازار آهن ریسک بسیار پایینی دارد و حداقل می‌دانیم که ارزش پولمان کم نمی‌شود. درست است که در حال حاضر بازار مسکن وارد یک رکود موقت شده است اما همه ما می‌دانیم که این شرایط ثبات چندانی ندارد. حتی در مرفه‌ترین کشورهای دنیا که به‌شدت روی ثبات تورم کار می‌کنند، حداقل یک تورم 5 درصدی سالیانه را برای مسکن دارند؛ بنابراین شما هر طور هم که حساب کنید قیمت مسکن سالیانه افزایش پیدا می‌کند و رکود چندماهه آن نمی‌تواند تأثیر چندانی روی بازار آهن داشته باشد.

البته این نکته مثبت وجود دارد که اگر الآن به فکر باشید و در بازار آهن سرمایه‌گذاری کنید به‌محض خروج بازار مسکن از رکود فعلی جهش چشمگیری در رونق بازار آهن خواهیم داشت که به نفع شما خواهد بود. به‌علاوه در نظر داشته باشید که آهن از کالاهای جهانی است که بیشتر به شرایط اقتصادی جهانی بستگی دارد و کمتر از شرایط اقتصادی داخلی تأثیر می‌پذیرد.

سخن آخر:

بازارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری مانند بازار طلا، بازار سهام، بازار مسکن و موارد دیگر ازاین‌دست وجود دارند؛ اما در شرایط اقتصادی کنونی ما باید به دنبال بازاری مانند بازار آهن برای سرمایه‌گذاری باشیم تا نه‌تنها ارزش پولمان کم نشود بلکه به ارزش سرمایه ما افزوده شود.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 دیدگاه
 1. آهن رسان می‌نویسد

  ایا واقعا خرید آهن بجای سپرده بانکی کار عقلانی ای است ؟ ؟

 2. سهیلا می‌نویسد

  سلام چگونه می توان در بازار آهن سرمایه گذاری کرد

 3. . می‌نویسد

  در حال حاضر سرمایه گذاری در بازار آهن هم پر ریسک هست . نوسانات بازار آهن هم اخیرا کم نبوده و اتفاقا گاهی هیجانی و بعضا بدون استدلال هستش. و البته با توجه به شرایط فعلی و همون رکود مسکن هم که اشاره کردید شاید سود دهی در زمان کوتاه دور از ذهن باشه …

 4. مهرداد می‌نویسد

  مقاله خیلی جالبی بود، خیلی راحت میشه سرمایه گذاری کرد