افزایش موقت سقف کارت به کارت | کرونا را شکست می‌دهیم

تدبیرهای نظام بانکی کشور برای مراجعه کمتر به شعبه‌ها را اینجا بخوانید

این روزهای پایانی سال، عجیب‌ترین روزهایی است که از سر می‌گذرانیم. درگیر ویروسی شده‌ایم که نظم زندگی در این روزهای آخر سال را بهم‌ریخته و تعجبی هم ندارد! کدام اتفاقِ سال نحس ۹۸ به بقیه سال‌ها شبیه بود که اسفندش باشد؟ برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، شبکه بانکی کشور با موافقت و اعلام بانک مرکزی تغییرات موقتی در تسهیل خدمات بانکی ترتیب داده‌اند که همه‌شان را اینجا می‌خوانید.

۱. افزایش موقت سقف کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق خودپردازها یا درگاه‌های اینترنتی از ۳ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان. قبل‌تر اگر در هر شبانه‌روز فقط ۳ میلیون امکان جابجایی وجود داشت، الان این مبلغ افزایش یافته تا کمتر به بانک‌ها مراجعه شود.

به‌روزرسانی ۱۹ اسفند ۹۸ | سقف کارت به کارت: ۱۰ میلیون تومان

بنابر اعلام مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی سقف کارت به کارت در تمامی ابزارهای بانکی به ۱۰ میلیون تومان رسید. در نتیجه با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از امروز در تمامی خودپردازها، کیوسک‌ها، اینترنت‌بانک‌ها و همراه‌بانک‌ها می‌توان ۱۰ میلیون تومان کارت به کارت کرد. ولی در نرم‌افزارهای پرداخت (همانند آپ، تاپ، همراه‌کارت، هفت‌هشتاد، سکه، ۷۲۴ و…) سقف کارت به کارت همان مبلغ ۳ میلیون تومان باقی مانده است.

میزان کارمزد جابجایی کارت به کارت هم از این قرار است:

  • تا یک میلیون تومان، ۵۰۰ تومان
  • از یک تا ۲ میلیون تومان، ۷۰۰ تومان
  • از ۲ تا ۵ میلیون تومان، ۹۰۰ تومان؛ این مبلغ موقت است. بنابر اعلام رسمی بانک مرکزی «میزان کارمزد انتقال وجه بیش از ۳ میلیون تومان برابر با کارمزد انتقال ۳ ميليون تومان است». حواستان باشد بانک‌ها بیشتر کسر نکنند.

۲. افزایش موقت سقف کارت به کارت از اپلیکیشن‌های پرداخت (همانند آپ، تاپ، همراه‌کارت، هفت‌هشتاد، سکه، ۷۲۴ و…) از یک میلیون تومان به ۳ میلیون تومان.

نکته: انجام این افزایش تنها در کارت‌هایی مجاز است که شماره ملی دارنده کارت بانکی با سیمکارت مطابقت داشته باشد. برای جلوگیری از هر نوع سوءاستفاده فقط می‌توانید با موبایل خودتان و کارت‌های خودتان این تراکنش را انجام دهید. در غیر اینصورت، افزایش سقف جابه‌جایی انجام نمی‌شود.

۳. تمدید خودکار تاریخ انقضا کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری در شعبه‌ها به مدت سه ماه. یعنی اگر شما کارتی دارید که روی کارت تاریخ ۹۸.۱۲ نوشته شده است، نگران نباشید و به بانک مراجعه نکنید. تا خردادماه این شماره کارت فعال است و کافی است در تراکنش‌ها، تاریخ انقضای کارت را ۹۹.۰۳ ثبت کنید. البته شرایط احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی توسط هر بانک انجام می‌شود.

۴. همانند سال‌های گذشته، در آستانه ایام خرید نوروزی و با توجه به افزایش تقاضا برای پول نقد، بانک مرکزی مجوز افزایش سقف برداشت از خودپردازها را تا سقف برداشت ۵۰۰ هزار تومان افزایش داد.

به‌روزرسانی ۲۱ اسفند ۹۸ | سقف برداشت وجه: همان ۲۰۰ هزار تومان

با هدف مبارزه با شیوع کرونا و به دلیل نقش ویژه «پول نقد» در انتقال این بیماری، برخلاف اسفند سال‌های گذشته، سقف برداشت از خودپردازها به همان ۲۰۰ هزار تومان محدود می‌شود. برخی بانک‌ها این محدودیت جدید را در خودپردازهای خود اعمال کرده‌اند و تا چند روز دیگر همه بانک‌ها این دستورالعمل مفید را اجرایی می‌کنند.

در همین راستا بانک مرکزی توزیع «اسکناس نو» برای نوروز را هم ممنوع کرد.

۵. با توجه به مشکلاتی که بیشتر مشتریان با رمز دوم پویا دارند، تعداد تلاش‌های متوالی ناموفق رمز دوم در هر شبانه روز تا ۵ بار افزایش یافت.

 

بانک مرکزی تاکید کرده تمامی نکات این بخشنامه تا اطلاع ثانوی برای همه بانک‌ها لازم‌الاجراست. تنها با رفع شرایط موجود و ابلاغ بانک مرکزی، این ابلاغیه ملغی شده و همه چیز به وضعیت عادی برمی‌گردد.